Koninklijke oorkonde Vijfhonderd poppen in (gebreide) vijf jaar Tapijtknopen in een razendsnel tempo Adieu vakantie Kwarkmasker Hals-crème g Huidadviezen Citroenglans „Onderbroek" Shock-kuur Onweerstaanbaar Foto Marianne Dommisse Foto Marianne Dommisse Foto Marianne Dommis Marianne Dommisse Foto Marianne Dommisse ...en ook voor hem Het is nu alweer midden september, de vakanties zijn weer helaas voorbij, de kinderen naar school.. On herroepelijk breekt nu de tijd weer aan dat menige vrouw in de spiegel kijkt en constateert, dat ze weer voor de zo veelste keer een idioot is geweest om zolang achtereen in de zon te blijven braden, terwijl ze heel goed wist, hoe funest 't voor huid en haar zou zijn. Dat bruine kleurtje, waar ze het allemaal voor deed, is inmiddels allang weer ver dwenen en wat er van overbleef, is een vaal-grauw krakelé-achtig velletje, dat be paald niet flatteus staat en waar we nu maar wat graag weer vanaf zouden willen komen! Om van die uitgemergelde pruik, die meer weg heeft van een zeegras-matras dan van een stralende haardos, nog maar te zwijgen. Hang dan ook maar bliksemsnel een doek over die spiegel en laten we kijken, wat er nog te redden valt! Is de huid erg grauw en rimpelig gewor den, dan doet u er het beste aan om naar een ervaren schoonheidsspecialiste te gaan. Diè kan u dan een speciale behandeling geven, die „peeling" heet, waardoor de bo- Breng de crème aan met een lichte, zachte beweging van de vingertop pen. Breng de gezichtslotion aan met een lichte, kloppende beweging. Begin altijd onderaan de hals en werk naar boven op de volgende manier: onderaan de hals tot aan de kin (stevig) van de kin naar de oren van de kin naar de ogen heel voorzichtig rond om de ogen naar de slapen van de wenkbrauwen naar de haarlijn naar beneden langs de rug van de neus opwaarts over de neusvleugels boven de bovenlip van de kin, opwaarts over de onderlip ALLERHANDE SEPTEMBER juiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiH^ XJJist u waar het woord „oor- konde" eigenlijk vandaan komt? Dat heeft de heer Jo hannes Vissers, (64), me uit de doeken gedaan en hij is een man, die het weten kan. De heer Vissers doet nu al veertig jaar aan calligrafie en vertelt dat met een oorkonde „aan den ore van den toehoorder kond werd gedaan". Vandaar dus de naam. „Calligraferen zit b\j ons eigenlijk al generaties in de fa milie, want mijn vader, groot vader en zelfs overgrootvader deden het al. En als je er een maal mee begint, kom je er nooit meer van af, want het is een geweldig uitgebreid gebied met veel interessante zijwegen, zoals de heraldiek. Ik ben zelf vooral gespecialiseerd in de veertiende eeuwse gothiek. U moet weten dat er 26 soorten alphabetten zijn, maar die vroe ge letters zijn het mooiste van kleur veel vermillioen, ko baltblauw en vooral goud. Daar om heb ik die gekozen. Dat bladgoud is het moeilijk ste aan te brengen. Eerst teken je het blaadje of de letter, daarna smeer je die in met spe ciale lijm, waarna er een stukje bladgoud op wordt aangebracht. Je moet er werkelijk je adem bij in houden, want anders dwarrelt het weg. Als alles werkelijk helemaal droog is, wordt het overtollige goud weg geveegd. Met een speciaal bor steltje van uitgevallen zeehon denhaar." De heer Vissers (Meppelweg 17 in Den Haag) heeft zelfs al oorkonden getekend voor de ko ning van Zweden in opdracht van onze koningin, voor prins Bernhard en andere bekende persoonlijkheden. 