Kleine keuken vereist planning en efficiency Xassi Goreng blokje? De keuken als werkruimte (Wetenswaardigheden De drie Y's: Elektrische apparaten Vergiltigings Informatie Centrum in Utrecht Mejuffrouw A.D. Mol van Bouwcentrum Rotterdam V*o&e/l Prijzen GOED BEKEKEN L Geraffineerd vers bier Pto&d want alle waar is naar zijn geld Lekker, lekker van Verstegen! Eethuisje De Reehof geopend Peulvruchten: probleemloze winterkost Geen probleem Door Heieen Nieuwenbuis golden wonder krakend vers Stopcontacten Prijs 2 ALLERHANDE JANUARI door P, W. BUSSEL Duizenden vrouwen hebben een kleine keu ken. „Een véél te kleine keuken", roepen ze. Me juffrouw A. D. Mol deskundige bij het Bouwcentrum te Rotter dam zucht. „De vrou wen moesten eens gaan nadenken", zegt ze. „Als je een kleine keuken hebt moet je de moed en energie hebben er eens voor te gaan zitten en dan zeggen: Wat ge bruik ik nu veel en da gelijks en moet ik bij de hand hebben?" Dat is een vuistregel, vindt mejuffrouw Mol en ze bedoelt tegelijk: er staan in keukens soms dingen die een vrouw eens per twee jaar gebruikt en die dingen nemen niet zelden goede plekken in. „Planning en ef ficiency betekenen soms, dat je bepaalde zaken weg moet doen", zegt mejuffrouw Mol. „Onderzoekingen hebben uitgewezen dat er een hoop overbodige dingen in keu kens staan. En wie er beslist geen afstand van wil doen, die moet ze ergens hoog in een kast wegbergen, zodat er vlak bij de hand ruimte voor de dagelijkse spullen komt". Maar efficiency betekent volgens mejuffrouw Mol ook, dat een vrouw soms dingen moet gaan aanschaf fen. „Een zoutvaatje, om maar eens iets te noemen. Daar mag men er best drie van hebben, want het is on- vzin om naar de kamer te lo pen en het zoutvaatje te gaan halen. Dat is niet effi ciënt." Een pasklaar recept geven voor de bezitster van een kleine keuken gaat niet, want niet alleen is telkens de situatie anders, maar er is ook verschil van smaak en karakter. „Maar begin met die pan- nenrekken van de muur ie halen en vervang ze door kastjes", zegt mejuffrouw Mol. „Wandkastjes met ver stelbare planken erin, want hoe kleiner een keuken is, hoe zorgvuldiger men moet plannen. Je moet gewoon geraffi neerd denken. Soms is een uitschuif bare plank een ge weldige oplossing. En dat geldt net zo goed voor keu kens in huurhuizen: weg met die pannenrekken. En weg met dat gordijntje on der de gootsteen. Er is altijd wel een handige doe-het- zelver in de buurt die er een deurtje kan maken en wat aanpassingen er achter zoals barbertjes en dat soort dingen". Mejuffrouw Mol vindt dat men de keuken pas is gaan ontdekken., sinds er centrale verwarming is. Vroeger con centreerde zich alles in de winter in de woonkamer, de rest van het huis was koud en iedereen riep telkens: „Doe de deur dicht". Nu kan die deur blijven open staan, nu is men gaan uitbreken., de keuken bij de kamer gaan trekken soms, kortom: gaan spelen met het huis. „Natuurlijk moet je in een kleine <euken concessies doen", vindt juffrouw Mol, „maar een lichtpunt boven het fornuis is gewoon nood zakelijk. En er zijn kookpla ten die je op een koelkast kunt zetten en er zijn ook losse oventjes. Zo kun je dikwijls een hoop ruimte vinden". Veel keukens in huurhui zen zijn zo'n beetje koe koek éénzang, maar mejuf frouw Mol zegt: „Met kleu ren kun je zoveel doen, maar wij Nederlanders heb ben er niet zo veel gevoel voor. Je kunt enorm leuk com bineren, gordijnen met handdoeken, maar dan moet je nadenken en niet zo maar ingaan op de eerste de beste aanbieding. Eerst nadenken: past die handdoek bij mijn keukengordijnen. Het is dik wijls zo, dat we maar wat doen." Een koperen pan tegen de muur, een streng fruit of knoflook, een rek met drinkmokken allemaal leuke opfrissers