Koek en banket van de „lopende band" Creativiteit met de naald(en) PROEFFLESJE Vloeibaar DREFT EUR0PAK ...en t ALLERHANDE SCHOONHEID bruin-zijn Een vakantie koffer sjaals In nieuwe Tilburgse AH-fabrieh vers bier Vakmanschap is Meesterschap PLUS 25 ct WAARDEBON VOOR illIIWfi Vil! mm met 70 gr. meer inhoud dan voordeelpak JUNI Al.i.l.ltll AlVDE ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelflés 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. MAANDAG 12 JUNI was een heel bijzondere dag voor de ongeveer 33 Albert Heijn filialen in Brabant en Limburg. De nieuwe Til burgse banketbakkerij is toen gaan draaien. Na een intensieve voorbereiding, en veel ingewikkeld organisa torisch werk, van maanden. Eén druk op de knop en de reusachtige gaasmat-banket- oven (75 meter) is de vele AH-variëtciten vruchten- en slagroomgebakjes en taarten gaan bakken. Voor de Zuid nederlandse AH-filialen. Die historische gebeurtenis in Tilburg is, min of meer, een voorproefje van wat de daarop volgende maanden allemaal staat te gebeuren. Want dan begint in die bakkerij op Til- burgs Noordelijke industrieter rein 12.000 vierkante meters op een stuk grond van om en nabij de 6 hectares een om vangrijke operatie. Tussen november dit jaar en voorjaar 1973 gaat de hele pro- duktie van AH-koeken, koek jes, biscuits en speculaas „ver huizen". Van Zaandam, waar voor die koekbakkerij geen uit breidingsmogelijkheden meer zijn, naar Tilburg. Voor de Zaanse medewerkers heeft dat geen gevolgen. Ze kunnen allen elders in het Zaanse bedrijf gaan werken. GEEN KLEINIGHEID Die verhuizing van de koek- produktie is geen kleinigheid. Er mag natuurlijk geen stag natie optreden in die produk- tie. De stroom Zaanse koeken, koffiekoeken, speculaasjes om maar enkele van de 35 AH- variëteiten op dit gebied te noemen moet blijven door vloeien. Die Zaanse produktie wordt daarom geleidelijk over genomen door het Tilburgse bedrijf. Dat krijgt daarvoor, om te beginnen, twee splinternieuwe bandovens van elk 100 meter lengte. Als die eenmaal goed draaien, worden twee van die zelfde oventypes, iets kleiner, uit het Zaanse bedrijf verhuisd naar Tilburg. Dat is, al met al, een operatie die zo in april vol gend jaar haar beslag moet hebben gekregen". MECHANISATIE De banket- en koekbakkerij wordt volledig gemechaniseerd. Ze omvat, naast de vijf „oven- straten", onder andere een grondstoffenmagazijn, een pa piermagazijn, een expeditie afdeling, een technische onder houdsdienst, een bedrijfsbureau en uiteraard alles wat er verder bij zulk een bedrijf komt kijken, zoals portiers- dienst en kantine. Er gaan 180 mensen werken in twee ploegen; 150 hunner werken direct in de produktie. De meeste medewerkers ko men uit Tilburg of naaste om geving. Ze zijn nieuwe AH- medewerkers. Alleen in het drukke seizoen, eind van het jaar, zal waarschijnlijk met drie ploegen worden gewerkt om aan de vraag van de filialen snel te kunnen voldoen Het nieuwe personeel wordt door bedrijfsleider L. H. Caarls en zijn staf van naaste mede werkers intensief opgeleid. Alle nieuwelingen worden in de AH-organisatie geïntroduceerd. EXPEDITIE Voor het vervoer van het ge bak en de koeksoorten naar de filialen zijn mensen van laat in de avond tot diep in de middag in touw. De produkten moeten snel direct van de fabriek aan de filialen bezorgd worden. Die dienen 's morgens tussen 6 uur en half 10 bevoorraad te zijn. Daarvoor rijden elke werkdag, ook op zaterdagen, acht grote AH-auto's hun vaste routes door Zuid-Nederland. Zij