Macramé w 1.- Niet bang zijn voor bespoten fruit" Gratis reizen GRAS-KUNST 2 Septemberdagen op uw 65+kaart .Levend" hout NS-Vakantie- dagtochfen 5 kiio IIs voordelig uit met NS vers bier want alle waar is naar zijn geld SPECIALE AANBIEDING wasmiddel voor alle wasmachines luxe plastic emmer winkelwaarde samen Het beste wasresultaat bereikt u met Aibitex in de voorwas en Albimatic in de hoofdwas TER KENNISMAKING dubbelpak 600 gram Jti IX Prijzen gelden van donderdag 19 augustus t/m woensdag 25 augustus. 99 GOED BEKEKEN M' 3 A ALLERHANDE AUGUSTUS 93 TTTie nog een paar vakan- tiedagen over heeft, die kunnen wij warm aanbeve len eens een omweg naar Wageningen te maken en er eens bij de heer G. Snijders, Dolderstraat 74 binnen te stappen. Hij woont er bijzonder mooi vlakbij het bos en zal u vast en zeker met beschei den trots graag laten zien, dat er met een doodeenvou dig zakmes 'allerlei moois van hout te maken is. Zelf zeer onder de indruk heb ben wij er staan kijken naai de bekende „Stier van Pot ter", die de heer Snijders zomaar „overgenomen" heeft van een prentbriefkaart en uit één stuk notenhout met zijn zakmes had gevormd. Zo gek lang is hij er nog (Advertentie) Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. V0ordelig uit met NS (Advertentie) no oiet alleen in beogelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 niet mee bezig, met deze houtsnij-hobby. Als gepen sioneerd gemeentetimmer man nu 78 lentes jong is hij er pas op 60-jarige leeftijd achter gekomen, dat je met hout nog veel meer kon doen dan alleen maar aller lei karweitjes opknappen. Door toeval had hij een mooi stuk notenhout gekre gen, waaruit hij zomaar gewoon voor zijn plezier het wapen van zijn woon plaats begon te snijden. Het werd een groot succes, waar door hij aangespoord werd tot het maken van steeds mooiere kunstwerkjes, zoals een paard met zogend veu len, Joseph en Maria op het ezeltje, Winston Churchill met paard. Om maar enkele te noemen. De heer Snijders gebruikt het liefst zo hard mogelijke houtsoorten zonder nerf, zo als appel- en notenhout. Hij halveert het en begint dan gewoon uit het hoofd te snij den, meestal zonder zelfs een voorbeeld. Vrienden bo den hem vaak mooi gereed schap aan om sneller te kunnen werken. „Maar daar wil ik niet aan", bekent de heer Snij ders. „Er gaat niets boven mijn zakmes. Daar kan ik het best mee overweg." Als het werkstuk af is, wordt het alleen nog maar wat op- geboend met een zachte doek; dat is alles. De heer Snijders is er weer een treffend voorbeeld van wat een fijne hobby tot een grote levensinhoud in een mensenleven kan wor den. Want nog maar enkele jaren geleden moest de heer Snijders een been missen, wat natuurlijk een gewel dige ingreep betekende, vooral -voor een man die al tijd lichamelijk zo actief was geweest. Vandaar die grote bewon dering voor deze heer Snij ders voor zijn kunstwer ken en zijn levensmoed, op die leeftijd. En vandaar, dat wij van harte hopen, dat menigeen daar in Wagenin gen eens een kijkje zal gaan nemen! Tn Maassluis woont ze, deze me vrouw Boer, die zulke mooie kunstwerkjes van allerlei grassen en weidebloemen weet te maken, dat het bij haar storm loopt. Daar om maar alvast haar huisadres: Bredèrolaan 39 a voor het geval U eens iets heel bijzonders wilt hebben. Acht jaar geleden werd mevrouw Boer helaas invalide en zoals ze zelf vertelt vloog ze van lieverlede tegen de muren van het nietsdoen. Haar bijzondere liefde voor de natuur bracht haar op het idee om iets van al dat kostelijks, dat er buiten zomaar voor het grij pen ligt, te maken. Haar man was en is haar hierin een grote steun, want hij is het die er elk weekend met zijn brommer op uit trekt soms helemaal naar Zandvoort en nog verder toe om met een stapel kranten (vqor het drogen) gewapend er van alles te plukken wat hij langs wegen en sloten vindt. Bij thuiskomst wordt alles zorg vuldig gesorteerd en in de kelder te drogen