allerhande M test Modess HONDA 600 TOURING Schakel tussen zoekende werkgever en werknemer f44.- VAN-MT VOOR215 Unieke autocruiscs langs Paradores Kiezen van juiste baan is allerbelangrijkste Alleen in dubro citron zit echt citroensap Gewestelijke arbeidsbureaus H. P. J. LEMKES: TIJDELIJK Verzilvering coupons Auto van de maand (7) Hugenhoitz 8Dagen kris-Kras door Nederland supersoft dubbelpak Spanje beter leren kennen Een halve citroen In dit flesje Nu citroen frisheid voor uw hele afwas Handig Start Wendbaar voordelig TC7 uit met NS JULI ALLERHANDE 2 Iberia heeft in samen werking met KLM en Avis voor allen die meer van Spanje willen zien dan alleen de stranden, terras sen en boulevards een in teressante serie auto- cruises uitgebracht. Een unieke gelegenheid voor mensen die deze zomer nog of later in het jaar Spanje anders en beter willen leren kennen. Per DC9 lijnvliegtuig van Iberia (of KLM) vliegt men naar Madrid, Barcelona, Ali cante of Malaga. Heeft men voor een autocruise ge boekt dan staat in de plaats van bestemming een AVIS-auto klaar waarmee de tocht langs Paradores en Albergues kan be ginnen. Een albergues is een motel van uitstekende klasse, een paradores is in de meeste gevallen een kasteel of een klooster dat tot hotel is verbouwd. In totaal zijn zeventig para dores en albergues in het programma van de auto- cruise opgenomen. Thuig stelt men de route samen (geen al te lange afstan den per dag) en stuurt deze op naar Iberia. Deze maatschappij zorgt voor de reservering en na ont vangst van het vliegticket en de coupon voor de auto- reservering behoeft u alleen maar in het vlieg tuig te stappen. Een dergelijke, zonnige 8-daagse rondreis kost per persoon vanaf ƒ515,in clusief auto met onbeperkt aantal kilometers en logies in 2-persoonskamer met ontbijt. Het is een flexibele reismogelijkheid, want men kan gemakkelijk verlengen, maar ook bijvoorbeeld in Madrid beginnen en vanuit Malaga afreizen. Zo leert men echt Spanje kennen en de Paradores en Albergues zijn daarbij een extra attractie. Voor alle informaties kan men terecht bij Iberia, Leidse- straat 69-71 te Amsterdam. Hamvraag voor examen kandidaten: „welk van de rond vierduizend beroepen die we in Nederland kennen zal ik gaan kiezen?" „Een legpuzzel aan mo gelijkheden", zegt daarover op zijn kantoor aan de Haagse Papaverhof 33, de heer H. P. J. Lemkes. Het hele jaar door krijgt hij in zijn spreekkamer van het Centraal Bureau voor Psy chologische en Commerciële Adviezen oudere en jongere (adspirant) deelnemers aan het arbeidsproces. Want welke veranderingen ook aan de huidige samenle ving mogen worden toegeschre ven, arbeid is een van de pijlers daarvan gebleven en het kiezen van de juiste plaats door de juiste man (of vrouw!) heeft niets aan belangrijkheid inge boet „Integendeel" zegt de heer Lemkes „in het leven is het kiezen van de juiste baan het allerbelangrijkste. Degene die zonder plezier zijn dagtaak ver richt zal tegenover zich zelf, zijn familieleden en kennissen, zijn collega's en eigenlijk tegen over iedereen die ontevreden heid demonstreren. Zijn per soonlijk geluk is er gewoon mee gemoeid." Wat de heer Lemkes wel kan constateren bij jongelui die bij zijn bureau om raad komen vragen is een wat afnemende interesse voor geld en geldver- dienen. Zij verklaren althans een goedlonende positie minder belangrijk te vinden maar blij ken toch, niet minder dan vo rige generaties, geïnteresseerd in een loopbaan waarin ze car rière kunnen maken. COMPLEXE ZAAK Waar gaat het eigenlijk om bij beroepskeuze? De heer Lem kes: „Dat is een bijzonder com plexe zaak. Vaak heeft de jonge man of vrouw die voor die keus staat een onjuist of althans een onvolledig beeld van het be roep dat men zegt te willen gaan uitoefenen. Er speelt een stuk romantiek in mee. Jonge ren