Na een winterloos seizoen feestelijke paasdagen Heerlijke diepvries krab uit Canada Italiaanse vissalade Heerlijke gebakjes met ananas en aardbeien LENTE OP Pikante toastjes met avocado (W)etens- (waardig heden Feestelijk gevelde verse ananas Avocado Kleine overpeinzing Avocado Een exclusieve lekkernij Avocado bij warm vlees Lekker lunch-hapje met de Pasen Salade d la Cöte d' Azur SPvSÖX vers bier Vakmanschap is Meesterschap Fruitsalade met avocado Compote van avocado's MAARTALLERHANDE A 11 Het is geen winter geweest. In de tuin lopen de bollen vroeg tijdig uit en daarom houdt een gewoon mens zijn hart vast. Stel je voor dat het nog zou gaan vriezen of dat er een ellendig gure periode aan zou breken Toch schijnen on ze planten en bloe men, bollen en wat dies meer zij een be hoorlijk weerstands vermogen te hebben tegen dit soort on verhoopte kwalijkhe den. Wij behoeven er dus niet aan te twijfelen of we zul len op ons feestelijk paasontbijt onze tafel kunnen sieren met narcissen, tul pen, druifjes, enfin, met alle bloemetjes waar ons hart op dat moment naar uit gaat! Goed voor ons, want het zal ons blij stemmen En dan hoeven we verder niet al te zeer uit te wijden over de ge kleurde eieren, de diverse soorten brood, de paas-tul- band, het paasbrood (al dan niet met spijs), en de speciale paas-aardigheidjes waar ieder gezin zo zijn eigen kijk op heeft. En dit is dan het begin van de dag Maak het uitgeschepte vruchtvlees van een avocado zeer fijn en meng er citroensap, vers gemalen witte peper, een geraspt uitje, een bewijsje knoflook, wat mayonaise en eventueel wat hot ketchup door. Serveer deze combinatie bij warm gehakt, een knapperi ge varkenscarbonade en u zult smullen Een pakje van 170 gram kost 4.25 en dat is gezien de huidi ge prijzen voor de blikjes krab werkelijk bijzonder voordelig! Niet alleen voordelig, maar ook buitengewoon smakelijk! En natuurlijk kunt u er dan per traditie, een slaatje of een krabcocktail van maken, u kunt er echter ook eens een heerlijke ragout van bereiden die u naar verkiezing opdient in een rand van droog gekookte rijst, dan wel een rand van luchtig geklopte aardappelpu ree. Maak een heerlijk gebonden witte saus: gelijke hoeveelhe den boter en bloem vermengen tot een glad papje ontstaat, er zoveel melk Mjgieten onder voortdurend roeren tot een ge bonden gladde saus het resul taat is. Voeg daar dan bij: een ge raspt klein uitje, wat zout naar smaak, vrij veel vers gemalen witte peper, wat geraspte noot muskaat en een scheut droge witte wijn. Laat deze saus on der voortdurend roeren even doorkoken en voeg er de ont dooide krab bij. Liefst niet te weinig, het is niet gezellig als u naar stukjes krab moet zoeken. Proef vooral Gek dat we met de paasda gen bijna altijd meer aandacht i aan het ontbijt besteden dan I aan de lunch. Aan u om eens een zeer bijzondere Italiaanse vissalade op te dissen bij de lunch. Neem er een blikje tonijn voor (het mag natuurlijk ook zalm zijn, dat is een kwestie van smaak), als u maar zo on geveer 200 gram vis hebt. Verdeel de vis in stukjes en meng deze luchtig met een ge raspt uitje, een in kleine stuk jes gesneden paprika (een rode doet het voor de kleur extra goed, een groene kan natuurlijk ook), vier eetlepels Italia-mix (een pittige vinaigrette-saus van Kraft) en voeg er, als u van het fris-zurige houdt, nog een extra scheutje citroensap bij. Eventueel, ook alweer een kwestie van smaak, wat fijnge knipte bieslook, als u zo'n vers polletje kunt bemachtigen of de beschikking hebt over een kruidentuintje. Leg het pittige vismengsel op een bedje van knapperige sla bladen. U garneert het geheel met gevulde olijven die u in plakjes snijdt. Geef er toost of geroosterd brood en boter bij en waan uzelve aan de boorden van de Middellandse Zee. Nog even een heel leuk sla- tje dat zic'n uitstekend laat com bineren met een fondue van varkensvlees. Voor 4 personen hebt u nodig 250 g zuurkool, 2 appelen, 1 banaan, mandarijn partjes (zo niet vers dan uit blik). 