Handige boekjes voor maken van surprises Handschoenen en wanten van suède en vinyl Welke soort (en) mode kiest welke vrouw Elegante foundations voor a.s. moeders Een greep En kerstmis Als het koud is Warm en leuk Lammy Jelmin vinyl Wanten OKTOBER ALLERHANDE C 9 Drie maal nachtkleding voor de winter. Een maxi en een mini nachthemd met helemaal rechts de bijpassende lange duster. Gegarneerd met smockwerkruches en strikjes, gebaseerd op een dagmode die sommige van de Nederlandse vrouwen anno 1971 zich misschien nog wel herinneren. De modellen zijn van Treffer. Onder de naam MAMABEL aardig ver zonnen overigens! zijn er nu ook foun dations in de handel voor de aanstaande moe dertjes. En dan gelukkig niet meer van die onelegante „toestanden", waarmee onze moe ders en grootmoeders och arme wezens vroeger besmuikt mee rond moesten lopen om het steeds zwaarder wordende wezentje, dat ze met zich mee droeg, te kunnen dragen. Wie nu voor de keuze staat om iets voor de bewuste maanden „in verwachting" te kunnen dragen, wat haar de zo nodige steun geeft op de plaatsen, waar dit nodig is, heeft het lang niet makkelijk. Triumph heeft in overleg uiteraard met de hiervoor bevoegde artsen en vroedvrouwen een serie elegante modellen in omloop gebracht, die het aankijken zeer zeker waard zijn: van zachte Madeirakant, elastische lycra en hier en daar voorzien van een ingewerkte buikband van wat zwaardere elastiek en soms zelfs een extra brede taille band, die doorloopt tot in de rug, wat nog meer steun bij het lopen geeft. En tot slot: cle volledig ge breide handschoen, beslist niet het nieuwste van het nieuwste want we kennen ze al jaren, maar wel: lekker warm. Kortom: of u nu alleen maar gebreid wilt, of echt leer of alles wat daar tus sen in kan liggen, we heb ben dat alles in één collec tie bij elkaar gebracht. Voor een rijksdaalder kan bij ons uw kind al warme handjes hebben, uzelf als u tenminste vrouw bent vanaf drie gulden vijftig tot en met zeventien gulden en twee kwartjes, de al eerder genoemde suède hand schoen betreffende. Waarschijnlijk is er geen haar op uw hoofd die er nu al aan denkt, maar: op 5 december is het Sinterklaas. Allicht, zult u zeggen, dat weet toch iedereen, maar 5 december is nog een eind weg. Klopt, maar als u zich vorig jaar nu eens had voorgenomen om dit jaar zelf veel surprises te maken, leuke pakjes, met daarin dan ook zelf gemaakte geschenk jes? Dan mag u daar nu best al eens aan denken, wilt u niet op 3 december het risico lopen dat u ineens denkt ,,Ojee, ik moet nog een boekje kopen met borduursels erin" of „Oja, dat boekje met Hoe- maak-ik-surprises", of „Nog ren nen om dat boekje te kopen Hoe- maak-ik-het-anders-dan-anders-met Sinterklaas". Om maar eens een paar mogelijkheden te noemen. Had u zich voorgenomen bor duurwerken, poppen, poppenkasten, poppenhuizen, treinen of kïepwa- gens, linoleumsneden of schilder werken te maken voor de komende Sinterklaas, dan is het misschien handig om daaraan nu al te den ken, te beginnen en eventueel boekjes daarvoor te kopen. Wie op 3 december pas begint te leren hoe men een linoleumsnede maakt, die zal op 5 december met weinig echt fraais op tafel komen. Wie wil doe-het-zelven, die begint nu. Om u ideeën en hulp te geven zijn er een groot aantal boeken en boekjes op de markt, want er is een „hausse" van mensen die iets met de handen willen doen in de steeds meer toenemende vrije tijd. En daarom zijn er ook steeds meer uitgevers, die daarop inha ken met boeken om de doe-het- zelvers bij hun werk te begeleiden. We doen maar een greep. Uit geverij Cantecleer in De Bilt geeft erg veel niet zo dure boekjes uit voor mensen die dat „iets" willen, of het nu borduren of abstract schilderen leren is. Een paar boekjes pocketboeken die u misschien op een idee brengen voor Sinterklaas. „Ontwerpen met weefsels en draden", door A. Murray, „Vormen met draad", door E. Gallop, „Werken en spelen met leer", door L. van den Akker en A. Ruys, „De pottenbakkersschijf", door K. Clark. Allemaal boekjes van Cantecleer, die ook een „Vrije tijds reeks" heeft, heel kleine, niet zo dure boekjes, die een mens best een aardig eindje op weg helpen bij een nieuwe hobby. Zo als: „Linoleum snijden", door Theo Elfrink, „Vormen met natuurmate- rialen" door Ulf Scheller (nu, in de herfst, materiaal ervoor verzame len), „Waardeloos materiaal", door Sigrid Schütze. Echt voor mannen is het boek „Maak het van hout" door Harry Houwing en Harm van