Ook de mentaliteit moet veranderen Sport en Spel, een heerlijk boek bij AH en Shell SPORT EN SPEL, EEN KIJK-LEES-SPEELBOEK Dit zijn de auteurs Te koop Ook Friesland kreeg Miro Welkome extra steun Deze actie wordt een succes Eef Kamerbeek: Geweldig! FIROZKOHl GOED BEKEKEN Miniboekjes Sport en spel Herman van Bergem: MAART ALLERHANDE Fred Rac-ké De feestelijke opening met vele verrassende evenementen trok uit wijde omtrek tal van kijkers en vooral ook kopers. Er waren dan ook heel wat zeer attractieve openingsaan- biedingen, waarmee de nieuwe Friese Miro trouwens nog en kele weken voortgaat. In het februari-nummer be steedden wij aandacht aan de tentoonstelling Firozkohi in het Rotterdamse Museum voor Land- en Volkenkunde. Als tentoonstellingsbegeleiding is thans verschenen een boekwerk getiteld Firozkohi een Afghaans reisjournaal, geschreven door Go Mandersloot met foto's van Josephine Powell. Het boek kost tien gulden en is verkrijg baar bij het museum en bij de boekhandel, zo deelde de uit gever De Tijdstroom ons mede. i Maarten de Vos Anton Witkamp Siet Ytëma Hoe kan men het boek SPORT EN SPEL krijgen? Dat is ge makkelijk. Het boek is te koop in alle winkels van Albert Heijn en bij de benzinepompen van de Shell tegen de prijs van 5,95. Van dit bedrag gaat 2,50 naar de sport. Als de gehele oplage wordt verkocht betekent dat een bijdrage aan de sport van 625.000. Beide bedrijven ver wachten echter zo'n succes dat ze 1.000.000 garanderen. Bij aankoop van 10 gulden aan boodschappen in de Albert Heijn-winkels of bij het tanken van 20 liter Shell-benzine of 2 liter Shellina ontvangt men een dubbelkaart, waarin de plastic plakfiguurtjes en een portret foto van een van de sterren. Het betreft hier foto's van Wim van Hanegem. Johan Cruijff, Rinus Israel, Piet Kei zer, hockeyer Frans Spits, Jan Wienese, Micke Jaapies, Evert Kroon, Hansje Bunschoten, Tom Okker, Peter Post, Joop Zoete melk, zeiler Ben Staartjes, ijs hockeyer Joe Simons, Ard Schenk, Atje Keulen-Deelstra, Wim Ruska, Wilma van den Berg, Anton Ebben en Sjoukjc Dijkstra. De voorzitter van het Ne- derlands Olympisch Comité de heer C. L. Kerdel meent: „Het NOC is by- zonder erkentelijk mede te I kunnen profiteren van het lofwaardig initiatief uit het bedrijfsleven, aangezien de beschikbare gelden niet toereikend zyn voor een optimale voorbereiding en begeleiding van veelbelo- vende Olympische kandi- j daten. Deze welkome extra steun is geheel in overeen- stemming met de Olympi- S sche voorschriften." JE kunt de titel op twee manieren le zen", zegt de heer Peter van Lindonk, uitgever van het boek „Sport en Spel". „Precies, zoals u het zelf zegt: Sport en Spel, maar ook Sporten spel, want spel is het ook". "VESENDERTIG jaar is Peter van Lindonk nu. In 1963 werkte hij voor een literair agent in Hilversum, een jaar later begon hij zijn eigen uitgeverij. „Och, die verhalen zijn er wel meer", lacht de geheel in het zwart gestoken uit gever. „Ik had tweehonderd gulden en een kamertje van drie bij drie meter Mijn vrouw typte 's nachts allerlei zaken voor Elsevier en van haar honorarium leefden wij. Als er in een colafles nog een beetje zat ging dat de gootsteen in, dan konden we weer een kwartje statiegeld gaan in casseren. Je gaat, zoals dat noemen, door het dal der tranen". "pN nu, ruim zeven' jaar J-J later? Uitgeverij Van Lindonk heeft intussen zo'n vijftig boeken uitgegeven en ook het onlangs uitgekomen geschenk tijdens de boe kenweek Poesie is door hem op de markt ge bracht. „Ik lever niets aan de boekhandel", legt. de heer door P. W. BUSSEL Van Lindonk uit, „alleen aan bedrijven, voor relatie geschenk, jubileumuitgave en zo". Het begin, dat tranendal, is wel moeilijk geweest voor uitgever Peter van Lin donk. Hij herinnert zich: „Je had in het begin na tuurlijk niets om te tonen, alleen je ideeën en je moest het vertrouwen winnen van de klant. Ik heb in het be gin wel eens zeven kilo me ter gelopennaar een klant en dan was meneer er niet en dan liep je weer zeven kilometer terug". Nu rijdt hij in een kleine Peugeot zo'n vijftigduizend kilometer per jaar door Europa om in binnen- en buitenland zijn klanten te bezoeken en nu is hij zo ver, dat er heel wat klan ten hèm opzoeken. We hebben het nog niet van Boekenjongen tot Mil jonair gebracht", lacht hij, maar de orderportefeuille is goed gevuld, zoals dat heet". IJ ET eerste boek dat Peter