^S^oejeweW^ ^gj^eftnifcels voor 159 Het heet Iglo Kaasschnitzel en er zit vooral veel vlees in. Habakukkie bekent toch lust en ^jver, Cy'Houdje HaHje^rm en rein Jraótiock in de droefsfe dagen Huis te zijn. j? x x° Filialen voor AH's- wijn-van-de-maand Geestdriftige goedkeuring door IVHA (Hoe zou dat nou smaken...?) ■li oktobe: Taak Zittend iir 12 ALLERHANDE Langs de „kantjes" Wanneer je als jong recher cheur met het verhoren van verdachten begintdan wordt door oude rotten in het vak en door docenten op de recher cheschool verteld, dat het verhoor altijd binnen het raam van de geldende beroepsethiek moet blijven. Dat wil zeggen, dat een verdachte nimmer moet kunnen beweren dat hij een verklaring onder dwang heeft afgelegd. Dus geen ver blindende schijnwerpers en meer van dat moois, zoals dat ten onrechte maar al te vaak in TV-series wordt vertoond. In het gesprek moeten wij trachten de tegenpartij de verdachte te betrappen op tegenstrijdigheden en feiten die zijn schuld kunnen aan tonen. Maar zoals ieder mens dus ook iedere verdachte van karakter verschilt, zo ver schillen ook de verhoren. Bij de een moet je „op de senti mentele toer gaan" en bij een ander moet je met keiharde bewijzen aankomen, anders zegt hij niets. Habakukkie was er ook zo een. Hij bekende nooit. Deze, ongeveer twee meter lange kraker, had zijn bijnaam te danken aan het feit dat hij zo nu en dan meest al onder invloed voor spellingen deed. Zelfs in de gevangenis werd hij geconsul teerd door zijn lotgenoten. Overal werd hij gevraagd om zijn mening te geven omtrent het welslagen van een kar weitje. Uitvoerig liet hij zich inlichten en noteerde alle details. Als hij de zaak interes sant vond dan was zijn advies negatief en wanneer de buit niet aantrekkelijk was, dan gunde hij zijn gabbers de klus. Als Habakuk onverhoopt toch gepakt werd, dan bekende hij nooit. Hij kende het devies van de rechter. Bekennen is „ik moet je straffen", ont kennen is „ik kan je straffen". Maar toch zag ik hem een keertje bekennen. Hij was tijdens zijn vlucht uit een pand, ergens in de buurt ge pakt. Getuigen hadden hém uit het gebouw zien komen, maar onze kraker ontkende. Toch had hij een fout gemaakt die hem later noodlottig geworden was. Toen Habakuk het kan toor doorzocht, werd hij plot seling onwel. Hij was wel grie perig geweest, maar of het nu door de zenuiven of door die griep gekomen was, dat weet hij tot op heden nog niet, maar plotseling moest hij zijn heil zoeken in het toilet. Terwijl hij daar was, hoorde hij een gerucht. Hij dacht onmiddel lijk aan de politie en maakte zich uit de voeten, niet be merkend dat hij zijn onderge bit verloor. Toen hij gepakt was zei hij: Ik ben daar niet binnen ge weest. Toen hij de volgende dag weer aan een verhoor werd onderworpen, zag hij zijn ondergebitje, keurig in een plasticzakje verpakt, op het bureau liggen. Hij wees naar Uden, Markt 25 Tilburg, Westermarkt 17 Breda, Moerwijk 2 Amsterdam. Helmholtzsstraat 63 Breda, Marwijk 2 Amstelveen, Binnenhof 61-63 Roosendaal, Nieuwe Markt 66 Geleen, Rijksweg 2 Nijmegen, Daalseweg 200 Haren-Gr., Kerkstraat 27 Utrecht, v. Starkenborghhof 132 Arnhem, Hanzestraat 145 Breda, Valckenierspleln 2 Enschede, Boulevard 1945 335-343 Eindhoven, St. Petr. Canisiuslaan 49 Heerlen, Homerusplein 9 Apeldoorn, Deventerstraat 10 Groningen, Van