3) En om nog even bij deze geweldige citrusvrucht te blijven dè vitamine-C- leverancier bij uitstek en we zitten ten- slotte alweer in een maand met een R! probeer citroensap ook eens als u thuis uw H haar wast. Om te beginnen gaan we dat uit- gemergelde haar van u, waarmee u altijd zo zorgeloos (zonder badmuts!) gingzwem- men, eens verwennen met een goede sham- poo (liefst één met ossemerg er in ver- werkt; (Vichy) in apotheken verkrijg- H baar). Lukt u dit niet, bestel dan bij de slager een mergpijp en kook er nu eens géén soep van! Nee, u haalt er eerst van te voren een paar lepels van dat rauwe merg uit, dat u schrik niet! zo met de vingertoppen goed in de hoofdhuid masseert! Daarna een badstoffen turban om het haar of een ander lieftallig mutsje, zodat u niet voor gek loopt terwijl het ossemerg een paar uur zijn heilzame werking op haar en hoofd- huid kan verrichten. Geen nood, het riekt niet! venste laag van afgestorven huidcellen ver wijderd wordt en er een nieuw, rozig huidje te voorschijn komt. Maar u kunt natuurlijk ook thuis eerst eens proberen het één en ander te doen: 1) Bijv. door uw gezicht elke avond (of j= morgen) een kwarkmasker te geven. Een eetlepel kwark mengt u aan met een klein j§ beetje water en enkele druppels zonne- bloem- of olijfolie. Dit mengsel brengt u gelijkmatig aan op de schoongemaakte huid en laa.t het twintig minuten intrekken. Daarna met lauw water goed afspoelen en de huid wat navetten. E 2) Dagelijks gezicht en hals betten met water, waarin het sap van een halve citroen is opgelost, heeft een zacht blekend effect op alle „grauw-sluiers" op uw gezicht, ter- E wijl het verwijde poriën ook een naar gevolg van té veel zon! vernauwt en ook mogelijke gezichtshaartjes opbleekt. Vooral een vrij vette huid vaart wél bij een dagelijkse „spoeling" met verdund citroen- Er water. Als u aan nieuwe crèmes toe bent, neus dan eens rond en u zult ontdekken, hoeveel nieuwe crème-soorten er zijn, waarin citroen verwerkt is! van speciale ampullen (verkrijgbaar van zeer veel vooraanstaande merken) bijzon- §j der goed. Zo'n kuur duurt meestal een dag of 14 en geeft de vermoeide huid een fijn oppeppertje. Daarna kunt u doorgaan met e uw gewone preparaten. Vervolgens een vochtinbrengende emulsie inkloppen. En nu ook vooral de e hals weer niet vergeten. Wilt u make-up e gebruiken en natuurlijk wilt u er graag zo fleurig mogelijk uitzien gebruik dan e alleen een luchtig produkt in een kleür, die e uw eigen huidkleur nabij komt. Nooit of te nimmer te donker! Dat maakt oud! En liever geen poeder, hoogstens op e de neus en een vleugje op de kin. Een beetje glimmen mag rustig en een mogelijk tè veel aan crème wordt verwijderd door een tissue even tegen de huid te drukken. e Voor de kritieke hals die immers zo verraderlijk de leeftijd verraadt be- e staan er nog speciale crèmes, die uitste- kende resultaten bereiken en beslist geen e nep zijn (anders zou ik ze u trouwens niet aanraden). Als u zo'n crème (b.v. Crème e pour le Cou van Guerlain of Sculpturale van Lancóme) eens een week of drie elke e avond inmasseert (vanaf de kaaklijn naar e het sleutelbeen toe), dan moet u eens kri- tisch in de spiegel kijken. U zult constate- e ren, dat de huid er beslist al beter uitziet. e Maar dóórgaan luidt het devies! Nog iets geweldigs voor een verslapte e hals: drie keer in de week een warme com- e pres met olie gedurende de hele nacht laten intrekken! Hoe? U verwarmt wat zonne- bloemolie in een waterbad, brengt deze e dan met een kwastje in een flinke hoeveel- heid op de hals aan, leg er dan een voch- tig-warme lap hydrophilegaas overheen en dek alles toe met een oude, zijden shawl. e De volgende ochtend neemt u de scheer- kwast van manlief, uw reinigingsmelk en wat warm water en masseert u hiermee e de hals in draaiende bewegingen totdat de huid roze tintelt. Nabetten met de lotion en de vochtinbrengde crème inkloppen. broek! Maar wat voor eentje! Niet van die vormeloze flodderdingen met een afgezakt kruis, waarin zelfs de meest charmante man zicli een lachwekkende karikatuur moest