KINDEREN BEZIGHOUDEN OP VAKANTIEDAGEN A Een goede begroting: olie voor de huishoudmachine Vijf bekende Nederlanders zetten boom op over Kerstmis ■Bil Een efficiënte vrouw telt voor twee f/bo&cA vers bier lekker toet j (,^MNv Eenmaal Maand-inkomen Beheer Aandacht Compensatie Inzicht Onderhoud ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1971 Pa*. 2 (Advertentie) Er is stuurmanskunst voor nodig de vakantie van de kinderen in goede banen te leiden. Zodat ze zich niet doodvervelen of het huis af breken. Voornaamste punt: hoe kun nen we mogelijkheden schep pen dat ze zich op een con structieve manier amuseren en we er zelf niet al te veel rommel van hebben In een huis met een garage, een grote zolder of een ouder wets souterrain is dit mak kelijker dan op een flat. Toch zijn er uitwijkmogelijk heden in een kleine behui zing. We zullen proberen u enkele suggesties aan de hand te doen voor de kerst vakantie. Garage Gaan we eerst uit van een ga rage. Pappie is overdag met de auto weg. Laat uw spruiten die saaie ruimte wat opfrissen. Er zijn enige plakkers in de han del (kleurige vruchten, knal rode horsequards) die op de muren 'n leuk effect geven. Ze kunnen er een randje van ma ken' in een keurig rechte lijn (geef ze een meetlat of duim stok) Willen ze liever hun eigen fan tasie botvieren, des te beter. Wie weet welk een kunstenaars er onder uw kroost schuilen. (Ik ken een jongetje dat het klein ste kamertje in huis helemaal heeft opgefleurd met knipsels van ouae autootjes en popster ren.) Ander ideetje ergens gezien: vanaf het vloertje over de clo- setbril tot op het plafond klei ne stappende rood geverfde voetjes. Staat erg mal, maar wel heel geinig. Gips en water Andere mogelijkheid: kroost gips en water! nen er naar hartelust knoeien, het kan gerust een ;eef uw modderpartij worden. Gips .e kun- met water in de goede verhou- ding samen kneden en zélf (Advertentie) beestjes maken in daarvoor ver krijgbare rubber vormpjes. Even laten drogen en klaar. Heeft u op zolder een koffer of kist staan met een vracht oude kleren erin, dan bent u onder de pannen. Laat de jeugd zich verkleden. Stimuleer het zelf in elkaar zetten van een kerstspel (met versleten plaids of oude dekens voor de man tels van de herders komt u al een eind) Ze zijn uren zoet met kleren passen en repeteren. Vraag om net geheel „echt" te maken voor de „uitvoering" wat ken nissen of buren om te komen kijken. Bij het kerstspel hoort een zelf geknipte ster (alumi niumfolie) Mooi werk is het maken van een krans van den- negroen. Neem een spanen hoepel en laat de kinderen elk takje over de steel van het voorgaande leggen en vastbin den met dun touw. Tekenen Er kunnen hier en daar kaars jes in worden geklemd (kaar- senhoudertjes van de kerst boom) De krans kan een ere- plaatsje in de hall of gang van uw flat krijgen. Kerstmenu's of kerstkaarten tekenen is altijd een succes. Koop wat zilver- strooisel en lijm. Op gekleurde of witte corrcs- pondcntickaarten toepasselijke figuurtjes tekenen, deze inkwas- ten met lijm en er zilvcrstrooi- sel over verstuiven. Wat niet plakken blijft, kan weggeblazen worden. „Deze „kunst" liefst wel in een rommelhoek laten beoefenen! Kerstboompje Inventief is een kerstboompje laten maken voor „eigen ge bruik". Geef de kinderen wat geld om naar keuze versiersels tc kopen. Er zijn ook lantarentjes in elkaar te knutselen door dc vormpjes van de eierdozen, waarin de melkboer uw eieren aflevert uit de knippen en ze met dc onderkanten aan elkaar te plakken (Velpon) en ze daarna te beschilderen. In dc nu ontstane kleurige lantaren lichtschijnsels aanbrengen door er een ovaaltje van goud papier in