Mayonaise met minder calorieën Voor de okioberse feestelijkheden dan Paprika-ribstuk in de snelkookpan Rookworst CHAMPIGNON-RAGOUT Maak eens gevulde vleesrolletjes V arkenskoteletten Met melk en yoghurt mixen Nog eens aan de vleesrol PARKETVLOER /tmiïW 7b I Koele Mina OKTOBER ALLERHANDE 15 WT albert heijn 'Rauwe Gelderse voor rookworstliefhobbers 325 gram JULafc Albert Heijn heeft zijn eigen rokerij. Elke dag komen daar de rookworsten uit de geurige rook van eiken-en J beukenspaanders. En J| elke dag gaan ze vlievJM Xgensvlug naar uw/&m AH-winkel. /JÊÊÊÊ Als u de bezitster van een mixer bent zult u ongetwij feld wel eens zelf mayo naise maken, want hoe goed alle „smaakmakers" van de wereld het ook doen, er gaat toch niets boven een vers gemaakte, zelf ge kruide mayonaise en met genoemde mixer is de be reiding gewoon een peule schilletje. Benodigdheden: 2 eierdooiers, y2 theelepel mosterd, liter olie en een snuifje zout. Dit is de basis waarop u kunt vari eren door het gebruik van verschillende kruiden, spece rijen en azijn-soorten of ci troensap. Verder aan te beve len: een kannetje met een dun tuitje zodat u de olie in een langzaam tempo kunt toevoe gen. De hier genoemde hoe veelheden zijn voldoende voor 1 kop mayonaise en die bevat dan 1350 calorieën. En dat is heel wat voor de mens die zijn slanke lijn niet wil verliezen of de verloren gegane wil te rugwinnen! Nu zijn ontvette bouillon en gelatine ingrediënten die bijna geen calorieën bevatten en mayonaise die hiermee ver mengd wordt bevat per kop dan nog slechts 570 calorieën, een waarlijk aanzienlijk ver schil! U legt 3 bladen witte gela tine in wat water om te weken en u maakt van een blokje of wat poeder, een kwart liter gloeiende vleesbouillon, u giet deze door een fijne zeef en laat ze 5 minuten staan. Met een crèpe-papieren servetje kunt u daarna het eventueel aan de oppervlakte drijvende vet opzuigen. Laat de ge weekte gelatine in een zeef uitlekken, breng de bouillon aan de kook, neem ze van het vuur en los de gelatine er in op. Laat de bouillon op ka mertemperatuur staan tot de gelatine begint te geleren. Op dat moment voegt u er lepel voor lepel de mayonaise bij, u roert goed door en u hebt een heerlijke calorie-arme ma yonaise. KUuiHOOKNUEEN tUUH II f 30,kSanb BONTEKOE NV. postbustom -s-aOlóOQ-32235 - BREDA DAGEN NAAM: g GRATIS GEEN BEZOEK STRAAT: ZICHT c 3 GRATIS BIJ GROTE FLES I r VOOR DE AFWAS (Advertentie) Een charmante variant op het woord „cham pignon" en bovendien een heerlijk hapje! De ingrediënten zijn: voor de toost: 3 koppen Corn Flakes, 4 sneetjes oud brood, 2 eieren, 8 eetlepels melk, zout naar smaak en 50 gram gesmolten boter, voor de ragout: 35 gram boter, 150 gram gewas sen, gesneden champignons, 2 eetlepels tarwebloem, 3 dl melk, 4 hard gekookte eieren in partjes, zout naar smaak, vers gemalen peper naar smaak en fijngesneden peterselie. De toost: Maak de Corn Flakes fijn eri snij de sneetjes brood doormidden. Klop de eieren schuimig (even tueel met de handmixer) en roer er de melk en het zout door. Week het brood zolang in dit .mengsel tot al het vocht is opgenomen en bedek het daarna met de Corn Flakes. Leg de broodjes op een beboterde bakplaat en giet er de gesmolten boter overheen. Bak de toost ca 10 minuten middenin een warme oven (200° C of knopstand 4 of 5) of zet ze onder een voorverwarmde grill (ongeveer 5 minuten voor iedere kant). De ragout: Smelt de boter, voeg de champignons toe en smoor ze op een laag vuurtje, onder voortdurend roeren totdat ze goudbruin zijn. Schep de cham pignons uit de pan. Roer de bloem door de boter in deze pan en voeg, steeds roerende, de melk er geleidelijk aan toe. Laat het mengsel zolang doorkoken tot het dik is geworden. Schep er de champignons en de eierparten