in het oor gefluisterd^^ Ajax, Albert Heijn en al die mensen Haagse Paleis Promenade een éclatant succes ENGELAND s mim Weerbarstig en eigenzinnig NS-Vakantie- dagtochten 2EEBDBCB0 M. L. W. VAN DEN NIEIWENDEYSEN Velehobby,s Gelijk gekregen •fe Steeds meer BEKEKEN -fo Service Vandalisme voordelig uit met NS 3 ALLERHANDE JULI door Louis Sinner H^oen de vroege zomer aan ■*- het begin van mei pijlsnel het hele vaderland in groen en bloem zette, werd ik bij onze drogist ineens getroffen door een griezelig verschijnsel, dat bijna geruisloos in de voor bije jaren uit de vaderlandse folklore is verdwenen. Ik be doel: je hoort in de laatste tijd niét meer praten over de klas sieke, ouderwetse schoonmaak, die in vroeger tijden zo weinig bijdroeg tot het geluk van de 'mensheid. Ik herinner me nog vaag dat ik in een zeer pril stadium van mijn leven de jaarlijks terug kerende razernij een niet on aardige gebeurtenis vond: overal rondom de huiselijke haard stonden trapleren en emmers water, je mocht een boterham uit het vuistje eten en je leefde wekenlang in een soort anarchie waarin veel was toegestaan dat anders bui ten de strakke norm van orde en regelmaat viel. Maar hoe snel kwam ook voor mij de tijd dat ik het eer ste voorjaarszonnetje met angst aan kracht zag winnen; ik ontwaarde korte tijd later bij alle mannelijke huisgeno ten omstreeks die tijd een angstige blik die naar schich tigheid zweemde. En als een onafwendbaar noodlot brak die fatale dag elk jaar op nieuw weer aan, waarop de vrouwen in huis doeken om hun hoofd gingen binden en waarop alles dat niet met ze- venduims draadnagels vast zat, van zijn plaats werd gewrikt. ~ïmdat het afschuwelijke V gebruik aan het verdwij nen is, lijkt het mij goed enke le facetten voor de geschiedenis vast te leggen, weliswaar met de ontmoedigende zekerheid dat het nageslacht nooit zal willen geloven dat een derge lijke huiveringwekkende fol klore ooit het vredige vader land heeft beheerst. Een van de keiharde spelregels was dat alles tegelijk van zijn plaats moest. Gedreven door een don kere lust, rustten de schoon maaksters niet voo. 'at de hele woning tot een wanhoop- brengende chaos was herscha pen, waarin niemand nog één vierkante centimeter rust kon vinden. Het was een in wezen volstrekt nutteloze paniek- zaaierij, want in die tijd werd ieder vertrek in het huis toch al elke week getroffen door een schoonmaak-woede. De lugubere aardigheid van de grote schoonmaak was echter dat alles tegelijk moest gebeu ren. Men maakte er met dui delijke opzet en zichtbaar wel behagen een weloverwogen janboel van: er werd over vloedig gemorst met water, plukken boenwas en aanver wante zaken kleefden door het hele huis, bezems, ragebollen en ander materiaal werden met veel gevoel voor strategie zo opgesteld dat zelfs de waak zaamste voorbijganger er zijn nek over moest breken en als toppunt van het gebeuren werden alle ramen tegen el kaar opengezet, zodat de ge tergde huisgenoot behalve zijn ledematen ook zijn gezondheid voortdurend in het grootste gevaar wist. T eerzaam voor de psycholo- gen van de toekomst is ook, dat het de vrouwen die de heksenketel opriepen, ten strengste verboden was, ook maar iets van hun innerlijke vreugde te laten blijken. Ster ker nog: ze moesten door lopend uiting geven aan ach en wee. Ja, zelfs eisten zij van hun geplaagde omgeving door lopend blijken van beklag over het vele werk dat zij zo node loos