Sch elpenschatten Zeg het met tegels Zeetaferelen in flessen Geknipte kunst Kunst maaswerk g@Iden wonder sausje op Eenvoudig Pianolerares Volksmotieven >- Noodkreet Weken wachten Verpleegster Simpel Pag' 3ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1971 Dat schelpenzoeken niet alleen een bezigheid is, die graag door kinderen wordt gedaan, bewijst mevrouw C. E. London-van Haaften Alexander de Grote laan 24 in Utrecht). Zo'n 15 jaar geleden deden zij en haar man eens mee aan een wandel tocht op Schiermonnikoog. Eén van de opdrachten was om 4 schelpen van onderweg mee te brengen. En dat is het begin geweest van een liefhebberij, die haar over menig moeilijk ogenblik heeft heengeholpen. Mevrouw London is name lijk eens bij het ramen-zemen achterover gevallen en zo lelijk terecht gekomen, dat ze maan den achtereen in het zieken huis heeft moeten liggen en pas heel moeizaam weer her steld is. ,In die tijd heb ik van alles verzonnen en je kunt het nu zo gek niet verzinnen of ik maak het van schelpen: zout vaatjes, asbakjes, kettingen, kaarsenstandaards, vaasjes. En in combinatie met andere vondsten, zoals zeesterren en planten, ontstaan er dikwijls mooie stukjes om ergens als decoratie te dienen." op de kop Morgens in ons land is eenstuk- ®-^jc Hongarije. Om precies te zijn: in Hillcgom, in een wijk die Elsbrock heet en die een tikkeltje moeilijk te vinden is. Maar die moeite wordt rijkelijk beloond als men dan bij het Hongaarse echtpaar Rippncr- Hankisz belandt. Soms zie je nog wel, piep kleine scheepjes met volle zeilen op woeste baren in een oude medicijnfles; ergens op een rots als houvast een vuur torentje. Er is nog één mens die ze maakt; de heer C. H. de Voogt, 73 jaar oud. In zijn kleine flatje in een nieuwbouwwijk te Rotterdam (Sprokkelenburg 12) staat het vol met flessen met zeetafe relen. De dure medicijnfles heeft plaats moeten maken voor de goedkopere melkfles. „Maar zelfs goede melkflessen zijn moeilijk te.krijgen, in de mees te zit een ron" en de heer De Voogd wijst ons op een ring in de nes die een verdikking in het glas teweeg brengt. „En zo'n ron veroorzaakt ongelijk heid in de horizon en dat kan niet." Het is geen eenvoudig werkje voor zo'n scheepje in de fles is. Eerst moet de fles goed schoon zijn. „Alle voorwerpen die in de fles komen moeten eerst op schaal gemaakt wor den. En goed! Geen 5 zeilen als het er oorspronkelijk 10 zijn. Dan de fles van binnen beschilderen met olieverf. Elke kleur afzonderlijk. Dat is een bar secuur werkje. Terwijl alles droogt, geef ik de stopverf, die* de zee moet voorstellen, de juiste kleur. En dan komt het schip aan de beurt. Alles wordt gecontroleerd of het goed be wegen kan want dat is het he le eieren eten. Dat scheepje gaat namelijk helemaal opge vouwen de fles in. Hongaren van geboorte, maar nu genaturaliseerde Nederlan ders. En wel met hart en ziel, want beiden voelen zich geluk kig in een land waar je werken kunt. „Ondanks dc moeilijk heden in het begin willen we toch nooit meer terug naar Hongarije. Dat hebben wc goed gevoeld, toen we eens met vakantie een paar we ken terug bij onze familie waren." Mevrouw Rippner (38 jaar), eigenlijk pianolerares en moe der van 5 kinderen, werkt nu als demonstratrice van „Tup- perware". Zij organiseert avondjes thuis waar zij demon straties geeft en vindt dat enig werk. Maar.en dat is van daag voor ons de hoofdzaak. in de overige vrije uren be schildert zij borden en tegels met prachtige kleurige volks motieven uit haar geboorte land. „Dat is een beetje toevallig ge komen", vertelt ze. „Vlak voor dat we van Rotterdam naar hier verhuisden, vroeg onze pater me of ik niet iets wilde doen voor een vluchtelingen- bazaar. Zo vlak voor de verhuizing en de kerst had ik er wel niet zo veel oren naar, maar ja, wat doe je? Ik nam een wit bord en schilderde er bekende Hon gaarse volksmotieven op. Ieder een was zo enthousiast dat ik in een mum van tijd 180 be stellingen moest afmaken. En er kwamen vanzelf tegels bij ter gelegenheid van geboorte en zo." Mevrouw Rippner neemt hier voor gewone witte borden, be schildert ze en vernist ze daar na met kleurloze lak. Zo blij ven de borden altijd mooi. Op de tegels tekent ze ook vaak met oost-indische inkt en schrijft er de gewenste teksten Wie iets voelt voor deze zeer bijzondere kunstwerkjes hoeft het haar maar te schrijven: mevrouw E. Rippner-Hankisz, Joseph Israëllaan 22, Hillegom- Wijk