Via het oude IJsland naar de nieuwe wereld SPECTACULAIRE ONTDEKKINGSREIS Disco very-T our van AH een openbaring mm y en aan Katwijkers vakantiegangers Gemoedelijkheid en 30.000 bedden Blij zonder haven. heeft uitstekende reputatie Voordelen Via Luxemburg Sensatie New York „Speeltuin" Attracties Tropisch luieren Uniek eindpunt ;I:2M VVV-directeur Chr, Verplancke: Assortiment Vers Part-timers vers bier Ploegendienst Vakmanschap is Meesterschap Tweedie woning Dieetmargarine Betrouwbaar W ortelen Crealief I (Gratis) tweede kopje in AC's APRIL ALLERHANDE A 7 Een reis vol verrassende tegenstellingen. Zo wordt de spectaculaire ontdekkingsreis (Dis- covery-Tour) gekarakteriseerd, die Albert Heijn in haar eerste programma voor toeristische reizen heeft opgenomen. De ene dag staat men in het land van ijs en vuur (IJsland) temidden van lava- velden, kale bergketens en heetwaterbronnen, een dag later midden tussen de wolkenkrabbers van de Nieuwe Wereld (Amerika) om een dag later via de sprookjeswereld van Walt Disney te be landen onder de palmbomen op een tropisch eiland (de Bahama's). Geen reis voor mensen die tijdens hun vakantie alleen maar op hun rug willen liggen, al is daarvoor in Miami Beach en op de Bahama-eilanden alle gelegenheid. Even min een reis voor mensen die gewend zijn tijdens hun vakantie aan de hand van een gids te lopen en zich overal heen laten slepen. Voor de discovery-tour van Albert Heijn moet men zich 'n beetje Columbus voelen. De plaatsen in de vliegtuigen en in de hotels zijn besproken, maar voor de rest is men op zichzelf aangewezen. Die bus staat er wel, het - ticket ervoor heeft men ook. maar men moet zich zelfstandig bewegen en zich met de bus chauffeur verstaan. Dat heeft ook voordelen. Men is geen lid van een geselec teerde groep van toeristen, op kilometers afstand als kudde herkenbaar, maar wordt inge past in het dagelijks patroon van de plaatselijke bevolking. Om die zelfstandigheid van de reiziger te benadrukken zijn ook de maaltijden tijdens de reis meestal niet inbegrepen. Misschien klinkt het merk waardig, dat men voor het be gin van de tocht eerst naar Lu xemburg moet. Bewoners van het noor den van het land zullen daarvoor zelfs een dag eerder weg moeten en in Luxemburg een hotel nemen. Maar juist dank zij dit excentrisch gele gen vertrekpunt kon de dis- covery-tour betaalbaar worden gemaakt. Voor de vlucht naar IJsland maakt men gebruik van een ge wone lijnvlucht per DC-8 Su per-Jet. IJsland is bij uitstek ge schikt voor een korte visite. Tijdens de tocht over het ei land, die een volle dag duurt, krijgt men een betere indruk dan na het lezen van tien boe ken over IJsland. Hoogtepunten van de excursie zijn ongetwij feld de kassen met tropische planten in IJsland! die door water uit de heetwater bronnen worden verwarmd, de moeder-bron of „Grote Gey ser" en de beroemde water vallen van Gullfoss. New York denken we alle maal al te kennen. We hebben er dan ook zoveel over ge hoord. En regelmatig verschij nen er beelden van op onze televisieschermen. Misschien juist daarom ervaart elke Eu ropeaan een bezoek aan New York als een sensatie, voelt hij die wonderlijke tinteling van emotie die elk hoogtepunt uit ons leven lijkt te begeleiden en blijft dat bezoek hem zijn hele leven als een tastbare herinne ring voor ogen staan. Wie voor de eerste keer in New York komt, kan zich om te beginnen het best toever trouwen aan Greyhound, met 6500 moderne bussen de groot ste busonderneming van de Verenigde Staten die het me rendeel van de verbindingen in de States onderhoudt en onder meer de beroemde, dagen du rende rit verzorgt van de oost- naar de westkust, dwars door het indrukwekkende en steeds wisselende landschap. Greyhound verzorgt met des kundige gidsen sight-seeing- tours door de stad, waarbij men als nieuweling al een aar dige indruk krijgt. Edison-hotel, vlakbij