maskers Koper ^miniaturen Borduren op satijn Wuéki Drank voor kenners: Zeer fijne tafelsuiker Dubbel gehopt bier ch Licht verteerbaar gezondheidsbrood CD albert heijn vers bier want alle waar is naar zijn geld Allison volkorenbrood GOED BEKEKEN Meer dan 100 Ouderwets In Gent Amerikaans ■gial 7fi A 5 spinazie tong. „Er gebeurt zoveel meer met een glas bier clan drinken", zegt hij. „Je ruikt het bier, je ziet het, je proeft en dan pas slik je". O ja, en de brouwmeesters willen nog wèl even iets kwijt over de glazen, waarin wij Nederlanders bier schen ken. Prof. Hartong: „Wil je een goed glas bier drinken, dan moet het glas met soda zijn schoon gemaakt en daarna royaal met water nagespoeld. Maar niet afdrogen, nooit een doek erin, gewoon uit lekken. Als een bierglas goed schoon is dan kun je het in het water houden en er blijft als je het uit het water haalt geen druppel aan zitten". De heer Van Rees tenslot te: „En schenk je een tweede biertje in, dan niet dat glas eerst omspoelen. Je ziet de gevolgen direct aan het schuim". (Advertentie) W/JE denkt, dat Friesland al- leen maar uit polders en boerderijen bestaat, is er glad naast. Vooral in een stad als Leeuwarden groeien de flatwij- ken als kool. TWIE in Sneek woontmoet W al wel haast iels met zeilen en zo te maken hebben. Dat kan al haast niet anders. En zo is het dan ook met René Vogelsang (33 jaar en vader van twee leuke kinderen) U kent misschien wel die prachtige houten rond- en platbodems met grote zwaar den opzij en beslagen met ko peren randen. Noil, dat is nu precies wat deze René Vogel sang doet in zijn vrije lijd: het beslaan met koper van oude schepen. Het is heel speciaal werk dat met de hand gedaan moet worden en waar heel wat uur tjes in gaan zitten. Eigenlijk is de heer Vogelsang van be roep voorman pijplasser. Een vak, dat nog maar weinig men sen verstaan. Als-ie tijd over heeft, maakt hij en daar gaat het vandaag vooral om miniatuur koper werkjes. Zo prachtig, dat de meeste mensen, die liet zien, eenvoudig niet geloven, dat het allemaal met de hand gemaakt is. Ja, de heer Vogelsang is zo langzamerhand wel een be kende figuur op dit gebied in Friesland geworden. Hij laat een miniatuur kraantjeskan zien, dat echt opengedraaid kan worden en waaruit je echte koffie zou kunnen schenken. Dan is er een olie lamp, die werkelijk kan bran den. René Vogelsang maakt alles op bestelling en repareert ook koperwerk voor antiquairs. Dus wie eens iets heel bij zonders zou willen bezitten, die kan bij hem terecl\t: Joh. Bong astraat 1, Sneek. In één van deze torenflats in een zeer winderig, zeer onbe woond gedeelte van de stad woont mevrouw H. W. L. de Haas-Richter, van beroep huis vrouw. Maar een huisvrouw, die nog meer kan clan alleen maar ko ken en de kamers in orde hou den. Dat bewijzen de prachtige geborduurde wandkleden en de kleurrijke ceramiek, die alle wanden van haar flat sieren. „Ik knip een heleboel lapjes en naai ze op elkaar tot een be paalde dikte is bereikt. Dan stik ik het geheel met wollen draden door en borduur er nog lover tjes en kralen op, alles wat glin stert en schittert. De laatste tijd hou ik me vooral met maskers bezig. Dat is fijn werk. Ik kom namelijk uit Nieuw- Guinea en woon pas acht jaar in Nederland. En daarginds spelen maskers nog een grote rol. Maar hier schijnen ze onder mijn kennissen en zo toch ook erg veel aftrek te vinden, want ik heb er nu nog maar twee over om u te laten zien." Maar wandkleden en mas kers is nog niet alles, wat me vrouw De Haas presteert: ze maakt ook zeer verdienstelijk