4 eetlepels Kraft Sauce Frangaise en 2 eetlepels fijn gehakte noten. E'e zuurkool snijdt u fijn. u maakt de appelen schoon en snijdt ze in stukjes, u snijdt de banaan in plakjes. Vervolgens mengt u alle ingrediënten door elkaar behalve de noten. Die strooit u er tenslotte als garne ring over. Bij AH vindt u zeer mals en goed varkens-fonduevlees. Geef er enkele sausjes van uw keuze bij, wat stokbrood, bovenstaande frisse sla en drink er eens een glas van dat hele beste bier bij. Het gehele etentje heeft een uitgesproken stoer en mannelijk karakter! ambachtelijk gebrouwen, met een eigen karakter en een bijzondere smaak en frisheid, bereikt door een volkomen natuurlijk brouw en rijpingsproces, dat bijna vier maanden duurt. beugelfles 63 cent, pijpje 48 cent, want alle waar is naar zijn geld. Als u tot de „baklustigen" behoort dan kunt u de gebakjes zei bakken en dat is dan nog altijd het lekkerste. Deeg: roer 200 g boter met 120 g suiker en een pakje vanillesuiker schui mig, roer er vervolgens een ei erdooier door. Dan gaan er 400 g bloem en 120 g gemalen amandelen door. Goed kneden en het deeg uitrollen. U bekleedt er kleine vormpjes mee en bakt deze blind af. Daarna bestrijkt u ze, als ze afgekoeld zijn. met abrikozen- marmelade en u legt er wat vruchten in: aardbeien in de helft gesneden, perziken uit blik in stukjes verdeeld, uitge lekte ontpitte kersen, stukjes verse ananas. U klopt vervolgens slagroom met een scheut kirschwasser stijf!) en brengt de slagroom met een scheut kirschwasser op smaak. Bedek er de vruch ten mee en garneer met een paar stukjes ananas, een halve verse aardbei, een reepje per zik uit blik, een stukje peer, een abrikoosje, een geconfijt kersje, de z.g. „bigarreaux", een ontpitte kers of wat u maar invalt op het gebied van al het heerlijks. Laat uw fantasie werken en het resultaat zal zonder enige twijfel verrukkelijk zijn! Vooral wanneer u langs de rand van het gebakje nog wat gerooster de, geschaafde amandeltjes strooit. Een geweldige traktatie voor de feestelijke paasdagen, dank zij de verse ananas en de ver se aardbeien! (Indien niet aan wezig zijn beide te vervangen door uitgelekte vruchten uit blik.) N.B. Wilt u niet bakken, koop dan kant-en-klare vorm pjes en vul ze als boven aan gegeven. of het geheel hartig genoeg is, voeg er zo mogelijk nog een snuifje tijm, bij en serveer de krab op een van de boven staande wijzen. Met een ge mengde salade erbij, is dit een bijzonder smakelijk gerecht! Zeer goed voor de feestelijke paasdagen. Stukjes sinaasappel, stukjes verse ananas, ge- pelde en zo mogelijk ont- pitte druiven, halve walno- ten en wat suiker moet u V luchtig omscheppen, giet er vervolgens een glaasje wit- te rum over. Voeg er even voor het serveren blokjes avocadovruchtvlees over j die voorzien werden van een weinig citroensap om eventueel verkleuren te voorkomen. Een avocado is een peer vormige vrucht, 'die hard aanvoelt en voorzien is van een donkergroene of don kerbruine rulle schil. Het vruchtvlees is licht van kleur en de pit is kloek van afmeting. Het is sran te be velen om de vruchi onmid dellijk na het dooirmidden- snijden met citroensap in te wrijven om bruin yerkleu- ren te voorkomen, i De veelzijdigheid van dit voortreffelijke Israëlische product (Carrmél-avoca- do's) ligt in het feit dat zich met avocado's zowel zoete als pikante igerech- ten laten klaarmakien, dat de avocado uitstekend smaakt zowel met; vlees, gevogelte als met vis en schaaldieren, dat men er smeersel voor snackjes en soepen van kan maken, kortom dat men op alle mogelijke manieren van de ze zeer vitamine-rijke vrucht, die bovendien nog rijk aan