die arts willen worden blij ken nogal eens door de charmes van de télevisiedokters be ïnvloed te zijn. En dat geldt ook voor de luchtvaart, die een heel eigen glans afstraalt. Als beroepskeuzeadviseur zal men zich bij de nuchtere feiten moe ten houden. Neem nu eens die luchtvaart, het kan zijn dat de desbetreffende jongeman qua instelling, capaciteiten, oplei ding en andere hoedanigheden helemaal geschikt voor de vlie gerij is, maar dat hij door een wat minder goed gezichtsver mogen niet door de barrières komt. Triest? Natuurlijk. Ik krijg regelmatig jonge mensen voor mijn bureau tegen wie ik op grond van de tests moet zeg gen: sorry, maar die job van uw keus kan ik u beslist niet ad viseren. Wat nog niet zeggen wil dat de kandidaat met lege handen naar huis gaat, integen deel, wij vermelden ook na drukkelijk waarvoor betrok kene wel geschikt is. En meest al luistert men dan naar die raad. Ons bureau onderhoudt contacten met personen die jaren geleden de verstrekte ad viezen opvolgden en nu in de maatschappij hun draai heb ben gevonden. Bijna al onze ad viezen worden goed verwerkt. makkelijk laten oplossen dan het vraagstuk van de jonge man die wilde weten of er voor hem een toekomst weggelegd zou kunnen zijn in een dameshoe denmagazijn. Jongeren die al geruime tijd aan het arbeids proces deelnemen willen nogal eens plotseling overgaan op een andere baan met als enige mo tivatie: „Het verdient daar zo lekker". En schroom niet de bij stand van de vakman, de adviseur in te roepen als dat nodig is. „Wij helpen zelfs met het opstellen van sollicitatiebrieven" verze kert de direkteur van het Centraal Bureau voor Psy chologische en Commer ciële Adviezen die er van overtuigd is dat hij zelf uit die 4000 de allerbeste keus maakte Vorig jaar verleende Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam bemiddeling voor 24.523 werkzoekende mannen en 3.686 werkzoe kende vrouwen. Geen ge ringe aantallen, maar op het landelijk totaal toch niet overweldigend. De vraagcijfers beliepen daar toen respectievelijk 27.312 mannen en 6.000 vrouwen. Hoewel ieder Arbeidsbureau een jeugdafdeling kent, zijn die cijfers niet nader voor jon ge arbeidskrachten gespecifi ceerd. In alle grote steden en tal van kleinere plaatsen in ons land zijn ze overigens geves tigd: De Gewestelijke Arbeids bureaus, schakels tussen zoe kenden. Werkgevers die in hun bedrijf vacatures hebben, werknemers, die om welke reden dan ook een (nieuwe) werkkring zoeken, vinden in een Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB voor de insider) de hel pende hand. Maar regel is na tuurlijk dat werkgevers en werknemers zelf hun vacante plaatsen c.q. sollicitaties voor hun rekening nemen. Niettemin blijkt dat vraag en aanbod via de advertentie kolommen toch niet de volle dige behoefte kan dekken. Er zijn funkties waarvoor niet ge adverteerd wordt of waarvan de gegadigden de desbetreffen de advertenties, om welke re den dan ook, niet onder ogen krijgen. In zo'n geval kan het Gewestelijk Arbeidsbureau als intermediair optreden. Meer dan EHBO-post Waarmee overigens niet ge zegd is dat dat uitsluitend de taak van een GAB zou zijn. Zo'n bureau is beslist meer dan een EHBO-post voor ar- beidslozen. Men bemiddelt, maar men regelt ook het ver keer op het gebied van de ar beidsverhoudingen. Als een werkgever een werknemer wil ontslaan kan daar veelal het GAB aan te pas komen, als bedrijven sluiten spreekt het GAB een woordje mee, als een werknemer zich in een ont slagprocedure tekortgedaan voelt kan hij een beroep doen op een GAB. Een GAB heeft als bemid delende instantie een vrij rui me taak, maar de cijfers wij zen uit dat die, op het totale aantal in het arbeidsproces in- geschakelden, uiteindelijk toch vrij bescheiden is. Assistentie verlenen Wanneer iemand een beroep