aquarellen en weet van kiezel stenen poppen te toveren. „Weet u wat ik fijn zou vin den? Als ik langs deze weg meer mensen op handwerkge bied zou kunnen ontmoeten om er misschien nog andere tech nieken bij te leren." Wel, wie er voor voelt met deze verwante ziel contact op te nemen, dan luidt het adres van mevrouw De Haas: de Meenthe 8211, Leeuwarden. HOK ALWEER in Friesland in het plaatsje Tjallebert woont mevrouw S. Hoekstra-Veenstra met haar gezin (6 kinderen!). Dat zij naast de verzorging van haar grote gezin ook nog tijd voor haar artistieke hobby overhoudt, is iets waar men de grootste bewondering voor kan hebben. En die hobby is allerlei borduurwerk liefst op glanzend satijn. Vroeger maakte ze gebruik van strijkpatronen. Maar die tijd is lang voorbij. Want mevrouw Hoekstra is inmiddels zo bedreven geworden, dat ze haar fantasie de vrije loop laat. Dieren en bloemen uit de natuur zijn haar liefste voorbeelden. Laatst borduurde ze de nieuwste kweek van een rozenkweker: een roos met liefst acht kleuren rood er in. Er zaten 120 werkuren in! Daarnaast hebben vooral ook familiewapens haar liefde. „Al zijn ze wel erg moeilijk, omdat ze soms zo ingewikkeld zijn." De motieven borduurt mevrouw Hoekstra helemaal vol met platte steken d.m.v, garen, zodat je van de stof niets meer ziet. Haar adres luidt: Aengwerderweg 358, Tjallebert. nu niet alleen in beugelflessen maat ook in pijpjes (nog niet in aÜe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 (De foto's bij deze AllerHande- Kunstnij verheid-artikelen zijn van Marianne Dommisse) Gist, zout, water en 100 procent ongebuilde tarwe zijn de enige ingrediënten voor het Volkoren gezondheidsbrood, dat sedert korte tijd in alle AH-filialen te verkrijgen is. Dit recept is niet nieuw, het is misschien alleen wat in de vergetelheid geraakt. Begin deze eeuw propageerde de jonge Engelse dokter Allison al het volkorenbrood. Vandaar dat dit gezondheidsbrood door Albert Heijn „Allison Volkoren brood" genoemd wordt. Recent wees ook de Amsterdamse tandarts G. J. Baerents op het gezondheidsaspect van deze nieuwe (eigenlijk oude) broodsoort. Het is in de eerste plaats zeer licht verteerbaar en heeft daarnaast een hoog vitamine B-gehalte. Het Allison Vol korenbrood volgens speciaal recept, wordt gebakken in de Albert Heijn bakkerijen in Zwanenburg. De prijs bedraagt 0,69 voor een gesneden brood van 400 gram. gemakkelijk en gelijkmatig uitstrooien. Belangrijk is ook de winst aan aroma, omdat de menging met het produkt in tensiever is. De kristallen zijn bovendien zo fijn, dat men ze bijvoorbeeld op gebak of vruch ten niet proeft. Het is wel raad zaam deze nieuwe tafelsuiker zo snel mogelijk eens te probe ren. bierdrinkers iets heel bij zonders bieden". In het dubbel gehopte bier zit dus behoorlijk meer hop, een dure grondstof. Neder land haalt de hop uit Joego slavië en Zuid-Duitsland, uit Calif omië en Tsjechoslo- wakije. „Met de hop regel je dus de bitterheid, de smaak en de geur zeg het aroma van het bier", aldus brouw meester C. van Rees. „Bo vendien wordt het bier zwaarder ingebrouwen dan de overige pilsener bieren in Een belangrijk nieuwtje in het suikervak van de Albert Heijn-filialen: naast de bekende soorten vindt men nu ook een zeer fijne tafelsuiker. Dit 'is een sui kersoort met een bijzonder fijn kristal en te gebruiken voor talloze doeleinden in de huishouding. In Engeland wordt de zeer fijne suiker al heel veel ge bruikt, voor bijvoorbeeld merin gues, puddingen, soufflé's, koek- beslag, mousses, enz. Ook in Nederland zijn de gebruiksmo