Kerst over de grenzen 1 Overwinteren in de Spaanse zon ÉÉ6I1 'ffhoéieA m Frankrijk IJsland Denemarken vers bier Engeland ünH ALLERHANDE - KERSTNUMMER 1971 Pag. 10 Het Kerstfeest gaat in de meeste landen iedereen aan. Het wonderlijke is ook, men is er vaak maan den tevoren voor in de weer om het zo stem mingsvol mogelijk te laten verlopen. In de Franse Provence, wordt het hele jaar door huisvlijt beoe fend door het maken van kleipoppetjes, die „san tons" worden genoemd. Het zijn boerefiguurtjes en beestjes, geverfd in toendrakleuren, die die nen als kerstversiering, op de schoorsteen of in de kerststal. In feite behoren ze bij het Franse Kerst- Etalage in groot Parijs' wa renhuis: de arrestee met rendier op de bok. maaltijd voor het hele gezin. Er worden cadeautjes gegeven, zoals bij ons met Sinterklaas. Advertentie Kerstmis was tot ongeveer een eeuw geleden onbekend in Japan. Tegenwoordig heeft het feest religieuze inhoud. De kerstdagen zijn ook welkome vrije dagen voor mensen die het Christendom niet belijden. Als het tegen de 24e december loopt is er grote activiteit in de steden. Santa Claus" verschijnt in de straten met zijn rendieren. Er ko men kerstbomen in de huiskamers. Ze zijn versierd met elegante kleine waaiers en kunstige lantarentjes van papier met afhangende franje. feest als spinrag bij bele gen wijn. Ze vormen de romantiek met hun ont roerende eenvoud, als symbool van het kerst feest. In de huizen, in de winkeletalages, in de kin derkamers. De simpele boerefiguurtjes zijn de herders, Maria, Jozef of de drie Koningen, een melkmeisje Het optuigen van een kerst boom, vroeger in Frankrijk weinig gebruikelijk, komt daar nu meer in. Hoogtepunt blijft echter de mis op de 24e, kerst avond dus. die druk wordt be zocht. Na de kerkdienst volgt het z.g. „Reveillon", een Het „kerstontbijt", wordt ook gevierd in noordelijke landen, vooral in IJsland. Wanneer de mensen 's nachts uit de be- sneeuwde dorpskerkjes thuis komen (vroeger gingen ze daar met de arreslee naar toe, een weg vol pinkelende licht jes van de aan de sleden ge bonden lantarens, die zachtjes heen en weer schommelden bij het vrolijk gerinkel van de bel len aan de paardetomen) staat er een uitgebreide och tendmaaltijd klaar, die tot in het vroege morgenuur duurt. In Denemarken wordt het op Kerstavond niet zo laat in de nacht. Of liever in de ochtend stond. Pas om vier uur 's mid dags is de kerkgang, die door de Denen hoog wordt geschat. Nadat de klokken zijn uitge- In Duitsland is men weken voor het Kerstfeest bezig zelf versieringen te maken. Op de foto: een kerstbei ge vouwen van dun karton. luid gaat men naar huis om aan het diner te beginnen dat aanvangt met papHet is een rijstebrij „Riesallemand", waarin een amandel verstopt is. Die hem op zijn bordje krijgt heeft reent op een ca deautje. Daarna komt er een geweldige gebraden gans op ta fel, in het gezelschap van rode kool oftewel: „Riesengrod". Geen Deen zou het in zijn hoofd halen op Kerstmis iets anders te eten. Het idee dat er vis zou worden geserveerd doet hem griezelen. Ook de traditionele kalkoen, in Enge land zo geliefd, zou hem hoofdpijn bezorgen. Op het platteland is men nog eenvou diger. De dis bestaat uit „flaeskesteg" (een soort ver rukkelijk varkensgebraad) met „flaesketinger" (varkenskaan tjes) samen opgediend met de onvermijdelijke rode kool en zoete aardappelen. genheid. Alle verre familie leden worden opgetrommeld en bijeengebracht om samen de kalkoen te eten cn de plum pudding, die al een half jaar tevoren wordt gemaakt en op een koele plaats weggezet voor de grote dag. Er gaat „brandy" in; allerlei soorten vruchten, rozijnen en amandelen worden gemixt, kortom het is een „hei dens" werk dat elke rechtge aarde Engelse huisvrouw met plezier op haar schouders neemt. Men zegt dat de plumpudding is ontstaan toen een Engelse koning met zijn jachtpartij verdwaalde in een sneeuw storm. Alle eterij die men bij zich had werd verzameld en in een zak gebonden om te worden gekookt: vlees, meel, appels, eieren, bier, brandy. De uitgehongerde jagers vielen er op aan en de plumpudding was geboren. Volgens de historie was het Prins Albert, de echtgenoot van Koningin Victoria die de kerstboom in 1841 in Enge land als verrassing voor zijn kinderen introduceerde. Maar dit is niet juist. Victoria zelf maakte in haar dagboek in 1832 al gewag van een kerst boom, die haar tante Sophia had opgetuigd. De Duitse