in het oor"^^^ gefluisterd AH's technologische dienst waakt over eigen produkt Voor mevrouw Buisman is textiel zonder geheimen Albert's Corner Oud-Leusden organiseert fiets-o-resto ffü heeft schitterende zonnebrillen «vaardooi\ u alles zonder schittering ziet Oh albert heijn Ir. H.N. Hes: Kwaliteitsniveau handhaven Keuze uit 2 modellen-per stuk 1.50 Fiets er eens uit! TECHNOLOGISCHE DIENST it Niveau it Eisen vY Wetten Lastig it Controle it Research Poiarisé zonnebril vers bier Vakmanschap is Meesterschap Anti-mist en verblindingsbril ALLERHANDE GROENTE FRUIT BLOEMEN KRUIDENIERS WAREN COSMETICA INSPEKTIES ELEKTROTECHN. ARTIKELEN door LIES NEVE Onder de titel „ont dek Nederland op de fiets" geeft de ..Stich ting: Fiets!", Europa plein 2 te Amsterdam, regelmatig routebe schrijvingen uit voor en thousiaste fietstoeristen. Voor een van de nieuw ste tochten uit deze serie werd de Albert's Corner in Oud-Leusden als start en finish gekozen. Wie eens op z'n gemak wil genieten van het fraaie en afwisselende gebied ten zuid-oosten van Amersfoort kan van 15 maart tot 15 ok tober in de z.g. fiets-o-resto van deze Albert's Corner een fiets huren. Volwassenen betalen ƒ3,—, kinderen ƒ2,Groe pen van 10 tot 20 personen krijgen 10 pet. korting, 20 en meer20 pet. korting. De prijs van de routebeschrij ving bedraagt ƒ0,30. U kunt een \Mets huren vanaf 10 uur 's morgens en u moet hem voor 3 uur 's avonds weer teruggebracht hebben. De tocht die 30 km lang is voert de fietser(s) van Oud- Leusden naar Den Treek richting Woudenberg Glindhorst - Achterveld - Leusden Centrum - Leus den Zuid - Den Treek - Oud-Leusden. Er zijn in deze route gebieden opge nomen die met de auto niet te bereiken zijn en waar het voor wandelaars uren lopen is. Maar u „doet" het wel even op de fiets. Wie z'n eigen fiets mee neemt, moet er wel voor zorgen dat zijn vervoermid del in prima conditie is. Krijgt u onderweg pech, dan is de aardigheid er gauw af. Bent u niet helemaal zeker van uw zaak, huur dan een fiets in de fiets-o-resto. U bent dan voor een luttel be drag verzekerd van een hele dag gezonde buitenlucht en sportieve beweging. Produkten moeten het geld dat ervoor wordt uitgegeven waard zijn. Produkten moeten onschadelijk zijn en veilig. Ga er maar aanstaan om dat alles te bereiken. Tal van diensten en instellingen zijn op dit veelomvattende gebied werkzaam en hebben zich daarbij gespecialiseerd, zowel in de levensmiddelen- als in de niet-levensmiddelen-sector. Ondanks alle aktiviteiten blijven er hiaten omdat een be drijf nu eenmaal andere, nog hogere eisen aan de eigen pro dukten kan stellen. En dat is de reden dat Albert Heijn N.V. sinds enige jaren beschikt over een technologische dienst, waarbinnen specialisten mede bepalen hoe een produkt moet zijn en hoe het vervaardigd moet worden. Het is geenszins een kwestie van de ij dele gedachte wij- alleen-weten-het-allemaal-het- beste. Het hoofd van de diensj, ir. H. N. Hes, stelt: „Wij kiezen een kwaliteitsniveau dat we willen handhaven. De dienst is er uitsluitend ter on dersteuning van de commercië le aktiviteiten en de technologi sche dienst is dan ook opge splitst in produktgroepen die parallel lopen aan de commer ciële groepen. Alles wat we doen gaat in nauwe samenwer king met de inkoop en ver koop." De aktiviteiten van de dienst bestaan uit het helpen kiezen van goede leveranciers en het ondersteunen van de gekozen bedrijven bij de opzet van de kwaliteitsbeheersing. Dat lijkt gemakkelijker dan het is. A.H. maakt zelf een groot aantal le vensmiddelen, maar vele ande-, re artikelen worden van derden betrokken en onder A.H.