Een drukke dag voor Annabel iëlifilir - Oh albert heijn AH laat kinderen fijn kokkerellen ƒ37 II6 l7.5 IPHk IIWIR C(1 Speculaas uit eigen bakkerijen! y 0t\ albert heijn TmïiLmmd m x Speculaas fijn gekruid 1 20 Molen speculaas Kleutertaal BLOEMBOLLEN ALLERHANDE A OKTOBER ks; Fragmenten uit het Kinder- Rijk - Lees - en Kookboek vers bier Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld! Amandel speculaas Speculaasbrokken -isn Gevulde speculaas 139 ^'"00 rmin Groot tuinpakket met 110 bollen samen Bloembollen per soort verpakt in aantrekkelijk geschenkdoosje: TULPEN. -per 10 stuks 2.- HYACINTEN per 5 stuks 2.-: NARCISSEN per 10 stuks 2?^ KROKUSSEN-per 25 stuks 2.50 MET APPELEN EN UIEN 2 (Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in afle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 'Hoor eens! Hoor eens!', zegt Annabel met opgestoken vinger tje, 'zo mooi als vandaag heeft ze nog nooit gezongen!' Alle mensen in de kamer kijken even op en luisteren. Meneer Vis laat zijn krant zakken, me vrouw Duifje legt het wollen mutsje dat ze voor Annabel aan het breien is even in haar schoot en meneer Nampoeno die Mi- chiel leert dammen, blijft met een damschijf in zijn hand stil zitten luisteren. 'Je hebt gelijk', zegt Diana, die voor iedereen kastanjes poft in de gloeiende as van de open haard, 'zó mooi heeft mevrouw Rosetta nog nooit gezongen', "t Is Italiaans', zegt Annabels moeder, 'tegen woordig zingt ze alleen nog maar Italiaans. Ik denk wel eens...' Maar wat ze denkt kan ze niet meer zeggen want in de gang rinkelt de telefoon. 'Hè, zegt Annabel boos, 'nou zaten we net zo gezellig te luisteren!' 'Dat is waar' zegt mevrouw Duifje, 'er is niets zo gezellig als op een regenachtige avond in oktober bij het vuur te zitten en kastanjes te poffen. Ik weet nog toen ik een klein meisje was. Overdag kregen we vrij zou kunnen staan.' 'Hè ja, zegt Annabel, 'dat is leuk. We zetten er ook eens een oud recept van mevrouw Duifje in, Diana!' 'Maar dan morgen ook gevulde appels!', zegt Diana, 'het lijkt me heerlijk!' - m 'Eén, twee, drie, vier...' Met bungelende benen zit Annabel op de rand van de aanrecht! Wat ben je nou toch aldoor aan het tellen?', vraagt Diana, die sa men met Annabels moeder aan het ontbijt zit. 'De recepten na tuurlijk!', zegt Annabel, 'negen, tien, elf, twaalf... Is dat al ge noeg om een boek van te ma ken. Diana?' Diana lacht. Nee hoor, wat hebben andere kinderen nou aan een boek waar maar twaalf recepten in staan? Je moet nog wel bijna een heel jaar koken voor het er genoeg zijn'. Anna bel kijkt een beetje beteuterd en dan zegt ze: 'maar het duurt toch heel lang voor zo'n boek klaar is? Jouw eigen boek met recepten, dat duurde wel hon derd jaar voor het eindelijk in de boekwinkel lag.' 'O, Annabel', zegt haar moe der, 'wat ben je weer ongedul dig. Dat boek komt heus wel, maar als ik jou was ging ik nu maar eerst mijn schooltas zoe ken, vfant dadelijk staan Marion en Bianca en Bas voor de deur om je te halen.' Diana zet vlug haar kopje koffie neer. 'Is het al .zó laat?' vraagt ze, 'ik moet om negen uur bij mijn uitgever zijn en het is...' 'Oooo!', roept Annabel er tus sendoor, 'dan kun je meteen over ons boek praten!' 'Wacht nou eens even', zegt haar moeder, die midden in de keuken met de koffiepot stil blijft staan, 'half negen? Waar om is meneer Nampoeno dan nog niet aan het. ontbijt?' 'O, die zal wel weer geen trek hebben', zegt Annabel, 'heb je gezien, gisteren mam, die bloem kool, die we allemaal zo lekker vonden? Hij heeft er haast niets van gegeten!' Annabels moeder zucht. 'Tja,' zegt ze, 'ik weet soms niet wat ik met hem aan moet. Hij stu deert zo hard, nooit er eens uit, nooit eens fijn naar buiten 'Wat moet ie ook in de re gen?', zegt Annabel, 'weet je dat het vandaag al twee weken lang lelijk weer is mam?' Haar moeder knikt. 