Taugé nog lang niet voldoende bekend reiniger Mary B. Beitens kruistocht voor Indische rijsttafel Albitex Spaanse Meloenen f20 03S Nog een ander Taugé-ideetje KALFSVLEES MET RIJSTEBRIJ Nieuw bij AH Geurig soepje CU albert heijn I Gevulde paprika Den Haag weet van Indisch eten Eendjes in dragonsans Oh Gelderse^ Bookworst Saté speciaal X ^»jey literfles voor maar X Hollandse"' en Indische rijsttafel Ch albert heijn Salade van lange Suiker-lord Eenvoud ISrug Formidabel Roomkwark en mandarijnen AH's biologisch inweek-en voorwasmiddel metwaterverzachter draag- karton S/J) 2 KILO Ch albert heijn Knoflook Gerepatrieerden Tiveede carrière Zoete inval ■O tot Vers fruit op z'n best. Bij AH 11 SEPTEMBER Wat weten we nu eigenlijk in ons lieve land van taugé behalve dan dat het een pro- dukt is dat we in kwaliteits loempia's terugvinden? Hoe komt men aan die grappige steeltjes met dat hele kleine boontje aan één kant en wat zijn dat eigenlijk precies? Wel het zijn de z.g. „green beans" oftewel groene boontjes die in ons land gekiemd wor den en daarbij wil ik dan graag even een herinnering wakker roepen bij de wat ouderen, die op school nog leerden schrijven met lei en griffel en dientengevolge in het zo gewaardeerde bezit waren van een sponzenkoker met een nat sponsje erin. Dat nu was aanleiding tot menige wedstrijd in het laten kiemen van onze vertrouwde bruine boon. Genoemde boon werd dan in het vochtige spons je gestopt en die helft van de tweezijdige sponzenkoker werd alleen nog maar geopend om te controleren of het geheel nog vochtig genoeg was en om te kijken of er al een bleke kiem te voorschijn kwam. De broei die ter plaatse op trad door vocht en donkerte liet de boon meestal fraai uit lopen, maar de stank die daar bij optrad was werkelijk af grijselijk! Maar dat schrok nooit iemand af. In ons land worden in Eist door de fa. Evers de green beans (waarvan o.a. Thailand een van de grote leveranciers is) zodanig behandeld dat de kiemen van die bonen als taugé in de handel worden gebracht en bij AH apart en in de be kende „bami-pakketten" ge kocht kunnen worden. Vitaminerijk Taugé heeft een bijzonder hoog vitamine-gehalte (C) en is zeer rtfk aan mineralen, terwijl de dikte van de kiemen de kwa liteit bepaalt. Hoe dikker de kiemen, des te knapperiger en sappiger en lekkerder! De heer Evers, van huis uit champignon-kweker, en een buitengewoon liefhebber van de Chinese keuken, werd zo gefas cineerd door de taugé dat hij heel voorzichtig thuis eens be gon met enkele proefnemingen om het zelf te maken. Eerst in een vergiet op de schoorsteenmantel, later in em mertjes in de douchecel, nog later in vaten in bijkeuken en garage en tenslotte in een apart pand dat alras te klein bleek zodat er binnenkort een heel nieuw bedrijf voorzien van de nieuwste technische snufjes (want goede taugé wil vertroe teld en verwend worden!) in Eist zal worden geopend. Na een weekproces van ca. 12 uur, wordt de kiemende tau gé bij een bepaalde tempera tuur om de acht uur gedouched en na viif dagen is de taugé precies goed en komt in de ver koop. Het staat er allemaal zo simpel maar zo eenvoudig is het natuurlijk ook weer niet en het heeft de heer Evers heel wat hoofdbrekens gekost voor hij kon komen tot een produktie van gemiddeld 13.000 kg per week. Daarmee Is hij Europa's grootste producent. Van deze kwantiteit blyft 99M% in Ne derland zelf; 80% daarvan komt in de