Onderwijs in internationale sfeer: Verenigde Wereldscholen in opkomst Ambachtsschool onderging een metamorfose Goede vorming AH-personeel Efficiënte methode in dam: Taalbarrière buitenlandse kinderen overwonnen Volwaardig onderwijs adÉït vers bier Vakmanschap is Meesterschap Problemen Ontevreden Rotterdam Medewerking Toneelscène Woordenlotto MEI ALLERHANDE 2 In liet breedgolvende groene landschap van Wales in Engeland staat een romantisch 14e-eeuws kasteel dat dienst doet als school voor 300 meisjes en jongens uit alle delen van de wereld, waaronder Nederland. St. Do nates Castle is geen gewone school. Het is de eerste in een geplande keten van United World College'shet heste te vertalen met Verenigde Wereldscholen, waar jonge mensen de kans krijgen hun middelbare school in een internationale sfeer te vol tooien en waar ze worden voorbereid op een eventuele verdere studie aan de universiteit. Door middel van gezamenlijk genoten onderwijs probeert men de jeugd uit allerlei lan den begrip voor elkaar bij te brengen en tegelijkertijd een onderwijssysteem op te zetten dat meer is aangepast aan de eisen van deze tijd. Hoopvolle gedachte op de achtergrond is daarbij op deze manier in de toekomst te kun nen bijdragen aan de interna tionale verdraagzaamheid, on ontbeerlijk bij het streven naar wereldvrede. NIET ZWEVEND Hoe idealistisch dit alles mis schien ook moge klinken, het Atlantic College, zoals de school in Wales genoemd wordt is geenszins een zwevende zaak. Twaalf jaar geleden startte men met een onderwijs programma dat werd uitgestip peld door de bekende pedagoog dr Kurt Hahn. Oorspronkelijk alleen voor jongens, na enkele jaren ook voor meisjes. De school telt nu 300 leerlingen en heeft daarmee een maximum bereikt. Sinds kort is er dan ook een tweede College bijgekomen voor leer lingen uit Zuid-Oost Azië en wel in Singapore. PLANNEN Daarnaast hoopt men spoedig een derde College in Canada te starten en verder zijn er plan nen voor een College in Zuid- Duitsland. De tweejarige opleiding wordt afgesloten met een eind examen dat dezelfde waarde heeft als de middelbare school examens van de verschillende landen. Dit internationaal „bac- calauréat" wordt dan ook door vrijwel alle landen erkend en moet recht geven op toegang tot iedere universiteit. In ons land in de belangstelling voor de United World Colleges groeiende. Voorzitter van het nationaal comité van aanbeveling is prof. dr. J. Kymmell, die elk jaar te gen Kerstmis aan zo'n 40 recto- res van middelbare scholen in het land een brief stuurt met inlichtingen en posters over het Atlantic College. Toekomstige leerlingen moe ten minimaal 15 jaar oud zijn en mogen bij hun aanmelding in mei nog geen 17 jaar zijn. Zij moeten in de vierde klas van het atheneum of gymna sium zitten, maar ook leerlin gen van de vijfde HAVO kun nen in aanmerking komen als zij goede cijfers hebben. Zij die zich aanmelden moe ten naast een foto en een aan tal persoonlijke gegevens twee opstellen inleveren, waarin zij in het Engels iets meer vertel len over zichzelf en wat zij verwachten van het Atlantic College. SELECTIE Na een strenge selectie volgt dan de persoonlijke kennisma king met het nationaal comité in Den Haag (beschermheer is Prins Bernhard) en daarna stuurt prof. Kymmell alle gege vens met een aanbeveling naar de Headmaster van St. Donat, die het laatste woord heeft over de toelating. Wie wordt toegelaten gaat twee jaar van hard werken te gemoet. De hele onderwijsme thode laat veel over aan de dis cipline en zelfwerkzaamheid van iedere leerling en valt, zoals op de meeste Engelse Pu blic Schools in drie delen uit een: drie hoofdvakken, waaron der wiskunde, minstens één verplichte vreemde taal (met literatuurgeschiedenis) en 6 tot 8 bijvakken. Daarnaast zijn er eveneens verplichte, „socia le" diensten als strandred- dingsdienst of sociaal werk in de omgeving. DEBATTEN Belangrijk onderdeel van de opleiding vormt het maken van scripties en het geven van le zingen of deelnemen aan de batten. Een dergelijk drukbela- den programma