allerhande fit)test School werkplaats voor wereldoriëntatie FORD ESCORT 1300 Maatschappijleer basis van nieu alle lerarenleerlingen en ouders Auto van de maand (8) Projectonderwijs moet produkt zijn van Tien met griffel vers bier Operatie-Injectie Geen politieke touwtrekkerij want alle waar is naar zijn geld door J. B. Tli. Hugenholtz Jeugd en maatschappij Beroep op ouders IVIO: VLOTBRUG TUSSE.1V SCHOOL E.\ WERELD AH-werkwij zer s Naslagmateriaal Gezamenlijke aanpak AUGUSTUS A ALLERHANDE Het onderwijs, dat traditie getrouw als heilige koe ver eerd en ontzien werd, is uit zijn vredige dommel gewekt en de straat opgejaagd. Er yiprdt gedemonstreerd, gepro tegeerd en gerebelleerd. „De mammoetwet is na twee jaar al verouderd. Nog nooit is er zoveel geld in het onder wijs gestoken als nu. Nog nooit is er zoveel ontevreden heid over het onderwijs ge weest als nu. De mensen van morgen komen in verzet tegen een onderwijs, dat zich bezig houdt met de wereld van gis teren. Wij betalen met zijn allen 8 miljard voor onderwijs. Wij hebben daarom het vol ste recht om er ook met zijn allen over mee te praten". Dat is ferme taal, die men niet zou verwachten uit een hoek, waar de tien met de griffel eeuwen lang toevallig voor de meester zelf was en de lieve schooljeugd in toom werd gehouden met 100 straf regels „ik mag niet spieken bij Japie Blommenstein". Uitgerekend uit diezelfde hoek hoort men nu ook, dat een rapport met alleen maar cijfers hopeloos uit de tijd is, dat een school, waar leerlingen niet leren discussiëren, de naam school niet verdient, dat het klassensysteem een onding is. Vergis u niet, het zijn niet de notoire heethoofden, die zulke zaken als eisen-pakket op tafel werpen, maar geachte onderwijsdeskundigen, die ih heilige verontrusting een halt hebben toegeroepen aan het onvoldoende gemotiveerd stu deren volgens het principe „je zit nu eenmaal in de wrakke schoolschuit en je moet wel". (Advertentie) IX. Hun nieüwe uitgangspunt is: „kennisoverdracht heeft geen enkele zin, als deze niet ge paard gaat met een zinvolle communicatie tussen leerlin gen, docenten, ouders, klassen en de onvermijdelijke vakken. Op 16 april 1968 vonden enkelen van hen elkaar over alle zuilen heen in de Werk groep Operatie-Injectie, die als eerste aanzet tot verant woord en zinvol projectonder wijs drie werkmappen samen stelde rond het thema „Lepra in de wereld". Met deze eer ste injectie probeerde men de potdichte vensters der scho len open te gooien en de jon geren kritisch zicht op de wereld te geven. De heer R. B. Schmidt, secretaris van deze landelijke werkgroep, die na drie jaar ploeteren op de onderwijs- akker nu op de loyale steun van 17 groepen van gelijkge stemden kan rekenen, zegt daarover: „tot nu toe ging men bij het onderwijs uit van het programma. Het programma was alleen zaligmakend. Wij echter pro beren uit te gaan van hetgeen de leerling boeit. De oude wijsheid „kennis is macht" is hard aan vervanging toe. Wij zeggen: de ontwikkeling van de mens in zijn totaliteit is het enige bruikbare uitgangs punt. Het is merkwaardig om te ontdekken, dat men deze wijs heid in de ontwikkelingslan den al lang geleden ontdekt heeft..Zij hebben niet de denk wijzen van het 18e eeuwse rationalisme, die wij onze jeugd als molenstenen om de nek binden. Wij hebben altijd gewerkt aan de ontwikkeling van scho len, aan onafzienbare reeksen leerboeken. In de ontwikke lingslanden gaat men konse- kwent uit van mensen. Presi dent Nyerere van Tanzania zegt het haarscherp: „wij moe ten mensen tot ontwikkeling brengen, niet dingen. En de mensen kunnen alleen maar door zichzelf ontwikkeld wor den". nu niet alleen in beugelflessen maai ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 Scholieren meten zelf luchtvervuiling door uitlaatgassen. aanpak geeft de Lagere Tech nische School Don Bosco