CHASSAGNE MONTRACHEX BOURGOGNE Teelt stelt hoge eisen CHAMPIGNONS: het hele jaar vers Besie! bewijzen NÏEUWE SMUL-AVONTUREN MET CONIMEX! Drie letters Karakter ï®e Romein Het Huis Vijf uur vers bier want alle waar is naar zijn geld! I Tot 31 december Wijn van de maand bij AH OKTOBER Ai.i.iMUUiMM eSteweS: lekkere Edet Dubelin - zachtheid uit Zweden^B^MB^ fijn gedecoreerd, hagelwit, alles absorberend papier. De super-de-luxe dubbel-tissue ketjkenrol van Edet voor allerhande huishoudelijke, hygiënische en cosmetische karweitjes. 3 Rollen voor f 3.50. Dipsaus 1 Nodig100 gram Coni- mex paprika tafelzuur; 100 gram Conimex at jar tjampoer; 3 4 eet lepels nat van paprika en atjar; 2 theelepels mosterd2 eetlepels Conimex ketjap ben- teng manis; tomaten ketchup; 3 eetlepels Conimex gado gado. Alles met elkaar ver mengen en enkele uren laten staan. Gehakt in ketjapsaus Nodig; 750 gram run dergehakt; 50 gram ontbijtspek; 1 klein ui tje; 2 eetlepels bloem; 2 eetlepels boter; theelepel Conimex sam bal oelek; 3 theelepels Conimex ketjap ben- teng manis; 1 thee lepel azijn; 5 theelepel suiker; 1 eetlepel rozij nen; peper - zout. Gehakt aanmaken met peper en zout. Heel fijn gesneden ontbijt spek toevoegen. Maak er 12 balletjes van. In de boter lichtbruin bak ken. Gehakt uit de pan nemen en in de bruine boter de gesnipperde ui fruiten. Sambal, sui ker en bloem er door roeren en met wat water of bouillon een vrij dikke saus van maken. Af maken met ketjap en azijn. Gehaktballetjes er in leggen en in 20 minuten op een laag pitje in de saus gaar laten worden. De rozij nen ±10 minuten voor het opdienen mee laten koken. Dipsaus2: Nodig; 2 3 hard gekookte fijngemaakte eieren; gehakte peter selie; 2 eetlepels Coni mex gado gado; 3 eet lepels witte wijn1 eet lepel Conimex mango chutney; 3 4 eet lepels sinaasappelsap; kappertjes naar smaak. Alles met elkaar ver mengen en enkele uren laten staan. Oosterse kruiden in de Hollandse keuken! door Louis Sinner PROEFSTATION Op het ogenblik zijn er on geveer duizend kwekers, is er een proefstation voor de cham pignoncultuur in het Lim burgse Horst met daaraan ver bonden een opleidingsinstituut voor adspirant-kwekers. Vooral in de laatste vijf jaren is de ontwikkeling spec taculair geweest, hetgeen on der meer blijkt uit het ver bruik per hoofd van de be volking: in 1960 70 gram, in 1966 380 gram en vorig jaar 500 gram. Op de wereldrang lijst neemt Nederland een ver dienstelijke zesde plaats in wat betreft dit verbruik per hoofd. SOORTEN Er bestaan witte, bruine en zwarte champignons van piep klein tot bijzonder groot for maat. De Nederlandse huis vrouw wil nadrukkelijk witte en middelgrote en daar is de teelt dan ook voor een be langrijk gedeelte op afge stemd. Albert Heijn betrekt de champignons rechtstreeks van twee kwekerijen, die het pro- dukt in de bekende blauwe kartonnen doosjes op hun beurt om de dag rechtstreeks bij de filialen afleveren. Dit gebeurt via geïsoleerde wa gens omdat tocht en warmte slecht zijn voor de kwaliteit. TEELT Eén van de twee kweke rijen ligt in het Drentse Hoogeveen; het is een uitste kend geoutilleerd bedrijf, dat gelijk al deze bedrijven is op getrokken uit steen. De champignons groeien in speciaal bewerkte compost in ruimten waar de hoogste eisen gesteld worden aan vochtig heid en luchtcirculatie, daar Witte van middelgroot for maat op verzoek van de huis vrouw, hoewel de telers una niem van mening zijn