Met vuile handen de zon tegemoet En de zon dan, Knox meneer Billeen, blijven veel is is meer Niets natuurlijk dan bruin Neem de proef maar eens op de som Verboden voor ultraviolette stralen ZOMAAR EEN FLESJE OLIE IS NIET GENOEG v aixeisiande Huidolie Verwarring Zonnebrand "Jfe. Rimpelloos Vele merken Tweede huid Beloften MEI 3 De weledele zeergeleerde heer John Knox, Amerikaan van nationaliteit en dermatoloog van professie, heeft ge zegd bezwaar te hebben tegen het wassen in het alge meen en het wassen van de handen in het bijzonder. Hij liet weten, en haalde daarmee ook de Nederlandse kranten, dat „vieze oude mannetjes in feite schoner zijn dan reine jonge vrouwen. Wie zich niet wast laat de natuurlijke bescherming tegen bacteriën en ander onzicht baar gebroed in tact. Wie lijf en leden regelmatig reinigt met water en zeep maakt van zichzelf een broedplaats van ziektekiemen." Deze opzienbarende medede ling werd overal in den lande door de opgroeiende jeugd met gejuich begroet. Volledigheids halve liet de heer Knox de jeugd nog weten, dat een beetje vuil hen niet zal schaden en dat zij best eens in opstand mogen komen als zij weer eens geprest worden tot het plaatsnemen in het bad, onder de douche of in de teil. Na zo het ouderlijk gezag nog verder te hebben aangetast, be moeide de heer Knox zich met de ouders zelf. Er is geen crè me zo goed als de natuurlijke huidolie, riep hij vooral de vrouwelijke helft van de ouderparen toe. Een huidcrème mag niet voor het veertigste levensjaar ge bruikt worden, geheime ingre diënten tegen rimpelvorming bestaan niet, nagelriemen mo gen niet losgeduwd worden en het moet ook afgelopen zijn door Louis Sinner IJET begon als een van die 1schuldeloze feestjes, waar aan men later met warme vreugde pleegt terug te denken. Ons hele blokje was uitgeno digd, en dat was zo'n beetje traditie, want toen we zeven jaar geleden vanuit de Rand stad naar hier kwamen afzak ken, was Frank de eerste jarige in ons rijtje geweest en zijn feest was een soort kennisma kingsbijeenkomst geworden Gelijk zo'n anderhalve eeuw geleden de onsterfelijke Samuël Pickwick, zo zat de jarige glun der te midden van de vrolijk heid zich te vermeien in de on versneden gezelligheid die alom heerste. Men praatte kabbelend over milieuhygiëne en dreigende groeiprocessen, zoals men vroe ger gerept moet hebben over koetjes en kalfjes. Frank gaf stralend iedereen qel'ri'c, want hij staat bij ons bekend als een zeer beminnelijk man die steeds nijver zoekt naar stand punten waarmee iedereen zich kan-Ver enigen. Goed, als de mensheid door een zeer krachtdadig ingrijpen gered moet worden, dan is het wat riskant om op Frank te wachten maar als de mens heid door alle eeuwen heen wat meer van zijn zonnige min zaamheid had gehad, dan zou den krachtdadige hnlpakties wellicht overbodig zijn ge- yEKER, dergelijke figuren zijn soms kwetsbaar en dat bleek ook nu weer. „Dat is loch jouw wagentje, Frank?", infor meerde een buur die periodiek in het diepste vertrouwen zijn wijde omgeving pleegt ie ver raden hoe höog zijn maandom- zet is geweest. Frank beaamde dat het vervoermiadel voor hei raam zijn eigendom was. Als antwoord op deze melding kwam er een bezorgde blik die weldra uitgroeide tot een de monstratie van grote bekom mernis. Frank, argeloos als immer, verschafte vervolgens bereid willig alle gevraagde gegevens: neen, het Voertuig was geen vijf maar drie jaar geleden in gebruik genomen, en: neen, re den tot ernstige klachten I iA het eigendom hem tor nu toe met gegeven. Paul kon het, naahij beken de, nauwelijks geloven. Het was dat hij Frank nu al zolang kende, maar hij noemde het lef om nog langer in de avio te blijven rijden. ONMIDDELLIJK kreeg de onheilsprofeet enkele me destanders in het yezelschi p, die ook blijken gaven van h, 11 zéér grote reserves. Binnen het kwartier had Frank de gruo e- Ujke zekerheid dat hij zich al geruime tijd geheel onvermoed in een soort tiidbom aan het voortijewegen was. Blaar in de ze toestand van onverwachte hulpeloosheid werd hij niet aan zijn lot overgelaten. Nadat zijn auto tot het aller