DE GASTRONOMIE IN DE ARDENNEN WISSEL UW WAARDEBON Buurman Belg weet wat lekker is... Ardenner specialiteiten Koks Albert's Corners toonden creatief talent Voor I bonte I was WAARDEBON vers bier Vakmanschap is Meesterschap f Ardenner liam Forellen Kivartels Gun u de tijd MEI ALLERHANDE 9 (Advertentie) Zo aantrekkelijk de Ardennen als vakanliegebied zijn, zo aantrekkelijk zijn ook de specialiteiten uil dit dichtbeboste heuvelland. De forse hammen, de grote en kleine worsten, de paté's; in menige winkel daar ginds hangen en liggen ze, uitnodigend tot kopen. Nooit voor lang echter, want de Ardenner zelf is een groot liefhebber van die specialiteiten en eet ze dage lijks met eenzelfde genotvolle blik als waarmee wij in een veertigplusje plegen te happen. APPLAUS Tegenover de buiten staander, die hoegenaamd geen weet heeft van die specialiteiten, geeft de Ar denner na een oprecht ver baasd hoe-is-dat-mogelijk een lyrische ontboezeming over de kwaliteitvan die volgens hem niet te evena ren produkten, om die war me volzinnen kordaat te besluiten met een „proef zelf en u komt erop terug". Hotton, een naani die een enor me klank heeft in België zelf, maar ook in Duitsland, Frank rijk en Engeland. Eigenaar B. Toussaint, slager van huis uit, tevens hotelvakschool, begon tien jaar geleden met twee hul pen en werkt nu met honderd TOPPER Toch is alleen hij de man die de paté's uitdenkt, die zich te rugtrekt in de keuken, daar uren achtereen improviseert met vlees' en ingrediënten en vaak Dat zelf proeven hoeft niet ^as jukkend tevoorschijn komt persé in de Ardennen, want AH a .D de overtuiging heeft dat heeft in het kader van de juist de ™euwe creatie een topper zal gestarte Ardenner-week tal van morden en m t groot' gemaakt kan worden. De mensen in de fabriek ken nen dit procédé, weten dat de baas ('t is nu eenmaal m'n hob by) zich regelmatig terugtrekt met vlees en ingrediënten als champignons, jeneverbessen, pe terselie, peperkorrels en gelijk een kunstenaar gaat fantaseren om een paté te brengen die qua inhoud en uiterlijk de naam van het huis eer aandoet. En van zelfsprekend nóóit zetmeel en nóóit kleurstoffen bevat. STOOMLOOS Een paté die uiteindelijk in honderden aardewerkpotten te gelijk de grote ovens wordt in geschoven om daar in enige uren tijds zonder stoom te wor den gebraden. De heer Toussaint: „Dat bra den zonder stoom is een eis. Je kunt het vergelijken met een biefstuk, als die gekookt wordt is het niks, als-ie goed gebraden wordt ia het alles". In zijn bedrijf wordt in ploe gen dag en nacht gewerkt om aan de grote vraag naar paté's te voldoen, maar vooral ook om het aangevoerde vlees zo vers mogelijk te verwerken en in de prille ochtenduren al te begin nen met het laden van de ge koelde vrachtauto's. specialiteiten hierheen gehaald. Ras-hammen waar wel in ge hapt moet worden, droge worstsoorten die zoveel ge bruiksmogelijkheden hebben en paté's, waar zelfs de grootste cu linaire kenner een applaus voor over heeft. MEESTERSCHAP En dit staat voorop: alleen daar in het hart van de Arden nen is de receptuur voor deze specialiteiten van oudsher de beste, want iedere tot dusverre gedane namaak is surrogaat ge bleken. Tot groot genoegen van de vijf eclite fabrikanten, die onder de naam "Origine Ardenne" in zo verre samenwerken, dat ze door een strenge controle garant staan voor een konstante en ho ge kwaliteit. Die fabrieken liggen verspreid in rustieke dorpjes, zijn met hun hooguit honderd medewerkers relatief klein en weinig geme chaniseerd. Dat laatste niet, om dat men liever ouderwets wil blijven, maar omdat het verwer ken van vlees nu eenmaal meer om een meesterhand vraagt dan om een koele machine. MET DE HAND Mede uit het oogpunt van gar nering (paté's) kan dit werk veelal niet anders dan met de hand worden gedaan. Dat dit schijnbaar -duur ambachtelijk werk doorwerkt in de prijs is in ditgeval een misvatting", want de prijs van 100 gram paté of droge worst is ongeveer gelijk aan die van 100 gram "gewone" vleeswaren in de wat prijsklasse. De paté's betrekt AH onder meer van Maison Toussaint in soorten, die AH o.a. betrekt