GETROUWDE VROUW MET „VERGETEN" 1 in het oor Huisvrouw zijn en.... toch niet moe worden In erwten en bonen moeten we Europees leren denken! M Goreng blokje? Alleen in dubro citroi zit echt citroensap Jaarlijks 30.000 adviezen over beroepen Eenhalve citroen In dit flesje ilb/mfiêj Nu citroen frisheid voor uw hele aftvas Huisje-boompje beestje Niets doen Planning Zinvol Bedrijf Zittend Onderscheiden Goede informatie Levensgeluk Ontdek zelf het Schweppes-geheim... Bronzuiver en bruisend in het glas. De échte onvergelijkbare longdrink. Prijsverlaging Lekker, lekker vanVersteijen! Fruit Glas op proef OKTOBER ALLERHANDE C 11 (Advertentie) Rond 120 beroepskeuze-adviseurs van Gewestelijke Arbeidsbureaus in heel Nederland geven hier per jaar zo'n 30.000 beroepskeuze-, schoolkeuze- en studiekeuze-adviezen en daar profiteren diverse bevolkingsgroepen van: getrouwde vrouwen die weer buitenshuis willen gaan werken, scholieren die het beroep van hun dromen nog niet gevonden hebben, agrariërs die moeten omschakelen en werknemers die door allerlei oorzaken van buitenaf genoodzaakt zijn van werkkring te veranderen. En toch, vertelt mij in een van de Leidschendamse toren fiats, waar het ministerie van sociale zaken, afdeling direc toraat-generaal voor de ar beidsvoorziening, kantoor houdt, mr. F. H. A. M. Kruse, bestaan er in dit land nog steeds hardnekkige misver standen over beroepskeuze-ad- visering en beroepsvoorlich ting van overheidswege. Bij het publiek heerst toch altijd nog de gedachte dat die ad viezen wel verband zullen houden met de bestaande vacatures. Dat als er in de metaal veel lege plaatsen zijn de sectie beroepskeuze- advisering van zo'n GAB wel de raad zal geven aan jonge lui om toch vooral in de metaalbewerking een loop baan te zoeken. Maar niets is minder waar, de adviezen worden volledig op de persoon af gegeven. Nog een misverstand, de psychotechnische test, voor velen een heet hangijzer. Het tekenen van huisjes, boom. pjes, beestjes, het duiden van figuren en het steeple chase houden op papier als in de periode Luning Prak is veranderd. Dat psychologisch onderzoek is hoe langer hoe meer een gesprek geworden, waarin beide gesprekspartners naar de beste wegen zoeken. Beroepskeuzeadviseurs ver lenen hun diensten aan wie er maar om vraagt. Aan de nieuwkomers in het bedrijfs leven, met name de zoge naamde schoolverlaters. Zij staan nog volledig aan het begin en moeten hun carrière nog gaan maken. Belangrijk daarbij is dat ze niet hele maal vreemd staan tegenover het bedrijfsleven waarin zij hun inkomen zullen gaan ver dienen. Mr. Kruse: „Mijn eigen dochter werkt op zater dag in een SuperMart van Al- bert Heijn, ze staat er aan de kassa. Hoeveel tienduizenden jongelui hebben geen baantje voor vrije uren? En in de va kanties werken 250 000 jonge ren in een holiday-job. Er is nu eenmaal een kloof tussen onderwijs en praktijk. Dat soort vakantiewerkzaamheden helpt die mede overbruggen. Stages doen dat ook." Leer een vak adviseren de GAB's. Dat zeggen de voor lichters over beroepen en be roepskeuze ook tegen meisjes Zij pleiten voor de leerling stelsels en beijveren zich de totale mobiliteit van de be roepsbevolking te vergroten. „Waar jongeren steeds la ter aan het arbeidsproces gaan deelnemen en het bedrijfsle ven bij voorkeur jonge (re) krachten vraagt", zegt mr. Kruse, „betogen wij: ,,de oude re werkkracht is geen versle ten werkkracht." Bij- of her scholing is één van de midde- Huisvrouw is geen beroep. Officieel althans niet. Maar onder tussen kennen we wel uitspraken als „Ze is een prima huis vrouw" of „Ze is een huisvrouw van het jaar nul De huisvrouw