door en maak het gerecht op smaak af met zout en peper. Serveer de ragout op de warme toost en strooi er de ge hakte peterselie over. N.B. Roer tijdens de bereiding door de ragoüt een geraspt uitje en een snuifje nootmuscaat of in plaats daarvan een klein beetje Worcestershire- sauce en/of een scheutje madera. Verrukkelijke variaties! Voor ongeveer 20 tot 22 glazen hebt u nodig: 3 citroenen, 2 wijnglazen Cinzano Bitter, 1 fles mi neraalwater, 2 flessen appelsap en vele ijsblokjes. Borstel de citroenen goed af, droog ze en schil ze waarbij u proberen moet om de schil zo lang moge lijk te houden. Pers de citroenen daar na uit en giet het sap door een fijne zeef in een grote schenkkan, zo mogelijk van glas. Voeg het mineraalwater en het appelsap bij plus de nodige ijsblokjes, hang de schil in de kan, en laaf uw dorstige gasten met deze Koele Mina! ven die later vanzelf in ringen uit elkaar zullen vallen, u pelt het knoflook je en drukt het door de knijper, u maakt de paprika's schoon, verwijdert pitten en zaadlijsten en snijdt ze in smalle repen, u meet 2 zeer volle theelepels van het zoete paprikapoeder af en 1 afgestreken theelepel van de Rosenpaprïka. U raspt de helft van de citroenschil. U maakt de appel schoon en snijdt de appelpar ten in zeer dunne schijfjes. Daarna neemt u het vlees uit de pan en u houdt het warm op een schotel. U doet de uiringen in de olie en op hoog vuur laat u ze al roerend goudbruin fruiten. Als ze de gewenste kleur hebben ge kregen neemt u de pan van het vuur en roert er de beide pa prikasoorten door en de witte wijn, daarna zet u de pan weer op het vuur, legt het vlees in de prachtig-rode saus, brengt de pan onder druk en laat het vlees in 25 minuten gaar wor den. Maak de pan volgens voorschrift open en voeg alle verdere ingrediënten bij het vlees, loaarbij u de appel- en paprikaschijfjes eromheen schikt en de rest erover strooit. Giet er zonodig nog wat wijn bij, sluit de pan opnieuw en laat onder druk ook de groen ten gaar worden. Open volgens voorschrift, leg het vlees op een verwarmde schaal, giet er een deel van de saus over, geef de rest in een sauskom en serveer bij dit gerecht wat luchtig geklopte aardappelpuree en een groene groente naar keuze (lof is er zeer goed bij!). N.B. U kunt dit vlees op precies dezelfde manier klaar maken met rode wijn, maar gebruik dan rode paprika's. Maak „karamel-melk" op de volgende manier. Voor drie gla zen hebt u nodig: 3 opgetaste eetlepels suiker, krap liter melk, 3 eetlepels vol aardbeien ijs. Kook al roerende van 2 volle eetlepels suiker met 1 eetlepel water een fraaie goud bruine karamel. Giet er (van het vuur) een half kopje water bij om de karamel op te lossen. Strooi er vervolgens de derde volle eetlepel suiker in, laat het geheel afkoelen en roer er de melk door. Verdeel deze melk over de drie glazen en depo neer in ieder glas tot slot een flinke lepel aardbeien-ijs. Geef er brosse ijswafeltjes bij. Stel u bent in oktober jarig en u wilt een paar goede vrienden ontvangen bij een drankje met een hapje (waarbij u beslist niet het gewichtige woord „koud buffet" wilt ge bruiken!), maak dan eens een paar schalen met onder staande fraai gecomponeerde open sandwiches klaar. Ruikt niet, wordt niet vochtig Daar zit Cat's Pride in. Dat absorbeert, deodoriseert. Houdt de kattebak schoon en fris. En kost per zak, 2g kilo Neem eens een heerlijk rib stuk van het varken, al dan niet ontbeend (u weet zoel' dat men „op het been" het smake lijkst braadt, maar uitgebeend is het vlees makkelijker te snijden). Stel dat stuk weegt met been 750 gram dan hebt u er verder bij nodig: 2 mooie uien, 3 fraaie groene paprika's, 1 ap pel, 1 knoflookteentje, 2 eet lepels olieeen kwart liter droge witte wijn, zout naar smaak, vers gemalen xoitte