in Vervolg van pag. 1 Er moet daadwerkelijk mee gewerkt worden om een toe stand te creëren waarin de school het beste kan functio neren. En vanuit die werke lijkheid kunnen de draden met de (overige) maatschappij worden getrokken". Welke leraren zijn, wat op leiding aangaat, het meest ge schikt om les te geven in dit vak? „Primair is een andere me thodiek bij dit onderwijs no dig", zo merkt de professor op. „Het gaat hier niet om een leervak, maar om een hoe help ik de leerlingen ontdek ken, een oordeel vormen en zich te engageren met de maatschappij. Wel is het natuurlijk zo, dat iemand die daaraan leiding geeft voldoende kennis moet hebben van maatschappelijke zaken. Of althans dat hij weet waar de scholieren deze ken nis kunnen opdoen". Voor het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (gymnasium en atheneum) is„ het wenselijk, dat een leraar" die maatschappijleer geeft op zijn doctoraal diploma een aantekening sociologie, polito- cologie of sociale psychologie heeft. Maar hoe zit het met de leraren die geen universitaire opleiding kregen? Die dus in het beroepsonderwijs, op mavo- en havo-scholen les geven? „De commissie beschouwt het op dit ogenblik als haar belangrijkste taak, voor die leraren de juiste methode van onderwijs en verwerving van kennis vast te stellen", zegt prof. Ponsioen met nadruk." „Schrikt u maar niet, maar op dit moment zijn er al zo'n 8000 tot 9000 leraren betrok ken bij het les geven in maat schappijleer. Van wie er mis schien zo'n 400 een extra voor bereiding hebben gehad om dit vak te geven. Praktisch is het zo dat iedereen die bevoegd is om les te geven in welk vak dan ook, een voorlopige be voegdheid voor maatschappij leer gedurende een periode van drie jaar kan krijgen". CURSUSSEN Amsterdam, die in de laatste drie jaar telkens weer bewees, dat een leerling oneindig veel meer kan dan volwassenen voor mogelijk houden. Het samen geëngageerd be zig zijn gaf dit brok onderwijs vernieuwing gestalte zonder rellen en protesten. Inspraak, kritiek, medebeslissingsrecht en medeverantwoordelijkheid waren vanzelfsprekende zaken, die gelijk een meer democra tische verhouding schiepen. Secretaris Schmidt is er ook volledig van overtuigd, dat de steun der ouders bij het pro- cesonderwijs onontbeerlijk is. Operatie-Injectie is dan ook nu koortsachtig op zoek naar ouders, die zich bewust willen zijn van hun taak in het avon tuur van het nieuwe onderwijs. School en Wereld, Wüste- laan 80 in Santpoort, telefoon 023-377882, geeft graag alle mogelijke informatie, die ouders van nu broodnodig heb ben voor de verdediging van hun plaats in de schoolgemeen schap van vandaag, morgen en overmorgen. Het was voor Ford niet eenvoudig om na het zeer succesvolle optreden van de Cortina-familie uit te komen met een nieuwe serie. Maar de Escorts kregen al gauw vaste voet in de autowereld en de overwinning in de grote Rallye naar Mexico zette de kroon op het werk. Ik had een weekje de 1300 Escort om voor U te testen en hoewel het een echt heel gewone gebruikswagen is, heeft hij toch talrijke trekjes die maken dat men hem hoe langer hoe leuker gaat vin den. Om te beginnen zijn de af metingen zo dat men mak kelijk kan parkeren en ook de stuuruitslag is daarvoor ruim voldoende; het stuur gaat licht en op het circuit waar een moyenne van bijna 106 km/u werd gehaald toonde de Escort zich heel handzaam en licht onder- stuurd. Ook de stabiliteit laat wei nig te wensen over, snelle bochten waren geen pro bleem en de achterwielen schoven pas na hevig pro beren weg, een manoeuvre die makkelijk opgevangen kon worden. Het betrekkelijk kleine stuur met de drie brede en beklede spaken die tevens een stootkussen vormen is precies goed opgesteld en de twee stoelen zijn voldoende verstelbaar om een goede zit te krijgen. Uitwendig toont de Escort aardige en