-merk verkocht. De eisen die aan die artike len worden gesteld zijn min stens even hoog als die voor de produkten uit het eigen bedrijf en daarom kan een fabrikant niet willekeurig gekozen wor den en kan de controle op die artikelen niet zonder meer aan hem worden overgelaten. Het A.H.-merk is er immers mee gemoeid en A.H. is voor dat ar tikel verantwoordelijk. Hetzelf de geldt voor MIRO en in ster ke mate voor PMC. De heer Hes daarover: „We hebben te maken met vele na tionale en internationale voor schriften en voorzover het le vensmiddelen betreft in de eerste plaats natuurlijk met de warenwet. Maar lang niet voor alle produkten bestaan wette lijke voorschriften. Bovendien, al zijn ze er wel, we stellen ook onze eigen eisen, die vaak zwaarder zijn dan de over heidsvoorschriften. We vergelijken, onderzoeken, laten onderzoeken en gaan simpel gezegd naar een fa brikant om te overleggen wat de mogelijkheden zijn. We stel len onze eisen en als we met hem in zee gaan, controleren we de afspraken. We zijn erg lastig op het punt van hygiëne, bekijken apparatuur en organi satie en moeten verder met die fabrikant tot een afdoende en door hem uit te voeren kwali teitsbeheersing kunnen komen". De huisvrouw, om wie het uiteindelijk gaat, merkt direkt niets van dit alles. Ze zou het wel merken als dit stukje tech nologie niet werd gedaan, als dat A.H.-merk niet aan de haar bekende kwaliteit zou voldoen. De heer Hes: „We hebben te maken met wettelijke eisen en met onze eigen kwaliteitseisen, die niet beperkt zijn tot alleen de fabrikage, maar ook gelden bij vervoer en bij opslag. Het onderzoek naar de houd baarheid van artikelen met een vers-tot-datum bijvoorbeeld ligt ook op ons terrein, evenals het onderzoeken en doorgeven van informatie, die nuttig is voor de huisvrouw ten behoeve van het etiket, gebruiksaanwij zingen, wasvoorschriften e.d. De technologische dienst met aparte sekties voor warenwet en inspekties (de laatste met name voor de PMC-artikelen) valt uiteen in zeven afdelingen, t.w. kruidenierswaren; vlees en vleeswaren, kip; groenten, fruit en bloemen; textiel; elektro technische artikelen; overige huishoudelijke artikelenfijn mechaniek, horloges, fotoappa ratuur e.d. Vele duizenden ver schillende artikelen met alle maal specifieke eisen. De heer Hes: „We verzame len gegevens en doen research of laten dat doen. Zelf hebben we een beperkte onderzoekmo- gelijkheid, het merendeel ge beurt door gespecialiseerde in stituten als TNO, KEMA en tal van raadgevende laboratoria. Uit het oogpunt van efficien cy kunnen we niet alles zelf maken en uit datzelfde oogpunt kunnen we niet alles zelf on derzoeken. Wat we wel kunnen is de eisen, die de consument zal stellen formuleren en het onderzoek daarop laten rich ten". Op grond van de verkregen I informatie weet A.H., aldus de j heer Hes, hoe het een bepaald artikel wil hebben, hoe de con- trole daarop moet zijn Om welk artikel het ook gaat, een blik soep of een maaimachine, een pak rijst of een laken, een flesje bier of een horloge, dat ene simpele woordje staat al tijd voorop. Kwaliteit., met on middellijk daarachter prijs én veiligheid. Voor mevrouw W. M._ Buisman heeft textiel geen enkel geheim. Ze weet -pre cies waar ze op moet letten om van een „goed stuk" verzekerd te zijn, ze kent de zwakke plekken bij in se- rie gemaakte textiel en ziet in één oogopslag wat er aan een trui, rok of panty man keert. Ze zit dan ook al dertig jaar in dit vak en is sinds twee jaar j textielcontroleuse bij Albert i Heijn; een in Nederland vrij unieke funktie, die echter af gaande op wat mevrouw Buis man vertelt niet meer wegge dacht kan worden. Bij A.H. tenminste. Het spreekt vanzelf dat de aan de leveranciers opgegeven product- i specificaties op de juiste uitvoe ring moeten worden gecontro leerd. Daarom bestaat o.a. deze ingangscontrole. Dit is de laatste