Times Square kloppend hart van de metropool heeft duizend kamers maar is geen Hilton. Het heeft met zijn grote ka mers met rood-met-gouden wanden en pluche stoelen meer persoonlijkheid en sfeer. Naast bad en toilet vindt ie dere gast z'n eigen TV-set en verder heeft Edison een goed restaurant al zal 'n echte dis- covery-toerist er liever op uit gaan om in de stad zelf z'n keus te bepalen uit bijna ontelbare mogelijkheden. Tijdens de 4 uur durende busrit naar Washington met Greyhound, krijgt men behaag lijk genesteld in vliegtuigstoe- len een goed beeld van het Amerikaanse landschap en de way of life van de Amerikanen buiten de stad. Washington zelf is een hemels breed verschil met New York. Het is een uit de krachten ge groeid provincie-stadje met veel laagbouw. Behalve de pre sidentswoning zijn ook veel van de gewone huizen witgeverfd. Het geheel doet erg rustiek aan, en er zijn veel parken. Wash ington is beroemd om zijn ge denktekens. Wie, net als James Stewart in de klassieke filmcome- die „Mr. Smith Goes to Wash ington" in het Lincoln Memo rial vóór de reusachtige voeten van de stenen slavenbevrijder gaat staan, ziet buiten een in drukwekkende obelisk precies in één lijn met de koepel van het Kapitool, zetel van de Ame rikaanse regefing. Het Witte Huis, waar nu Ri chard en Pat Nixon met hun kinderen wonen, is daarna een beetje 'n anti-climax wat in drukwekkendheid betreft. De Amerikanen doen alles graag groot op. Dat weten we, zo kennen we ze ook als be zoekers van ons eigen land en als gast in Amerika wordt men er voortdurend aan herinnerd. Het blijkt ook uit de opzet van Walt Disney World, dat ik de speeltuin van de Amerikanen zou willen noemen. Zelf noe men ze het „Vacation King dom". Disney World is het tweede pretpark van de fantasierijke schepper van Mickey Mouse en Donald Duck, die zestien jaar geleden in Zuid-Californië, bij Anaheim, het inmiddels be faamd geworden Disney Land bouwde. Disney World ligt aan de an dere kant varï Amerika, aan de oostkust even buiten Orlando in Florida en werd pas in okto ber van dit jaar geopend. Er zijn zes „landen" uitge beeld, waaronder een land van avonturiers, een nabootsing van Amerika rond 1910 met huizen en winkeltjes uit die tijd, een sprookjesland met het droom kasteel van Sneeuwwitje en het futurologische land van de toe komst. Daarnaast zijn er stranden, jachthavens en mogelijkheden voor paardrijden, golf, zeilen, tennis en autoracen. Er zijn bungalows, kampeerterreinen en twee hotels, waarvan één in de vorm van een Polynesisch dorp. Daarin verblijven de deel nemers aan de Discovery-tour. Na in één week duizenden ki lometers te hebben gereisd en zoveel verschillende indrukken te hebben opgedaan, wil men in Miami Beach, vakantieoord voor Amerikaanse miljonairs, alleen maar lui in de zon lig gen, zwemmen en uitrusten. Voor de onvermoeibare toe rist is er echter de mogelijk heid voor een bezoek aan het tropische nationale park van Everglades of voor een tocht door het junglegebied met pa pegaaien even buiten Miami. De rust komt daarna toch wel op de boot naar de Bahama's en tijdens het verblijf in Nas sau op een van deze tropische eilanden. Overdag luieren onder de palmen of op het strand af gewisseld door een boottochtje naar de koraalriffen, 's Avonds Katwijkse vissersschepen met flatgebouwen achtergrond. Alle berichten over watervervuiling ten spijt was 1971 voor Katwijk aan Zee (9 hotels, 27 pensions en 30.000 particuliere bedden) een topjaar met maar liefst 2,5 miljoen overnachtingen. De SuperMart van Albert Heijn in Katwijk ontvangt élke zomer opnieuw een stroom vakantiegangers binnen haar muren. „Verreweg de meeste komen uit het buiten land, voornamelijk uit Duitsland. Maar ook Belgen, Fran sen en Engelsen hebben in de loop der jaren ontdekt dat Katwijk de badplaats bij uitstek is om er met het gezin een