vloeiende lijnen met eèn enkele profiellijn (ook iets golvend) over de zijkanten. In het smalle front is een horizontale gestreepte grille met langwerpige vier kante koplampen (héél goed licht) uiterst eenvoudig ge- styleerd en onderlijnd door een strakke bumper met overriders met rubber stoot- blokjes. De voorruit is groot, doch de hoekstijlen zijn vrij dik en nemen doordat het dak vrij laag is, nogal wat zicht weg. De achterruit daarentegen is weer goed breed. De spiegel is goed geplaatst en geeft een heel ruim zicht naar ach teren. Ook is hij trilvrij ge monteerd. De 1298 cc viercylinder kopklepmotor geeft het ma tige PK-aantal van 52 maar dat is ruim voldoende om van de Escort een levendig autootje te maken dat over een top van 145 echte km's beschikt en naar 80 km/u optrekt in 10,7 sec. De 400 m staande start in 20.2 sec. is voor een familie-auto overi gens ook uitstekend. Het optrekken van 30 naar 60 km in de 4e versnelling is eigenlijk niet goed voor de motor maar moet als verge lijkend cijfer beschouwd TECHNISCHE GEGEVENS: MERK: FORD TYPE OF MODEL: Escort 1300 MOTORINHOUD: 1298 cc (81 x 63 mm) KLEPPEN: kopkleppen 4 cyl. VERMOGEN: 52 DIN-PK. WAGENGEWICHT: 760 kg AANTAL VERSNELLINGEN: 4 SCHAKELING: direct op bak BANDENMAAT: 600 x 12 MERK BANDEN: Goodyear DRUK VÓÓR: 28 lbs. ACHTER: 28 lbs. REMMEN: Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Twee remcircuits Servo ELECTRISCHE INSTALLATIE: 12 V. INHOUD BENZINETANK: 41 ltr. AFMETINGEN: Lengte: 398 cm. Breedte: 157 cm. Hoogte: 138 cm. Wielbasis: 240 cm. Spoorbreedte voor: 125.7 cm. Achter: 128.2 cm. PRESTATIES: Acceleratievermogen door de versnellingen 040 km: 3.2 sec. 060 km: 6.6 sec. 080 km: 10.7 sec. 0100 km: 17.4 sec. Acceleratievermogen in 3 en 4: 3060 in 3: 6.9 sec. 3060 in 4: 10 sec. MAXIMUM SNELHEID: ca. 145 km/u. STAANDE KWART MIJL (402 m) door de versnellingen: 20.2 sec. CORRECTIE SPEEDOMETER: 60 op schaal is: 58; 80 op RONDE CIRCUIT VAN ZANDVOORT: (4193 m): 2 min. 22.6 sec. Gemiddelde: 105.85 km/u. REMWEG van 60 km/u. 0: 13.70 m. VERBRUIK: Benzine: 913 km op 1 ltr. naar gelang van rijstijl. PRIJS: 7.028,— IMPORTEUR: NV Nederlandse Ford Automobiel Fabriek ADRES: Hem weg 201 Amsterdam BIJZONDERHEDEN: geen. worden. De motor protesteert dan duidelijk ennatuur lijk rijdt men nooit 30 km in de 4e maar in de tweede ver snelling, waarmede men vlot over de 70 haalt als het moet. Het schakelen zelf, met een hoogst sportief pookje op de transmissietunnel, was puur plezier en de verhoudingen zijn ook goed gekozen. Het instrumentarium is heel eenvoudig en twee wij zerplaten zijn in een klein overkapt paneel onderge bracht, nl. de snelheidsmeter Over Maatschappijleer en Wereldoriëntatie kakelverse hennen in de overvolle Nederlandse onderwijsren is nu ook de Stichting IVIO van plan een aantal pittige boekjes open te doen. IVIO (Instituut Voor Individueel Onderwijs) dat in 1935 werd opgericht om de jonge werklozen uit dié grijze crisisdagen een aangepaste vorm van kennis bij te brengen, heeft in haar onstuimige geschiedenis een groeiende reeks van initiatieven op onderwijsgebied genomen. De commissie, die nog maar zo kort aan het werk is, heeft al spijkers met koppen gesla gen. „Volgend jaar start er een experimentele cursus voor le raren. De opzet is om korte cursussen voor het vak maat schappijleer te geven, die even tueel met lessen via radio en televisie aangevuld kunnen worden. Via die weg hopen we te bereiken, dat althans een deel van de leraren die maatschappijleer geven, daar voor zo snel mogelijk ook een bevoegdheidsverklaring kan halen". Vanuit de kring van de le raren wordt duidelijk de be hoefte aan dergelijke cursussen naar voren gebracht „Vooral de godsdienstleraren denken heel sterk mee, hoe de inhoud van het vak zou moeten zijn en wat voor soort opleiding de docenten dienen te