'Ja, daar om maak ik me ook zo ongerust over meneer Nampoeno. Hij ziet zo wit en hij hoest zo. Iemand die uit zo'n warm land komt heeft de zon nog meer nodig dan wij. Vooruit, Annabel, loop eens vlug naar boven en klop even bij meneer Nampoeno. Vraag of hij niet op moet staan.' 'Hebt u gedroomd?', vraagt Annabel, die heel druk bezig is het tafeltje naast het bed te dekken. Meneer Nampoeno kijkt haar verbaasd aan. 'Ja', zegt hij, 'ik héb gedroomd. Maar waarom vraag je dat?' 'Zo maar', zegt Annabel, 'en wat droomde u?' 'Ik droomde', zegt meneer Nampoeno, 'van het huis van mijn vader en moeder in In donesië. Ik hoorde de vogels in de tuin en ik rook de bloemen en de lekkere luchtjes uit de keuken van mijn moeder. Het leek bijnaOpeens houdt hij op en snuift heel diep. Met grote zwarte ogen kijkt hij An nabel en Michiel verbaasd aan. 'Maarmaarzegt hij, 'ik ruik het nog!' pak± 500 gram i allerfijnste kwaliteit pak 500 gram met 10% amandelen P8k i 400 gram met hele 1 amandelen pak 400 gram I per stuk 250 gram I .zak ±500 gram S van school om appels te pluk ken en 's avonds zaten we bij het vuur, net als nu en het hele huis rook naar appels die mijn vader op zoldèr in rekken legde.' 'Wat zal u vaak appelmoes hebben gegeten', zegt Annabel, die met een half oor luistert hoe haar moeder de trap opgaat en hoe mevrouw Rosetta midden in een lied afbreekt. 'O, we deden er van alles mee' zegt mevrouw Duifje, 'elke dag één mee naar school natuurlijk. En zaterdags hete bliksem. Dat waren balletjes gehakt met ap peltjes die we zelf hadden ge schild en in partjes aan slin gers regen en lieten drogen bo ven de schoorsteen in de keu ken. En 's zondags gevulde ap pel. MmmDat was lekker. Dat maken de mensen tegen woordig niet meer, maar ik zeg je, Diana, dat dat best in dat mooie kookschrift van jullie X van export kwaliteit In de meeste AH-winkels inhoud40 tulpen (4soorten)25 krokussen (gemengd) ;20 narcissen; 25 blauwe druifjes. In de meeste SuperMarts BLAUWE DRUIFJES Per 25 stuks F* GEVULDE APPELEN 3 stevige goudreinetten 1 ei mespunt zout 2 kopjes koude melk 150 gram bloem mespunt kaneel frituurvet of olie poedersuiker 1 Kluts het ei met liet zout in een diepe kom. O Roer daar 1 kopje koude melk doorheen en strooi er dan ineens de bloem in. D Maak er, met een houten lepel kloppend en roerend, een goed glad deeg zonder klontjes van. A Verdun het deeg door er langzamerhand telkens een scheutje het tweede kopje koude melk door te mengen tot het beslag een glad papje is geworden. C Schil de appelen, steek er met een appelboor of een scherp aardappelmesje de klokhuizen uit en snij ze in niet te dunne schijven. Bestrooi ze met de kaneel. H Maak in een frituurpan of een diepe juspan de olie of het vet warm, zonder dat het gaat dampen. 0 Dompel met twee vorken een schijf appel in het be slag. Het overtollige be slag even laten druipen laat dan de schijf voorzich tig in het vet glijden. Doe zo vervolgens met de an dere schijven. Q Bak de appelflappen snel J goudbruim maar doe er niet teveel tegelijk in het vet. 1 A Laat ze even uitlekken in een zeef of vergiet, waarin een stuk keukenpapier ligt. Zet de vergiet op een bord. 1 I Leg de appelflappen daar- -LJ-'na op een schaal en be strooi ze met gezeefde poe dersuiker. UIENSOEP 6 grote uien 4 eetleels boter of margarine 2 afgestreken eetle pels bloem 6 kopjes koud water 1 klein stokbrood 1 theelepel zout mespuntje peper 200 gram gemalen kaas Snij het stokbrood in plakken van ongeveer 1 centimeter dik. Pel de uien en snij ze J klein. Doe de boter in een flmke braadpan en zet die op een niet te hoog vuur. Als de boter begint te schuimen doe je er de uien en de bloem bij en roert met een lepel tot de uien goud bruin zijn geworden. I Voeg er dan voorzichtig II zes koppen koud water bij. Blijf roeren, tot de soep kookt. Doe zout en peper bij de f soep en laat hem een mi nuut of tien zachtjes door koken. v Zet de oven op heet. H Neem een diepe vuur- i vaste schaal