Laat uw tuin eens heerlijk verwilderen... Vrouwen in de tuin Floriade '72 De glimlach van uw huis Nassi Goreng blokje? Huis in de zon en comfort in nw keuken ravotten uitzien en MaiionBoii Kinderen moeten er toch netjes Dankjewel, Marion... Ik wist niet dat ïk'tkon! Tijdperk van bloementuintjes met een recht gazonnetje voorbij? vers bier en gratis rokmeter Marion heet u welkom met deze GRATIS i ROKMETER! i M M Balkonbak GOED BEKEKEN Fraaie steen Bloemenwei Vier tientjes Milieu Selectief Geen spijt Kleurenpracht TJakmanschap is Meesterschap Lekker, lekker ,mn Verstegen! Het seizoen APRIL ALLERHANDE Advertentie ADVERTENTIE ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en. frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat. bijna vier maanden duurt. TUIN ADVISEUR A. HOMMERS: Probeer eens een bloemen-wei. Marion is hèt maanblad voor de vrouw die zelf haar kleren wil maken. Per jaar krijgt u voor nog geen tientje zo'n kleine duizend patronen om uw keus uit te maken. Plus elke maand een gratis raderblad met zo'n 20 patronen. En nog allerlei heel voordelige aanbiedingen: complete textielpakketten (patroon, stof, fournituren) voor speciale abonnee-prijzen. naam: I straat: 3 plaats: 1 lie word abonnee op Marion en krijg als welkom- cadeau die rokmeter. Mijn abonnementsgeld I (f9.80) betaal ik pas wanneer u mij daarom verzoekt. 1 Bon met blokletters invullen, uitknippen en (in een envelop zonder postzegel opsturen naar Marion, Antwoordnummer 333, ^Utrecht. Dank u. X I I I abonnee krijgt meteen al zo'n handige rokmeter. Kinderen móeten le ren. Ze worden daartoe verplicht niet alleen door de leerplichtwet, maar ook door de lief hebbende ouders, die zich doodongerust ma ken wat er van hun spruit terecht moet ko men, als deze op school niet zijn best wil doen. Tegenwoordig weet ieder- een wel, dat een kind ook moet spelen. Niet alleen zijn verstand, ook zijn lichaam moet worden ontwikkeld. ,Dat gaat ongemerkt en on gedwongen, als het maar de gelegenheid krijgt om fijn te rennen en te ravotten. Wat dat betreft, komen stadskin- deren tegenwoordig veel te kort en naarmate het ver keer sterker toeneemt, wor den ook de buitenkinderen in hun vrijheid beperkt. Mee in de auto vindt een kind misschien wel fijn, maar het komt zijn gezond heid op geen enkele manier ten goede en zijn overtollige energie kan het er ook niet bij kwijt tenzij het doel van de tocht een plek is, waar het naar hartelust rond kan dollen. Laten we er maar geen doekjes om winden, het be langrijkste van de school dag is in de ogen van het kind zelf niet het vergaren van wijsheid, maar het spe len en hollen tijdens het speelkwartier en op weg naar huis. De kleren van het school kind moeten daarop bere kend zijn, ze moeten soepel en gemakkelijk zitten en te gen meer dan één stootje kunnen. Hebt u zelf ooit de ellende beleefd van een kle dingstuk, dat ergens knelde, schrijnde of kriebelde, zodat u niet meer stil kon zitten en telkens op uw kop kreeg vanwege liet voortdurende draaien en schurken? Doe het dan uw kind niet aan! Banken zijn hard, weet u nog? Als het ondergoed dan niet zacht en glad is en de kleertjes niet lekker pas- sen, dan kan dat na een paar uur zitten voor een kinderbips heel pijnlijk worden. Het fijnst is voor een kind waarschijnlijk wel een spij- j kerbroek, dat staat meteen j heerlijk stoer, en dan een trui of T-shirt naar gelang De dagelijkse werkzaamheden van Lido Mol spelen zich af op het gebied van het bouwen en wonen, terwijl Ina Tammes-Te Pas het onderwerp keukens vooral vanuit de journalistieke achtergrond benadert. Uitgangspunt