Primeur: Doe-het-zelf-centru TWEEDE MIRO-CENTER START IN MAASTRICHT Constante ontwikkeling van conserveringsmethoden Maastrichtse MÏRO kapl personeel Openingsdatum 21 september Nederland telt al twaalf Alberto's Klanten weten de weg Sprenger liisiiluiid draait op volle toeren De doperwt invriezen CSOEÖ BEKEKEN Vries-drogen Aardbeien llllillllllllllllilllllllllilllllllllllllHI Vraag aan een kind: „Wat wil je eten als je jarig bent?" en het antwoord komt prompt: „Patat en appelmoes". Maar het zijn niet alleen de kinderen. „We eten ontzaglijk veel appelmoes in Nederland", zegt ir. L. Gersons. „We conserveren zeventig miljoen kilo in een jaar en eten die ook bijna allemaal op. Dat was in 1950, twintig jaar ge leden dus, één-tiende: zeven miljoen kilo". Ir. L. Gersons is hoofd van de afdeling Verwerking van het Sprenger Instituut in Wagenin- gen, een instelling, die zich bezig houdt met vraagstukken op het gebied van kwaliteit en afzet van tuinbouwproducten. Wat conserveren we nu in een jaar aan groente in Nederland, vraagt de leek zo even achte loos. „Ruim driehonderd en der tig miljoen kilo," is het ant woord van ir. Gersons. Dit zijn hoeveelheden, die een mens zich nauwelijks meer voor de geest kan halen. En hoe doen we dat dan? In blikken natuur lijk, dat weet een kind. Wel, dat inblikken en sterili seren in glas dat staat wel bovenaan de lijst. Iets meer dan de helft van die enorme ge noemde hoeveelheid wordt op die 'manier voor de mens „be houden". En bij dat inblikken staat de doperwt vooraan. .,I)e Neder landse doperwt leent zich ge weldig voor inblikken," vertelt ir. Gersons. „En dan komen de sperziebonen, de wortelen, de champignons, de tuinbonen en de snijbonen. En speciaal moet ik noemen de witte bonen in tomatensaus, die hebben een geweldige opgang gemaakt de laatste jaren." zoeken met het oog op al die soorten van conservering en het geven van voorlichting, dat.be hoort allemaal tot de taken van het Sprenger Instituut, dat weer onder het ministerie van Landbouw ressorteert. Ir. Ger sons en de honderd mensen van het Instituut zijn dan ook rijks ambtenaren. Maar intussen is de inspraak van de industrie bij het Instituut vrij groot. Dan valt natuurlijk het woord „bespuiten" en dan zegt ir. Gersons x'esoluut: „Al die bespui tingsmiddelen verdwij nen tijdens het verwerkings proces, als ze al op het product aanwezig waren." Meneer Gersons, geeft u nu eens een doodgewoon voorbeeld van het werk in Wageningen, dat iedere leek direct kan be grijpen. „Wel, een' paar jaar geleden is de teelt van augurken hele maal van „buiten" naar „in de door P. W. RUSSEL kassen" overgegaan. Men kreeg een egalere en grotere augurk, maar er kwam een klacht: er werd een muffe smaak gecon stateerd, vooral als de augurken in het buitenland werden ver werkt. Toen wij de zaak onderzoch ten, bleek dat de teler zijn augurken waste, net zoals hij dat vroeger deed toen ze nog buiten groeiden. Toen was het nodig om de aarde er af te wassen, maar nu was het over bodig, want bij da,t wassen werden de augurken lichtelijk beschadigd en zodoende konden er schimmels optreden. We gaven het advies: laat het was sen maar achterwege. Prompt verdwenen de klachten." Dan nog een vraag: Vries drogen, wat is dat eigenlijk? „Vries-drogen is een van de modernste vormen van drogen. Als u in de winter de was bui ten hangt en de zon schijnt, dan gaat het ijs direct in damp over. Dat zou men kunnen zeggen is het principe van vries drogen. Het gebeurt bijvoor beeld met champignons, maar het is nog eeii wat dure ma nier." Maar men kan natuurlijk op meer manieren conserveren. „Nummer twee op de lijst is het invriezen," hoor ik van do heer Gersons. ..Het gebeurt vooral bij spinazie en verder ook veel bij sperziebonen." Je kunt niet zeggen ..zuur kolen", maar na het inblikken en het invriezen vormt de zuur kool een hoofdstuk apart. „Het is dus witte kool die een