tc lijmen. Poppetjes Voor echte knutselaars zijn voor dc kerstboom poppetjes van wol te maken van een ver geten kluwentje. Wind dc draad een paar keer om de hand, knoop het bosje draad aan een uiteinde vast en knip de draad af. De poppekop wordt eerst met een wollen draadje afgebonden, dan wor den een paar draden naar links cn een paar draden naar rechts gelegd voor de armen. Dc rest in het midden is voor het lijfje en de beentjes. Bind eerst ter hoogte van de heupen een draad om het lijf, dan vol- fen handen en voeten. De kop rijgt met een paar steken of kralen een gezicht. Voor de kerstboom zijn deze poppetjes het leukst van vuurroae wol. Ander werkje voor kinderen die graag met de handen bezig zijn: winkeltje maken van lu cifersdoosjes die zo op elkaar worden geplakt dat er een klei ne kast of winkelrek ontstaat. Meer tips voor creatief bezig zijn van kinderen in „Spelen met kinderen" van Ruth Dirx (Zomer en Keuning, Wagenin- gen en uit de serie „Vaardige nu niet alleen in bcugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugel fles 63 Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld (Advertentie) Met pure Chocolat en Café en ook échte Grand M 2 voor94 cent ,--b>OAIMY ilukt van ilc grootste il< handen' van dezelfde uitg.- maatschappij, b.v. „kerstversie ringen van goudpapier" of Sterren van stro". De laatste weken van het jaar! Voor menige huisvrouw een wonderlijke menge ling van feestelijk voorbe reiden en zorg. Ook de tijd van goede voornemens alles beter gaan doen niet meer krap zitten, omdat men in de eerste dagen met de volle huishoudbeurs te royaal is geweest Hoe kunnen we het beter doen? Hoe het beschikbare inko men zo te verdelen, dat noodzakelijke behoeften en redelijke wensen ver vuld kunnen worden? Wie daar een oplossing voor gevonden heeft is een heel stuk zorg kwijt. Die oplossing ligt in een goede begroting. Er is geen pasklaar patroon te geven voor een ieder. Om een begro ting op te stellen moet men vele factoren kennen. Niet al leen de hoogte van het inko men, maar ook de normen van het gezin. Maar het geld kan maar één maal uitgegeven worden. Er moet dus steeds een keuze ge maakt worden. Het is de kunst de begroting zo op te stellen, dat achteraf geen spijt over die keuze gevoeld behoeft te wor den. Met andere woorden, dat terwillc van onnodige zaken noodzakelijke behoeften niet vervuld kunnen worden. Om het eenvoudig te stellen: wie zich een fraaie feestgarde- robc aanschaft, maar geen geld over houdt om het feest te vie ren, is zijn (of haar) doel le lijk voorbij geschoten. Een be groting is: een overzicht van middelen (inkomen) en be hoeften (uitgaven)Het is dienstig eerst een jaarbegroting te maken. De meeste mensen hebben een maandinkomen, maar de uit gaven zijn per maand verschil lend. Men denke maar aan stookkosten in de winter, lid maatschapsgelden en eventuele belastingaanslagen. Bovendien zijn er inkomsten, die niet on der het maandinkomen vallen, zoals vakantiegeld, tantième, kinderbijslag. Het totaal is het beschikbare inkomen per jaar. Aan de andere zijde komen al lereerst de vaste lasten: huur of hypotheeklasten; verzekeringen; lidmaatschap vakbeweging; te verwachten inkomstenbelasting e.d. Daarna de lijst van weliswaar flexibele, maar toch zeker weer kerende kosten: verwarming, gas, elektriciteit, telefoon. Het is zaak in dc „vette" maanden te reserveren voor de magere. Wie dat geld op een spaarreke- Vervolg van pag. 1 Seth Gaaikema door de knieën gegaan en heeft hij een piek gekocht. Maar verder durfde hij toch niet te gaan. Hoe hij het Kerstfeest gaat vie ren? Dat is geen punt: „het wordt een ouderwets, onge compliceerd