mineralen is, kan genieten. Hier volgen wat recepten. Voor vier personen hebt u nodig anderhalve liter goed ge concentreerde, gloeiende kippe- bouillon, 250 gram schoonge maakt vruchtvlees van avoca do's, in blokjes gesneden, zout en vers gemalen peper naar smaak. dl droge witte wijn en het sap van een halve ci troen. Gameer met schijfjes citroen. Doe de bouillon met de avoca doblokjes, het zout en de peper in de mixer tot een gladde massa is verkregen. Voeg er in de pan de, even verwarmde, wijn bij plus het citroensap en breng al roerende de soep tot het kookpunt maar laat ze vooral niet koken. Leg in iede re kop of bord bij het serveren een schijfje citroen. Het vereist, behalve enige oefening, vooral een zeer spits en zeer scherp mes om een ananas te kunnen uit hollen zodat hij met een geurige en kleurige vruch tencombinatie gevuld kan worden. U begint met er een roya le hoed met pluim af te snijden, waarna u voorzich tig de ananas uitholt. Ver wijder uit het vruchtvlees de harde kern. snijd de rest in stukjes en laat die, goed afgedekt in een kom, een paar uur trekken in wat rum en een weinig suiker. Dat geeft u mooi de tijd om de vruchten van uw keuze schoon te maken en in stukjes te verdelen wat de verse soorten betreft: aardbeien, sinaasappelen, appelen. Laat echter niets u weer houden om er, in stukjes ge sneden, perziken en abriko zen bij te voegen evenals wat mandarijnpartjes en kersen uit blik. Ook de blanke peren uit blik voelen zich in dit gezelschap voor treffelijk thuis. Meng de vruchten uwer keuze tenslotte met de ana nasstukjes en de rum en voeg er op het laatst nog een in plakjes gesneden Chiquita-banaan bij. Vul met al dat heerlijks de ana nas op royale wijze en laat de pluimenhoed er bovenop balanceren. Het is een grandioos des sert waarvoor een ieder u beslist zal loven en prijzen! Voor 12 toastjes hebt u nodig: 2 avocado's, 2 eetlepels sla saus, 1 theelepeltje mosterd (van die beste Zaanse zout naar smaak, vers gemalen peper en wat olijven om te gar neren, ofwel vers gepelde garnalen, een stukje schelvislever, een stukje koude gekookte vis, een halve walnoot, een fraai stukje tomaat (zonder vocht, vellen, pitten of andere onge rechtigheden) en wat u verder eigenlijk qua smaak en kleur aantrekkelijk lijkt U snijdt de avocado's overlangs open, u haalt de pit eruit en u lepelt de avocado's welhaast leeg waarna u het vrucht vlees prakt met een vork. vo^gt er de mosterd, de sla saus, het zout en de vers gemalen peper aan toe, u roert goed en u besmeert hiermee de toastjes (bepaald niet zuinig!). U garneert de toastjes in bonte afwisseling met de gar nalen (eventueel langoustines uit blik), de stukjes tomaat, de olijven, het stukje koude vis. de walnoot, de schelvislever (wel voorzien van wat extra zout, en vooral veel vers ge malen peper) en wat u verder maar lekker mocht lijken! Gewoon enig van kleur en smaak! Hiervoor hebt u nodig 2 avo cado's, 2 Chiquita-bananen2 grape-fruit, wat walnoten, wit te rum, 1 citroen, suiker en ci troensap, U snijdt de avocado's open en haalt de pit eruit, daarna smeert u ze met citroensap in. U schilt de beide helften en snijdt ze in blokjes waarna u er nog wat citroensap overheen druppelt. U pelt de grape-fruit en ver deelt de parten (zonder vel) in stukjes, u pelt de bananen en snijdt ze in schijfjes. U voegt er de gehakte noten aan toe en u schept alles luchtig door el kaar. U giet er een flinke scheut rum over plus wat sui- Maart is de lentemaand, al zouden we dat soms niet zeggen. Maar wie buiten om zich heen kijkt ziet wel degelijk iets van het prille voorjaar. Lente geeft ons dat merkwaardige blije en jonge gevoel. We hebben ineens weer overal zin in, vooral in de nieuwe voorjaarsmode! Pasen is misschien een goede aanleiding om je 'in het nieuw te steken', maar zeker om dat frisse