van een keuken, hoor ik in dat Bouwcentrum. En mejuffrouw Mol zegt ook: „Goed dat steeds meer vrouwen werken. Vrouwen met banen moeten hun werk gaan „plannen" en dan blijkt het pluspunt te zijn, dat er ineens veel meer kan dan in de tijd, dat ze de he le dag thuis waren. Wij moeten kennelijk een stok achter de deur hebben." (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 (Advertentie) Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Nassï Goreng. Vraag ernaar! Ook blokjes voor Bami Goreng. Macaroni enz. Van oudsher hebben de vrouwen het voedsel bereid voor hun gezin nen in keukens, door mannen gebouwd. En dat hebben die vrouwen dan ook wel geweten Er zijn keukens ge bouwd van gigantische afmetingen, waarin dan wel niet de huisvrouw, maar de dienstbode kilo meters aflegde, heen en weer van aanrecht naar fornuis. Er zijn keukens zo piepklein, dat er al tijd een strijd is -bij het openen van gang- of kastdeur, waar geen extra tafeltje kan staan en de koelkast geen 3 vindt Gelukkig is er de laatste vijfentwintig jaar wel enige verandering gekomen. De vrouwen zijn gaan meespre ken door de V.A.C.'s (de Vrouwen Advies Commis sies), die bij de bouw van gemeentewoningen inspraak kregen en hun wensen ken baar mochten maken. Ze hebben daarbij wel ervaren, dat menigmaal de vervul ling van die wensen onmo gelijk was, omdat de bouw kosten er te veel door zou den stijgen. DESKUNDIGEN Maar ze hebben ook hulp gekregen van deskundigen. Het NITHO (Nederlands In stituut voor Toegepast Huis houdkundig Onderzoek), het Bouwcentrum, de Nationale Federatie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting (helaas per 1 januari 1972 opgeheven door subsidie in- De Albert's Corner ie Reeuwijk heeft er vorige maand een bijzonder sfeer vol ingericht Eethuisje bij- gekregen, dat de naam De Reehofdraagt. Het nieu we Eethuisje bestaat uit drie kleine, intieme ruim tes en is vooral afgestemd op ieder die in een gezel lige en ook wat exclusieve sfeer de maaltijd wil ge bruiken. De ervaring heeft geleerd dat de eethuisjes ook voor zakelijke bijeen komsten bijzonder geschikt zijn. Naast De Reehof -vindt men eethuisjes bij de Al bert's Corners van Amster dam, Utrecht, Oud-Lens den. Leiderdorp en Beek bergen. trekking) zijn op dit gebied actief. Daarnaast heeft de indus trie zich op de keuken ge richt en zien we steeds meer „droom"-keukens, die ele ment voor element in een bestaande keuken kunnen worden geplaatst. DROOMKEUKEN Hoe zou de „droomkeu- ken" er uit moeten zien? In de eerste plaats: het gaat niet om een mooi kleurtje, een heleboel kastjes al leenHet gaat er om, dat de huisvrouw in. haar werkruimte zo vlot en moei teloos mogelijk haar taken kan verrichten. Wat betekent, dat goot steen, werkvlak en kook gelegenheid liefst op één lijn moeten liggen. En wel van links naar rechts zo: een aanrechtruimte - goot steen (liefst dubbel), werk- j vlak - kooktoestel - afzet- i vlak. LENGTE De meest linkse ruimte j om de afgewassen vaat weg j te zetten (alleen linkshandi- gen zullen die liever rechts j deponeren): de dubbele gootsteen voor vaat en na- i spoelen: de werkruimte om I groenten e.d. klaar te maken en dan de kookruimte met j rechts nog een smalle ruim- te om eens een deksel, pan of roergerei neer te leggen. De lengte van de keuken is bepalend voor de moge- j liikheden. Minimaal moet die wand 290 cm zijn. in ge- noemde volgorde verdeeld: 60 cm. 50 cm. 90 cm, 60 cm en 30 cm. WAND Is de lengte minder, dan vervalt allereerst het afzet- vlak naast het kookappa- raat. Een wandlengte van 310 cm is eigenlijk noodza kelijk om ook de dubbele gootsteen te realiseren. Is de wand te kort. dan kan nog een oplossing wor den gevonden, door een L-vorm. Het gaat om het principe van een