familiefeest. Zon der veel schokkende zaken. Een beetje gezelligheid, wat fijne muziek, samen eten. Dat vinden de Gaaikema's al heel wat. Wij hebben gelukkig nog een familietrouw van schokbeton, we zijn graag bij elkaar en vinden Kerstmis daar voor een uitgelezen gelegen heid. Het is één van de weini ge momenten in het jaar, dat je het gevoel hebt: ik kan weer helemaal opnieuw begin nen. Na de zomer en de herfst, waarin ik van alles verprutst heb, krijg ik nog één kans om het over te doen. Alleen daar om moet Kerstmis voor mij al blijven". PAUL VAN VLIET, die zijn supercreatie „Bram-haaai-uit de commune" nu definitief een lift naar Tibet heeft bezorgd („die vogel moet daar maar eens driftig gaan mediteren over de alternatieve maatschap pij") heeft na zijn succesvolle serie Zomeravonden in Scheve- ningen de vierkante schouders gezet onder een gloednieuwe One-man-show, die kortgele den zijn Haagse première be leefde. Daarmee is er een einde geko men aan de verrassende perio de, waarin de PePijn-groep (Paul van Vliet, Liselore Ger ritsen en Ferd Hugas) het Haags cabaretleven een nieuwe start gaf. Over Kerstmis gesproken: „dat is voor mij het feest op de drempel tussen vroeger en nu. Ik zweef daar tussen in. Als het straks weer zover is, komen al die beelden van vroeger weer naar boven. Vader, die uit de statenbijbel las, het huis vol geuren van denne- naalden en vlees. We waren al tijd dagen bezig met de ver sieringen. Het zijn herinnerin- fen, die me ongelooflijk dier- aar zijn. Tegenwoordig betekent Kerst mis voor mij op de eerste plaats een welkome vrije dag. Ik sluit me dan met Liselore op in ons huis en ben voor geen mens te spreken. De avond van de 24e vieren we met de familie „Heiligen Abend", maar Kerstmis zelf is voor ons tweeën. Een typische kluizenaarsdag. Het is ook de enige keer in het jaar, dat ik kook. Elk jaar iets speciaals, dat ik zelf ver zin. Kookboeken zijn abacada- bra voor mij. Ik denk er sterk over om dit jaar zwijnsrug op tafel te brengen. Dat wordt dan weer als vanouds een go denmaaltijd". Kindje een fijne traditie van gemaakt. Ko van Dijk Wiegen. Daar heb ik Ik heb ook een paar keer in een kerkdienst uit de bijbel mogen voorlezen, de laatste keer samen met André van den Heuvel. Ik vind dat een machtige ervaring. Ik ben ge lovig zonder te behoren tot een bepaald kerkgenootschap. Maar als je wilt weten, welke kant het opgaat zou ik willen zeggen: „een tikje katholiek". Daar voel ik me best bij. Mocht ik onverwachts dit jaar op Kerstmis wel vrij zijn, dan maken we er een echt familie feest van met mijn vrouw en mijn zoon Peter-Jan. Meer ver lang ik echt niet. Ik ben op mijn 53e vader geworden van mijn eerste kind. Weet je, wat dat betekent? Het is de groot ste sensatie van mijn leven ge weest. Die zoon, dat gekke wezen is het nobelste speelgoed, dat een mens zich kan wensen. Daar kijk je naar en daar houd je van met elke vezel van je lijf. Voor mij is die kleine fi guur het eindeloze einde. De volmaaktheid is bereikt". Paul van Vliet KO VAN DIJK, die bij de Haagse Comedie de ene triomf na de andere viert, die terecht dit jaar de Albert van Dalsum-prijs kreeg voor zijn sublieme spel als rancras Duif in Heijermans' „Schakels" heeft geen problemen met Kerstmis. „Voor mij betekent dat al ja ren dubbel werken. Matinee en een avondvoorstelling. Dat is vaste prik. Ik heb de pech of het voordeel, noem het zo- WILLEM DUYS, zegt over als je het wilt, dat ik altijd Kerstmis: „ofschoon ik weinig rollen krijg in stukken, die religieuze gevoelens heb, heeft juist op dagen als Kerstmis op Kerstmis voor mij toch een die- het repertoire worden gezet, pcre betekenis. Maar als ik de