moeder van Sophia was dol op de versierde spar, waarbij ze altijd een familiereünie hield. De foto van koningin Victoria bij de brandende kerstboom heeft hem echter bij het Engelse volk populair gemaakt. En toen de London News in 1848 een beschrijving gaf van de koninklijke kerst boom, was die als traditie niet meer uit het Britse rijk „weg te branden". Hij hoort er even stevig bij als de enorme kous, die de kin deren op kerstavond voor de schoorsteen hangen, in de hoop dat Father Xmas langs komt om die te vullen nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 6 3 Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld Kerstetalages in de Franse hoofdstad: sprookjesdieren op de ijsbaan. In Spanje wordt het Kerstfeest grotendeels op straat ge vierd. Overal staan stalletjes waar lekkere en leuke din gen te koop zijn. Vooral een soort noga, die erg zoet is. Hier zo'n tentje ergens in Madrid. Aardig van de Denen is ook dat ze voor iedereen een pret tig kerstfeest proberen te or ganiseren. De hele maand de cember staat er in Kopenhagen voor het stadhuis een enorme kist, waarin iedereen zijn Kro nen kan deponeren. Voor de armen (vergelijkbaar met de activiteiten van ons Leger des Heils.) Dickens, de grote schrijver, wordt vaak „de Vader van het Engelse Kerstfeest" genoemd. Dc ware kerst'spirit' moet hij niet hebben gehad. Het is bij voorbeeld van hem bekend dat hij zijn beste kerstverhalen schreef als hij een mannetje huurde dat buiten voor het raam van zijn behagelijk war me studeerkamer huiverend door de kou liep en steeds „hu hu" moest klagen. Ten te ken dat hij zowat liep te be vriezen. Toch heeft Dickens de verrukkelijkste kerstverha len geschreven. Hij is ook de inspirator van de „knappende haardvuren, die geuren naar hars" cn de hartveroverende smell" van de gebraden kal koen die al dagen tevoren door het huis, (begroeid met klimop) drijft. Engeland heeft ook speciale kersttradities. Zoals bijvoor beeld het pantomimespel, op „Boxing Day" (tweede kerst dag) dat door het hele land in de grote schouwburgen van dc steden wordt opgevoerd. De voorstellingen zijn ongeveer even duur als die van een ge wone toneelopvoering; de on derwerpen verschillen. Het sprookje van Assepoester wordt opgevoerd of de vertellingen van „Mother Goose" waar naar de kinderen met rode wangen van plezier zitten te kijken. Het kerstfeest is in Engeland een familie-aangele- De Denen déco reren hun kerst boom met Deen se vlaggetjes aan een dun touw. Het mate riaal is rood kar ton en wit pa pier. De vlagge tjes worden op een afstand van enkele centime ters van elkaar om het touw ge lijmd. (Advertentie) door de brievenbus SIERKLEP Nauwelijks bekomen van de zomerse zonne steek en de blaartrek kende siestas op verre, frivole stranden, moet een deel van het Ne derlandse volk er op nieuw aan geloven. De foto's van de grote va kantie zijn weliswaar nog niet ingeplakt, maar dat mag de vrije- tijdspet niet langer kreukelen. Daarvoor peperen de Tour operators ons immers te zorg zaam in met razend voorde lige aanbiedingen en prijscal- culaties, die er niet om liegen. Wat denkt u bijvoorbeeld van „65 dagen aan de Costa del Sol voor 175 gulden?". Tante Mien vraagt, of het zo goed is. En zeg nu zelf: voor zo'n schertsbedrag kun je in het land van mest en mist en kou de, vuile regen nauwelijks meer een week tobberig en ril lerig leven. De reisorganisaties daarentegen lappen het en brengen u voor die afbraak- prijs in een snel straalvlieg tuig naar de appelsienen en de altijd groene loofbomen. „Kom aan gij A.O.W.'ers en begenadigde Dreestrekkers", roepen zij als standwerkers in hun veelkleurige folders, „dit is de unieke kans om uit de sleur van alle dag te breken. Vergeet de stampot en de donkere thee op het zeurende licht. Vergeet de depressies, de windkracht negen, de ein deloze winterdagen en de ver vuilde Noordzee. Tweemaal oogsten En waarachtig, het lijkt er langzamerhand op, dat het nog lukt ook. Het lijkt erop, dat de reisorganisaties binnen kort op de vette akker van de vrije tijd tweemaal per jaar zullen oogsten. De tweede va kantie glanzend produkt van de consumptiemaatschap pij heeft nu al het allure van een onverbiddellijke best seller. Zonnevlugjes en Snip- pertripjes korte vier en vijf daagse vluchtwegen voor af- braakprijzen blijken als magneten te werken op verbe ten zonaanbidders. Twee we ken na de introductie van de ze mini-trips waren ze al voor 80 