gelijkheden legio: in pap en yoghurt, op aarbeien, bessen en grapefruits, in koffie, thee en chocolade, op pannekoeken en flensjes en in diverse dranken. Op zelfgebakken vruchtentaar ten, biscuits en cakes kan deze zeer fijne tafelsuiker heel fijn worden uitgestrooid waardoor men heel feestelijke en decora tieve effecten krijgt. De kristal len gaan namelijk prachtig glinsteren. Met de zeer fijne tafelsuiker valt gewoon in de huishouding heel erg veel te doen. Dit nieuwe product van Albert Heijn heeft namelijk belang rijke voox-delen t.o.v. gewone kristalsuiker. De nieuwe sui kersoort is snel oplosbaar in alle mogelijke dranken. Daar naast laat deze suiker zich heel door P. W. RUSSEL T-uibbel gehopt bier, mag ik weten wat dat is? „Het klinkt afgezaagd, maar het D is bier voor kenners", antwoordt prof. B. D. Hartong, 72 jaar bierkenner bij uitstek Ik mag hem een „brouwmeester" noemen en als ik ook van dat vak precies de omschrijving wil horen, zegt hij: „Een brouwmeester is iemand die de receptuur van het bier opstelt, de man die aan de wieg van het bier staat. In het buitenland komt hij in de brouwerijen direct na Onzelieveheer Nederland. Ook gebruiken we Nederlandse brouwgerst, die van zeer hoge kwaliteit is." Wat zeggen de brouw meesters verder nog van dat dubbel gehopte bier? „Het was een interessante op dracht van AH om eens een ander bier te kunnen ma ken", menen ze. lyfEER dan honderd aroma- -*-*• stoffen zitten er in bier, hoor ik van prof. Har- Op de foto links de heer C. van Rees, rechts prof. B. D. Hartong opgegaan is met de smaak van het bier. Het werd neutraler en kreeg erg veel koolzuur. Het bier van tegenwoordig lijkt allemaal op elkaar. Prof. Hartong: „Het is een beetje alcoholische frisdrank ge worden. Het wordt door gaans veel te koud geschon ken. Wij brouwmeesters stellen: bier nooit dagen lang in de koelkast. Wie een kel der heeft, moet het daar zet ten en drinken bij tien tot twaalf graden Celsius, dat is de ideale temperatuur voor het schuim. En heb je geen kelder, dan drie kwartier tevoren het flesje in de koelkast. 'Maar daar hele dagen en nachten laten staan, dat is uit den boze". FN NU KOMT dan het dubbel gehopte bier. „Ik zou willen zeggen: dit is weer het ouderwetse bier, met body en pit erin", stelt prof. Hartong. „Dit is een stap terug in het verle den, want begin van deze eeuw was er ook sterk ge hopt bier. Met dit bier wil AH een bepaalde categorie "DIERKENNER bij uitstek, noemde ik prof. Har tong. Ik dacht wel dat dat mocht als je dertig jaar in Gent biochemie gedoceerd hebt en brouwerij-ingenieurs opleidde. In Nederland worden de brouwmeesters eigenlijk pas in de brouwerijen „ge maakt"; ze hebben tevoren gestudeerd, voor ingenieur bijvoorbeeld of in de chemie, zoals de heer Van Rees. De heer Van Rees: „De brouwmeester is uiteindelijk natuurlijk ook verantwoorde lijk voor de kwaliteit van het bier. En je bent telkens bezig. Je werkt tenslotte met natuurprodukten zoals hop en gerst en je moet telkens nagaan of je je receptuur kunt handhaven of moet wij zigen. En verander je de gist of niet?" DE HEER Van Rees bedrijfsleider bij Oran jeboom en prof. Har tong adviseur bij dezelfde brouwerij vinden, dat het in 1962 de Amerikaanse kant Er staan een paar zojuist getapte glazen tussen ons in: prof. Hartong en de heer C. van Rees (50) als de twee brouwmeesters doen ook mee. pak 750 gram J!b® pak 450 gram «p Uit de diepvries Schoongemaakt en wel! Even ontdooien, 2 tot 3 minuten gaar stoven en zo op tafel. Diepvriesgroente op z'n best.

Allerhande | 1971 | | pagina 5