prettige, rustige vakantie door te brengen. Het nachtleven moet je hier dan ook met een kaarsje zoeken. Opvallend is trouwens dat wy hier, in vergelijking met andere badplaatsen, zo veel vakantiegangers uit eigen land ontvangen". Aldus de heren H. Vugts (28), sinds januari van dit jaar bedrijfsleider in deze AH-Su- perMart en zijn voorganger, de heer J. de Vries (26), die thans in het filiaal De Stede te Den Haag de scepter zwaait. Op dit moment al, is de heer Vugts druk aan het inventari seren om straks in het seizoen, dat loopt van juni t/m augus tus, het assortiment aan de wensen en verlangens van onze oosterburen te kunnen aanpas sen. „Hun voorkeur gaat uit naar frisdranken, koffie, thee, cho colade, kaas, worst, bier en tijdschriften, om maar eens wat artikelen te noemen. Verder voeren we het hele jaar door twee Duitse sigarettenmerken. En dan zijn er natuurlijk nog de specialiteiten, zoals Duits brood en leverworst", aldus de heer Vugts. ken we gebruik van de dien sten van part-timers. We vragen aan ze welke werkzaamheden hen het beste liggen en leiden ze vervolgens voor die functie op. In het hoogseizoen onderhoudt de heer Vugts dagelijks con tacten met zijn leveranciers. Omdat de omzet in die periode soms 3 tot 4 x zo hoog is als over de rest van het jaar, wor den er niet één keer, zoals ge bruikelijk is, maar 2 keer per dag verse produkten aange voerd. Natuurlijk brengt dit voor het personeel extra werk mee. Hoe wordt dit probleem opgelost? De heer Vugts: „Met ons eigen personeel is dat gelukkig geen probleem. Een aantal van hen werkt al meer dan 10 jaar in dit filiaal en denkt er eenvou dig niet aan om dan met va kantie te gaan. Onder de va kantiegangers heeft Albert Heijn hier in Katwijk een groot aantal vaste klanten, mensen die strijk en zet elk jaar weer terugkomen. Onze personeels leden kennen die gasten. „Gedurende het hoogseizoen, dat zo'n tien weken duurt, ma- ADVERTENTIE eten bij folkloristische calypso- muziek en als men wil een gokje in het casino. Dit Engels georiënteerde eiland is na de ruisende wereld van Uncle Sam een oase van rust en daarom een uniek eindpunt van de wervelende „Discovery- Tour". Inlichtingen over deze Tour kunt u telefonisch aanvragen 020-241973 en 250801. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. Zo hebben we hier bijvoorbeeld vorig jaar gedurende een aan tal avonden in de week caissiè res opgeleid". De heer De Vries: „Aan per soneel hebben we nooit ge brek. Het komt ook voor dat gezinnen die in Katwijk hun vakantie doorbrengen, hun kinderen in de zaak laten wer ken. Van een echtpaar uit Limburg kreeg ik elk jaar om streeks deze tijd een brief, waarin werd gevraagd of er van dan tot dan voor hun kin deren weer een plaatsje vrij ivas. Ach, die scholieren vin den het vaak geweldig leuk en ze verdienen er nog een aardig zakcentje mee." In het hoogseizoen wordt met een ploegendienst gewerkt. Dat moet ook wel, want de winkel gaat om half 9 open alles moet dan aangevuld zijn en sluit pas om 7 uur (in de maand juni) of 9 uur (juli en augustus). De ene ploeg werkt tot 's middags 2 uur en kan dan heerlijk uitrusten op het strand de andere tot 7 of 9 uur. Overwerk komt daarom prak tisch niet voor. „Dat moet ook niet nodig zijn, want dan komt onze serviceverlening in het ge drang. En het is naast kwaliteit, de service, die Albert Heijn bij onze oosterburen be kend doet staan als „Der Heijn", een zaak waar re kening met buitenlanders wordt gehouden, maar waar de Katwijkers zelf het belangrijkste zijn". beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld In AIIer-Hande van februari jl. geeft u 13 geboden voor het tweede huis. In het 9e „gebod" adviseert u inzage te vragen van het bestemmingsplan op het Gemeentehuis ter plaatse. Dit advies hoewel op zich zelf juist is toch niet vol ledig genoeg omdat de gemeen telijke planning niet