van de lente op tafel te brengen. Trouwens, waarom alleen met Pasen? ker en u schept nogmadXs de zaak voorzichtig door elkaar. Serveer deze fruitsalade in in dividuele glazen kommetjes en garneer het geheel met noten. Voor 6 personen hebt u 3 mooie avocado's nodig. Verder 250 gram Canadese krab uit de diepvries, 1 hardgekookt ei, 50 gram boter, 2 hardgekookte eierdooiers, mayonaise, mos terd, 1 theelepel geraspte mie rikwortel, 1 rode paprika, 1 ci troen, kropsla. U begint met de krab te laten ontdooien, u ver deelt hem in blokjes en ver mengt ze met mayonaise, de mosterd en de mierikwortel. Daarna roert u de ttoter tot room, prakt de eierdooiers, roert ze met een betamelijke hoeveelheid mayonaise door de tot room geroerde boter en kruidt het geheel goed met zout en veel vers gemalen witte pe per. U maakt daarna de papri ka schoon en snijdt hem in reepjes. U schilt de avocado, wrijft hem goed in met citroensap, snijdt hem overlangs door. 'ver wijdert de pit en wrijft ook de binnenkant met citroensap in. Nu vult u de avocado-helf len met het krabmengsel, goed royaal en langs de rand van de avocado spuit u de pikainte eierboter met een spuit in ie>en fraai gekarteld randje. Hebt u zo'n instrument niet. dan doet u het met een vork en u trekt er randjes in Versier de gevulde avocado's relet schijfjes hardgekookt ei en de reepjes paprika, zet ze op een bedje van knapperige slabladen en zet deze heerlijke hors d'oeuvre tot het moment van serveren op een zeer koele plaats. Paasgroenten De voorjaarsgroenlen le nen zich hier uitstekend voor. En ze fleuren niet al leen onze maaltijden maar ook ons uiterlijk op. Jonge groenten bevatten immers veel vitaminen en minera len, bovendien zijn het nog slankmakers ook! Altijd prettig als we er op ons „paasbest" uit willen zien. Geniet dus veel van de Hollandse kassla, raapstelen, postelein, malse andijvie, verse spinazie, worteltjes en alles wat er aan „nieuwe oogst" te krijgen is. Vindt u het allemaal nog wat prijzig, verwerk ze dan rauw tot een lekkere salade of een stamppot; hiervoor is de helft van de normale hoeveelheid nodig en de voedingswaarde van rauwe groenten is nog hoger ook. Lentestamppot Stamppot klinkt winters maar als bij aardappelpuree op het laatst fijngesneden bladgroente wordt toege voegd en even meever- warmd, is het toch wel heel anders. Gaat de gedachte uit naar een salade, schrik er dan door Heieen Nieuwenhuis niet van terug om eens wat blokjes kaas. reepjes ham. gewelde rozijnen, plakjes radijs of fijn gesneden ven kel er door te mengen. Een voorjaarssalade kan zo ver anderlijk zijn als het weer! Altijd een goede combinatie met jonge groente is een stuk braadvlccs. Braadtijd Houdt de braadtijd goed in het oog, wordt het vlees te lang gebraden dan wordt het er beslist niet lekkerder op. Nog een kleine tip: laat het vlees na het braden een paar minuten staan en snij het dan dwars op de „draad" in plakken. En wat weerhoudt u om de jus af te maken met wat tomatenpuree, fijngehakte tuinkruiden, mixed pickles, mango chutney, kersenjam, een scheutje rode wijn of sherry? Het zijn maar simpele dingen die de maaltijd net dat geven waarmee de alle daagse sleur doorbroken wordt. Leuke schotel Is er wat vlees overgeble ven, eet dit dan de volgende dag koud. U kunt er een leuke schotel van maken met behulp van fleurige ra dijsjes. plukjes sterrekers en uitgeholde tomaatjes gevuld met een lekkere mayonaise. Ook erg goed bij een wat uitgebreidere broodmaaltijd, misschien wel een goed idee voor wakkere weekend- brunch? Ziet u het voorjaar nog niet zo erg zitten omdat we geplaagd worden door maartse buien, doorbreek het Hollandse klimaat dan met zongerijpte vruchten. Sinaasappelen, grapefruits en af en toe een citroen ver jagen pardoes de laatste 'wintergriepjes.

Allerhande | 1972 | | pagina 11