PMC brak markt open ff®! voor duurzame yy huishoudartikelen PMC-concerten Koelbox In PMC PMC jubileum concertshows Farce Majeure in Tien jaar geleden spectaculaire start PMC werd een groot postorder bedrijf •fe „Oneerlijk" •fe Positieve reacties Amsterdam Arnhem fr- Uit AllerHande juli 1962, pagina 1: Het doel: 20.000 koelkasten van mei 1962 was al achter haald. In juli moesten het er al meer dan 50.000 worden, zo meldde AllerHande hartje zomer 1962. Uit AllerHande augustus 1962, pagina 1: De Westduitse fabrikant kon de plotselinge stroom van bestellingen uit Nederland (tienduizend tegelijk!) nauwelijks meer aan en bovendien: het ging om een premie-van-de-maand, een tijdelijke premie dus, nietwaar? Daarom moest Al- bert Heijn op een gegeven moment talrijke klanten teleurstellen. Maarde klanten won nen en AH besloot blijkens dit bericht in AllerHande van augustus 1962 door te gaan met de levering van koelkasten. Zo werden vele premies-van-de-maand b 1 ij v e n d e artikelen. Oei, ivat een maand was dat! Velen binnen Albert Heijn herinneren hem nog als de dag van gisteren. Precies tien jaar geleden nu. Eerst was er al een jubileumnummer van AllerHande verschenen, want op 27 mei 1962 was het 75 jaar geleden dat, Albert Heijn sr. in Oóstzaan z'n kruide nierswinkeltje opende en daarmee de grondslag legde voor liet huidige con cern; een AllerHande toen al in zijn zevende jaargang vol geweldige jubileum- aanbiedingen en prijsvragen. In dezelfde jubileum- maand verscheen de „groot ste krant van Nederland" met een extra editie, waar in de oprichting van de AH's Premie-van-de- Maand-Club (PMC) werd aangekondigd. Met een eerste premie, die al heel gauw een schot in de roos bleek te zijn: een compressor koelkast met een netto inhoud van 142 liter voor de uitzonder lijk lage prijs van 252 gulden (de normale winkelprijs was toen 498 gulden!) of een com pressorkoelkast met een inhoud van 215 liter voor de al even opzienbare prijs van 395 gulden (normale verkoopprijs 748 gul den). Geen luxe Deze extra editie, in heel Ne derland verspreid in een oplage van 1.750.000 exemplaren, sloeg in als een bom! Want in die tijd behoorde een koelkast nog tot de luxe huishoudelijke arti kelen (er zat bijvoorbeeld nog weeldebelasting op) en het bezit ervan was in het algemeen nog slechts voorbehouden aan de beter gesitueerden, die er een hoge prijs voor konden betalen. Maar Albert Heijn vond een koelkast geen luxe, maar een nuttig apparaat dat de efficien cy in de huishouding ten goede komt. Bederfelijke artikelen kunnen langer bewaard wor den; „restjes" behoeven niet weggegooid te worden; men kan voor meerdere dagen te gelijk de boodschappen halen. Kortom: een koelkast bevordert de zuinigheid in de huishou ding en een dergelijk apparaat stond dan ook bij veel huis vrouwen op het verlanglijstje. Wat was een mooiere aanlei ding om deze sluimerende markt open te breken dan AH's 75-jarig bestaan? -jV Op z'n kop Welnu wellicht herinnert u zich nog maandenlang heeft Albert Heijn Nederland „op z'n kop" gezet. „Bij onze leverancier in West-Duits- land staan 20.000 koelkasten voor u klaar" schreef Aller Hande bij de PMC-introduk- tie. Maar reeds binnen een maand moest als „laatste nieuws" worden gemeld dat alle 20.000 koelkasten door AH's klanten waren besteld en dat Albert Heijn opnieuw een ..royaal kwantum" had besteld. Weer een maand later, in juli 1962, moest worden geschreven dat AH's klanten al meer dan 50.000 koelkasten hadden ge kocht of gereserveerd. „Nie mand had zelfs in zijn stoutste dromen kunnen verwachten dat (Advertentie) Indian Tonic Sodawater Ginger Ale Bitter Lemon er al dadelijk zo'n overweldi gende belangstelling voor deze eerste premie zou bestaan'' schreef AllerHande toen. En zo ging dat door, maan denlang. De markt voor koel kasten was inderdaad „open gebroken".De