GOEDKOPE SUPER OBLIGATIES NOG TOT 1 JULI A.S. Nieuw type van AC-wegrestaurants Maca roni blokje? Alsheimer Rheinblick Coupons winstdelende klantenobligaties kunnen weer worden verzilverd AC-gastronomie voor iedereen Rente opnieuw 13.5 Albert's Corner 12V2 jaar Wijn van de maand bij AH: Lening spoedig voltekend Reparaties aan PMC-camera's vers bier Vakmanschap is Meesterschap Verrukkelijk van Verstegen! Uit Rheinhessen Mèt predikaat Een kaars Meer verkoopruimte JUNI ALLERHANDE 2 OFEËR, kwaliteit en lage prij- zen, dat zijn de troeven, die Albert's Corner in zijn zeven romantische eethuisjes uit speelt ten gerieve van mensen, die een goede, met uiterste zorg bereide maaltijd op prijs stellen. Wie geen haast heeft, iets te vieren heeft of zo maar feeste lijk wil tafelen, vindt in de AC-eethuisjes een luilekker land van specialiteiten. Te recht nu al beroemd zijn de fondues: allereerst een com positie van gesmolten kaas, witte wijn en kirscliwasser, waarbij stokbrood geserveerd wordt. Een ware gastronomen- dis, waarvoor men bij Albert's Corner slechts 5,95 betaalt. Liefhebbers van een mals stuk vlees kiezen de „Bourguignon- ne", bestaande uit 200 gram in stukjes gesneden biefstuk, 2 fonduesauzen, gemengde sala de, pommes frites of stok brood. Onbestaanbare prijs van dit culinair gedicht: f9,25. En dan is er nog de fondue Speciaal met een extra fondue- saus, fruitsalade, tomatensalade, pommes frites of stokbrood. In het vervolg- zullen repa raties aan PMC-camera's rechtstreeks worden uitge voerd door: Fa. F. v. d. Vooren Co AM I, Afdeling: Fijn- instrumenten Service, Postbus 33, DEVENTER. Dal geheel voor 9,95. Op de wijnkaart prijken kei zerlijke merken als Chateau- neuf du Pape (14 gulden) en Chateau Plantey (f 11,50), maar ook een goudeerlijke Gallien voor de weggeefprïjs van 5.75. Desgewenst kan men ook een volrode Bor deaux in een halve liter-karaf bestellen en daar betaalt men dan 2,95 voor. Uiteraard zijn er ook geurige witte wijnen, zachte rosées en- volle Bourgogne en Loire-wij- nen. Dit alles wordt geserveerd in een gastvrij restaurant, waar het kaarslicht niet ontbreekt. Het spreekt vanzelf, dat der gelijke bijna voor-oorlogse prijzen voor velen een wel kome aanleiding zijn geweest om de AC-eetliuisjes als hun stamrestaurant te adopteren. Het is daarom zaak tijdig te reserveren, als u ook van de ze specialiteiten wilt genieten. Voelt u voor een feestelijke middag of avond-, bel dan naar één van de volgende Albert's Corner Eethuisje. AC Amstelveen. Binnenhof 16-17 - tel. 020-419637. AC Amsterdam, Kalverstraat 18 - tel. 020-222651. AC Utrecht, Oude Gracht 101-103 - tel. 030-311126. AC Beekbergen, Amhemse- iveg 750 - tel. 05766-1390. AC Oud-LeusdenVlooswijk- seiueg 1 - tel. 03490-14098. AC Leiderdorp. Persant Snoepweg - tel. 01710-22020. AC Reeuwijk-Bodegraven. Goudsestraatweg 10 - tel, 01726 -3683. Eet smakelijk. In alle Albert Heijn-winkels bestaat na 1 juli a.s. weer de gelegenheid een serie coupons van de AH winstdelende klantenobligaties te verzilveren. Het zijn de coupons die voorzien zijn van de datering „juli 1972". De rente die ditmaal op de klantenobliga ties wordt uitgekeerd bedraagt evenals vorig jaar in totaal 13,5 procent, be staande uit 4 procent vaste rente en 9,5 procent winstaandeel. Hiervan moet 25 procent dividendbelasting worden af gehouden. Wanneer men een aanslag voor inkomstenbelas ting krijgt kan de ingehouden dividendbelasting later worden verrekend. Ook coupons die zijn geda teerd op 1 juli 1968, 1969. 