paprikapoeder, nl. de milde die „edelsüsz" en de scherpe die Rosen-paprika heet, en een snuifje gemalen kummel (fa cultatief) U verhit de olie in uw Tempo Gourmat-pan en u schroeit er het ribstuk aan alle kanten mooi goudbruin in, daarna bestuift u het met de kummel, u voorziet het rijke lijk van peper en u zout een weinig. Temper het vuur en laat, onder af en toe keren het vlees in de open pan verder gaan. Dat geeft u de gelegen heid om de groenten schoon te maken. U pelt de uien en snijdt ze in zeer dunne schij- Neem hiervoor koteletten van de haas die ca 175 gram wegen. Op 4 koteletten ge bruikt u verder 1 theelepel rode paprikapoeder van de „edel-süsze" soort, wat bloem om te bestuiven, 2 uien, 2 ap pelen en boter om in te bra den. een paar schijven appel en daarop de gefruite uien, geef de jus, aangelengd met een weinig water en voorzien van een klein stukje boter (van het vuur erbij gevoegd) er apart bij. Heerlijk met aard appelpuree. Dit is een alleraardigste manier van variëren op vlees en het is eens wat anders dan de traditionele rollade die u kant en klaar koopt maar waar u dan verder eigenlijk geen persoonlijke noot aan kunt ge ven. Neem eens heel dun geklopte magere runderlapjes, met recht: „lang, dun en lekker" uitgesneden. U moet ze n.l. met vulling en al, gemakkelijk op kunnen rollen. Laat zo'n lapje ca. 125 gram wegen. Verder hebt u nodig: wat bloem, zout naar smaak, vers gemalen zwarte peper naar smaak, 1 eetlepel olie, 1 eet lepel boter, 1 eetlepel sterk geconcentreerde tomatenpuree, 14 liter rode Bordeaux-wijn, 1 theelepel aardappelmeel, 1 be kertje sour cream. Verder als vulling: 1 flinke eetlepel to matenpuree, y2 blik maïskor rels, 1 groene paprika, een weinig Worcestershire-sauce en een paar druppels Habasco en tot slot lange houten prikkers. Besmeer de runderlappen met de tomatenpuree en ver deel er de maïskorrels over. Snijd de pa prika, nadat u de zaadlijsten en zaadjes hebt verwij derd in smalle reepjes en verdeel ook die over de vlees- jes. Sprenkel er wat Worches- tershire-sauce over en een en kel drupje van de zeer sterke Tabasco. Rol vervolgens de vleeslapjes over de vulling en steek ze goed met de prikkers vast. Bestrooi de rollen met wat zout en peper en rol ze door de bloem (zorg wel dat u de vul ling niet verliest!). Verhit de olie en boter in de braadpan en schroei de rollen aan alle kanten mooi bruin. Neem ze daarna uit de pan, strooi nog een klein beetje bloem in het braadvet, laat dat al roerende even licht -bruin worden, voeg er de tomatenpuree bij, de rode wijn en 14 liter water en breng dit alles, al roerende, aan de kook. Leg er daarna de vleesrollen in terug en laat ze in de goed gesloten braadpan, op een laag vuurtje gedurende 1 y2 uur smoren. Meng intussen de sour cream met het aard appelmeel goed door elkaar. Zodra de vleesjes a point zijn, neemt u ze uit de pan en u houdt ze op een schaal warm. Voeg al roerende, de aange maakte sour cream bij de jus in de pan, breng aan de kook, controleer de saus' op smaak en giet ze over de gevulde vleesrollen op de schaal. Geef er aardappelen, macaroni of droge rijst bij en ook nog een pittig aangemaakte salade. 1. Besmeer A.H.'s Franse toost oftewel biscottes met een laagje mayonaise. Leg er keurig, visje aan visje, goed uitgelekte sardines op (ver wijder alleen het staartje, het graatje is nl. door het conserveren helemaal zacht geworden en kan dienten gevolge gewoon gegeten worden zonder dat u er iets van merkt). Druppel een aangename hoeveelheid ci troensap over de sardien tjes, hanteer de pepermolen met forse hand, garneer met een paar flinterdunne ui ringen en wat fijngesne den hard gekookte eier dooier. 