en tot niemands zichtbare vreugde verrichtten. Zuchtend, puffend en lijdend zwoegden zij zich door die rampzalige weken heen en de eerste tijd nadat de uitbarsting was geluwd, mocht men zich slechts schoorvoetend door het tot rust gekomen pand bewe gen want „er was niet voor niets gewerkt". C^oed, dat alles had ik al ja- *jr renlang als een boze droom in een onbereikbaar onderbe- wust-zijn weggemoffeld, toen ik bij onze plaatselijke drogist een vrouw ontmoette met de klassiek-gevaarlijke blik van zegevierend lijden, die zei: „Nou nog de bomen en dan zit de schoonmaak er voor dit jaar weer op". Een kort onderzoek wees uit dat schoonmaak ten plattelan- de nog een heel speciaal on derdeel kan hebben: als alles in en om het huis op zijn kop en weer recht is gezet, werpt de ware schoonmaakster in de agrarische sector zich ook nog op de bomen, die de hof van schaduw voorzien. Deze bomen worden dan witgekalkt. Toen ik goed naar die agrarische mevrouw keek, vond ik het erg handig van de natuur dat ze de bomen met lange diepe wortels aan de grond heeft be vestigd want die vrouw bij de drogist zag'er uit dat ze best in staat was ook de bomen van hun plaats te zeulen teneinde ze in een later stadium op pre cies dezelfde plaats weer neer te zetten. HENK VAN STIPRIAAN „Van Harte" HENK &/AN STIP RIAAN, u weet wel, van onder meer de „Van Harte"-acties, houdt van lekker eten. Nu lopen er honderd duizenden mensen rond die van precies het zelfde houden, maar ik weet niet, sommige mensen hebben bij wijze van spreken een bordje op hun buik hangen met „ik ben een geweldig gastro noom, een lekkerbek". De altijd lachende Henk van Stipriaan is zo iemand en bij tijd en wijlen stelt hij zelfs hele recepten samen. Ik heb zo'n recept van hem en het is zijn for mule, om van iets heel gewoons iets erg lek kers te maken. Varkenslappen Daar gaan we: Ge marineerde varkens lappen. De heer Henk van Stripiaan vindt, dat we er anderhalf pond varkenslappen voor no dig hebben, twee kop jes rosé wijn, een thee lepel gemalen komijn, een teentje knoflook of wat knoflookpoeder, peper en zout. Hij marineert de varkenslappen een nacht lang in de wijn, met de komijn, de knoflook, de peper en het zout. Hij schuift vervol gens het hele zaakje lappen mét de marina de dus -in de oven en bedruipt het vlees af en toe met het vocht. Dreigt de zaak te droog te worden, dan wat wijn bijvoegen. Hij wacht dan, tot-er een krokante boven-- laag is ontstaan, hij snijdt de lappen dan in dikke plakken en dient ze op met de wijnsaus en gekookte aardappe len. Zuurkool of verse zomergroenten smaken er uitstekend bij, vindt hij. Herman Stok ook HERMAN STOK schrijft trouwens ook wel eens recepten. Pia Beek die streek, maar ook voor Nederlanders die er tijdelijk of voor al tijd gaan wonen. Het is een boekje vol tips, en voor twee gulden en 75 centjes te koop in de boekhandel Pia noemde het „Pia's Boekie over de Costa del Sol". Klompen Weet u wat erg „in" is? Een paar klompen kopen en die dragen als je in de tuin of de tuin van je twee de huisje aan het werk bent. Stop wel een flinke prop watten tus sen de wreef van uw voet en de klomprand, want als je er niet aan gewend bent, houd je het in die klompen niet lang uit. Jan Cremer JAN CREMER, de man die Nederland het lijkt alweer een ééuw geleden vele malen deed schokken door zijn boeken, uit spraken en doen en laten diezelfde Jan Cremer ziet er tegen woordig „gewoner" uit