heeft dus kennelijk wel een taak, waar we de noodzaak van een zekere vakkennis aan verbinden. Welke huisvrouw plegen we als "onvakkundig" te beschou wen? Meestal die, waar de ge zinsleden niet helemaal aan hun trekken komen. De vrouw met een rommelig huis, en on verzorgde kleding van de huis genoten; de vrouw die misluk te of onvolwaardige maaltijden op tafel brengt; ook de vrouw die geen sfeer van rust en ge zelligheid weet te scheppen. Misschien is dat laatste wel het belangrijkste. Wat bete kent een perfect geordend huis vergeleken bij een echtgenote en moeder, die tijd heeft om met aandacht te luisteren? Zij is van ochtend tot avond in de weer. In alle mogelijke variaties bestaat de huisvrouw, die altijd kampt met dat tekort aan tijd. Die vermoeidheid als eeuwige metgezel heeft. En tocher is een oplos sing gevonden. Ook voor de overbelaste huisvrouw. Die oplossing kan gevonden worden door te beginnen met... niets te doen! Dat "nietsdoen" moet dan gebruikt worden om de sleur van het steeds maar bezig zijn "het doordraaien in de tred molen" te doorbreken. Om tot bezinning te komen en van daaruit tot planning. In geen enkel bedrijf (of dat een fa briek, een kantoor, een winkel of een hotel is) worden de werkzaamheden aan toevallige factoren overgelaten. Er is een uitgekiende werkverdeling no dig om tot een optimale pro- duktie te komen. Het is een economisch belang de beschik bare werkkracht zo rendabel mogelijk tijd en energie te doen besteden. Niemand echter is ideaal en evenmin leeft de gemiddelde mens in ideale omstandighe den. Het is de kunst er het beste van te maken. Een huishouding is ook een bedrijf, een continu bedrijf, waar naast de economische waarde nog moeilijk te om schrijven, maar door allen er kende begrippen meespelen als: geborgenheid, liefde, be grip, rust De ideale huisvrouw is de vrouw, die èn de materiële ver zorging en het geestelijk kli maat harmonisch tot een een heid weet te maken! Dan volgt de planning: hoe deze taak te vervullen in een zo efficiënt mogelijke verde ling van de beschikbare tijd en energie? Dat geldt voor elke huis houding. Ook wanneer er geen accute overbelasting is. Ver spilling van tijd en energie, louter om een schijn van bezig heid te geven, brengt immers geen voldoening; Wie in de huishouding een te lichte taak vindt kan de vrije uren beter vullen met zinvolle bezigheid, die strookt met eigen aanleg. Al was het maar om het sim pele feit, dat slechts een te vreden mens een prettige sfeer om zich heen kan verspreiden. Voor de overbelaste huis vrouw is planning het enige middel om haar programma te vereenvoudigen. Een vereen voudiging die hard nodig is, wil zij des avonds nog een ont spannen mens zijn. Planning: dat betekent logisch werken. Onderzoekingen heb ben bewezen, dat van het huis houdelijk werk slechts éénder de deel bestaat uit de eigen lijke activiteit. Tweederde is: geloop en transport. Onder transport worden dan ook alle handelingen begrepen, die wel iswaar op één plaats worden verricht, maar die bukken, rei ken en bewegen van de han den inhouden. Een simpel voorbeeld: kof fiezetten. Wat is daarvoor no dig? Pot, filter, filterzakje, het pak koffie. Hoeveel handelin gen, transport en misschien ge loop is er nodig om die bij de ketel kokend water te krijgen? Of is het één greep, omdat dit alles mèt de kopjes, het suikerpotje en de lepeltjes bij een staat op een dienblad? De berging van de duizend en een spullen, die in een huis houden nodig zijn, is een voor naam deel van de planning. Gaan we uit van: soort bij soort of durven we de traditie doorbreken en onze zaakjes verdelen naar de