La Coste AH vervroegt aspergeseizoen Hoe roder hoe beter? Feestelijk Aprilmenu AWs wijn van de maand sSiss "KOOKj'KAPRIOOL cNIi 1 Gratis boek over dessert- variaties vers bier Vakmanschap is Meesterschap <<2) NIEUWE VRIEND eikchocolade Drie verpakkingen onderscheiden Hagelslag Kinderfeest 99 irz. sit -tv* imjpsv-n /f» 99 HAM EX AAAAAS SAUCIJSJES IA BACOA BARBECUE- HAAATJES ivancuuj. r my Hps love golden wonder Pasteitjes Kip met champignons Vier-kwart APRIL ALLERHANDE A 5 70'n vijftig kilometer ten zuiden van de Franse stad Bordeaux tegen de Sauternes aan daar vindt men Sainte Croix du Mont. Kijk er niet vreemd op wan neer u er in de wijngaarden de druiven wat in elkaar geschrompeld aan de wijnstokken ziet hangen, want dat is bepaald geen toeval. Dat is het voorspel van een klein wijnwonder, door de Fransen „pourriture noble" ge noemd, oftewel „edele rotting". En als die „pourriture noble" het voorspel is, wat is dan het naspel? Wel, dat is een van de mooiste witte wijnen die er be staan, zoals de 1967 Chateau La Coste, nu in april bij A.H. de „Wijn van de maand". gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. heugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. DE mooiste witte wijnen uit de buurt van Bordeaux worden gemaakt van druiven, die zijn aangetast door een be paalde schimmel, de Botrytis Cinerea". Het zijn woorden van de grote wijnkenner Allan Si- chel. Het zijn deze druiven, die men in Sainte Croix du Mont tegen komt. Ze blijven zolang aan de wijnstokken hangen tot dat ze het rottingsstadium be ginnen te naderen. Pas dan, wanneer de druiven tot onaanzienlijke vruchtjes in een zijn geschrompeld, begint de wijnbouwer met zijn werk. De schimmel heeft als speciale eigenschap, dat hij een deel van de druivesuiker omzet in een variant van glycerine min der vatbaar voor gisting. Van daar, om nog even Allan Sichel aan te halen, dat deze wijnen wat olieachtig zijn. La Coste een erge TAE 1967 Chateau is niet alleen mooie witte wijn, maar ook zoals de snelle beoordelaar na het proeven zal zeggen een zoete wijn. Jawel, maar niet zomaar „een zoete wijn". Een die zo aange naam bij het drinken aandoet, dat de Fransen ook geen genoe gen namen met die aanduiding „zoet". Nu is het de Fransen natuur lijk wel toevertrouwd om te zoeken naar een woord, dat als vlag niet alleen de lading dekt, maar dat bovendien nog eens melodieus klinkt. En dat heb ben ze natuurlijk gevonden. Ze noemen de wijnen, die na de „edele rotting" ontstaan, liquoreuses en dat woord moet u een idee geven. "W/IE een witte bordeauxwijn als de 1967 Chateau La Coste nog helemaal niet kent, die krijgt nu eigenlijk een zeer goede gelegenheid tot kennis making. De La Coste kan een kostelijke afwisseling zijn van uw wijnmenu. De prijs 3,95 per fles) kan deze maand helemaal geen bezwaar meer zijn, dachten we en wanneer u er aan denkt, dat de 1967 Chateau La Coste steeds koel geserveerd moet worden, dan zoudt u na een feestelijk etentje of zo maar op een avond wel eens een „nieuwe vriend onder de kurk" kunnen ontdek ken. Nog twee opvallende dingen tot slot. „Mevrouw" zo is gebleken is erg gecharmeerd van de 1967 Chateau La Coste. En een boodschap voor me neer: juist die lage prijs, een tijdje bewaren en u constateert, dat de wijn nóg steeds aan kwa liteit wint. Dat AH zijn produkten in handzame en fleurige verpakkingen steekt is welbekend. Dat die verpakkingen nogal eens worden bejubeld ook. Vo rige maand zijn opnieuw drie ver pakkingen onderscheiden met een zgn. Zilveren Noot door het Nederlands Verpakkings Centrum dat ressorteert onder het Nederlands Instituut voor Efficiency. Bij het toekennen van deze noten wordt gelet op o.a. doelmatigheid, materiaalgebruik en grafische vormgeving zoals kleur en druk. van de verpakking cn de deskundige jury vond dat AH's nieuwe verpakking voor chocolade hagelslag, cornflakes en dieren- voeding er dit keer zeer uitsprong. De meest