zeef voordat de goederen naar de Miro en A.H. SuperMart fi lialen worden verzonden. Het werk van mevrouw Buis man begint als de textiel (voor i huishouding, boven- en onder- kleding etc.) binnenkomt om naar de filialen te worden gedis tribueerd. Wat daaraan vooraf gegaan is, is niet haar terrein, de inkoop van de goederen bij j fabrikanten in binnen- en bui tenland. Deze inkoop geschiedt op monster, zodat dus wel bekend is wat er komt; bovendien is 1 door de specialist-textiel van de j Technologische Dienst vastge- j legd en met de leverancier af- I gesproken aan welke kwaliteits- f eisen het produkt moet voldoen. De taak van mevrouw Buis- zijn mede gebaseerd op die van Afhankelijk van de partij man is deze goederen te contro- het koopmonster en bestaan uit grootte wordt een bepaald per leren op de goede uitvoering van onder meer: algehele goede af- centage van elke partij gecon- bovengenoemde kwaliteitseisen, werking, gladde en strakke na>- troleerd door mevrouw Buisman, Waar die controle uit bestaat en den, gestikt binnenwerk, ladders die volgens de textielmensen bij hoe ze dat doet? Mevrouw Buis- in breigoed, aanwezigheid van A.H. een gouden handje of een man: „Ik controleer op de eerste etiketten, juistheid van maten extra zintuig heeft omdat ze plaats aan de hand van een co- en kleuren, juiste plaats van feilloos weet aan te geven waar pie van de afspraken die door zakken. de fouten zitten, de specialist-textiel met de le- Het lijkt een monotoon geheel veranciers zijn gemaakt. maar mevrouw Buisman zegt: Bescheiden zegt ze: „Ach, als „Het is steeds anders omdat de coupeuse van huis uit weet je Daarbij werk ik ook alsof ik partijen verschillend zijn en er hoe iets in elkaar zit en hoe iets het zelf moet kopen en kom vaak op weer andere facetten in elkaar gezet moet worden. In daarbij echt wel eens fouten te- moet worden gelet. Sokken con- twijfelgevallen vraag ik iemand gen die niet van te voren kon- troleer je anders dan foundation, even als paspop te fungeren, den worden .voorzien, want ik japonnen anders dan pantalons, Partijen, die niet aan de eisen ben, doordat ik jarenlang als hoewel de eis van goede afwerk voldoen gaan niet naar de filia- coupeuse heb gewerkt, wel kri- king altijd dezelfde is." len-" tisch." De maatstaf is volgens Vanzelfsprekend kan niet Wie denkt dat de controleren- haar dezelfde als die van de kri- ieder stukje textiel door haar de taak van mevrouw Buisman tische klant ofwel de huisvrouw, handen gaan en moet ze afgaan nodig is, omdat de inkopers hun die behalve op stof en model ook op de resultaten van steekproe- werk niet goed doen of omdat let op een goede afwerking. ven die volgens haar uitstekend A.H. in zee gaat met de minste De gegevens voor de controles aangeven hoe een partij is. fabrikanten, heeft het mis. Er wordt wel degelijk uitvoerig ge selecteerd, maar er moet nu eenmaal op monster worden ge kocht en monsters zien er meestal puntgaaf uit omdat ze de meeste aandacht krijgen. Pas als er in serie wordt ge maakt kunnen de gebreken ko men, daar ieder fabrikageproces aan schommelingen onderhevig is. Zeker in de textiel, waar steeds nieuwe grondstoffen ko men en waar (vooral bij dames kleding) het modebeeld zich zo vaak wijzigt. Vandaar die laatste zeef voor dat de goederen naar de winkels gaan, vandaar mevrouw Buis man op een post, die nog maar vrij weinig voorkomt daar de kwaliteitszorg op dit gebied nog lang niet algemeen is ingevoerd. Wat de huisvrouw ervan merkt? Mevrouw Buisman geeft een duidelijk antwoord op die vraag door te zeggen, dat A.H. hoege naamd geen klachten krijgt over het textiel. in de Canadese plaats ED MONTON wonen met alleen heel veel Nederlanders (met een zeer actieve Nederlandse club), daar heeft men