1969 Chateau Roc Saint Michel Bijzondere kalkoenrollades Mineraalwater voor talloze doeleinden Aardbeien-pasteitjes, n verrukkelijk Paasbegin Maca roni blokje? Verse kalkoenrollade om zelf te braden Uitgelezen hapjes Asperge-crème Hawaïaanse salade Nu ook verse vis bij AH Albert Heijn introduceert: Wijn van de maand bij AH Bruin of wit ei tik Igauw een nieuwe Vakmanschap is Meesterschap vers bier golden wonder sausje op? ASPERGE- TIPS Salade met gerookte kip Pasteitjes geruid met Ragout Fin Achter het stuur geen alcohol? Prima smaak Zorg voor feestelijke longdrinks Verrukkelijk van Verstegen! MAART ALLERHANDE beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. (Advertentie) Als u echt veel plezier van het asperge-eten" en -genieten wilt beleven, snijd dan ,een royaal gedeelte van het onder ste deel af en probeer er echt geen soep van te koken. (U kunt van die stukken in bouil lon wel asperge-bouillon trek ken, maar u dient ze er dan wel weer uit te vissen en ze gewoon te Verwijderen, ze blij- ven n.l. stokkerig en daar kunt I u nooit een goede asperge-soep j van maken). Schil ze bovendien niet té I dun, want dat is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt... uw j asperges zullen vliezig en dra derig zijn. Schilt u ze echt wat dikker af dan houdt u een i asperge over, die u helemaal i kunt opeten en die u 100 pet genoegen biedt. HET gebied van zesentwintig vierkante kilometer even ten oosten van de Franse stad Bordeaux is een van de schitterendste wijngaarden ter wereld en draagt de naam Saint Emilion. Het gekke is, dat heel wat Neder landers de streek kennen, zonder erbij stilgestaan te hebben dat ze in de buurt van de St. Emilion-wijnen waren. Want daar stroomt de rivier Dordogne en uit die streek haalt Albert Heijn voor U een 1969 Chateau Roe Saint Michel, en Grand Cru Saint Emilion, een wijn die op het wijngoed op fles werd gedaan. Deze maand bij A.H. de „wijn van de maand" voor minder dan negen gulden per fles. F)E Dordogne, een heerlijk stuk Frankrijk. En denk nu niet alleen aan het plaatsje Sarlat, want dat is wel lief, maar toch zo'n beetje het Val kenburg daar. Waar vind je nog in de bos sen langs de wegen wilde or chideetjes? Waar bloeit de bou gainville zomaar in het wild? Waar zijn er schitterender kas telen te bekijken dan in de Dordogne? Een Chateau de By ron bijvoorbeeld, machtig en imposant bouwwerk van de mensen die voor ons leefden, maar ons wel iets anders nalie ten dan alleen maar betonnen flats. TAE Dordogne is ook de streek van de truffels, die door varkens onder de grond worden opgespoord. Wel, de geur van truffels en de kleur van een donkere granaat, die vindt men terug in de 1969 Chateau Roc Saint Michel, een rijke en warme rode wijn met een vol en zacht karakter. Een wijn die door het tanni- negehalte gerekend moet wor den tot de zogeheten bewaar- wijnen. En wie. verstandig is, die laat de Chateau Roc St. Michel eerst een paar jaar „tot wijsheid" komen. Juist deze 1969-er leent zich enorm goed voor „opslag". En niet alleen dat de kwaliteit van de wijn per jaar zal verbeteren, maar met de jaarlijks stijgende wijn- prijzen, mag men hier nog spreken van een goede investe ring ook DN dan de dubbele garan- tie van die 1969 Chateau Roc Saint Michel. Niet alleen een Grand Cru, niet alleen een M.D.C. (mise du Chateau), maar ook nog een wijn die onder controle staat van de Jurade van Saint Emilion, een genoot schap, dat de kwaliteit van de St. Emilionwijnen bewaakt en steeds helpt verbeteren. Een góede belegging, een wijn van grote kwaliteit, een wijn met evengrote be- waar-mogelijkheden, voor een prijs die wij zeer zeker interessant durven noemen: 8,95. Appellation Saint Emilion Controlée. In maart bij A.H. de Wijn van de Maand. ADVERTENTIE Niets is zo eenvoudig te maken als dat.' U koopt ver rukkelijke geurige aard beien (en voor u hoop ik dat het verse zullen zijn.') en u koopt verder kant en klare pasteibakjes plus wat slag room. Nu klopt u eerst 2 eier dooiers met 40 gr. suiker en het sap van een halve ci troen zeer schuimig en u roert er een kwart liter ge klopte slagroom door. Met deze massa vult u de pastei vormpjes die u, ruim van tevoren, in de elven bros hebt laten worden, waarna u ze hebt laten afkoelen. Bovenop legt u een paar aardbeien en u garneert dit verrukkelijke geheel met een toefje slagroom. Over aardbeien gespro ken: De mogelijkheid be staat dat ze uit Israël af komstig zijn, alhoewel.1 in Israël is deze winter bijzon der veel sneeuw gevallën (hoe is het mogelijk!) en daardoor is, helaas, een deel van de oogst verloren ge gaan. Tussen Rome en Napels echter heeft men nieuwe aardbeienvelden aangelegd waarvan de aardbeien zeer vroeg onder plastic-kappen .tot rijping moeten komen. 