1970 en 1971 kunnen als men dat nog niet gedaan heeft als nog worden ingewisseld. Betaalbaar Met inbegrip van in vorige jaren betaalbaar gestelde cou pons, die voor verzilvering na 1 juli 1972 in aanmerking ko men, zijn na deze datum de volgende obligatiecoupons be taalbaar: 1955: de nummers 13, 14, 15, 16 en 17. 1956: de nummers 12, 13, 14, 15 en 16. 1957: de hummers 12, 13, 14, 15 en 16. 1958: de nummers 11, 12, 13, 14 en 15. 1959: de nummers 10, 11, 12, 13 en 14. I resp. 4 en 3,5 procent, voor 1963 tweemaal 4 procent, voor 1964 resp. 4 en 4,5 procent, voor 1965 resp. 4 en 5,5 pro cent, voor 1966 resp. 4 en 7 procent, voor 1967 resp. 4 en 8,5 procent, voor 1968 en 1969 resp. 4 en 9 procent en ten slotte, zoals gemeld, voor 1970 en 1971 resp. 4 en 9,5 procent. De coupons zijn bij elke bank en bij elk AH-filiaal te ver zilveren. In de AH-winkels echter alleen op maandag, dinsdag en woensdag, om op de drukkere andere dagen te veel stagnatie aan de kassa's te voorkomen. Coupons van verzamelobligaties (stukken van 1.000 gulden) kunnen het best worden verzilverd bij een bank of bij het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam. Vervallen De volgende coupons, die vijf jaar lang betaalbaar zijn geweest, kunnen na 1 juli 1972 niet meer worden verzilverd: 1955: nummer 12 1956: nummer 11 1957: nummer 11 1958: nummer 10 1959: nummer 9 1960: nummer 7 1961: nummer 6 Zoals bekend, zijn de voor gaande nummers van deze series reeds eerder vervallen. ADVERTENTIE I960: de nummers 11 en 12. 1961: de nummers 10 en 11. 8, 9, 10, 8, 9, Tabellen Bij de kassa's in de filialen zijn tabellen opgehangen, die aangeven welk bedrag zal wor den uitbetaald. Voor de jaren 1955, 1956, 1957 is dat 4 pro cent rente en 3 procent winst aandeel, voor 1958 t/m 1962 AH-klanten, die nog in het bezit willen komen van een goedkope super obligatie, moeten wel heel snel zijn. Want de lening van 250.000 obligaties (met een totale waarde van 25 miljoen gulden), die Albert Heijn vorig jaar februari uitschreef, zal reeds de vol gende maand geheel vol tekend zijn. Om het wat minder officieel te zeggen: alle super-obligaties zullen dan uitgegeven zijn! Onder een „goedkope super obligatie" verstaan wij de obli gatie die (nu nog) te verkrijgen is voor slechts 98 gulden (aan spaarzegels bij AH-boodschap- pen). Zoals men weet hebben de super-obligaties een nomina le (dwz. op het stuk vermelde) waarde van 100 gulden, zodat er meteen al bij aankoop een winstje gemaakt wordt van 2 gulden. Maar daar blijft het niet bij, want elke super-obligatie geeft bovendien 8.5 procent rente per jaar, die over een aantal jaren geleidelijk oploopt tot niet minder dan een jaarlijkse rente van 13 procent. (Van daar de naam super-obligatie). De wérkelijke waarde van AH's super-obligaties wordt - sinds 14 februari jl. - echter bepaald op de Amsterdamse Effectenbeurs en die waarde liep meteen bij de start al op tot 120%. Daarna schommelde de koers rustig wat heen en weer tussen 118 en 125%. Deze officiële notering geldt echter voor de verzamel obli gaties van 1.000.- (10 x 100.