ingrijpende wijziging in deze trend is wel die voor de chocolade hagel slag, tot voor kort verpakt in zakjes die voor het gebruik doorgaans werd over gedaan in een doosje of potje. Dat overdoen is nu niet meer nodig, want de hagelslag wordt van nu af aan gebracht in tafelstrooiers d.w.z. gemakkelijk stapel- bare kartonnen doosjes met een aluminium klepje voor het uitstrooien. Het is gemakkelijker geworden voor de huisvrouw en feestelijker voor de grootste gebruikers, de kinderen. Want de doosjes zijn rondom voorzien van een gekke, kleu rige harlekino. Alleen de prijs is dezelfde gebleven: 500 gram puur 159. 500 gram melk 165, 250 gram puur 88 en 250 gram melk 91 cent. De meeste Nederlandse huisvrouwen kopen vlees op het gezicht. Hoe roder het vlees, hoe beter wordt daarbij gedacht. Zij zijn wel de enigen op de we reld die vlees „op het rode De lente nadert met rappe schreden en dat betekent dat het hart van de ware barbecue-ersneller gaat kloppen, want als er iets is dat onze mannen met graagte doen, dan is het wel het roosteren van vlees e.d. op een houtskoolvuurtje. Mogelijk een onbewuste herinnering aan de vroegste jager, die zijn jachtbuit voor vrouw en kroost placht te roosteren? Het eerste wat u in het nieuwe „barbecue-seizoen" natuurlijk doet is het na kijken van uw spullen, is uw barbecue nog wel zo dat u er zo optimaal mogelijk mee kunt werken? Hebt u houtskool in voorraad, ook de soort met de beroemde „hickory"-smaak? Bezit u voldoende pennen, tangen, vorken met lange stelen, beschermende wan ten, voorschoten en wat dies meer zij? Vergeet u de rol len folie niet, die zulke voor treffelijke diensten bewijzen bij het roosteren van aard appelen en vis? Hebt u een gezellige, verse voorraad sausjes en kwastjes om mee te smeren iedere keer weer? Dan kan het feest begin nen Als u in het bezit mocht zijn van een dichtklapbaar rooster dan is het volgende recept bijzonder goed: U hebt er per persoon één flinke dikke plak ham voor nodig en twee flinke schij ven ananas. Verder een paar kruidnageltjes, wat gember poeder en een barbecue saus naar keuze. U bestrijkt uw rooster met wat olie. U bestuift de plak ham luchtig met wat gem berpoeder en steekt er aan beide kanten een paar kruid- nageltjes in. Vervolgens legt u er aan beide kanten een schijf ananas tegen aan, u bekwast alles met de barbe cuesaus uwer keuze en u klapt het rooster dicht waar na u met roosteren begint. U blijft met tussenpozen kwasten tot de buitenkant van het gerecht een bijzon-- der smakelijke bruine kleur heeft en de ham door en door gloeiend is geworden. (Voordeel van zo'n dicht klapbaar rooster is de ge makkelijke manier waarop de gerechten gekeerd kun nen worden.) Daar het barsten van het velletje van worst of sau cijs geen denkbeeldig ge vaar is, doet u er goed aan om er plakjes bacon om te wikkelen, die u dan vast kunt zetten met, schrikt u niet, grote zwarte spelden. U kunt ze goed zien, u be schadigt niets van het worst- vel en u haalt ze er ge makkelijk weer uit! De saucijsjes, die rauw zijn, vragen twee maal zo veel tijd als de worstjes uit blik. Verrukkelijk met een pikante saus. Hebt u geen barbecue, dan kan AH u helpen aan in vacuüm-verpakking. Geweldig gemakkelijk en voortreffelijk van smaak. U legt het halve gevogelte in de gesloten verpakking ge durende 20 minuten in wa ter van 80°, u knipt de ver pakking open op uw bord en de heerlijkste barbecue- geuren strelen uw neus en dan hebben we het hele maal nog niet over de smaak! Versier de haantjes even tueel met wat fijn gehakte peterselie (een prettig ge zicht en een goede smaak- component) en geef er. een pittige barbecue-saus van uw keuze bij. Met een goede hartig aan gemaakte salade en een schaal spaghetti of macaro ni „au beurre" een ware delicatesse. (Maar het is ook goed met knapperig brood en boter!) U kunt ze bewaren in de koelkast tot de datum die erop aangegeven staat. Red- dertjes in onvoorziene om standigheden!! Begin er maar eens aan! Als kamerbewoner dan, om elke avond je eigen potje te koken. Meestal doe je dat maar voor jezelf al leen, hoewel, gelukkig ook vaak voor z'n tweeën of misschien wel voor nog meer mensen. Wat 7~y dan eigenlijk die kook/kr.''