en beleg de bodem met plakjes stok brood, strooi er daarna 4 eetlepels gemalen gruyère kaas over, daarop weer plakjes stokbrood en nog de rest van de gruyère kaas. O Neem de pan met soep van u het gas en giet de soep door een zeef in een kom. Giet dan de soep in de vuurvaste schaal met brood en kaas. Q Laat de soep een kwartier in de hete oven staan en dien hem dan op in kom men of diepe borden. Een fragment uit „Alles kan in de Lepelstraat", het nieuwe Kinder- Kijk- Lees- en Kook boek. iUllllillillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllim Mag ik het vandaag eens over uw handen hebben? Afschuwelijk, als ik zo om me heen kijk en helaas zo vaak moet vaststellen, dat de meeste vrouwen veel te weinig aandacht aan de verzorging van hun handen beste den. En zekerdat geldt beslist ook voor de heren. Want vooral wat dit betreft is het vooral in ons land maar bar-treurig met hen gesteld. Ik zelf ben een enorme handen- kijkster. Heel gek, maar ik kijk iemand al tijd al bij de eerste ontmoeting onmiddellijk naar de handen. Vaak maken we er thuis een spelletje van: dan vragen ze me welke vorm van handen die en die kennis heeft. Handen spreken ook werkelijk een duide lijke taal. Goed, aan de vorm kunnen we na tuurlijk niets veranderen. Maar dat hoeft ook niet. Ook uitgesproken niet-mooie han den kunnen toch ongelooflijk sympathiek aan doen. Mits ze maar altijd goed verzorgd zijn. Want dat spreekt boekdelen over hem of haar, aan wie ze toebehoren. Hier dus een paar tips in vogelvlucht, die s.v.p. ook de heren best eens ter harte mogen nemen! Nee, ze hoeven natuurlijk NIET met ge lakte nagels te gaan rondlopen, logisch! Maar een wekelijkse grote opknapbeurt (die heus niet meer dan een half uurtje vergt) en dan dagelijks een paar hele kleinigheden kunnen er toch best af. Daar gaan we dan: Eén keer per week de grote beurt: begin met de nagels in een ovale vorm te vijlen. Ja, de heren mogen best eerst knippen, maar dan toch even met een liefst zo'n lange metalen vijl bijschaven. Maar niet te veel de hoeken wegvijlen, dan groeien de. nagels langs de kanten makkelijk in. Nu maakt u een bakje met een goed warm zeepsop en doopt de vingers er een minuut of vijf in. Droog de handen af en duw de nu weekgeworden nagel riemen goed terug. Wrijf deze dan met wat speciale nagel-olie een vette crème doet het desnoods ook wel. Wat ook reuze handig is: er is tegenwoordig van Cutex een tube in de handel met een speciale dop erop, die tegelijk als bokkepootje dienst kan doen en waar door een kleine opening de vloeistof uit druppelt, die u langs de nagelrand moet smeren. Even laten inwerken en u kunt mét de scherpe rand van de dop alle overtollige velletjes weghalen. Een paar hardnekkige langs de zijkanten mogen voorzichtig met een nagel tangetje weggeknipt worden. Let wel: nooit en nooit de nagelriemen wegknippen, want dan blijft u dit uw hele leven doen. Als u ze liever even elke avond na het wassen met een speciale nagelriemcrème (REVLON heeft een uitstekende!) in- masseert, dan blijven ze mooi soepel. De heren zijn nu met hun behandeling klaar. Vlug, hè? Toch beslist geen reden om dat niet even iedere week bij te houden. Wij vrouwen willen natuurlijk nog graag een kleurtje opbrengen of in elk geval wat lak. De grote cosmetica-huizen brengen deze winter allemaal nogal vrolijke en vaak zelfs wel wat donkere tinten (bruin en bordeauxrood zijn er „in"), zoals Rubinstein, Revlon, Orlane e.a. Altijd eerst een onderlak en als u last van af splijten de nagels hebt dan een beetje MAVALA aanbrengen en goed laten drogen, voor de onderlak aan de beurt is. Gebruikt u kleur en/of parélmoerlak, dan geven twee laagjes lak eerst de ene goed laten drogen een veel mooier effect. Enne gun u echt even de tijd de nagels GOED te laten drogen. Anders is alle moeite ver geefs geweest. Nog een paar handen tips: Borstel uw handen eens dagelijks van de