dan veel Nederlandse jongeren. Hij heeft bij voorbeeld een keurig hoofd met haar, hele maal niet lang. Zo'n hoofd met haar waar mee je bij iedere sol licitatie een voorbeel dige indruk zou maken. PIA BECK Het boekje van PIA BECK is uit, Pia Beek, de Nederlandse zange res-pianiste, die al zes jaren in het Spaanse Torremolinos woont, aan de Costa del Sol. Dat boekje heeft zij speciaal geschreven voor Nederlanders die met vakantie gaan naar vissen ophielden in de vijver, zodat men niet te lang hoefde te wachten voor men „beet" had Minnaar Er zat echter vaak ook 's avonds een man netje in die toren. Die rnoest dan opletten, of wellicht de koning er aan kwam, opdat hij pijlsnel Marie-Antoi nette kon waarschuwen. De koningin kon dan nog nét op tijd haar minnaar ergens ver stoppen, voordat de ko ning bij haar ook eens zijn opwachting kwam maken. Bert Haanstra .JAN CREMER Van het Reve Over haar gesproken: GERARD CORNELIS VAN HET REVE, de schrijver, u weet wel, doet trouwens hele maal niet mee aan haarmodes. Hij laat zijn haar korter knippen dan het gros der Neder landse mannen. Koeien In het park van Ver sailles bij Parijs lopen Nederlandse koeien rond, die worden ge ïmporteerd en vandaar verder verhandeld door een man die van ori gine Nederlander is. Koeien in dat im mense park van dat immense kasteel van Versailles, dat is eigen lijk niet eens zo gek. Dat ze daar zijn, dat beantwoordt zo'n beet je aan de ideeën van Marie-Antoinette. Deze koningin immers had in het park van Versailles een heel boerendorpje laten bouwen, waar ze ook vee hield. Toren Dat dorpje is er nog steeds en wordt per jaar door duizenden en nog eens duizenden mensen bezichtigd. Bij de visvijver in Marie-Antoinettes dorp je staat een toren, waarin 'een mannetje werd gezet als er werd gevist. Dat mannetje moest dan van uit zijn uitkijkpost aanwijzingen ceven waar er zich veel .BERT HAANSTRA Begin van deze maand is in Rotterdam en Amsterdam de Frans-Nederlandse film „Yes, Monsieur Hulot" in première gegaan. De film speelt voor een zeer groot deel in ons land, er doen heel veel Nederlanders in mee en de zaak werd gemaakt door de beroemde Franse filmer-filmster JACQUES TATI, samen met onze eigen filmer BERT HAANSTRA. Maria „Yes, Monsieur Hu- lot" is het verhaal over een gek autootje, dat in Parijs is gemaakt en vervoerd moet worden naar Amsterdam, waar in de RAI een auto tentoonstelling wordt gehouden. De hoofdrol in de film speelt de erg mooie MARIA KIMBER- LEY, een Amerikaans fotomodel dat naar Parijs kwam en in deze film haar filmdebuut maakte, ledereen zegt, dat ze het als filmster erg goed doet, en Maria heeft ook nog iets an ders goed gedaan: ze heeft zich verloofd met een schatrijke Parijze- naar, die handelt in antiek en beschikt over een twaalfpersoons straalvliegtuig, voor eigen gebruik dan. Hondje In „Yes, Monsieur Hulot" schittert ook nog een andere ster: een hondje en wel een Nederlands hondje. Een heel leuk hondje trou wens: een Lhasa Apso ofwel een Tibetaans leeuwhondje. Het is een gevalletje met ber gen erg lang zacht haar, waaraan je eigenlijk niet goed kunt zien wat nu de voor- of achterkant is. Zevenhuizen Pïtan is zijn naam en hij heeft anderhalf jaar lang bij de opnamen van de film moeten zijn. Hij is nu weer terug in zijn kennel in Zeven huizen in Zuid-Holland, waar tandartsenvrouw ANNIE SCHNEIDER- LOUTER zich speciali seert in onder meer het fokken van Lhasa Ap- .so's, een