AH-tips voor de zomer Charmante vruehtenspitjes voor de zomerbarbecue Kip op de barbecue MUSCADET DE SEVRE ET MAINE Geroosterd lamsvlees op pennen De Harz in Duitsland 2.35 Piperade Heerlijk MOGELIJKHEDEN MET ZWITSERSE KAASSALADE Cat's Prille met kersen Gegratineerde venkelknollen Wijn van de maand hij AH: Nieuwzeelands lamsvlees Fijn vakantieland dicht bij huis Veeleisende katten Gtl albert heijn ALLERHANDE JULI Exquise gevulde pannekoeken als hoofdgerecht Strenge winter Zonder bezwaar" Sterke drang Grote belangstelling voor demonstratie Jong drinken Klein feest Verschillende attracties CUCCES verzekerd als men op een mooie zomerdag gebarbecue-de kippebouten met vruchtenspitjes presenteert. Niet alleen omdat ze er heerlijk fris bij smaken, maar het geheel ziet er bijzonder genoeglijk uit, vooral, wanneer het uiteinde van deze spitj es versierd worden met mini-„funny hats". Met een beetje handigheid, fantasie en veel crèpe- papier en karton in alle mogelijke kleurtjes komt u een heel eind. Bind, voor nog meer feestelijkheid, bovendien om de heerlijk knapperige broodjes die erbij gegeven worden, een strik die in kleur overeen stemt met de kleur van het mini-malle hoedje! Dit zijn de ingrediënten: 1/1 blik perziken (halve); 2 bana nen (mooie, beslist niet over rijpe); 1 fraaie rood-wangige appel; 1/2 kop Ginger-ale; 1 eetlepel citroensap; 6 gelijk vormige gavè aardbeien; bla deren van krop salade; 1 kop sour cream; 4 verkruimelde bitterkoekjes en 2 eetlepels donkerbruine basterdsuiker. Laat de perzikhelften goed uitlekken. Pel de bananen en snijd iedere banaan in 3 gelijke stukken. Was de appel goed af, droog hem en snijd hem in 6 gelijke parten, snijd hier de klokhuizen zorgvuldig uit weg. Roer de Ginger-ale en het citroensap door elkaar en mari neer er, gedurende 1 uur, de appelparten, perzikhelften en stukken banaan in. Intussen maakt u de dressing; daarvoor roert u de sour cream, de verkruimelde bitterkoekjes en de basterdsuiker goed dóór elkaar. U wast de bladeren van de sla, droogt zé af en legt er een bedje van op een schaal. Prik de appelparten, de halve peraken, de stukjes banaan en tot slot de aardbeien aan alu minium saté-pennen, versier iedere pen met een hoedje en leg deze fleurige heerlijkheden op het knapperig groene sla- bedje. Geef de saus er apart bij. De opgegeven hoeveelheden zijn voldoende voor 6 spitjes maar u zult er wel veel meer dan één per persoon nodig heb ben! Maak een hartig pannekoeken- beslag van 125 gram bloem. 2 hele eieren en 1 eierdooier, een halve liter melk, 1 eetlepel olie, 1 eetlepel cognac en een snufje zout. Laat dit beslag gedurende 2 uur op een koele plaats rusten en bak er daarna op de gewone manier buitengewoon smake lijke pannekoeken van. En die gaat u dan vullen met de hier volgende vulling die u klaar hebt gemaakt in de tijd dat het beslag koel stond te rusten. Voor die vulling hebt u nodig: 180 gram fijn gesneden Gelder se ham, 100 gram verse cham pignons in boter gesmoord te zamen met 2 sjalotjes en een bewijsje knoflook en daarna fijn gehakt. Voeg er zout naar smaak, vers gemalen peper en een prettige hoeveelheid fijn ge hakte tuinkruiden bij (u weet wel: peterselie, een blaadje sel derij, wat bieslook, wat kervel, e.d.) en meng alle ingrediën ten zeer goed door elkaar. Leg op iedere panneköek een lepe! van deze farce en rol hem ver volgens op. Leg de opgerolde pannekoeken naast elkaar in een beboterde vuurvaste scho tel, bestrooi ze met geraspte