Bami Goreng blokje? ANANAS NU GOEDKOPER Dag menu voor lijn- eters Tubes tomatenpuree Wijn van de maand bij AH: Woofkgjgnef bewonerS allerha|>e Heerlijk, heerlijk Aan Verstegen Tent-euvelen Avocado's AllerHande volgende maand my lips love golden wonder dips Nieuwe soorten s-m-blik Zomerdrank Nieuwe codering melk- en melk- produkten -••••' i' ABONNElfN OF Nu: recepten bij KlopKlop Tropical Fruit Salad MEI ALLERHANDE 10 (Advertentie) Javan Verstegen Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Bami Goreng. Vradg ernaar! Ook blokjes voor Nassi Goreng, Macaroni enz. Umoet er niet te snel doorheen rijden, want dan heeft u het binnen de anderhalf uur gehad. Waar om? Omdat de „Route des Vins" van de Elzas maar ze ventig kilometer lang is en vijf kilometer breed. Een beetje westelijk van Straatsburg en dan naar het zuiden, via Colmar naar Thann, dat is die Route des Vins en uit die streek haalden wij voor u een 1969 Elzasser Ries ling, cuvee speciale. Let wel, voor nog geen vijf gulden, deze Riesling, als Wijn van de Maand bij A.H. deze keer. Geleverd door de nazaten van de graven Hoen von Dil lenburg, een „wijngeslacht" uit Beblenheim, dat terug gaat tot 1428. Een Riesling, rechtstreeks uit de Cave de Hoen. IV/riSSCHIEN mogen we eerst even zeggen, wanneer het erg de moeite waard is een Elzasser Riesling open te trek ken. Bijvoorbeeld bij een hors d'oeuvres, bij een visschotel of bij wit vlees. Dan heeft u een keuze gedaan, die zelden tot te leurstellingen leidt. Maar net zo goed op de avond van een echte voorjaars dag en zeker op een warme zo meravond. Want dan geniet men volop van de Riesling, de koning van de Elzasser drui ven, die een droge, pittige en geurige wijn levert, die jong ge dronken kan worden, maar zich tegelijk op fles goed ontwik kelt. En maar dat wist u al koel, doch niet koud serveren. jpEN wonderlijke streek die Elzas, met al die Duitse na men voor dorpen en steden, maar o zo Frans. Men vindt er en het is een bijna niet te geloven aantal vijftigduizend wijnbouwers die met elkaar niet meer dan twaalfduizend hectaren met druiven bebou wen, die dan weer elk jaar zo'n vijfenzeventig miljoen liter wijn opleveren. Maar komt u ooit ter plekke, sla dan aan de voet van de imposante Vogezen het drin ken van een glas wijn met een plaatselijke wijngaardenier niet 111 1 Mijne heren, Het vorige jaar heb ik na een verregende vakantie onze tent opgeborgen, vanzelfsprekend in droge toestand, echter met de wetenschap, dat het tentdoek op enkele plaatsen poreus was en op de naden zelfs lekte. Nu langzamerhand weer de tijd komt om er op uit te trekken wil ik u vragen of aan genoemd euvel iets te doen is. Hoogachtend, Mevr. A. R. te Utrecht Er is momenteel in sport zaken een goede tentspray te koop, u doet het beste de tent bij windstil weer op te zetten en deze geheel met de spray te behandelen. Voor de lek kage op de naden zal de spray waarschijnlijk geen voldoende resultaat geven: u kunt het beste met textieïlijm een reep je band op de naad lijmen, deze lijm is waterbestendig. Vergeet u niet ook het grondzeil te controleren door het tegen het licht te houden. Licht doorlatende plaatsen te kent u af en repareert u plaat selijk, een canvas grondzeil met solutie, een plastic grond zeil met plasüclijm. Wellicht moeten de nokga- ten verstevigd worden. Van zelfsprekend controleert u of de scheerlijnen niet verteerd zijn en of het aantal haringen voldoende is. Wanneer u de ritssluitingen insmeert met grafiet of een kaars lopen deze weer als gesmeerd. Uw huis is dan gereed, nu de bedden. Luchtbedden blaast u op en laat ze 24 uur liggen, zijn ze