gelegd. En dan begint het grote werk: allerlei composi ties samenstellen, op kaarten plak ken en waar nodig hier en daar een toetsje bijkleuren. Zo ont staan rissen relatiekaarten, kleine en grote schilderijen, die hun weg naar vele gegadigden vinden. Sinds vorige winter omdat er dan niets te plukken valt heeft mevrouw Boer zich ook aan het tekenen van pastels en het beschil deren van vazen gewaagd! Ja, na tuurlijk ook weer met bloemen- arrangementen. „Ik zou hiermee zo graag alle mensen willen aansporen iets crea tiefs te doen. Het geeft je zo ont zettend veel voldoening en als er dan eens iets gebeurt in je leven, dan helpt het je over ziekte en verdriet, over eenzaamheid heen te komen." Albünatic Aibitex biologisch inweek- en voorwasmiddel 15° Foto's Marianne Dommisse IK/eet U wat macramé is? Ken oude Egyptische ma nier van knorteh, die eigenlijk nog maar weinig mensen goed beheersen, als we mejuffrouw }en man met kort haar en een snor is aan het N. K^cn woord in Wapeningen. Hij is deze tak van in haar woning Aerssenstraat 34, druk toepast. Zo gek veel vrije tijd heeft ze hiervoor niet, omdat ze o- verdag volop bezet is door haar funktie als hoofd van de huishouding aan de Casa Aca demica in Amsterdam. Door haar belangstelling voor alles op het gebied van sociaal werk is ze ook bezig geweest als ar- beidstherapeute in een psychia trische kliniek waar het haar taak was de mensen creatief bezig te houden. In die tijd is ook haar lief de voor de macramé-techniek geboren. De groothandel, die altijd allerlei materialen le verde voor het werk in de kli niek, had eens een grote partij kordella bast (een synthetische vezel) afgeleverd, waar men aanvankelijk geen raad mee wist. „Tot ik me die macramé- knopen herinnerde en aan de slag ging," vertelt juffr. Keu len. Van lieverlede maakte ik er van allerlei andere knopen bij, waarvan ik veel stropdas sen maak, kraagjes, kettingen al of niet met lovertjes en kralen tassen en jasjes. Je kunt er van alles voor ge bruiken: sisaltouw, raffia, wol of nylonkoord, waarmee je een leuk kraaltjes effect krijgt. Waar ik mijn ideeën vandaan haal? Mooie oude hekken, randjes van oude tegels, guir landes en zo. Ik ben er wel op uit om me bij de moderne smaak zoveel in de Van dr- h*. L. Brader en van hem Den Haag, hoor ik dat, als de Neder landse fruittelers geen be strijdingsmiddelen tegen in secten zouden gebruiken, meteen zeventig procent van de appeloogst verloren ging. En die overige dertig pro cent? Die zou dan van een veel mindere kwaliteit zijn. Met de regelmaat van de klok hoort men wel iemand in zijn kennissenkring zeggen: „Ik vind het maar een beetje eng, niets is meer onbespoten tegen woordig.. Groente, fruit, aard appelen of rijst, overal zijn ze met die insecticide bij ge weest". Klopt en ondanks die „bespui- terij" gaat er elk jaar in de wereld zeventien miljoen ton tarwe verloren, door insecten. In Azië gaat jaarlijks twintig procent van de voedings gewassen verloren, terwijl ze worden bespoten. Van alle rijst, die er wordt verbouwd, gaat elk jaar zevenentwintig pro cent verloren. Dat zijn cijfers die er niet om liegen. „De insecten veroorzaken elke twaalf maanden over heel de wereld voor veertien mil jard dollar schade", zegt dr. ir. door P. W. BUSSEL mogelijk aan te passen, anders blijf je natuurlijk met spul len zitten, waar niemand iets in ziet." Op de finale van de nationale caissière-competitie in Amersfoort kreeg het verkoopteam van het AH-filiaal in Uden het hoogst aantal punten toegekend. In totaal namen 10 ploegen aan de finale deel, waaronder vier A.H.