gruyère-kaas, leg er wat klont jes boter op en laat dit heerlijks Maak een pannekoekenb.e- slagje van 200 gram bloem, 80 gram suiker, een snuifje zout, 3 eieren, 3 glazen melk, een eet lepel kirschwasser en 1 dessert lepel gesmolten boter. Bak van dit verfijnde beslag heel kleine flensjes, een stuk of twee, drie per persoon. Van tevo ren hebt u 500 gram kersen ont pit en u hebt ze gedurende 6 a 8 minuten laten poche ren (net tegen de kook aan houden) in 2 dl rode wijn (liefst een beetje goe de wijn met een behoorlijk bou quet), 150 gram suiker en een goede snuif kaneel. Laat de kersen daarna uit lekken en leg er op ieder flens je zo'n stuk of tien, waarna u het flensje over de kersen dicht vouwt. Leg de gevulde flensjes op een verwarmde schaal en giet er wat warme custard over die u met een weinig kaneel op smaak hebt gebracht. Dit is een toetje met een zeer „eigen gezicht" dat u zeker zal bevallen als u van iets aparts houdt. In een kom mengt u door elkaar: 350 gram rauw runder gehakt en 250 gram saucijzen- vlees (als de slager het niet zo voor u heeft, verwijdert u het vel van de gevulde, in vorm ge draaide saucijzen en dan bent u er ook). Voorzie het vleesmeng sel van wat zout, vers gemalen peper naar smaak, 4 middel grote uien die zeer fijn gehakt zijn een eetlepel madeira, een eetlepel Worchestershire-sauce en werk al deze ingrediënten zeer zorgvuldig door elkaar. Vorm van het mengsel ronde of langwerpige koekjes en leg deze op de bodem van een diep bord. Giet er vervolgens be hoorlijk wat olijfolie over en het sap van een zeer sappige ci troen. Laat de vleeskoekjes ge durende een uur marineren, breng ze daarna op een ander bord over, giet de olie in een koekepan, voeg er nog wat meer olie bij (indien nodig), laat de olie gloeiend worden en bak er de vleeskoekjes in, zodat ze mooi bruin worden aan beide kanten, dat vraagt zo'n 12 k 15 minuten. Intussen bakt u in een andere koekepan halve bananen in bo ter en u serveert de vleeskoek jes op een verwarmde schaal omringd door de gebakken hal ve bananen. Uitstekend met droge rijst of een goed stuk knapperig stok brood. In een alleraardigst boekje heeft Wina Bom over alle mogelyke vor men van de „Brave Ge haktbal", zoals ze deze vleessoort zo fraai beti telde, geschreven en het moet gezegd worden: er bestaat waarschijnlijk geen gerecht ter wereld dat in zo'n oneindigheid van variaties kan worden opgediend. Hiernaast weer een nieuw ideetje. even in een hete oven gratine ren. Wanneer u hier een ferme bak met gemengde sla bij geeft dan hebt u een verrukkelijke zomer- maaltijd. Vooral wanneer u dan ook nog tracteert op een van de heerlijke ijs-soorten van AH als de Dame Blanche of aard beien-ijs of een andere soort van uw keuze. Steeds meer ziet men de venkelknollen en ook in de A.H. SuperMarts kunt u ze rer gelmatig vinden. Neem voor 4 personen vier flinke knollen, verwijder de eventuele harde buitenste bla den en snijd overtollige uit steeksels weg. Was ze en kook ze in licht gezouten water ge durende 10 a 15 minuten. Laat ze vervolgens uitlekken en snijd ze daar- na door mid- den. Leg ze in een dik beboterde vuurvaste schotel en leg ze in lagen waarbij iedere laag rijkelijk voorzien wordt van stukjes boter en geraspte belegen kaas. Neem vier dun ne plakken gerookt spek, rol ze op en leg de rolletjes op de venkel. Klop een ei los in een dl. bouillon (koude wel te ver staan) en giet dit mengsel over de groente in de schotel. Laat in een matig warme