van dit boekje is, dat het beschikken over een goed uitgeruste en goed gesi tueerde keuken, belangrijk kan bijdragen tot prettig en gerief lijk wonen. Steeds vaker komt het dan ook voor, dat overwogen wordt, óf een geheel nieuwe keuken aan te schaffen, óf de bestaande keuken aan te pas sen aan de mogelijkheden van vandaag. Dit boek, dat veel vertelt over de moderne keuken, de situe ring, de apparatuur, verbou wingsmogelijkheden, enz., is hierbij een goede gids. Prijs: ƒ11,90. Heel dichterlijk wordt een beplante bloembak wel eens de glimlach van het huis genoemd en inder daad, wanneer van twee huizen onder één kap het ene voorzien is van gevel of balkonhakken en het an dere is kaalgebleven, dan is het verschil groter dan het geld, aan bak en be planting besteed. De moei te, die men daarvoor over heeft gehad, wordt dan ook dubbel en dwars beloond en zo groot is die werkelijk niet. Wie een balkon heeft of aan een gevel, meestal onder een raam, een bloembak kan plaat sen, vindt in een winkel of bij een tuincentrum gemakkelijk een bak van de geschikte maat. Dikwijls worden er ophang- haken bij geleverd en uiter aard is de bevestiging daarvan een zaak van belang, want een met grond en planten gevulde bak is een zwaar gevaarte. Gaat het om een balkonbak, dan passen de haken dikwijls eenvoudig om de balustrade, zodat de bevestiging geen pro blemen geeft; men kan dan nog kiezen of men de bak bin nen of buiten boord hangt. In het eerste geval beleeft men er zelf het meeste genoegen aan, in het tweede de overburen en passanten. Natuurlijk kan het balkon zó klein zijn, dat de bak wel naar buiten moet. Die situatie heeft dan weer het voordeel, dat de regen de planten gemakkelijker tiiriiiiiiiuiitiiiiiiiiiffiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüuiiKiiiiiiiiniiiiiniiuiiiiniini In 1965 bereikte „Huis te Lande",, de enige Neder landse Middelbare Tuin bouwschool voor meisjes (Van Vredenburchweg 50, Rijswijk), de pensioenge rechtigde leeftijd. Opricht ster was de destijds pro gressieve Rijswijkse Jacoba Hingst, die haar zes leer lingen liet werken in inge wikkelde rokken met lange schorten. Later in pilopak- ken, die opschudding ver wekten omdat ze zo voor uitstrevend waren Thans is directrice Dr. A. Post (attentieve ogen, donker haar, superslank, open lach). Ze vertelt: „We hebben nu 74 leer lingen. Sommigen zeggen, „we zitten op een jongensschool" (zwaar werk: spitten, met kis ten bloempotten slepen, kruiwa gens duwen). Maar we hebben grote reor ganisatieplannen. In 1972 gaan we op het weiland hiernaast bouwen met het doel, integratie van oud en nieuw. Het is een aardig project, maar het wordt getraineerd hoewel niet afge voerd." Opleiding (3 jaar) „Huis te Lande" kent sinds 1968 twee richtingen: A: meer algemeen T: tuinarchitectuur (na het eerste jaar kiezen) Richting A omvat groente- en fruitteelt, bloemsierkunst, aan leg- en onderhoud van tuinen, bloemisterij met facultatief: bijenteelt. Richting T specialiseert zich in aanleg van tuinen, groen ontwerpen voor flats en ge bouwen. Groen is tegenwoordig een sociaal belang. Bij de richting A is de toe komst van de afgestudeerde ho venierster assistente bij een proefstation, bij instituten te Wageningen, waar plantenziek tes worden onderzocht en ge wassen veredeld. Ook het geven van onderwijs en cursussen is niet uitgesloten, o.a. bij de „Stichting Voorlichting ten Plattelandé". Verder in tuinbouwbedrijven, school- en kindertuinen. In Den Haag o.a. bij Madurodam. De toekomst van de T-meisjes ligt meer bij de plantsoendiensten (tekenkamer), bij particulieren en