laatste moertje was wegge- praat, werd hij rijkelijk oe- deéld met goede raad. Als Frank nou verstandig was en een goed advies niet in de wind sloeg, stapte hij morgen naai de dealer om een auto te bemachtigen Van het merk dat ook Paul bereedGoed, die was een paar prijsklasjes hoger, maar dan wist Frank in elk ge val waarin hij reed en het zou zijn loopbaan ook zeker ten goede komen, want een samen leving kon nou wel tolerant zijn: dat had natuurlijk zijn grenzen. Niet dat zijn adviseurs het er mee eens waren dat de maatschappij de kunde van een man afmat aan zijn auto, maar hadden zij soms die samenle ving gemaakt? Nou dan! TEGEN die tijd was het duidelijk merkbaar dat voor Frank de grootste aardig heid van het feestje af was. Bedrukt ging hij bij andere gasten informeren wat hem nu wel te doen stond. Daarop splitste zich het gezelschap in twee partijen en het werd nog een aardig latertje. Nu is het bij Frank thuis nét zo geregeld als bij minister Van Agt: hij doet het hersenwerk en zijn vrouw neemt de meer praktische beslissingen. Toen de eerste dauw over de velden neerstreek en de laatste gast was vertrokken, sprak zij: „Frank, je houdt voorlopig die auto. Je hebt er tot nu toe toch steeds fijn in gereden. Ja, die wagen van Paul, maar die heeft hij ook pas drie weken en ik heb al twee keer de auto van de garage bij zijn deur zien staan". met dat voortdurende gewas en geborstel en gepermanent en geverf van de haardos. Ziezo, die zit, moet de heer Knox vervolgens hebben ge dacht, niet beseffende in welke toestand van volkomen verwar ring hij niet alleen de gezags getrouwe ouders maar ook de gehele cosmetische industrie met haar miljoenen werkne mers en haar omzet van vele miljarden liet zitten. Het was afgelopen met de schoonheids- verzorging. In navolging van de hippe zwerversjeugd die, gezien de toestand van zijn kleding, ha ren en nagelriemen, reeds vele jaren Knox' recept moet heb ben toegepast, dienden ook de nog fatsoenlijke oudere genera ties de mestvaalt te betreden. Ook de zon staat op het punt te bewijzen dat de heer Knox ongelijk heeft. De medewerkers aan Al- lerHande hebben zich eensgezind opgesteld om de lezers de tuin in te ja gen. Er dient gewied te worden, geplant, herplant en geharkt. Daar kunnen wij het mee eens zijn. Ook de tuin eist zijn schoonheidsverzorging. Maar zal dat gebeuren tijdens een regenbui van enkele dagen? Neen, dat weten wij in ieder geval zeker. Het zal gebeuren in de zonneschijn. De kinderen zullen zeuren de broeierige kleertjes te mogen afwerpen en, omdat zij natuur lijk toestemming krijgen, daar gaan zij, vervuild (volgens het Knox' recept) en blakend van levenslust die door de nu eens niet door zeep en crèmes om zeep geholpen bacteriën in stand werd gehouden. En die zon maar branden op die verflenste kinderhuidjes. En 's avonds is het brullen ge blazen. Moeder zou dan ook best mee willen brullen; niet alleen omdat die levenslustige kinderen met hun deerlijk ver brande smoeltjes haar zenuwen prikkelen, maar ook omdat de zon haar eveneens tot vert/ran- dens toe te pakken heeft gehad. En die avond besluiten de moeders eensgezind dat Knox naar de pomp kan lopen en dat zij de crèmes en oliën en ge leien tegen de zonnebrand maar weer in ere zullen her stellen. Natuurlijk weet de heer Knox raad. Hij zal, des gevraagd, waarschijn lijk stellen dat bruinen, bakken en bronzen in de zon helemaal niet ge zond is. En daarbij krijgt hij steun van zijn mede-specialisten: de ultraviolette zonnestralen vormen de voornaamste oor zaak van voortijdige ver oudering van de huid en ook van diverse huidziekten. Geen aangename berich ten voor de velen die zich verheugen op het moment dat zij zich languit kunnen uitstrekken voor het eerste zonnebad van het jaar 1972. Maar de berichten zijn niet nieuw; reeds vele jaren hef fen de artsen waarschuwend de vinger. GEEN RAMP En zij zullen daarmee doorgaan, intussen heel goed beseffend dat zij weinig ge hoor zullen krijgen. Volle digheidshalve: zij zijn be reid een oogje dicht te 'knij pen en te stellen dat een matig gebruik van het ul traviolette