altijd pa rallel loopt met de provinciale bestemmingsplannen. Zo is mij een geval bekend van iemand wiens boerderij na enige jaren opknapwerk door Gedeputeerde Staten werd gevorderd in ver band met wegaanleg. Het is dus óók van groot be lang dat vóór de koop kennis wordt genomen van de provin ciale bestemmingsplannen. J. A. TOURS - DEN HAAG Vraag: Is Becel te vervangen door Queen 60/65? Becel en Queen 60/65 dragen hun steentje bij aan het gezond houden van onze bloedvaten. De dieetmargarines zijn gelijk waardig en kunnen elkaar dus inderdaad vervangen. Beide zijn zuiver plantaardig, onge zouten en het percentage meervoudig onverzadigde vet zuren (m.o.v.) is van beide 60 d 65 En voor die m.o.v. gebruiken we juist deze dieetmargarines. Maar we zullen er niet slanker van worden! Het vetgehalte is nog altijd ca. 83 Er zit ech ter een grote hoeveelheid zonnebloem- en saffloerolie in en juist deze oliën zijn rijk aan m.o.v. Waarom zijn deze m.o.v. van zo groot belang? Wel, ze spe len een grote rol bij het voor komen van hart- en vaat ziekten. Een van de oorzaken van deze ziekfen iseen te hoog gehalte van een vetach- tige stof in het bloed die we cholesterol noemen. In het algemeen kan gesteld worden dat de cholesterol in ons bloed toeneemt door het eten van vetrijke produkten, als bv. eieren, mayonaise, slagroom. Nu hebben m.o.v. de eigenschap om het choles terolgehalte te verlagen, de kans op narigheden met ons hart en bloedvaten wordt hier door kleiner. Zaak is het dus om het vet- gebruik in het oog te houden en, zoveel mogelijk, dieet margarine en zonnebloemolie te gebruiken. Zeker hier geldt: voorkomen is beter dan genezen! VW-directeur Chr. Verplan cke, net terug van een geslaag de wervingscampagne in Duits land, vertelt het niet een zekere trots. Buiten het VW-kantoor op de Boulevard klinkt het drifti ge geronk van bulldozers en laadschoppen, die de zeereep weer op orde brengen voor het nieuwe seizoen. Al sïnds 1956 zwaait Verplan cke hier de scepter. Dat wil zeggen: tijdens het seizoen. In de wintermaanden bereist hij met steeds weer nieuwe ideeën het buitenland en mede daar door is het aantal badgasten, dat de keus op Katwijk laat vallen, ieder jaar weer groter. Met bussen, ja zelfs schepen vol „regelt" hij al die mensen naar Katwijk aan Zee toe. „Wij zijn tenslotte niet voor niets de grootste badplaats van ons land", zegt hij. „En als je mij nu vraagt, wat één van de grootste troeven van Katwijk aan Zee is, dan zeg ik: de ge moedelijkheid. Wij zijn eigen lijk nog een dorp. Gelukkig wel! Daarnaast hebben wy de naam betrouwbaar te zyn. Op welk tijdstip van het seizoen of van de dag de mensen hier ook aankloppen voor logies, ze be talen altyd dezelfde door ons vastgestelde prijs. Dertigduizend particuliere bedden hebben wij tot onze be schikking iedere Katwijker plukt op die manier een graan tje mee. Maar van rommelen houden wij niet. Zo is elke, maar dan ook werkelijk elke Kat wijkse woning uitgerust met een douche. Iedereen, die hier aanklopt orti logies met ontbijt, kan daar voor alleen in het VVV-kantoor terecht en betaalt hier de vast gestelde prijs. Pas daarna ge ven wij een bonnetje af voor de betrokken woning met een sten cil, waarop onze Tien Geboden staan. Met dat systeem hebben wij een enorme goodwill gekweekt. Maar natuurlijk brengt dat wel voor ons een hoop werk met zich mee. Met zestien man zijn wij hier dan bezig; dat is twee keer zoveel als onze winterse bezetting." Terwijl hij wat kleurige, in vele talen gestelde folders over „zijn"' Katwijk om zich heen strooit op het bureau, vertelt VW-directeur Verplancke van zijn laatste stunt: „We zijn net terug van die ge zamenlijke Holland-promotion- reis met de Holland Pearl langs de Duitse Rijnsteden. Wij had den de meest strategische en grootste stand aan boord en dan moet je er wat van maken. Tien ton wortelen (een