attractieve uitstapjes PMC-Jubileumwedstrijd. Doëmeeenwinspenei een vakantiereis of PMC-artikelen. WMiss^ - A ■1^4 PMC laat u nooit in de steek. PMC~Puzze!tochten voor wandelaats,f ietseisen automobilisten. Iedereen kan meedoen. Hei oude en hetnieuwe Zeeland. Wandelen door het eeuwenoude Hoorn. Ontspannen in de bezige Zaanstreek. Met de kinderen naar Wassenaar. het historische centrum van Delft. Naarde wondere wereld van defechniek. Duiken inhet verleden te Maastricht. Genoten van gotiek in Den Bosch. Het groen en derust vanhefCorversbos. Veel ksjken en weinig autorijden M in Friesland. Watweetu van heemkunde? Een ontdekkings tocht door Deventer. Spelenderwijs biologie leien. Drente toont hoe men vroeger leefde en werkte. Langs kerken en borgen in Graningen. Dieren in een natuurlijke omgeving. SS"vandepmi Twee rondes. De winnaars. O adves „naeirankeeide V wo°nP^ls :nenve«enden>n°n09ordnummer2 VUlt "afP'in jen naar eV MEI ALLERHANDE 7 Ga er eens op uit met de trein, de auto, de (brom)fiets of te voet en maak een of meer van de zeer interessante tochten die PMC heeft uitgezocht, U gaat naar het Noorden of het Zuiden, het Oosten of het Westen. U blijft dicht bij huis of u zoekt een ververwijderd deel van ons land uit. Keus genoeg, in totaal 16 zeer uiteenlopende mogelijkheden, elk met hun eigen charme: De routebeschrijvingen zijn verkrijg baar bij PMC-Zaandam (aanvraagbon op deze pagina) en bij de PMC-show- rooms. Dus niet in de AH-filialen! Op uw wandeling door Hoorn, met z'n stads wallen en langs al die prachtige oude geveltjes, waant u zich in de tijd van de Oost-Indische Compagnie. Een stadje met sfeer. Dat geldt ook voor het centrum met z'n intieme pleintje Rode Steen en leuke eethuisjes. U brengt een bezoek aan het Westfries Museum. In de stijlvolle 17e-en 18e-eeuwse interieurs van dit museum komt de rijke stads- en streekcultuur van Westfriesland tot leven. In de kelders vindt u een interessante archeologische afdeling. De Zaanse Schans, waar route 2 u heen voert, is een getrouwe weergave van een Zaanse woongemeenschap uit de jaren rond 1700. U vindt er vele woonhuizen, een antiek kruide nierswinkeltje, een z.g. „Harenmakerij", vele molens waaronder een oliemolen, de enige ter wereld waar het „olie slaan" nog op de oor spronkelijke manier gebeurt. Rust u nu na uw wandeling uit in restaurant de Walvis. Verder bezoekt u het Molenmuseum in Koog aan de Zaan, 10 minuten lopen vanaf de Zaanse Schans. Deze tocht naar het Wassenaars Dierenpark is bij uitstek geschikt voor ouders met kinderen, omdat de vragen die gesteld worden samen met de kinderen beantwoord kunnen worden. En wat is er fijner dan rond te wandelen over dat grote bosrijke terrein met z'n enorme ver scheidenheid aan zeldzame dieren. Te kijken naar de prachtige vissen in de vele aquaria,en in de Paradijshal zelfs tussen vrij rondvliegen de tropische vogels te wandelen. Stad met dromerige grachtjes. Vol kleine, ge zellige winkeltjes. Aan de markt, het centrum van de oude binnenstad, ligt de Nieuwe Kerk, een prachtig bouwwerk, in laat gotische stijl, maar de Oude Kerk met z'n scheve toren uit rond 1300 is een bezoek minstens zoveel waard. U bezoekt het Huis Lambert van Meerten, een museum dat befaamd is om z'n verzameling keramiek. Op uw wandeling komt u langs mu seum Het Prinsenhof. Loopt u daar ook eens binnen. Misschien is er een speciale zomer- tentoonstelling die uw belangstelling heeft. Een leerzame tocht naar Eindhoven, stad van de techniek. Doel is het Evoluon, een „aktie- expositie", die u van de ene verbazing in de andere Iaat vallen. Het blijft niet alleen bij kijken en luisteren, u kunt er ook zelf bezig zijn, heerlijk experimenteren met allerlei appa raten, zelf uw reactiesnelheid en uw geheugen testen, zelf een computer bedienen. Deze