winkels terecht fen 20% gaat naar de Chinese restau rants. De heer Evers vertelde dat hij van meet af aan zeer veel steun heeft gekregen van Chi nese relaties die hem met raad en daad ter zijde stonden. Hij is vele malen in Hongkong ge weest en is een zeer groot ken ner van de zo geweldig verfijn de Chinese keuken. Taugé kan men het best be waren in het donker (om de kleur te behouden) en bij een optimale temperatuur van 4-8 graden C, dus in de groentenla van de koelkast, in een zakje. Taugé wordt voor het ge bruik gedurende 1H minuut geblancheerd, d.w.z. dat men er even de kook over laat gaan. Dan moet de taugé uitlekken en afkoelen en is hij voor het ge bruik gereed. Muren, trappen, deuren, vloeren, kasten, kozijnen, ramen, plafonds, tegels, stoepen, wanden, toiletten, gangen, kamers, keukens. r\ Alles schoon met Albert Heijn Stel u hebt een rest van een gebraden, gegrilld of gekookt kippetje, verwijder dan alle botjes en andere ongerechtig heden en snijd het kippevlees in stukjes. Maak een gebonden saus op de bekende manier: gelijke hoeveelheden boter en bloem tot een glad papje roeren en er zoveel bouillon (kan van een tablet of blokje) onder voort durend roeren gaandeweg bij voegen dat het resultaat een fluwelig gebonden saus ople vert. Roer door deze saus. -een scheutje Worcestershire-sauce een scheutje soja, een geraspt uitje, zout naar smaak, vrij veel vers gemalen peper, een glaasje sherry en de stukjes kip. Roer er verder vers ge pelde garnalen door en laat de ragout door en door gloeiend worden. Blancheer intussen de taugé (zie de andere taugé-recepten), laat ze goed uitlekken en voeg ze nog gloeiend bij de ragout die u serveert met droge rijst. De combinatie kip en garna len moge u wat ongewoon lij ken, probeert u het maar eens, het is erg smakelijk en in de Spaanse en Chinese keuken wordt deze combinatie veel toe- zonder ammonia Bestel, daar verse dragon lang niet altijd te koop is, de dragon tijdig, u hebt voor 2 eendjes drie flinke takken dragon nodig plus wat blaad jes die fijngehakt dienen te worden. Voorzie iedere eend van een tak dragon die u in het binnenste ervan stopt. Laat de eendjes in een braadpan in 60 gram boter kleuren, keer ze om en om en wanneer ze mooi bruin zijn dan giet u een glas droge witte wijn in de pan en eenzelfde hoeveel heid sterke bouillon. Daarna gaat de derde tak dragon in de jus, u voorziet beide eend jes van het nodige zout en vers gemalen peper, u zet de deksel op de pan en laat de eendjes gedurende een uur zachtjes sudderen. Serveer op de volgende wijze: haal de eendjes uit de pan en houd ze warm op een fraaie schaal, zeef de saus en bind met wat aangelengd aard appelmeel, roer er vervolgens een eetlepel boter door en strooi er de gehakte dragon blaadjes over. Giet een beetje van de saus over de eendjes op de schaal en geef de rest er apart in een sauskom bij. Wie nu niet in staat is na het lezen van het hiernaast staande schielijk naar me vrouw Brückel te snellen teneinde al die verrukke- lijk-geurende en heerlijk smakende gerechten zelf te leren maken, die kunnen wy troosten met de mede deling, dat deze zelfde me vrouw tal van haar culi naire Oosterse geheimen heeft prijsgegeven in een boekje (uitgevery N. Klu- wer n.v. in Deventer) dat de titel draagt „De Holland se en de Indische Rijsttafel" en dat in elke boekhandel te bestellen of misschien wel voorradig is. Ik kan me voorstellen