zonnelicht geen ramp zal veroorzaken. Een zonnig uiterlijk is nu eenmaal het symbool van gezondheid en wie er gezond uitziet voelt zich, van de weeromstuit, gezonder dan hij/zij misschien is. En is dat niet meer dan voldoende (het zonnebad toch maar te aanvaarden. SCHADUW Vooruit dan maar, zegt de arts, maar denk eraan: met mate, geleidelijk en het liefst niet stil blijven zit ten/liggen. In beweging ver brandt een mens veel en veel mooier. Niemand wordt fraaier bruin dan hij/zij die zich op tijd weet terug te trekken in de schaduw en die tijdens zijn/haar verblijf in de zon in beweging blijft, zoals kinderen het, puttend uit een benijdenswaardige hoeveelheid energie, zo voorbeeldig weten te doen. En wie worden er mooier 9 9 9 9 bruin dan de altijd actieve kleuters? Bewegen, niet liggen, is de juiste manier om egaal bruin te worden. (Foto: Jeanne Gati- neau) En door al die nadelen van het zonnebad is men geneigd te vergeten dat het bruin-worden een zeer van zelfsprekende zaak is. Door van kleur te veranderen beschermt de huid zich te gen de zon. Tenzij de huid overbelast wordt, kan men het werk gerust aan de huid overlaten. (Zodat, ten slotte, de heer Knox toch nog gelijk zou hebben). Voor een langdurig zonnebad en daartoe is iedereen geneigd die gebruind de vakantieoorden wil betreden is een extra bescher- mendé laag gewenst. Dat kan: de cosmetische industrie heeft haar best gedaan. Zij vertelt opgewekt dat gezond-bronzen niet alleen is weggelegd voor de donkerharigen met hun pigmentrijke huid. RIMPELLOOS ledereen kan bruin worden zonder verbranden, zonder vervel len en zonder de donkere rimpels die na de vakanties de charme ontnemen aan menig ouder ge zicht. ledereen een enkele roodharige moet genoegen nemen met een plaatsje als uitzondering die de regel bevestigt. Natuurlijk lukt het alleen als de blauwogige blondharige wat ge duld kan opbrengen en zij niet in het eerste zonneweekelnde ge noeg bruin wil opdoen voor de rest van het seizoen. Als de huid maar weinig pig ment op de been kan brengen kan het bruin-worden niet anders dan zeer langzaam tot stand komen. Elk weldenkend mens ziet onmiddellijk in dat de heer John Knox onmogelijk ge lijk kan hebben. Hij mag dan een kei zijn in zijn spe cialisme en het kan waar zijn dat de welgestelde Amerikanen twaalf keer per dag te veel in de badkamer komen, maar van huidver zorging heeft hij geen kaas gegeten. Probeer het maar eens en laat het ongewas sen gezicht eens een week zonder crème in de schrale buitenlucht vertoe ven. Basisserie Huilend van narigheid rent men dan naar de plaat selijke parfumeur en infor meert daar of hij mogelijk nog een potje van het een of ander heeft staan. Men kan bij de goede man dan tevens vernemen dat de cosmeti sche industrie haar produk- tie heeft voortgezet alsof de heer Knox niet gesproken heeft. Die industrie heeft de heer Knox laten kletsen, is hem zelfs niet in de rede gevallen. Een bewijs daar van levert Elizabeth Arden met haar directionele serie „Overnight": 4 produkten die met elkaar de basisver zorging van de normale/dro ge huid voor hun rekening nemen. Overzichtelijker De serie: (1. Vloeibare rei nigingsmelk, 2. Lotion voor versteviging van het weef sel, 3. Voedende nachtcrème en 4. Basis-dagcrème „die de huid als een onzichtbaar schild beschermt" (zegt Eli zabeth). Deze serie is tevens een bewijs temeer van onze aankondiging in een vorige AllerHande, dat de cosmeti sche industrie doende is de nogal verwarde markt van potjes en tubes overzichte lijker te maken. Er is nog een voorwaarde: de te gebruiken zonnebrandmiddelen moeten de juiste zijn. De cosmetische industrie, die door de weledele zeergeleerde heer John Knox zo verguisd werd (en niet in alle opzichten ten onrechte) heeft zich bepaald ingespannen om elke huid de juiste bescherming tegen de zon te geven. Maar net als bij de andere cosmetische pro dukten geldt ook h'ier: men moet bereid zijn tot experimenteren om het juiste produkt te vinden. De man achter de toonbank kan, zo hij een vakman is, veel waardevols vertellen, maar alleen de praktijk kan aantonen of hij