hondenras dat in Nederland eigenlijk nog vrij onbekend is. Maar wie weet, word* door deze film de Lhasa Apso wat-popu lairder. Afghaan De hobby van mode ontwerper JOHAN BACKER, werkend in Rotterdam en gespecia liseerd in „grote ma ten": zijn Afghaanse windhond Masja. Hij gaat met haar naar de rennen. Poppenspel In Den Haag zag poppenspeelster me vrouw FELICIA VAN DETH-BECK een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Vorige maand ging in haar poppentheater aan de Nassau Dillenburgstraat officieel „Het Museum voor het Poppenspel" open en de opening werd verricht door iemand van het minis terie van Cultuur, Re creatie en Maatschap pelijk werk. Zondags In dit museum kunt u op iedere zondag maar alleen zondags van twaalf tot twee de collectie poppen, teke ningen enzovoort be zichtigen, die Felicia van Deth en haar man, wijlen poppenspeler Guido van Deth, jaren lang verzamelden. An tieke hand- en stang poppen, antieke mario netten, een verzameling wajangpoppen, een Frans huistheatertje, kortom: het geheel is bedoeld om u een beeld te geven van de ont wikkeling van het pop penspel. Ik kan het u aanbe velen: Felicia van Deth is behalve een geweldig poppenspeelster ook een geweldige zeer op vallende vrouw, die u graag te woord zal staan. Champagne ALICE OPPENHEIM TV-OMROEPSTER ALICE OPPENHEIM kan ook uitstekend cham pagne inschenken. Waar dat bleek? Tij dens dé opening van de studio van fotograaf VINCENT MENTZEL, ook al in Rotterdam. Alice kwam er voor over uit Leiden om tij dens die opening gast- vrouwe te spelen en acteur LUC LUTZ opende de zaak met een toespraak. Frankrijk LUC LUTZ zit nu in zijn huisje in Frank rijk vakantie te vieren, samen met echtgenote en kinderen. Maar hij vertrok niet, voordat alle kleine hondjes van zijn dalmatiner ROSI ze kreeg er elf, negen bleven leven een goed tehuis hadden ge vonden. Het mag dan alweer enige tijd geleden zijn, dat de Ajax-spelers en officials op grootse wijze in de hoofdstad werden gehuldigd, we mogen aannemen dat het iedereen nog vers in het geheugen ligt. Duizenden enthousiaste voetballiefheb bers kwamen de kampioenen huldigen. Albert Heijn liet zich niet onbetuigd: twee vliegtuigen vlogen over het Leidseplein en de Stadsschouwburg (zie foto) met de volgende teksten: 3yAlbert Heijn feliciteert Ajax" en „kwaliteit wint altijd''. „Ik zal het u vertellen", zegt hij en gaat iets ge makkelijker onderuit in zijn stoel zitten. „Ik zal u zeg- .gen, waarom de Paleis Pro menade in Den Haag een succes geworden is. Hierom: omdat de drie straten, die de Promenade vormen, als het ware voorbestemd wa ren voor een dergelijke opzet en omdat men zich in die Paleis Promenade het beste en mooiste aan welke levensbehoefte dan ook kan verschaffen, van de slager tot de mode, van het kopje koffie tot de lunch. Het is bewezen dat de mensen er willen zijn". „Ik zit in Den Haag tegen over een man, die er veel jon ger uit ziet dan zijn werkelijke 67 jaren. Hij is de heer M. L. W. van den Nieuwenhuysen, president-commissaris van de n.v. Paleis Promenade. Een man die ook zegt: „Ik heb zoveel liefhebberijen, dat ik haast geen tijd heb om te wer ken". Wie wat dieper graaft merkt al gauw, dat er geen woord overdreven is. De heer Van den Nieuwenhuysen schrijft, hij fotografeert, is een fervent sportvisser, borduurt merk lappen, is een wijnkenner en een culinair genieter en ten slotte is hij met zijn broer ook nog een