Spectaculaire „grand opening"''' RONALD MC DONALD nodigt iedereen uit Mc Donald's in Amerika i'n begrip bij jong en oud Apparatuur afgesteld op hoge kwaliteit Strenge regels voor hygiëne Geen gokkasten, geen aleohol Part-time werk in de Me Donald's I Mc DONALD'S MENUKAART I GASTVRIJ ONTHAAL Milk-shake j McDonald's I Hoofdbrekens voor A.H.- laboranten 11 AUGUSTUS Op zaterdag 21 augustus vindt de feestelijke opening plaats van de eerste Mc Donald's in Europa, gevestigd naast de AH Super- Mart aan de Vermiljoenweg in Zaandam. De feestelijkheden begin nen al vroeg in de morgen. Vanaf 9 uur zal de clown der clownen met clu fraaie naam Ronald Mc Donald al te signaleren zijn in de om- Vroeg in de namiddag trekt er een feestelijke stoet door Zaandam met muziek en nog veel meer. Het eind punt is de Vermiljoenweg waar om 2 uur, wat de Ame rikanen zo mooi noemen de „grand opening" zal plaats vinden. Ook de directie van Mc Donald's uit Amerika zal daarbij aanwezig zijn. Tegelijkertijd worden de prijswinnaars bekendge maakt van de grote kleur- wedstrijd. De prijzen bestaan uit: 40 dagtrips per bus sa men opet Ronald Mc Donald naar de Flevohof met bezoek aan het Dolfinarium te Har derwijk; Ronald Mc Donald- poppen en nog veel andere prijzen. Het wordt een feestelijke zaterdag voor Zaandam. Iedereen is uitgenodigd, want Mc Donald's biedt iedereen tussen 4 en 80 jaar een gastvrij onthaal. |lllllllillllllllllilllllllllllllllllllillilllllllllllll!llllli!!!| De milkshake, een ook in ons land geliefde melk- e E drank wordt in een Mc E E Donald's op de volgende manier klaargemaakt. In e een kartonnen beker spuit E E een doseerpompje een laag- E je siroop (altijd dezelfde e hoeveelheid) en daarbo- E E ven-op gaat een onder- E koeld gehouden verrijkte mélksubstantie, waarna het E E geheel in de shaker ivordt E E opgeklopt. Smaak naar keuze erbij, deksel op de E beker, rietje daardoorheen E E en klaar is de milk-shake, |j E terwijl U nauwelijks hoeft e te wachten. E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil geving van het ontmoetingscentrum. Ronald zal IJ- aanspreken en U uitnodigen 's middags bij de feestelijke opening aanwezig te zijn. Zorgt U er in ieder geval voor Ronald te ontmoeten want liij heeft voor iedereen een prettige verrassing. aiiiiiiiiiiiliii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hamburgers (getoasted broodje, met uitjes, gemalen vlees, mos terd, ketchup, augurk) Cheeseburgers (hetzelfde als Hamburgers, maar met plak kaas extra) Frites Fritessauce Kippebout, gepaneerd Appelmoes Apple-pie (bladerdeeg met appelvulling, ziet er uit als loempia, gebakken en warm geserveerd) Koffie Melk Chocolademelk Pepsi Cola SiSi Cassis 7-Up Vanille-ijs Milkshake (vanille, chocolade, aardbeien) Alles verpakt in papier, voorzien van plastic rietjes of e lepeltjes, servetjes en kartonnen serveerplateau. .WiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiinHii^ Bedienend personeel in McDonald's tenue. Iedere Mc Dondld's, in Amerika of daarbuiten, werkt met gestandaardiseer de machines. Dat wil zeggen dat alle apparatuur, over het algemeen uitgevoerd in roestvrij chroomstaai, is ver vaardigd naar een speciaal voor Mc Donald's ontworpen rnodel. Doordat in hoog tempo grote hoeveelheden voedsel moeten kunnen worden aangeboden worden aan die apparatuur hoge eisen gesteld. Niet alleen wat de capaciteit betreft maar er zijn ook speciale aanslui tingen voor gas en electriciteit nodig, die ver buiten de ge wone normen vallen. Door de warmte-ontwikkeling boven het keukencarré bijvoor beeld, is dan ook een gigan tische airconditioning aange bracht zodat de gasten absoluut geen hinder ondervinden van de bak- en braadlucht. Deze airconditioning heeft een capa citeit die ook voor een enorme hal geschikt zou zijn. Centraal staat de grill en daaromheen staan machines om frites te maken, tafels om kippebouten te paneren en enorme friteuses voor de bereiding van diezelf de kip en