route voert u over hypermoderne bruggen en dammen naar het stadje Zierikzee. Als u uit het Noorden Zeeland binnenkomt rijdt u over Dreischor, een origineel ringdorp. Via het op merkelijke Schuddebeurs rijdt u daarna rich ting Zierikzee. Komt u vanuit het Zuiden, dan rijdt u via het havenplaatsje Veere. Een schoon heid in het wijde land. De aanblik van de haven met de oude huizen, de Campveerse toren en het stadhuis in floodlight op een mooie zomer avond, is onvergetelijk. Ook Zierikzee is rijk aan stedeschoon. U bezoekt er het Gemeen temuseum dat gevestigd is in het uit de 14e eeuw daterende stadhuis. Een uitgekiende wandeling langs de belangrijkste bezienswaar digheden dieZierikzee rijk is, vormt een prach tige afsluiting van uw dagtocht Zeeland. Of blijft er nog tijd over voor een fijn diner in een der sfeervolle restaurants? Maastricht is rijk aan architectuur en bezit o.m. een aantal kerken die een bezoek ten volle waard zijn. Om er een paar te noemen: de St. Servaaskerk, een der oudste kerken van Nederland, de O.L. Vrouwebasiliek en de St. Janskerk. Na zo'n wandeling langs de kerken is het goed rusten op het Vrijthof of de Markt, twee gezellige pleinen. Als u wat uitgerust bent gaat u weer op stap naar het Natuurhis torisch museum met z'n unieke verzameling fossielen, opgezette dieren, kleurige vlinders en schelpen. Oude stad met een rijke historie. Van dat verleden getuigen de vele oude huizen en ge bouwen,waarvan de St. Janskathedraal wel het meest imposante is. Gaat u er eens vóór staan en kijk omhoog. De hele kerk is rijkelijk ver sierd, maar zelfs het dak is de moeite van het bekijken waard. Het zit vol met karikaturale gebeeldhouwde figuurtjes. Ook bezoekt u het Noordbrabants Museum. U ziet er gilde- zilver, prehistorische bodemvondsten, een ver zameling schilderijen en prenten, waaronder die naar Pieter Breughel en Jeroen Bosch grote bekendheid genieten. Voor de natuurliefhebbers onder u is deze trip naar het Corversbos een heel bijzondere. Dit natuurreservaat, dat gratis toegankelijk is, ligt ten westen van Hilversum. Afwisselend loof- en naaldhout met daartussen open plekken oud bouw- en grasland, maken van dit bos een fijn wandelbos vol verrassende plekjes. In het be zoekerscentrum aan de rand van het bos ver strekt de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten alle inlichtingen. Er worden dia.'s vertoond en er is een expositie. We laten u zo'n 30 kilometer autorijden, maar u moet er vele malen uit. Voornamelijk om een indrukte krijgen van het Friesland van vroeger. U bezoekt o.a. Makkum met de aardewerkfa briek van Tichelaar, Exmorra (oud grutters- winkeltje), Allingawier (museumboerderij), Fra- neker, waar u het Planetarium bezoekt en Bolsward met de imposante Martinikerk. In de beide laatste plaatsen is een korte stadswan deling uitgezet. In Workum bekijkt u de Geer- trudiskerk. PMC heeft ter gelegenheid van z'n 10-jarig bestaan een wed strijd opgezet in samenwerking met diverse instanties op cultureel en recreatief terrein. Deze wedstrijd heeft vele kanten: een plezierige dag is ge waarborgd en van zo'n tocht steekt u wat op. Als u zo'n PMC-Jubileumtocht maakt kunt u meedoen aan een gezel lige wedstrijd voor het hele gezin met wel 400 waardevolle prijzen: vakantiereizen, koelkasten, wasautomaten enzo voort, enzovoort. Een uniek museum, dat een beeld geeft van wonen en leven van de plattelandsbevolking in Nederland in een vrij recent verleden. Dat is hetOpenluchtmuseum in Arnhem.Boerderijen, woonhuizen, winkeltjes, molens en bedrijven waar u zomaar in en uit kunt lopen. Alles tot in de details net zo ingericht als jaren geleden. Er is bovendien een permanente tentoonstel ling van klederdrachten en vervoermiddelen van het platteland. Bent u er al eens geweest? Doe een