directeur-eigenaar van het Jagershuis, dat pand in de Paleis Promenade waar de specialisten in exclusieve rij-, jacht en wintersportkleding huizen. In de rekken hangen ook loden jassen. „Mijn vader is de man, die de Loden in Nederland bracht", zegt hij. In zijn werkkamer hangt het honderdvijftig jaar oude bo venlicht uit de zaak van zijn overgrootvader. Ik lees de tekst erin: „A. v. d. Nieuw en- huizen en Zoon, in Linnens Marseille en Tijken". Aha, Van den Nieuwenhui- zen met een z en hij heeft mezelf net gezegd, dat ik zijn naam als Van den Nieuwen- "huysen moet schrijven, „da, met een y en een s, ik heb mijn voorouders tot het begin van de vijftiende eeuw uitge zocht, om het zo maar eens te zeggen", vertelt de heer Van den Nieuwenhuysen over weer een van zijn andere liefhebbe rijen. Plet was in begin 1966 toen de n.v. Paleis Promenade werd opgericht en men de heer Van den Nieuwenhuysen verzocht president-commissaris te wor den. „We streefden naar een vrijmaking van de Haagse Hoogstraat van het verkeer", aldus de heer Van den Nieu wenhuysen. „In het begin ondervonden we veel tegen stand. Men dacht: als je niet meer met de auto voor de deur kunt komen, verlies je je klan ten. Maar ik zei: dat kunnen de mensen toch niet, want de hele straat staat vol met auto's en dikwijls van de winkeliers zelf. En wie ergert zich nou meer: de man die de straat in rijdt en nergens een plek vindt of de man die weet, dat de Paleis Promenade alleen voor voetgangers is, elders par keert en bij ons rustig kan winkelen?" De heer Van den Nieuwen huysen heeft wel gelijk gekre gen. „Den Haag" wil altijd winkelen en winkelen bete kent voor een belangrijk deel: kijken. In die Paleis Prome nade kan men rustig kijken, zonder ondergespat te worden en zonder de kousen open te halen aan een passerende bromfiets. Maar de moeilijkheden vroe ger zijn niet gering geweest. De gemeente had eerst wel en later weer niet het geld voor de bestrating. De gemeente zou vitrines en kiosken zetten en de n.v. Paleis Promenade zou die huren, maar het ging allemaal niet zo best en de vitrines gingen terug naar de genleente. En dan: men wilde Neder land laten weten, dat Den Haag een Paleis Promenade had, maar dat „laten weten" betekende acties en publiciteit en dat kostte geld. „Als de mensen Rotterdam zeggen, zeggen ze tegelijk Lijn baan en wij willen dat ze bij Den Haag ook aan de Paleis Promenade denken", aldus de heer Van den Nieuwenhuysen. Intussen heeft Den Haag de P.P. wel ontdekt. „Ik ben wel eens gewoon op straat gaan staan en heb de mensen geteld die in vijf minuten passeren", zegt de president-commissaris van de n.v. „Dat zijn er bijna met de dag meer. Maar de Promenade is ook prettig: de straten zijn net niet te breed en net niet te smal voor een gezellig voetgangersverkeer. En nu men ongestoord kan winkelen, vindt het publiek als het ware ongemerkt de weg erheen". Het zijn bijna honderd Haagse winkeliers, die samen de Paleis Promenade vormen. „En wat voor ons erg belang rijk is, dat is natuurlijk een goede service", zegt de heer Van den Nieuwenhuysen. „Om een klein voorbeeld te geven: in onze zaak brengen we de mensen naar de deur, we vin den dat dit zo hoort". Maar wensen zijn er ook nog. Er zijn. behoorlijk wat parkeerplaatsen rond de Pa leis Promenade, maar nog lang niet genoeg. „Het is be slist een taak van de overheid er voor te zorgen via par keergarages dat men met zijn auto het centrum