-) met lopende coupon. De koers voor de stukken van 100 wordt via de incourante handel hiervan afgeleid Daar de ban ken veelal de stukken van 100- overnemen zonder de lopende coupon zal de koers op de in courante markt lager zijn. U kunt daarentegen de lopende coupon t.z.t. zelf nog innen. Ceehorn Sommigen zullen zich afvra gen waar zij de beursnotering van Albert Heijn's super-obli gaties kunnen vinden. Wel, dat hangt een beetje af van de krant die u leest, want niet alle dagbladen hebben dezelfde rubricering, zodat het even zoe ken geblazen kan zijn. Maar als u eenmaal weet in welke rubriek de notering staat (doorgaans in de obliga tierubriek onder het hoofd: handel, ind. en div.) kunt u - als u wilt - de waarde-ontwik- keling bijna dagelijks volgen. De super-obligaties zijn ove rigens niet te vinden onder de naam Albert Heijn of een af korting daarvan), maar onder de naam CEEHORN, de beleg gingsmaatschappij van AH. Meestal is een nadere aandui ding vermeld, zoals bijvoor beeld Ceehorn 8', of Ceehorn '71 8V2, duidend op het jaar van uitgifte en of de rente, die op de obligatie gegeven wordt. Zoals in het vorige nummer van Aller-Hande reeds werd gemeld zal er waarschijnlijk een nieuwe lening volgen. Maar die zal (vooral ten aan zien van de rentevoorwaarden) verschillen van de super-obli gatielening. Gezien de huidige marktren- te is niet te verwachten dat de nieuwe lening dezelfde voor waarden zal krijgen als de wel zeer aantrekkelijke bepa lingen w aaronder de super-obli gaties tot 1 juli a.s. nog te ver krijgen zijn. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 65 cent, pijpje 49 cent, want alle waar is naar zijn geld. Albert's Corner, gespecialiseerd in altijd verse koffie, de tweede kop gratis, in smakelijke maaltijden tegen be taalbare prijzen, snelle bediening en een hoop plezierige gezelligheid, bestaat 12*4 jaar. Een mijlpaal, ofwel vol doende aanleiding tot wat historisch natafelen. Amstelveen, Leiden en Hoog vliet. De schakels begonnen een keten te vormen. Maar het bleef niet bij Al bert's Corners in de stedelijke centra alleen. De bestaansmo gelijkheid van AC's in de na bijheid van de Rijkswegen werd onderzocht. Nuchtere cij fers toonden aan dat „Albert's formule" ook voor het type wegrestaurant zoals AH-restau- rans n.v. zich dat had voor gesteld alle kansen van slagen in zich droeg. Het was 1963 toen het eerste AC-wegrestaurant zijn deuren opende. Een experiment, dat wel, maar tegelijkertijd ook een nieuwe fase in de horeca-aan- Daarom terug naar het be gin. Terug naar de nadagen van 1959. U weet het misschien nog wel, de tijd dat de Mam moetwet op het punt stond ge boren te worden, dat de eerste gesprekken over de vrije zater dag aarzelend op gang kwa men, de tijd dat het nog hele maal niet zeker was dat John Kennedy het Amerikaanse pre sidentschap wel zou halen. Het was toen, om precies te zijn op de 17e december, dat in de eerbiedwaardige Kalver straat de glazen deuren werden geopend van het eerste coun ter-restaurant in Nederland, van de eerste Albert's Corner. Voor die tijd een volslagen nieuw type horecabedrijf, dat zich op veel punten onder scheidde van de traditionele vorm. Opvallend was bijvoorbeeld de centralisatie van de zit plaatsen rondom grote eetbars, waardoor een snelle bediening gewaarborgd kon worden en dat, terwijl het aantal perso neelsleden geringer was dan in de toen nog allerwegen gang bare restaurants. Het ging de horeca-nieuw- komer goed. Zowel de bedrijfs voering als het moderne inte rieur van Albert's eerste Cor