gis tingsproces heeft ondergaan onder toevoeging van zout, zo mag u het ongeveer stellen," zegt de heer Gersons. En als we dan bij de conser veringsmethoden bij nummer vier aanlanden, dan is dat weer zo'n begrip op zichzelf: augur ken. „Dat is een geweldige zaak geworden," zegt de heer Ger sons. „De augurken worden tegenwoordig vers ingemaakt met zuur en suiker, het zoge naamde zoetzuur." Het verrichten van onder- Nog één greep uit het vele werk, dat daar in Wageningen gebeurt. ..Aardbeien is een heel belangrijke zaak," zegt ir. Ger sons. „De hele teelt staat of valt met het plukken en dat is nu eenmaal handwerk. De nieuwe rassen bestaan bijna allemaal uit grote aardbeien, maar de in dustrie wil juist graag kleine aardbeien, voor in blikjes en voor de jam. We zijn nu sinds twee jaar bezig met een selec tieprogramma dat door de industrie medegefinancierd wordt en het einddoel is: te komen tot een rode, niet te grote aardbei, die lekker van smaak is." Veel werk is al en wordt nog gedaan betreffende vruchtesappen, waarbij een door het Sprenger Instituut ontwikkelde continu-vruchten- pers het moeizame handwerk heeft vervangen. Vooral mot appels zijn de resultaten zeer gunstig. Maastrichts nieuwe Miro- Center gaat de zorg voor het uiterlijk van zijn per soneel in eigen hand ne men, Wie in dat zelfbedie ningswarenhuis in vaste dienst is kan bij toerbeurt op de eerste vier weekda gen in de Miro-kapsalon gratis zijn of haar lokken laten verzorgen en wordt zo mogelijk nog gemani cuurd. Op vrijdagen en za terdagen zal de kapsalon worden opengesteld voor het winkelend publiek, uiteraard wel tegen beta ling. Landelijk Miro-directeur C. Covers ziet deze extra service aan zijn Maas trichtse personeel als een experiment. AH's tweede Miro-Center opent op de eerste herfst dag, dinsdag 21 sexjtember, te Maastricht zijn poorten. Een dag tevoren reeds zal dit hypermoderne zelfbedie ningswarenhuis tezamen met liet omringende winkel centrum „Brusselse Poort" gasten uit het geliel land feestelijk ontvangen. De officiële openingsrede woidt uitgesproken door Maastrichts burgervader, mr. A. M. I. tl. Baeten, terwijl de heer G. J. Iteijn namens het winkelcentrum zal spreken. Het Maastrichtse ZBW, dat voortbouwt op een hali jaar ervaring en opmerke lijk succes van de op 24 maart in Vlissingen in ge bruik genomen eerste .Miro- vestiging", zal zeker een bij drage leveren tot oplossing van de verkeersproblemen waarmee Maastrichts bin nenstad nu al jaren wor stelt. Hoe moeilijk de situatie is, blijkt,wel uit het feit, dat het historische Vrijthof in het hart van de stad thans uitgegraven is voor de bouw van een onder grondse parkeergarage voor 500 auto's. De Limburgse Miro staat temidden van nieuwbouwwij ken nabij de Via Regia, de oos telijke uitvalsweg van Maas tricht naar Hasselt, Antwerpen en Brussel, In het gloednieuwe koopcen trum, bieden drie parkeerter reinen met een gezamenlijke op pervlakte van 2 ha aan 850 win kelende gezinnen de mogelijk heid om tegelijkertijd hun vier wielig vervoermiddel neer te zetten. Bovendien zijn hier spe ciale „havens" waar winkel wagentjes, na het overladen van de aankopen, gestald kunnen worden. Het Maastrichtse Miro-Center heeft een totaaloppei'vlak van 6500 m2 waarvan de op lager niveau gelegen SuperMart 2250 m2 beslaat en daarmee tot de grootste van Nederland be hoort. Warenhuis en Super- Mart zijn verbonden door twee brede, lichtglooiende rolpaden met een speciaal gegroefd op pervlak, dat de winkelwagen tjes, zodra ze erop worden ge reden, klemvast zet. Het waren- huis waarover algemeen be- (Vervolg op pagina 7 c ^IR Bonser is een Italiaanse firma, die het altijd nogal op de uni-sexvoorzien heeft. Hetgeen J bij hem wil zeggen: kleding zoveel mogelijk hetzelfde voor mannetje en vrouwtje. In zijn zeer recente collectie in juli toonde hij o.m. deze heide avond- pakken van zeer fijne satijn (Italviscosa) met