gelijk heeft. dukt is een hoogst persoonlijke zaak, waar voor hier niet meer dan enkele algemene aan wijzingen gegeven kunnen worden. Men dient ervan uit te gaan dat de beloften op de verpakkingen alleen in vervulling gaan als voldaan wordt aan de voorwaarden die in de kleine letters van de gebruiksaanwijzingen worden genoemd. Is het niet vreemd te ontdekken dat menig een nog overtuigd is van de stelling dat elk potje of flesje goed is voor elke huid soort? Dat is het zeker niet. Men kenne het eigen huidtype droog, vet of een mengsel van beide, men denke aan de ervaringen van een vorige zomer met hetzelfde produkt en pas dan leze men nauwgezet de gebruiksaan wijzing. Men lette op de woorden als 'moisturizer' (al tijd goed, want de huid heeft zeker in de voor hem benarde zonne-uren behoefte aan vocht), 'waterproof' (dat betekent dat men niet na el ke duik de huid opnieuw behoeft in te smeren, al kan men doorgaans niet royaal genoeg zijn met dat insmeren), 'fast tanning' (snel bruin worden, fijn, maar misschien te snel voor een blondine met blauwe kijkers). Er zijn vele goede merken, die allemaal an dere eigenschappen hebben. Slechts één van die merken of een combinatie van twee mer ken is de juiste. Het vinden van dat pro- Er zijn produkten die de zonnestralen min of meer weren; zij zijn vooral geschikt tijdens de eerste dagen van het jaarlijkse baden in de zon. Na enkele dagen kan men dan overgaan op een 'fast tanning'-smeersel, terwijl men, een maal bruin geworden, een produkt kan toepas sen dat de gevaarlijkste elementen van de zonnestraling geheel blokkeert. Vooral neus, nek en Oogleden (lippen eigenlijk ook) hebben vaak behoefte aan een dergelijke tweede huid. Eén horloge in acht. variaties Delma de Luxe uit Zwit serland brengt een bijzon der handige cassette op de markt met één horloge en zeven lunettes (montage- ringen) metdiverse band jes en een medaillon met lange ketting. Dit maakt het mogelijk om bij iedere gelegenheid, bij elke japon door middel van een een voudige handgreep een ge heel anders, maar passend horloge te creëren. Prijs f 375,-, welk bedrag eventueel in termijnen is te voldoen. Inlichtingen: N.V. Handelsonderneming "Ve- kanto", Wilhelminalaan 12, Rijswijk (Z.H.). ÖkLMA ssa« Produkten die de zon geheel buitensluiten worden vaak begeleid door opmerkingen van het soort „no ultra violet rays admitted". Zij geven een onzichtbare bescher ming' en absorberen de bruin-makende en'verbrandende kracht van de zon geheel. „HIJ zegt dat dat komt omdat die auto zo fijn is afgesteld, dat hij zo nu en dan moet worden bijgesteld", wierp Frank, al half omgeturnd, te gen. Man en ï>rouw vonden elkaar bij het tussenvoorstel, dat Frank het nog drie maanden zou aanzien, maar zolang be hoefde hij niet te wachten, want soms is er zeer duidelijk gerechtigheid. Twee dagen la ter kwam Paul ver na etenstijd achter een grote sleepwagen onze wijk binnenrijden. En de toegeschoten monteur riep zo luide dat we het allemaal kon den horen: „Man, wat doe je dan ook met zo'n wagen op de weg. Ik kan beter met m'n ge reedschapsbak achter je aan blijven rijden. Die wagen hoort op een circuit waar je om de honderd meter een montage- ploeg bij de hand hebt. Neem gewoon een wagen zoals die daar!" En tot peilloze vreugde van velen onzer wees hij naar de auto die bij Frank voor de deur stond. Ziedaar enkele kanttekenin gen, die duidelijk maken dat het kopen van een flesje, tube of busje zonne-emulsie een zaak van overleg is en geen 'kwestie van zomaar een beschermend vetlaagje (sommige crèmes be vatten weinig of geen vet.). WAARDERING Meer aandacht dus voor de gebruiksaanwijzing en meer waardering ook voor de indus trie, die zich wel degelijk in spant el'ke huid te geven wat hij verlangt. Het is onmogelijk in dit beperkte kader de talloze produkten van de vele merken op een rijtje te zetten. Enkele voorbeelden kunnen een indruk geven: Lancöme had drie zonnebrandprodukten: een voor alle huidtypen (Hal- sport), een voor de mensen die het eerste zonnebad gebruind tegemoet willen treden (Hal Bronze) en nog een extra be scherming biedende