plaats, waar we ze nodig hebben? Bergen we de keukendoeken in de linnenkast en moeten we dus een aparte wandeling ma ken om er een te halen of ligt er een stapeltje in de keuken kast? Bergen we het tafelbestek steeds weer op en halen we het steeds weer te voorschijn of leggen we het na het was sen en drogen direct op een blad, waarop ook de borden gezet worden, zodat we met één transport klaar zijn voor de volgende tafeldekkerij? Het is merkwaardig, dat een dergelijke organisatie ietwat revolutionair lijkt, terwijl we wel traditioneel alle schoen poetsartikelen: lappen, borstels en smeer in één kistje of mandje bijeen doen. Belangrijk bij tijd- en ar beidsbesparing is ook de hoog te waarop iets bewaard wordt. Bukken en tillen zijn ener gieverslindende activiteiten. Het oprapen van een speld vergt evenveel energie als het in staande houding tillen van een gewicht van dertig kilo, dat op handhoogte staat. Het is dus verstandig in lage kast jes lichte dingen op te bergen. Is er geen bergruimte op hand- hoogte, dan de zwaarste zaken, zoals bijvoorbeeld pannen het dichtst bij zetten, zodat er zo min mogelijk gebukt of gereikt moet worden. Energiebesparend is ook: zo veel mogelijk karweitjes zit tend uitvoeren. Aardappel schillen, groenten schoonma ken, schoenenpoetsen, afwas sen, het kan allemaal zittend gebeuren indien het werkvlak de goede hoogte heeft en de stoel als bij een schrijftafel behoorlijk aangeschoven kan worden. Ongemakkelijk han gen op een krukje of stoel heeft geen zin, dat doet de energie besparing geheel te niet. Het zijn maar enkele voor beelden. Een algehele planning vergt meer, maar ergens mo.et toch een begin gemaakt wor den en wie eenmaal op zulke tijd- en energiebesparingen at tent is, vindt er steeds meer. Efficiency in de huishouding betekent: onderscheiden wat noodzakelijk en wat overbodig is. Analiseren hoe handelingen elkaar het meest logisch (en daardoor met de minste moei te) kunnen opvolgen. En voor algebruik maken van ma teriaal, waardoor het werk zo licht en probleemloos mogelijk kan worden gedaan. Zo maken zeker in het huis houden vele kleintjes één grote. Vele minuutjes overdag be spaard kunnen des avonds groeien tot vreugdevolle uren! len. Een ander: het meer in schakelen van getrouwde vrouwen. Op het departement stelt men: willen wij onze welvaart handhaven dan zal meer een beroep op de ge trouwde vrouw gedaan moe ten kunnen worden. Het direc toraat stimuleert o.m. speciale „herhalingsoefeningen" en opfris-cursussen voor ge trouwde vrouwen die weer buiten de deur aan het werk willen, verplegenden, typistes, sekretaresses. Adviseurs en psychologen van de GAB's trachten voor allen die willen gaan werken of die al een werkkring heb ben, de kaarten zo duidelijk mogelijk te schudden. Zij zien zich geconfronteerd met het feit dat de leerplicht in ons land straks tot 18 jaar zal gelden en dat een steeds inge wikkelder wordende samenle ving steeds meer eisen stelt. Ook constateert men bij de GAB's dat de gehuwde vrouw er na haar 35e naar verlangt terug te keren in het arbeids proces. Desondanks is het per centage werkenden bij ons maar 34, wat zeggen wil dat van elke drie Nederlanders er een werkt. In Engeland, Duits land en Frankrijk is dat min stens 40 pet. Het lage Neder landse percentage houdt di- rekt verband met het grote aantal getrouwde vrouwen die geen werkkring buitenshuis vervult. Als „nogal zuur" er vaart men het dat veel meis jes en jonge vrouwen met een vrij langdurige (beroepsop leiding maar een gering so ciaal rendement hebben. Maatschappelijke werksters studeren even lang, 4.5 jaar, als ze doorgaans werken, dan