oven gaar worden gedurende 20 a 25 minuten. Bestrooi voor het serveren de venkel nog met wat extra geraspte kaas. Gezien de algehele samen stelling van het gerecht, zal het zout er geen al te grote rol bij spelen, wel zou ik u willen aanraden om over iedere laag groente wat verse peper te malen, dat kan de smaak al leen nog maar bekoorlijker maken! Hier gebruikt u by voorkeur Emmentaler kaas voor, maar als uw smaak meer op de Goud se boerenkaas gericht is, neem dan gerust deze laatste. Voor 6 personen gebruikt u 600 gram kaas in blokjes van 2 cm gesneden. Verder komt er aan te pas: een zeer fraaie krop sla, een komkommer, 3 tomaten, 3 hard gekookte eieren, 5 eetlepels olie (maïsolie, zonnebloemolie of iets dergelijks), 3 eetlepels wijn azijn, wat selderijzout, gewoon zout en vers gemalen witte peper. Maak van de olie, de azijn, de verschilende zoutsoorten en de peper een sausje: de vinai grette. Meng de blokjes kaas hier door en laat ze een poosje staan. Neem een grote slakom of -bak en bekleed de zijkant met de buitenste slabladen, mits ze na tuurlijk gaaf en mooi zijn. Leg' de rest van de slablaadjes en het hart, goed uitgelekt en ge droogd, op de bodem van de schaal. Leg daarop dan de blok jes Emmentaler kaas met de vinaigrette, in een berg. Schil de komkommer, snijd hem overlangs door midden, verwijder het hele gedeelte met de pitten en snijd de komkom merhelften vervolgens in niet te dunne schijven die u in een krans om de kaas legt. U snijdt de tomaten in parten, na ze ge peld te hebben, en u doet het zelfde met de eieren. Leg toma ten en eieren om en om boven de krans van komkommer en serveer deze verrukkelijke sa lade met verse toost en boter. Succes verzekerd! Niet in de laatste plaats omdat dit een ogen-strelend gerecht is. Neem hiervoor verse kippe bouten en/of borststukken. Wrijf ze goed in met vers ge malen peper en wat cayenne peper of paprikapoeder van de sterke soort, voorzie ze van een dun laagje olie (olie verdraagt hogere temperaturen dan bo ter) en leg ze op het rooster van de barbecue. Keer ze re gelmatig tot ze fraai bruin, knapperig van buiten en gaar van binnen zijn, zout halver wege het gaar worden. Het is van groot belang dat het vuur in de barbecue niet met felle vlammen brandt, er moet zich integendeel, een dikke laag diepgloeiende as hebben ge vormd die een enorme egale hitte uitstraalt. Pas dan zal het resultaat goed zijn. Heel dik wijls willen de mensen té vlug van stapel lopqn. t T,Gevolgen? -Vleesjes, om het even wat het zijn, die aan de buitenkant meer dan geblakerd en onappetijtelijk zwart en hard zijn, terwijl de binnenkant nog volkomen rauw isheel triest om ie zien, nog triester omdat ze niet te genieten zijn! Goed barbecuen vraagt veel aandacht, liefde, geduld voortdurende controle) en tijd. Maar het is zo'n leuk werkje dat dit alles toch ook niet zo roef-roef, „zoef-zoef" als de haas hoeft. Laat niets u letten om voor verschillende vleessoorten, verschillende pikante barbe cue-sausen te gebruiken, waar mee u dan met ware wellust steeds maar weer moogt kwas ten, maar bedenk bij dit alles dat de smaak van het vlees zelf wel terug te vinden moet zijn; het ware meesterschap tenslotte legt zich beperkingen op! En nu maar aan de gang, elders vindt u ook nog recep ten voor lamsvlees op de bar becue. IN deze vakantietijd ko men tienduizenden Ne derlanders aan of heel dichtbij de Loire, de langste rivier van Frankrijk, die zo'n beetje dwars door het land loopt. En