doorlopen de reeks van werkplaatsen. De hoogte van de aanrecht (het werkvlak) moet voor de gemiddelde gebruiksters in ieder geval 90 cm zijn; de diepte 60 cm. Ideaal -is om onder het werkvlak, zoals bij een schrijfbureau, een opening te hebben, zodat het werk ook zittend gedaan kan worden. En dan wel op een stevig en gemakkelijk krukje, zodat rug- en been spieren niet overbelast wor den. Veel keukens hebben ult- trekbladen als werkvlak; in dat geval moet de construc tie heel stevig zijn, een wie bel plankje heeft niet de minste zin. Beperk de keu keninrichting tot het nood zakelijke. Spullen die men nooit gebruikt zijn alleen maar lastige vulling voor de kastjes. PLANKEN Laat in de keukenkast de planken zo plaatsen, dat er b.v. boven stapels borden geen overtollige ruimte overblijft. Levensmiddelen kunnen het best op smalle planken geplaatst worden, zodat men geen twee rijen achter elkaar krijgt. Aan de kastdeur kunnen misschien rekjes geplaatst worden, waarin veel gebor gen kan worden. Het sys teem moet altijd zijn: op bergen zo dicht mogelijk bij de plaats waar iets gebruikt wordt. Pannen dus bij het werkvlak en de kookplaats. Ook in een bestaande keuken kunnen dergelijke voorzieningen getroffen worden. MATEN Aan de maten van een keuken valt weinig te ver anderen, de indeling kan soms niet ideaal zijn, maar de kastindéling is een be langrijk punt, dat wel in eigen hand gehouden kan worden. Wie zich een „droomkeu- ken" gaat aanschaffen in losse elementen moet niet alleen een nauwkeurige plattegrond van de keuken maken, maar daarbij ook rekening houden met het opendraaien van deuren, de mogelijkheden om koelkast en kookapparaat eventueel in te bouwen e.d. MATERIAAL Ten slotte is de materiaal keus belangrijk. Let op of de randen glad en richelloos zijn afgewerkt, of de hand grepen gemakkelijk zijn, of een eventueel uittrekblad een zekere druk weerstaat. Houdt rekening met de si tuatie in de keuken ten op zichte van bijvoorbeeld de zoninval. Een gepolijste roest vrije stalen aanrecht en gootsteen kan hinder lijk blikkeren onder lichtstralen, ook de la- waaifactor bij het hante ren van het vaatwerk moet men incalculeren. Een hard plastic plaat op het werkvlak zal geluid dempend werken. Hoe zou liet komen dat peulvruchten zich al eeuwen lang als gewaardeerde winterkost hebben kunnen handhaven? Er zijn verschillende redenen, de belang rijkste: peulvruchten zijn erg gezond, goedkoop (pret tig voor de maand januari!) en ze bieden een grote variatiemogelijkheid zonder al te veel problemen. staan er zelfs voor baby's geen problemen meer. De peulvruchten worden gewassen en weggezet om te weken, tenminste gedurende 12 uur, met zoveel water dat ze net onder staan. Met dit water worden de peulvruch ten aan de kook gebracht. De kooktijd van bruine en witte bonen is ongeveer 1 uur, kapucijners moeten 1 tot lVs uur koken, linzen 3/4 tot 1 uur en spliterwten hebben 1 tot I1/» uur nodig om gaar te worden. Giet het kookvocht pas op het laatste moment af, an ders worden de schillen stug. Het kookvocht van bij voorbeeld bruine bonen kan nog gebruikt worden voor een lekkere soep. De gedroogde zaden van de peulvrucht, wij kennen vooral bonen, erwten, kapu cijners en linzen, zijn zo ge zond omdat er veel eiwit, vitamine B, ijzer en zetmeel inzit;. En dat zijn voedings stoffen die we in de winter best kunnen gebruiken! Vitamine C ontbreekt in- peulvruchten en daarom moet de maaltijd aangevuld worden met verse groenten of citrusfruit. Aardappelen mogen wel eens vergeten worden (zetmeel). Vlees of een melktoetje maken een peulvruchtenmaal geheel compleet. Als bezwaar van peul vruchten wordt wel ge noemd dat ze zwaar verteer baar zijn. Dit kan voor een belangrijk deel voorkomen worden