ty pisch Katwyks produkt) hebben wij daar in zakjes van een pond uitgedeeld, tien ton Katwykse vis, 2000 kilo koekjes we hebben hier ten slotte ook een banketfabriek en tweedui zend bosjes tulpen. Je had die Duitse vrouwen moeten zienMaar met al die worteltjes en die vis heb ben wij ook nog zo'n 25.000 folders over Katwijk verspreid en reken maar dat wij daar een response op krijgen." Een korte onderbreking. Tele foon en telex beginnen tegelijk te ratelen. „Waar waren wij ook weer? O ja, in 't buitenland. Welnu, deze winter ben ik ook nog op wervingscampagne in Joego slavië geweest omdat hier bij Ouwehand zoveel Joegoslavische meisjes werken. Hun familie en kennissen wil len Katwijk ook wel eens zien. In Zweden ben ik ook geweest; De afgelopen weken is er in een Albert's Corner een enquête gehouden onder de gasten. De resultaten daar van worden thans verwerkt. Duidelijk is reeds dat het gratis tweede kopje koffie een ruime bekendheid ge niet. Hieronder de voor lopige resultaten. In de restaurants werden 550 mensen geïnterviewd. Hiervan wist 84% van het tweede kopje koffie af, 16 wist dat niet. Het tweede kopje werd gebruikt door 78%, niet door 19 en 3 bleef het antwoord schuldig. Op de vraag waarom het gratis tweede kopje niet werd gebruikt, antwoordden de meesten met geen tyd of ze vinden één kopje vol doende, maar het overgrote deel maakt toch graag ge bruik van het gratis 2e kopje. KATWIJK (aan Zee) 37.000 inwoners; met 30.000 bedden grootste badplaats van ons land; bezit boven dien de grootste vissers vloot, die via de haven van IJmuiden het zeegat kiest; snel groeiende gemeente, die over acht jaar ,jVoI" is; dankzy vis'serij, toerisme en tuinbouw welvarend. resultaat: zeshonderd Zweden met Pasen. Verder was ik on langs op wervingsbezoek in Amerika, maar daar mag ik nog niets over loslaten." Chr. Verplancke mom pelt iets over „zesduizend Amerikanen in 1973" en zegt dan met stemverhef fing: „In dit werk moet je creatief blijven. Koopman moet je ook zijn en je moet een brede rug hebben." Katwijks burgemeester IMI „Waar ik trots op ben in mijn gemeente? Op onze. degelijke arbeidzame en spaarzame bevolking. Onze bevolking met haar wat conservatieve maar daar door juist consciëntieuze inslag. Gezag betekent hier nog iets, ook in de familie verhoudingen. De groot moeder bijvoorbeeld neemt nog een centrale plaats in de familie in. 's Zondags na de kerk ga je hier als kind bij opoe koffie drinken. Maar dat kan je dan ook alleen maar als je in de kerk bent gewéést, begrijpt u? En wat die spaarzaamheid be treft: vijftig procent van de woningen is hier eigendom van de bewoners zelf; landelijk is dat percentage, meen ik, twin tig." PIJLERS Aan het woord is burge meester A. G. Vermeulen van de uit twee delen Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee bestaande gemeente Katwijk; 37.000 inwoners. Pij lers van het bestaan: toerisme, visserij en tuinbouw. GROOTSTE „In twee opzichten zyn wy de grootste van ons land", al dus burgemeester Vermeulen. „Wy zyn de grootste Noordzee badplaats en wy hebben van oudsher de grootste vissers vloot. Zonder eigen haven welis waar. Daar is lange tijd voor gevochten, maar achteraf ben ik erg blij, dat wij geen haven hebben gekregen. Dan zou Kat wijk een industrieplaats zijn geworden met alle nadelen van dien. Denk slechts aan het toe risme. „VOL" Onze grootste problemen: ons kleine grondgebied over acht jaar moeten wij het bordje „vol" uithangen. Verder ons hoge geboortecijfer en de wo ningnood. Vestiging van in dustrieën moedigen wij beslist niet aan en w-it er nu nog aan woningen '*an worden gebouwd 2600 en 700 in de sanering is voor onze eigen aanwas. NIEUW CENTRUM Plannen: Wij kunnen ons als gemeente gelukkig nogal wat veroorloven. Volgend jaar be ginnen wij met de bouw van een nieuw winkel- en bad- centrum."

Allerhande | 1972 | | pagina 7