dit jaar bij de „Floriade". Voor alle tuinierliefhebbers, aankomend of gevorderd, doet zich dit jaar een goe de gelegenheid voor zich op velerlei tuingebied te oriën teren en te laten voorlich ten. Tot 1 oktober van dit jaar namelijk kan men in Amsterdam naar de inter nationale tuinbouwtentoon stelling Floriade. Hier vindt men alles over water en oeverplanten, kassen, lelie velden, rosaria, bloembol lencultures, grasvelden en ook voor flatbewoners alles over bakken voor balkons enz. Op de Floriade is een ba- by-crêche, de hekken zijn open van 9.30 uur tot 22.30 uur, de toegangsprijzen zijn 5.2.voor kinderen tot 12 jaar en 3.50 voor vijf en zestig plussers. Een bijzonder aardig idee ontvingen loij vanmevrouiü Breedijk uit Waddinxveen. Van twee plastic ijsbalcjes maakte zij het plantenbakje óp de foto. Met behulp van een verwarmde breinaald maakte zij in beide bakjes zes gaatjes en verbond ze met zes kettinkjes van gelijke lengte. Aarde erin en klaar. De bakjes kunnen desgewenst worden geverfd., Om mij heen waren een heleboel vrouwen die zelf hun kleren en de kleertjes van hun kinderen maakten. Maar mij leek het toch echt wel wat moeilijk. Toen nam ik een abonnement op Marion, dat plezierige maandblad voor zelfmaakmode. En nu kan ik het ook. Dank je wel, Marion! door VERWILDEREN is „in". Ik heb het niet over de haardos van uw zoon, ik bedoel: uw tuin laten verwilde ren, dat is „in". En mis schien is het wel begon nen toen een tijdje gele den voor ons aller beeld buis de tekenleraar uit Heerenveen, de heer Louis Le Roy, woorden van ongeveer deze strek king sprak: Een gazonnetje is natuurlijk wel leuk en mooi, maar laat de na tuur zijn gang eens gaan; laat uw tuin eens wat verwilderen, leg hier en daar eens een grote steen neer, daar gaan zich dan beestjes onder nestelen en die doen hun goede werk weer op hun beurt. „Ja, er zijn mensen die zelfs de onkruiden in de tuinen willen laten groeien, maar dat vind ik onjuist", zegt de Rotterdamse tuinarchitect A. G. Boxman. „Onder ver wildering versta ik een be paald deel van de tuin anders laten zijn. Een deel, waar vrij veel bomen en heesters staan, waar in de zomer niet geplant wordt, maar waar weer wél narcissen groeien. En crocussen en scilla's en aconieten. En na de bloei ge woon laten staan en laten afsterven, zodat knol en bol zich verder kunnen ontwik kelen". TN die „verwilderde" hoek van de tuin is natuurlijk van alles te doen. U kunt die hoek zelfs „afzètten" met oude spoorbielzen (ook erg „in" op dit moment), maar dat ligt aan de vorm van uw tuin. Varens in zo'n hoek die door de dichte beplanting zich door de zon niet snel la- DIT kan het begin zijn van een „verwilderde hoek" in uw tuin: vooral heesters, wat bomen en narcissen en crocussen. En als er beslist bespoten moet worden, dan alleen met een selectief middel. ten uitdrogen zijn natuur lijk ook zeer geschikt en dan die „stenen" van Louis Le Roy: wie wel eens wandelt komt vast en zeker af en toe een vreemd of fraai gevorm de steen tegen die best mee genomen mag worden. 1VTAAR er is nog een an- dere mogelijkheid om tot verwildering te komen en die hoor ik van de heer A. Hommers, tuinadviseur in Haarlem. „Nu dat verwilderen in de mode is gekomen, valt ineens de aandacht op een bloemenwei", vertelt hij. „Bloemen dus, die in ons eigen land in het wild groei en, inheemse soorten dus. Zoals rietsigaren, die langs de sloot tussen het koolmoes groeien, wilde asperge, ka mille, vingerhoedskruid, va rens, wilde distel en gaat u maar door. Maar het win nen van dat zaad is een kostbare geschiedenis en daarom kosten