van Lindonk uitgaf was „Mijn vader, monsieur Mer- cédès": het is de biografie van de man naar wiens dochtertje Mercédès de au tomobielen van Daimler- Benz genoemd zijn. Iets, wat maar weinigen zullen weten. Uitgeverij Van Lindonk zit tegenwoordig in een wat betere ruimte en is, inclu sief de heer Peter van Lin donk, drie man sterk. „We hebben natuurlijk in die zeven jaar een geweldig archief opgebouwd", vertelt hij. „Als u zegt „behang", dan weet ik precies wie in Europa iets van behang weet. Wij kennen de man of de vrouw die alles weet van messen, gras, inkt, kinder stoelen, fietsen, de telefoon, de Donau, plannen voor een tunnel onder het Kanaal, hoeden, rum en vult u maar :n. Er zijn mensen die ons gewoon „bezeten" vinden. Maar dat moet ook". TYE vrouw van Peter van Lindonk typt niet meer 's nachts. Maar tussen de boeken is ze gebleven. „Ze werkt voor haar plezier in een boekhandel", zegt haai man. Hij heeft het nog nooit zo druk gehad als sinds sep tember vorig jaar. „Er zijn twee dingen", vertelt hij. „Je moet het heilige vuur hebben en je moet snel een goed idee kunnen produ ceren". En ten slotte komt Peter van Lindonk nog even terug op het gezamenlijke initia tief van Shell en Albert Heijn: het boek „Sport en Spel". „Hef. leukste voor mij als uitgever was, dat je nu niet eevs in je eexitje dit boe': moest verzorgen, maar mei een heel team. wel vijftien mensen. En je kunt dan op een. gegeven moment ook De Friese Miro is nog weer moderner en functioneler opge zet dan zijn voorgangers. Twee-derde van het 6714 m2 grote vloeroppervlak is ver koopruimte. die in een verhou ding van twee-op-één wordt gebruikt voor warenhuisartike- lén en voedingsmiddelen etc. lierman van Bergen Bcr. de Graaf Frans Hoekstra Afrekenen geschiedt in één centrale check-out sector met twintig kassa's. MIRO-CORNER Boven het wiiffll niveau be- j vindt zich een aantrekkelijke Miro-Corner met honderd zit plaatsen. Voorts vindt men in de Leeuwardense vestiging een gedistilleerd-markt, hakken en sleutelbar, PTT-agentschap en op het aan 600 auto's plaats biedende parkeerterrein een Miro benzinestation, waar men aan acht pompen zeer goedkoop zelf zijn tank kan vullen. Theo Klein helemaal niet meer zeggen: het was z ij n idee, want we hebben het allemaal sa men gedaan. Een heerlijke uitgave, dat wel". De oud-tienkamper Eef Kamerbeek, die zijn sport on der heel wat moeilijker omstandigheden beleefde dan te genwoordig gebruikelijk is, reageerde nogal verbaasd toen hij hoorde dat er zo maar een groot bedrag extra voor de sport beschikbaar komt. "He:, is nogal wat. Dat had natuurlijk vee] eerder moeien gebeuren. Geweldig! Ik hoep aileer., dat rr.en wat vérder wil kijken wan', de problemen lig ger. niet alleen op het finan ciële vlak. Gok de mentaliteit moet in Het derde zelfbedie ningswarenhuis van de tot het Albert Heijn concern behorende N.V. Miro opende woensdagmorgen 22 maart zijn poorten aan de rondweg om Leeuwar den. Deze aan de Tijnje- dijk ten zuidoosten van de Friese hoofdstad ter hoog te van de in aanbouw zijn de snelweg naar Drachten gelegen Miro is de derde vestiging: een jaar gele den kreeg Vlissingen de primeur, in september ge volgd door Maastricht. Dit najaar komt Nijmegen aan de beurt en volgend jaar Purmerend, terwijl verdere vestigingen in voorbereiding zijn. Gedurende de eerste drie dagen van de Sport-en- Spelaktie is er in de AH-fi- t Halen een beperkte hoe- s veelheid boekjes op mini- j formaat verkrijgbaar. On- der meer kunnen deze 5 boekjes gebruikt worden om de foto's van de sport sterren in te bewaren, alvo- rens men deze in het „gro- te" boek plakt. Nederland veranderen. In mili taire dienst had ik een com mandant die zei: Sport? Is dat iets waar je moe van wordt? Doe dan maar niet mee. Van zo'n man was natuurlijk wei nig medewerking te verwach ten". Zelfs ir. zijn werkkring (bij Philips) kreeg Kamerbeek in zijn glorieperiode heel wal minder faciliteiten dan alge meen werd aangenomen. „Na de Spelen van 1904 in Rome zei mijn directe chef, dat het nu wel genoeg was. Als ik met de topsport zou doorgaan kon hij weinig meer voor mij doen, vond hij. Dit alles is terug te voeren tot on begrip en onderwaardering voor de sport. Ik hoop dat dit gebaar van het bedrijfsleven een aanzet is voor een alge meen positievere houding ten opzichte van cle sport". Eef Kamerbeek vierde als tienkamper zijn grootste triom fen in het begin van de zesti ger jaren. Bij ce Olympische Spelen van Rome behaalde hij een vijfde plaats. Een jaar la ter werd hij in de strijd om het Europees kampioenschap vijfde. Als Kamerbeek aan die periode denkt rnoet hij constateren dat de huidige topsporters -- hoe wel nog steeds veel verbeterd moet worden heel wat be ter af zijn. „Ik trainde samen met Henk Timme. Samen reden we een keer in de week naar Keulen omdat we vonden dat daar alleen een goede training was. We namen brood mee. On kostenvergoeding en loonder vingsvergoeding bestond niet. Pas later kregen we een klei ne reiskostenvergoeding. 