herontdekking met de PMC-tocht! Deventer is een oude stad, waarvan velen de charme nog niet kennen. En dat is jammer. U wandelt vanaf het station door het Bergkwar- tier, een wijk, die in zijn geheel gerestaureerd wordt. U bezoekt het vertederende speelgoed museum „de Drie Haringen". En onderweg ziet u talrijke imposante en verrassend mooie gebouwen (Buiskenshuis, St. Lebuinuskerk, Waag, Bergkerk). Het Noorderdierenpark is in het noorden van ons land bijzonder populair. Op een landgoed van 10 ha met eeuwenoude bomen in het centrum van Emmen is een grote collectie exotische dieren ondergebracht in veelal open verblijven. Naast het dierenbezit biedt het Noorderdierenpark veel gratis instruktieve mo gelijkheden: er worden dierenfilms vertoond, speelse en leerzame speurtochten georgani seerd, exposities gehouden en er zijn informa tieboxen. Kortom een dierenpark met een edukatief karakter. Orvelte is een oud Drents ringdorp in de ge meente Westerbork. In dit dorp staan nog veel typisch Drentse boerderijen en huizen. De Stichting Orvelte is druk bezig deze oude pan den in oude luister te herstellen. Eigenlijk is het nu al een levend openluchtmuseum. Uvindt op uw wandeling door Orvelte een pottenbak ker; een handdrukkerij, een bibliotheek enz. Mocht u daarna nog tijd over hebben: de bossen en heidevelden in de directe omgeving staan voor u open! U hebt er geen idee van hoeveel mooie vroeg- romaanse kerkjes er te vinden zijn in de pro vincie Groningen. Een aantal van die kerkjes zijn door de stichting Oude Groninger Kerken gerestaureerd en voor bezoekers opengesteld. Langs deze en andere kerken gaat deze route. U vindt ze o.a. in Garmerwolde, Stedum, Lop- persum, 't Zand, Middelstum en Noordwolde. Verder brengt u op deze tocht een bezoek aan museum de Menkemaborg in Uithuizen. De Menkemaborg is de best bewaarde Ommelan- derborg gebouwd in de 15e eeuw, en u kunt er uitstekend gewaar worden hoe er de Jonkers van vroeger geleefd hebben. U gaat naar het Burgers Dierenpark, in Arnhem noord, waar zelfs de roofdieren niet achter tralies zitten, maar huizen op open terrassen en valleien. In zo'n natuurlijke omgéving komen de vele dieren extra goed tot hun recht. Be roemd is de chimpansee-kolonie, een bosland schap van 10.000 m2, waarin 20 chimpansees vrij leven. na&ft* \]qx- De Puzzelroute-wedstrijd is een echte open competitie. U hoeft maar aan een paar voor waarden te voldoen: u moet plezier hebben in en oog hebben voor de schoonheid van het Nederlandse landschap, de steden en de his torie. Da's alles. U hoeft niets te kopen of te bestellen, u hoeft geen klant van Albert Heijn te zijn. iedereen kan zonder meer meedoen. Helemaal gratis. Per huisgezin kan per tocht slechts een wedstrijdformulier worden inge zonden. Deelname aan meerdere tochten is toegestaan en verhoogt de kans op prijzen. Op 18 juli worden de prijswinnaars aange wezen voor de Eerste Ronde van de PMC- Jubileumwedstrijd. U kunt meedingen als uw puzzelformulier vóór 15 juli bij PMC in huis is. Op 6 september wijst de jury de winnaars aan van de Tweede Ronde. Uw puzzelformulier moet dan binnen zijn tussen 15 juli en 4 sep tember. Definitieve sluitingsdatum is dus 4 september 1972. Alle winnaars van de PMC-Jubileumwedstrijd krijgen persoonlijk bericht. Daarnaast zullen hun namen bekendgemaakt worden in Aller- Hande. Over de uitslag en de prijzen kan niet worden gecorrespondeerd. PMC levert uitsluitend artikelen van onbetwiste kwaliteit Maar ondanks die waarborg zijn storingen en mankemen ten nooit helemaal uitgesloten. Voor de bezit(s)ter van een PMC-artikel is het daarom een geruststellende gedachte, dat PMC een goed georganiseerd ser vice-apparaat heeft. Waar u ook woont in Nederland, onze technische mensen weten u te vinden.

Allerhande | 1972 | | pagina 7