laat niet veel vrije tijd over. Toch ervaren de meeste leerlingen volgens prof. Kymmell die strenge discipline niet als hinderlijk. Al moet er over 'het algemeen harder worden gewerkt dan bijvoorbeeld op de middelbare school in Nederland, er is vol- doende gelegenheid tot ont spanning. Sport vormt een be langrijk onderdeel van het les rooster en verder is er ruime aandacht voor muziek en to neel. GESCHEIDEN Tijdens hun verblijf op St. Donat's wonen de leerlingen in dormitories, de jongens streng gescheiden van de meisjes. El ke kamer heeft 3 of 4 bewoners van verschillende nationaliteit, maar telkens met één Engels sprekende jongen of meisje. Elke kamer heeft een eigen house-master (een jongere ge trouwde leraar) en de hele school staat onder leiding van Headmaster Sutcliffe, een jonge Engelsman en zijn Duitse vrouw. Het ligt niet in de bedoeling dat temidden van de veelheid aan internationale kontakten de band met het eigen land verslapt. Speciale zorg van het Nederlandse comité is dan ook het ontbreken van een leraar Nederlands op St. Donats. Wel is er een verplichte lite ratuurlijst van Nederlandse boeken die regelmatig wordt aangevuld en er zijn enkele kranten en tijdschriften. FINANCIËN Voorlopig drijven de United World Colleges nog op finan ciële bijdragen van particulie ren en in sommige gevallen van het bedrijfsleven. In ons land gaat professor Kymmell eens per jaar met de pet rond, zoals hij zelf zegt- Er is een kleine subsidie van het depar tement van Onderwijs, maar in deze tijd van bezuiniging is er voorlopig geen sprake van uit breiding. Dit alles brengt met zich mee dat het Atlantic College St. Do- nat een dure school is, al is het onderwijs evenredig goed te noemen. Een cursusjaar (met een onderbreking van 1 maand kerstvakantie, de zomervakan tie duurt twee maanden) kost ongeveer 8.000. Kleding verschaft het college zelf (spijkerbroeken en truien) voor nog eens ƒ300.en het maximum zakgeld bedraagt on geveer 200,per jaar. Reiskos ten zijn bij dit alles niet inbe grepen. In noodgevallen kent het nationale comité halve stu diebeurzen toe. Promotors van de United World College's (onder wie de oud-gouverneur van het voormalig Brits-Indië Lord Mountbatten) hopen vurig dat tegen het einde De ambachtsschool is er allang niet meer. En toch.toch zijn er nog velen die de lagere technische school van nu zien als de vroegere ambachtsschool maar met een andere naam. Zoals er ook nogal wat mensen zijn, die tegen het huishoud- en nijverheidsonderwijs aankijken als of dat nog de spinazie-akedemie van weleer is. Zowel de L.T.S. als het huishoud- en nijverheidson derwijs horen thuis onder de wet op het voortgezet on derwijs, beter bekend als de mammoetwet. Daarin zit op gesloten, om maar iets te noemen, dat beide scholen net zo goed een brugklas hebben als het M.A.V.O. en het H.A.V.O. L.T.S. en huis houdschool zijn echter wat meer direct op de praktijk van later afgestemd dan de andere scholen. Dat is eigenlijk geweldig. Ja, u leest het goed: Gewel dig. Heel lang zijn we er mee opgevoeddat je 'meer' was als je met je hoofd werkte en daarvoor werd opgeleid dan wanneer je met je handen je kost moest verdienen. Met dat heilige principe zijn we van een koude kermis thuis geko men. Creativiteit Dat merken we heel goed in deze tijd, waarin je zo- tveel voor hebt, als je echt met hoofd en handen lekker creatief bezig kunt zijn. De 'hoofdwerker' meer dan de 'handwerker1? Onzin. Crea tief met je handen bezig zijn leert immers, dat ook dit niet zonder 'koppie' kan. Maar om op de golflengte van het lager beroepsonder wijs terug te komen - waar LTS en huishoudschool on der worden gerekend - knoop dit in uw oren: De L.T.S. geeft een geweldig brok algemene ontwikkeling met, zou je kunnen zeggen, een partje vakopleiding. Kijkt u maar eens naar deze vakken: Engels of Duits, ge schiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde, maatschappij leer. Dit zijn vakken die in het lager technisch onder wijs worden gegeven Mogelijkheden Die ruimere algemene vorming, geeft de