dat ge kleurde grote champignons beslist niet in kwaliteit on derdoen, in tegendeel zelfs, dat ook de stelling dat „het hoedje" aan de onderkant ge sloten moet zijn een misvat ting is. BEHANDELING Hoe champignons door de huisvrouw behandeld moeten worden, willen ze eveneens graag kwijt omdat hieraan nogal wat blijkt te mankeren. Na het kopen de champig nons zo snel mogelijk ge bruiken; bewaren kan hooguit twee dagen in de koelkast, nóóit in de diep vries. Diepvriezen wordt afgewe zen, ze zijn trouwens (een erg hete zomer uitgezon derd) altijd vers verkrijg baar. Wie toch wil diep vriezen; in kokend water met wat citroensap 2 a 3 minuten blancheren, snel laten afkoelen in ruim stro mend water, laten uitlek ken, verpakken en snel in vriezen. Gebruik de champignons helemaal, dus mét de voet jes, snijd zo min mogelijk, liever helemaal niet, was ze. voorzichtig en „knijp" ze niet. Wie een gedeelte wil be waren voor de volgende dag moet dat goed afdek ken, daar de champignons anders uitdrogen. NIET SUDDEREN Het allerbelangrijkste is wel: bak ze kort op een hoog vuur, het laten sudderen is funest. Dit laatste wordt in vakkringen met „moord" aan geduid. Historisch is het verhaal uit de laatste wereldoorlog, dat door de Fransen „een dramatische gebeurtenis" is genoemd. Terwijl in 1944 Franse en Amerikaanse troepen de Duitse bezetters uit de Bourgogne-streek ver drijven, meldt zich een jonge Franse luitenant bij zijn kolonel: „We hebben de zwakke plekken in de Duitse linies ontdekt, kolonel, ze zitten, gelukkig allemaal in de buurt van de wijngaarden van iets mindere kwaliteit". De stafkaart, die de Fransen op dat moment gebruikten, was een „wijnkaart" van de Bour gogne. Na die boodschap van de jonge luitenant viel de gene-' raai de Montsabert met groot enthousiasme aan en de Duit sers waren binnen de vieren twintig uur uit de Bourgogne verdwenen. Zij hadden zelfs geen kans meer gekregen zich bij Chassagne Montrachet in te graven, zoals het plan was. De route van de „Grands Vins de Bourgogne" was gered. TLTET is uit deze streek van Frankrijk, dat wij voor u een Bourgogne haalden, een Chassagne Montrachet, VSR. Wat er met die laatste drie letters aan de hand is? VSR wil zeggen, dat de leve rancier een keuze doet uit enke le wijnjaren. Zijn deskundigheid en betrouwbaarheid is natuur lijk in grote mate bij die keuze betrokken. Daarom is de naam (Advertentie) van de leverancier van groot belang en moet u eigenlijk „alles" kunnen vertellen. Wij menen, dat Moillard zo'n naam is die vertaald kan worden met: reputatie. Deze maand bij AH „De Wijn van de Maand": Chassagne Montrachet VSR, Appellation Bourgogne Contrólée, Moillard, Nuits-St-Georges, Cöte d'Or. A LS ik wijn drink en de geur van de roos ruik, dan weet ik, wat mijn liefste mij nog niet durft te zeggen", schreef Omar Khayyam. Misschien is het wel de prijs van de Bour gogne-wijnen geweest, waarover men niet durfde te spreken. Want „veel gevraagd" heeft al tijd als vervelende consequen tie: hoge prijzen. Bij AH als Wijn van de Maand kost de Chassagne Mon trachet in deze oktoberdagen ƒ7,25 en wij mogen dat gerust een zeer redelijke prijs noemen. Temeer, daar het hier om een Bourgogne gaat die dat kan zonder overdrijving gesteld worden van huisuit karakter en adeldom mee kreeg. Van daar weer die drie letters: VSR, Vin Specialement Re- commandé. TAE Chassagne Montrachet is een volle, zachte, geurige en fluwelerige