uit het huis Ardennaise in het klei ne Recogne. Ook al een bedrijf dat dank zij die kwaliteitsprodukten in luttele jaren tijds is uitgegroeid tot een middelgrote onderne ming, die evenals de andere niet veel groter zal worden omdat men van mening is, dat als specialiteiten massaproduk- ten worden het geen specialitei ten meer zijn. DETAILS Daar, in Recogne, wordt het bevestigd met een enkel voor beeld: een man is bezig een der tig centimeter lange salamiworst te ontwikkelen met een vier me ter lang touw! Zoiets zou ook mechanisch kunnen, maar dat vergt a) een hoge investering en zou b) die worst voorzien van een mecha nisch aangebracht netje, in plaats van een met de hand in gesnoerd touw, na het roken geen gekartelde rand meer ver tonen. Juist dergelijke details verra den de Ardenner specialiteiten die men hoe dan ook wil hand haven. Hoe specialistisch nauw gezet er gewerkt wordt blijkt eveneens uit het onmiddellijk vakkundig bewerken van de vers aangevoerde hammen. RIJPINGSPROCES Tussen de komst van het vlees en het verzenden van het eind- produkt ligt ongeveer twee maanden, die nodig zijn om het gezouten vlees te laten rusten, al of niet te roken (dat hangt van de soort af) en vervolgens enige weken in droogkamers te laten hangen. Eerbiedig bijna spreekt de Ar denner over dit noodzakelijke rijpingsproces. Hoewel met na me het droogproces een perma nent waakzaam oog vergt daar het beslist niet te snel mag gaan, is de bereiding van de worstsoorten op zich vrij simpel. KRUIDEN Want het betreft een natuur- produkt, waaraan behalve zout en kruiden (vooral jeneverbes sen) niets wordt toegevoegd. Het verschil in de worstsoorten wordt uitsluitend veroorzaakt door de verschillende kruiden en door de verhouding van cle vleessoorten. De Ardenner praat graag over zijn specialiteiten, wil ook graag laten zien hoe die enorme ham men worden verwerkt tot de zuiverste gemengde vleeswaren, die men zich maar denken kan. WAARHEID Het grote verschil tussen de gebruikelijke niet-droge worst en deze droge worst is, dat bij de droge het vet en het vlees gescheiden te zien zijn, omdat er niets aan toegevoegd wordt. Pu re natuur roept de Ardenner dan ook verrukt, klasseproduk- ten met een hoge voedingswaar de en toch licht verteerbaar. En omdat diezelfde Ar denner erom bekend staat nooit te overdrijven als het gaat om de hoogte van zijn bergen c.q. heuvels en rui terlijk toegeeft dat het in dit gebied bar veel kan re genen, mag gevoeglijk wor den aangenomen, dat hij omtrent zijn specialiteiten evenzeer de waarheid spreekt. Het is trouwens allemaal controleerbaar. 5tt iivuw.nii* U+'W IJK IgTi Jtt UAiW BEff- EEE ST ttEL BIEEBjEKEZf W voor kleur, hard tegen vuil ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. JUWEELTJES Honderden kostelijke juweel tjes gaan dan op weg naar de verbruikers: voor AH o.a. paté lapin aux noisettes (met konijn en hele hazelnoten) en paté au poivre (grove in port gemarï- betere neerde stukken lever, bestrooid met witte peperkorrels en ge kruid met groene peper). Deze delicatessen bij uitstek zijn te koop per x-grammen en in potjes van 180 gram als vol- conserven, zodat ze gemakkelijk kunnen worden meegenomen naar b.v. de camping om daar te worden gebruikt bij een koude schotel of als voorgerecht. Want paté is niet alleen bedoeld voor de boterham of voor toostjes, ze kan ook heel goed fungeren als vlees bij de maaltijd of als hap je tussendoor. NIET GROTER Hetzelfde geldt voor de Jam bon d'Ardenne, de echte gerook te Ardenner ham die volgens traditie op dennenhout wordt gerookt, en voor de droge worst- fio&d beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. De Ardennen zijn niet alleen wonderschoon om er door te trekken en te verblijven, ze bieden de toerist tal van verrukkelijke culinaire specialités terwijl eeu uitermate gastvrije bevolking bet ons bijzonder naar de zin maakt door ons op gulle wijze te ontvangen. De Belgen weten, in doorsnee, een goede tafel oneindig veel beter te waar deren dan onze landgeno ten, men bemint er het goede leven en talloos zijn de restaurants waar men u verwent met