-teams. Zij waren goed voor de eerste (Uden), vijfde (Sweelinckplein, Zwolle), zevende (Boekeloseweg, Hengelo) en tiende prijs (Dr. Plesmanlaan, Maarssen). De nationale cassière-competitie werd dit jaar voor de derde keer georganiseerd door de redaktie van „Het Levens- middelenbedrijf" een uitgave van Misset in Doetinchem. Om tot een juiste waardering te komen bezochten 200 huisvrouwen 433 levensmiddelenwinkels verspreid over het gehele land. Niet alleen werden de capaciteiten van de caissières beoordeeld, maar tevens werd gelet op de werk zaamheden van het overige personeel. L. Brader. „En dan tellen we de schade aan aardappelen en suikerbieten nog niet eens mee". Niet bang De heer Brader is hoofd van de afdeling entomologie van het IPO in Wageningen, het In stituut voor Plantenziekten- kundig Onderzoek. „De hele wereld wil uitein delijk van de bestrijdingsmid delen af en overal wordt druk I gezocht naar alternatieven, ook hier in Wageningen". Maar wat is de grote moei lijkheid? Overal wil men een zo goed mogelijke cultuur met een zo groot mogelijke oogst. Wat doet men dus? De grond voor de gewassen zo „plezierig" mogelijk maken en als die planten het dan naar hun zin hebben, dan verschijnen in eens de insecten. Dus: men gaat bespuiten. „Ik geloof dat j e als mens niet bang hoeft te zijn", aldus dr. ir. Bra der. „Je vindt practisch geen residuen van bestrijdingsmid delen op je voedsel, want daar in zijn we zeker in Neder land heel erg streng". Veel attentie "VTog even terug naar onze Nederlandse appelen. Zou er niet gespoten worden, dan gaat dus zeventig procent van de oogst verloren. Nu even ook de economische gevolgen: onze concurrentiepositie tegenover het buitenland zou er niet al leen een stuk slechter op wor den, maar we zouden boven dien enorme stukken land er bij nodig hebben om weer die zelfde appeloogst van dit ogen blik te krijgen. U zei: de hele wereld wil uiteindelijk van de bestrij dingsmiddelen af, kan dat dan nog? „We werken aan een moge lijkheid van begeleid bespui ten", vertelt dr. Brader. „Dat betekent, dat een land- of tuin bouwer alleen bespuit, wanneer dit absoluut noodzakelijk is. Dan moeten er dus insecten en mijten geteld worden. Zijn er zoveel dat ze gevaar voor de cultuur opleveren, dan spuiten. Het klinkt eenvoudig, maai' het vergt veel attentie en onder zoek". Mannetjes aar „Wageningen" is daar mee nog niet tevreden en zoekt het ook in de genetische bestrijding. Is er een bepaald soort insect dat gevaar ople vert voor een gewas, dan gaat' men heel veel mannetjes van die insect kweken. „Ze worden gesteriliseerd en los gelaten. Ze paren wel, maar de gevol gen blijven uit en heb je suc ces, dan ben je ten slotte van al je insecten af", aldus de heer Brader. Ook dit klinkt weer eenvou dig, maar vraagt een onder zoek van vele jaren, want bij sommige insecten gaat het „proces" niet op. In Wagenin gen fokt men op dit moment mannetjes van de uievlieg. Men kan insecten ook bestrij den door een groep van hun vijanden op hen los te laten. Zo is gebeurd in Californië, waar men de schildluis op de citrusplant verdreef, door hele kolonies lieveheersbeestjes er op af te sturen. Met succes ■pvuidelijk is dus, dat er in de wereld èn in Wagenin gen gewerkt wordt aan be strijdingsmiddelen, waarbij men uiteindelijk de hele „spuitbus" hoopt te vergeten. DR. IR. L. BRADER: 'Ik ge loof dat je als mens niet'bang hoeft te zijn voor de bestrij dingsmiddelen. Maai- dat dit spuiten voorals nog ook grote voordelen kan hebben, bewijst nog een voor beeld. Dr. Brader is pas kort terug uit Tsaad in Afrika. Ne gen jaar heeft hij er, samen met zijn vrouw die ook ento moloog is, gewerkt aan betere bestrijdingsmiddelen tegen de insecten, die daar de katoen plantages plunderen. „Ik wil bescheiden zijn, maar ik. geloof wel te mogen zeggen dat mede door mijn werk de katoenopbrengst in Tsaad nu twintig procent hoger is gewor den, door een betere aanpak van insecten èn planten". (Advertentie) In september kunt u met NS op uw 65+kaart tWee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft reebt op reizen tegen de balve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan bet loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalender tj e.

Allerhande | 1971 | | pagina 3