frites. De kwaliteit van het vlees, de kip en de broodjes is van te voren bepaald en elke ver andering komt onmiddellijk aan het licht. Want niet alleen wordt elke lading grondstof fen nauwkeurig gecontroleerd, elke verandering in de samen stelling wordt tijdens de be reiding geconstateerd. Broodjes van een verkeerde samenstelling komen te licht of te donker uit de toaster, en frituur van veranderde kwa liteit leidt onmiddellijk tot een afwijkende kleur van frites of kip. Niets wordt aan het toeval overgelaten, want elke handeling tijdens de bereiding van de gerechten staat onder voortdurende controle. Het lijkt of in de apparatuur een computer is ingebouwd, die meehelpt de kwaliteit (de eerste K van KKK) te contro leren. Alle artikelen die in de Mc Donald's worden verkocht zijn een kopie van het zorgvuldig uitgedachte Amerikaanse re cept. Dat heeft o.a. voor de Hollandse vestigingen nogal eens tot problemen aanleiding gegeven, omdat wij hier nu een- maai niet over dezelfde groid- stoffen kunnen beschikken. Met name de broodjes waar de Ham burgers op worden geserveerd hebben heel wat hoofdbrekens gekost. A.H.-employé W. S. van Heu- men heeft daar met zijn colle ga's C. v. d. Ley en K. v. d. Bosch menig uurtje aan besteed maar lang niet vergeefs. Hun eindprodukt bleek zoveel beter dan de bestaande broodjes, dat men in Amerika ijlings aan het zoeken is geslagen naar een pro cédé dat de broodjes ook daar nog lekkerder moet maken! De letters KKK zfjn voor allen die bij de Nederlandse Mc Donald's betrokken zijn een begrip geworden. Ze staan voor de woorden Kwa liteit, Kraakhelder en Klan tenservice, zaken waarover geslist geen grapjes gemaakt mogen worden. Dit geldt vooral ook voor de K van Kraakhelder want de hy giëne is heer en meester in elke Mc Donald's. De bedieningstoonbank en de zitjes, maar ook de grote produktieruimte is voor ieder een zichtbaar en moet dan ook glimmen en blinken op elk uur van de dag. Daarvoor zijn de strengste regels opgesteld, die door het personeel zorg vuldig worden nageleefd. Mutsen Ieder houdt zijn eigen werk terrein voortdurend schoon, en het personeel draagt altijd een muts op het haar, en altijd schone werkkleding (zoals iedereen trouwens). Ook de apparatuur is ingesteld op de zo groot mogelijke hygiënische bereidingswijze. Het personeel achter de bedieningstoonbank, dat bij het afrekenen steeds weer met geld in aanraking komt hoeft nooit met de han den aan de etenswaren te ko men omdat die totaal verpakt uit de keuken worden aange reikt. Alles wat op de grond valt wordt in speciale afval bakken gedeponeerd. Papierbakken Overal in het restaurant maar ook daarbuiten staan grote papierbakken opgesteld met het vriendelijk verzoek daar alle lege bekers, karton netjes en vuile servetjes weer te deponereiv Ook de omge ving rondom een Mc Donald's, duidelijk herkenbaar aan de grote gele M, zal een heldere aanblik bieden. Alles is er proper en in de puntjes De Nederlandse vestigin gen van Mc Donald's zullen nauwelijks anders zijn dan die in Amerika, Canada of Japan. De verschillen zijn voornamelijk terug te vinden op de menu-kaart, want of schoon de hij Amerikanen immers geliefde Hamburger ook in ons land zijn weg ge vonden heeft, er zijn nu een maal dingen waarbij over smaak niet te twisten valt. Overigens houdt men bij McDonald's niet zo van ver schillen, want de basis ,van het grote succes dat van de naam Mc Donald's in Amerika binnen luttele jaren een be grip heeft gemaakt ligt juist in het feit dat alle vestigingen, waar ook ter wereld, overal gelijk zijn; beheerd volgens het tot in details uitgekiende Mc Donald's systeem. Reglement Dat systeem bestrijkt niet alleen het uiterlijk van een Mc Donald's of de inrichting, nee alles, apparatuur, indeling, de kwaliteit en kwantiteit van het gebodene, de kleding van het personeel, (heren in wit jack met blauwe inzet, dames in blauwe japon met dasje, de manager in blauwe blazer en in de Mc Donald's