zakjes met maar weinig zaad snel een rijksdaalder". n OEDKOPER kon ook, „Bij Van Tubergen in Haarlem, Koninklijke Bloem bollen- en. Zaadhandel, zijn zaden voor verwildering te krijgen om een bloemenwei de te maken", hoor ik van de heer Hommers. Daar zit dan lage gemengde lupinus bij, iberia, papaver glauca, cynoglossum, enfin, negen tien soorten. U kunt het zelf mengen of het wordt voor u gemengd met vierhonderd gram graszaad Anglo-T en dan kunt u eind april-begin mei- uw bloemenwei gaan zaaien. En dat graszaad dan? Nou, dat is nu juist het speciale grapje, want Anglo-1 groeit maar heel langzaam en mag niet gemaaid worden. Lo gisch, anders zou u met het grasrollen ook al uw bloemen laten verdwijnen. En die hele bloemenwei het zaad is voldoende voor vierhonderd vierkante meter! kost u dan, inclusief BTW, vier tientjes. TV U is. die verwildering van een hele tuin of tuin- lioek natuurlijk niet toeval lig ineens in de mode geko men. Het heeft alles te ma ken met de strijd tegen mi lieuverslechtering. Er is natuurlijk geen mens, die het milieu verder wil ver slechteren, maar met de ad viezen moeten we toch een beetje oppassen, als het onze tuin betreft. Want zo wordt gezegd, dat je koffiedik en oude theebla ren niet in een toilet moet doorspoelen, maar als kom post in de tuin moet gebrui ken. Tuinadviseur Hommers: „Met de theeblaren moet u heel voorzichtig zijn, want daar zitten zuren in. Het kof fiedik kan men inderdaad, op de komposthoop gooien als men die in de tuin heeft maar dan toch minstens één jaar laten liggen en re gelmatig omzetten, voor men de kompost in de grond gaat verwerken". T^R wordt door de vechters voor een beter milieu ook geraden: gebruik on kruidbestrijdingsmiddelen al leen op terrassen en paden, maar niet in uw tuin. „In het algemeen ben ik geen voorstander van che mische middelen in de tuin", zegt de heer Hommers. „Niet alleen dat insecten er dood van gaan, maar die worden weer opgegeten door vogels en die gaan dan dikwijls ook dood. Maar als men tevoren goed informeert en een se lectief middel gebruikt als het echt nodig is, dan heb ik geen bezwaar". BLOEMENTUINTJES met een récht ga zonnetje, ér zijn ineens mensen die dat allemaal moe worden. Probeer die „verwil dering" dan eens. Ik zelf als ik even aan het woord mag komen heb de proef een jaar geleden met de zijkant van mijn tuin genomen. Ik heb er tot op vandaag nog geen spijt van. pres Kochia worden neer gezet. Niet zo aantrekkelijk voor de voorbijganger, maar heel aar dig van dichtbij zijn de dwerg- roosjes in alle kleuren, die de grote familieleden zo aantrek kelijk maken; verscheidene verspreiden zelfs een zachte geur. Volledig is deze lijst van perkplanten, geschikt voor bloembakken, uiteraard niet. Wie eens gaat kijken op een geraniummarkt of bij een han delaar, zal zeker nog meer aantrekkelijke zomergasten vinden, bij uitstek geschikt om de glimlach van het huis nog breder te maken. Overigens hoeft de decoratie niet beperkt te blijven tot bak ken. Hangbloempotten ook klompen kunnen dienst doen kunnen vooral bij een bal kon met een zijmuurtje de kleurenpracht nog uitbreiden. Katoenen denim-creatie van Barbara Farber van het seizoen. Rits- of drukkerjacks zijn een fijne aanvulling en wat moeder betreft moet het een en an der natuurlijk eventjes vlot kunnen worden gewassen. Barbara Farber, zelf moe der van een roerig stel, heeft er voortreffelijk slag van om zowel het kinder- als het moederstandpunt tot zijn recht te laten komen. Zij ont werpt steeds reeksen bij el kaar passende stukken, die naar eigen voorkeur gecom bineerd kunnen