ne men niet alleen taartjes en vlaaien mee die in Tilburg zijn gemaakt. Maar ook brood dat 3 Brabantse bakkerijen én het AH-bedrijf in Zwanenburg da gelijks in Tilburg afleveren. De koekjes worden geleverd aan de 2 AH-distributiecentra, Zaandam en Tilburg. De Tilburgse fabriek, een verbouwde serie aaneengeslo ten moderne hallen van een voormalig textielbedrijf, is als de vijf ovenstraten klaar zijn, voor de helft bezet. Uitbrei dingsmogelijkheden te over dus, ook voor andere activitei ten van Albert Heijn. Er zijn kleine meisjes, die niets liever doen dan uit aller lei lapjes, lintjes en rommel tjes toiletten te prutsen voor hun poppen. Keurig naaien, correct afwerken is daar meestal niet bij, het blijft bij improviseren, bij het uitleven van de fantasie. Voor priegel- werk heeft een kind maar zel den geduld. De internationale folklore van de meisjesroman wilde vroeger, dat een kind, dat de prachtigste kleren naai de voor de poppen van alle vriendinnetjeszich later ont popte tot een begaafde coutu- rière. Vergeet het maar. Naar mate een kind opgroeit, groeit zijn wereld; in die grote wereld valt zoveel nieuws te ontdek ken, dat de oude liefhebberijen totaal kunnen worden verge ten. Het kleren maken maar nu voor zichzelf van de oudere tiener is heel wat se- Van deze tweekleurige wol len jumper is geen patroon verkrijgbaar, maar een ervaren breister kan hem zo van het plaatje namaken. De giraffe is niet verplicht, men kan er ook een kameel, een olifant, een huisje of een heel gekke lang uitgerekte tekkel op mazen. Kruissteekpatronen zijn bruik baar, maar ze worden in de hoogte gerekt. rieuzer te nemen. Best moge lijk, dat ze later voor zichzelf en voor haar kinderen heel wat zal presteren met de naald. Nu kan men niet zomaar van- zelf een behoorlijk kledingstuk maken en de eerste probeersels vallen niet altijd erg briljant uit. v Het beste is om eenvoudig te beginnen. Een hes zonder knoopsgaten of stiksels stelt de minste eisen. Opgestikte zakken zijn veel makkelijker ADVERTENTIE te maken dan steékzakken, maar als het er twee moeten zijn, is het wel erg uitkijken om ze precies symmetrisch erop te krijgen. Een goed patroon is een eer ste eis. Wie er eenmaal mee om weet te gaan, is in staat op basis van patronen, die in haar bezit zijn, haar eigen fantasie en creativiteit bot te vieren. Heel safe en eenvoudig zijn de Simplicity patronen. Wie wat ervaring heeft opgedaan, kan enorm veel plezier beleven aan de Pas-Aan knippatronen, waarbij men uit één patronen- pakje 20 zeer uiteenlopende modellen kan halen. De auteur daarvan, de heer J. D. Filarski, heeft onlangs een boekje „Weg knipvrees" doen verschijnen, dat een uitsteken de handleiding biedt bij het knippen en meteen ook de eer ste grondslagen van het naaien behandelt. Wat voor naaien geldt, geldt ook voor breien en haken. Wie eenmaal weet, hoe een patroon in elkaar hoort te zitten, die kan verder ieder eigen ontwerp uitvoeren. De kern van de zaak is het maken van een proeflapje, waaraan wordt op gemeten dat er, om maar wat te zeggen, 5 steken in 2 cm gaan en 3 naalden in 1 cm. Met die gegevens, plus de zorgvuldig opgenomen maten van degene, voor wie het kle dingstuk is bestemd, kan men ieder model zelf uitrekenen. En wat zo prettig is, een erva ren breister kan onder het werk zitten te lezen. Dat is een kwestie van even proberen. Begin maar, het gaat vanzelf. Jeanette Teengs .;:il!!ll!liiillll!llilllllll!lllllllillllllllllllillllllllli]llllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllir :..:::lll!lil!lll!!il!l!!llililll!l!illllllllllllllll!lllllllllllllllllll.lillllll!lllllllliilllllllllllllllli!lii!lllllll!l!ll!lllllllllllllll!linilllll!iriiiiii!!lli!llll!lliil!!!i:i!lil<ii:i:illlililllililllllilllll!lllllillll!llllllllllllllll!lllll!llllllli!llllllllllllllllllllllll Het zon-gebruinde gezicht vraagt weinig make-up; het zou het zelfs niet verdragen. Reinigen met een milde lotion is gewenst. Geen poeder en geen rouge, maar wel (en veel) vochtinbrengende crème op gezicht en op de al te vaak verwaarloosde hals. Een gebronsd gelaat mag best een beetje glimmen. Maar een klein accent op de ogen mag niet ontbreken; anders zou het gezond-glanzende gelaat wat naakt voor de dag komen. Voor de avonduren bezige men pastelkleurige oogschaduws, die als een soort water verf opgebracht kunnen worden en die beter tegen hoge temperaturen bestand zijn dan de gebruikelijke oogscha duws. Helena Rubinstein meldt, dat zij de vloeibare oog schaduw 'waterproof' heeft gemaakt. Haar minute shadow- matic wordt geleverd in een smal kokertje met penseel tje. Zes kleuren, die geen van zessen doorlopen in het wa ter, Van medische zijde wor den de laatste tijd twijfels geuit ten aanzien van het bruin laten worden van de huid in de zon. De bruine huid geldt weliswaar als een symbool van gezondheid en met een fraai gebronsde huid voelt menigeen zich inderdaad fitter, maar de invloed van een intensief zonnebad zou de veroude ring van de huid (uitdro ging) zeer in de hand wer ken. Niet ontkend kan worden dat de vorming van pig ment dat de huid bruin doet worden zonder meer noodzakelijk is voor de huid die aan de zon wordt bloot gesteld. Pigment is de na- tuurlijke bescherming van de huid. De geopperde be denkingen gelden daarom niet zozeer het blootstellen van de huid aan de zon, als wel de gewoonte om het proces van de pigmentvor ming te forceren door de zon te lang achtereen vrij spel te geven. Wil men het bruin-wor den op natuurlijke wijze tot stand laten komen, dan dient men tijdens de eerste dagen in de zon in bewe ging te blijven. Ontspannen achterover liggen lijkt aan trekkelijk, maar de huid van de meeste mensen kan er niet tegen. Zelfs niet als de ze huid door goede zonne- produkten wordt be schermd. De pigment-vorming kan worden bevorderd door ge bruik te maken van midde len die pigment-vormende substanties bevatten. Deze zélfbruinende middelen (kleurloos of bruin de laatste zijn moeilijk gelijk matig op te brengen) kun nen voor het eerste zonne bad worden toegepast. De resultaten ervan zijn dik wijls niet van echt te on derscheiden, zodat men ge bruind en wel in het va kantie-oord verschijnt. Het grote voordeel ervan is dat men niet de behoefte ge voelt de eerste zonne-baden te lang te rekken om maar zo snel mogelijk met het bruin van de andere vakan tiegangers gelijk te lopen. De camouflage-laag van het zélfbruinende middel stimuleert het toepassen van het geijkte zonnebad systeem. DONKER HAAR EN VETTE HUID Dit type heeft weinig pro blemen met de pigment vorming. Tenzij er voor de vakantie al wat echt zonne- bruin werd opgedaan, moe ten de zonne-baden gedu rende de eerste drie vakan tiedagen toch tot 30 minu ten worden beperkt. Olie- vrije zonne-filters zijn de geëigende beschermings middelen voor dit type. De vindingrijkheid van de schoonheidsindustrie is voorbeeldig van om vang. Met niet aflatende ijver produceert zij nieuwe kleuren en nieuwe produkten die, naast de gebruikelijke huidverzorgingsartikelen, de belangstelling van