DIT VINDEN ZIJ LEKKER Kalkoen voor een feestelijke dis Wijn is het mooiste sieraad op tafel l»8 25» qruchtencake ml tradities Kalkoenrollade Hollandse Kalkoen Kalkoenbovenbouten Tamme Konijnen Kuikenrollade SEN KERSTKRANS lirdappelen j Wina Born Lily van Pareren Marianne Stuit Kalkoenpraatje Gevulde kalkoen Zout en peper Ontdooien en bereiden van het vlees Boter en witte wijn Met zorg behandelen Voorraad Rosé Purée de Marrons CU Tutti Frutti Preisselbeeren OU Aluminiumfolie 5* Sherry Witte wijn NETNUMMER 1971 degen de Engelsen over hun traditionele ïqds ver voor de kerstdagen bereiden. tt met alcohol, bedolven in poeder- bloten blikken gestopt, dan kun je er lap, beweren ze zelfs. -s cake, rozijnen en vijgen, specerijen en jejn en dikwijls ook uog alcohol. Van Jjnig te zien, net genoeg om de vulling r I dstelijke cake niet eens zelf kunt uit ijort dag is! Geen nood AH heeft ze litrporteerd. Probeert u ze maar eens, het ecjitzelfde geldt voor de verkrijgbaar, maar wacht niet met mtste dag voor de feestdagen want tien nfe rekken komt te staan. nkpelpuree. Leg er balletjes van op het 'astrijk ze met gesmolten boter' en strooi lajoverheen. Bak ze bruin en warm in de s| niet meer bij kan met het oog op de bjes ook in boter in de koekepan worden Wina Bom, Lily van Pareren en Marianne Stuit, drie culinaire fenomenen, medewerk sters aan bladen en kranten, schrijfsters van voortreffelijke kookboeken zoals Het volko men vleesboek, Allerhande recepten, Wijn, wijn en wijn. Zij werkten mee aan deze cu linaire pagina's en vertellen wat ze zelf graag eten WINA BORN: „Ik zou best weer eens konijn willen maken op de Franse toer, zoals je in kleine herbergjes in de Provence krijgt. De stukken zeker 24 uur marineren in witte wijn met een scheut Cognac, knoflook, véél tijm, lau rier, sjalot, rosmarijn. Door bloem ha len en snel bruin braden in hete olijf olie. Dan de marinade erbij, met alles er in, scheutje bouillon, wat tomaten puree en zo de stukken konijn zoetjes laten gaarstoven. Het stoofvocht (voor mij mag alle kruiderij erin blijven, dat blaadje laurier en stukje knoflook hin dert me helemaal niet) licht binden met een lepel boter en lepel bloem, samen gekneed, en telkens vlokjes in de saus wegweren. Hierbij in de oven knabperig opgebakken stokbrood, fla- geoletjes met boter, en grote glazen Beaujolais." LILY VAN PAREREN: „Sla vier flinke kalfsoesters goed plat. Meng pa neermeel met één geraspte ui en véél fijngehakte peterselie door elkaar. Klop twee eieren goed los. Voorzie de vlees- jes van zout en versgemalen witte pe per naar smaak, haal ze daarna door de losgeklopte eieren en vervolgens door het versierde paneermeel. Herhaal deze bewerking; het is de bedoeling dat de kalfsoesters een dik jasje aan krijgen, ga dus voorzichtig te werk zodat het paneermeel er niet afvalt! Bak de oes ters in roomboter goudbruin en gaar. Neem ze uit de pan, houd ze warm en maak de saus af met een scheutje water en een extra stukje boter." MARIANNE STUIT: „Het grootste feest voor man en kindertjes is het eten van versierde mosselen. De kruidenbo ter die ik ervoor maak bestaat uit boter, uitgeperste knoflook, vers gemalen pe per en een heleboel gehakte peterselie, bieslook, kervel met een mespunt ge malen dragon. De mosselen (een zak van IV? kilo is al heel watworden goed gewassen. Hierna in een pan ge legd met ui, een takje tijm en laurier blad, zout en een