wijn. En de opmerking, als zouden alle Bourgognes steeds „zware wij nen" zijn, gaat tegenwoordig niet meer op. Want door het gewijzigde vinificatieproces in Frankrijk zijn de Bourgognes iets lichter geworden, zowel van smaak als van kleur. De Chassagne Montrachet is afkomstig van de wijngaarden, die al door de Romeinen wer den bewerkt. Op dit ogenblik vindt men in de Bourgogne meer dan vijftigduizend hectare met wijnstokken beplant. Het zijn bijna allemaal kleine wijn gaarden en in de oogsttijd wordt de wijnboer door zijn gehele gezin geholpen. TY7IE wijn maakt, die bewaart zonneschijn, vond Dante al. Dat doen ze, daar op die lage heuvelrug, ten westen van de weg van Dijon naar Beaune: de Cöte d'Or. De wijngaarders zelf maken en verzorgen de wijn, maar zij hebben de moge lijkheden niet om de wijn tot wijsheid te laten komen en te verhandelen. Dat is dan weer de taak van de grote wijnhui zen, die de wijn in eigen kelders laten rijpen. Een goede Bourgogne draagt dan ook de naam van dat huis. „Moillard", we schreven het al. ratuur, want dan is het moge lijk, dat de wijn een beetje lomp, een beetje zwaar wordt. Houdt een Bourgogne pre cies iets ónder kamertempera tuur. Moeilijk? Helemaal niet. Gewoon dit even onthouden: niet langer dan vijf uur cham breren. Met andere woorden wilt u 's avonds om tien uur met uw vrienden een fles ont kurken, zet die fles dan om vijf uur 's middags in de ka mer. Oók een Chassagne Montra chet VSR deze maand bij AH de „Wjjn van de Maand" voor zeven gulden en een kwar tje. (Zie ook pag. 10) "pN tenslotte nog dit: schenk ■*-' een rode Bourgogne nooit helemaal op kamertempe- Advertentie) nu oiet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aUe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 JfERLIJK is eerlijk: hij was •*-' gewaarschuwd, niet al leen door zijn vrouw maar ook door vele buren die hem allen hadden gepoogd duidelijk te maken, dat men in een tuintje van vier bij zeven meter geen boomgaard moet willen planten. Dat menings verschil werd echter zes jaar geleden al in het nadeel van vrouw en buurt beslist, want niet voor niets had hij zich in een jarenlange, zware studie tot accountant bekwaamd. Hij rekende tot drie cijfers achter de komma voor hoe groot het profijt wel zou zijn van vier tot wasdom gekomen fruit bomen: „We halen er het hele jaar onze broodnodige vita minen vanaf', had het triom fantelijk pleidooi geklonken van de accountant die tot dan toe het verloop van de natuur op een Randstedelijk flatje via de televisie had gevolgd. Ook de niet-materiële ge neugten waren in de bereke ning opgenomen: „Als die bomen in volle bloei staan", hield hij zijn vrouw voor ogen, ,,ga jij 's middags onder de vallende bloesem theedrinken en dan kom ik na gedane ar beid thuis". N DIE begintijd toen alle pas van stedeling tot dorpeling gepromoveerde gezinnen bij ons nog door een soort romantische pioniers geest te zamen waren ge dreven, werd het bomenplan onderwerp van intensief buurt- overleg: „Je ruineert de E.E.G., want er is al veel te veel fruit", wist een buurman en een andere deskundige voorspelde dat de wortels van de ooft- bomen onder het huis zouden doorgroeien en hoogstwaar schijnlijk de hele structuur zouden ontzetten. Ook de boomkwekers in ons dorp, vertrouwd met de pro blemen die aan kweek en teelt verbonden zijn, vonden het geen bijzonder goed plan, maar de accountant is nu een maal een man wiens