dan slapper, het lek opzoeken, zoals bijvoorbeeld bij een fietsband, in een ligbad vindt u het lek gemakkelijk. Plak- kertjes kunt u bij een goede sportzaak los kopen, natuur lijk gummi lijmen met solutie, een plasticbed met plastic- lijm. Wanneer uw slaapzak groe zelig is, doet u het beste deze te bespuiten met K2R spray. De terlenka en draion slaap zakken die doorgestikt zijn kunnen een sopje verdragen, cle andere zoals de donzen slaap zakken en die welke gevuld zijn met wolvlokken gaan in een sop klonteren en verliezen hun veerkracht. Controleert u ook de gas flessen en de branders. Sloten en gespen van rugzakken b.v. worden ontroest met petro leum en staalwol. Wanneer u nu deze karweitjes opknapt staat uw kampennboedsl voor gebruik gereed. L.S. Naar aanleiding van Uw re cepten en artikel voor en over avocado's, las ik laatst een artikel in een Frans blad over de mogelijkheiden met de pit van de avocado. Misschien hebt U er t.z.t. iets aan als U eens iets schrijft over planten. „Laat de avocadopit voor 1/3 in water staan in een glas. Na 1 maand groeien er wortels onderaan de pit en na 3 maan den splijt het bovenste gedeel te (dat dus niet in het water is) en een twijg verschijnt. Dan in aarde (potgrond) planten. Hij kan in korte tijd 1 meter hoogte bereiken, met een mooie bladerkroon. Mochten na verloop van tijd enkele bladeren vallen, wat kan gebeuren, totdat er enkele bla deren in de kroon overblijven, Vorige maand kwamen ze naar de produktiebedrij- ven van Albert Heijn in Zaandam. De prijswinnaars van de Kinder-Kook-Wed- strijd, die vorig jaar werd georganiseerd ter gelegen heid van het verschijnen van Mies Bouhuys kinder kookboek "Alles kan in de Lepelstraat. Zeer veel kin deren hebben aan de wed strijd meegedaan. Opdracht was om zelf een recept te bedenken, dit klaar te ma ken, op te schrijven en er een tekenig van te maken. En geloof ons: er schuilen veel culinaire talenten on- Ier de jeugd. Vorige maand dus kwamen de prijswin naars naar Zaandam. Het verrukkelijke boek van Mies Bouhuys kan overi gens nog steeds worden besteld bij Lïbrah, Post bus 7840 te Amsterdam. Kosten f 7.90 inclusief ver zendkosten. plant de avocadoplant in de tuin (in begin zomer) op een plek bij struiken (dus niet in de volle zon de hele dag) en hij zal tegen de herfst weer helemaal volgegroeid zijn. Wel binnenhalen tegen de winter voor de nachtvorst optreedt.. SUCCES Overgenomen uit la maison de Marie-Claire van februari 1972. Het juni-nummer van AllerHande zal I verschijnen op 12 juni. Enige weken geleden is de verse ananas en de ananas in blik aanmerkelijk goedkoper geworden. De oorzaak hiervan is de uitbreiding van de pro- duktie; vroeger uitsluitend in Hawaii, wat later op de Philippijnen en in Formosa en sinds enige jaren ook in Afrika, waar vooral aan de Ivoor kust met groot, succes plantages zijn aangelegd. Daar het transport vanuit Afrika goedkoper is dan vanuit Hawaii en Ivoorkust als geassocieerd lid van de EEG het voordeel heeft, dat er geen invoerrechten op zijn ananas worden geheven, werkt dit gunstig door op de prijs voor de con sument. De prijs voor ananas in blik is nooit eerder zo laag ge weest; een blik van 830 gram kost nu 1,39 (was 1,57) 570 gram kost nu 95 ct en 227 gram 49 ct. Hetzelfde goede nieuws geldt voor de verse ananas, zij het dat de prijs verlaging hier wat minder spectaculair is. Vorig jaar november begon AH met de verkoop van verse ananas uit Kenya; eerst tegen een aantrekkelijke prijs, maar begin dit jaar moest er door de gestegen vrachttarieven een verhoging komen. Thans echter is de prijs voor een ananas IT °"geveer een