bijzonder lage prijzen zorgden er voor dat het „luxe artikel" een gewoon alle daags gebruiksartikel werd en toegang kreeg tot vrijwel alle gezinnen. Tegenover het enthousiasme van tienduizenden huisvrouwen ontstond evenwel een groeiende ongerustheid in het midden- en kleinbedrijf, met name onder de detaillisten in huishoudelij ke artikelen; toen Albert Heijn naast de koelkast met nog an dere duurzame gebruikspro- dukten kwam, met even aan trekkelijke prijzen, waren de beschuldigingen niet van de lucht. „AH pleegt oneerlijke concurrentie", „AH bederft de prijzen", zo werd gezegd. Achteraf is echter gebleken dat Albert Heijn met het door breken van de prijsbarrières in de sector van de duurzame huishoudelijke gebruiksartike len niet alleen een enorm be lang van de consumenten heeft gediend, maar ook dat van... de detailhandel in deze artikelen. De koelkast is daarvan liet bes te bewijs: in 1962 beschikte nog slechts 12 procent van alle ge zinnen over zo'n apparaat, acht jaar later reeds 84 procent! Natuurlijk, Albert Heijn fun geerde heel duidelijk en heel opzettelijk als „prijsbreker", waardoor de detailhandel over de gehele linie de prijzen even drastisch moest verlagen. Maar uiteindelijk heeft de detailhan del van de mede daardoor ont stane grote vraag naar duurza me gebruiksartikelen duidelijk geprofiteerd door een niet on aanzienlijke omzetvergroting. De economische wet dat winst marges kleiner kunnen zijn Zweedse markeermeter Uif Zweden komt een handige markeermeter. die in afwijking van de heken- de rolmaat, naast de meet- functie tevens een z.g. af- krasmo gelijkheid biedt. Niet langer onnauwkeurig gewerkt met duimstok en potlood, maar dankzij de afkras- en meetfunctie van de Talmeter zeer nauwkeu rig werken tot 2,1 meter. Prijs 15,-. Inlichtingen: A. Lefferts, Veerallee 5 in Zwolle. naarmate de omzet groter is, doet nog altijd opgeld. Dat velen dit reeds kort na het uitbreken van de „koelkas ten-oorlog" inzagen, blijkt wel uit de positieve reacties in de pers. Om er nog eens enkele te noemen Een landelijk dagblad: „De levensmiddelenconcerns zouden minder kans. hebben gekregen sensatie te verwekken met hun jongste klantenbindende activi teiten als fabrikanten en han delaren bij de betreffende duurzame gebruiksgoederen m,ïnder hardnekkig aan het prijsverstarrende systeem der verticale prijsbinding (door de fabrikant vastgestelde detail prijzen) bleven vasthouden. Voor de consument kan het geen kwaad wanneer het be drijfsleven zelf léven in de prijzenbrouwerij brengt." Een opinieblad: „Indien de winstmarges in de huishoude lijke apparatenbranche lager waren dan zou geen enkele winkelier zich door de aanbie dingen van Albert Heijn be dreigd hoeven te voelen". Een weekblad van een po litieke partij schreef over de door PMC op de markt ge brachte elektrotechnische pro- dukten: „Allemaal artikelen die in massaproduktie worden ver vaardigd en die hierom al niet duur behoeven te zijn. De mar ges zullen kleiner moeten wor den". Een huisvrouw in een inge zonden stuk in een regionale krant: „Was AH hiermee niet begonnen, dan zouden wij huis vrouwen altijd bijna hei dub bele betalen van wat nu het geval is. Daarom moeten wij AH dankbaar zijn dat hij het is die de kat de bel durft aan te binden. Hij laat ons zodoende profiteren van artikelen, waar we viel aan dachten, maar die we niet konden kopen". Zo werd de start van PMC een overweldigend succes. Een succes dat van maand-tot- maand en jaar-op-jaar werd geprolongeerd. (vervolg van pag 1) gatie (eveneens met een spaar- premie in geldwaarde), een be- stelkaart, die recht geeft op de aankoop van een der gewenste PMC-artikelen. Daarmee blijft de oorspronke lijke opzet volledig gehand haafd: PMC blijft alleen toegan kelijk voor AH-klanten. Via al lerlei andere aktiviteiten,. zoals bijvoorbeeld de