culinaire meesterwerken dan wél plaatselijke gerechten die met zoveel liefde en zorg zijn toebereid dat men ze slechts met een maximum aan dankbare aandacht kan savourerenHet gebied is rijk aan wild en de forellen springen er bij ivijze van spreken de pan in. vervaardigd moeten worden in de provincie Luxemburg of af komstig zijn uit enkele met na me genoemde, kantons. Er zijn 4 verschillende soorten: de beenham, de uitgebeende ham. de coeur en de nootham. Er bestaan nu stringente be palingen omtrent de vervaardi ging, de rooktijd, het gewicht enz., enz. en het is goed dat op deze wijze deze delicatesse uit de Ardennen op het hoge peil gehandhaafd kan blijven, zodat de liefhebber weet dat zijn uit verkoren ham alleen maar de beste kan zijn. De Ardenner ham is wereld beroemd, maar helaas het kwaad sluimert nooit en het blijkt dat er veel als Ardenner ham in de verkoop werd ge bracht dat die naam niet mocht dragen. En zo is de regering er toe overgegaan om deze veel geprezen lekkernij te bescher men, zoals Frankrijk zijn wij nen destijds is gaan bescher men met het waarmerk "appel lation controlée." De Ardenner ham zal nu met een benaming van oorsprong Maar er is meer clan cle ham, er zijn forellen die men in België volgens het zeggen op zeker vijftig manieren weet te bereiden. Daarnaast is er dan het gevogelte; geniet u in de Ardennen toch vooral eens van zo'n verrukkelijke poular de a l'estragon oftewel een cruderwetse kip, goed gevoed en gemest, die echt nog naar kip smaakt- Zo'n poularde dan die de goede dragongeur heeft opge nomen en die met een lichte roomsaus geserveerd wordt. Verschalk eens een pintadeau (een jong parelhoen), geflam beerd en gevuld met manda rijntjes, zoals dit gevogelte wordt bereid in de „Hostellerie des Forges de Pernelle" in Cou- vin, een plaatsje in de provin cie Namen, dat nogal dicht bij de Franse grens ligt. Maar op weg er naar toe komt u door Philippeville en geniet daar dan in het beroemde hotel-res taurant „Les Princes de Liège" van een forel die klaargemaakt is met de "fromage des Pères de Chimay." Als u Bouillon gaat bekijken, ga dan eten in de rotisserie (het is overigens ook een heel ple zierig hotel) „Aux Armes de Bouillon" waar men u zal ver wennen met een keur van pa té's en een Terrine du Chef, een forel a la crème, een cöte de boeuf Armes de Bouillon en tal van andere heerlijkheden. Nog iets verder naar het oos ten ligt in dezelfde provincie Luxemburg de plaats Herbeu- mont. waar u in de „Hostellerie du Prieuré de Couques" kunt genieten van rivierkreeftjes a la nage en iets dat u in ons land nooit zult kunnen eten: geflambeerde kwartels. De wet in ons land verbiedt de kwar telvangst ten enemale, vandaar, maar ik moet u bekennen dat het een heel bijzondere tong- streling is. delicaat en zeer ver fijnd. Vanzelfsprekend zult u op uw kostelijke zwerftocht door die prachtige Ardennen La Roche aandoen om daar in het Hotel des Ardennes een Quiche Ardennaise te savoureren, of wel (in het seizoen) een civet de marcassïn a la paysanne. een prachtig gerecht van wild zwijn. Maar wanneer u al zwerven de dan zo langzamerhand „het Luikse" binnentrekt, dan komt u in het gastronomische dorado met de stad Luik als het warm kloppende hart. Ga daar in de A Pid d'Pource toch vooral smullen van de boudin grillé, een zeer verfijnde handge maakte worstsoort. Doe u bij een andere gele genheid eens tegoed in het res taurant "Au Vieux Liège". In het rustieke intérieur hangt de goede geur van een vermaarde cuisine en wanneer u het menu raadpleegt zult u nauwelijks kunnen besluiten wat u van al le aangeboden heerlijkheden zult gaan proeven. Zal het een Canard sauvage poivre vert crème worden of een poularde grillée au beurre d'orange, het eendje (smeltend op de tong) met die bijzondere pittigheid die eigen is aan de verse groene peperkorrels (ko men uit Madagascar) of de zeer milde poularde met die frisse sinaasappelboter? Maar mis schien wilt u liever filets van tong met rivierkreeftjes of een warme kreeft in een whisky- saus! Hoe u uw menu ook gaat samenstellen, gun u de tijd en vergeet bij deze gastronomische