kans krijg ga ik In mijn leven is het een feest op de avond van de 24e wel van kalmte, dat ik graag vul De vrouw, Christiane Collange die deze woorden als ondertitel voor haar inmiddels zeer befaamde boek „MEVROUW ALS MANAGER" heeft gekozen, slaat hiermee de spijker op de kop. Elke goede huisvrouw is alleen dan ook een GOEDE huisvrouw, als zij met de preciesheid van een goedlopend horloge haar tijd niet alleen weet in te delen, maar vooral haar werkzaamheden van té voren goed weet te overdenken en op het juiste rijtje weet te zetten. Er is geen vrouw die het nog zo druk heeft, of zij kan met een werkelijk goed doordacht systeem in haar vele bezigheden heus nog wel tijd vinden om iets voor haar zelf te doen. Of dat nu het lezen van een boek is of het zichzelf een fijne schoonheidsbeurt geven of het maken van een fikse wande ling in de buitenlucht. U gelooft dit allemaal niet? U vindt het maar allemaal baar lijke nonsens? Wel, koop dan eens dat pas verschenen boekje van deze Franse schrijfster, die als journaliste een bar-druk en ongeregeld leven leidt en daarnaast een viertal drukke jongens thuis heeft op te voeden. U vindt dit boekje bij elke boek handel of anders willen ze het best voor u bij de uitgever Paul Brand in Bussum bestellen voor de prijs van f 14,90. Inklusief alle goede adviezen, waarvan iedere vrouw best iets kan opsteken met vertrouwde muzieken. Voor mij is het ook beslist meer een vredesfeest dan een vreetfeest. Als ik dit jaar de kans krijg wil ik Kerstmis nu eens vieren tussen de mijnen. Ik heb al acht jaar dat voornemen ge maakt, maar telkens kwam er op of rond Kerstmis een vuist programma tussen, dat mijn nobele plannen doorkruiste. Als het deze keer lukt stel ik me voor dat ik die dagen uiterst voorzichtig doorbreng, turend naar de dennen en de verse sneeuw in mijn tuin. Mocht die sneeuw uitblijven dan kan ik nog altijd een duik nemen in mijn verwarmde zwembad". Willem Duys ning zet, haalt er nog wat rente van ook. Even noodzakelijk is het een post „onvoorzien" in tc calculeren. Deze gelden kun nen als spaarpot beheerd wor den en zowel een appeltje voor de dorst betekenen als een re serve voor dc aanschaf van grote stukken, vernieuwingen in huis e.d. Uit de aldus verkregen gege vens kan het huishoudgeld be paald worden en als laatste keuzepakket zijn er de posten: lidmaatschappen, abonnemen ten, zakgelden, vakantiereser ve, auto etc. Men bedenke steeds, dat het lenen van geld, hoe gemakkelijk de voorwaar den ook mogen zijn, altijd ren te (dus geld) kost. Men moet daarbij rekenen op een percen tage, dat varieert van 12 tot twintig procent. Het huishoudgeld staat meest al geheel onder het beheer van dc vrouw. Zij is verantwoorde lijk voor de zinvolle besteding, waarbij van de beschikbare middelen het meeste profijt getrokken wordt. Het maand bedrag dient door 41/» gedeeld te worden om de beschikbare weekgelden te bepalen. Ten aanzien van de besteding is |ecn algemene regel te geven. Daarvoor is een huishouding een tc gevarieerd verschijnsel. Zeker is echter, dat de huis vrouw (cn in het bijzonder de onervaren huisvrouw) er baat bij zal vinden een huishoud boekje bij te houden, waardoor ze een overzicht krijgt van haar uitgaven cn kaf en koren, over bodige en noodzakelijke uitga ven, leert onderscheiden. Noodzakelijk is goede voeding. Goed cn duur zijn hierbij ze ker niet synoniem. Uitgere kend is, dat voor een volwaar dige voeding per persoon per dag een bedrag van f4,50 toereikend is. Maar dan moet men geen kaviaar en champag ne eisen En ook niet iedere dag vlees! De keuze van de menu's zal in hoge mate af hankelijk zijn van het beschik bare geld. Goedkope