Elsbroek. Het verhaal over mevrouw G. Moolenaar-Thiel in Oegstgeest begint met een noodkreet: veertig jaar geleden heeft een vriendelijke neef uit België voor haar iets meege bracht - een dolhandig appa raatje om er een soort maas werk mee te fabriceren! Hij vond, dat zijn nicht er maar eens iets mee moest gaan doen „want hij vond mij zo'n handig mens. Nou, ik zal u zeggen, wat ik er al mee ge maakt heb: allerlei combinaties kussenovertrekken, tafelkleden, babydekentjes, shawls, poncho's - die nu immers zo in de mode zijn - en nog veel-meer! Je kunt er eindeloze combina- Waar het knippen van pop pen uit krantepapier toch al niet toe kan leiden! Dat kun je weer zien aan mevrouw Bes sels - Jacob van Heemskerk- straat 41 in Den Bosch - die in haar jeugd dol was op de pop petjes, die vader of moeder voor haar uit kranten knipten. Nadat ik de stopverf in de fles heb aangebracht wordt het scheepje door de nauwe flesse- hals gewurmd, op zijn plaats gezet met een lange pincet; rustig wachten tot alles goed vaststaat, dan door middel van tevoren aangebrachte draadjes de zeilen omhoog trekken waarna die draadjes met een scheermes op een stokje wor den afgesneden. En weer is het wachten, weken lang, tot alles goed hard geworden is." De heer De Voogd was vroeger machinist, u weet wel op zo'n oude stoomlocomotief „Lijn Rotterdam-Venlo reed ik vaak. Je kunt het tegenwoordig nau welijks geloven, maar op die lijn verbruikten wij 15 ton ko len d.w.z. 60 wagentjes kolen per rit. Het was constant schep pen onderweg en we waren roetzwart. Toen zij zelf wat ouder werd, wilde ze alleen nog maar knip selspeelgoed hebben. En toen ook dat haar te gemakkelijk werd, begon ze zelf allerlei knipsels te verzinnen. In de tijd, dat ze verpleegster was (ze is nu getrouwd en heeft twee kinderen) heeft ze menig leeg uurtje van haar nachtdienst ge- Ook aten wij op de loc. ons brood op. Dat ging pikzwart naar binnen! Later reed ik de elektrische trein, daarna kwam de diesel, een uitkomst. On danks dat ik altijd met hart en ziel machinist geweest ben, is mijn hobby modelbouw. Zodra ik in een nieuw stadje kwam te wonen richtte ik een model bouw-vereniging op. En al doe ik dat niet meer, scheepjes zal ik altijd blijven maken." bruikt om van alles te knippen en ze was blij te merken, dat ze er steeds meer vaardigheid in kreeg. Nu maakt ze hele schilderijtjes, fraaie boeketten en spelende kinderen als illustratie bij ver haaltjes. Ook geboorte- en ver- jaarskaarten komen door haar vaardige vingers tot stand. Grootste wens: kinderboekjes il lustreren!! Voor wie het weten wil, hoe ze precies te werk gaat: me vrouw Bessels gebruikt vouw blaadjes of glacé-papier. Daar uit knipt zij zonder zich te ver gissen in een cirkel bijvoor beeld een mooi boeket. Of een landschap met een rand er om heen. Vergissen is verboden, want dan moet je helemaal overnieuw beginnen. Daarna worden de tafereeltjes voor zichtig opgeplakt en meestal ingelijst. (Advertentie) ties mee maken in verschillen de kleuren en iedereen is er wild enthousiast over. En vra gen, dat iedereen me doet waar je zo'n maasapparaatje toch kunt kopen. Maar dat is het 'm juist. Ik heb me al suf geïnformeerd. Het komt oor spronkelijk uit België - metier breveté, nicolay S.G.D.G. staat er op en er hoort een stopnaald van 15 cm bij. Het ding zelf is een metalen vierhoek van 14 bij 14 cm met op iedere kant 28 stalen pennen van 2 cm hoogte op enkele milimeters van elkaar. Met een stevige wollen draad ga je al mazend tussen de pen nen door tot het eind, je draait het vierkant een kwartslag om en herhaalt het geheel nog twee keer. Dan al of niet met een andere kleur wol alles één of twee keer doorstoppen. Zo kun je net zoveel vierkant- tjes maken als je nodig denkt te hebben en tenslotte naai je ze eenvoudig aan elkaar tot het gewenste resultaat. Zo'n vier kant maak je in tien minuten en het is een simpel werkje dat ideaal voor bijvoorbeeld oudere mensen is of voor dege nen, die aan de stoel gekluis terd zijn." Mevrouw Moolenaar-Thiel zou zich een in-gelukkig mens prij zen als iemand misschien zo'n dingetje voor haar zou kunnen maken. Uit handen geven durft ze het liever niet en dat is be grijpelijk. Wie, o wie in ons land weet hier raad op??? In elk geval al bij voorbaat: heel hartelijk dank voor de moeite namens mevrouw Moo- lenaar, die in de Karei Door manlaan 18 in Oegstgeest te vinden is.

Allerhande | 1971 | | pagina 3