Jeugd opleiden tot maatschappelijke bewustwording Eerste Mc Donald's in Zaandam WAARDE SUPER-OBLIGATIES AL MEER DAN 100 GULDEN Broodje osbeef bij AH De jongeren en de wereld Europese primeur: OP INCOURANTE MARKT: Prof. dr. A. Ponsioen: Veilig bezit De waarde Nieuw hoofdkantoor in gebruik iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii S3P5S; Al zitten we dan nu alweer midden in augustus, toch zullen er misschien nog heel wat zijn die nu nog met va kantie moeten. Voor hen misschien een tip voor een twee delig badpak, dat niet zo bloot is: een vlotgesneden b.h. met Bermudashort uit het vederlichte Lycra-Elastomer- materiaalwaarmee je zo geweldig het water in kunt gaan. Sinds 1954 is maatschappijleer een verplicht vak voor alle vormen van vervolg onderwijs in ons land. Het onderwijs in dit vak is echter nog maar nauivelijks van de grond gekomen. „Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen, o.a. van financiële aard. Maar er waren ook wel hoge functionarissen, betrokken bij de invoering van dit vak, die het er niet op hadden. Zij vonden het maar een kletsvak, dat de sfeer op school bederft en waar je dan niet. eens keurig examen 'in kunt doen". COMMISSIE Bondig, maar weloverwogen, formuleert prof. dr. J. A. Pon- sioen hoogleraar in'de socio logie aan het Institute of Social Studies in Den Haag zijn mening over het traineren met de werkelijke invoering, van dit vak op de scheden. Hij is voorzitter van de Staatscom- missie voor vernieuwing van het onderwijs in maatschap pijleer, januari j.l. ingesteld door de (vorige) minister van opderwijs. Volgens hem had die commisie er vijf jaar ge leden eigenlijk al moeten zijn. is maatschappijleer eigenlijk? „In de commissie zijn we het er over eens, dat de term maat schappijleer eigenlijk niet juist is. Beter is: maatschappelijke vorming. Het is er ons in de commissie om te doen, zowel een methodiek als een inhoud van het vak te ontwikkelen, die de jeugd opleidt in besef van maatschappelijke verant woordelijkheid". In de studeerkamer in zijn huis te Boskoop gaat prof. Ponsioen hier nader op in. „De leerlingen moeten die verantwoordelijkheid zelf leren zien en ontdekken, er een oordeel over kunnen vormen en loskomen van allerlei voor oordelen, maar zich toch ge- engageerd voelen ten opzichte van de sociale werkelijkheid". De commissievoorzitter vindt het van veel nut, dat daarbij in de eerste plaats wordt uit gegaan van de werkelijkheid zoals dié op school is. De leer lingen onderzoeken wat een school met hen wil. Ze zijn bereid zich voor die school in te zetten. Dat houdt niet alleen in praten over hoe het zou moeten op school. (voor vervolg zie pag. 2) ALLERHANDE brengt als eerste in ons land een kijkje achter de schermen van de nieu we Italiaanse wintermode. Hier een charmante mantel uit de collectie 1971-1972 van Rober ta di Camerino (ook in ons land verkrijgbaar)Het materiaal is waterafstotend fluweel met een bijpassende shawl in dezelfde'kleurcombinatie. Met ingang van zaterdag 21 augustus is Nederland een nieuw soort eetgelegenheid rijker; op die dag wordt in Zaandam aan de Vcrmiljoenweg in het ontmoetingscen trum de eerste Mc Donald's in Europa geopend. Dit is het resultaat van een overeenkomst tussen Albert Heijn N.V. en Mc Donald's System Inc., een van de grootste horeca bedrijven (ca. 1.G00 vestigingen) in Amerika. Het ligt in de bedoeling dit jaar nog twee McDonald's restaurants te openen in Neder land. Zo mogelijk zal in de toekomst in elk woongebied van 40.000 mensen een Mc Donald's verrijzen. Feestelijke opening Enkele dagen voor de fées- telijke opening in Zaandam komen enige directieleden van Mc Donald's naar ons land. In die tijd ook worden in de Zaanstreek huis-aan-huis-for- mulieren uitgereikt voor een kleur wedstrijd voor de jeugd, met vele prijzen. De opening zelf wordt ingeleid door Mc Ronald McDonald, iedereen is welkom. Donald's beroemde eigen