wie met een bootje de hele stroom zou volgen, die moet ten slotte bij Nantes uitkomen. Wel, dan zit hij midden in het gebied van de Muscadet. Vergis u niet: Muscadet is niet de naam van een streek in Frankrijk, maar van een drui- veras. Het was deze druif die z'n naam gaf aan de wijn, die groeit en gemaakt wordt in het Département Loire Atlantique. Zonder enige twijfel is de Muscadet met de Beaujolais een van de populairste wijnen in Frankrijk en met name in Parijs is nauwelijks een res taurant te vinden, waar de Muscadet niet als witte wijn speciaal wordt aanbevolen. Een witte wijn, inderdaad en een wijn, die door een toeval is „ontstaan". Want zelfs in het land van de Fransen zult u niet veel mensen meer vin den die u weten te vertellen hoe dat met die nu zo bekende en populaire Muscadet is ge gaan. Het kwam door een ver schrikkelijk strenge winter en de kalender wees het jaar 1709 aan. De vorst had bijna alle wijnvelden rondom Nantes verwoest en toen de wijnboe ren in het volgende voorjaar hun land opnieuw moesten gaan beplanten, toen kozen ze een druif, die oorspronkelijk uit de Bourgogne kwam en zie, het onverwachte gebeurde; na eeuwen kwam ineens de wijn bouw in het gebied van de Loire tot grote bloei. En het is deze druif, die de „voorvader" van de Muscadet zou worden. Aan de top van de muscadet- wijnen staat de Muscadet de Sèvre et Maine, waarvan jaar lijks niet meer dan dertien mil- Dit is een zeer byzonder recept dat u kunt vinden in het boek "FEEST", een uitgave van Meijer Pers N.V. naar een initiatief van Albert Heyn N.V. en te bestellen, als u het nog niet mocht bezitten, by Librah, postbus 7840 te Amsterdam. U hebt er 8 lange houten pennen voor nodig zoals de sla ger die gebruikt. In de handel zijn echter ook lange metalen pennen die bijzonder makkelijk in het gebruik zijn. Per pen steekt u er vier blokken vlees aan (12 ons lamsbout verdeeld in 32 dobbelstenen). Verder hebt u nodig uien, tomaten, groene paprika's, gemalen dille, peper en zout en een saus om mee in te smeren. Laat de kook even gaan over de schoongemaakte uien en pa prika's. Laat de groenten zeer goed uitlekken. Rijg aan iedere pen: een schijf ui van een halve cm dik, 1 blok je vlees, 1 schijf tomaat, op nieuw een blokje lamsvlees, 1 schijf ui, 1 blokje vlees, 1 reep paprika, een laatste blokje vlees en weer een schijf ui. Kruid de sjasjlieks met dille, zout en peper. Maak het insmeersausje van olijfolie, wat azijn, ketjap, cayennepeper, paprikapoeder en tomatenketchup. Smeer de pennen in met de saus en rooster ze aan alle kan ten flink donkerbruin waarbij u ze af en toe bestrijkt met de saus. N.B. Als u geen zin hebt in het zelf maken van de saus, neem dan eens een simpele paprika-ketchup van Calvé. joen liter geproduceerd kan 'worden. Een droge, witte wijn, een wijn met karakter, een wijn die door de grote kenner Allan Sichel „zo stevig en robuust" genoemd wordt, „dat men ze zonder bezwaar tijdens een gehele maaltijd door kan blijven drinken". Het is deze Muscadet, die bij A.H. in juli de „Wijn van de Maand" is. Voor wie bij het vergaren van zijn wijnkennis nog aan het begin van de ladder staat, is het goed te weten, dat de Muscadet helemaal niets te maken heeft met muscaat- of muskateller wijnen. De Muscadet de Sèvre et Maine is een schitterende, strak-droge wijn met een bij zonder zuivere zilte afdronk. „Een gouden haan onder de muscadets, maar jammer ge- Uw neus zal u de weg wijzen naar het mini- keuken-standje