glas droge witte wijn. Koken tot de mosselen opengaan. De ene helft van de schelp afbreken. De mosselen naast elkaar in de braadslee van de oven leggen. Boter erover verde len en ruim 10 minuten in een hete oven ermee. Met knappend stokbrood en een glaasje bier of wijn. Voor de kinderen hun godendrank in de vorm van cola." Er is weer kalkoen, zowel vers als in de diep- Suggesties VOOT vrieskasten. Ze is bewerkt, gedeeltelijk gekruid, bereiding panklaar en verpakt. Makkelijker kan het bijna niet. Er is keus genoeg. Voor hen die met velen om de kersttafel zitten zijn er de jon ge hollandse kalkoenen van 2500 tot 4000 gram (voor 6 tot 10 personen)Een gevulde kalkoen doet het goed op de kersttafel. Het succes voor de gastvrouw is hiermee verzekerd. Voor wat minder personen zijn de jonge baby-kalkoenen zeer geschikt. Deze wegen panklaar in pan water er met er de gewor- UIT DE DIEPVRIES FRIKI kant en klaar om te braden JONGE mals, blank vlees het beste deel van de kalkoen JONGE gewicht 1 kilo gewicht 1 500 tot 2000 gram gewicht 900 tot 1200gram gewicht 1000 tot 1300 gram prachtig blank vlees, geen vet, maximum aan vlees: de niet bruikbare delen (kop etc.) zijn verwijderd FRIKI kant en klaar gewicht- om te braden 700 gram JONGE HOLLANDSE KALKOEN OF EEN BABY-KALKOEN Kalkoen in de oven bra den. Kruiden met zout, peper en nootmuskaat. Vullen met een ui, laurierblad, enkele tak jes peterselie en selderie en met een stukje citroenschil. Serve ren met kastanjes. Kalkoen in de oven bra den. Tijdens het braden gere- feld bestrijken met een pittige arbecue saus. KALKOENBOUTEN: Bouten enkele uren laten marineren. Marinade van 2 de len rode wijn, 1 deel water, kruidnagel, zout en peper, lau rierblad, teentje knoflook, stuk jes wortel. Met een scherp mes het been uit de bout snijden. De bout vullen met gehakt aange- verpakt en er hoeft weinig aan mengd met stukjes rode papri- ka, gesnipperde olijven, ei en kruiden. Kalkoenbout met toma tensaus. Pittige saus gemaakt van een blik gepelde tomaten, paprikapoeder en veel kruiden. KALKOENROLLADE Braden volgens de ge bruiksaanwijzing. Serveren met zuurkool (gemengd met witte druiven) aardappelpuree en knappend gebakken plakjes ont bijtspek. Braden volgens de ge bruiksaanwijzing. Serveren met een kruidensaus. Braden volgens de ge bruiksaanwijzing. De laatste 10 minuten gedroogde abrikozen of uit blik in het braadvet ver warmen. 1 jonge Hollandse kalkoen - zout en peper. Voor de vulling: 2 kopjes gekookte rijst - 200 gram geweekte en fijngesneden abrikozen en pruimen zonder pit - 3 plakken gekookte selde- rieknol in blokjes - 3 eieren - 1 geraspte ui - 2 snipperde olijven - 1 gehakte peterselie - halve thee lepel tijmpoeder - mespunt kruidnagelpoeder. Verder: 150 gram boter - witte wijn - 1 blik ananas. Begin met de vulling voor de kalkoen te maken. Er wordt op ongeveer 100 gram vulling voor 500 gram kalkoenvlees gerekend. Meng alle bovengenoemde in grediënten voor de vulling door elkaar. Breng de vulling op smaak met zout en peper. Wrijf de kalkoen van binnen en van buiten in met zout en peper. Laat het zout een half uurtje intrekken. Doe dan de vulling in de kalkoen en maak de kalkoen zorgvuldig dicht met houten prikkers of met dik garen. 