clown, Ronald Mc Donald die uitnodigingskaarten zal rond delen en 's middags meeloopt in een optocht door Zaandam. Al heel lang is men bij de horeca-sektor van Albert Heijn N.V. op zoek geweest naar een type restaurant dat tegemoet zou komen aan een duidelijk verlangen van het publiek: op goedkope wijze een een voudige warme maaltijd bui tenshuis nuttigen of mee naar huis nemen. In Amerika is daar al jaren lang een antwoord voor gevon den iri de vorm van fast-food restaurants, die vooral door de aktiviteiten van Mc Donald's een enorme populariteit ge nieten. Een fast-food restau rant is een eetgelegenheid, zo mogelijk dicht bij huis, waar warm en verpakt voedsel wordt verkocht dat ter plaatse kan worden genuttigd maar dat ook zonder veel romp slomp mëe naar huis kan wor den genomen of zelfs in de auto kan worden opgegeten. Dat alles tegën zulke lage prijzen, dat een gezin van vier personen een volledige maal tijd kan gebruiken voor een tientje- en bij het afrekenen verder nog het nodige wissel geld terugkrijgt. De formule die men hiervoor bij McDonald's lieeft gevon den, sloeg bij nadere kennis making onmiddellijk aan bij Albert Heijn, zodat besloten werd tot de oprichting van Family Food, een NV waarin A.H. zorgdraagt voor de exploi tatie van Mc Donald's vestigin gen in Nederland. Een groot aantal men sen uit Epe en vakantie gangers die daar in de omgeving vertoefden heb ben onlangs voor het eerst van hun leven een brood je warme osbeef gegeten. De bedrijfsleider van Al- bert Heijn's nieuiwe Super- Mart in het centrum van deze gemeente, de heer J. Dallinga, had namelijk voor zijn zaak een enorm spit laten plaatsen waar volgens eeuwenoud gebruik een os aan werd gebraden. Gelar deerd met kruidige sausen gingen de broodjes warme os vlot van de hand. Dank zij de lokale koop avond konden de gegadigden tot negen uur hun exclusie ve hapjes komen afhalen aan een geïmproviseerde toonbank. Binnenkort zullen ook bij andere AH-filialen de broodjes osbeef verkrijg baar zijn. Vanaf half 11 zal het braden van een os aan het spit te zien zijn op: 20 au gustus bij de AH SuperMart Vught, Marktveldpassage 6; 21 augustus in Wassenaar, Stadhoudersplein 4; Is de os gaar, dan wordt begonnen met de verkoop van de broodjes osbeef. (Van onze speciale verslaggever) De Super-Obligaties van Albert Heijn zijn momenteel reeds aanzienlijk meer waard dan de 100 gulden, waarvoor ze worden uitgegeven. Op de incourante markt namelijk worden deze waardepapieren verhandeld tegen bedragen die schom melen rond 110 gulden. De koers, die eind juli bereikt werd, was 115 gulden! Deze incourante handel (waarover straks meer) be wijst hoe aantrekkelijk het bezit van AH's Super-Obli gaties wel is en steeds meer klanten van Albert Heijn beginnen dat in de gaten te krijgen. De verkoop van de Super-Obligaties verloopt dan ook veel sneller dan ver wacht was. Na het begin van de uit gifte in januari kon reeds op 15 april (aan mevrouw A. Joore-Goebel te Rijsenhout) de 15.000ste Super-Obligatie worden uitgereikt en weer drie maanden later, op 15 juli jl.; waren er in totaal al 55.000 stuks verkocht. Dat is heel veel als bedacht wordt, dat de obligaties alleen wor den uitgegeven aan klanten, die daarvoor twee volle spaarzegelboekjes inleveren. Natuurlijk kunnen de spaar zegelboekjes ook voor andere doeleinden worden gebruikt (het inwisselen tegen contant geld bijvoorbeeld of tegen PMC-cheques, waarvoor dan waardevolle en aantrekkelijk geprijsde gebruiksartikelen kunnen worden verkregen). Maar uit de verkoop van de Super-Obligaties blijkt dat toch ook heel veel huisvrou wen het geld, dat zij met de zegeltjes (ongemerkt) hebben gespaard, willen behouden als een stukje veilig bezit voor „later", als een „appeltje voor de dorst" en juist daarvoor zijn Albert Heijn's Super- Obligaties erg geschikt. Immers, deze waardepapie ren van 100 gulden, die ver krijgbaar zijn als er voor 