iedereen een mutsje op het hoofd), ja zelfs iedere handeling staat beschreven in het uitvoerig reglement. Het is juist deze herkenbaarheid, het „weten wat jc verwachten kunt", die heeft bijgedragen tot het grote succes van de onderneming. Nationale organisatie Toen Ray Kroc in 1953 de gebroeders Dick en Mac Mc Donald ontmoette, waren deze al enige jaren succesvolle eige naars van eetgelegenheden die men in Amerika self-service drive-in restaurants noemt. Tegen lage prijzen boden ze een eenvoudig menu dat ter plaatse kan worden genuttigd en dat gemakkelijk in de auto kon worden meegenomen. Voor nieuwe vestigingen koch ten managers zich bij hen in om volgens dezelfde formule een eigen zaak te kunnen drijven. Kroc stelde de ge broeders voor een nationale franchise-organisatie op te zet ten, waarbij ondernemers die volgens dit systeem een fast- foodrestaurant wilden begin nen zich konden aansluiten. De voormalige verkoper van multimixers, Ray Kroc, heeft dit systeem tot hoge perfectie opgevoerd. Toen hij in 1955 de eerste twee Mc Donald's opende, waarbij hij naam en alle rechten van de gebroeders Mc Donald overnam, kon ook hij nauwelijks vermoeden dat zijn organisatie binnen 15 jaar zou leiden tot de oprichting van meer dan 1600 Mc Donald's alleen al in Amerika, die alle maal een gemiddelde jaarom zet halen van 400.000 dollar, terwijl soortgelijke restaurants normaal 100.000 dollar omzet ten. KKK Zijn formule voor dat enor me succes bestaat uit drie woorden; in het Nederlands vertaald: Kwaliteit, Klanten service, Kraakhelder. En altijd-overal-hetzelfde, zouden 'we daar nog aan toe kunnen voegen. Wie in een dergelijke opzet wil slagen moet niets, maar dan ook niets aan het toeval overlaten. En daar was Ray Kroc dan ook ernstig van overtuigd. Inrich ting, machines, menu-kaart, alles werd na grondig onder zoek voor Mc Donald's gestan daardiseerd, zodat iedere nieu we vestiging, ook de buiten landse, volgens dezelfde opzet te werk kan gaan. Leidinggevend personeel wordt getraind op de Ham burger University (zo ook de manager van een Albert's Corner, de heer J. A. Fijn van Draat, thans supervisor van Family Food NV in Holland), en aan elk personeelslid wor den hoge eisen gesteld wat werklust en hygiëne betreft. Smakelijken hygiënisch In Amerika bestaat het pu bliek dat een Mc Donald's be zoekt voor negentig procent uit gezinnen met jonge kinderen, maar kinderen komen ook vaak alleen een hapje halen in de De unieke opzet van een Mc Donald's restaurant, het sociale karakter, het streven naar pu bliek dat zich thuisvoelt, veel jonge kinderen en niet in de laatste plaats de openingstijden (vanaf 's morgens vroeg tot 12 uur 's avonds) werken als het ware de gelegenheid tot part time werk in de hand. Vrouwen met kinderen op school kun nen gemakkelijk 's middags een paar uurtjes weg; zeker als de Mc Donald's in de buurt te vin den is. En in de toekomst zul len McDonald's steeds in woon gebieden gevestigd worden. Om diezelfde redenen kunnen ook grotere kinderen wat zakgeld extra verdienen als ze na schooltijd nog wat willen gaan doen. Ook voor vakantiewer kers en werkstudenten biedt McDonald's ruimschoots gele genheid tot part-time werk, ook al gaat het maar om enkele uurtjes per dag, iedereen die werken wil is welkom. lunchtijd, of na schooltijd. Om ervoor te zorgen dat hun ouders hen rustig kunnen laten gaan, maar ook dat een winkelende huisvrouw er ongestoord een hapje kan eten, heeft men bij de Mc Donald's vermakelijk heden als gokkasten en juke boxes geweerd. Bovendien wor den er geen alcohol-houdende dranken geschonken, er is geen sigaretten-automaat en de tele foon is alleen voor de bedrijfs leiding beschikbaar. Bij de in richting is bovendien gedacht aan een gemakkelijke toegan kelijkheid voor gehandicapten en bejaarden. Zonder overdrij ving kan men stellen dat ieder een, van 4 tot 80 jaar, een gast vrij onthaal bij Mc Donald's kan verwachten.

Allerhande | 1971 | | pagina 11