trouwen ze en leggen hun funktie neer. Kleuterleidsters trouwen en meestal na een jaar. Voorlichting van de GAB's over beroepen en beroepskeus is er op gericht ook jonge vrouwen vertrouwd te maken met beroepen die voorheen als „mannelijk" golden. Mr. Kruse: „Bij de TH in Twente zouden nog heel wat meer vrouwen kunnen stude ren. Dat is maar één voor beeld. En denk eens aan de horeca. Beroepskeuzevoorlichting en beroepsvoorlichting is nodig. Die wordt gegeven door over heid en door de staat ge subsidieerde particulieren. Iedere adviseur verstrekt per jaar zo'n 250 tot 300 adviezen. Laat men toch van die dien sten gebruik maken, het vin den of hervinden van de juis te funktie hangt direkt samen met het levensgeluk en de ont plooiingskansen van iedereen die werken moet." Advertentie The secret of Schweppes is in the bottle. INDIAN TONIC SODA GINGER ALE (Sweet and Dry) Buitenlands We zijn op de bui tenlandse toer: we eten meer paprika's dan ooit. We eten er zelfs zoveel, dat het voor de groentetelers in Neder land de moeite is gaan lonen om op vrij grote schaal paprika's te kweken. Niet dat ze dat nooit gedaan heb ben, want al in het be gin van deze eeuw wa ren er paprika's van Nederlandse bodem, maar de afname daar van was zeer gering. En nu? Naar ver wachting zal dit jaar niet minder dan zestig miljoen mooie harde, rode en groene Neder landse paprika's ople veren; het dubbele van de opbrengst van vorig jaar. We exporteren zelfs. Nu is onze paprika teelt eigenlijk nog niets in vergelijking met die van landen, waar men al veel langer papri ka's eet. Neemt u Joe goslavië. En stapt u daar de eerste de bes te markt op u zult er bergen en bergen paprika's vinden in tientallen, zo niet hon derden stalletjes en de prijs die de Joego slavische vrouwen be talen het gaat er per kilo is echt wel iets lager dan bij ons. En nog opvallen der de paprika's daar lijken in niets op die van Nederlandse bodem. Vaak zijn ze geel, bijna tegen wit aan, vooral puntig van vorm. En vaak kleiner dan de mollige, vlezige Nederlandse vrucht. Wie gewend is aan de dikke, groene Ne derlandse paprika's kijkt daar misschien in het begin wat vreemd tegenaan, maar een ding is zeker: de wit gele dingen zijn min stens even lekker als de drie Nederlandse paprika-rassen. verhuisd Verhuisd De Nederlandse mo deontwerper CARGEL- Ll, zetelend in Rotter dam, is verhuisd. Hij woont weliswaar nog in dezelfde straat de Claes de Vrïeselaan in Rotterdam maar nu in een aanmerkelijk groter pand dan zijn eerste salon. Meer werk, meer ruimte nodig. Maar dat niet alleen. Cargelli heeft, als een van de weinige modeontwer pers waarschijnlijk ook altijd een behoor lijk grote kamer nodig om les te geven. Een paar keer per week geeft hij les in couture- maken aan groepjes vrouwen die liever de kleren zélf maken dan ze kant en klaar te kopen. Pompeus De bloemen zijn zeer pompeus, veel grote gladiolen onder meer en de zaden daarvoor zijn vele maanden ge leden al uitgezocht bij de Koninklijke Bloem bollen- en Zaadhandel Van Tubergen in Haar lem. Daar kreeg men bezoek van een paar Perzen die speciaal voor die zaden naar Nederland waren over gekomen en weer ver trokken met vele soor ten in vele variaties. Voor vele centjes. Paard SALVADOR DALI, de meester-schilder die onlangs nog zo'n enorm succes oogstte met zijn expositie in museum Boymans van Beuningen in Rotter dam, deze Salvador Dali heeft een vrouw die zojuist haar vijf tigste verjaardag heeft gevierd. Mevrouw Gala Dali vierde die verjaar dag in Barcelona in Spanje en wat deed haar echtgenoot? Hij liet in het hotel waar het echtpaar logeerde een levensgroot opge zet