overtui ging door druk en tegenweer juist wordt gestaald. Hoe meer mensen hem bezwoeren niet tot de aanleg van de minimum bongerd over te gaan, hoe duidelijker hij ging inzien dat de boomgaard zijn leven slechts kon verrijken. Omdat uiteindelijk ook bij onze kwekers de klant koning is, werden er in het tuintje vier appelbomen geplant, waarvan er twee een zeer kort leven was beschoren, zodat de boomgaard uiteindelijk met twee bomen tot ontwikkeling kwam. Ook bij dit restant kon men niet van een opvallend voorspoedige groei spreken, want de Levende Natuur moet men nu eenmaal anders be handelen dan cijfers en gra fieken. JN HET begin werden er na- tuurlijk de gebruikelijke grapjes gemaakt, zo van „De veiling is al aan het uitbreiden om jouw ooft te kunnen verwerken" maar tenslotte raakte men aan de twee bomen gewend. Totdat aan het begin van de afge lopen zomer bij ons een grote rupsenplaag losbrak. Het was onbegrijpelijk waar al die harige beestjes van daan kwamen en zelfs onze gemeenteraadsleden hebben er tijdens een openbare raadsver gadering over gesproken. De wijkbewoners van de accoun tant zeiden dat de diertjes op de twee bomen afkwamen, maar dat was natuurlijk onzin, al moet worden gezegd dat die twee boompjes helemaal een wereldcongres aller rupsen schenen te herbergen. De accountant kocht een boek en besloot tot chemische bestrijding van het ongedierte, maar dat ging lijnrecht in te gen het uitgestippelde over heidsbeleid, want onze burge rmeester had nu juist van des kundige zijde vernomen dat chemicaliën in dit geval ern stige verstoringen van de cirkelgang der gehele natuur konden veroorzaken. ook enkele zeer ideëel in gestelde buurtbewoners beweren dat de accoun tant de plicht had zijn bomen biologisch-dynamisch te hou den: „Laat de rupsen kalm innestelen", riepen zij in ver voering, „en verwijder ze dan met louter natuurlijke midde len". Tegen deze veelzijdige aan vallen op zijn agrarisch beleid bleek de accountant minder opgewassen dan enkele jaren geleden. Nu schijnt echter ook de interne spanning in het kwekersgezin te zijn toege nomen, toen zijn vrouw niet meer de tuin in wilde omdat bij het minste zuchtje wind de diertjes bij dozijnen over haar heen rolden, hetgeen haar doorgaans toch wel standvastig humeur niet merkbaar in even wicht hield. /~iP ZEKERE morgen waren de bomen verdwenen. Gebruikmakend van de vakantie van wederzijdse buren en het nachtelijk duister, had hij van de twee stamme tjes korte blokken gezaagd en verder het onderaardse gewas met wortel en tak uitgeroeid. Ook voor deze daad oogstte hij geen algehele bijval, want nu gingen er weer mensen uit leggen dat bomen kappen in deze tijd een misdaad is omdat de bomen de groene longen zijn van onze door milieu- Hoewel champignons niet meer worden gezien als een exotisch gerecht, dat alleen hij speciale gelegenheden op tafel komt, krijgen ze toch nog niet de aandacht die ze verdienen. Meestal worden ze gebruikt als extra bij de hoofdmaaltijd, gebakken bij biefstuk of in de rijst, terwijl ze van huis uit volwaardige verse groenten zijn die door het hoge percentage aan eiwitten tevens geschikt zijn als vleesvervanging voor ragout en vullingen. (Advertentie) Hand in hand met deze vrij algemene onbekendheid gaat de onbekwaamheid als het op behandeling van deze koste lijke paddestoelen aankomt. VAAG De geschiedenis van de shampignon is vrij vaag. Vast staat dat meloenkwekers in de