OPTIMAAL VAKANTIEPLEZIER a 2 - liter-verpakking ijs Succesvol experiment Van Calcar: Dagelijkse dingen attributen voor meer onder wij spiezier Speelse basis werpt rijke vruchten af Albert Heijn: waarborg voor een onbezorgde zekerheid UNIEKE SCHOLEN GEMEENSCHAP IN SCHIEDAM Optimaal All-in g) vers bier Vakmanschap is Meesterschap Normale extra's La Colina Topk'asse (Geen) prijs Bijboeken Privé-zon San Sebastian Extra voordeel Exclusieve reizen Kies zekerheid NIVEAU LEVEND LES KWARTETSPEL SPOORBOEKJE HELE WERELD ALLERHANDE 11 Als u nog steeds wikt en weegt, op welke manier u dit jaar uw kostbare vakantiedagen en uw dure vakantiegeld zult besteden. Als u bedolven onder kleuri ge reisgidsen door de bomen allang het bos en door de blote benen de zee niet meer ziet. ■fa Als u daarbij bang bent, dat al die snurkende beschrijvingen over paradijzen op aarde, pitto reske vissershavens en exotische streken in verre, vreemde lan den ter plaatse niet door de fei ten gedekt worden. Lees dan vooral dit artikel, waar in op de valreep een aantal unie ke vakantie-tips worden gegeven. De reisexperts van Albert Heijn hebben ze voor u met uiterste zorg geselecteerd: gloednieuwe luxe hotels, voor treffelijke appartementen en bungalows van topklasse. Ze staan voor u klaar op gedroomde plaatsen in Span je, TunesiëItalië en Griekenland. U vliegt er moeiteloos heen in een modern straalvliegtuig van MartinAir. En Albert Heijn geeft u de verzekering, dat alles bij voor baat verzekerd is. tjes, die in vele reisgidsen lis tig in de pagina's verborgen liggen. U wordt ook rdet achter af bestookt met extra kosten voor transfer en hoogseizoen. Onze reisgids is een open boek voor iedereen. HM iMMi— Zoek op uw gemak uit. Kijk en vergelijk vooral kritisch de prijzen van Albert Heijn met aanbiedingen van anderen. De prijsbewuste reiziger, die ge wend is aan 100 garantie, zal al gauw tot de ontdekking komen, dat Albert Heijn een vakantiepakket aanbiedt, dat inderdaad uniek is. DIT ZIJN DE FEITEN: nergens krijgt u zulke forse kortingen voor uw mee reizende kinderen als bij Albert Heijn-Reizen -#• nergens kunt u de vakantie van uw leven zo goedkoop met één of meer weken ver lengen als bü Albert Hejjn- Reïzen nergens krijgt u een vakantie-aanbod, dat van begin tot eind zo volledig verzekerd is als bij Albert Hejjn-Reizen -#■ nergens, maar dan ook ner gens dan bij Albert Hetfn- Reizen vindt u een aanbie ding als het AH dubbel Vakantie-plan. Een vlieg vakantie van één week naar een buitenlandse bestemming en daarop aansluitend een lang weekend of een korte week in een luxueus bun galowdorp in Nederland. En dat voor een prijs, die u an ders zou betalen voor een weekend in Nederland. DAT ZIJN NUCHTERE FEI TEN. Als u echt vergelijkt, ziet u, dat AH's verzekerde reizen beter en goedkoper zijn. Het lijkt er verdacht veel op, dat wij ons nu ook schuldig maken aan indianen-kreten, volzinnen gebruiken uit de pro paganda-computer. Maar niets is minder waar. Wij kunnen het ook niet helpen, dat onze reizen zonder uitzondering vol ledig all-in zijn en dat de op gegeven prijs ook werkelijk het bedrag is, dat u betaalt voor uw zorgeloze vakantie. hoeft dus niet bang te zijn voor de beruchte kleine letter- ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. Het gaat er nu om, wat u wilt. Zegt u: „A's ik maar een dak boven mijn hoofd heb, hoe gammel ook, dan