kilo ƒ2,98 en die prijs blijft zo als de vrachttaneyen op hetzelfde peil blijven. Deze vers aangevoerde ananas 'uit Kenya is geelvlezi" bijzonder sappig en aromatisch en er behoeft geen suiker aan te worden toegevoegd. Ananas, ook de verse, is het hele S cf a verknjgbaar en het stijgende verbruik bewijst wel kpnnpn Mo+eer mensen de mogelijkheden van ananas leren kennen. Met name voor toetjes en bij vleesgerechten. over. En probeer hem aan het praten te krijgen. T AAT hem u vertellen over de mooie en droge wijnen van zijn Elzas en over de constante kwaliteit. Laat de woorden „Franse revolutie" eens vallen. Misschien, als het een wat oudere wijnboer is, zal hij breeduit gaan zitten en de tijd nemen om u te verhalen over de tijd voor die revolutie, toen de Benedictijner-monniken vanuit hun kloosters in Mun ster, Straatsburg en Murbach de hele wijnbouw van de Elzas beheersten. I En na die revolutie werden de wijnbezittingen van de kloosterlingen verdeeld over al die tienduizenden kleine wijn bouwers. Maar pas na de eerste wereldoorlog, na 1918 zo zal hij u zeggen is de grote op bloei van de Elzasserwijnen ge komen. "PEN bodem van klei, gra- ■L< niet en kalksteen is de vruchtbare en geschikte onder grond om tot fijne witte wijnen te komen. En in de Elzas poten ze de wijnstokken vrij ver uit elkaar en binden ze de ranken hoog op, om de druiven zoveel mogelijk van het zonlicht te la ten genieten. Want vergeet niet dat de wijngaarden van de El zas tot de meest noordelijke van Europa behoren. "P N wat wilt u tenslotte nog meer weten van de El zasser wijnen? Dat er twee groepen van druivenrassen zijn toegestaan, die men de „cépa- ges nobles" en de „cépages cou rants" noemt en „cépage" bete kent dan type wijnstok. TV7EL, tot de „nobles" be- hoort de 1969 Elzasser Riesling, in deze mei-maand bij A.H. de Wijn van de Maand voor 4,95 gulden. DE Riesling is gebotteld in die lange, slanke, flessen, zoals u ze van de Duitse wijnen kent. Maar juist omdat er zovele dui zenden wijnbouwers in de Elzas zijn, is natuurlijk de naam van het huis van groot belang. Cave de Hoen nog steeds in bezit van de graaf Hoen von Dillenburg is de rechtstreekse leveran cier van deze 1969 Riesling. Op zichzelf al een garantie voor deze Wijn van de Maand, die niet in alle fi lialen te koop is. (Advertentie) Ideaal voor kampeerders zijn de nieuwe soorten vlees in blik die A.H. in de han del brengt. Er zijn 4 soorten: Carbo- naden in saus, runderlapjes in jus, hamlappen in saus en blokjes fricandeau in sherrysaus. De halve blikken zijn zeer goed gevuld: twee flinke car- bonaden, 2 ferme runderlappen, idem hamlappen en een meer dan behoorlijke hoeveelheid vleesblokjes in een saus met rode en groene paprika waar ik de sherry echter niet in te rug vond, alhoewel hij er wel in zit. Slechts in een pannetje war men, eventueel de saus nog iets in laten koken en er een stuk je verse boter aan toevoegen maar dan wel van het vuur. Voor de liefhebbers eventueel nog wat vers gemalen peper, mogelijk wat fijngehakte peter selie op het laatste moment of wat geraspte ui als de rest van het eten er om vraagt, maar noodzakelijk is het niet. Neem er wat van in voor raad ook al gaat u niet kam peren want ze lossen de pro blemen van de onverwachte gast op een ideale wijze op Heerlijke dranken voor de ko mende warme zomerdagen. Allereerst de „leed Coffee". Daarvoor zet u hele sterke koffie van Perla de Guatemala en in die warme koffie lost u suiker naar smaak op. Omdat er later alleen een scheut van een passende sterke drank in gaat maar het geheel boven dien op ijs (liefst fijngestampt) geserveerd wordt, dient