Rome en Parijs kiezen klassieke mode Mode is nu weer ,Na haar veertigste wordt een vrouw niet meer ouder' Met wat fantasie en geld kan iedereen meedoen weinig Gifgroen Oranjerood De kleuren Zwart Wijnrood Beige Mosgroen Kobaltblauw Zonnebloem- 3 A ALLERHANDE SEPTEMBER Kenmerkend voor de nieuwe wintermode is de extra bre de schouderlijn die vooral opvallend is bij deze manteljapon van het Italiaanse modehuis Fontana. de matrozenbroeken. U weet wel die pantalons met zeer wijd uitlopende pijpen, Jacky Onassis heeft er al één met een bijpassend „toppertje", een wijd jack, voor een slordige vierduizend gulden bij de bekende Romeinse modeontwerper Valentino gekocht. Yves Saint Laurent heeft al heel wat luchtige zwarte cocktailjurken bij fameuze Franse filmsterren afge leverd en Audrey Hepburn heeft bij Givenchy een kniebroekpak met cape besteld Er is voor iedereen wel wat bij, maar het opvallende van de nieuwe wintermode is dat alles zo onopvallend is. Vandaar dus al die alledaagse combinaties van rok, blouze, v-hals truitje en blazer. Voor overdag moet alles nu zo simpeltjes en eenvou dig zijn dat je zelfs aan de duurste Dior-creatie de prijs niet kunt zien. En 's avonds kimt u kiezen uit een maxi- rok met een blouze van satijn of een vloerlange strap- less-creatie. Lieve modeminnende mevrouwen u hoeft niet meteen voor een nieuwe winterg.arderobe naar de winkel te hollen want als u nooit zulke uitgesproken korte rokken heeft gedragen en evenmin een hartstochtelijke midi-fan bent geweest dan verandert er deze winter eigen lijk niets. De rokken blijven keurig op de knie. Dank zij met coltruien gecombineerde overgooiers, plooirok-mantelpakjes, prinsesjaponnen, broek- pakken en cape-mantels is er nu eindelijk een mode gekomen waaraan we allemaal mee kun nen doen, maar erg. schokkend is het niet. Rome en Parijs vinden alleen wel dat uw garderobe er best wat kleuriger op mag worden en dat kan door bijvoorbeeld op een wat somber getinte geplooide of klokkende rok een fel gekleurde blouze of blazer te dragen. In Rome is dat het favoriete recept van prinses Irene Galitzine en in Parijs blijken Patou, Dior en Yves Saint Laurent het met haar eens te zijn. De broekpakken blijven, maar de mode-koningen vinden dat wij nu maar eens moeten overstappen op Mantels met vleermuismouwen zijn het laatste mode- nieuwtje bij de Parijse couturier Jacques Ester el. Om de winter een minder somber aanzien te geven voorzag Jacques Esterel zijn mantels van kleurige bloembladkragen. Dankzij de Parijse modekoning Louis Féraud zijn de vlinderm.ouv)tjes met romantische ruches weer terug. De koele sherry by Ernst Jan Beeuwkes was een la fenis bij de drukkende temperatuur, die buiten zijn pand aan het Haagse Noordeinde tussen de hui zen hing. Ernst Jan zoals hij meestal door top-cliënten wel genoemd mag worden leunt heerlijk-noncha lant achterover in zijn stoel, terwijl hij in het bekende rappe tempo honderduit vertelt. Over de enkele shows, die hij in Parijs Dior en Chanel heeft gezien; over de sfeer daarginds, die hem altijd weer op nieuw inspireert en over de stoffen en vooral fournitu ren, die hij er vandaan sleept, „Die krijg je toch nergens zo". Ook zijn boe tiekmodellen komen uit Frankrijks hoofdstad en hij kiest ze met zorg. „Ze doen het hier gewel dig gelukkig. Natuurlijk, ik bljjf mijn vaste stam hou den, die voor de couture komt en altijd weer iets voor een soiree of bruiloft nodig heeft. Maar jammer