krijgen", vertelt de hoogleraar. Hij is overigens van mening, dat de commissie die hij voor zit, na een aantal jaren van studeren en bespreken beslist niet uit de problemen zal zijn. „Zelfs in Afrika wordt heel hard gewerkt aan de vernieu wing van het maatschappij- onderwijs. In september leid ik in Addis Abeba een symposium in, gewijd aan de vernieuwing van het onderwijs in Afrika". Waarmee professor Ponsioen demonstreert dat het anders onderwijzen en leren, een wereldwijd probleem is. Een zeer belangrijke aktivi- teit is de Wereldschool voor ouders en kinderen in het bui tenland, die het gehele basis pakket van ons Nederlandse onderwijs tot in de verste uit hoeken van de wereld per post thuis bezorgt. De ouders fun geren daarbij als onbezoldigde begeleiders en een telkens terugkerende maandtest geeft de samenstellers de gelegen heid om commentaar en sug gesties naar den vreemde te sturen. IVIO heeft daarnaast een bloeiende uitgeverij van mo derne leermiddelen, een af deling schriftelijk onderwijs én een didaktisch bureau, dat in opdracht van derden cur sussen op allerlei gebied ont wikkelt en samenstelt. Om met adjunct-directeur P. D. Zuiderveld te spreken: „Als iemand een cursus schoor steenveger wenst, dan krijgt hij die van ons". In afwachting van die leer gierige Italiaanse zwartkijker, heeft dit didaktisch bureau in middels zijn grootste tot nog toe ontvangen opdracht met succes voltooid. Voor Albert Heijn werd door IVIO een cursus serie van „werkwijzers" gemaakt, die het nieuwe per soneel snel „wegwijs" maakt in de ogenschijnlijke doolhof van het grootwinkelbedrijf. Albert Heijn bepaalde de inhoud voor de diverse „werk wijzers" en IVIO maakte er vervolgens een moderne op leidingsmethode van. De resul taten zijn dermate bevredi gend, dat besloten is op de zelfde wijze een vervolg-cursus samen te stellen. „De explo sie in het onderwijs", aldus de heer Zuiderveld, „doet de behoefte aan algemene vor ming sterk toenemen. De laatste jaren verdwijnen oude vakken aan de lopende band, terwijl er tegelijkertijd brandnieuwe voor in de plaats komen. Als je nu maar bijtijds in staat bent gesteld om ken nis te nemen van nieuwe mo gelijkheden en kansen, als je niet meer schrikt van elke nieuwe ontwikkeling, is het veranderen van baan ook geen levensgroot probleem meer. Onderwijs is daarom een onmisbaar onderdeel van elke bedrijfspolitiek geworden. Men investeert in mensen, machi nes en onderwijs. IVIO pro beert in dat proces te fungeren als vlotbrug tussen school en wereld. Wij komen niet als alwetende medicijnman, maar hebben wel de indruk, dat we door onze jarenlange ervaring een diagnose kunnen stellen van de behoefte". IVIO is ook de succesvolle uitgever van de vermaarde AO-reeks, waarin tot nog toe 1375 titels zijn verschenen. In deze serie, waarvan er elke week één verschijnt, wordt telkens een onderwerp uit de sociale, economische, cultuur (-historische) of politieke sfeer beknopt door een ter zake des kundige behandeld. Om een paar recente titels te noemen: „Artis als bedrijf", „Geneesmiddelen straks"'. „Sonsbeek buiten de perken", „Over cabaret", „De Dam", „Pakistan", „Linkse Ismen" en de onverbiddelijke bestseller „Moko", een parabel over in flatie, geschreven door ex- met duidelijke cijfers die slechts geringe afwijking vertoont (zie technische ge gevens) en 'n gecombineerde meter, koelwaterthermome ter en de nodige waar- schuwingslichten. De ruiten wisser heeft twee snelheden. De voorvering is onafhan kelijk met spiraalveren en de achteras is gewoon „ouderwets" van het stijve type met halfelliptische blad veren die samen met de voorvering een uitnemende wegligging bieden, gesteund door telescoopschokbrekers. Zonder de vering stug te noemen is hij toch goed ste vig en te allen tijde volgt men goed het contact met de weg. De vier heel gewone trommelremmen