vind ik het best". Dan kunnen wij u niet helpen. Albert Heijn gaat er name lijk van uit, dat iedereen recht heeft op een zorgeloze vakantie, waarin ergernis bij voorbaat uitgesloten is. Vandaar, dat onze hotels, appartementen en bungalows vanzelfsprekend be schikken over faciliteiten, die een kritisch reiziger verwacht. Vandaar, dat onze extra's geen extra's zijn, maar dood normale zaken, die in elk goed vakantie-pakket thuis horen. Natuurlijk is er een zwembad, natuurlijk is er een supermarkt vlak in de buurt. En als wij zeggen: het hotel staat op het strand, dan ligt er geen heuvel tussen. Voor ons is vakantie verkopen zekerheid verkopen. Wij willen dit met een aantal praktijk voorbeelden illustreren. Wel licht brengen ze u op een mees terlijk vakantie-idee. In Torremolinos aan de Spaanse Costa del Sol biedt Albert Heijn-Reizen luxe ap partementen aan in La Colina. Het gloednieuwe gebouw ligt in een prachtig aangelegd ei gen park en beschikt over twee zwembaden, tennisbanen, een golfcourse met 18 holes, drie liftencentrale verwar ming, air conditioning, een speeltuin en een apart kinder zwembad. La Colina ligt op enkele mi nuten van een zandstrand en op tien minuten van de lucht haven Malaga, waar de gasten van Albert Heijn aankomen en vertrekken. Er is voorts gele genheid voor paardrijden en wptp-c-k'ën. Vo^r de kleine uren rondom twaalf is er een eigen nachtclub in het complex. Bij het gebouw behoort ook een supermarkt. Kijk, dat bedoelt Albert Heijn nu met een bestemming, die in alle opzichten „af" is. La Colina wordt door kenners beschouwd als het mooiste appartementen gebouw van de gehele Costa del Sol en als u er eenmaal geweest bent, zult u het graag willen beamen. Het spreekt uiteraard vanzelf, dat de appartementen die voor u in La Colina gereserveerd zijn, eveneens van topklasse zijn. Men heeft de beschikking over twee kamers minimaal. Daarnaast is er een luxe bad kamer en een groot balkon met uitzicht op zee. De diverse ap partementen zijn geschikt voor families van twee tot maximaal zes a zeven personen. Wat is de prjjs In het sei zoen, minimaal twee personen, veertien dagen ƒ575,inclu sief vliegreis, transfer en vol ledige verzekering. Kinderen tot 2 jaar gratis, twee t/m v\jf jaar ƒ225,zes jaar en ouder ƒ380,Extra voordeel: het eerste kind tot vjjf jaar gaat gratis mee. Reist men in het kortings seizoen dan zijn de prijzen res pectievelijk voor de eerste twee volwassenen ƒ525,personen van zes jaar en ouder ƒ325, kinderen tot 2 jaar gratis en kinderen van twee t/m vijf jaar 175, Men kan ook in het kortings seizoen (t/m 21/6 en van 23/8 t/m 4/10) een week La Colina combineren met 41/2 dag of een weekend met zijn allen in een topklasse bungalow in Neder land. Volwassenen (minimaal twee) betalen per persoon ƒ285,- kinderen tot twee jaar gratis, kinderen van twee t/m vijf jaar 100,—. Nogmaals: vergelijk zulke prijzen met aanbiedingen van onverschillig welke andere touroperator. Leg de gidsen naast elkaar, bekijk ze kritisch, let op de extra's, de aangeboden kwaliteit. Tussen haakjes: bij veertien daagse reizen naar La Colina kunt u moeiteloos bijboeken voor een week of langer. In het kortingsseizoen kost dat 95, per week, in het seizoen 125, per week. Prefereert u een hotel in Torremolinos dan staat voor u, pal aan het strand het nieuwe, luxe Pontinental, dat met zijn tuin grenst aan