speciale PMC- concerten, wordt getracht de clubgedachte levend te houden. m ZORGVULDIG Van PMClub naar exclusief verzendhuis dus, maar exclusief in meer opzichten. De ge schetste ontwikkeling betekent namelijk niet dat PMC een "van-a!les-wat-postorderbedrijf" wil worden. Integendeel, er zal altijd spra ke blijven van een zeer zorgvul dig geselecteerd en afgewogen assortiment, waarbij het kan voorkomen dat zelfs een elders goed lopend artikel bij PMC nog voor verbetering vatbaar is om opgenomen te kunnen worden. Alle produkten, die betrokken worden van vooraanstaande fa brikanten uit West-Duitsland, Zwitserland, Engeland, Dene marken, Frankrijk, Italië. Japan en natuurlijk ook Nederland, ondergaan namelijk eerst een grondige test door AH's eigen technologische dienst. En daarbij komt het zo nu en dan zelfs voor, dat fabrikanten op aanwij zing van deze technici verbete ringen aanbrengen! Grondige keuring, zorgvuldige selectie, maar daarnaast is er ook een uitgebreid, landelijk serviceapparaat, dat vrijwel alle artikelen kan behandelen. O SCHOT IN ROOS Tien jaar PMC-ervaring heeft duidelijk gemaakt dat de AH-klant gemoti veerd koopt en derhalve uiterst kwaliteits- en prijs bewust is. Daarom dient zo mogelijk elk PMC-artikel (net als de koelkast van tien jaar geleden) een schot in de roos te zijn, bij aan koop zowel als bij gebruik. MEI ALLERHANDE Ook in het seizoen 1972/1973 is het mogelijk om via de PMC een aantal concerten bij te wonen in het concertgebouw te Amsterdam of in Musis Sacrum te Arnhem. Het doet wellicht vreemd aan daar nu al over te lezen, maar de ervaring heeft geleerd dat muziekliefhebbers graag ver tevoren weten wat er komen gaat in het nieuwe uitgaans- seizoen. De concerten worden zo als gebruikelijk gegeven door het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. De data voor Amsterdam zijn: vrijdag 24 november 1972 met als solisten Her man Krebbers, viool, en Tibor de Machula, cello; dinsdag 30 januari 1973 met als gastdirigent de Rus Rozdjestwensky en de Rus sische pianiste Posnikova: vrijdag 9 februari 1973 met vindt u elders in dit blad en wij raden u slechts aan om er vlug bij te zijn want de verwachte belangstelling is groot! 6 juni: Amsterdam (RAI- Congrescentrum). 7 juni: 's-Gravenhage (Congresgebouw). 8 juni: Eindhoven (Stads schouwburg). 9 juni: Breda (Turfschip). 10 juni: Utrecht (Jaar beurs-Congreszaal). 11 juni: Rotterdam (Doe len). 13 juni: Groningen (Eve nementenhal). 14 juni: Apeldoorn (Or pheus). 15 juni: Leiden (Stadsge hoorzaal). 16 juni: 's-Hertogcnbosch (Casino). 17 juni: Nijmegen (Stads schouwburg). Aanvang van alle concer ten 20.15 uur. Tot twee weken voor de voorstelling verkoop via PMC, Zaandam a 7,50. Daarna verkoop aan de kassa a 8,50. als soliste Emmy Verheij, viool, en vier blazers uit het orkest; vrijdag 23 februari 1973 met als solist Horacio Gutierrez; vrijdag 30 maart 1973 met als solisten Sonja Poot, sopraan, en Jan Derk- sen, bariton. De data voor Arnhem zijn: vrijdag 27 oktober 1972 (concert met Emmy Ver heij); woensdag 29 novem ber 1972 (met Herman Kreb bers); woensdag 31 januari 1973 (met de Russische gastdirigent); donderdag 22 februari 1973 (met Gutier rez) en donderdag 29 maart 1973 (met Sonja Poot en Jan Derksen). De concerten in Amsterdam en Arnhem zijn gelijk, alleen de data zijn verschillend. Bestellingen kunnen van af heden geschieden door middel van een PMC be- stelkaart onder nummer C 9813 voor Amsterdam en onder nummer C 9814 voor Arnhem. De prys voor de serie van vyf concerten voor beide steden is 16,^— Op zaterdag 4 no vember wordt in het Amsterdamse concert gebouw een extra concert gegeven met als solist de violist Yehudi Menuhin. In schrijving hierop kan alleen als ook wordt ingeschreven op één van de series van vijf; de prijs voor het extra-concert is 