L.T.S.ers betere mogelijkheden voor doorstromen naar verder onderwijs dan indertijd het geval was. Bijvoorbeeld naar de M.T.S. De cursus duur van de L.T.S. bedraagt drie jaar. Er zijn echter op leidingen die vier jaar du ren en de kans is groot, dat bij het begin van het schooljaar 1973, de vierjari ge L.T.S. er nagenoeg dperal is. Van belang om te weten is ook, dat de L.T.S. een P en een T stroom kent. Dat wil zeggen een meer praktische en een meer theoretische richting. Afhankelijk van de geaardheid van de leerling, komt hij in één van die stromen terecht. Dienstensector En dan het huishoud- en nijverheidsonderwijs. Heeft u wel eens gehoord van de dienstensector? Dat is het deel van het werk in onze maatschappij, dat heel in het bijzonder gericht is op helpenassisteren kortom op het verlenen van diensten aan de mensen. Het huis houd- en nijverheidsonder wijs ontwikkelt zich steeds meer in de richting van een opleiding voor de dienstver lening. Gaat u maar na: De oplei ding gaat in de richting van de gezondheidszorg, kinder verzorging, zorg \voor de wo ning, voeding en kleding, naaldvakken en speciale be roepsvorming zoals voor winkel en kantoor. Ook deze school heeft een brugklas en geeft een minstens even sterk stuk algemene ontwik keling als de L.T.S. De school kent ook een P en T stroom. Doorstromen Doorstromen na het lager huishoud- en nijverheidson derwijs is heel goed moge lijk. En wel naar het mid delbaar huishoud- en nij verheidsonderwijs, dat op leidingen kent voor verzor gende beroepen, inrichtings assistente, huishoudkundige voor inrichtingen, kinder verzorgster, kostuumnaai ster, couturière en apothe kersassistente. Wie nog verder wil stude ren, kan op deze school de vooropleiding hoger be roepsonderwijs volgen, die, onder andere, toegang geeft voor de opleiding lerares bij het nijverheidsonderwijs. Advertentie ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat. bijna vier maanden duurt. fto&J beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. van deze eeuw deze vorm van internationaal onder wijs voor jonge mensen in de hele wereld ingang zal hebben gevonden. Wie in Nederland belang stelling heeft kan zich wen den tot prof. dr. J. Kym mell, Karmelweg 2 in Bloemendaal. Perzik vreugd Macedonische halve per ziken in blik: een delicatesse De prijs van Macedonische halve perziken per heel blik is slechts 1,49, ze zyn zeer geurig, prachtig geel van kleur en uitermate smakelijk U kunt ze zomaar als dessert geven, u kunt ze bij feestelijke gelegenheden, geflambeerd op een plak cake, serveren of ze als compote bij een passende soort gevogelte dan wel vlees opdienen. De groei van het aantal SuperMarts en de toeneming van de klantenkring, maken voor Albert Heijn een voort durende vraag naar personeel noodzakelijk. Naar wat voor mensen kijkt het levensmiddelenbedrijf in het bijzon der uit? „Wij hebben voor onze zaken in de eerste plaats mensen nodig die verantwoordelijkheid willen dragen. Die zich voorts een schakel voelen in het grote geheel en niet de indruk hebben, verloren te raken in zo'n zaak. En dan natuurlijk mensen die ook bereid zijn om zichzelf in te zetten, die dynamisch zijn, zien wat er te doen valt en niet alleen de chef als de verantwoordelijke man be schouwen". Op de negende verdieping van het kantoorgebouw van A.H. in Zaandam, zet de heer F. Brandsma de puntjes op de i als hij het over personeelsselec- tie heeft. Als hoofd coördinatie personeelsbeheer en hoofd per soneelszaken van het hoofd kantoor, tilt hij zwaar aan een goede vorming van het perso neel in de SuperMarts. Alles bij elkaar gerekend dat wil zeggen personeel in volledige en in part-time dienst werken er in de winkels van A.H. zo'n 14.500 mensen, onder wie vooral veel dames zijn. ALLE KANS De heer K. Romp, hoofd cur suswezen van A.H. legt, als hij de opleiding in de SuperMarts van A.H. toelicht, sterk de na druk op het feit, dat iedereen die in zo'n zaak aan de slag gaat, alle kans tot opklimmen krijgt. „Dat was vroeger anders", merkt hij op. „Toen was het zo, dat de