waar op bij zonder deskundige manier getoond wordt wat u alle maal wel met het sappige, malse en smakelijke Nieuw- zeelandse lamsvlees kunt doen. Ook uitgebreid proeven is mogelijk en het resultaat daar van is dat de meesten spoor slags mooie lamsbout en kote letten mee naar huis nemen om ook het gezin te laten genieten van deze heerlijke, meer dan voordelige, vleessoort. In een aantal plaatsen zijn deze de monstraties al gehouden. In deze maand worden de volgende plaatsen nog aange daan: 8, 9 en 10 juli: Amsterdam, Osdorpplein 33 Sïttard, Tempelplein 1. 15, 16 en 17 juli: Ermelo, Stationstraat 10 Waalwijk, Irenestraat 4. 22, 23 en 24 juli: Veenendaal, Raadhuisplein 3 Vlissingen, Miro Gildeweg 6. Tijdens deze demonstratie kan men alle inlichtingen krijgen omtrent dit vlees en er is een uitstekende folder met recepten. noeg ook in Frankrijk lang niet meer aan de goedkope kant"„ zei ons een liefhebber. Deze Muscadet kost bij A.H. als „Wijn van de Maand" pre cies vier gulden en vijf cent Het is niet toevallig, dat wij schrijven „Muscadet de Sèvre et Maine", _want die aanduiding op het etilcet is belangrijk. Er bestaan namelijk ook musca dets zonder die toevoeging „de Sèvre et Maine" en de eerlijk heid gebiedt om te zeggen, dat het dan om een mindere kwa liteit gaat. Een jaartal zult u op het eti ket niet tegenkomen en dat wil in dit geval zeggen, dat het om een Muscadet van 1970 gaat. Hoewel de statistieken zeggen, dat een Muscadet bij voorkeur binnen de vijf jaar gedronken moet worden, is ons advies: De Muscadet de Sèvre et Maine moet jong gedronken worden. Jong èn koeL De liefhebber van witte wijn zal het zeker interesseren, dat de Muscadet de Sèvre et Mai ne in Frankrijk op fles ge bracht is en door A.H. recht streeks werd geïmporteerd uit La Noelle-Ancenis. En nog even afgezien van het feit, dat de Mus cadet een voortreffelijke begeleider is van vis en van vele andere maaltijden een Muscadet de Sèvre et Maine is op een warme zomeravond koel in het glas geschonken een klein feest op zichzelf. Bij AH in juli: De Wijn Van De Maand. De meeste vakanties, die in diverse, kleurrijke folders worden aangeprezen zijn minder geschikt om met peuters of kleuters te maken. De afstanden zijn vaak te groot, de temperaturen te hoog, de gerechten te exotisch en door de grote afstanden moet er meerdere malen worden over- nachthetgeen nu ook weer niet zo eenvoudig ts. Natuurlijk kan men het dan op een van de toeristische plek jes in of vlak bij ons land hou den, maar over (het algemeen zijn die plaatsen al over- namelijk een belangrijk mij- nengebied, waar onder meer zilver en ijzererts werd gedol ven. Een fraai voorbeeld van die mijnen is bijvoorbeeld in Claustahl-Zellerfeld. Het hoogste punt van de Harz is de „Broeken". Vanaf meerdere plaatsen bij voor beeld bij Torfhaus, een eigen aardig plaatsje, omdat het praktisch alleen uit hotels be staat kan men de berg be wonderen. Maar alleen vanuit de verte, want de Broeken ligt in Oost-Duitsland, dus achter het IJzeren Gordijn. En zo zou men door kunnen gaan. De Harz biedt letterlijk alles wat de verwende toerist zich maar kan wensen. Boven dien is het weer er meestal be ter dan in Nederland, omdat het zeeklimaat er geen invloed meer heeft. Tropische hitte komt er echter niet voor. De meeste plaatsen hebben zeer goede accommodatie in de vorm van campings, zomerhuis jes, pensions, appartementen en hotels. Voor nadere inlichtingen kan men zich het beste wenden tot