1 opdat wij er vroeg in het seizoen van zullen kunnen genieten. Zoudt u. onverhoopt, ech ter geen (verse aardbeien kunnen bemachtigen: geen nood! U neemt ze uit het blik, laat ze goed uitlekken en garneert op deze manier uw aardbeien-pasteitjes. N.B. Druppel over de vruchten, vers of uit blik, een weinig marasquin of Cointreau (maar dit is na tuurlijk niet voor de kinde ren bedoeld'.). Wel extra lekker(zie de afbeelding). Overigens: deze heerlijk heden passen uitstekend bij het geurige morgen-kopje- koffie. Gebruik er 'kropsla voor. die u na wassen en volkomen droogschudden aanmaakt met wat mayonaise waardoor Zaanse mosterd (van de Huisman), een geraspt uitje, vrij veel vers ge malen 'witte peper, een snufje zout en wat ci troensap is geroerd. Meng er de blokjes ge rookte kip door en ver sier de salade met stuk jes gepelde tomaat zon de vocht en pitjes. Deze salade kan uitstekend óp individuele bordjeó' als een voorafje worden op gediend. geef bij .de kalkoen, schijven ananas, (vers of uit blik), hal ve perziken, schijven sinaas appel, mandarijnpartjes of wat u verder invalt. Het spreekt bijna vanzelf dat u dit uitstekende produkt koel moet bewaren, de datum van houdbaarheid is op de verpak king vermeld, maar ik geef u niet veel kans bp „lang bewa ren". daarvoor smaakt het té goed en is het té gemakkelijk in het gebruik O De hier volgende combinatie heeft een plezierige pittigheid. U schenkt in een longdrinkglas een scheut gembëmat en het I sap van een kwart citroen. I Naarmate u meer of minder van gember houdt, zal de „scheut" natuurlijk groter of j kleiner uitvallen! U vult aan met goed gekoelde tonic en zet j in het glas een houten saté prikker met aan het eind een I nootje gember (bedoeld als roer-apparaat) en u zet op dé rand van het glas een schijfje citroen te paard. Albert Heijn introduceert mineraalwater voor tafel- gebruik en voor talloze an dere doeleinden. Niet zomaar fris bron water. maar water dat te vens een aantal belangrijke eigenschappen bezit, die de spijsvertering bevorderen en de gehele gezondheid ten goede komen. Het water bevat uiteraard 'mineralen en zouten, maar in die mate, dat het niet de smaak beïnvloedt als het water gebruikt wordt bij bereiding van bijv. long- drinks. De keuze viel op het beroem de mineraalwater van Chaud- fontaine. een Belgisch kuur- en rustoord op 8 km. van Luik. met Spa behorend tot de bë- kendste bronnen van België en i gelegen aan de rand van de j schitterende Luikse Ardennen. In- deze schilderachtige omge- ving borrelt van grote diepte j het natuurlijke bronwater om- hoog, uiterst zuiver, chemisch I neutraal en licht geminerali- seerd. Op zijn weg omhoog neemt dit water de mineralen en zou ten mee, o!a. kalium, natrium, lithium, calcium, magnesium, mangaan, sulfaten, enz., terwijl het tijdens'het passeren van de verschillende aardlagen wordt gefiltreerd. In Chaudfontaine zelf past men bronwater ook toe als ge neeskrachtig middel bij ther- maal-baden. Dit water komt warm (36 gr. C) aan de opper vlakte en heeft een heilzame werking. In Chaudfontaine is dan ook een groot kuuroord ge bouwd. Dc heer A. G. ter Schure. de wijninkoper en drankendes- kundige van Albert Heijn, legt de nadruk op de funktie van dit water als begeleider van de maaltijd. „Het is niet zomaar water, maar zuiver bronwater, dat al leen al om de smaak prima voor aan tafel is. Het mineraalwater is kool zuurhoudend, waardoor het de spijsvertering bevordert. Het water is ook bij uitstek ge schikt voor de bereiding van bijvoorbeeld limonade, thee longdrinks (whisky) etc." Het nieuwe tafelvvater, dat onder eigen Albert Hcijnmerk gebracht wordt, kost f 0,65 per literfles. 