Veen, over houtsoorten, handgereedschap, machines, ontwerpen, speelgoed maken, gebruiksvoorwerpen, kort om; een kerelsboek. Ploegsma in Amsterdam geeft het uit. Uitgeverij Kosmos heeft een aan tal erg mooie en dus ook vrij dure boeken (rond de twintig gulden) voor doe-het-zelvers. Zoals „Spe len met stof", door Anne Butler, „Linosnede en druk" door Jane Elam en niet te vergeten „Appli- queren" door Jean Ray Laury. Om helemaal ver vooruit te lo pen: waarom zoudt u nu al niet een boekje kopen als u zelf kerst versieringen wilt maken en u weet bij benadering niet hoe? Zomaar een suggestie voor twee kleine boekjes: „Versieringen voor de kerstboor" door Milli von Socher (uitgeverij L. J. Veen) en „Originele kerstversieringen" door I. Ströbl- Wohlschlager (uitgevenj Cante cleer). Albert Heijn werpt u de handschoen toe. Maar wij dagen u niet uit met één handschoen, maar met een heleboel. Wij bieden u naast een echt leren handschoen ook de veel voordeliger exemplaren van vinyl. Een vinyl dat zo knap is gemaakt, dat het aanvoelt als nappa. En sportieve wantjes en wanten, en niet te vergeten de o zo klassieke gebreide handschoen. U mag drie maal raden wat het meisje op deze foto voor stelt. Een filmster in een toilet dat speciaal werd gemaakt voor een film uit ver vervlogen tijdenwaarin ze. gaat spelen? Een kostschoolmeisje van vroe ger dat in haar lange nachtpon verkleedpartijtje speelt voor. vriendinnetjes terwijl ze al lang in bed moesten liggen? Een vrouw die haar man ex cuses komt aanbieden en het schaamrood op de kaken ver bergt door de kraag van haar nachthemd op te slaan? Allemaal mis. Het is geiuoon een mannequin, die in het modehuis van PIERRE CAR- DIN een avondtoilet toont. Van rood-cerise taftzijde met heel lange mouwen en een enorme col, waarin dan het hoofd als een bloemknop te voorschijn dient te komen. Wij, van AH, hebben voor u een goed getrainde vinger in de lucht van de modewereld ge houden. En wilt u weten, wat onze conclusie was? Het is niet één conclusie, het zijn er meer dere. Deze: Ten eerste: de zogenaamde zomerhandschoenen, die alleen worden gedragen omdat een handschoen mits goed ge kozen goed staat aan een vrouwehand, Die zomerhand schoenen zijn praktisch geheel verdwenen. Ten tweede: we dragen over het algemeen dus nog alleen handschoenen (en wanten) in de seizoenen dat het stormt en re gent en de wind onze handen teistert met blauwe en rode kleuren, met dikke en ruwe handen. Nu is het met handschoenen net als met foundation, net als met BH's, panty's en corselet- tes. Wanneer u foundation koopt, wilt u dat de zaak er leuk uitziet, maar vooral dat het ge heel ook prettig zit en precies die pasvorm heeft die u ver langde. Precies zo is het eigenlijk met handschoenen. Ze mogen er beeldschoon uitzien, maar wan neer u er voortdurend koude handen in oploopt, dan bent u daar niet zo blij mee. Daarom, heeft AH bij het sa menstellen van zijn collectie handschoenen voor dit jaar vooropgesteld dat én hand schoenen én wanten u op de eerste plaats bescherming moe ten bieden tegen wind en kou de, straks als de herfststormen losbreken. Daarnaast hebben we natuur lijk gezocht naar modellen die niet alleen warme handen be zorgen, maar die daarnaast aan alle eisen van de huidige mode voldoen. Wij lieten een collectie hand schoenen en wanten samenstel len onder meer in Italië die exclusief voor ons is en de den daarnaast een keuze uit be staande collecties. Ook die exemplaren zijn weer exclusief voor ons. Omdat wij vermoeden, dat de zogenaamde „lammy" erg veel gedragen zal worden dit jaar, lieten wij ook die lammy's ma ken. U weet wel, suède aan de buitenkant, de binnenzijde van pure vacht. Zo hebben wij voor meisjes bijvoorbeeld een lam- mywant. 1 Voor heren hebben we een suède handschoen en ook voor de dames, niet te vergeten, waarbij we dan moeten aante kenen, dat die suède dames handschoen nu nét een van die weinige handschoenen in onze collectie is waarbij voorrang aan het mode-element is gege ven, boven het praktische. En over dat suède gesproken: daarin overweegt vooral de kleur santos, koffiebruin mag u zeggen. Bruin is overigens op alle fronten erg „in", naast zwart. Nu zult u overal kunnen ho ren, dat leer steeds duurder wordt, al is de prijs van onze chique suède dameshandschoen slechts zeventien gulden en twee kwartjes. Maar hoe dan ook: steeds meer wordt gezocht naar een „kunstleer" dat nauwelijks te onderscheiden is van echt leer. Wij hebben