paard afleveren. Hij liet dat naar zijn ap partement slepen, ver sierde het paard met niet zo dure cadeautjes en ging er zelf opzitten om aldus zijn jarige vrouw te begroeten. Mensen die hem ken nen keken daar niet van op. Salvador Dali doet altijd „iets geks". SALVADOR DALI ..te paard. Hipper door LIES NEVE Persepolis Deze maand wordt er in de oude Perzische stad Persepolis een enorm feest gevierd, waarvoor alle staats hoofden ter wereld zijn uitgenodigd. Allemaal omdat het Perzisch keizerrijk dit jaar pre cies twee- en een half duizend jaar bestaat en keizerin Farah en de Sjah dat op luisterrijke wijze wilden herdenken. Wel, en dan zal heel Persepolis versierd zijn met bloemen die zijn gekweekt uit Neder landse zaden en die tot boeketten en bloem stukken zijn gemaakt door twee Nederlan ders, twee bloemisten uit Haarlem. De heren J. Schrama (54) en L. Hölsken (51). Pagekopje En ombudsman MAR CEL VAN DAM heeft langzamerhand een page kopje. Maar dan zonder krullen. Kranten Volgens een dagblad in Tanzania heeft een veearts genaamd David Dinius er iets op ver zonnen om van oude kranten verlost te wor den. Hij maakt de kran ten eerst fijn, vermengt het papier met suiker stroop, sojameel, mine rale zouten en vitami nen en voert deze brij vervolgens aan de koeien. Volgens de vee arts zetten de koeien het oude nieuws heel makkelijk om in ener- giegevende koolhydra ten. KOOS POSTEMA wordt hoe langer hoe hipper. Zijn haar groeit en groeit, zelfs met krullen, en af en toe verschijnt hij zelfs zon der das op het scherm. Vliegend De Inca's En tot slot: wist u dat de paprika al oer oud is, net zoals de tomaat? Beide vruchten vormden het hoofd- voedsel van de oude Inca's, althans: ze aten er vreselijk veel van. PAPRIKA'S van de Inca's In Duitsland kent men de vliegende secreta resse. Dat is de 28- iarige ELKE RIEMEN- SCHNEIDER, secreta- taresse van een groot bedrijf in Salzgïtterbad. Zij nam lessen in het helicopter-vliegen, slaagde voor haar exa mens en ziedaar, zij vliegt haar chef nu door Duitsland, waar hij bij voorbeeld grote bouw werken moet controle ren. „Waar we anders met de auto een paar dagen voor nodig heb ben, die afstanden doen we nu in een dag", al dus Elke. En dat niet alleen: Elke wil koste wat het kost ook niet „zomaar een gewone secretaresse zijn". DAT IS, bij het begin van een nieuw seizoen van groenten- en fruitconserven, een uitspraak van product group manager C. Pieters van Albert Heijn, belast o.m. met de inkoop van dit soort levensmiddelen: „In erwten en bonen moeten we Europees leren denken". Waarmee hij onder woorden brengt dat de erwten en bonen die de Nederlandse huisvrouw op tafel brengt uit diverse nabuurlanden afkomstig zijn. Behoudens dan het belangrijke contingent van eigen bodem. Hoe kijkt een man, die dagelijks met de inkoop van deze landbouwprodukten te maken heeft, tegen de nieuwe oogst aan? Welke verwachtingen heeft hij er van en, wat mag naar zijn mening, de consument er van gaan verwachten? De heer Pieters: "Eerst wat over de prijzen. Wat gaan die doen? Wel, de prijzen voor blikverpakking zijn gestegen. Zoals overal, zijn ook in deze sektor de lonen omhoog ge gaan. Albert Heijn handhaaft daarentegen vrijwel over de hele lijn de prijzen van het seizoen 1970/1971, wat dus in het totale raam van de overal oplopende prijzen neerkomt op een prijsverlaging." Die prijzen mag Albert Heijn dan in de hand kunnen hou den, het klimaat laat zich min der makkelijk regelen. En dat is, vertelt de heer Pieters, wel degelijk van invloed geweest op de groenten- en fruitcon serven. "Een moeilijk jaar" zegt hij van de afgelopen periode. Juni