van Den Haag zo dicht mogelijk kan naderen", zegt de president commissaris. Tenslotte vindt hij een ding erg jammer. „Wij zou den", zegt hij, „onze Haagse Paleis Promenade veel fraaier kunnen maken en nog veel vriendelijker, wan neer het vandalisme van een groep jongeren er niet was. Maar je kunt nauwe lijks een bloembak buiten laten staan, want de vol gende dag zijn niet alleen de planten eruit, maar ook ligt de aarde op straat en is de bloembak zelf kapot ge maakt. Dat vind ik persoon lijk een zeer droevige zaak". JE merkt het al in de eerste, beslissende minuut, dat je aarzelend voet aan Engelse wal zet: dit is nieuw, apart en intrigerend. Op London Airport worden de bui tenlanders van de Britten gescheiden als de bokken van de schapen. De Engelsman kan zo doorlopen, maar de continentale tobberd moet aansluiten achter de lange rij, die zich heeft opgesteld voor het bord „FOREIGNERS". Het woord heeft iets dreigends alsof het om besmet vee gaat. Een verrukkelijke vondst vin den de Britten zelf. De douanier, die zich ter plaatse heeft opge steld, is zeldzaam voorkomend, maar hij wil wel je paspoort van de eerste tot de laatste bladzij bekijken. Tenslotte haalt hij er ook nog een boek bij met de na men van bankrovers, drugsmok kelaars, helers en moordenaars, die reeds lang gezocht worden. Als jouw naam tot zijn zichtbare ergernis niet in het boek voor komt wil hij nog wel weten, hoe lang je denkt te blijven en waar je het moede hoofd te ruste gaat leggen. Pas als je antwoord hem bevredigt, pakt hij zijn stempel en geeft hij je een bre vet van verrassend onvermogen. Hij wil er alleen maar mee dui delijk maken, dat de buitenlan der in Engeland geduld wordt als een verloren zoon, die op zijn zondige schreden is terug gekeerd. Dezelfde taal Bemhard Shaw, de oude, on verbeterlijke cynicus, zei het ja ren geleden al: Engeland en Amerika zijn twee landen, die door dezelfde taal gescheiden worden. Dwaal één dag door Londen en je zult merken, dat het echt niet bij de taal geble ven is. De politie-agenten bij voorbeeld zijn ook al anders: het zijn vaderlijke figuren met Coronation-street-knevels en helmen, die ze waarschijnlijk geleend hebben van de vrijwil lige brandweer uit het Friese Barderadeel. Een 2de verras sing is, dat de auto's links van de weg rijden, zodat de niets vermoedende buitenlander bij het oversteken een vermetele salto moeten maken om een aan stormende, vierkante taxi te ontwijken. Voortdurend ver keer je in de waan, dat de kust veilig is, terwijl je op hetzelfde moment belaagd wordt van een kant, waar je geen gevaar van duchtte. Hannesen Een duidelijke zaak dus: En geland is een heerlijk weerbar stig en eigenzinnig land. De Brit denkt er niet aan om zich te onderwerpen aan de wetten van de Europese gemeenschap en blijft hardnekkig op eigen, traditionele houtje zijn zaken behartigen. De enige concessie, die hij tot nog toe heeft gedaan is de vervanging van zijn geld stukken, waarmee elke buiten lander tijdens zijn bezoek aan Engeland altijd zo hartverscheu rend stonden te hannesen. De rest is voorlopig silence. Waterhoofd Men moet overigens een on derscheid maken tussen Londen en de rest van Engeland. Londen is de gigantische metropool, het waterhoofd op 't Britse eiland. Een stad, waar de hippies hip per, de sex bleker, de snobs sno- bistischer en de oude vrouwen ouder zijn. Het is een stad vol superlatieven: groter dan de provincie Utrecht, met