dat u dat zeer merkwaardig voor komt maar ik kan u verze keren dat het de moeite van het proberen wel waard is Kook gewoon een goede rijstebrij, d.w.z. dat u veel melk en weinig rijst op een heel laag vuurtje heel lang zaam gaar en romig laat sud deren. U voegt zout naar smaak bij deze rijstebrij en u houdt de suikerpot er verre van, dat moet u vooral ont houden Kook wat duchtig gewassen spinazie, laat ze heel goed uit lekken, snijd ze grof en roer er een stukje boter door. Snijd wat kalfslapjes in dobbelstenen verpakt vacuurjl Aanbieding geldt voor rookworst- d AA fijnproevers fyivj 250 gram Extra kwaliteit; In eigen rokerij bereid volgens een oud .Gelders recept. Pittig op ismaak gebracht met de fijnste 'kruiden en'specerijen. Huts pot, zuurkool, erwtensoep, een borreltje't smaakt dub bel zo goed met AH Fijne Gelderse Rookworst erin of erbij. ■van 14 t/m 22 sept. en bak ze in de boter bruin en gaar waarna u er het {nodige zout en vers gemalen peper over strooit, laat ze nog even verder smoren in gezelschap van wat gesneden champig nons. Klop een paar eieren los en werk s de rijstebrij met het kalfs vlees, de champignons met de eie ren goed door elkaar en voeg er zoveel van de vleesjus bij dat een zeer smeuïge massa wordt verkregen die vooral niet te droog mag zijn. Smeer een vuurvaste schotel met wat boter in en bedek de bodem met de spinazie. Leg daarop de rijstebrij met het vlees en zet het gerecht in een middelwarme oven tot er een mooi bruin kleurtje op is gekomen. Omdat door de ihitte van de oven, de rijstebrij de neiging heeft om te droog te worden, is het zaak te zor gen dat de massa vrij vochtig is, vandaar het gebruik van de vleesjus, afgezien nog van het feit dat dit voedzame ge recht er nog smakelijker door wordt. pillllllll!ll!llllll!ll!llllllllll|||||||||||il|||||||||||||||||||||l|||||||||||||||||||llllll||l!!|||||||||!lllll||||||||IIllllll| Een heel plezierig recept om op elegante manier een restant l gekookte vis te verwerken. I Neém, zo mogelijk half om groene en rode paprika's dat ziet er zo veel leuker uit. Was S ze, snijd er een vrij groot kapje af, verwijder de zaadlijsten en I de pitjes en laat ze een paar minuten in kokend, licht gezou- ten water dobberen. Laat ze daarna, nog heel stevig, goed uitlekken en afkoelen. Maak zoveel luchtig geklopte aardappelpuree, dat u er een bedje van spreiden kunt In een beboterde vuurvaste schotel. Het is de bedoeling dat u de gevulde paprika's naast elkaar in dat puree-bedje zet, dan blij- ven ze mooi rechtop staan. Maak vervolgens een gebon- den witte saus: roer gelijke delen boter en bloem tot een glad papje en voeg er beetje voor beetje zoveel melk bij dat een vrij stevige saus ontstaat (u doet dat natuurlijk onder voortdurend roeren). Voorzie de saus van zout naar smaak, een fijn geperst teentje knoflook, een geraspt uitje, vrij veel vers gemalen peper, een bewijsje geraspte nootmuscaat, een snufje tijm en een tikkeltje laurier en roer er daarna wat gesneden gepelde tomaten door (klaar voor het gebruik zo maar uit een blik tevoorschijn te tove- ren!) en een prettige hoeveel- heid zeer fijngehakte peterselie. 