de naar schoonheid snak kende mens wekken. Of deze (bij) produkten van de cosmetische industrie inderdaad realiseren wat zij beloven dient een ieder voor zich te beantwoorden. Wie zich kritisch opstelt, zal waarschijnlijk teleurgesteld worden. Wie beseft dat illu sie één der bij-produkten is van de cosmetische in dustrie en daar vrede mee heeft, zal mogelijk ervaren dat illusies soms werkelijk kunnen worden. Men oor- dele zelf: •Revlon wil het leven meer glans geven en het zelfs doorschijnend maken: (i oog schaduws in crème-vorm, die, opgebracht met de vin- gei', de ogen glanzend (en niet vet) zouden maken en bovendien helder trans parant van tint: koraalrood, goudgeel, saffierblauw, diep groen, lavendelblauw en (teer) lila. Daarbij, op de wangen, een doorschijnende glans (in één van de drie nieuwe kleuren) van de Luminesque Blusher en se- mi-transparante, hoog-glan- zende Moon Drops Lipstick. •Elizabeth Arden blijkt nogal trots te zijn op haar Automatic Lip Gloss (zon der kennis van de Engelse taal komt men niet ver bij het verrichten van cosme tische aankopen), 'de eerste vulpen voor u lippen'. Een 'gouden vulpen' met een penseel even draaien en floep daar zit een druppeltje gloss op het pen seel. Met een verdeler die zorgt voor een regelmatige en automatische bevochti ging. Vier kleuren: roserood (zeg maar: pink gloss), bes- senrood (currant gloss), rood-beige (tawny gloss) en kleurloos (clear gloss) en allemaal glanzend, want glanzend is de mode. •Invite gaf zijn (haar?) nagellakken 'happy colors'. DONKERBLOND HAAR EN LICHTE, DROGE HUID Dit type neigt snel tot verbranding. Tien minuten gedurende de eerste drie dagen in de zon is, per zonne-bad, wel het maxi mum. Het is verstandig de huid al voor de vakantie voorzichtig met de zon te laten kennismaken. En niet meteen zichtbare resulta ten verwachten. Een vocht inbrengende crème is on ontbeerlijk. DONKERBLOND HAAR EN OVERWEGEND VETTE HUID Dit type heeft, indien weloverwogen wordt ge zonnebaad, weinig last van verbranden en/of vervel len. Het zonnebad van de eerste drie vakantiedagen mag echter niet langer dan twintig minuten duren. De gelei-achtige zon-filterende middelen zijn geschikt voor dit type. LICHTBLOND OF ROOD HAAR EN GEVOELIGE HUID. Dit type kent, door schade en schande wijs geworden, de risico's van het liggen in de felle zon zeer goed. Het acclimatiseren moet zeer geleidelijk gebeuren (begin nen in de eerste voorjaars zon) en de eerste drie va kantie-dagen blijve men liever in de schaduw. Daar na vijf minuten per dag en aan het eind van de week ten hoogste vijftien minu ten.Zonnebrandmiddelen met de hoogste bescher mingsfactor komen in aan merking; het bruin-worden lukt daarmee niet zo best, maar dat zat er (had men reeds ervaren) toch niet in. Deze gelukkige kleuren zijn zeer opmerkelijk: groen, geel, blauw, oranje en meer dere varianten op deze tin ten. Opmerkelijke kleuren, maar gelukkig? Een brood je rosbief, aangeboden door een hand met groene nagels, verliest veel van zijn sma kelijkheid. Maar, toegege ven, er zijn 'gelukkiger' kleuren die beter harmonië ren met de rosbief. •Harriet Hubbard Ayer vindt het maar onzin dat vrouwen er 's nachts onge kleurd bijliggen. De maquil lage is verwijderd, het ge zicht is grondig gereinigd (zeer goed!) en daar ligt de vrouw dan, zonder kleur of fleur. Ayer wenst dat niet meer te zien. Haar nacht crème (crème de nuit beauté) kreeg een roze kleurtje. Natuurlijk, zegt Harriet, voedend bovendien en toch geen (roze) vlekken op het