omgeving van Parijs in de vo rige eeuw overtollige mest in grotten deponeerden en dat daar na drie maanden eetbare paddestoelen groeiden. In Nederland begon het kweken van champignons in het begin van deze eeuw, eerst in grotten in Zuid-Lim burg, later verspreid over het gehele land met overigens een concentratie in het zuiden. alleen dan een hoogwaardig produkt verkregen wordt. De gehele teelt vergt vijf weken voorbereiding en zes weken oogsten (17 kilo per m2). Plet oogsten gebeurt in vijf plukken (vluchten is de vakterm) met de hand, op merkelijk behoedzaam, omdat knijpen in de champignon taboe is. HELE JAAR Na de pluk worden de champignons onmiddellijk verpakt en ook alweer van wege het kwaliteitsaspect twaalf uur bewaard bij een temperatuur van 2 a 3° C. Reinheid en nauwkeurigheid staan bovenaan bij de telers, die ervoor kunnen zorgen dat dit natuurprodukt het gehele jaar door vers verkrijgbaar is. (Vervolg van pag. 1) dat er minder lang behoeft te worden gespaard om premies boven de 26 te kunnen ver krijgen. Tot dusver was het im mers zo, dat voor de aankoop van premies tot 52 alles in PMC-cheques moest worden be taald (voor duurdere artikelen werd de rest dan apart bijbe taald). Een premie ter waarde van bijv. 31 moest geheel in PMC-cheques worden voldaan, zodat er niet een half boekje, (Advertentie) maar een héél zegelboekje vol moest worden gespaard: 52 che ques, waarvan er dan 21 over bleven, die óf in contanten kon den worden omgewisseld óf voor andere PMC-aankopen konden worden bestemd. Ook dit alles is door het nieuwe systeem aanmerkelijk vereenvoudigd, want reeds voor elk half boekje wordt (mét het contante geld) 1 bestelbewijs verkregen, dat recht geeft op aankoop van één PMC-artikel, van welke prijs ook. Het aantal bestelmogelijkheden wordt dus j verdubbeld. En voor PMC-pre- mies boven 26 vermindert de spaartijd met de helft, hetgeen veel gezinnen al evenzeer wel kom zal zijn! vervuiling bedreigde samen leving. Tenslotte riep de accountant met stemverheffing dat hij zijn handen volledig zou terug trekken van elke agrarische activiteit in zijn tuin. Het klonk alsof kommer en wee over de woning zouden neerdalen, maar reeds de volgende dag liet zijn vrouw de kweker weer komen en als de geruchten juist zijn kan de kale vlakte in zaaienstijd gras en rozen struiken verwachten. Eén en ander betekent na tuurlijk nog niet dat de nog be staande PMC-cheques niet meer bruikbaar zouden zijn. Integen deel: de cheques kunnen nog tot 31 december worden ge bruikt voor het betalen van premies (daarna niet meer), ter wijl zij bovendien ook in 1972 hun volle geldswaarde behou den tot nadere aankondiging. Niettemin adviseren wij ie dereen, die thans een PMC- premie wil bestellen, de che ques meteen maar in te wis selen tegen contant geld plus één of meer bestelbewijzen. (In de komende overgangsperiode kan men ook voor minder dan 26 aan PMC-cheques een be stelbewijs ontvangen, en dat is dan een extra meevaller!) Het nieuwe systeem brengt ook een aanzienlijke versnelling in de afwerking der bestellin gen (zo'n 2.000 per dag) mee. Na ontvangst van een bestel bewijs wordt een accept-giro kaart toegezonden en na ont vangst van de betaling kan nu nog dezelfde dag opdracht tot verzending worden gege ven! A.H.-Super-obligaties kunt u als vanouds bestellen door in levering van 2 volle boekjes. U krijgt dan tevens 4 bestelbewij zen.

Allerhande | 1971 | | pagina 7