1500 tot 2100 gram. Het is wel zo, dat hoe groter de kalkoen is hoe meer vlees er aan zit. En dan vooral van dat heerlijke witte borstvlees. Ook aan de kleinere hoeveelhe den is gedacht. Kalkoenbouten zijn per 2 stuks verpakt. Dit zijn de bovenpoten van de kal koen met het dijbeen erin. Het been bedraagt ongeveer 10% van het gehele gewicht. Het leuke van de kalkoenbout is dat ze zeer gevarieerd op tafel kan worden gezet. Het makkelijkste en snelst te bereiden is de kalkoenrollade. Deze weegt ongeveer 1000 gram. Het is een combinatie van poten en borstvlees. De rollade is gekruid, in een net worden toegevoegd. Leg het vlees voor gebruik 2 dagen (48 uur) in de koelkast, dus buiten het vrieslichaam. Het wordt zo langzaam zacht en blijft erg smakelijk. Leg als de tijd dringt de kal koen een dag of een nacht bui ten de koelkast. Laat het vlees nooit in warm water ontdooien. Het mag hooguit 4 uur onder de koude kraan worden gelegd om zacht te worden. Braad het vlees langzaam. Volg precies de aanwijzing op de verpakking. Gebruik bij een hele kalkoen folie om het uit drogen van het borstvlees te voorkomen. Smelt het grootste deel van de boter in een braadslee op het fornuis. Leg de kalkoen erin en braad ze snel aan alle kan ten mooi bruin. Verwarm on dertussen de oven. Ovenwarm- te elektrische oven 150 °C gasoven cijfer 2 of 3. Reken ruim 45 minuten braadtijd voor 1 kilo kalkoen (met vul ling gewogen)Zet een bak met water in de oven en vul deze bij als het water verdampt is. Bedruip de kalkoen als ze goed en wel in de oven staat af wisselend met de braadboter en met witte wijn. Doe er af en toe nog een klontje koude boter bij van het restje wat over is. Leg na een half uur een stuk aluminiumfolie op de kal koen om uitdrogen van het borstvlees te voorkomen. Ver wijder dit het laatste kwartier. De kalkoen is gaar als de po ten gemakkelijk te bewegen zijn. Maak de jus af met een scheutje witte wijn. Ze kan worden gezeefd en misschien iets bijgebonden. Garneer de kalkoen met ananas. Gebruik de rest van de ananas als com pote. "Flessen wijn", zo zegt men in Frankrijk, "vor men de mooiste van alle tafelversieringen". Ik wil u er geenszins van weerhouden om uw kerst tafel op te luisteren met net zoveel rode linten, kandelaars, kaarsen en kerststukjes als u wilt, maar ik zou u toch wel het bovenstaande ge zegde in overweging willen geven. Want inder daad: wat is er mooier op tafel dan die veel belovende flessen, zacht glanzend in het kaars licht. BORRELHAPJE Op Franse toost (in het bekende dubbel- pak) een dikke laag leverpastei die goed vermengd is met: ge raspte ui, fijngehakte peterselie, een snuif je zout, vrij veel vers gemalen witte peper en wat tot room ge roerde boter. Voeg het laatste er beetje voor beetje bij zodat het geheel sjleen maar smeuïg en zeer smakelijk wordt. Na tuurlijk wordt de toost dan van tevoren niet beboterd. De flessen worden voorzichtig op tafel gezet, de witte koel en fris, zodat zich in de warme kamer kleine dauwpareltjes vor men. De rode hebt U liefdevol enkele uren van te voren in de kamer gezet, zodat deze aan U en aan de omgeving heeft kunnen wennen en zich aange naam op zijn gemak voelt. U hebt misschien voor bij uw Kerstbout een Bordeaux geko zen, zoals die aardige chateau la Barde van de Cóte de Bourg, een stoere Bordeaux, die past bij haas en kalkoen, diep en geheimzinnig donker gloeiend van kleur, helemaal Bordeaux, dat wil zeggen een wijn die zich niet makkelijk geeft, die men pas na de derde slok ver overt maar die deze verovering waard blijkt. Of een Chateau La Croix