2. Beboter grote crackers en leg er goed uitgelekte en stuk voor stuk met de hand gedroogde malse slabladen uit het hart van de krop op. Neem mosselen uit blik en wel die heerlijke pittige mosselen a l'escabèche die mals en groot uit Spanje in het blik tot ons komen. Leg ze in "Ket slablad en be- Ditmaal neemt u zeer dun gesneden en geklopte magere varkenslapjes. Op vier stuks hebt u nodig: 1 eetlepel mos terd, 1 grote appel, bij voor keur een Golden Delicious, 2 eetlepels gepelde grof gehak te amandelen, een weinig gemberpoeder, desverlangd een snuifje gemalen kummel, zout en vers gemalen witte peper naar smaak, 1 eetlepel bloem, 1 eetlepel olie en 1 eetlepel boter, in plaats van rode wijn gebruikt u in dit geval een droge witte wijn en geen sour cream maar een zelfde hoe veelheid ongeklopte, ongezoete slagroom. Bestrijk de varkenslapjes met mosterd, leg er de ge schilde, in dunne partjes ge sneden appel op en strooi er cle grof gehakte amandelen over. Voorzie de vleesjes van wat gem berpoeder- en kummel, rol ze op en steek ze vast met de prikkers. Voorzie ze van het nodige zout en de peper, haal ze door de bloem en ga verder te werk zoals aangegeven staat in het recept voor cle runder rolletjes. In dit geval zal 1 uur sudderen wel voldoende zijn. Geef er als groente nog wat extra gebakken parten appel bij, varkensvlees en appel vor men een werkelijk ideale combinatie! Als u de aardappelen eens weg wilt laten zorg dan voor een heerlijk knapperig stok brood erbij en dep de verruk kelijke saus er zonder enige schroom mee op. Meng ongeveer 2 eetlepels bloem met de paprika goed door elkaar, en haal er de gezouten en van vers ge malen witte peper voorziene koteletten door. Pel de uien en snijd ze in dunne repen, schil de appelen, snijd ze in plakken en boor de klokhuizen er goed uit, haal ze daarna eveneens door de bloem. Verhit de boter in de pan en bak er de appelschijven aan beide kanten mooi bruin in, neem ze uit de pan en houd ze op een verwarmde schaal op temperatuur. Doe indien nodig, een extra stukje boter in de pan en bak vervolgens de ko teletten op niet al te hoog vuur bruin en gaar. Neem ze uit de pan en houd ze eveneens warm. Fruit tenslotte in snel tempo de uischijven in dezelf de braadboter goudbruin. Leg op iedere kotelet eerst druppel ze met wat citroen sap. Zorg voor wat zwarte olijven, snijd die in plakjes en strooi ze over de mos selen. 3. Besmeer de grote Franse toast met boter en leg er knapperige slabladen op. Leg daarop dunne plakken ge braden kalfsfricandeau. Bak verse champignons, in plak jes gesneden, in boter te zamen met een gesnipperd uitje, voorzie ze van zout en vers gemalen peper (hanteer de pepermolen rijkelijk!) en strooi ze over de kalfsfri candeau. Druppel er desver langd tot slot nog een be- wijsje citroensap over. Strooi er eventueel wat fijngehakte peterselie over. 4. Besmeer grote crackers met boter en bestrooi ze met wat zeer fijngehakte ui. Leg daarop schijfjes camembert. Maal er wat zwarte peper over en bestuif met rode pa prikapoeder van de milde „edel-süsze" soort. Strooi er daarna fijngehakte peterselie over en gameer met plakjes radijs. (Mocht u geen radijs kunnen krijgen, snijd dan een hele fijne julienne van een stukje selderijknol.) 5. Roer wat boter tot room en meng er mosterd naar smaak door. Besmeer hiermee witte boterhammen die van het korstje ontdaan zijn. Leg op ieder boterhammetje 1 of 2 plakken flinterdun gesneden rauwe ham, leg die ham niet glad neer maar in een soort sierlijke golven. Laat wat as pergepunten uit blik uitlek ken en leg er een paar op ieder broodje, liefst in zo'n holte in de ham. Leg aan de andere kant op de ham, als garnering, een plakje hard gekookt ei. Voor gezellige avondjes of gewoon voor de dorst albert holjn een hééééie liter vruchten- limonade zwarte- bessen voor

Allerhande | 1971 | | pagina 15