voor u een vinyl- soox-t gevonden die Jelmin vinyl heet en een R-7 kwaliteit heeft, maar laten we liever zeggen: het doet erg aan nappa denken. Dat hebben we laten gebrui ken voor heel veel handschoe nen en wanten, zodat de prij zen daarvan zeer redelijk kon den worden. We lieten vinyl-dameshand- schoenen maken met een tricot- voering, maar ook sportieve wanten, waarvan het onderstuk uit vinyl bestaat en het boven deel is gemaakt van ruw, lang harig acryl bont. Die sportieve, lekker warm aandoende wanten zijn er ook voor jongens en meisjes. Laten we even verder rond kijken in onze collectie. Ook voor de heren veel vinyl-hand- schoenen. Voor dames en meisjes zijn er handschoenen met een gebreid acryl onderstuk en een suèdine rug of een rug van zacht vinyl. Die doen een beetje denken aan de „autohandschoen", maar zijn het echter niet. Voor de kleintjes zijn er kin derwantjes ook van acryl ge breid, in een nieuw jaquard dessin, we hebben nylon robbe does wantjes met een extra bin- nenstuk ter versteviging. kleding een eigen gezicht moe ten geven. De eerste twee groepen, die van de modepoppen en die van de modebewuste vrouwen, be palen in feite het modebeeld. Zij zijn het die het eerst in maxi of mini, in hotpants of door zichtige bikini's verschijnen, zij geven aan of de foundation lijn „softlook" dan wel anders zal zijn, ze introduceren zowel het Chanelpakje als de „ondergoed jes stijl", de hippielook of de stijl van de jaren dertig of vijf tig. Trekken zij iets aan, dan pas volgen, al dan niet aarzelend, de anderen. Als ze het niet dragen, dan zeker kopen de andere groepen het ook niet. Zo ziet u maar. Het maken van een bepaalde mode is in gewikkelder dan u misschien wel dacht. Welk soort kleren koopt u bij voorkeur en hoe koopt u die? Nu niet zeggen: „Tja, gewóón", want volgens een Duits marktonderzoek bijvoorbeeld zijn de koopkrachtige dames onder te verdelen in niet minder dan vijf groepen. En die groepen doen allemaal anders en kopen ook anders. Hier gaan we. De eex'ste en zéér koop krachtige gi'oep vrouwen wordt gevormd door wat we dan maar heel duidelijk de „modepoppen" mogen noemen. Het zijn, aldus het Duitse on derzoek, doorgaans meisjes en jonge vrouwen die zonder meer de nieuwste mode en modes na volgen. Wat hip is, zij hebben het aan, of het staat of niet. Meestal staat het ook nog, want doorgaans zijn deze dames nog al slank en kunnen dus „alles" hebben. Deze groep vindt het prettig, op te vallen door haar kleding. en huisvrouw en lxoudt er hele maal niet van om op te vallen, ook niet door haar kleding. Twijfelaars Groep vijf wordt gevormd door de tegenstrijdigen. Vrou wen, die helemaal niet weten wat ze nu precies willen. De ene dag zullen ze lopen op hou ten Zweedse slippers en ge kleed in hotpants, de volgende dag weten ze niet hoe klassiek ze zich moeten kleden, keurig in midi of net tot op de knie. Twijfelaarsters zogezegd, die niet weten hoe ze zich met hun Modebewust Er is ooit een tweede groep die wenst op te vallen door haar kleding, maar dan op een door gaans chique manier. Dat zijn de modebewuste vrouwen. Zij trekken niet klakkeloos aan wat „in" is op een bepaald mo ment. Ze houden niet van extravagante kleding, maar kleden zich zeer doelbewust en kijken op de eerste plaats naar kleding die hen inderdaad staat. Doorgaans zijn de vrouwen van deze groep iets ouder dan die van cle eerste categorie. Nummer drie zijn de prak tische vrouwen. Ze doen beslist niet meteen mee met een nieuwe mode en die nieuwe mode is er vele keren per jaar, als u weet dat bijvoorbeeld een fabrikant van hippe, jonge kle ding niet minder dan 22 collec ties per jaar ontwerpt en ook op de markt brengt. Gaat u maar na, hoe snel een hip modebeeld kan wisselen. Dan zijn het de hotpants, dan de debardeurtjes, u weet wel, die hemdjes die over truitjes of blousjes worden gedragen. Kortom, de pi'aktische vrouw kijkt eerst de kat uit de boom, zij wacht af of ze iets ook zal dragen, of niet. Ze let er vooral op, of een bepaald kledingstuk goed draagbaar is en past er voor, om sociale taboes te' door breken. Ze wil dus niet zo op vallen. Huisvrouwen De vierde groep bestaat uit de „typische huisvrouwen". Zij hebben meestal een paar kin deren, ze zijn wat traditioneel ingesteld en hebben, nog steeds volgens het Duitse onderzoek, als typische hobbies: handwer ken, lezen en planten verzor gen. Deze vrouw is zich erg be wust van haar rol vaxi moeder

Allerhande | 1971 | | pagina 9