zijn zeer ef ficiënt en geven bij middel matige pedaaldruk een mooie remweg van 600 nl. 13,70 m hetgeen met de lichte be stuurbaarheid de Escort tot een echt veilige wagen stem pelt. Aan verwarming en ven tilatie is veel aandacht be steed en bij koud weer is het interieur snel op tempe ratuur. Op het Circuit van Zand- voort waar de Escort aan de tand werd gevoeld met snel heden die men er in het nor male gebruik niet vaak mee rijdt, bewees hij zijn goede kwaliteiten door o.a. weinig overhangen van d» carrosse rie en door een heel mooie rondetijd van 2 min. 22.6 sec. hetgeen het alleszins mooie moyenne van bijna 106 km/u is. Het totaalgewicht van maar 760 kg speelt natuurlijk bij het optrekken een grote rol en deze cijfers zijn voor een middelgrote familie-auto zonder meer goed. Een bagageruimte waar een hele vakantie-uitrusting in kan (425 1) herbergt tevens het reservewiel dat niet veel plaats wegneemt. Kortom in alle opzichten een heel fijn en leuk wagentje. Het onderwijs, dat generaties lang een stille binnenzee is geweest, waarin de jeugd de papieren boten liet varen, die pedagogen tevoren minutieus gevouwen hadden, is sinds enkele jaren op drift geraakt. Opeens gonst Nederland van de protesten, plannen en petities, die kritische leraren, ver ontruste ouders, opstandige leerlingen en over him toeren geraakte pressiegroepen in onze gezapige samenleving werpen. P. D. Zuiderveld staats-secretaris van financiën dr. F. Grapperhaus. Diezelfde AO-reeks fungeert nu ook als aangever voor een nieuw initiatief, waarmee IVIO vele leemten in het „nieuwe vak" maatschappijleer/wereld oriëntatie hoopt op te vullen. Met de AO-serie als solide basis wordt begin september een blad „De 4 in 1-KRANT" geïntroduceerd, waarin de vier laatst verschonen AO-boekjes in artikelvorm, en vereenvou digd worden weergegeven. De boekjes zelf kunnen bij de behandeling van deze krant als naslagmateriaal dienst doen. Bovendien garandeert de actualiteit van de AO-reeks, dat ook andere bronnen volop voorhanden zijn. „Met dit experiment", aldus de heer Zuiderveld, „hopen wij een siuk zinnige en objec tieve informatie te geven, die kan dienen als achtergrond voor de leerling, die de wereld en deze tijd kritisch wil leren, bezien en kennen". W. Saris, die ook in de werk groep Operatie-Injectie mee strijdt voor modern onderwijs verdedigt met vuur en verve de keus van het eerste pro ject: „het thema „Lepra" bood gelukkig geen enkele aanlei ding om het te laten verzan den in politieke touwtrekkerij. Het prikte ook niemand vast op een bepaald land of een bepaald project, want lepra is domweg een wereldpro bleem. Daarbij was het ook nog te overzien: deze wereld is namelijk beslist wel in staat om de lepra voorgoed uit te bannen. Daarmee waren de meeste dooddoeners van bet weters en sceptici bij voor baat ontzenuwd. Schmidt voegt daar haastig aan toe: „tot nu toe is het vak maatschappijleer een grote vuilnisbak geweest, waarin leraren alle zaken kieperden, waarvoor ze zelf geen inte resse hadden. Een logische ontwikkeling overigens, want als je maatschappijleer en wereldoriëntatie als een apart vak naast andere vakken laat voortmodderen, heeft het in feite niet eens bestaansrecht. Het is onzin om het ene uur te praten over milieu-hygiëne en in het uur daarna tijdens de biologieles vrolijk te mek keren over de bestuiving der bijtjes. Wereldoriëntatie, on derwijsvernieuwing en demo cratisering zijn drie .kanten van eenzelfde ontwikkelings proces. Wie daar van overtuigd is, beseft tegelijk, dat elk pro ject een produkt moet zijn van alle leraren, leerlingen en ouders. Als projectonderwijs vertaald wordt als proces- onderwijs, heeft het aanwijs baar sterke invloed op de men taliteit en de struktuur van de eigen school". Een goed voorbeeld van grootscheepse gezamenlijke

Allerhande | 1971 | | pagina 2