ook een. bijzondere kinderbibliotheek. Wie binnenstapt ontmoet steevast Franny en Zooey. twee eenden. En de eenden zijn er niet alleen; er is een hele miniatuur-dierentuin opge zet, met duiven, guinese bigge tjes, konijnen, chinchilla's en giet te vergeten een boa con strictor. Ter geruststelling van een ieder die kinderen mint; de slang is keurig opgesloten in een glazen huisje, opgesteld tussen rijen en rijen kinderboe ken. Dit alles onder het motto; „Kinderen zijn dol op dieren verhalen, waarom zouden we hun de échte dieren dan niet laten zien tussen al de boeken die over hen gaan?" Behalve attractief is het mi niatuur-dierentuintje in de kin derbibliotheek van Edmonton ook nog opvoedkundig. Op de plaats waar de eenden Franny en Zooey bivakkeren staat bij voorbeeld een bordje met; „Als je me plaagt, dan bijt ik je zou jij niet hetzelfde doen als je mij was?" Het aantal kinderen dat de bibliotheek bezoekt is intussen verdubbeld sinds de dieren er zijn. Antiek op tv Antiquair Ben Hüsstege gaat ook nog iets anders doen. Hij zal gaan meewerken aan een Antiqiiair Ben Hüsstege uit Haar en. serie van drie tv-programma's over antiek en antiek kopen. Hizal daarvoor ook naar Spanje gaan, het land waa-vit hij vrij veel antiek (kasten bij voorbeeld) laat overkomen. De programma's zullen voor- ai bedoeld zijn voor die heel grote groep Nederlanders die de laatste jaren „aan antiek doet". Goed beginnen „Helaas," aldus Ben Hüsste ge, „beginnen heel veel men sen doodgewoon verkeerd. Ze beginnen met naar een rom melmarkt te gaan in de hoop daar een stukje antiek op de kop te tikken. Maar hoe kun je nu op een rommelmarkt waar. je heus wel eens iets leuks vindt het echte antiek van namaak onderscheiden als je er totaal nog niets vanaf weet?" „Zo," zegt de antiquair uit Haaren, „zou je moeten begin nen als je het goed doet. Lees eerst eens een paar boekjes, echt doen. Stap dan eens een paar keer naar verschillende antiquairs en kijk rustig rond, zonder ook maar de verplich ting té voelen iets te moeten kopen. Een goede antiquair zal iemand rustig zijn gang laten gaan, wie echt geïnteresseerd is komt toch wel terug en wij moeten ook zorgen voor een brok voorlichting. Kijk, en als je er dan iets van af weet, dan kun je rustig naar een rommelmarkt gaan en er zon der teleurstelling of een totaal mislukte aankoop van terugko men." Hij zal op dit onderwerp uit voerig ingaan in de serie pro gramma's Kabouters We hebben in Nederland een serie zeer goed lopende kin derboeken, die allemaal hande len over de kabouters Wipneus en Pim. Die boekjes, waarvan er al meer dan een miljoen verkocht zijn. worden geschre ven doorde Broeders van Maastricht. Vijf broeders heb ben nu in totaal aan de serie kinderboekjes meegewerkt en hoe het allemaal komt Is eigen lijk heel eenvoudig. Veel van de broeders zitten hier in het onderwijs. Zij schrijven de boekjes steeds onder het ge zamenlijke pseudoniem ..Van Wijckmade". Toon te koop Dat TOON HERMANS in zijn vri|e uren zeer verdienstelijk tekent en schildert wist u mis schien allang, maar voor het Toon Hermans eerst zal nu van zijn werk een grote tentoonstelling worden gehouden. Dat gaat gebeuren in de Brabantse plaats Haaren. in de tentoonstellingsruimten van antiquair Ben Hüsstege Tot spijt van veel mensen - waarschijnlijk, is het werk van Toon niet te koop. Speciaal voor Toons eerste echt grote expositie zal echter een map met litho's worden sa mengesteld. En die is dan wel te koop. I Het aprilnummer van AllerHande zal verschijnen 1 op 20 april. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ADVERTENTIE EK HORLOGES FOTOAPPARATUUR voor maximale bescherming beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt.

Allerhande | 1972 | | pagina 7