5 Door deze uitzonderlijk geu- rige saus roert u de uitgeplozen stukjes vis en u voegt er vers gepelde garnalen bij. Met deze E heerlijke ragout, want dat is dit mengsel inmiddels wel gewor- den, vult u voor drie-kwart de E klaarstaande paprika's, u drukt ze in het puree-bedje en u zet de schaal in een matig warme s oven. De bedoeling is dat het ge- recht door en door gloeiend wordt en dat pas op het laatst E de saus nog een lichtbruin kleur- tje krijgt. Zelfs de meest ver- stokte anti-vis mens weet dit E gerecht ten zeerste te waar- derenl vfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in minimum irc Een heerlijke rundvleessoep, pittig van smaak en gevuld met vermicelli en wat groen- sels, heel licht gebonden en zeer aangenaam in prijs lig gend. Voor een blik van 0.46*1. betaalt u slechts 98 Cent. Het is de bedoeling dat u een zelfde hoeveelheid water bij de soep voegt alvorens hem te verwarmen. Kleine variaties: Roer er van het vuur een stukje room boter door, dat geeft er een zeer fluwelige smaak aan. Of roer er, eveneens van het vuur, een betamelijke hoeveelheid fijngehakte peterselie door. Een heel fijn geraspt uitje tijdens het warmen erbij ge voegd, geeft er weer een heel ander karakter aan. Speel eens met wat kruidjes: een snufje tijm of wat gemalen nootmuscaat en roer er dan in kop of bordje een scheut on geklopte slagroom door. Een heerlijke sla van tau gé maakt u met de volgende sausen: neem slasaus en voeg er Brands Al Sauce een weinig Worcestershire Sauce en wat ketjap naar smaak bij. Giet de saus over de tau gé en combineer deze des- verlangd nog met wat tuin kers (bij gebrek aan water kers „cresson" die in ons land zo moeilijk verkrijg baar is). 'jpoen Mary Brückel-Beiten in 1946 na 41 maanden Jappen-kamp naar Neder land repatrieerde, wierp ze gelijk een stroom van initia tieven als gekleurde ballen in deze haar wezensvreemde samenleving. Vanuit een eta- gewoning in de Haagse Van Aerssenstraat („toen ik die enorme trap zag, dacht ik: „Mary, dat wordt je snelle doodwant in Indië was alles gelijkvloers"en later van uit haar huis aan de Beek laan organiseerde en acti veerde ze de Pasar Madam, Indische kunstkring, In- disch-N ederlandse cultuur- propaganda, rijstdemon- straties en de belangenver eniging voor gerepatrieer- den „Uit en Thuis". „Ik wil eerlijk bekennen, dat ik me de eerste weken dood ongelukkig heb gevoeld. Maar één ding begreep ik wel: als ik me niet gelijk aanpaste, zou ik voorgoed verloren zijn. Ge lukkig blaakte ik van energie en werd ik niet verteerd door heimwee naar een wereld, die voorgoed verloren was." Voor AllerHande gaf 1 Mary Beiten dit speciale 1 recept voor een voortreffe- I lijlce saté-saus. Als vlees i wordt gebruikt zeer mals 1 varkensvlees, dat gebak- ken of geroosterd wordt. Benodigd: 5 lepels gebak- i ken uien, 1 theelepel ge- k bakken, gesneden knoflook of een halve theelepel 1 knoflookpoeder), wat zout, k suiker en citroensap naar I smaak, half kopje ketjap, theelepel gesnipperde rau- we uitjes (naar verkiezing en 2 eetlepels pindakaas. De rauwe uitjes en de pin- k dakaas in een half kopje 1 warme melk roeren. De 1 rest toevoegen en het ge- k heel nog enige minuten verwarmen. Mary Beiten („ik ben de gelukkige dochter van een In dische suiker-lord") deed in 1922 al van zich spreken, toen ze als eerste vrouw een vlieg tocht maakte van Batavia naar Singapore. Toen de Japanners haar gezin dik 20 jaar later uiteenscheurden begon ze In het vrouwenkamp meteen met het opbouwen van allerlei organisaties. Ze schreef en regisseerde toneelstukken, or ganiseerde kinderfeesten en probeerde op die manier het moreel van de uitgehongerde gevangenen op