Lenneplaau 99 Oegstgeest, Irislaan 83 Zwolle, Sweelinckpleln 39 Brunssum, Schiffelerstraat 8 Amsterdam, Gelderlandplein 25 Den Haag-2a, Kleine Loo 438 Valkenswaard, Corridor 24 Doetinchem, Dr. Huber Noodtstraat 2 Rotterdam, Streksingel 69 Wassenaar, Stadhoudersplein 4 Groningen, Eikenlaan 39 Emmen, De Welert 40 Bussum, Koekoeklaan 88 Den Bosch, Westerpassage 1 Terneuzen, Bellamystraat 141 Wagenlngen, Stadsbrink 375 Voorschoten, Leldseweg 22 Voorburg, Kon. Julianalaan 263 Den Haag, De Sav. Lohmanplein 20 Venlo, Mgr. Nolensplein 51 Drachten, Raadhuisplein 85 Stadskanaal, Europaplein 2 Heemskerk, Kerkweg 51 Eindhoven, Woensel 1 Vught, Marktveldpassage 6 De Bilt, Looydijk 18 Sittard, Tempelplein 1 Zaandam, Vermiljoenweg 5 Winschoten, Venne 50 Vllsslngen, Gildeweg 6 Etten-Leur, Winkelcentrum 45 Oosterbeek, Pastoor Bruggemanlaan 1 Epe, Markt 15 Den Haag Duinzicht, Theo Mann Bouwmeesterlaan 5-11 Eindhoven, Limburglaan 2 Amsterdam-9, Stadionweg 43 Overveen, Bloemendaalseweg 228 Bloemendaal, Bloemendaalseweg 70 Rijswijk, In de Boogaard Cl-14 Den Haag. De Stede 10 Maastricht, Brusselsepoort 55 Haarlem, Grote Houtstraat 99-99a Amsterdam-10, Rijnstraat 122 Heemstede, Zandvoortselaan 169 Loehem, Markt 20 Schiedam, Oranjestraat 1-5 Zwolle, Diezerstraat 31 Assen, Kruisstraat 2 Tilburg, Heuvelstraat 47 Eist,Dorpsstraat 42 Wormerveer, Zaanweg 120a Helmond. Markt 9 Groningen, Herestraat 28 Arnhem, v. Lawick v. Pabstraat 73 Utrecht, Jan van Scorelstraat 60a Eindhoven, Markt 32 Doorn, Dorpsstraat 25 Son, Heistraat 12 Edam, KI. Kerkstraat 9-11 Leeuwarden, Nieuwestad 92 Heemstede, J. v. Goyenstraat 2 Middelburg, Lange Delft 22 Rotterdam, Bentinckplein 40 Soestdijk, van Weedestraat 43 Utrecht, Troosterhof 17 Bilthoven, Julianalaan 1 Boxmeer, Steenstraat 136 Putte, Antwerpsestraat 34 Delft, Mart. Nijhofflaan 15-17 Amsterdam, Joh. Verhulststraat 149 Maassluis, Rembrandtlaan 19-21 het gebitje en zei: „Jullie heb ben gewonnen. Ik beken, maar alleen omdat ik dat rot brood van jullie niet door mijn keel kan krijgen. De korstjes doen pijn. Geef mijn m'n gebitje terug". Hij graaide in het plasticzakje en mikte vervol gens met een routinegebaartje de prothese in zijn mond. Wij waren het er wel over eens dat zijn bekentenis in volledige vrijheid was afgelegd. De offi cier trouwens ook. Habakukkie ging voor drie maanden uit de roulatie. Nieuw model strijktafel De Haagse Jan van Nassau- straat 89, een huis in de rij met slechts een bescheiden naam bordje van het I.V.H.A. Geheimzinnige letters die staan voor: Instituut Voor Huis- houdtechnisch Advies. Deze stichting van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft in dit pand tevens haar lan delijk secretariaat gevestigd. Daar in dat huis is menig nuttig huishoudelijk voorwerp terdege be proefd en bekritiseerd of akkoord be vonden. Zo heeft o.m. de PMC-strijk- tafel alle mogelijke tests ondergaan, zijn steeds hogere eisen gesteld en is meegedacht aan de vervolmaking van dit huishoudelijk apparaat. Mevrouw Dorine Holdert, tot voor kort de directrice, vertelt er graag en met geestdrift over. Het I.V.H.A. stelt zich tot taak: a. advies geven ten aanzien van alles, wat kan bijdragen tot een zuinig beheer van de huishouding, en b. bevordering van efficiency bij het huishoudelijk werk. Het strijkprobleem hield het I.V.H.A. dan ook reeds lang