AC-personeel in het nieuw Eet daarom verstandig Glad gazon met nieuwe accu-grasmaaier 10 ct korting Waardering voor AH's Dubbel Vakantieplan Nutricia Puree lekker luchtig en vacuum vers Hard werken aan eenvoud in cosmetica Vacuüm verpakte vleeswaren Fleürig Nationaal bureau voor toerisme: UW UITERLIJK, DE TOETS VAN UW GEZONDHEID PMC-CATAEOGUS OPNIEUW UITGEBREID ABONNEREN OP ALLERHANDE MAART ALLERHANDE A 9 door Louis Sinner VACUUM VERS Het personeel van de Albert's Corners krijgt binnenkort nieuwe kos tuumsdie totaal afwij kend zijn'van de vorige. Het initiatief is geno men door de Onderne mingsraad. Deze aangepaste be drijfskleding, die meer in overeenstemming is met het karakter van de AC, heeft als hoofdkleu ren bruin en blauw en is voorzien van het AC- vignet. Het mannelijk bedienend personeel van de eethuisjes krijgt bij de zwarte panta lon een beige overhemd en een bruin voorschoot, met daarop het eethuisjes-ém- bleem. De bedrijfsleiding (mana gers, produktiegerants etc.) krijgt een bruine blazer met een beige pantalon. Het bedieningsteamkrijgt een blauwe blazer met grijze pantalon voor de mannelijke hoofden van bediening; een blauw mantelkostuum voor de vrouwelijke hoofden van bediening, het overige man nelijk bedienend personeel zal een beige overhemd met zwarte pantalon dragen met een vlinderstrikje, en de da mes een mokkabruine jurk met turquoise kraag en manchetten. De kostuums zijn alle ge maakt van goede stoffen: of wol met voorschoten van denim. De uitvoering en le vering is in handen gegeven van de fa. Determeijer in Amsterdam, specialisten op het gebied van bedrijfskle ding. Inspraak De kostuums zijn ontwor pen met inspraak van het personeel: een speciale kle- dingcommissie, onder leiding van de heer J. Boot (groeps leiders restaurants) maakte de ontwerpen, de kleurad viezen werden gegeven door de heer Brunott van de af deling Vormgeving en op verzoek van de serveersters werd op hun jurken een zak je aangebracht waarin pre cies een bonboekje past met daarbij een kettinkje waar aan een ballpoint kan wor den bevestigd. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft zijn waardering te kennen gegeven voor het z.g. „Dubbel Vakantie-plan" dat Albert Heijns Afde ling Vakantiereizen dit jaar als primeur aan biedt. Het koppelen van 'n week aan de Middellandse Zee met een herfstvakantie in een Nederlands bungalow park vindt het Bureau een uitstekende methode om Ne derlanders, die hun vakan- tieplezier over de grenzen zoeken, nu ook eens te laten kennismaken met de vaak onderschatte mogelijkheden in eigen land.' All's Dubbel Vakantie plan biedt voor twee perso nen een weekverblflf gedu rende voor- of naseizoen in appartementen aan de Spaanse kust, op Mallorca, in Tunesië, Bulgarije of op Rhodos plus een herfstva kantie in 'n zespersoons lu xe-bungalow in Nederlandse recreatiecentra. Een echtpaar dat samen naar het zonnige zuiden trekt en later met kinderen in de bungalow verblijft is daarvoor slechts tweemaal 285 kwijt, inclusief bui tenlandse reisverzekeringen, luchthavenbelasting en Euro- tax. Informaties in de 27 Su- perMarts met reisbali of telefonisch 020-241973 of 250801. (Advertentie) zaten zijn gasten binnen in de huiskamer koffie te drinken. Daar is nog even wat onge noegen van gekomen, vooral toen een van de buurdames ontdekte dat wegknallend smeulend houtskoolvuur een aantal kleine, maar toch dui delijk zichtbare gaatjes in haar fluwelen jurk had ge schroeid. Piet wilde het nog even afdoen met de wat sma lend- uitgesproken opmerking: „Ach ja, geen tropenervaring!" maar