worden. Ze zijn praktisch in het hele land verkrijgbaar en nog ver daarbuiten ook. Jeanette Teengs beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. Het tweede boekje is getiteld „Doe wat met uw keuken" en is het produkt van de samen werking van twee enthousiaste auteurs, die ieder vanuit hun achtergrond deskundig zijn op het terrein van de keuken, als deelgebied van het wonen. ADVERTENTIE Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Nassi Goreng, Vraag ernaar! Ook blokjes voor Bami Goreng, Macaroni enz. bereikt, maar hoe vreemd het ook mag klinken, ook in dat geval moet de bak regelmatig worden begoten, willen de planten niet verdrogen. De bak, die meestal van eter- niet zal zijn', moet liefst gaten in de bodem hebben voor af watering. De diepte moet min stens 20, de breedte 18 cm en de vulling is bij voorkeur goed gekeurde tuingrond van het Proefstation voor de Bloemis terij te Aalsmeer; de aarde komt niet hoger dan 2 cm on der de bakrand. Natuurlijk maakt het ver schil of de bak op een luwe of op een winderige plaats hangt, maar altijd is het van belang, laagblyvende planten te gebruiken, die zodoende weinig last van de wind heb ben en gewassen te kiezen met een rijke bloei in vrolylte kleu ren, die lang duurt. Wie de plantjes zelf wil zaai en en opkweken, moet al in februari-maart zaad kopen, en op de vensterbank kistjes en potjes neerzetten, maar daar voor heeft men wel tijd en ruimte nodig. Het grootste deel van de bezitters van bloembak ken koopt dan ook de plantjes kant en klaar. In de Casa-reeks (gezamen lijke uitgave van Bouwcentrum en Kluwer) zijn twee nieuwe deeltjes verschenen. Het eerste heet „Uw tweede woning onder de zon" en is geschreven door George F. Haspels. Dit boek is geschreven vanuit de wetenschap, dat aan het ko pen van een huis in een vreemd land, waarvan men de taal, de wetten en de gewoonten niet kent, heel wat problemen zyn verbonden. Met dit boek wil de bijzonder deskundige auteur een objectie ve raadgever zijn voor allen, die erover denken aan de Ita liaanse kust, de Franse Rivièra of de kuststreken van Spanje een (tweede) huis te kopen, on geacht of zij dromen van een eenvoudig optrekje of een dure villa. Hij wijst de lezer, ook letter lijk, de weg en geeft een over zicht van de voor- en nadelen van de verschillende vestigings plaatsen en exploitatievormen. Prijs: ƒ11,90. De beste tijd om planten te kopen is half mei; de bak dient dan al met aarde gevuld klaar te staan. Wie vroeger plant, zal dikwijls ondervinden dat in de periode der „ijsheiligen" rondom 15 mei nog nachtvorst optreedt, waarbij jonge plantjes grote schade kunnen oplopen. Dat geldt zelfs voor de sterke geraniums, die officieel Pelar gonium heten, wc! de oudste en meest bekende gevelplanten, die men ook van jaar tot jaar kan overhouden. Ook die krij gen van nachtvorst verkleurd blad en verschrompelde bloem knoppen en andere plantjes kunnen zelfs doodvriezen. I\iet te veel haast dus: de omstreeks half mei in verschil lende gemeenten traditionele ..geraniummarkten" geven de juiste beplantingstijd aan. Behalve de gewone geranium Pelargonium zonale - - en de sierlijke hangende P. peltatum komen vooral petunia's in on gelooflijk veel kleurenin aan merking. Verder de aardige blauwe Ageratum, de kleurige leeuwebekken Anthirrinum begonia's, viooltjes, de vro lijke afrikaantjes, kleine enkele of grote dubbele, ijskruid Mesembrianthemum waar van de bloempjes alleen in de zon opengaan, laagblijvende oost-indische kers en Salvia. Ter afwisseling kan hier en daar een frisgroene zomercy-

Allerhande | 1972 | | pagina 2