mensen die bij ons kwa men werken, scherp werden bekeken op hun geschiktheid of ze al of niet zouden moeten worden opgeleid. Daar zijn we van afgestapt. Iedereen heeft de kans, steeds verder een stap omhoog te doen". De eerste stap in die richting doet degene die in een Super- Mart gaat werken, als hij de zaak binnenkomt. Dan begint de eerste opleiding, die voor de cassières iets anders is dan voor het overige personeel. „De eerste week is voor nieu welingen in de SuperMart praktisch helemaal oriënterend. Dan komen ze aan werken niet toe. En op de vrijdag in die week ontmoeten alle nieuwe lingen elkaar op zes plaatsen in Nederland. Zij nemen dan deel aan een instructie-studiedag. Ook de cassières hebben zulke bijeenkomsten, maar die komen de tweede en derde week terug en volgen een volledige cassièrecursus van acht dagen", vertelt de heer Romp. BEGELEIDING Gedurende zijn hele verdere loopbaan, wordt de man of vrouw die in de SuperMart werkt, begeleid. Het opleidings plan filialen voorziet in de be staande behoefte vanaf het allereerste begin naar opleiding tot eerste assistent, voortgezette opleiding tot chef, en Super- Mart bedrijfsleider. Iedereen is in het bezit van het opleidings- paspoort. Een kaart waarop elke vol tooide opleiding wordt aangete kend en letterlijk met een zegel wordt bezegeld. „Be langrijk bij de eerste opleiding die helemaal in de filialen gebeurt is de invloed van de mentor. De man in het filiaal waar het personeel bij kan aankloppen, waar een jonge man of een jonge vrouw mee kan praten over de studie of als er problemen zijn", merkt de heer Romp op. Wie niet verder wil, kan een bepaalde functie in de Super- Mart blijven bezetten. Hij krijgt dan wel geregeld een soort bijscholing. En dan heeft Albert Heijn nog de cursus die Leiding geven. Samenwerken en Vertrouwen is genoemd (L.S.V.) F. Brandsma „Drie jaar geleden hebben we in het bedrijf gezegd: Als we naar een duidelijke wijze van leiding geven toe willen in de SuperMart dan moeten we duidelijk zeggen, wat we be doelen met leiding geven. Daarvoor hebben we deze cur sus ingevoerd waarmee we op het hoogste niveau zijn begon nen. Hij is ingepast in de Chefsopleiding en we gaan hem ook geven aan de eerste as sistenten", schetst de heer Romp. VORMINGSCURSUS En dan is er ook nog de vor mingscursus Outward Bound voor chefs in Ulvenhout. Een veertiendaags programma waarin chefs een groepstrai ning meemaken met het doel de samenwerking te bevorde ren. Waarmee nog eens beves tigd wordt, dat door de hele opleiding en training bij A.H. een draad van vorming loopt. „Men zegt vaak dat jon geren zoveel problemen op leveren, ook in het werk. Maar mijn overtuiging is dat ze wel willen werken", zegt de heer Brandsma en hij laat er met nadruk op volgen: „Mij geven ze geen problemen." De buitenlandse werkne mer is in onze maatschap pij niet meer weg te den ken, momenteel werken er circa 130.000 gastarbeiders in ons land, waarvan de meesten vele jaren blijven. Na één jaar bestaat de mo gelijkheid vrouw en kinde ren te laten overkomen, met als gevolg, dat deze ge zinnen ook ressorteren on der de Nederlandse wetge ving. Er zijn nu al meer dan 10.000 buitenlandse leer plichtige kinderen in ons land. Vaak hebben de kinderen in het moederland nauwelijks of geen onderwijs gehad en wor den nu hier naar leeftijd in een klas ingedeeld; een andere mo gelijkheid is er niet. Men kan een dertienjarig kind toch moeilijk in een eei'ste klas van een basisschool plaatsen. Daar zitten ze dan, kinderen van vele nationaliteiten. Turkse, Portugese, Spaanse kinderen, Grieken, Marokka nen, Surinamers enz. Ze ver staan geen enkel woord, ze ver velen zich, trekken zich in zichzelf terug of gaan over tot clanvorming en het bedenken van kattekwaad, zo onbewust proberend uit hun isolement te geraken. De leerkrachten zien zich voor de grootst mogelijke pro blemen geplaatst, ondanks hun goede opleiding kunnen zij geen kontakt met deze kinde ren krijgen. Ook de oudei's van deze kinderen zijn teleurgesteld over het Nederlandse onder