de koffie werkelijk héél sterk te zijn! Dranken die zich uitstekend lenen voor de Iced coffee zijn: een goede cognac, rum, kirsch- wasser. Op een halve liter koffie voegt u een borrelglaas je of vier van de door u geko zen drank toe, nadat de koffie en de suiker zijn afgekoeld. U giet het mengsel in een hoog glas waarin gestampt ijs. ICED TEA Zet hele sterke thee van A. H.'s speciale Engelse Me lange (gebruik op een liter water 4 flinke scheppen thee) en laat die thee even trekken zodat ze wel sterk maar niet bitter wordt. Daarna giet u de thee af en laat ze door en door koud worden. U roert er het gezeefde sap van twee citroenen door en lost er suiker naar smaak in op. (Ongeveer 120 g suiker). Vervolgens serveert u de thee in glazen waarin een laag fijn- geklopte ijsblokjes. Ongeloof lijk dorstlessend en verkoelend op een warme dag!! Vanaf 1 mei is er een nieuwe regeling van kracht geworden voor de codering van melk- en melkprodukten. Deze moeten nu namelijk voorzien zijn van een uiterste verkoopdatum. Produlc- ten waarvan deze datum is ver lopen, mogen beslist niet meer worden verkocht. De overheid zal op deze maatregel strenge controle uitoefenen. De nieuwe codering betekent een verbetering voor de consu ment, omdat men nu zelf ge makkelijk kan controleren of een produkt vers is of niet. Mits goed bewaard, bijvoor beeld in de koelkast, is de melk meerdere dagen na de uiterste verkoopdatum beslist te gebrui ken. Ontbijt: 2 koppen thee of koffie zonder melk en suiker, een portie müsli, een stukje knackebrot met 20 gram magere kaas. Lunch: 2 sneden Bra bants roggebrood, 50 g radijsjes, 100 g tomaat in plakjes, 1 hard gekookt ei, 10 g boter en 125 g magere kwark vermengd met een scheutje melk, een snippertje zout en diverse fijngehakte tuin kruiden. Laat overigens niets u letten om de bo ter nog te vervangen door halvarine! Avondeten: 1 mager varkenslapje van 75 g, daarbij een groentesala de bestaande uit bloem kool (een stukje), 50 g erwtjes, 50 g champig nons, 2 tomaten, 1 aard appeltje, 2 worteltjes, 200 g asperges. Bereiding De verse groenten als bloemkool, aardappel, wor tel, champignons worden in stukjes gesneden en in ko kend water met een weinig zout precies gaar gekookt. Laat uitlekken en afkoelen en voeg er de in stukjes ge sneden asperges, de uitge lekte erwtjes en de gepelde, van harde kern ontdane to maat bij die eveneens in stukjes gesneden is. Maak de salade aan met wat ma gere yoghurt, een weinig ci troensap, weinig zout, vers gemalen peper en wat fijn gehakte tuinkruiden. Het spreekt vanzelf dat het lapje vlees gegrilld wordt. Frambozengelei Als toe krijgt u dan nog frambozen-gelei. U vermengt 1/8 liter frambozensap met wat zoetstof en 2 bladen ge weekte, goed uitgeknepen gelatine. Laat de gelatine oplossen en zet de massa op een koele plaats weg tot de gelatine begint te stollen. Roer er dan het stijfgeklop te eiwit van 1 ei door en giet de massa in een met water omgespoelde vorm. Laat de gelei goed stollen, en garneer na het lossen met vruchten naar keuze. Gezondheidstoostjes Maak wat magere kwark aan met een weinig karne melk, een snippertje zout, een klein beetje suiker en wat gemalen noten. Besmeer er toostjes mee. Rasp wat appel en worteltjes en roer er een scheutje citroensap, suiker en een minieme hoe veelheid olie door (Mazola of zonnebloemolie). Bedek met deze massa de besmeerde toostjes en garneer met een dun schijfje citroen en een halve kers. Tomatenpuree, dubbel geconcentreerd, in tubes van 150 gram. In de koel kast zijn geopende tubes ze ker 6 weken houdbaar. On geopende tubes zijn zeer lang houdbaar. Het