reis door de Ardennen, het woord en het begrip „lijnen" Buurman Belg we weten het nu zo langza merhand wel bekijkt het vrome volk, dat aan gene zijde van zijn noor dergrens woont, bij voor keur met argusoog. Hij heeft weinig op met onze uitspraak van de Neder landse taal, hij spot avondvullend over onze spreekwoordelijke zui nigheid en is van oor deel, dat hij met zijn duidelijk „savoir vivre" een stuk beter af is dan de calvinistische baas jes, die in de moerasdel ta van de Rijn hun leef tocht bij elkaar scharre len. Hij maakt als het even kan ook boven zijn pint gepeperde grappen over d-n Ollander en komt dan bijvoorbeeld tot deze voltreffer: „hoe herken je een Neder landse familie?" Aan het feit, dat ze op een caféterras één glas ran ja bestellen met zeven rietjes". Als u dus nu die zeven rietjes van huis meeneemt, kunt u nochtans in België een verrukkelijke vakantie vieren. Want ze weten in derdaad dondersgoed, wat leven is. Vergelijk alleen de restaurants in de Ardennen maar met die in de Neder landse provincie en u zult schreiend moeten toegeven, dat onze koks er doorgaans heel wat minder van bakken dan hun Waalse collega's. Vervelend, maar het is een welriekend feit. Zoek maar uit, stop in een willekeurig dorp en stap een restaurant binnen en u zult ervaren, dat België een culinair lui lekkerland is. Het is de Bel gen en met name de vrou wen trouwens aan te zien. Reken er op, dat ze het goeie leven en zichzelf het volle pond geven. Mogen we u bij wijze van voorproef een paar adressen geven, waar we persoonlijk van een heerlijke dis heb ben genoten? Noteer: res taurant Lucullus aan de rechteroever van de Ourthe. Komende van Luik niet de hoofdweg (nou ja, hoofdweg. Op zijn Belgisch dan) naar Houffalize nemen, maar rechtsaf slaan, zodra de bor den "Ourthe" opduiken. Lu cullus is een mieters eetpa- radijsje in een nostalgiek park, waar u bijvoorbeeld in een slakkegang naar de reebout kunt eten en na af loop de attente ober een be drag in handen moet from melen, dat u in Nederland moet neertellen voor een or dinaire biefstuk. La Vallée des Fées is ook een omweg waard. Het klei ne hotel-restaurant ligt aan een murmelende bergbeek even ten noorden van Houf falize én is beroemd om zijn forellen in alle denkbare uitvoeringen. Doen mensen, vooral doen. Wel even een telefoontje naar de eigenaar, als u van plan bent om na de geurige bolknak en de cognac te blijven slapen, want meneer is in de plezie rige omstandigheid, dat hij voortdurend "neen" moet verkopen. Als u sfeer en goed eten belangrijker vindt clan een hotelkamer met alles erop en eraan, kunnen wij u van harte Les Merlettes in La Roche aanbevelen. La Roche zelf, een fotogeniek mid- Ardenner-put (neem vooral een hammetje mee naar huis) is helaas in de zomer maanden een toeristisch mierennest vol potverteer- ders, feestneuzen en aanver wante artikelen, maar dan nog zit u goed in Les Mer lettes, dat net even buiten het feestgewoel ligt in zijn eigen niemandalletje. Van de kamers mag u niet te veel verwachten en als u zo rein op het lijf bent, dat u tweemaal daags een bad neemt, zult u er rekening mee moeten houden, dat u nog al eens in de rij zult moeten staan. Geen nood echter, want het hotel heeft ook nog een eigen zwembad. Kunt u uw honger niet bedwingen tot in de Arden nen, haak dan gelijk af in Luik (een fijne, rommelige stad met een typisch Franse tic). Daar staat aan de Maas een juweel van een huis uit de zestiende eeuw, waar een kok uit de hoge school zijn eetbare kunsten op tafel to vert. Noteer: Maison Havart, Le vieux Liège. In het hart van de stad. Het kan niet missen. Voor mensen, die op sjiek willen is Le Lignely bij Bomal het aangewezen eet- en slaapadres. In een oude boerderij, die in de vorige eeuw nog dienst deed als hoofdkwartier van de plaat selijke roversbende, is nu een luxe restaurant en een kleine hotelafdeling. U kunt er hopen geld kwijt raken, maar u kunt er ook vorste lijk lunchen of dineren voor 35 gulden, inclusief de wijn. Le Lignely heeft van de Guide Michelin de onver biddelijke culinaire wereld bijbel vier sterren in rood gekregen. Dat