1 Iets met ananas is hele- maal heerlijk ook al komen er nogal wat verschillende drankjes aan te pas. U giet 1 in een longdrinkglas, een 1 borrelglaasje wodka, een kwart borrelglaasje persico 1 en een kwart borrelglaasje crème de bananes, u voegt er stukjes ananas aan toe plus een paar ijsblokjes, roert even en u vult verder 1 aan met gekoelde Fanta. In I één woord het befaamde 1 engeltje.... In bepaalde streken van het land kopen huisvrou- i wen het liefste bruine J 2ieren omdat die lekkerder 1 zouden zijn dan witte. Door kip- c.o. eikenners wordt dit idee zonder meer naar j het land der fabelen ver- i wezen Bruin of wit, stellen 'zij, het doet kwalitatief i 1 niets terzake. Een tweede misvatting i volgens diezelfde kenners i is, dat een kakelvers ei (dus zo uit de ren) het lek- 1 kerst zou zijn. Niets daar- 'van zeggen de kenners, een Jei moet de gelegenheid i hebben drie a vier dagen te i besterven en is dan pas op 1 z'n lekkerst. Ook alweer volgens die kenners moeten 'eieren beslist op een koële j i plaats bewaard worden. (Advertentie) Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Macaroni. Yraag ernaar! Ook blokjes voor :Nassi Goreng, Bami Cioreng enz. De pasteitjes zitten zoet bij I elkaar in een doos en u behoeft ze slechts in de oven te zetten om de korst gloeiend en kro kant op te kunnen dienen. Ter wijl de oven dus zijn werk doet, maakt u een blik Dörffler 1 Ragout Fin open. Die naam Dörffler is waar- schijnlijk nieuw voor u. maar j wanneer u weet dat de beken de vleeswaren-producent Art- land onder deze naam zijn soe- pen. maaltijden en ragouts in de handel brengt, dan weet u i ook dat deze ragoüt fin (boor devol kalfsvlees, champignons en wat dies .meer zij) van een bijzonder goede kwaliteit is. Vul met de gloeiende ragoüt de brosse pasteibakjes en serveer ze onmiddellijk. U weet dat er een eveneens voortreffelijke .kalfsragoüt met champignons in blik onder eigen merk bij A.H. verkrijg baar is. In ons land is verse vis altijd in trek geweest. Vis is immers smakelijk en licht verteerbaar voedsel en bevat daarbij tal van waar devolle bouwstoffen, o.m. eiwitten. Vismaaltijden sluiten daardoor typisch aan bij de moderne eetge woonten en veel mensen hebben dan ook elke week een of twee keer vis op het menu'staan. In tegenstelling tot de toene- mende vraag naar verse vis worden de plaatsen waar deze wordt verkocht hoe langer hoe minder. Om het publiek toch in staat te stellen regelmatig verse vis te kopen heeft Albert Heijn I besloten naast de diep\*riesvis en de visconserven ook vers ge bakken, gerookte en gestoomde vis in het verkoopassortiment op te nemen. De verkoop hiervan vindt plaats vanaf een „marktstalle tje", of van een demonstratie- tafel: in heide gevallen mag dc klant eerst keuren. De verkoop is gestart met ge bakken lekkerbekjes en afhan kelijk van seizoen en aan voet zuilen gestoomde makreel, gé- rookte paling e.d. volgen. Voorlopig vindt de (aktïe)ver- koop één keer per acht weken in de meeste AH supermarts plaats: hoe zich djt in de toe- I komst zal ontwikkelen hangt mede af van het succes dat de verse vis bij de klanten heeft. Het Frans woordje "do- du" betekent niets anders dan "mollig", men zou ook kunnen zeggen "welge daan". Wanneer ons een figuur wordt aangekondigd als "père dodu" dan kan men zich een gezellige, rondbuikige opa met twin kelende pretogen voorstel len omdat hij intens van het goede der aarde weet te genieten! Onder de naam „Père dodu" komen twee van de aange naamste kalkoenrollade-soor- Hen tot ons. De eerste, en dat is zeker de meest spectaculaire, is een ap petijtelijk gebraden rollade die, gehuld in een heerlijke laag bruine gelei, verpakt is in een plastic bakje en die zo voor het gebruik gereed is. Laat zich uitstekend snijden (natuurlijk wel met een scherp mes) en moet koud gesavou reerd worden. Leg de schijven rollade op een bedje van knap perige slabladen, garneer met tomaat, komkommer, radijsjes en dergelijke en serveer er dan eventueel een pittige ma yonaise bij of ga met uw gar nering de vruchtenkant uit en Deze rollade die prachtig in spek gewikkeld is, wordt