door peulvruchten te nemen van de „nieuwe oogst", deze goed te weken en te koken. Worden ze daarna nog gezeefd dan be- Vindt u dit allemaal te bewerkelijk en te lang du ren, neem dan gerust een blik. De voedingswaarde van deze peulvruchten is dezelfde en opwarmen is voldoende. Nog even dit: wordt in een recept het gewicht aan peulvruchten vermeld dan is dat het ge wicht van droge on geweekte peulvruchten. zout toegevoegd aan het kookwater verkort de kook tijd maar werkt stukkoken in de hand; dus zout toevoe gen na het koken. een oud middel om de kooktijd te bekorten is het toevoegen van zuiverings zout; dit is beslist af te ra den omdat hierdoor vitami ne B verloren gaat. het eten van niet-gare peulvruchten is ongezond. Waar u van uit gaat, peulvruchten om zelf te ko ken of uit blik, er is van alles van te maken. Met wat fantasie maakt u van de vertrouwde peulvruchten iets verrassends. Drie V's spelen in de keuken een belangrijke rol: Ventilatie, Verlichting en Vloerbedekking. VENTILATIE is in een keuken onmis baar. Wie een naar buiten openend draairaam heeft, is goed af. Dit immers kan ook bij re gen of wind veilig open staan. Maar dergelijke ra men zijn in de Nederlandse woning nog vrij zeldzaam en zo is er een ware „hausse" gekomen in raam- ventilatoren. Soms tot grote voldoening en vaak tot teleurstelling. Een raamventilator in een ruit op de windrichting (westen) werkt nl. niet meer bij zelfs maiige wind. De ventilator kan de tegendruk dan niet meer over winnen. Bovendien moet liefst zo laag mogelijk in de tegenoverligger- de wand een rooster of opening zijn, waardoor verse lucht wordt aangevoerd. De ventilator moet zo hoog mogelijk ge plaatst worden. Alleen dan is er een optimale luchtverver sing mogelijk. Enkele ventila toren kunnen omgeklapt wor den en zuigen dan verse lucht van buiten aan. De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek heeft juist een brochure doen verschijnen, waarin kwaliteiten en capaci teiten van raam ventilatoren worden vermeld (prijs 1,75; te bestellen via giro: 14 77 321) Muurventilatoren moeten naar hetzelfde principe worden aan gebracht. Een ventilator, die geen aansluiting heeft op de buitenlucht of geen toevoer krijgt van verse lucht we: kt alleen als luchtverplaatser. El ke ventilator maakt enig la - waai; in hoeverre men dat als hinderlijk ondervindt, is een persoonlijke zaak. Wie een ventilator wil plaat sen in een wasemafvoerka naal doet er goed aan eerst een vakman te raadplegen of dit in de bestaande situatie mogelijk is. VERLICHTING in het midden van de keuken is niet vol doende. De huis vrouw werkt immers vrij wel steeds met haar rug naar het midden van de keuken en staat zo tussen lichtbron en werkvlak. Ideaal is neonverlichting bo ven werkvlak en kookgelegen heid. Wel opléttên welke kleur licht de buizen geven, daar vei - kleuring van wat men ziet veel voorkomt en het neonlicht ook lang niet altijd flatteus is. Goede verlichting is noodzake lijk niet alleen om de huis vrouw inspanning te besparen, maar ook voor de ogen. VLOERBEDEKKING in de keuken moet tegen een stootje kunnen, niet al te besmettelijk zijn en vocht- verdragend. Op betonnen vloeren kan een tegelvloer gelegd worden op een cementlaag. Gemakkelijk in onderhoud en sterk. Op een houten vloer is een linoleum- laag het beste. Deze kan ge dweild worden (niet te vochtig) en vraagt niet vaker dan drie maal per jaar een lichte was beurt. Plastic asbest eist een vol komen vlakke vloer en moet dus nooit op hout gelegd wor den. De kans op breken is te groot. Materiaal met een kurklaag is evenmin aan te bevelen, daar de kurk vocht opzuigt en daar door rotting bevorderd wordt. (Advertentie) (vervolg van pagina 1) 1. Als we dan eerst de cijfers van