7,50. ^iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Ter gelegenheid van het jubileum gaat PMC de bloemetjes eens flink buiten zetten, want zij wil zo veel mogelijk mensen in de feestvreugde laten delen. Reeds lang zijn de jaarlijkse PMC-concerten met het Amsterdams Philharmonisch Orkest een succes. Deze kunnen om organisatorische redenen slechts in Amsterdam en in Arnhem gegeven wor den. Nu is er echter een aan leiding én een mogelijkheid om op het idee van PMC voort te borduren en in de le helft van juni een serie grandioze concertshows te brengen in elf plaatsen in Nederland. Farce Majeure Medewerking zal worden verleend door het Farce Majeure team dat enkele gloednieuwe teksten vóór deze gelegenheid schreef Willem Nijholt die mo menteel in het programma van Wim Sonneveld zoveel succes oogst voorts door Hans van den Hombergh die het Gewestelyk Orkest voor Zuid Holland dirigeert en tevens als solist optreedt in het Capriccio Brillant van Mendelssohn en het kwartet van Ruud Bos. Wervelend Op een gegeven moment staat hij zelfs met Ruud Bos samen voor het orkest en tot welke complicaties dit aanleiding geeft, moet u zelf maar ervaren Het wordt een wervelend en bont programma dat be slist alle muzikale moge lijkheden die een groot or kest biedt uitbuit en dat geenszins te zwaar is voor een avondje uit in de vroe ge zomer, maar ook weer niet te licht voor de wat meer verwende schouw burgbezoeker! Plaatsen Nadere aankondigingen ,ïllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllilllll!llllinilllllll!lllllllllllllllll!llllllllllllll(l)llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!IIIIIIIIIUIIIIl!lllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll1lllllllllllllil 1 Nieuw in de PMC: een koelbox met een inhoud H van dertig liter en ver- schillende manieren van i aansluiten. De prijs be ll draagt 280 gulden, maar H daar wordt dan ook wel 1 een box voor geboden waar veel mee te doen is. 1 Want deze box kan zo- wel thuis, tijdens het |i vervoer naar het vakan- 1 tieoord als in dit oord van wannte en rust wor- 1 den aangesloten. Aansluiting op 220 Volt kan normaal geschieden op een randgeaarde wandkon- taktdoos. Voorts is er een accu-aansluiting (12 Volt) mogelijk, die vooral bedoeld is om tijdens het rijden met caravan of varen met t'aot de goede koeltempevatuur te bewaren. Bij aansluiting op accu, zonder dat deze wordt bij geladen, moet rekening wor den gehouden met een afna me van 5 Ampère, hetgeen dus maar beperkte iijd mo gelijk is. Als de accu wordt bijgela den dan is deze tijdsbeper king er uiteraard niet. Bij 12 Volt-aansluiting werkt de electro-thermostaat niet; de temperatuur in de box moot daarom zo nu en dan wor den gecontroleerd. Een derde aansluitingsmo gelijkheid is die op cam ping-gas; het gasverbruik is ongeveer 1 kg. oer 100 uur. De bekende blauwe Camping Gaz-flessen met bijbehoren de drukregelaar hebben de juiste druk; het verdient aanbeveling geen gasflessen met hogere druk te gebrui ken. De koelbox is niet ge schikt voor aansluiting op aardgas of stadsgas. Na vakaniie en lange week?inden buitenaf kan de box ti. uis uitmuntend dienst doen tijdens b.v. verjaar dagen en feestdagen wan neer zelfs de grootste koel kast altijd te klein blijkt te zijn. Een andere mogelijk heid is om de box thuis tij de huisbar te laten funciio- neren om daarmee de kce'e dranken binnen handbereik te hebben. De bos kan dan ook n-v- meegenomen wor den naar kantoor. De uiterlijK fraaie box is 40 cm diep, 43 cm hoog en 48 cm breed. De buitenzijde is metaal met kunststoffolie in houtnerf afgedekt, het grijze kunststofdeksel heeft een magneetsluiting en de zijkanten zijn voorzien van handgrepen. Bij de 13 kg. wegende box worden (en bakje voor het maken ven ijsblokjes er. een Ucssenope- ner geleverd. Bestelnummer A-0684

Allerhande | 1972 | | pagina 5