het park van La Colina. Elke kamer heeft een privé zonneterras en badkamer met douche. Verder lounges, cock tailbar, restaurant en een grote hal. Ook hier uiteraard een eigen zwembad. In het kortings seizoen betaalt men voor een veertiendaagse vliegreis 645, in het seizoen (28/630/8) 710,Kinderen tot 2 jaar gratis, van 2 t/m 12 jaar 15% korting. Pontinental behoort ook tot de bestemmingen van het unie ke dubbel Vakantie-plan van Albert Heijn. Dus: één week Torremolinos met minimaal twee personen en daarna 4'/2 dag of een lang weekend in een bungalow in Nederland. Tot en met 21/6 en van 6/9 tot en met 4/10 per persoon 390,vol ledig pension, kinderen tot 2 jaar gratis, 2 t/m 12 jaar 15 korting. In Benidorm heeft Albert Heijn appartementen in San Sebastian gereserveerd. Een complex met twee zwembaden, een riante tuin, apart kinder bad, terras tennisbaan, inter nationale keuken en twee liften. Een supermarkt ligt op 800 meter van het gebouw. En de prijs In het kortïngs- seizoen eerste en tweede deel nemer 475,voor veertien dagen uit en thuis, personen van zes jaar en ouder ƒ290, tot 2 ïaar gratis, van L' t/m 5 'aar 175,In het seizoen zijn deze prijzen respectievelijk ƒ525, 350,gratis en 215,Het seizoen voor San Sebastian loopt van 23/6 tot en met 11/8. Liet dubbel Vakantie-plan is ook van toepassing op San Sebastian. Tot en met 17/6 en van 18/8 t/m 16/9 betalen twee volwassenen ieder 285, kinderen tot 2 jaar gratis, kin deren van 2 t/m 5 jaar 100, Wil men zijn veertiendaags verblijf in San Sebastian ver lengen dan kost dat in het kor tingsseizoen ƒ80,in het sei zoen ƒ90,per week. Extra voordeel in San Se bastian: het eerste kind t/m 5 jaar reist geheel gratis. Maar er zijn meer aanbiedin gen: in Benidorm hotel Presi dente. Gloednieuw, het wordt bijna eentonig. Groot zwembad, apart kinderbad, eerste klas restaurant met Franse en Spaanse keuken. In het kor tingsseizoen ƒ545,in het sei zoen 585,voor twee weken. Dan zijn er nog exclusieve reizen naar het super-de-luxe hotel Pyramides in het Tune sische Nabeul, naar hotel Ibis- cus op Rhodos, naar hotel Mos- kwa aan het Goudstrand van Bulgarije. U kunt ook met eigen vervoer naar het Garda- meer in Italië, waar uw pri vé-appartement Tre Caravelle wacht. Dat kost 75,per week voor de eerste twee deelnemers, personen ouder dan 16 jaar 50,kinderen tot 2 jaar gratis, twee t/m 5 jaar en 6 t/m 16 jaar 25,Dat alles in het kortingsseizoen, in het seizoen (1/7 t/m 26/8) zijn deze prijzen respectievelijk 195,75, ƒ50,— en ƒ45,—. U kunt met Albert Heijn dit jaar negen kanten uit en 16 zon-zekere reisbe- stemmingen enteren. In 27 SuperMarts verspreid over het gehele land, kunt u boeken voor een op uw maat gesneden AH-super- vakantie-reis. U kunt ook de reisgids met „gouden tips" voor uw vakantie aanvragen bij Albert Heijn Vakantie reizen, Postbus 500 te Zaan dam. Lees en kijk. Wees vooral kritisch en kies keurig. Vergelijk. Kies daarna de zekerheid. Door de luchtvaartautori teiten zijn de volgende mi nimum verkoopprijzen vast gesteld: Benidorm 304,en Torremolinos ƒ331,U be taalt eerst deze officiële mi nimum verkoopprijs. By aan komst op de bestemming krijgt u het verschil terug betaald in waardecoupons. Een koude primeur bij Albert Heijn: twee liter Tricolore ijs in de smaken aardbeien, vanille en mokka in één pak. En dat is nieuw voor ijs-etend Nederland. Het pak kost