maaltijden behoe ven overigens niet minder sma kelijk te zijn dan dure, mits aan dc samenstelling, berei ding en het opdienen, de no dige aandacht wordt geschon ken. De huisvrouw, die tijd ter beschikking heeft zal goedko per kunnen huishouden, dan degene die in snel tempo de maaltijden tafelklaar moet ma ken. Hier komt het in Nederland nog nauwelijks onderzochte vraagstuk van de economische waarde van het voeren van een huishouding in het geding. De belastingwetgeving geeft een kleine vingerwijzing, door toe te staan, dat het inkomen van de werkende gehuwde vrouw met een derde (met een mini mum van f 555 en een maxi mum van f 2220) verminderd wordt, eer het bij het inkomen van de echtgenoot wordt opge teld. Alleen de man krijgt een belastingaanslag en wel over het aldus verkregen gemeen schappelijk inkomen. De bedoeling van de wetgever is geweest de werkende gehuw de vrouw zo een compensatie tc geven voor het nemen van huishoudelijke hulp (deze hulp wordt namelijk niet als aftrek post wegens verwervingskosten aanvaard) of zo zij deze hulp ontbeert voor haar „dubbele taak. Daar echter de optelling der inkomens weer een sterke progressie bij de belastingaan slag veroorzaakt, wordt het ef fect van de compensatie vrij wel teniet gedaan. Van een erkenning van de eco nomische waarde van het voe ren van een huishouding is dan ook geen sprake. Die waarde komt echter duidelijk te voor schijn in het huishoudboekje. Het beleid van de huisvrouw is doorslaggevend wanneer het er om gaat van het huishouden een succes of een bron van zorg te maken. Haar beleid kent twee hoofd lijnen: a Inkoop b Verwerking. Bewust inkopen, waarbij kwa liteit cn prijzen getoetst en vergeleken worden is een eer ste vereiste. Er zijn wel een paar vuistregels te geven. Gro te verpakkingen zijn relatief al tijd voordeliger dan kleine. Bij schoonmaakmiddelen en niet bederfelijke levensmiddelen dus aan te bevelen. Bederfelijke waar moet men „op maat" nemen. Alles wat men weggooit is puur verlies. Schoongemaakte groenten, panklare maaltijden zijn duur der dan hetgene wat men zelf bereidt. Geld en tijd moeten hier tegen elkaar worden afge wogen. Inzicht in de grondbeginselen van de voedingsleer is noodza kelijk. Eieren, kaas en peul vruchten kunnen op gezette tijden het vlees of de vis ver vangen wanneer het om de eiwitten gaat. Een peulvruch tenmaaltijd dient wel gecom bineerd te worden met een rauwkostschotel om de nodige vitaminen en mineralen toe te voegen. Rauwkost (geraspte wortelen, knolselderij, schijfjes appel, reepjes paprika) geeft een ge zond broodbeleg ook voor hen, die hun twaalfuurtje meene men. Het zakje patat, dat de scholieren tot „lunch" dient, is niets anders dan maagvulling zonder enig opbouwend effect. Integendeel. Ook op dit ter rein is er in Nederland nog wel iets te verbeteren. Schoolkan tines, waar een verantwoorde maaltijd wordt verstrekt, zijn nog te zeldzaam. Het ouderlijk initiatief vindt hier nog een onontgonnen terrein. Naast de voeding eisen onder houd en schoonhouden van woning en kleding aandacht en overleg. Om enkele tips te geven: maatdoppen zijn er om gebruikt te worden; strooibus- scn willen nogal eens royaal doen, een paar gaatjes dicht- plakken en de stroom wordt in gedamd; spuitbussen dienen met overleg gehanteerd te worden; vlekken direct uit kle ding verwijderen, dat kan een tocht naar de stomerij voor komen! Heel de huishouding is een be drijf, waar tal van kleine ra dertjes de machine laten lopen. Een mankement aan één ra dertje kan de zaak stroef ma ken of zelfs geheel stagneren. Een goede begroting is daarbij lis de olie, die de motor voedt!

Allerhande | 1971 | | pagina 2