.-.enprob lemen van kamerbewoners In de eerste plaats beperkte tijd, beperkte ruimte, 'n be perkt enthousiasme voor de af was en meestal een beperkt budget. De praktijk is maar al te dikwijls dat je weer brood eet, een eitje bakt of een zakje patat gaat halen. Voor een keertje niet erg, toch voel je het probleem van „de verant woorde voeding" op den duur aan den lijve! Het is de bedoeling van deze rubriek dat wij de kamerbewo ners, met of zonder kookpro- blemen, een handje helpen. Wij, dat zijn Wouter en He- leen. Wouter is student sociale academie, kamerbewoner en vindingrijk kok voor zichzelf en zijn vrienden. Heieen is voe dingsdeskundige, kent de kook- problemen en bewerkte de idee- en tot kook-kapriolen. De te kenaar zorgt er voor dat mis verstanden uitgesloten zijn! N.B. Knip uit. plak in, be waar elke aflevering, maak je eigen variaties. Steeds wordt uitgegaan van de hoeveelheden voor één per soon. Maar de een eet meer dan de ander en koken voor meer deren maakt het wel goedkoper. appels snippeten prutt&n 'VpP&'l 'Kalm uiterlijk" kopen, want sexe- genoten elders prefereren enigszins bruinverkleurd vlees met ietwat grijze randen. Pogingen van de Nederlandse slagers om ook die richting uit te gaan, zijn tot dusverre steeds gestrand. De huisvrouw wil niet. En toch, toch is dat wat ver- kleurde vlees malser en lek- kerder dan dat vlammende ro- de. De slagerswereld heeft zich neergelegd bij de wens van de huisvrouw en de inkoop vol komen op rood vlees afgestemd. AH ook. AH verwerkt het vlees zo kort mogelijk na ontvangst, daarbij best wetend dat het rundvlees vóór de bewerking enige dagen zou moeten rijpen, enige dagen zou moeten be sterven. Want pas dan zou het vlees nog lekkerder zijn en nog malser, maar ook enigszins ver kleurd en dat wil de klant niet. De klant overigens die tijdens zijn vakanties in het buitenland met smaak zo'n grijs, maar erg lekker en erg mals biefstukje verorbert. (Ten overvloede: de huisvrouw kan het vlees niet zelf laten rijpen, het moet vóór de bewerking gebeuren). De klant ook zo leert de ervaring die beslist niet hui verig is van „nieuwigheden" op levensmiddelengebied. Een schoolvoorbeeld daarvan op het gebied van vlees is AH's her introductie nu twee jaar gele den van lamsvlees uit Nieuw- Zeeland. Lamsvlees is dan ook uitste kend vlees, dat als het goed wordt bereid, een culinaire hoogstaander als reebout naar de kroon steekt. Bovendien is het aanmerkelijk goedkoper dan bijv. rundvlees; per kilo scheelt het tussen de 1 en 3 gulden in prijs. Om lamsvlees die bekendheid te geven die het verdient en om de huisvrouw op de hoogte te stellen van de bereidingsmoge lijkheden zijn er altijd recepten verkrijgbaar. Nu al, enige weken voor het typisch Nederlandse seizoen liggen ze in vele filialen: asperges. Extra vroeg voor deze voorjaars groente, maar de asperges waarom het hier gaat zijn dan ook geïmporteerd uit Zuid-Frankrijk. Ze zien er iets anders uit dan men hier gewend is; deze as perges uit het zonnige zuiden namelijk zijn wat groter en hebben licht-violet gekleurde toppen. Ook zijn ze, en dat voor al staat voorop, bijzonder sap pig en hebben ze een heerlijk aroma. In Nederland zijn de witte soorten over het algemeen het meest geliefd, omdat deze het meest bekend zijn. In tal van andere landen echter, waaron der Frankrijk met zijn beroem de keuken, wordt bij voorkeur gewerkt met de Wat grotere asperges met violette toppen. Dat die voorkeur niet wille keurig is, zal een ieder die deze Franse asperges eenmaal ge proefd heeft moeten beamen. Bovendien kunnen asperges nu eerder op tafel worden ge bracht dan tot dusverre gebrui kelijk was; het Nederlandse as