ner trokken vele duizenden nieuwsgierigen. Nieuwsgieri gen die stamgast werden. „Om dat, zo luidde hun mening, „Albert's Corner precies dat gene te bieden had waaraan zij al zolang behoefte hadden: een snel opgediend, goed en betaal baar menu in een ongedwon gen, vrijblijvende sfeer. Stimulans De ontwikkelingen in de Kalversrtaat stimuleerden Al- bert Heijn Restaurants om door te gaan op de ingeslagen weg. Nieuwe Albert's Corners wer den in gebruik genomen: in ADVERTENTIE Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Macaroni. Vraag ernaar! Ook blokjes voor Nassi Goreng, Bami Goreng enz. TAE weerprofeten menen, U dat de maand juni er uit ziet een ware zomer maand te worden en de Enkhuizer Almanak voor ziet in elk geval voor juli een behoorlijke hoop zon. Als dat zo is en wie is niet bereid dit onmiddellijk te geloven? dan is het dus de hoogste tijd om aan de zomerwijnen te denken. De witte wijnen, die door gaans koel geserveerd wor den. De zomerwijnen met hun lage alcoholgehalte en hun rinse karakter. Wü hebben aan zomerwijnen gedacht, toen we een 1971 Als heimer Rheinblick importeer den. Een witte wjjn uit een Huis met een naam: Gustav Adolf Schmidt in Nierstein aan de Rijn. Een wijn met een extra predikaat. Nu, in juni, by A.H. in een aantal filialen de Wijn Van De Maand, voor vyf gul den plus één kwartje. af een Rijnboot. En uit die streek nu, uit dit Rheinhes- sen, komt de 1971 Alsheimer Rheinblick. Duitsland is niet de grootste wijnproducent ter wereld. Per jaar komt er ongeveer evenveel wijn in de flessen als in Rus land en dat is vier procent van de wereldproduktie. Maar Duitsland staat wel bo venaan de lijst wat de kwali teit betreft van zijn witte wij nen. Honderdduizenden Nederlan ders hebben altijd het gebied van de Rijn opgezocht voor hun vakanties. Onze grootva ders deden dat al en men doet het nu nog. Men kent het land van Rheinhessen, zo ruwweg aan gegeven: tussen Mainz en Mannheim. Men kent het om dat men er doorheen kruiste of men kent het, bekeken van- Er zijn met die Alsheimer een paar bijzondere dingen aan de hand. Om te beginnen valt deze wijn onder de bepa lingen van de nieuwe Duitse wijnwet, die met ingang van de oogst-1971 in werking trad. Die wijnwet heeft nu alle Duitse wijnen in klassen inge deeld. Het zijn er drie gewor den: de tafelwijnen, de kwali teitswijnen en de kwaliteits wijnen met predikaat. De Als heimer is, om te beginnen, zo'n kwaliteitswijn met predikaat. Maar de Alsheimer Rhein blick 1971 is óók een „spat- lese" en nauwelijks nodig u te zeggen dat dit betekent: een wijn van laat geoogste, over rijpe druiven. Een „spatlese" geldt als een wijn van topkwaliteit en mag alleen maar van een most zon der toegevoegde suiker worden gemaakt, aldus de Duitse wijn wetgeving. Wederom een ga rantie, dat u dus met een kwa liteitswijn te maken heeft. En dan is er nog iets dat wij u als wijnliefhebber, wijnen thousiast wellicht, willen ver tellen. U zult er bij de 1971 Alsheimer Rheinblick niet di rect gebruik van maken, maar stel dat u deze fles een tijdje wilt laten liggen of stel, dat u toevallig een andere „spat lese" in huis hebt. Misschien vindt u het dan toch nuttig iets over decanteren te weten. Het is namelijk zo, dat de canteren bij een „spatlese" soms wel degelijk zin kan heb ben. Bijvoorbeeld, wanneer de fles geruime tijd gelegen heeft, kan zich door het ontwikke