's Avonds' trainden we in de wegbermen of in plantsoentjes. Eigenlijk vond ik dat niet eens zo erg. 1-Iet probleem was dat je 's winters nergens terecht kon. In september had je voor het laatst de polsstok vast en in mei kon je dan opnieuw be ginnen. Nu zijn er indoorbanen om ook 's winters op de tech nische nummers te trainen". Kamerbeek vindt dat alles wat remmend kan werken op de prestaties van een topspor ter moet worden weggenomen. Aan de andere kant meent hij: "Het moet niet worden dat de mensen zodanig in de wat ten worden gelegd, dat ze geen enkele tegenslag meer kunnen verwerken. Je moet tegen een stootje blijven kun nen. Wat mi] betreft, ik vond hoe moeilijker, hoe leuker". Win: Kortland Het boek Sport en Spel biedt de mogelijkheid om door middel van een spe ciaal procédé uit Engeland diverse spelsituaties uit te leggen. De vader kan zijn zoon vertellen wat net wel, en wat net niet buitenspel is. welke fout een paard heeft gemaakt in een con cours liippique, welke moge lijkheden ijshockey heeft. Want in hel boek zijn op dubbel karton vijf wed- strijdvelden gemaakt. 1. Een grasmat, waarop men een voetbalveid en hoc keyveld kan uitleggen. 2. Het zwembad, te ge bruiken voor waterpolo, zwemmen en schoonsprin- gen. 3. De sporthal, waarin een tennisbaan en wielerbaan kan worden uitgezet. 4. Een ijsbaan voor ijshoc key en schaatsen. 5. Een tweede grasmat om een concours hippique op uit te zetten, maar ook om een tiental atletieknummers te demonstreren. In het boek is een dubbel vel karton waarop enkele honderden stukjes voorge- stansd zelfklevend plastic zijn aangebrachtDie stuk jes vormen het materiaal c.q. de accommodatie waar mee moet worden gewerkt, zoals doelen, lijnen, hinder nissen, horden, netten en af bakeningen. Ter completering van de aangeklede velden en banen worden er om een eindeloze variatie van spelsituaties uit. te beelden twintig dubbel- kaarten- met plakfiguurtjes en met foto's van sportster ren in omloop gebracht. Deze dubbelkaartjes krijgt men wanneer men bij Shell tankt en bij Albert Heijn zijn boodschappen doet. Bij dat opplakken is lijm over bodig. De figuurtjes plakken vanzelf op het gladde opper vlak van de speelvelden door ze even aan te drukken en zijn weer net zo gemak kelijk er af te halen. Herman van Bergem is nu bijna 25 jaar sportjournalist. Al die tijd werkte hij voor Het Binnenhof. Door het jarenlange intensieve contact met de sportmensen kent hij hun pro blemen door en door. Hij zegt: „Ik vind het een unieke aktie. Ik weet wel, dat NSF, CRM en NOC veel aktivi- teiten subsidiëren, maar het is lang met genoeg. En meer geld is er gewoon niet. Eerlijk gezegd is dat miljoen nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Er is veel meer nodig. Maar de aktie van AH en Shel'. is zo interessant oxndat het een eerste stap kan zijn naar een ontwikkeling waarbij het bedrijfsleven zich collectief mei de sport gaat bezighou den". Volgens Van Bergem kan de aktie al snel tot directe resulta ten leiden. „In de voorbereiding voor de Spelen kunnen de top sporters door dit extra bedrag net iets meer doen. Misschien kunnen atleten nog net naar een toernooi als laatste voorbe reiding waar anders geen geld voor was. Misschien is er ergens een jong talent die eigenlijk naar de Spelen zou moeten om erva ring op te doen, maar niet mag omdat er geen geld is. Met dat miljoen is dat geld er plotseling wei. Ik heb bovendien het gevoel dat dit alles stimulerend werkt op de sportmensen en hun lei ders. Ze krijgen het idee dat ze niet alleen staan. Want dez.e aktie wordt een succes. Daar ben ik van overtuigd. Het is een ongelooflijk mooi boek, dat iedereen die een beetje sport- minded is wil hebben". Nico v. d. Naet- Slotemaker

Allerhande | 1972 | | pagina 3