in de taille een fraaie tweekleurige handbewerkte ceintuur. TREN nieuwsgierige blik over de rand van de nieuwe wintermode. Een typisch voorbeeld van de collectie van Jacaues Esterel in Parijs, die zijn mantelkragen de vormen van bloembladen gaf. Verder modenieuws op pagina 2 en 3. Een enquête heeft het een dezer dagen aangetoond: tachtig procent van de klanten van een SuperMart wisten het meteen. „Een Alberto? Dat is een slijterij van Albert Heijn." Op dit moment telt Nederland al twaalf Alberto's en 'de laatste is begin van deze maand in Eindhoven ge opend. EIGEN DEUR Een Alberto is een slijterij, akkoord, maar een met een „afwijking". Want een Alberto is namelijk een slijterij met zelfbediening, inclusief het ad vies van een opgeleide slijter. In feite is het natuurlijk zo, dat AH al tachtig jaar geleden in de eerste winkel in Oost- zaan „gedistilleerd" verkocht, maar intussen zijn de eisen wel iets veranderd. Die deur, om eens iets te noemen. Want de klant mag niet van de SuperMart zó via een deur „binnenshuis" een Al berto binnenstappen. Het is een voorschrift van de Drank- en Horeeawet dat zegt, dat een slijterij via een aparte deur van de straat af bereik baar moet zijn. VERSCHIL Dat is bijvoorbeeld in Hille- gersberg goed te zien. Daar ging in september 1968 de eer ste Alberto open, maar de deur naar de SuperMart is al .heel lang geleden „dicht gespijkerd" en er kwam een nieuwe ingang van de straat af. Niet zo ge makkelijk voor de klanten, maar de Drankwet wilde het En zijn in een Alberto alleen de eigen merken van Albert Heijn te krijgen? Allerminst. In een Alberto kan men alle bekende merkartikelen krijgen en van de meest bekende soor ten vindt men er ook een eigen AH-merk. Het verschil zit in de prijzen. Een voorbeeldje? Een fles Clareyn jonge jenever kost 12,30 gulden. Een fles AH-jonge jene ver van gelijkwaardige kwali teit 9,75 gulden. VOLLEDIG Uiteraard heeft elke Alberto ook bier en frisdranken, want tenslotte gaat het om een vol ledig uitgeruste slijterij met goede produkten, waarvan er vele tegen duidelijk lagere prijzen worden aangeboden. In zo'n „volledig uitgeruste slijterij" ontbreken vanzelfspre kend ook de wijnen niet. In de winkels van AH vindt men het „gewone" assortiment wijnen, in de Alberto's een uitgebreid as sortiment. STAAN? Die wijnen zullen soms lig gen. Soms ook staan de flessen. Dat zou de wijnliefhebber d vraag kunnen doen stellen: Mo gen die flessen wijn dan oo! staan? In principe moet alle wij: liggen en wel om te voorkome: dat de kurk niet met de wijn i aanraking zou komen en uitdro gen. Dat is de enige reden. Een fles wijn mag staan, wan neer de fles is afgesloten me een metalen (of plastic) sluitinj maar ook wanneer de fles ge woon gekurkt is, doch binne de drie maanden verkoel: wordt, zodat de kurk de kan niet krijgt uit te drogen. En dan mogen wijnen in ge kurkte flessen tenslotte oo staan, wanneer die wijn ee dusdanig alcoholgehalte heel (hoger dan dertien procent), dó het uitdrogen van de kurk d wijn niet aantast. De alcohc consei'veert dan de wijn, zoal bij sherry en port. EF.N WERELD Tussen „het gedistilleerd" va tachtig jaar geleden in Oostzaa en de Alberto's van 1971 ligt ee hele wereld van verschil. Overzichtelijk en handig op gesteld, klaar om mee te nemex het mondeling advies van d aanwezige slijter op elk momer te krijgen en bij de eigen rher ken eexx aanzienlijk prijsvei schil. Op twaalf plekken in Nedei land een eigen Alberto. Mét c kwaliteitsgarantie van A „achter de fles". Aller Hande Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktie: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen, Advertenties: Albert Miihado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en bezorgklachten AllerHande Postbus 200 ■JURa» ff ffif1 17e jaax'gaxig nr. 10 (185) Zaandam. hofleverancier September 1971 oplage 2.160.000

Allerhande | 1971 | | pagina 1