november 1971 en die van november 1970 naast elkaar leggen, komen we tot de vol gende vergelijking: Totaal gemiddelde prijsstijging 8.3 pet Voeding 5.9 pet Woning 8.2 pet Kleding en schoeisel 9.7 pet Hygiëne en medische verzorging 11.7 pet Ontwikkeling, ont spanning, roken en verkeer 9.5 pet Particuliere verzeke ringen 7.1 pet 2. Bij de stijging van het prijs niveau over de eerste elf maanden van 1971 in verge lijking met dat over dezelfde periode in 1970 is er de vol gende uitsplitsing: Totaal gemiddelde prijsstijging 7.4 pet Voeding 3.9 pet Woning 8.7 pet Kleding en schoeisel 10.9 pet Hygiëne en medische verzorging 11.3 pet Ontwikkeling, ont spanning, roken en verkeer 7.7 pet Particuliere verzeke ringen 6.2 pet Ieder kan uit deze op merkelijke cijfers zijn (haar) eigen conclusie trekken. Eén conclusie evenwel ligt toch wel erg voor de hand. Namelijk, dat de levensmiddelensec tor (ondanks sterke kosten stijgingen) er in het afge lopen jaar in geslaagd is de prijsstijging relatief laag te houden. Een uitermate be langrijke zaak, temeer om dat de grootste moot van het huishoudgeld besteed wordt aan levensmiddelen. Een keuken als een labo ratorium is de droom van menig huisvrouw, maar laten we wel even kritisch blijven en ons afvragen of al die apparaten werkelijk niet meer vragen dan een knopomdraai. Ook het schoonmaken moet als werk worden be rekend. Verder heeft een elektrisch apparaat alleen zin als we het ook werke lijk gebruiken. Het kan best zijn. dat een huisvrouw van een eenvoudige handmixer meer plezier heeft dan van een ingewikkeld toe stel, omdat ze niet verder komt Wal moet u doen wanneer uw kind plotseling van de spirjtus gedronken heeft, van de waspoeder snoepte of van de petroleum dacht, dat het limonade was? Het zou handig zijn wanneer u deze regels uitknipte en in uw keuken ophing. Laat uw kind in zo'n geval dan altijd WATER drinken, dan bent u steeds aan de veilige kant. En waarschuw dan zo vlug als maar mogelijk is uw dokter. Mocht uw huisarts eenmaal bij u op bezoek en horend wat er precies gebeurd is informaties willen inwinnen, hij weet dat het Vergiftigings Informatie Centrum in Utrecht dag en nacht bereikbaar Is. En heeft uw dokter nu juist zijn agenda met dat telefoon nummer van dat Vergiftigings Informatie Centrum thuis la ten liggen vanwege al die haast, dan is het goed dat u hem direct dit nummer kunt geven: 030-78.91.11. Zoals gezegd: dag en nacht bereikbaar. dan wat slagroom of eiwit kloppen. Hetzelfde geldt voor blikopener, messenslijpers, kof fiezetapparaten en koffiemo lens. Het hangt helemaal af van de veelvuldigheid van het ge bruik. Wie dol is op apparatuur kan te kust en te keur kopen. Maar laat men wel op een paar dingen letten. Allereerst; de stopcontacten. Een wandcontactdoos bij het werkvlak is onmisbaar, de ap paratuur wordt daar immers gebruikt en lange snoeren zijn lastig en soms zelfs gevaarlijk (struikelen bijv.). Ook de belasting van het net moet in de gaten worden ge houden. Elk toestel (ook kachel) vermeldt hoeveel Watt het ver bruikt. De capaciteit van het net is te berekenen door eens te kijken wat voor stop in de meter zit. Zo'n stop heeft een klein stipje. Is het rood dan betekent dat een sterkte van 10 Ampère. De maximumbelasting van het net kan zijn: Ampère maal voltsterkte. Dus bij rode stip 10 maal de voltsterkte (125 of 220 Volt). De prijs van het stroomver bruik is per 1000 Watt bere kend. Op de rekening staat 1 kwh. In sommige gemeenten is des nachts de stroom goedko per, wat belangrijk is voor het verwarmen van geiserwater. Wie met problemen of vragen op het gebied van elektriciteit zit, kan altijd inlichtingen in winnen bij het gemeentelijke electriciteitsbedrijf.

Allerhande | 1972 | | pagina 2