lingsproces depót hebben ge vormd zodat vaste bestandde len zich op een plaats hebben kunnen neerlaten. Op zo'n moment is het nut tig de wijn - uiterst voorzich tig - over te schenken in een kan: het decanteren. En dan zal elke kenner u aanraden die bezigheid tegen het licht in uit te voeren, zodat men ziet waar het bezinksel blijft. En de romantici - maar zij niet alleen - zullen zeggen: de klassieke en ideale lichtbron bij dit decanteren is een bran dende kaars. Maar genoeg over deze sprong opzij, die u wellicht toch aardig vond om te vernemen. Terug naar de 1971 Als heimer Rheinblick. Zoals ge zegd: een wijn van klasse, een wijn waar wij volledig achter gaan staan. Per fles 5,25 gulden, deze maand bij A.H. als Wijn Van De Maand pak van Albert Heijn Restau rants. Want al spoedig bleek dat de behoefte bij de automo bilist aan dit type pleisterplaats groter was dan men ooit had durven denken. Verrijkt met de opgedane er varing in Zevenaar werden er plannen gemaakt voor meer AC-wegrestaurants. Plannen die ook werden uitgevoerd, in snelle opeenvolging. Er ver schenen vestigingen in Beek bergen, Heerlen, Oud Leusden, Leiderdorp, Bodegraven/Reeu- wijk, Lage Weide bij Utrecht, Zaandam (de Walvis aan de befaamde Zaanse Schans). Maar ook de keten van de zogenaam de „centrum restaurants" groeide uit met Albert's Cor ners in Utrecht (het voormalige Formosa), Enschede, Den Haag. Aan passing Inmiddels was gebleken, dat de formule van het counterres taurant. om aanpassing vroeg. Naast de weggebruiker met z'n eeuwige haast, had ook een ander type reiziger de weg naar Albert's Corner gevonden; de zogenaamde gezelligheids eter, minder haastig maar wel met behoefte aan persoonlijke bediening en een sfeervolle omgeving. Er werd naar een methode gezocht om ook deze groep van gasten tevreden te stellen. De oplossing werd gevonden in de vorm van de AC-eethuisjes. Kleine gezellig ingerichte res taurants onder hetzelfde Al bert's Corner dak. De keuze is sindsdien geheel aan de gast: heeft hij weinig tijd, dan componeert hij zijn maaltijd aan de hand van wat de self-service-buffetten hem aan welvoorziene inhoudt te bieden hebben. Behalve het feit dat de gast baas is over eigen tijd is een bijkomend voordeel in de selfservice restaurants dat hij kan eten en drinken wat hij wil in wel ke combinatie ook. Tot welke opmerkelijke eet- resultaten dit kan leiden is bewezen in de vele Albert's Corners waar gasten gesigna leerd worden die acht tot twaalf croquetten en een fles je chocomel uitkiezen en deze door geen enkele gastronoom aanbevolen combinatie met smaak verorberen. Attente bediening De minder gehaaste gast vindt in het AC-eethuisje een sfeervolle plaats om in alle rust van zijn menu te genieten. De tafels zijn er gezellig ge dekt, er is een attente bedie ning, kaarslicht en een rijkelijk met gastronomische speciali teiten gevulde spijskaart. Een enquête onder de gasten van Albert's Corner in Reeu- wijk heeft inmiddels uitgewe zen, dat deze „culinaire dub- beldooier" de reizende Neder landers en buitenlanders uit het hart gegrepen is. Op de vraag, aan welk type restau rant men de voorkeur gaf werd in vrijwel alle gevallen geant woord „aan beide". Nieuwe ontwikkelingen Albert's Corner op 17 juni 12\A jaar jong heeft nu zeven restaurants in exploita tie waaraan een AC-eethuisje verbonden is. Tevens beschik ken enige wegrestaurants