pergeseizoen immers begint pas in mei en duurt tot 21 juni. AH's vervoer uit Frankrqk is dusdanig, dat de asperges dage lijks vers in de filialen met een groente-afdeling liggen. De Franse asperges worden verpakt in zgn „bottes" (bundels) van 1 kilo of 500 gram en op schaal tjes van 250 gram. Wie de asperges enige dagen na aankoop wil bewaren kan ze het beste in een vochtige doek wikkelen en op een koele, don kere plaats leggen. De vochtige doek voorkomt uitdrogen en houterig worden. De gebruiksmogelijkheden van asperges zyn legio (hoofdgroen te, voorgerecht, bij de borrel, in soepen en salades). In de SuperMarts liggen gratis recep ten, waarin (Franse) asperges verwerkt zijn. 'ttïrtrüirtrirüiriiftiiiïttr&irirüli'ü-trfrfttrirfr&ti Liefhebbers van een apart en lekker toetje kunnen binnen kort het hart ophalen. Bij AH. Want van 17 tot 29 april a.s. wordt er "eep landelijke aktie gehouden met als kernpunt „honderdenéén dessertmogelijk- heden". Uiteraard afgestemd op zowel'slankelijners als mensen, wie het nuttigen van een calo rierijk extraatje niet veel doet. Tijdens de aktie liggen er in de filialen boekjes met recep ten en tips voor een smakelijk en eenvoudig klaar te maken dessert. Het kleurige, 24 pagi na's tellende boekje (oplage 195.000 exemplaren) is samen gesteld door mevrouw Lennie Vernède. (Advertentie) Maak een kleine hors d'oeuvre op individuele bordjes.* zet in het midden een gevulde tomaat, ge bruik daarvoor bijvoor beeld wat macédoine de lé- gumes waaraan u behalve een weinig kruidige mayo naise ook wat zeer fijn gesnipperde ham toe voegt. Omring de tomaat met kleine lichte hapjes: komkommersla. wat sla van geraspte worteltjes, wat schelvislever met een schijfje citroen, eventueel een stukje haring, een half gevuld eitje en, een stukje voetselderij uit blik. Daarna geeft u heerlijke ditmaal niet gevuld met de ge ijkte kipvulling, maar met „fruits de mer". U bakt wat gesneden cham pignons in boter, u roert ze door een gebonden witte saus tezamen met een bewijsje ge raspte ui, wat geraspte noot muskaat, een weinig citroensap, vers gemalen peper, wat vers gepelde garnalen, stukjes ont dooide krab uit de diepvries, wat mosseltjes, een weinig fijn gehakte peterselie (u proeft even of het zoutgehalte goed is) en u vult met de goed warme ragout de pasteibakjes die u in de oven gloeiend en bros hebt laten worden. Vul ze royaal en laat het dekseltje er bovenop balanceren. Uw hoofdgerecht zal zijn U braadt een fraaie poularde aan alle kanten in de (liefst) roomboter fraai bruin. Daarna giet u er een glas droge witte wijn bij van de soort die u la ter aan tafel drinkt. Omring de poularde met veel fraaie blanke hele champignons en laat, on der veelvuldig bedruipen, het gevogelte goed gaar worden. Leg de kip op een verwarm de schaal, deponeer er de champignons omheen en maak de jus af met. ongeklopte onge- zoete slagroom. Decoreer met wat takjes krulpeterselie en geef de saus apart in de saus kom. ledère groene groente smaakt er best bij, evenals een goede knapperige salade of fijne dop erwtjes dan wel asperges uit blik, goed uitgelekt en in boter gewarmd. En laten we dan de aardappeltjes maar eens een keer vergeten. En op de afbeelding ziet u een feestdessert: vanille-ijs, aardbeien-ijs, gegarneerd met slagroom en aardbeien en daar bij voor de liefhebbers een plak van een soort cake die genoemd wordt. U weegt 4 ferme eieren en u gebruikt hetzelfde gewicht aan suiker, boter en bloem. U roert de suiker met ae hele eieren goed glad en luchtig, u roert er voorzichtig en in langzaam tempo de afgekoelde gesmolten boter door en vervolgens zeeft u er de bloem bij. Tot slot roert u door het beslag een eetlepel Kirschwasser. U vult met het beslag een beboterde vorm en laat de cake in een goed warme oven in ca 50 tot 60 minuten goud bruin en gaar worden. Een heerlijk kopje koffie mag na zo'n diner natuurlijk niet ontbreken!

Allerhande | 1972 | | pagina 5