voelen. Neen, deze keer zijn het strakke gevallen, van een satijnglanzend Lycra-materiaal gemaakt en om de ge spierde dijen als een tweede huidje zit tend. Modellen die werden ontworpen door Ruben Torres en waarbij u kunt kiezen uit Cj7 elf ziet ze er ook uit als een poppetje, maar dan van breek baar porselein, deze mevrouw Sonja Middelraad uit Den Haag, die van allerlei resten wol en nylonkousen fantasievolle gedaan tes uit diverse tijdperken tovert. ,,Zo'n vijf jaar geleden ben ik er ineens mee begonnen. Ik rook te veel te veel en wilde daar wel eens mee stoppen. Maar dan moet je eerst zien, dat je flink wat om handen hebt. om je gedachten bezig te houden," vindt de ener gieke mevrouw Middelraad, die je haar 70 jaren nog lang niet aan ziet. Toen ze in een tijdschrift foeilelijke gebreide kabouters af gebeeld zag, stond het voor haar vast: „dat kan ik veel beter!" 4) Daarna twee of drie keer goed met shampoo uitwassen en vooral goed spoelen. En hier komt de citroen weer om de hoek kijken: in het spoelwater (het laatste) doet u weer het sap van een halve citroen en u zult- eens zien, hoe stralend en glanzend uw haar er al na één behandeling idtziet. Twee weken later kunt u de behandeling nog eens herhalen of het haar eens duchtig masseren met klitwortelolie. Ook weer en kele uren (onder het mutsje!) laten in trekken en met citroenwater uitspoelen. En voor het geval u er nog niet zelf aan gedacht mocht hebben: het uitgeperste citroensap natuurlijk eerst even door een zeefje laten lopen, zodat alle vliesjes er uit verwijderd worden, die anders heel naar in het haar blijven plakken. Dit slipje mag er ook wezen, dunkt me. e Een straksluitend klein model met een zo- E genaamd Y-frontje waar ze de namen toch steeds weer vandaan halen, is waar- lijk kriap! Ook hier is het elas- tisch Lycra-materiaal met nylon verwerkt. E Gegarandeerd muurvast op zijn plaats blij- e vend, tenzij men het natuurlijk zelf eigen- handig verwijdert, da's logisch. Het snoe- E zige dessin in zwart-wit of marina-licht- bieu flatteert bijzonder: ik heb dit met eigen ogen kunnen aanschouwen, want deze modellen zijn in verschillende grote warenhuizen des lands te koop. Tot de volgende keer. En u weet het: wie met een probleem zit op cosmetisch gebied kan altijd terecht bij: „Josephine", redactie AllerHande, Jan van Nassaustraat 96, e DEN HAAG. En zo komt het dat mevrouw Middelraad in die vijf jaar al meer dan 500 poppen ridders, nege rinnen, pages, danseresjes, trom melaars, musketiers en nog veel meer bij elkaar gebreid heeft, terwijl ook haar gepensioneerde man druk aan het werk gezet werd om oude nylonkousen in snippers te knippen voor de vulling van poppelijfjes en er voor zorgt, dat er de nodige speren, geweren en ski's bij komen, waar het nodig is. „Ik vind het fijn, dat we het er zo druk mee hebben. De poppen worden namelijk zó onder mijn handen vandaan gehaald en vooral in London graag gekocht, waar ze de deur uitgaan als Presents of Sloane Street". Nee, patronen heb ik er niet van. Ik maak alles zoals het net in mij op komt." Gemiddeld werkt de nijvere me vrouw Middelraad ongeveer 35 uur aan een pop, dus rekent u maar zelf uit, hoeveel er aan werkuren in die genoemde 500 poppen zit ten. En roken is er nu niet meer bij (Voor belangstellenden: mevrouw Sonja Middelraad woont in de Weissenbruchs'traat 376, in Den Haag, telefoon: 070-24 83 63). "TJigenlijk is ze van huis uit pottenbakster, mevrouw Paula den Toom, die in een droom van een oude boerderij woont in een klein dorpje vlak bij Schoonhoven, waarvan u waarschijnlijk nog nimmer ge hoord hebt: Cabouw. Twee jaar geleden liep zij toevallig tegen een hele partij zuivere scheer wol op zo'n kleine 100 kg. en dan sla je natuurlijk aan het denken: „wat doe ik er