wijs. Bovendien waren op sommige scholen de ouders van de Ne derlandse kinderen ontevreden, omdat zij vonden, dat door de aanwezigheid van de buiten landse kinderen het tempo in de klas nadelig werd beïnvloed. Overal in het land rezen deze moeilijkheden, na schooltijd probeerden leerkrachten op al lerlei manieren met de buiten- landertjes in kontakt te komen. Er werden leerkrachten inge schakeld, die de moedertaal van het kind spraken, maar dit onderwijs kon maar op zeer in cidentele basis worden gegeven. In Rotterdam werd men o.a. zeer sterk met dit probleem ge- konfronteerd, daar hier meer dan 1000 buitenlandse kinderen de scholen bezoeken. Geen wonder, dat de heer H. de Boer, inspekteur bij bet onder wijs in de gemeente Rotterdam het initiatief nam om tot een oplossing van dit probleem te komen. Samen met de heren G. C. Berlijn en U. H. Drost ontwik kelde hij een audio-visuele taalmethode, genoemd „Nou jij!" waarbij met 120 kleuren dia's. een bandrecorder en een leerlingenboekje met afbeeldin gen wordt gewerkt. De afbeeldingen zijn ver zorgd door Esma Yigitoglu, Turkse van geboorte. Zij slui ten in stripvorm aan bij de dia's. De gehele kursus is uitge geven door J. Muusses te Pur- merend. In deze methode wordt er met de meest voorkomende woorden a.h.w. gespeeld. Het bleek, dat reeds bij een kennis van 200 woorden het kind aan spreekbaar is na een zeer korte periode van 2Vs maand, waar bij slechts per dag 2 x een half uur les gegeven werd. Deze 200 woorden zijn zo ge kozen, dat zich daaromheen ge makkelijk een paar honderd andere wolorden vormen. Ze zijn gesel-kteerd uit een we tenschappelijk verantwoorde woord-frequentielijst. Deze woorden vormen eveneens de basiskennis voor volwassenen. De moeilijkheid was, wan neer deze lessen moesten wor den gegeven en door wie. Op aparte scholen? Dit was niet geschikt. Er ontstaat gettovor ming, zoals men in onze buur landen ook ziet. De daar ge volgde lesmethoden waren trouwens in ons land niet bruikbaar. In Rotterdam verleende het gemeentebestuur grote mede werking en men wist ook het Rijk van de noodzaak van dit bijzondere soort onderwijs te overtuigen. Er werd o.a. toestemming verleend om een team van 5 pas afgestudeerde onderwijzers op te leiden, dat voorzien van bandrecorders, projektieappa- ratuur dagelijks 7 scholen be zoekt om de buitenlandertjes in heterogene groepjes van maxi maal 12 kinderen les te gaan geven. Op 22 Rotterdamse scholen was de eerste kursus Kerstmis j.l. voltooid en mo menteel zijn op 31 scholen 35 groepen ingeschakeld. Met deze kursus wordt heel eenvoudig begonnen met de presentatie van een gezin d.m.v. dia's. Op de band wor den de gezinsleden voorgesteld. Er worden per band zinnen aangeboden in elementaire zins patronen. Op het signaal „Nou jij" moeten de leerlingen herhalen wat zij gehoord hebben. In het begin zijn enkele Nederlandse kinderen ter assistentie nodig om de buitenlandertjes te leren hoe zij moeten reageren op het signaal „nou jij". Al spoedig worden kleine zinnetjes gemaakt en kan een toneelscène aan de hand van de vertoonde dia's en de bandop name worden gespeeld, waarbij de eenvoudige attributen als kleding van de ouders, hoeden, brillen enz. op de scholen ge reed liggen, speciale attributen worden door de rijdende on- derwijsbrigade meegebracht. Deze dramatisering is het ken merkende bestanddeel van de gevolgde methode. De kinderen krijgen om de beurt een rol, ze verkleden zich en er wordt gewerkt met opge spelde naamkaartjes. Dit verkle den vinden de kinderen leuk en bovendien verandert door dit rollenspel hun persoonlijk heid, ze durven meer, hun angst om te spreken wordt door het toneelspel overwonnen. Het is de bedoeling, dat de „gespeelde" leerstof gedurende de rest van de dag door de leerlingen wordt verwerkt. Het kind doet dit op school, terwijl de anderen normaal les ont vangen. Nu wordt het leerlin genboekje met de afbeeldingen gebruikt, waarin achterin lees- en schrijfmateriaal is opgeno men. De leerlingen moeten de (zie verder pagina 13)

Allerhande | 1972 | | pagina 2