f2,98maar wordt ter kennismaking aangeboden voor 2,75. „De enquête loopt als een trein. Dat wordt dus wel een goede ouderavond. Want die ouders hebben heel wat interesse Wat hijgend van de vele trappen die omhoog voeren naar het instituut op de He rengracht, het dunne blon de krullerige haar wijd uit waaiend staat hij daar: Co van Calcar, zoals zijn vrien den hem noemen. Officieel staat hij geno teerd als dr. C. van Calcar, psycholoog, wetenschappe lijk medewerker van de af deling emperische onder wijs research van de uni versiteit van Amsterdam. Minder ingewikkeld ge zegd: Hij heeft zijn handen vol aan de vernieuwing van het onderwijs in de Am sterdamse volksbuurten. „Als je wat nieuws begint op een school dan is het niet ver standig om de ouders daarbui ten te laten. We doen nu weer iets met rekenen. En we willen van de ouders weten wat zij ervan vinden. Daarom hebben we een enquête gehouden", zegt de psycholoog. Kind, ouders, gezin, srhool en buurt dat zijn de elementen die Van Calcar over en weer laat inwerken, op de experimenten waar hij mee bezig is op scho len. In de Staatslieden- de Spaamdammer- en Kinkerbuurt en in Amsterdam-Noord is hij op 16 lagere scholen en bijna evenveel kleuterscholen aan de gang. Met assistentie van stu denten van universiteiten, so ciale en pedagogische akade- mies, mensen van de theaterop leiding en toneelspelers. „Met die experimenten ben ik begonnen, toen ik merkte dat in de arbeiderswijken het onderwijs niet beantwoordt aan wat je ervan mag verwachten", zegt Van Calcar. Hij ontdekte dat toen hij, zelf wonende in een Amsterdamse volksbuurt de Pijp door zijn eigen kind met dat onderwijs in aan raking kwam. „Je kunt van die kinderen in de arbeidersbuurten niet zeg gen ze ziin te dom, niet intelli gent genoeg om te leren. Het is een schoolsysteem of eigenlijk het hele maatschappe lijke stelsel, dat zodanig in el kaar zit dat die kinderen ae- woon niet het onderwijs krij gen dat ze moeten hebben", zegt dr. Van Calcar. Op de scholen waar hij aan de slag ging, voerde de psycho loog programma's in, die direct aansluiten op wat kinderen de hele dag meemaken. Thuis en op straat. Daarnaast bracht hij ze belangstelling bij voor din gen die in de stad zijn zoals Artis. het Tropeninstituut. Ook laat hij kinderen cor respondentiecontacten onder houden met scholieren in een andere stad. En door bij elkaar op bezoek te gaan bedrijven die kinderen „levende" aardrijks kunde. „Je krijgt op die manier dat ze met aandacht en interesse hun schoolwerk doen", zegt hij enthousiast. „En daar ontbrak het juist erg aan omdat al die schoolboekjes gevuld zijn met lesjes over zaken en gebeurte nissen, die de kinderen nauwe lijks kenden. Allo mogelijke middelen ge bruikt Van Calcar om het leren prettig te maken. Ook het kwartetspel. Dat heeft voor de eersteklassertjes een functie bij het leren lezen. Dat gaat zo: Er is (bijvoorbeeld) een kaart waarop een muis staat afge beeld en een kaart waarop het woord muis staat. Door plaatje en woord bij elkaar te brengen, leren de kinderen le zen. „Ze mogen zo'n spel ook mee naar huis nemen, het is in feite Dr. C. van Calcar ook de bedoeling, dat zij thuis voortzetten wat op school be gon. En dat kan gemakkelijk in de vorm van een gezelschaps spelletje", zegt de psycholoog. Terugkomend op de enquête vertelt hij van een nieuw sys teem voor rekenen, waarbij