de echtgenoot van de aangebrande mevrouw infor meerde vorsend of Piet verze kerd was- Daarop begon het te regenen en in de verwarring moet ie mand zich ontfermd hebben over de drie kilo in blokjes ge sneden biefstuk. Het duurde even voordat alle intermenselijke verhoudingen weer prettig waren geregeld en de vrouw van de wethouder' die natuurlijk over veel meer gegevens beschikt, zei achteraf: „Het is hier soms net Peyton Place". Waarom koopt een huis vrouw vacuüm verpakte vlees waren Ten eerste vaak door de grote keuze, en door de mo gelijkheid zichzelf te kunnen bedienen. Daarbij komt de voor vele vrouwen aantrekkelijke mogelijkheid om de inhoud van een pakje te, kunnen bekijken door de transparante verpak king, zonder dat dit om hygiO- nische redenen af te keuren zou zijn: de kwaliteit van het vlees wordt er namelijk niet door aangetast. HOVDBAAR Ook de houdbaarheid is voor veel vrouwen (vooral de wer kende vrouw) een groot voor deel: ze kan de pakjes in haar tas meenemen zonder kans op lekken of beschadiging van de verpakking en thuis kan ze een voorraadje aanleggen in de koelkast Op dat laatste willen we graag wat nader ingaan, omdat vacuüm verpakte vleeswaren ook in de koelkast niet onbe perkt houdbaar zijn. U moet wel degelijk de datum in acht nemen tot welke het vlees ge garandeerd vers is. Aan va cuüm verpakte vleeswaren is namelijk niets toegevoegd om de houdbaarheid kunstmatig te verlengen; alleen het vacuüm verpakken is voldoende om de vleeswaren tot de aangegeven datum vers te houden. TIPS Zo zijn er nog enkele wetens waardigheden over vacuüm verpakkingen, die de moeite waard zijn om te onthouden: het bezwaar van het aan elkaar blijven kleven van de plakjes kunt u voorkomen door onge- Veer een uur voor het gebruik het pakje open te maken en de vleeswaren in een koelkastdoos of in folie te doen. Mocht u nog steeds menen dat de plastic verpakking een nadeel zou zijn omdat deze een bijsmaak zou kunnen geven, dan kunnen wij u verzekeren dat dit (gelukkig) een verkeer de opvatting is; plastic veroor zaakt geen enkele smaak, dus als u meent dat een artikel an ders smaakt dan het zou moe ten zijn. zou dit ook zonder plastic het geval geweest zijn. VOORDELEN Ten slotte nog enkele grote voordelen van vacuüm verpak te vleeswaren, waarbij de mees te huisvrouwen niet stilstaan: de vleeswaren zijn beslist niet duurder dan versgesneden, daarbij komt dat ze absoluut niet kunnen indrogen en daardoor eigenlijk voordeliger zijn. U kunt ook uw eigen ge wenste hoeveelheid uitzoeken, u hoeft geen afgepaste hoeveel heid te kopen en bij automa tisch gesneden vleeswaren zijn alle plakjes gelijk, waardoor ze bijzonder geschikt zijn voor een gezellig aangeklede koffie tafel, koude vleesschotels e.d. In alle Albert Heijn-filialen ligt de nieuwe PMC- catalogus, waarin vele nieuwe artikelen zijn opgenomen Voor een aantal artikelen moesten in verband met ver- Een van de nieuwe artikelen uit het PMC-assortiment is een accu-grasmaaier, die zonder hinderlijk motorgeronk of luchtvervuiling uw gazon maait. RECHTE BANEN Het apparaat is uitgerust met een sneldraaiend kooimes dat prachtige rechte banen trekt. De snijbreedte van de messen is 40 cm en de hoogte is in 5 standen verstelbaar. De maaier is voorzien van een speciale accu van 12 volt, die pas na 800 m2 weer moet wor den opgeladen. Een gelijkrich- ter voor dat opladen wordt uiteraard bijgeleverd. LEVENSDUUR De accubatterij heeft een ge middelde levensduur van drie tot vijf jaar en zal daarna, zoals bij de auto, vervangen moeten worden. De PMC-servi- ce-afdeling