was warm en droog, juli kil en nat. Effect het onderlinge groeischema van de vroege erwten en de latere soorten is wat door elkaar gaan lopen. Conservenfabrikanten hebben daardoor noodgedwongen hec taren vol doperwten moeten laten staan, om hun oogst niet nog meer in het gedrang te laten komen. Ten aanzien van die erwten constateert de heer Pieters toch een redelijk goede oogst. En, als gezegd, voor kwali teitsdoperwten geen hoge consumptie-prijzen. Door over schotten, ook in het buitenland, Jean die prijs worden vastge houden. Sperziebonen, een later in het seizoen rijpend produkt, hebben niets te lijden gehad van klimaatwisselingen in juni en juli. De kwaliteit er van zal dit jaar nog beter zijn dan in 1970. En de prijs ligt ook weer op hetzelfde niveau. Hol landse snijbonen: een redelijke opbrengst, een goede kwaliteit en een nauwelijks hogere prijs dan vorig jaar. Een Nederlands produkt dat snel aan populariteit wint: ver se kapucijners in blik. De extra omzet maakt het mogelijk hier zelfs de prijs te verlagen, van 1.05 naar een gulden. Van worteltjes, waarvan het seizoen dat tot in maart door loopt, net begonnen is, valt nu al te zeggen dat de kwaliteit er goed uitziet. Augurken en uitjes zijn con- Advertentie) Ja, van Verstegen! Erg gemakkelijk. Met zo'n blokje maakt U in een wip Nassi Goreng. Vraag ernaar! Ook blokjes voor Bami Goreng, Macaroni enz. serven waarvoor Nederland een van de belangrijkste teelt- gebieden is. Verse augurken komen hoe langer hoe meer van de koude grond, voor 60 procent is het een kasprodukt. West-Duitsland dat hiervoor wél aangewezen is op de koude grond noteerde in de zuidelijke regionen een matige oogst. Ge volg: massale aankopen op de Nederlandse veilingen, wat de prijzen uiteraard opdreef. Hierdoor zal de Nederlandse huisvrouw rekening moeten houden, waarschuwt de heer Pieters, met prijsverhogingen van 10 tot 15 procent. Uitjes gaan door hogere grondstof- fenprijs met een procent of vijf omhoog in prijs. Fruit in blik, aardbeien en kersen met name; de oogst was redelijk, kwaliteit goed en de px'ijzen iets hoger dan in het voorgaande seizoen. Tegen de achtergrond van een goede appeloogst kan van appelmoes gezegd worden dat de prijs waarschijnlijk slechts iets boven die van vorig jaar zal liggen. Sperziebonen, doperwten en appelmoes vormen de belang rijkste groep groentenconser- ven in ons land, samen maken ze 80 procent uit van het to tale groentenconservenpakket. In AH SuperMarts is een dui delijke vraag naar de betere kwaliteiten van deze conser ven merkbaar. Met name de „hele" en de gebroken sperzie bonen „fijn" zijn goed bij de huisvrouw aangeslagen. Asperges, waarvan de prij zen bescheiden zijn, vormen al lang geen luxe groente in blik meer. Stijgende vraag, zo is de verwachting, in de ko mende maanden voor Mace- doine des Légumes, selderie, Haricots verts - de extra dun ne sperzieboontjes, maiskor- rels, tuinbonen en bladspina- zie. Kant en klaar bereide pro- dukten als rode kool en wijn- zuurlïool in blik vinden ook steeds meer aftrek. In 50 grote AH Super Marts wordt momenteel een proef gehouden met HAK groentenconserven in glas. Hoewel duurder dan blikconserven, vindt de huisvrouw het kennelijk plezierig om te kunnen zien wat ze koopt en de vraag naar glasconserven neemt daardoor wat toe. Teneinde deze toenemende vraag op de voet te kunnen volgen, wordt deze proef gehouden met een uitgebreid assorti ment groente in glas. Eindprognose van AH- expert Pieters: Komende winter goede kwaliteiten in de conservenhoek tegen dezelfde of iets hogere prij zen en nog meer diversifi catie.

Allerhande | 1971 | | pagina 11