meer theaters dan er in heel Neder land zijn, met meer parken, dan er in de Randstad Holland te vinden zijn. De Engelsman zelf stapt bedachtzaam door die complete chaos, tikt aan zijn bolhoed, leest zijn kranten, wacht geduldig bij de bushalte, wacht geduldig bij de oversteek plaats, wacht geduldig twintig meter beneden het asfalt op zijn metro-trein. Wachten is in heel Engeland de heilige koe, die vurig aanbe den wordt. En als een Brit geen gelegenheid krijgt om zich orde lijk op te stellen in rijen van twee of drie, dan heeft hij zijn dag niet, dan zoekt hij net zo lang, totdat hij een winkel heeft gevonden, waar de uien drie pennies goedkoper zijn en waar zich reeds zes slordig uitgemon sterde huisvrouwen bij de kassa hebben opgesteld. Op dat mo ment haalt de Brit opgelucht adem. Gelukkig, hij voelt zich weer thuis. Broederlijk te lang in de zon heeft gestaan. Als u uw favoriete pub hebt gevonden (er zijn er vele hon derden in en buiten het cen trum van Londen) dan is 't wel zaak om straf door te drinken, want het klokje van alcoholische gehoorzaamheid slaat op dit. ei land altijd eerder, dan men vermoedt. Probeer echt niet op een lome zomermiddag een glas bier te bemachtigen, want u zult tevergeefs zoeken. Tussen twee en zes uur is een sterveling met dorst gedoemd om rond te dwa len als een ontdekkingsreiziger in de hete woestijn. Buiten Londen, is de polsslag van het Britse Rijk meteen een stuk rustiger. Hier vindt men ook het ongeretoucheerde ge zicht van het oude Engeland: landelijk, bedachtzaam en ver rassend mooi. Tot voor kort dacht iedereen aan de overkant van de Noordzee, dat achter de krijtrotsen van Dover een eiland lag, dat voortdurend door dichte mist aan het oog onttrokken was. Een eiland, waar de doperwten het formaat zouden hebben van biljartballen en waar zelfs de meest malse biefstuk zo lang ge treiterd werd, totdat het taai taai was geworden. De werke lijkheid is echter volledig an ders: toegegeven, het weer in Engeland is niet om over naar huis te sclirijven, want per slot van rekening hebben zij onze depressies uit de eerste hand. Wie dan ook per se met ontbloot bovenlijf onder de koperen ploert wil liggen, moet zijn koers dan maar verleggen en met de mil joenen-horden naar Spanje of Italië trekken. Degene echter, die vindt, dat elk zonnestraaltje er één is, zal aan de confrontatie met Engeland alleen maar pure vreugde beleven. Londen is een heerlijke stad. Grijs tot op het bot en eigenzin nig tot in elke vezel. Hier ziet men op één vierkante meter de ouderwetse lord en de hippe vogel broederlijk naast elkaar. En beiden weten, dat zij behoren tot een superieur volk, dat zich door geen macht op de knieën laat dwingen. Ook dat is Engeland. Zoals de schemerige pubs een stuk van Engeland zijn. Verwacht geen gestroomlijnd café, waar het chroom de fantasie voorgoed Verdrongen heeft. Helaas ziet men dit soort drinkplaatsen ook in Londen steeds meer, maar gelukkig hebben de afge leefde lokalen met de verweer de spiegels en aangevreten tap kasten nog steeds de overhand. Hier drinkt de Engelsman, staande als des konings paard, zijn „ale", een donkerbruin biertje zonder sehuimmanchet, dat op de tong van een conti nentale Europeaan overkomt als een kruising van een laffe gorgeldrank en drop water, dat (Advertentie) Een dagje naar Antwerpen, of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations.

Allerhande | 1971 | | pagina 3