kussen. En ook geen vettig smoeltje. Hartelijk dank Harriet, weldra kan men de bedlampjes ook des nachts met een gerust hart en een fleurig gezicht laten branden. Waarom duiken zo weinig zonnebaders regelmatig in het verfrissende water. Omdat zij geko men zijn om bruin te worden en niet om zich nat te maken? Zeer goed geantwoord. Omdat zij niet kunnen zwemmen? Ook een fraai antwoord, want nog altijd kan het overgrote deel van de landgenoten niet zwemmen. Omdat zij zich zojuist lekker hebben ingevet en geen zin hebben na het zwemmen weer helemaal opnieuw te beginnen? Dit antwoord moet fout gere kend worden, want er zijn tegenwoordig waterbestendige zonnecrèmes, - oliën en - melken. Harriet Hubbard Ayer liet weten dat de jongedame op de foto schatert van de (fotogenieke) lach omdat zij niet kan zwemmen en zich toch in het (ondiepe) water heeft begeven en voorts omdat zij zich ingesmeerd heeft met HBA's Sun Milk, die als een tweede huid om lijf en le den blijft plakken, hoe vaak er ook gezwommen wordt. De jongedame weet dus dat zij zich straks niet opnieuw behoeft in te smeren. Overigens voeren ook andere merken soortgelijke waterbestendige smeersels. •Maar natuurlijk mag u de sjaal 's avonds ook om de hals knopen. Eenmaal om de hals slaan en dan losjes knopen zo als een man dat met zijn strop das doet •En is het kapsel ondanks de beschermende sjaal 's avonds niet meer in de gewenste vorm, dan levert dezelfde, in de lengte gevouwen, sjaal de ideale camouflage. Vastgezet met een broche in het kapsel, langs achterhoofd en nek ge vouwen, blijkt de (grote!) sjaal opnieuw een onvervangbaar attribuut te zijn van de vakantie- garderobe. Het is inderdaad een weinig plaats vragend vakantie-kledingstuk waar men alle kanten mee op kan. •Hoe vervoert u die sjaals naar het strand? Nogal eenvou dig: om het middel geknoopt. Op diezelfde manier verheft u een eenvoudig zonnejurkje tot (zomer)avondtoilet. 1 Zonder sjaals is geen vakan- 1 tie-garderobe kompleet. Wie enige handigheid bezit in het knopen van grote sjaals kan bij wijze van spreken de rest van de vakantie-garderobe vergeten. Met sjaals is men een vakantie lang 'gekleed'. •Bedenk dat uw haar geen tropisch gewas is. Een lang durig zonnebad bleekt het haar en maakt het boos. Een zonne hoed kan dat voorkomen, maar eenvoudiger is het ervoor te zorgen een grote sjaal bij de hand te hebben. Vouw een grote sjaal tot een driehoek. Vouw de driehoek zodanig om uw kapsel dat het midden van de lange zijde boven het ene oor en de punt van de driehoek boven het andere oor uitkomt Knoop de lange einden over de punt van de driehoek en zie daar: het haar is op charmante wijze beschermd tegen de zonnestralen. •De zon schijnt te indringend op schouders en bovenarmen? Sla de tot driehoek gevouwen sjaal om die bedreigde schou ders en knoop de punten bij een. In die vorm is de sjaal ook bruikbaar als het 's avonds te fris wordt; zo'n sjaal neemt minder plaats in van de vakan tie-koffer dan het gebruikelijke vest en is, op die manier ge dragen, aanzienlijk leuker dan dat vest. •Volledig gekleed met een bikini en twee (grote) sjaals. Houd de gevouwen sjaal ach ter de rug. Grijp de beide uit einden en trek ze onder de armen naar voren. Kruis ze over de borst en knoop ze in de nek samen. De tweede sjaal tot een driehoek vouwen. Deze op de rug houden en de uiteinden, op de buik (of op één van de heupen dat is nog aantrekkelijker) bijeen kno pen. Twee sjaals die een 'ge kleed' mens van u maken.

Allerhande | 1972 | | pagina 5