heeft deze accu's steeds voorradig. Het starten van de grasmaaier is een eenvoudige zaak. U hoeft slechts het contactsleuteltje om te draaien en het kooimes doet zijn werk. De PMC-prijs van de nieuwe accu-maaier bedraagt 525,—. hogingen van ptt- en vrachttarieven, koersverschillen en doorwerking van loonkostenstijgingen in de inkoopprij zen, nieuwe prijzen worden vastgesteld. Een goede make-up en huidverzorging is noodza kelijk voor elke vrouw, maar wanneer u niet fit bent, niet in lichamelijke topkonditie, zal onherroepe lijk uw huid daarvan de fa tale tekenen vertonen. Onze huid is het grootste or- gaan van ons lichaam, zij dient niet alleen als bescherming van onderliggende organen, maar zorgt door de aanwezig heid van de zintuigen ook voor _de communicatie met de buiten wereld. Verder worden door de huid schadelijke stoffen uitgeschei den en bovendien draagt de huid er zorg voor, dat ons lichaam een constante lichaams temperatuur heeft van 37 gra den, onafhankelijk van de bui tentemperatuur. Dit is mogelijk door de inge wikkelde structuur van de huid; ieder mens heeft een uniek microscopisch huidpa troon, denkt u maar aan de vin gerafdrukken. Bovendien vari eert ook nog de dikte van de huid van enkele millimeters (b.v. de oogleden) tot dikkere huidlagen als van de voetzool. Onze huid bestaat uit ver schillende lagen. De bovenste is de hoornlaag, die regelmatig afslijt, hetgeen wij merken bij het wassen, krabben, handen wrijven en bij roos. Vanuit de onderste laag wordt de hoornlaag steeds weer aan gevuld, daarom heeft deze een zeer ingewikkelde bouw: er be vinden zich zenuwen, bloedva ten, zweetklieren, talgklieren en elastische spiervezels. De bloedvaten zorgen voor de voeding van de huid, het zijn kleine haarvaten, die in geval van couperose duidelijk zicht baar worden. Om te zorgen dat onze huid optimaal functioneert, moeten we verantwoord eten, d.w.z. de voeding moet rijk zijn aan variatie, zodat de verschil lende voedingsstoffen elkaar kunnen aanvullen. Door de regelmatige dagelijkse slijthge van de huid worden er steeds nieuwe cellen gevormd, daar zijn de zgn. „bouwstof fen" voor nodig, waarvan eiwit wel het voornaamste is, terwijl bij een tekort aan vjtamine A, vit. D en vit. C ook huidaan doeningen kunnen optreden. Wij doen er dus goed aan le vensmiddelen te gebruiken, die deze stoffen bevatten, t.w. vlees, vis, melk en melkprodukten, eieren, die eiwit, vit. A en D. bevatten, terwijl groenten en fruit zorgdragen voor de vit. C. Al ons voedsel moet verteerd worden, zodat het in ons bloed kan worden opgenomen en o.a. naar de huid kan worden ver voerd. Het is een bekend ver schijnsel, dat de buitenlucht op dit proces een stimulerende wer king heeft, evenals voldoende lichaamsbeweging. In de lagen van onze huid be vinden zich elastische spierve zels, die geoefend en gevormd moeten worden, hetgeen een goede stofwisseling bevordert. Op oudere leeftijd wordt de huid dunner, daarom ontkomt niemand aan rimpels, maar door goede voeding, buitenlucht en vochtinbrengende crème blijft de elasticiteit langer behouden. In de puberteit treedt vaak acne op, de zgn. vetpuistjes, evenals vet haar. Dit is het ge volg van de verhoogde werking van de geslachtshormonen, die de talgklieren in de huid sti muleren. Uit ervaring weet men, dat een vette voeding vooral met veel varkensvet en specerijen de vorming van jeugdpuistjes beïnvloedt. Voor jong en oud geldt dus: eet niet te vet, zorg voor eiwitrijke levensmiddelen, fruit en dagelijkse beweging in de buitenlucht. We spreken laatdun7 kend over de cosmetische modekleuren en we komen er openlijk voor uit dat de menselijke huid soms meer gebaat is bij een goedkope dan bij een dure crème (inclusief de illu sie van de eeuwige jeugd) maar daarom is die in dustrie ons niet minder dierbaar. Van de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren hebben reeds velen gebruik gemaakt. Voor porti en administratiekos ten wordt f. 4.