zegt genoeg. In de buurt van de grot ten van Han vindt u nog Neupont-sur-Lesse-Halma, een dromerig gehucht met het driesterren-restaurant- hotel Le Balligan. Een oord van rust temidden van een fantastische natuur. Voor Le Chalet Ardennais moet u de bedding van de Semois (naar onze smaak de mooiste rivier in de Arden nen) volgen tot Rochehaut- sur-Semois. Een gastvrij huis met koninklijk inge richte kamers en een keu ken, die alleen voltreffers oprispt. Vraag naar de kik- kerbillen. Ongelooflijk. Het laatste aanraad-adres is Drei Lander-Residenz in Bourg-Reuland. U vindt het bij het Belgische drielan- den-punt. Een rustiek bui tenhuis met een Franse klasse-keuken. Als u de Ardennen op zijn mooist wilt leren kennen, ga er dan in het voorjaar of in het najaar heen. Breek er een paar dagen tussenuit, schroef een dagje aan uw vrije weekend en wendt de steven naar het zuiden. Om de afstand hoeft u het echt niet te laten: in drie uur bent u al hoog en breed voorbij Luik. Om de prijs trouwens ook niet, want België levert nog steeds bes te waar voor relatief weinig geld. Als u per auto gaat maak er dan wel een zwerf tocht van. De Ardennen vormen daarvoor een op maat geknipt gebied. Niet te klein, niet te groot. U kunt in drie dagen een hoop grandioze ontdekkingen doen, variërend van de on genaakbare Hoge Venen tot de vergeten uithoek in het zuiden, waar de Semois ner veus doorheen kronkelt. En vergeet vooral niet royaal de tijd te nemen voor uw maaltijden, want ze kunnen er wat van, de Bel gische keukenprinsen. Het verdient wel aanbeve ling om tevoren serieus een plan te maken aan de hand van de overvloedige en ge detailleerde reisinlichtingen, het Belgisch Verkeersbu reau, Leidseplein 7 in Am sterdam. Als u schrijft, ver meld er dan bij: AllerHan- de. U kunt ook bellen: 020 - 251251. Eet ze. Vanuit de produktie- groep hoofden keuken werd onlangs via de ver tegenwoordigers van de restaurants in de Onderne mingsraad de wens naar voren gebracht meer in spraak te krijgen bij het bepalen van het menu kaart-assortiment in de Al bert's Corners. De heer G. J. Hermanides, directeur restaurants en tevens voorzitter van de Onderne mingsraad, was direct enthou siast over dit voorstel. De heer F. Philippus, de produktïe-spe- cialist, kreeg opdracht een wedstrijd te organiseren waar in de hoofden keuken hun crea tieve talenten konden bewijzen door het maken van nieuwe ge rechten. De wedstrijd vond plaats op 30 maart in de Albert's Cor ner te Reeuwijk. De deelnemers aan de wed strijd waren gebonden aan ver schillende voorwaarden, zoals originaliteit, samenstelling en presentatie. Een jury, die ge vormd werd door de heer G. J. Hermanides en de groepsleiders de heren P. Ph. Manasse en J. R. W. Boot, beoordeelden de in zendingen die onder code wa ren opgesteld. De koks hadden van hun me nu's bijzonder veel werk ge maakt zodat het voor de jury een moeilijke opgave was om de originele en smakelijke in zendingen op hun juiste waar de te beoordelen. De eerste prijs ging tenslotte naar de heer Bosveld, hoofd keuken A. C. Beekbergen, voor een snack, die uit gefrituurde biefstuk in dobbelsteentjes ge sneden, met goed gekozen gar nituren en fonduesauzen be stond. Een fraaie compositie van stokbrood, ei, tomaat, gebakken spekrepen en ravigotesaus, een schepping van de heer Schou ten, hoofd keuken de Walvis Zaanse Schans, was goed voor de tweede prijs. De derde prijs ging naar de heer Olie, hoofd keuken A. C. Zevenaar, die de jury verbaasd deed staan door zijn simpele manipulaties met een Gelderse rookworst. Door een speciale wijze van snijden was de worst omgetoverd tot een geluks- hoefijzer waarbij de hoefnagels werden uitgebeeld door een ge raffineerd samengestelde saus. Tijdens het uitreiken van de prijzen sprak de heer Hermani des op enthousiaste wijze zijn waardering uit over de ge slaagde en met elan uitgevoer de wedstrijd. Het is de bedoeling de ont worpen creaties in alle Albert's Corners te gaan verkopen en wel de eerste prijs de fon due snack in alle eethuis jes en de andere artikelen in de Albert's Corners.

Allerhande | 1972 | | pagina 9