Blanche, een elegante St. Emilion, de meest ideale wijn voor kalkoen. Of misschien hebt U de begeleiding van uw feestmaaltijd toevertrouwd aan een Beaujolais, maar dan ook een echte Beaujolais - want er is Beaujolais en Beaujolais, er is de eenvoudige voor alle dag, en er zijn de landjonkers onder de Beaujolais-wijnen, die waar dig bevonden zijn om de naam van hun dorp van her komst trots op hun etiket te vermelden, zoals de Chateau de Riboudon uit Brouilly. Mooie, lichte wijnen, helder en feestelijk rood van kleur, met dat verrukkelijk lichte, fruitige bouquet, dat iets vrolijks en jo viaals over zich heeft. Kostelijke wijn voor kip en kalfsvlees en toch ook met genoeg body voor de kalkoen. Of misschien bent U een zo romantische ziel, dat U droomt van een Bourgogne, zwaar en donker, en mysterieus geurend naar vruchten en krui den uit het woud, voor uw feesttafel. Het zou een Bour gogne VSR kunnen zijn. Ach, men moet in deze laatste decembcrweken eigenlijk altijd een voorraadje rode wijn in de kamer gereed hebben. Om zo maar eens 's avonds open te trekken - wij hebben de naam een gezellig volk te zijn, goed, laten we dan ook gezelligheid creëren - met een mandje noten erbij (ha, noten en Bourgogne, daar maakt U een avondje van!)of met kaas. Begin de Kerstmisfeestelijkheid alvast de avond van te voren, als de boom is opgetuigd en de kamer versierd, en het huis geurt naar dennegroen. Trek dan uw eer ste fles open, om op de feeste lijkheid van de laatste weken van het jaar te drinken. (En als U kaas bij de wijn kiest, kies dan bij een Bordeaux geen al te pikante, maar een romige, weel derige, Bourgogne kan wat meer pikanterie verdragen, en probeer bij een Beaujolais eens een ietwat zurig geitekaasje!) En verwacht U veel gezellig heid in deze laatste weken, zorg dan wat flessen Rosé d'Anjou in huis te hebben, een prettige wijn uit la douche France, waar de zon zeer overvloedig schijnt en alle vruchten, ook de drui ven, groter, mooier en sappiger zijn dan waar ook ter wereld. Wijn voor een stukje kaas en voor gerechten met knof look En vergeet ook de Ma- teus Rosé niet, de beroemde wijn. Natuurlijk hebt U ook wat een voudiger wijnen achter de hand, een Pinard, een Mosel Perlé. Wijnen die altijd van pas ko men, die geen enkele pretentie hebben, die voortreffelijk sma ken 's morgens om elf uur (hebt U dat wel eens geprobeerd, in plaats van of na het kopje kof fie, een goed gekoeld, licht en fris morgenwijntje? - U houdt er voor de hele dag een goed humeur aan over!) en verder zomaar aan tafel of 's avonds. Wat bij uw kerstgebraad extra lekker smaakt Franse kastanje-puree, ongesuikerd 1/2 blik extra kwaliteit zak 250 gram HEROpot 450 gram doos met metalen v scheurrand25 meter En is uw sherry-voorraad wel op peil? Neem voor deze weken eens twee totaal verschillende typen sherry in huis - zeer in teressant om het diepgaande verschil te proeven tussen bij voorbeeld een Amontillado en een ASÏada. Beide sherry, ja ze ker, maar hoe anders, de milde droge Anada, met zijn ietsje zachte notensmaak, en de rijpe, volle Amontillado. En laten wij vooral de witte wijnen niet vergeten, want na Kerstmis is het zó Oudjaar, en dan moet het kaarslicht flonke ren in zachte goudglanzende weelde. Wie graag een wijn met body heeft, kiest een stevi ge MScon-Blanc, stoer, droog, maar sappig, met de smaak van rijpe druiven. Wina Bom

Allerhande | 1971 | | pagina 5