te vijzelen. In Nederland heeft Mary Beiten naam gemaakt door haar kruistochten voor de Hol landse rijsttafel. In honderden zalen tussen Rodeschool en Vaals heeft ze voor duizenden huisvrouwen gedemonstreerd, hoe men met Nederlandse in grediënten een bedriegelijk echte Indische maaltijd kan bereiden, y Ze moest, daarbij met name op het platteland aanvankelijk allerlei weerstanden overwin nen, want wat de boer niet kent, werd door de boer onder geen beding gegeten. Ze werd door voedingsexperts uitge lachen, maar overal waar ze met haar „rijsttafel op wielen" verscheen, was succes bij voor baat toch verzekerd. „Het geheim van de rijst tafel", onthult ze, „is de een voud van de bereiding. Je moet de mensen niet vermoeien met allerlei ingewikkelde receptu ren en onuitsprekelijke namen. Mijn advies is: „koken moet een plezierige hobby blijven" en daarom bewandel ik in al mijn demonstraties de rechte, eenvoudige weg. Je kunt met één basissaus zes, zeven verschillende ge rechten maken. Als je een rijsttafel opgediend ziet, lijkt het allemaal razend moeilijk en ingewikkeld, maar de inge wijden weten beter". De lintworm van demonstra ties kreeg een begrijpelijke staart in de vorm van haar kookboek „de Hollandse en de Indische rijsttafel", waarvan zojuist de vijfde druk is ver schenen. Tien jaar geleden vond ze de tijd gekomen om een nieuw organisatie-ei uit te broeden. Het werd de belangenvereni ging „Uit en Thuis", die onder meer de Indische Nederlanders in staat stelt om tegen scherp concurrende prijzen naar ge- emigreerde kinderen en familie leden in Amerika, Canada en Indonesië te vliegen. „Het afschuwelijke probleem waarmee de Indische Neder landers worstelen", zegt Mary Beiten, „is, dat hun gezinnen twee keer uit elkaar zijn ge rukt. Eerst tijdens de Japanse bezetting en later vanwege de massale emigratiegolf, die de Nederlandse regering met alle middelen in beweging heeft gebracht. Tienduizenden hebben er ge volg aan gegeven, wat tot resultaat had, dat van een werkelijke gezinshereniging in de meeste gevallen niets terecht is gekomen. „Uit en Thuis" probeert nu om juist voor deze vaak minvermogenden een be taalbare brug te slaan". „Als zij er niet was geweest", zei mij een Indische Nederlan der, „dan had Nederland nooit iets over onze groep gehoord. Dan was er waarschijnlijk ook bedroevend weinig gebeurd. Klop 350 gram roomkwark met 1 dl slagroom en 150 gram poedersuiker zeer luchtig. De poneer dit kAvark-mengsel daarna in een berg op een platte schotel en leg er partjes mandarijn in een krans om heen, het mogen gerust meer dere kransen zijn. De manda rijntjes vindt u in blik en u laat ze goed uitlekken. Bespren kel ze vervolgens met wat Kirschwasser of een andere li keur als Cointreau of Curasao Triple Sec. Is wel voor volwas senen bedoeld, laat de likeur voor de kindertjes achterwege, althans als ze nog klein zijn! minstens 20% goedkoper dan alle bekende merken Snipper drie grote uien en fruit ze goudblond in 50 gram boter in gezelschap van 50 gram spek in zeer kleine stuk jes gesneden. Giet er zodra de kleur aanlokkelijk is, een liter water bij. Voorzie het geheel- van zout naar smaak en vrij veel vers gemalen witte peper. Schil twee grote aardappelen en rasp ze boven de soep, die vervolgens nog een kwartier tje heel zachtjes moet door koken en een weinig binden. Voeg even voor het opdienen 50 gram boter bij de soep plus 1 dl