genoeg wordt dit op den duur toch steeds minder winstgevend. Je móet er Jean, die al meer dan 18 jaar in het vak zit, is een practisch-denkend man en ziet zijn toekomst toch wel steeds meer in de geconfec tioneerde couture. „Natuurlijk blijf ik voor een kleine groep vrouwen altijd mijn exclusieve mo dellen maken," verzekert hij met klem. „Maar daar naast laat ik altijd een col lectie voor de confectie ma ken bij Dieckman in Am sterdam., "ergens" in Parijs en o.m. ook in Rome." Vooral zijn mensen in Pa rijs weten er een heel spe ciale "touch" aan te geven, die je nergens anders zo vindi. Jean Louzac, die het daarnaast ook al druk ge noeg heeft met lesgeven in het vak "mode" op de Rot terdamse academie, is ove rigens een man, die niet graag aan de weg timmert en graag verder zijn leven tje voor zich zelf leidt. Hoe hij de mode voor. het komende seizoen ziet„In elk geval voor de échte vrouw een vooruitgang bij de vorige jaren. De mode uit Parijs is voor mij echter net een geslepen diamant, waar niets meer aan te beitelen valt. Ik volg liever mijn eigen ideeën en dat betekent zoals altijd: de wat rijpere vrouw als het ware leeftijdloos te maken door de juiste kleding voor haar te schep pen. Couture-meester SARLI uit Italië houdt hel ook deze keer op de uni-sex-look. Zijn shows zijn altijd een lust voor het oog wat het kleurenspel betreft, terwijl zijn modellen zowel voor mannen als vrouwen steeds opnieuw verras sen door distinctie en eenvoud. Commentaar bij deze beide modellen is dan ook overbodig; let u alleen eens op de stikselverwerking in de pantalons. wel boetiekmodellen bij hebben. En daar hebben dan vooral de slanke fi guurtjes baat by." Beeuwkes vindt anders het leven ook in een stad als Den Haag er niet op vooruit gaan. „Zeg nou zelf, waar kun je nu nog met fatsoen naar toe'? Als je iets van enig niveau zoekt, moet je het over de grens zoeken. Of je geeft thuis iets in eigen kring." Ernst Jan die om pre cies te zyn al vanaf zijn vijfde jaar in de „couture" zit treft nu alweer samen met zijn 22 trouwe medewerkers voorberei dingen voor zyn nieuwe wintercollectie, die op 17 september a.s. in het Kur- haus ten doop gehouden zal worden. „De nieuwe mode? Fijn, dat die tuttige midi-rokken er praktisch uit zijn. Al leen een vrouw met een geweldige portie, zelfkritiek kon die immers met succes dragen. En dan moest ze vooral nog kunnen „lopen" ook. De tegenwoordige lengte is meer van deze tijd en maakt veel jonger." „Gelukkig, de dame is weer terug en daar ben ik blij om. In die midi-rokken van.vorige winter werd een wat oudere vrouw een oude vrouw in een lange jurk. Als je begrijpt wat ik be doel." Woorden van Jean Louzac (41) de man van de dramatische collecties (veel borduursel!) die in Voorburg zetelt en heel wat bekende namen onder zijn couture-klanten mag reke nen. Zo tellen mevrouw Lia Luns, mevrouw Suzanne de Wind. uit Wassenaar, me vrouw Katia Mortimer- Soulasz (dochter van een Griekse' reder) om maar enkelen te noemen tot de vrouwen, die zich graag door Louzac in mooie kleren 'laten steken. Dankzij Givenchy (de couturier van Audrey Hepburn) blijven de capes en kniebroeken in de mode. André Courrèges, de Parijse couturier die een paar jaai geleden 'wereldberoemd met zijn astronautenmode werd, gaat de komende maanden ook al op de klassieke toer Voor jonge meisjes maakte hij tenminste deze wat formele avondjurk. Ernst Jan Beeuwkes Jean Louzac

Allerhande | 1971 | | pagina 3