het Duitse Verkeersbureau in Amsterdam of rechtstreeks tot de VVVs in de betreffende plaatsen. stroomd met toeristen. Veel prettiger is het, om eens een geheel nieuw gebied te ontdek ken, een streek waar het nog niet zo druk is en waar men ook minder kans loopt de buur vrouw tegen te komen. Een lezer van AllerHande schreef ons zo'n stuk gevonden te hebben nl. de Duitse Harz. De Harz is een sterk heuvel achtig gebied, dat ongeveer 400 km ten oosten van Nederland ligt. De tocht erheen kan ge makkelijk in een dag worden gemaakt, zonder dat er gejak kerd hoeft te worden. De reis op zich is vrij eenvoudig, om dat de tocht indien gewenst grotendeels over de Auto bahn richting Hannover kan worden gemaakt. Maar ook de kinderen en daar ging het uiteindelijk toch om kunnen er hun hart op halen. De Harz telt diverse ka belbanen, waarbij de één nog prachtiger uitzicht biedt dan de ander. De Harz, een zeer oud gebied, heeft ook verschillende druip steengrotten. Eén daarvan is de grot in de Iberg tussen Bad Grund en Wildeman in het n.w.- deel van de Harz. De tocht door de grot duurt hier ongeveer een half uur en onder leiding van een gids aanschouwt men aller-, lei wonderen van de natuur. Dan zijn er verschillende plaatsen in de Harz, waar men echte en nagemaakte mijnen kan bezichtigen. Een paar eeuwen geleden was de Harz en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. De ingrediënten zijn: één hele grote of twee middelgrote uien, fijn gesnipperd, 6 mooie groene paprika's, 1 kilo fraaie tomaten, een teentje knoflook, wat olijf olie, zout, peper, 6 vrij dikke plakken (ongeveer een cm) Gelderse ham, 6 eieren, fijn ge hakte peterselie. Was de paprika's, droog ze, ontdoe ze van zaden en zaad lijsten en snijd ze in vrij brede repen. Pel de tomaten (houd ze tien tellen in kokend water en het kost niets geen moeite!), snijd ze in stukken en verwijder harde kernen, pitten en vocht. Snipper het teentje knoflook heel fijn of druk het door een persje. Nu begint u met de uien heel licht in de olie te fruiten, voeg er vervolgens de paprika's, de knoflook en de stukken tomaat bij, voorzie het geheel van zout naar smaak en een betamelijke hoeveelheid vers gemalen peper. Laat zonder deksel op de pan zachtjes sudderen tot het mees te, vocht verdampt is. Dat geeft dan mooi de tijd om de plakken ham in de koekepan licht te bakken, zodat ze net een beetje kleur hebben gekregen. Neem ze uit de pan, maar houd ze wel warm en giet de braadboter over het groentenmengsel. Klop de eieren los, en giet ze, van het vuur. bij de groenten waarna u al roerende het geheel op groot vuur weer gloeiend laat worden. Serveer de Piperade in een verwarmde schaal, leg de ge bakken plakken ham er dak pansgewijs op en bestrooi het gerecht rijkelijk met fijn ge hakte peterselie. N.B. Het spreekt bijna vanzelf dat u voor het serveren even gecontrolèerd hebt of het geheel hartig genoeg is geworden, zo nodig voegt u er anders nog wat extra zout en peper bij. Eet hier nu vooral alleen maar knapperig stokbrood bij! Tijdens een van de demon straties was ook de ambassa deur van Nieuw-Zeeland, de heer R. R. Cuningliame, van de partij. Op de foto van rechts naar links de ambassadeur, de heer P. Ligtenstein, directeur van Albert Heijn, de heer C. Steen brink, de heer J. Rommertz, se nior merchandiser vlees, de heer J. B. Degenhart van het Informatiebureau Nieuwzee lands vlees en de demonstra- trice mejuffrouw Van der Put.

Allerhande | 1971 | | pagina 7