vingertoppen naar de pols toe met een droge badborstel. Liefst niet een tè harde. Dit is een uitstekende huidmassage, vooral als u daarna de handen eerst warm, daarna koud afspoelt en ze goed invet. Ook alweer in richting pols. Verhindert het snel-oud- worden van de handen. Spreid de handen eens helemaal uit, zo dat de vingers zo wijd mogelijk gestrekt worden en de handen gaan trillen van de spanning. Maak daarna een stevige vuist alsof u een bal wilt samenknijpen. U mag ook best een echte (tennis)bal met de hand proberen samen te knijpen. Herhaal deze beide oefeningen een paar keer. En trommel eens met alle vingers in de lucht en beweeg ze afzonderlijk zo snel mo gelijk, alsof u aan het pianospelen bent. Uw vingers blijven er soepel en lenig bij. Doe er uw voordeel mee. mimmmmimm H HAARDIEET Nu even wat speciale aandacht voor het haar. Dat u een heleboel goeds voor uw haar kunt doen door elke dag met de vin gertoppen de hoofdhuid stevig heen en weer te bewegen (dus los te maken), is misschien al oud nieuws voor u. Ik neem dan ook zon der meer aan, dat u geen dag overslaat om u deze moeite even enkele minuten per dag te getroosten. Alle gekam en geborstel is niets vergeleken bij deze vingermassage. Laat u verder door geen buurvrouw meer wijsmaken, dat vet haar niet te vaak ge wassen mag worden. Bakerpraat! Elke haar dos moet zo vaak gewassen worden als-ie vuil is. En dat betekent voor de één eens per week, voor een ander om de vier of vijf dagen wassen. Ik ken een oude dame die verbeeldt zich dat haar grijze haardos er wèl bij vaart door het maanden achtereen alleen maar met Pantène te masseren en dan met een handdoek te drogen. Zo eens per half jaar komt er dan eens een kapper met een shampoo aan te pas. Ze loopt er dan ook navenant bij (en riekt dienovereen komstig!, zoals u zich kunt voorstellen). Maarom echt mooi haar te krijgen moet u het ook van binnenuit voeden. Dat wil zeggen via de maag! Zoveel mogelijk eiwitten (melkprodukten, af en toe een eitje, magere vis en vlees). Ofschoon het vet in de voeding ook beslist niet mag ontbreken, want vet hebben we nodig om de eiwitten te helpen verbranden. Geen angst voor de lijn: zolang de koolhydraten dus alle meel spijzen en zoete spijzen tot een minimum beperkt blijven, wordt u van wat boter be slist niet dik. VITAMINEN Een grote rol spelen voor het gezonde haar vitaminen. Neem daarom voor de ze kerheid vitamine B-complex pillen (1 per dag is voldoende). Er zijn beroemde kap pers, zoals Leonard in Londen en de uit vinder van het apehaar-kapsel, Vidal Sas- soon, die hun klanten bij elke beurt een vitamine-B-pil geven. Keurig op een scho teltje bij het kopje thee! Drink vervolgens zo min mogelijk alcohol en koop ook eens een grote fles met gistpillen of -poeder (Re formhuizen hebben dit wel). Als u daar dan toch bent, koop dan meteen ook een voor raad tarwekiemen, want die bevatten zo wel B als ook het onmisbare -vitamine E. En natuurlijkverder veel groente (liefst in de vorm van een rauwkostgerecht) en citrusvruchten. Dit herinnert me aan de naderende winter met zijn onvermijdelijke griepjes: vraag uw huisarts om een anti- griep-injectie, die U de hele komende win termaanden stukken beter zal doen door komen. Mijn eigen goede huisdoktertje heeft in zijn wachtkamer een lijstje met dagen, waarop hij de patiënten speciaal voor deze kleine prik 'ontvangt. Tot de volgende keer. U weet het: voor vragen kunt u terecht bij Josephine Jan van Nassaustraat 96 Redaktie AllerHande DEN HAAG Een heerlijk smoeltje jongen of meisje? kijkt hier met grote vraagogen vanuit een zalige, donszachte winterse duffelcoat. Een begeerlijk bezit voor elke jongen of meisje, dunkt ons. Het materiaal is imitatiebont, lichtkens gelijk een veertje, want het is van Orlon-Acrylvezel gemaakt en - zoals u ziet is „Monty-garnering" van leer. (Fabri kant: AB Videconfectie, Zweden).

Allerhande | 1971 | | pagina 2