ook al weer koel bewaard. De ui terste datum van de bewaar- mogelijkheid staat erop. Het kalkoenvlees is heel In de „Delïcatesse"-afde- Iing van de supermart vindt u heel veel heerlijks. Een uitgelezen collectie pa- té's waarover reeds eerder de loftrompet werd gesto ken en daarnaast onder meer een grote verschei denheid aan hammen o.a. rauwe boerenham, Sallandse achterham, „Landrauchschinken" het geen niet anders is dan Duitse gekookte achterham en last but not least de Co- aurger ham: Cobourg Fu- mé. Een goede tip: wikkel eens een zeer dun gesne den plakje van de ham uwer keuze om zo'n stukje verse ananas.... een bijzon der goede combinatie licht gezouten en gepeperd het geen voor u nog alle mogelijk heden open laat om zelf met wat kruiden te spelen. Per kilo moet u bovenop het fornuis op een braadtijd van 50 minuten per kilo rekenen, u kunt hem ook in een matig warme oven bruin en gaar la ten worden. Laat niets u let ten om er 'een fijn gesnipperde ui, sjalotjes, tijm en/of laurier aan toe te voegen. Als u deze rollade warm serveert, geef er dan bijvoorbeeld eens macaroni met ^esauteerde champignons en een groene groente bij. Maar ook gebakken kleine aard'apppeltjes en Brussels lof smaken er voortreffelijk bij. Natuurlijk kunt u dit gebraad ook helemaal af laten koelen en het dan geven met verschillende sausen vanaf Béarnaise tot en met Cumberland Sauce. Ver wijder voor het snijden, voor zichtig het net en snijd met een goed scherp mes. N.B. Verrukkelijk met kas- tanjepuree. Maak de saus eens af met een glas goede rode wijn en wat room. Geef er eens stoof sla bij of doperwtjes ver mengd met gefruite uitjes. U ziet, er zijn tal van mogelijk heden metiLe père dodu! Laten we wel wezen, de lek kerste asperge-crème is een echte die men maakt van een goed getrokken kalfsvleesbouil lon waarin men dan de hele asperges gaar kookt (zonder de weggesneden harde uiteinden). U bindt .die bouillon, nadat u de asperges eruit genomen heeft niet een weinig bloem vermengd met boter en u voegt aan deze fluwelig gebonden soep, zout naar smaak, vers gemalen peper en wat geraspte nootmuscaat toe. Van de, uit de bouillon genomen. asperges snijdt u een deel klein, u be waart de punten (ongeveer 5 cm lang), de rest van de asper ges pureert u in de mixer en u voegt deze puree aan de soep I Met ananas kunt u veel meer j doen dan ze alleen maar als een toetje te serveren. Waarom zoudt u er niet eens een Ha waïaanse Salade van maken U hebt er voor nodig: 100 g rozijnen, 2 grape-fruits, 4 schij ven ananas, ditmaal uit een blikje omdat u ook 2 eetlepels j ananassap nodig hebt, 1 papri- ka, 6 eetlepels 1000 Islands Dressing (een heerlijke pikante slasaus van Kraft) en 4 eetle- pels fijngehakte noten. U begint met de rozijnen on geveer 5 minuten in heet water te laten wellen, daarna laat u ze uitlekken. U maakt de gra- j pefruits goed schoon en ver- deelt de van alle velletjes ont- dane partjes in stukjes, dat doet u ook met de ananasschij- ven en met de schoongemaakte i paprika (zaadlijsten en pitjes goed verwijderen .en ook in dit geval zal een rode paprika ex tra goed van kleur zijn). Nu mengt u alle- ingrediën ten, behalve de noten, door el kaar. Die gehakte noten strooit u er op het laatst over. Deze salade vormt een uit muntende combinatie met kal koenrollade. Die kunt u. gebra den en wel, bij AH kopen en in dat geval bent u zeer snel klaar met het serveren van een lichte maaltijd, vooral wanneer u er nog een knapperig stokbrood bij geeft. U brengt de crème al roeren de tot aan het kookpunt, voegt er de aspergepunten bij en ser veert deze exquise asperge-crè me onmiddellijk. Dit is één van de beste gebonden soepen die u kunt maken, bewerkelijk, niet goedkoop maar wel zeer bijzon der, Het spreekt vanzelf dat u dit naar eigen inzicht kunt vereen- I voudigen... u kunt de bouillon van blokjes maken, u hoeft er geen room aan toe te voegen, u kunt de asperges tot een mini mum beperken, u kunt even tueel een pakje gebruiken als basis en u zult zonder enige twijfel een kopje soep opdie nen, alleen het is niet hetzelf- de... toe evenals een scheut onge klopte, ongezoete slagroom.

Allerhande | 1972 | | pagina 13