98 gulden aan zegels gespaard is (dat is dus meteen al 2 gulden winst), hebben niet zoals meestal een vaste rente, maar een steeds stijgende rente, die geleidelijk aan op loopt van 8.5 pet (op zichzelf al uniek voor kleine spaarbe- dragen) tot niet minder dan 13 pet. Bovendien is er een extra aflossingspremie, die eveneens geleidelijk oploopt, nl. van 5 tot 10 pet. Het is duidelijk dat die hoge rente van het grootste belang is in verband met de voort durende waardevermindering (inflatie) van het geld, die door de normale spaarrente op kleine, vrij beschikbare bedra gen de laatste jaren al niet eens meer 'wordt opgevangen. De ncyninale (d.w.z. op het stuk vermelde) waarde van een Super-Obligatie is 100 gulden, maar de werkelijke waardè .wordt bepaald door de koers. Deze koers wordt volgend jaar (met ingang van om streeks februari) dagelijks vastgesteld op de Amsterdamse Effectenbeurs op basis van vraag - en - aanbod, waarbij uiteraard niet alleen de hoogte van de normale rentevoet, maar ook de vooruitzichten op de klimmende rente (en de andere aan deze obligaties verbonden voordelen) van in vloed zijn. Is de vraag groot dan stijgt de waarde, neemt de vraag af dan zal ook de koers dglen. Daar de Super-Obligaties eerst volgend jaar officiële beursnotering kunnen krijgen en er (ook buiten de spaar zegelboekjes om) toch reeds veel vraag naar is, heeft zich de laatste maanden enige han del in deze stukken ontwik keld op de incourante (dwz niet-gangbare, niet-officiële) markt, die op overigens zeer betrouwbare en correcte wijze voorziet in de verhan deling van aandelen en obli gaties, die (nog) geen officiële beursnotering hebben. Enkele Amsterdamse kanto ren hebben zich in deze incou rante handel gespecialiseerd en incourante waardepapieren kunnen via deze kantoren worden gekocht of ten ver koop worden aangeboden. Daarbij kunnen uiteraard ook voorwaarden worden gesteld t.a.v. het minimale verkoop- en het maximale aankoop bedrag. Adreswijziging De verhuizing naar het splinternieuwe Albert Heijn hoofdkantoor is een feit. De periode van de Westzijde is sinds 16 augus- tus definitief voorbij. Het nieuwe adres is: ANKERSMIDPLEIN 2 POSTBUS 33 Zaandam Télefoqp: 02980 - 99111 (voor alle afdelingen) Het adres van de Pre- jj mie-van-de-Maand Club luidt: PMC Ankersmidplein 2 Postbus 175 Zaandam SAH001000185 Allerhande augustus 1971 Nieuwsblad /an Albert Heijn W.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding nratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktie: Public Relations Adviesbureau G, J. van Hulzen. Advertenties: Albert Milhado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en H n «ae» m i m mm a. i,.,. ^wssav- - ïezorgklachlen Allerhande Postbus 200 ilf^ f >2^ «Pk. J1L OL "e .Wpmg Zaandam. hofleverancier augustus 1971 oplage 2.100.000 Aller Hande Na de vakanties beginnen in augus tus en september de scholen weer op volle toeren te draaien. Overal in het land buigt de jeugd zich over de vaak moeilijke stof om toch zo goed moge lijk uitgerust de maatschappij binnen te gaan, waar ze het geleerde moeten hanteren. Carrière maken staat bij de meeste jongelui voorop, hoewel de laatste tijd meer een speels element de vaak taaie (en saaie) jaren van voorbereiding doortrekt. Misschien is dit een goed teken, want alleen als de liefde voor liet vak aanwezig is, kan later de vol doening een grote rol spelen in de arbeidsvreugde. Daarom is het goed, dat men meer en meer beseft, dat de school niet al leen voor het „vak" opleidt, maar ook de weg moet wijzen, hoe men zich moet opstellen in de maatschappij, hoe men liefde en verantwoordelijk heid voor de naaste, voor de samen leving kan opbrengen. In dit nummer van AllerHande een bijdrage in de pogingen de jeugd te be geleiden op zijn weg tot een volwaar dig burger met een oprecht verant woordelijkheidsbesef voor de maat schappij van nu.

Allerhande | 1971 | | pagina 1