crème die geschikt is voor mensen die hun droge/gevoelige huid lang zaam bruin willen laten wor den (Hal Filtre). Er is nu een vierde produkt. bijgekomen: Hal Souple voor na het zonnebad, een venzacn- tende emulsie die vervellen schijnt te voorkomen en die de huid ook (zegt Lancome) langer bruin houdt. Van Dr. Payot (naaim van een vrouw die haar naam aan een meuk gaf) herinneren wij ons tenminste zes zonnebrandipro- 'duikten. Bruin worden zonder zon (Bronze Sans Soleil). bruin en beschermd tegelijk de zon tegemoet (Bronze Intense), be scherming voor de droge huid (Bronze naturel), voor de ge voelige huid (Crème Fluide So laire), een crème die de zonne stralen geen schijn van kans geeft (Crème Anti-Solaire) en een crème voor na het zonne bad (Crème après Soleil). MET OLIE SNELLER Orlane heeft nog meer zon nebrandprodukten (acht, als we het goed hebben). Jeanne Gati- neau weet er ook weg mee en waarschuwt, heel eerlijk, dat haar bruin-zonder-zon (Crème Auto-Brunissante) geen be scherming biedt. Bij andere merken wordt gemeld dat die bruinmakers zonder zon tege lijk een beschermende laag op de huid aanbrengen. Als u verstandig bent, dan gelooft u dergelijke opmerkin gen niet zonder meer. Het kan best waar zijn, maar wij prefe reren toch een aparte bescher ming op de kunstmatig ge bruinde huid. Over het alge meen bruint de huid onder een olie sneller dan onder een emulsie in de vorm van een lait, een gelei, een pasta, een crème of een schuim (uit de spuitbus). VETTIG Goed, een olie maakt de huid vettig en dat is, zeker bij een strandvakantie, bijzonder ver velend. Maar als de olie in de juiste hoeveelheid wordt aan gebracht, wordt hij geheel door de huid opgenomen en is er van plakkerigheid geen sprake meer. Aldus tenminste de man van het merk Stendahl, dat de vlag is voor zeker een achttal ver schillende zonnebrandproduk ten, ook één (Stick Varèse) die speciaal gemaakt is om de ge voeligste delen van het gezicht, voorhoofd, neus en lippen, een extra bescherming tegen de zon te geven. GEVOLGEN En zo kunnen we bij bijna elk 'bekend merk terecht; er komt steeds meer aandacht voor de zonnebrandprodukten die voor het zonnebad worden gebruikt (make-up-achtige crè mes die de pigmentvorming van de huid activeren) en voor de verzachtende crèmes die na het zonnebad de minder aange name gevolgen van een moge lijk tooh te lange blootstelling aan de ultraviolette straling, althans enigszins te niet doen. En is het niet bijzonder aardig om steeds weer te vernemen dat alle produkten op een goed gereinigde huid moeten worden toegepast? ZON-BESCHERMING Daar zal dr. 'John Knox van opkijken zonder water, zeep en in bijzondere gevallen een reinigingsprodukt zal dat niet lukken. Maar misschien heeft hij het allemaal niet zo ernstig bedoeld en gaat het hem alleen om zijn landgeno ten, die in toenemende mate toegeven aan de neiging zich te blijven wassen tot zij er bij neervallen. Wie zich weet te beperken tot een normale huidverzorging, behoeft echt niet een straatje om te gaan als dr. John Knox zijn pad dreigt te kruisen. Jammer voor de kinderen, maar in het bad moeten zij en ook zij kunnen niet zonder een beschermend vet-laagje als zij de zon tegemoet gaan. fa Plissérokken houdt u mooi in vorm, door ze op te hangen in een nylonkous. fa Een dofwitte aanslag op wastafels, vazen enz. verdwijnt snel met Albitex, evenals aan slag op vuurvast aardewerk. fa Uw halskettingen aan een schuine wand gehangen, hangen dan loodrecht naar bene den en dus vrij van elkaar, ze raken niet in de war en zijn nog dekoratief ook. fa U snijdt vers brood, koek en gebak ge makkelijker als u steeds het mes even in warm water dompelt. fa Kauwgom is goed voor het gebit: door het kauwen wordt de speekselvorming bevor derd, waardoor eventuele etensresten wor den weggespoeld. Kauwgomresten, geplakt onder uw tafel b.v., lossen op in petroleum. fa U heeft bij het schoonmaken van uien geen last van tranende ogen als u de uien vijf minuten onderdompelt in heet water. Met zout verdwijnt de geur van uw honden en eveneens uit uw pan.

Allerhande | 1972 | | pagina 3