mee?" Wel, mevrouw den Toom maakte toen een begin met het knopen van kleden. Maar om dat ze van huis uit iemand is, die van opschieten houdt, vond ze dat lange gepriegel aan zo'n kleed wel wat op haar zenuwen gaan werken. En omdat me vrouw den Toom niet alleen handig, maar ook nog bijzonder pienter is, ontwierp ze alras een vernuftig, instrumentje de zogenaamde snelknooppen waarmee ze nu in een razend snel tempo kussens, kleden en meer van zulk moois in elkaar zet. Die snelknooppen is 23 cm lang, heeft een af stelbare ring, zodat alle gewenste poolhoogten ingesteld kunnen worden en waarmee je bijvoorbeeld een kussen van 50 bij 50 cm op je sloffen *in één avond klaar krijgt. Ook zelf iets repareren is nu kinderspel geworden, want je knipt gewoon de wol eruit en zet er met de snelle pen nieuwe draden in. Als u wilt, kunt u bij Paula den Toom dit snelle knopen in luttele vijf minuten leren. U En in het kader van de schade, die een mogelijk tè sterke zonbestraling kan heb ben veroorzaakt, volgen hier nog enkele summiere adviezen, vooral voor de wat rijpere huid: grondig schoonmaken 's avonds voor. het slapen gaan is. een heilig moei ten; Eh dan vooral niet met zeep, maar met een zachte emulsie of éerihydröp'hile ,-olie (van dr.- Babor, een Olie die zich met water verbindt) alle ongerechtigheden eruit mas seren. Nabetten met een zacht gezichts water, liefst zonder alcohol. Als u graag met water wilt naspoelen, maak het toch al zo kalkrijke water dan eerst wat zachter door toevoeging, van een „zaehtmaker" (b.v. Radox). Daarna wordt met lichte klopjes een vochtinbrengende, maar voedende nacht crème aangebracht. Liefst in vloeibare vorm, omdat die het beste door de poriën wordt opgenomen. Vooral rondom de ogen voorzichtig zijn, want de huid is daar bij zonder teer. Voor deze plekken zijn er trouwens tal van speciale oog-crèmes of oliën (Revlon, Stendhal, Rubinstein, Guer lain), die de huid zo soepel mogelijk hou den en ook overdag rustig in een dun waasje ingeklopt kunnen worden. de kleurstellingen rood/blauw en geel/ rood. U kijkt maar, wat „hem" 't meeste flatteert. Een kijkje vèr vooruit zomer 1972 belooft ons een pikante strandmode voor mannen: een ééndelig-badpak, -dat eigen lijk niet meer voorstelt dan een paar bre tels, die het minuscule slipje voor ontoe laatbaar afglijden moeten behoeden. Knap gevonden, vind ik. En hoe vindt u die kokette gouden ster op de mannelijke heup? Een onweerstaanbaar model, lijkt mij, gezien de sombere blik van de man op de foto, die voor alle zekerheid maar vast een paar bokshandschoenen binnen zijn bereik heeft hangen. Om te bewijzen dat deze rubriek toch ook heus voor HEM is, hier alvast een kijk je op de komende wintermaanden, wat de „underwear" betreft: een glorierijke terug keer van de eens zo verfoeide lange onder- koopt bij haar zo'n pen en het speciale gaas. En verder natuur lijk de nodige wol, die zij in ge zamenlijk overleg bijvoor beeld passend bij een stukje gordijnstof of zo s—met u uit zoekt. Er is keuze genoeg, want mevrouw den Toom heeft er wel honderd verschillende voor u, zodat u bijvoorbeeld ook twee of drie verschillende kunt com bineren. De prijs? Die komt op zo'n 30.de vierkante meter. Een heerlijke hobby voor de komende lange winteravonden. Bovendien is het werk kin derlijk eenvoudig, want hel gaas is grof en de snelknoopper goed te hanteren. Paula der Toom hoopt dan ook op nadere contacten met bejaardentehui zen en herstellingsoorden, om dat het een ideale bezigheid zal kunnen zijn voor vele lege uren. Voor wie contact met haar wi opnemen, volgt hier het adres „De witte Boerderij, Cabouwse- kade 92, Cabouw. Telefoon 03475 - 672. Vooral nu na de uitdrogende zonne stralen is een „Shock-kuur" in de vorm

Allerhande | 1971 | | pagina 5