leuke van tomatenpuree in de tu be, ligt in het garneer-ele- ment. Het gemak in de mogelijkheid om slechts ge ringe hoeveelheden te ge bruiken. Al uw open sandwiches of Gehaktballetjes: RdUU'Mebakken Nodig voor e én persoon wogr.gehakt. stukje brood zonder korsbjWat melkjf wateg zcut,pepei; nootmuskaat. Ceventueel knoflook) irood ui melen z onder korst; V t melk of Water eigen. Nodig: voor één persoon 5 aardappelen. ardappels schillen, u-assen en in dunne plakken snijden, afdrogen. Peper, zout,nootmuskaat erbu en mengsel met gehakt tnenéen. bolletjes draaien. klontje maigarinesmeL- ten, balletjes rondom bvuinbakken. plakjes aai-dappei bij degehektbaltetjes doen Zout over strooien, op lag vuur bakkejiA 15 minuien lang. rvgebnat^f draaien. ondertussen sla maken. Sla:- Nodig voor één persoon ikleine komkommer, 1 appel, z worteltjes, komkommer wassen, niet schillen r in dunne plakj snijden, uit laten vergiet. schoon maken. Minden worteltjes schoon manen mdumepty Vamllt-vla: Nódig voor één peisoon, u n?sje vanilLe-vla, via in een glas doen, O versieren K metjam geheel meigen met slasaus,zout^per. Sn eig lekkere,gezon - de enslimme maaltijd. Eén koekepan doéft kookwerk. Dit menu door aan de sla toe te voegen:plakjes gekook te biettzomkoop, ge sneden venkdknoC en ai het fruit dat iot- valllglnhuis is.Prcbeer de komkommer eens met watketjap, is er vat komkommer overge bleven dan kan ook een boteiham er goed See belegd worden! ehakt wondt heel anders als er een lik mosterd ofgenaspte. kaas doörfg&at. Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Voor porti en administratie kosten wordt f.4.- per jaar in rekening gebracht. Dit bedrag kan worden vol daan door storting op oost- - rekening 9930 t.n.v. Albert Heijn N.V., Zaandam, on der vermelding „abonne ment AllerHande". U ontvangt daarna, Aller Hande gedurende een jaar per post thuis. snackjes kunt u nu op de meest aantrekkelijke manier versieren rriet behulp van de tomaten- puree-tube, vooral ook in com binatie met de mayonaise uit de tube. Ongekende mogelijkheden doen zich voor wanneer u denkt aan Gelderse ham, leverworst, eie ren (hard gekookt), komkom mer, tomaat, zalm of tonijn uit blik, asperges uit blik of schor seneren, kortom u kunt zonder veel moeite de meest beeldige schotels opdissen met deze gar- neertubes. Daarnaast brengt A.H. onder eigen label dubbel geconcen treerde Italiaanse tomatenpuree in blikjes van 170 gram en Ita liaanse gepelde hele tomaten in blik eveneens onder eigen merk. Met deze hele gepelde toma ten is het plezierig werken in de keuken zowel voor koude als warme schotels. Ze zijn bij zonder goed van smaak. Vul er eens een fraai gebakken, omelet mee of verwerk ze tot een geu rig soepje. Geef ze als garnituur bij pit tig aangemaakt gehakt of ser veer ze in passende stukjes ver deeld bij een plak geurige paté eindeloos (Advertentie) b.v. Deense fantasieflip caloriearm f 1.27 per pakje J leuk recept op elk zakje Nieuw en meer dan verrukke lijk: Tropical Fruit Salad In een blik een uitstekende combinatie van blokjes ananas, schijfjes banaan, stukjes van de papayavrucht en kersen. Dit alles ,in een suikersiroop met sap van sinaasappel en de pas sievrucht. Het verdient aanbe veling, het blik enige tijd voor het gebruik in de koelkast te zetten (natuurlijk geen dag of nacht, de compote moet net aangenaam gekoeld zijn). Geef deze Tropical Fruit Salad eens bij wat vanille-ijs of vanille-aardbeienijs, bij een vanillepudding of bij een goede ouderwetse griesmeelvla, of aan het ontbijt bij de cornflakes. U zult er grage ontbijters mee kweken

Allerhande | 1972 | | pagina 10