procent verkocht. Hotelplan legt u voor even duizend gulden 190 dagen in de donzen winterwatten van Majorca; Airtour-Nespanda Spanje-specialist bij uitstek maakt het dit jaar helemaal te De kerstboom als middel punt van de Deense pleinen. dol en verrast bejaarde blij- kijkers onder meer met een verblijf van 163 dagen in Swinging Marbella voor zegge en schrijve 384 gulden. Dat is vlot uitgerekend even 2 gulden Eer dag, waarbij dan ook de een- en terugreis zijn geteld. Winter records Reisexperts verwachten dan ook, dat dit jaar alle winter- records gebroken zullen wor den. In 1970 brachten de drie Nederlandse luchtvaartmaat schappijen K.L.M., Martin air en Transavia zo'n 70.000 warmtezoekers naar Majorca, de Canarische eilan den en de zuidelijke Spaanse zonnekusten. Dat betekende toen een vooruitgang van 45 Eroccnt ten opzichte van 1969. >it jaar mikken de touropera tors op een nog forsere stij ging. Men hoopt zelfs op meer dan 100.000 gegadigden. In Frankrijk kent men de .Paradijsboom" met Kerst mis. Vroeger was hij symbo lisch object tijdens de kerst dienst in de kerk, nu heeft hij zijn weg gevonden naar de huiskamer. Al in de 15e eeuw ontwikkelde zich de gewoonte om de Paradijs boom te versieren met ap pels en kleine wafels, die de ouwel van het Heilige Avond maal moesten voorstellen. Deze wafeltjes werden later vervangen door sterren, en gelen, bloemen en harten van zoet gebak. Lachende derden De lachende derden in dit Spaanse Monopoly-spel zijn dc Nederlandse bejaarden nu al behoort één op de tien va derlanders tot deze groep die voor een dubbeltje op de eerste rij kunnen zitten. De prijzen van overwinteringsreizen zijn dit jaar niet of nauwelijks gestegen en het resultaat is, dat men van zijn A.O.W. in Span je kan rondkomen, mits men de uitjes een weinig in de hand houdt. De peseta is vijf Hol landse centen waard en dat be tekent, dat de Nederlander met zijn harde guldens van vader Drecs een bescheiden deur kan open trappen. Velen realiseren zich echter niet, dat de leefgewoonten in Spanje op talloze punten ver schillen van die in de knusse moerasdelta achter de blanke top der duinen. Men moet er bijvoorbeeld aan wennen, dat er in de meeste appartementen van gezellige aankleding geen sprake is. De Spanjaard leeft groten deels op straat en heeft geen behoefte aan kleedjes, schilde rijtjes, theelichtjes en neuzelen de fluitketels. Ervaren overwin teraars zijn daar overigens al lang achter en nemen hun eigen kneuterige entourage zoveel mogelijk van thuis mee. Zij weten ook, dat stoffen per sé tot hun bagage moeten be horen, want alle vloeren zijn van steen en een koutje is op die manier gauw gepakt. Zij weten tevens, dat de foldertaai niet altijd door de feiten ge dekt wordt: daarom nemen ze een regenjas en een paraplu mee, want ook in Spanje neemt dc winterzon vaker een snip perdag dan de touroperators be cijferd hebben. Siësta Wat de risico's betreft: alle bejaarden, die willen overwin teren, wordt met klem aange raden om eerst hun huisarts te raadplegen. Het Spaanse kli maat mag dan oergezond zijn, maar de problemen, die zich kunnen voordoen, als men uit zijn eigen vertrouwde omgeving wordt gehaald, kunnen de ge zondheid en het plezier danig beïnvloeden. Het gevaar van totale eenzaamheid is in een overwinterings-avontuur niet denkbeeldig: de dagen zijn lang en men mist de vertrouw de figuren van thuis. De bona-fide reisorganisaties doen overigens alles om de dreigende verveling te onder vangen: zij organiseren op gro te schaal gezellige avonden, bridge-drives, klaverjastour- nooien, bingo-avonden etc. En mocht het heimwee onverhoopt toch te groot worden, dan kan men altijd binnen enkele da- fen zonder noemenswaardige osten terugvliegen naar Ne derland. De luchtbrug van chartervlieg tuigen staat daar borg voor. (De Alkmaarse reisreus Mag neet heeft dit jaar zelfs een extra service: voor 150 gulden kunnen overwinteraars hun dierbaren voor enkele dagen laten overkomen. Een prij zenswaardig initiatief.) Natje en droogje Een duidelijke zaak dus: steeds meer Nederlanders reizen Sin terklaas tegemoet en verkiezen het Spaanse droogje boven het traditionele Hollandse natje. Dat zij daarmee de touropera tors financieel op het paara zet ten beschouwen ze dan maar als een vriendendienst in ruil voor een verbrande kop, die vooralsnog niet afvalt. „Graag gedaan" is hun vaste parool geworden. Leo Thuring.

Allerhande | 1971 | | pagina 10