reeds over een baby-kamer en een nachtserviceruimte waar men ook 's nachts uit een be perkte menukaart een maaltijd kan kiezen. De vorige maand is in AC Amstelveen op de bovenetage een eethuisje gereedgekomen. De Albert's Corner in Reeu- wijk was één van de eerste, die een totale verjongingskuur heeft ondergaan. Zowel het ex clusieve eethuisje (een formi dabele aanwinst) als het grote self-service-restaurant voldoen nu aan de modernste horeca- eisen. Deze maand is de laatste hand gelegd aan de moderni sering van AC Zevenaar en het self service restaurant in de Kalverstraat te Amsterdam. Dit jaar nog hoopt men te beginnen aan de bouw van twee Albert's Corners nieuwe stijl in Sevenum bij Venlo (aan de E3) en bij Stroe. Daarnaast zal het bestaande wegrestaurant AC Lage Weide (Utrecht) een face lift verkrij gen. Dit restaurant zal worden vergroot, gemoderniseerd en voorzien van een eethuisje. In deze moderne restaurants zullen 225 mensen tegelijk een maaltijd kunnen gebruiken. Tevens zal aan deze vestigin gen een giftshop verbonden worden. Andere projecten in het land zijn in voorbereiding. Het uitgangspunt daarbij is, dat de Albert's Corners meer dan voorheen gesitueerd zullen worden aan autowegen en bij grote recreatiecentra. Mooca-kleurige japon Om een uniforme aankleding te krijgen worden alle AC- restaurants in Nederland nu in snel tempo gemoderniseerd. Daarbij hebben de gastvrou wen en gastheren van AC dit jaar een nieuw uniform gekre gen. De hostess draagt voor taan een moccakleurige japon met blauwe kraag, de gastheer een overhemd met beige broek. De managers en hoofden van dienst dragen een bruine bla zer en een beige pantalon. De gastheren in de eethuisjes ten slotte dragen een beige voor schoot en een zwarte vlinder- das. Aldus vernieuwd en aange past aan de moderne consump tie eisen gaat Albert's Corner in het jubileumjaar '72 op weg naar zijn zilveren bestaan. Ont dekt u het zelf maar: Albert's Corner combineert plezierige gezelligheid met een rijke sor tering verrukkelijke speciali teiten. Een betaalbare vorm van buitenshuis eten. Vervolg van pagina 1 en Delft. Verwacht wordt dat er dit jaar weer enkele in ge bruik kunnen worden geno men. Een ander belangrijk feit: Vorig jaar werd de exploitatie van het restaurant, de bar en de coffeeshop in het Schiphol- Frommer-hotel toevertrouwd aan AH. Uit het jaarverslag blijkt verder o.m., dat de omzet van het concern in 1971 is gestegen met 151 miljoen gulden, dat is zowel procentueel als in geld een grotere stijging dan in 1970. Ondanks dat evenwel is de netto winst gedaald en wel met 527.000 gulden tot 16.833.000 gulden. De oorzaken daarvan waren vooral de sterk gestegen loon kosten voor de bijna 12.000 personeelsleden (tot 163 mil joen gulden), de forse investe ringen. die moesten worden ge daan en het feit dat de kosten stijgingen niet volledig in de prijzen werden doorberekend. De gemiddelde prijsstijging van het door Albert Heijn ge voerde artikelenpakket be droeg ca. 4 procent. (Zoals be kend stegen de totale kosten van levensonderhoud in 1971 volgens berekeningen van het Centraal Planbureau met niet minder dan 7.5 procent). Het dividend aan aandeel houders is vastgesteld op 4,40 in contanten per gewoon aan deel van 20. Dit is evenveel als over 1970, maar toen werd daarnaast nog 1 uitbetaald in agio-aandelen.

Allerhande | 1972 | | pagina 2