bezig. Strijken is een steeds terugkerend karwei, waar veel huisvrouwen tegen opzien. Hoe gemakkelijker dit werk uitgevoerd kan worden des te beter. Het lijstje eisen, waaraan een goede strijktafel moet beantwoorden is lang: Het instrument moet gemakkelijk verplaatsbaar zijn. Het moet ruimte bieden om grote stukken als lakens te behandelen en toch handig genoeg voor kleine stukjes zoals mouwen, kragen e.d. Misschien lijkt de oplossing nu een voudig: de breedte van de strijktafel is groter dan tot nu toe gebruikelijk en één zijde is geheel recht, waardoor een laken in grote vlakken neergelegd kan worden, Voor de kleine stukken is er de asymmetrische punt. „En wat ik belangrijk erbij vind", aldus mevrouw Holdert, „is dat het treefje dusdanig is aangebracht, dat het ijzer in de strijkrichting kan wor den weggezet zonder kans dat het strijkgoed door de punt geschroeid wordt. Er is dus geen extra handeling no dig om het ijzer op non-actief te stel len bij het wisselen van een te strij ken voorwerp. Het strijken zelf wordt lichter doordat het strijkvlak het vocht van het strijkgoed snel laat ver dampen. De wasem kan namelijk gemakke lijk ontsnappen dankzij de onder grond van grof metalen gaas bekleed met krimpvrij katoen. En daarbij: de PMC-strijktafel is met een enkele handbeweging ver stelbaar. Wie wil kan zelfs zittend strijken. Strijkt men staande dan moet de hoogte dusdanig gesteld worden, dat het T.N.O.; de bruikbaarheidsproeven worden uitgevoerd door een team van tien personen van het I.V.H.A. met daarna nog dikwijls proeven in de praktijk van huishoudingen o.a. van grote instellingen. Daarnaast fungeert het I.V.H.A. als adviesbureau voor de consument. Er zijn stencils samengesteld waarin een bepaald gebruiksvoorwerp onder de loep wordt genomen. Eigenschappen, toepasbaarheid, merken en prijzen worden vermeld. Deze stencils zijn aan het bureau tegen een geringe vergoeding ver krijgbaar. Ook kan persoonlijk advies worden ingewonnen bij de aanschaffing van huishoudelijke apparatuur, vloerbe dekking, verwarming e.d. Zo'n per soonlijk advies kost ƒ2,leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen be talen 1, Zo'n Iglo Kaasschnitzel smaakt hoogst on gewoon. Bijzonder lekker eigenlijk. Maar ja, wat wilt u? Een flinke portie mals gehakt rundvlees met pittige Emmenthaler kaas. Precies goed gekruid. Gepaneerd. En voor gebakken. Dat klinkt uitstekend, niet? En daarenboven zijn Iglo Kaasschnitzels in 7 minuten klaar (over gemak gesproken!). Nou, u begrijpt wel hoe lekker dat zal smaken 'v: de handpalmen op de strijktafel kun nen rusten, wanneer men er rechtop voor staat met een lichte buiging in de ellebogen. Ten slotte: de PMC- strijktafel is geheel vervaardigd van licht materiaal, het tillen en dragen vraagt de minst mogelijke energie." Mevrouw Holdert glundert als ze terugdenkt aan de tijd, dat de PMC- strijktafel „geboren" moest worden. Hoe de huisvrouwelijke eisen stuk voor stuk technisch gerealiseerd wer den. Nu draagt de strijktafel met ere het bekende vignet van het I.V.H.A. met de woorden Goedgekeurd Ned. Ver. van Huisvrouwen. Een etiket dat slechts verleend wordt wanneer een artikel deugdelijk getest is zowel op materiaal als op bruikbaarheid. De testing van het materiaal ge beurt in laboratoria van instituten als

Allerhande | 1971 | | pagina 12