de kinderen zelfstandig werken met opdrachten. Die kunnen ze zelf kiezen, dus al naar gelang dat ze zelf vinden, dat - een opdracht aan kunnen. Ze kij ken zelf hun werk na met een nakijkboekje, noteren de resul taten in wat Van Calcar een „spoorboekje" noemt en dat kan worden ingezien door de ouders. Van tijd tot tijd doet de on derwijzer herhalings taken met de kinderen en er komt ook in het spoorboekje, hoe ze die er van af brengen. Verder ge bruikt de psycholoog op school zelf-getimmerde winkeltjes, waar de kinderen door het winkelen ook een praktisch stuk rekenen krijgen. „De bedoeling is, de experi menten vanaf augustus 1973 verder uit te strekken tot nog zo'n tien tot twintig scholen. Een projekt duurt zeven jaar en in die tijd kan de vernieu wing op heel wat scholen door werken." In het hele land maar ook ver daarbuiten, trekken de ex perimenten van Van Calcar de aandacht. Zelfs uit Israël en Venezuela kwamen in deze da gen mensen kijken en zich na der oriënteren. Zullen de experimenten snel navolging vinden, elders in het land? „Dat is moeilijk te zeggen", vindt Van Calcar. „We zijn er ook niet zo voor de methoden die wij toepassen, zo maar, zonder dat helemaal duidelijk is dat ze goed zijn, over te po ten." Minister Van Veen van On derwijs nodigde dr. Van Calcar uit voor een gesprek. De psy choloog werd ook opgenomen in „Als je jongens ervan weet te overtuigen, dat zo veel mogelijk leren van groot belang is, dan bren gen ze het in veel gevallen verder dan de L.T.S. De leerlingen van onze school die door gingen naar de M.T.S. hebben heel bevre digende resultaten weten te bereiken. Er zijn er ook wel doorgegaan naar de H.T.S. De heer J. G. Etman, direc teur van de Scholengemeen schap Nieuwelant in Schiedam, heeft opmerkelijke resultaten geboekt met zijn studiepro gramma voor de L.T.S.-ers. Van degenen die de school ver laten leert gemiddeld zo'n vijf tig procent door. Een percenta ge dat meer dan het driedubbe le is van het landelijk gemid delde. VRUCHTBAAR In 1961 werd de heer Etman directeur van de katholieke L.T.S. in Schiedam. Deze vormt nu samen met de katholieke school voor M.A.V.O. de scho lengemeenschap Nieuwelant Beide scholen tellen 1100 leer lingen. „Van het begin af aan, vond ik alleen een L.T.S.-diplo- ma voor een jongen een te smalle basis. Daarom ging ik er in 1962 al toe over, leerlingen die blijk gaven van een goed verstand, een extra leerpakket te geven", vertelt de directeur. Daar waren toen nog geen officiële richtlijnen voor. Al spoedig wierp dat extra stuk studie vruchten af. Reeds in 1964 zag de heer Etman ver scheidene afgestudeerden van zijn L.T.S. overstappen naar de diverse M.T.S.-en in Rotter dam. SFEER „Aanvankelijk heb ik gepro beerd de katholieke L.E.A.O.- school die in Schiedam kwam, te koppelen aan de L.T.S. Toen dat speelde ben ik wel even boos geweest. Een van de hoogste autoriteiten in het katholieke onderwijs in Ne derland voerde tegen die plan nen aan, dat de sfeer op een L.T.S. er niet naar was om er een L.E.A.O.