- per jaar in rekening gebracht. Dit bedrag kan worden voldaan door stor ting op postrekening 9930 t.n.v. Albert.Heijn N.V., Zaan dam, onder veimelding „abon nement AllerHande". U ontvangt daarna AllerHande gedurende een jaar per post thuis. Hier mogen geen misverstan den over blijven bestaan. Die industrie beseft zelf heel goed dat een goedwillende leek geen weg meer weet te vinden te midden van de eindeloze massa nieuwe produkten, die soms voor een zeer bepaald doel worden gemaakt. Combinaties Zij beseft ook dat niet iedere vrouw wekelijks naar de huid verzorgingsspecialist rent voor het inwinnen van deskundig advies. En zij doet er wat aan: zij brengt combinaties op de markt van ahe produkten die voor een volledise huidverzor ging noodzakelijk zijn. Revlon (een voorbeeld) doet dat met een doos waarin een reinigingsgelei, een aangename nachtcrèrpe èn een tonic voor het oppeppen van de huid na het reinigen en na het wakker- worden. Sans Souci (nog een voorbeeld) doét er vier potjes in: een dagcrème extra. Eigen weg Dergelijke combinaties zijn niet nieuw, maar hun aantal wordt wel duidelijk groter. Een bewijs van het feit, dat de in dustrie bezig is de vrouw bij de hand te nemen op haar pad door het oerwoud van de huid verzorgingsmogelijkheden. Zij wordt echter niet hele maal thuis gebracht: de laatste kilometers moet zij haar eigen weg zien te vinden; elk bedrijf blijft volhouden dat haar pro dukten de beste zijn, maar elke vrouw moet voor zichzelf uit maken of die produkten ook voor haar huid wel zo best zijn. Gouden regels Gouden regel van de huid verzorging: Probeer regelmatig een ander merk tot men de produkten vindt die harmonië ren met de persoonlijke huid structuur an verzorgingsge woonten. En ook dan kan het geen kwaad af en toe eens wat anders te nemen: zélfs de huid houdt van een veranderingetje. ADVERTENTIE JA, hij heet gewoon Piet en hij is tegelijk met ons zo'n ze - ven jaar geleden vanuit dc Randstad naar hier komen af zakken. In zijn schuurtje had hij een cementen bak laten metselen, een soort ouderwetse kolenopslagplaats maar dan waterdicht. Toen iedereen nog helemaal op streek moest ko men in de nieuwe omgeving, zagen wij Piet met grote regel maat, een grote badhanddoek om de naakte lendenen gespan nen, naar dat schuurtje rennen, toen de onderlinge verhoudin gen wat hechter werden. ver namen we dat Piet zich in het schuurtje baadde, hetgeen hij mandiën noemde. Waarom hij zich aldus wens te te reinigen, werd iedereen duidelijk die bij Piet op bezoek ging, want niet zodra was de gast gezeten of Piet wist wel een opmerking te plaatsen die eindigde met de sindsdien bij ons befaamd geworden zin: „Ach ja, toen ik nog in de tro pen was...". TDIET had tropenervaring. Als r ontluikend vaderlander heeft hij land en volk op verre posten gediend. Drie volle ja ren heeft Piet onder de tropen zon pal gestaan. Goed, dat is alweer zo'n kwart eeuw gele den. maar een van de gevolgen is, dat Piet nog steeds' weigert om onder een douche te gaan staan of zich in een bad neer te leggen. NeenPiet weet haar fijn uit te leggen, dat een der gelijke manier van baden niet alleen onhygiënisch is, maar het is ook