ongeklopte, ongezoete slagroom en een eetlepel fijn gesneden kervel. Geef er des- verlangd goudbruin gebakken dobbelsteentjes brood bij en controleer op smaak alvorens de soep gloeiend op te dienen. Wat deze vrouw gepresteerd heeft is formidabel". En wat zegt ze er zelf van? Mary Beiten haalt de schou ders op en zegt: „Ik heb een verrukkelijk leven gehad en ben nog steeds blij met elke nieuwe dag. Misschien is dat de reden, waarom ik geen moeite heb met al die taken, die ik op me heb genomen. Natuurlijk moet er wel een einde aan komen. Ik ben nu immers 65. Als ik voor huisvrouwen-vereni gingen demonstreer zeg ik altijd: „kunt u nou aan me zien dames, dat ik al negen tig ben?" Dan roepen ze ver- In haar schaarse vrije tijd wil Mary Brückel-Beiten ook best de geheimen van de echte Indische rijsttafel aan nederlandse hulsvrou wen doorgeven. Onder haar kri tisch wakend oog zijn op die ma nier al aardig wat culinaire oos terse wonderen gewrocht. bijsterd: „maar hoe blijft u zo vitaal?" Ik wijs dan op de tafel en ik roep: „door de knoflook dames. Élke dag een teentje en u wordt ook op uw sloffen honderd". Zeg nou zelf: dat is toch ook een aardige manier om propaganda te maken voor de rijsttafel. Leo Thuring. In Den Haag wonen bui ten de alom bezongen graaf en diens slome zoon Jantje, ook nog 60.000 ge registreerde Indische Ne derlanders, die zich voor namelijk verschanst heb ben in het Statenkwartier, en het stokoude stadsdeel waar de vleermuizen-scha- i duw van Couperus nog 1 overheen hangt: de Indi- sche buurt. 1 Daarmee heeft Den Haag van alle Nederlandse ste- i den verreweg het grootste contingent gerepatrieerden opgenomen. De gestadige trek van deze mensen verklaart ook de aanwezigheid van bijna 75 Indische en/of Chinese eetgelegenheden, variërend I van het sjieke Bali in Sche- i veningen en het eerbied- i waardige Tampat Senang aan de eindeloze Laan van Meerdervoort tot aan de I nederige, vlijtig omge- bouwde winkelpanden, die i (schemerig verlicht als 1 nauwe sluizen) liggen te wachten op de minnaars van nasi goreng en loem- i pia's. Eén van die tienduizen den is Mary Brückel- Beiten, dochter van een suikerplanter en gros, die kort na de bevrijding van het voormalig Nederlands- Indië voorgoed naar haar tweede vaderland achter de blanke top der duinen kwam. Daar begon ze gelijk aan haar tweede carrière, waarin ze zich in duizeling wekkend tempo ontpopte als reizende ambassadrice van de gekruide Indische keuken, schrijfster van kookboeken, initiatief neemster van de Pasar Ma- lams en oprichtster van de belangenvereniging „Uit en Thuis", die in maart tien jaar bestond. Drees sr. Daarnaast bleef ze, wat ze altijd in Indië was ge weest: een gastvrouw van allure, die haar herenhuis aan de Haagse Beeklaan („de oude heer Drees is mijn overbuurman. Ik hoop, dat ie 100 wordt, want hij geeft wel cachet aan de straat") wagenwijd open zette voor nieuwsgie rige Nederlandse huis vrouwen, die de geheimen van saté, nasi koening, atjar en ajam boemboe be- sengeh uit de eerste hand wilden leren kennen. Beeklaan 441 werd op die manier een zoete inval en een geurig centrum van goede Indische eetcuhuur. Aan AllerHande vertelde ze, wat haar tot die on voorstelbare dadendrang heeft geïnspireerd. Verrukkelijk als zoet dessert - suiker hoeft er helemaal niet bij-en erg goed als voorafje met Ardenner ham. geprijsd naar gewicht

Allerhande | 1971 | | pagina 11