-school aan te ver binden. Ik heD deze man uit de droom geholpen door hem een dag lang te laten zien, hoe de sfeer bij ons op school is", merkt de heer Etman lachend op. Uiteindelijk werd een scho lengemeenschap gevormd met het M.A.V.O., omdat dit meer voor de hand lag. In de directe omgeving van de L.T.S. ligt de M.A.V.O. DOOR ELKAAR „In de brugklas zitten alle leerlingen door elkaar. En later, als de scheiding voor M.A.V.O. en L.T.S. is gemaakt, hebben ze nog veel lessen met elkaar. Zoals handenarbeid en teke nen", vertelt de directeur. Op de L.T.S. hebben ook al een aantal meisjes een diploma gehaald. En er zijn op het ogenblik op de school vrouwe lijke leerlingen in de vakken fijnmetaal, autotechniek en metaalbewerking. De heer Etman ziet het on derscheid mannen- en vrou wenberoep, dat nog altijd in de maatschappij wordt gemaakt niet zo zitten. „Als ik mijn auto was dan doe ik mannelijk werk. Maar J. G. Etman de nationale onderwijsraad. Zou hij zelf wel minister van onderwijs willen zijn en wat zou hij dan aanpakken? ,Jk zou dan ogenblikke lijk beginnen met het werk dat ik nu al doe. Eigenlijk... neen... ik zou zeggen, laat een ander maar minister worden. Als psycholoog en man met ervaring op dit gebied kan ik alleen maar dit werk doen en moet ik niet iets anders aanpakken. toen ik nog drie hoog woonde in Rotterdam en voor mijn vrouw de ramen lapte, lachten de buren me wel uit. Zij von den dat ik vrouwenwerk deed. Wat natuurlijk onzin is", vindt de heer Etman. Voor Nederlandse begrippen is het nog al opmerkelijk, dat bij de vorming van de scholen gemeenschap, de directeur van de L.T.S. de hoogste baas werd in een scholenverband waar ook M.A.V.O. in zit. CAPABEL „Daar zijn destijds wel wat pijnlijke dingen over gezegd en over gedacht", geeft de heer Etman toe. „Maar uiteindelijk is het zo geweest, dat men mij geschikt vond voor die functie." Hij heeft het directeurschap van de scholengemeenschap overigens niet cadeau gekregen. Na de ambachtsschool te heb ben doorlopen, studeerde de heer Etman in de avonduren. Hij doorliep de H.T.S. en haal de een akte als leraar bij het nijverheidsonderwijs. BEWIJS „Van mijn veertiende tot mijn achtendertigste jaar heb ik praktisch steeds op avond en zaterdagmiddagcursussen rondgezworven", zegt de man die zijn studie als jongen inzet te met een opleiding voor bankwerker. Nu heeft hij vier onderdirec teuren en 61 leerkrachten on der zich werken. Een enorm lesroosterbord geeft de indruk dat de heer Etman de scepter zwaait over een bedrijf van flinke omvang. En hij demonstreert dat zijn scholengemeenschap werkelijk een schoIenGEMEENSCHAP is. FEEST „Viermaal in het jaar zijn we allemaal bij elkaar en dan vie ren we feest. Dat is in septem ber, kort na het begin van het schooljaar, met Kerstmis, met Pasen en aan het einde van het schooljaar. Dan musiceren en spelen we met elkaar. De leraren hebben er enorm veel werk aan om voor die bij eenkomsten muziek en teksten te schrijven. En het klinkt 'ang niet gek, wat leraren en leer lingen musicerend en zingend presteren. Luistert u maar". De heer Etman zet een lang speelplaat op. Even later klinkt het frisse geluid van ritmische muziek de directeurskamer binnen. Op de plaat staan sones die leerlingen met de leraren uitvoerden. De opbrengst van de plaat is voor een goed doel. MODEL „Elk jaar met Kerstmis vragen we op onze bijeen komst een aantal invaliden en bejaarden uit Schiedam. Die zijn al zo gesteld op die vieringen dat ze ons schrij ven als we ze vergeten uit te nodigen", zegt de direc teur niet zonder trots. De scholengemeenschap Nieuwelant in Schiedam kan model staan voor de vele soortgelijke scholen groeperingen in ons land.

Allerhande | 1972 | | pagina 11