een onverantwoorde Bijna elke huisvrouw koopt regelmatig vacuüm verpakte vleeswaren. Er zijn echter nog steeds een aantal misvattingen op dit punt, die we hier graag even nader willen toelich ten en zo mogelijk verhel pen. verspilling van water en dal argument wint in deze tijd weer sterk aan waarde. Piet begeeft zich, zodra zijn lichaam reiniging behoeft, in natuurstaat naar het schuurtje, waar de cementen bak altijd vol water op hem staat ie wachten. Met het conserven blik schept Piet dan water uit de bak en laat dat vervolgens over hoofd en leden stromen. Zo doet men dat in het Verre Oosten, naar we van Piet ver namen. Nou ja, een ander klaverjast of voetbalt of kijkt naar voet bal het is een kwestie van normale menselijke verdraag zaamheid en Piet werd dus ge woon een gewaardeerd lid van onze kleine gemeenschap, al konden de buren van drie blokjes verder na een half jaar al precies de grote actie tot in' de kleinste bijzonderheden na vertellen, toen op een duistere tropenavond Piets hele kampe ment met de ondergang be dreigd leek door een sluw op gezette aanval: „De Chinezen, werden vriendelijk hè", begon Piet het verhaal altijd met een lachje dat bittere ervaring ver ried. HPOEN enkele jaren geleden ■F de mensheid en dus ook mijn dorp in het barbeque- tijdperk belandde, kreeg Piet nieuwe gespreksstof. Met ogen vol heimwëe kon hij bewogen verhalen over de verre tropen nachten met rondtrekkende mannetjes die een hele keuken- uitzet meezeulden om op de galerij van Piets nederige sol- datenhutje de brokjes vlees die hij uitkoos aan stokjes te rij gen, 'waarna zij boven een daartoe eveneens meegebracht houtskoolvuurtje werden ge roosterd. Onlangs was Piet hei weer aan het uitleggen, toen middenin het verhaal zijn blik iets ondernemends kreeg: „Weet je wat?", betrok hij zijn vrouw in het gesprek, „We zullen voor de hele buurt eens een echte sate-avond houden!" Zijn vrouw was slechts enke le seconden koortsachtig bezig om een tegenargument te vin den. Toen gaf ze zich gewonnen en Piet ging aan de slag. Er werd een royaal aantal uitnodi gingen geplaatst en de span ning steeg ten top, toen er werd gefluisterd dat Piet be schikte over een geheim katjangsaus-recept, dat hij per soonlijk uit de mond van een oude, stervende baboe had op getekend. „Is dat nou niet veel te koud in de tuin?", informeerde zijn vrouw nog bezwaard, want het barre jaargetijde was al gearri veerd voordat het plan hele maal uit de verf was gekomen, maar Piet schilderde de be haaglijke hitte, die zijn houts koolvuur zou verspreiden en hij spitte enkele vierkante me ters tuin om teneinde een vuurplaats te krijgen, want Piet houdt niet van halve maatregelen. ZIET eerste uur hebben we 1 met z'n twaalven om dat vuur in de tuin staan kleumen, maar de versnaperingen wer den slechts mondjesmaat ver kregen, want Piet wilde alle sate hoogst persoonlijk berei den omdat wij er toch geen verstand' van hadden. Verwoed stond hij aan de .stokjes met vlees te draaien, blies zo nu en dan driftig in het vuur en ver gastte ons tussen al die bedrij ven door nog op een mooi Ver haal over een uiterst gevaar lijke bendeleider die na een in dringend gesprek met Piet snikkend tot de overtuiging was gekomen dat het koloniale tijdperk nog wat eeuwen moest worden voortgezet. Toch werd het feest niet he lemaal wat Piet ervan had verwacht. Hoe meer de tijd verstreek des te meer ruimte kreeg Piet aan het vuur in de koude tuin en na een vol uur stond hij alleen bij het vuur en Indian Tonic Sodawater Ginger Ale Bitter Lemon

Allerhande | 1972 | | pagina 9