wil doen op het GAB om een funktie waartoe hij zich aan getrokken voelt te bemachti gen, dan is men bij zo'n Bureau graag bereid alle mogelijke assistentie te verlenen. Men heeft een administratie van vakante posten, op basis van opgaven van de werkgevers. Ieder „geval" van bemidde ling of elke poging daartoe wordt geregistreerd. Over het algemeen is het bedrijfs leven ingenomen met het be staan van GAB's en veel werk nemers danken ook hun (goede) baan aan de interven tie van zo'n bureau. Het ligt voor de hand dat vooral in de lagere funkties bemiddeld wordt, maar het GAB beperkt zich overigens bepaald niet tot de handarbeid. De weg wijzen Als aan een GAB de vraag wordt voorgelegd, door ouders bijvoorbeeld, welke baan hun kind het beste kan kiezen, rolt er geen pasklaar antwoord uit de ambtelijke molen. Maar wel wijst men de weg, onder meer naar de beroepskeuzeadvies bureaus, die sommige gemeen ten in het leven riepen. Het vinden van een goede baan hoeft niet per definitie via een GAB te lopen, maar, zei een jonge werknemer in het Haagse GAB, wachtend op zijn beurt om te ver nemen welke vacatures er in zijn „stiel" stonden ge registreerd: „Het is toch wel heel makkelijk dat ze d'r zijn En dat vindt de overheid, die de GAB's overeind helpt houden, eveneens! Vervolg van pag. 1 4 procent en 9 procent. Zoals reeds gemeld, is de vaste rente over 1970 4 procent en het winstaandeel procent. De coupons zijn bij elke bank en bij elk AH-filiaal te verzilveren. Wat onze winkels betreft is het echter alleen mogelijk op maandag, dinsdag en woensdag, omdat wij vre zen dat op drukke dagen te veel stagnatie aan de kassa's zou ontstaan. Coupons van verzamelobligaties (stukken van 1.000,kunnen het best worden verzilverd via een bank of het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam. VERVALLEN De volgende coupons die vijf jaar lang betaalbaar zijn geweest, kunnen na 1 juli 1971 niet meer worden verzilverd. 1955: 1956: 1957: 1958: 1959: 1960: 1961: nummer 11 nummer 10 nummer 10 nummer 9 nummer 8 nummer 6 nummer 5 Zoals bekend, zijn de voor gaande nummers van deze se ries reeds vervallen. i 7 7 /rr\j door J.B.Th. Als eerste Japanner in de serie AH Roadtests komt niet een telg van de allergrootste Japanse au toreuzen voor het voet licht maar wel een van de bekendste. Want voor er aan de auto's werd be- begonnen was Honda al een gigant op het gebied van de massaproduktie van motorfietsen en brommers. Velé wereld kampioenschappen op de tweewielers werden door de fabriek van Soichiro Honda veroverd. Na een klein sportwagen- tje wierp Honda zich op de bouw van een auto met kleine inhoud: nl. 360 cc die in Japan speciale faciliteiten geniet. Dat daarbij voor de motor werd uitgegaan van de tweewielerkrachtbron- nen, waarmee zo'n enorm succes geboekt werd, is dui delijk. Daar voor de export deze inhoud veel te klein was, verschenen al gauw grotere modellen en met zijn 600 cc (die 38 pk geeft, en een car rosserie die geweldig veel weg heeft van de bekende Mini's alleen nóg wat klei ner en nóg wat lichter) is de Honda 600 Touring een bij zonder handig en leuk autootje dat tot grote pres taties in staat is. De twee cylinders met bo venliggende nokkenas kun nen bijzonder goed tegen lang op hoog toerental draaien, al geeft dat wel duidelijk geluid. De aange dreven voorwieltjes trekken de Honda met stijl en preci sie door alle bochten en voor een auto met een top van niet meer dan een goe de 125 km/pu is een gemid delde van bijna 97 km een buitengewoon goede pres tatie. Vooral in de 3de versnel ling kan men goed doortrek ken tot voorbij de 100 en ook bij lage toeren is de trekkracht opvallend groot. De wegligging is, ook in korte bochten, heel goed en de tandheugelbesturing gaat licht en direct. Het stuur heeft twee spa ken, de stand is goed en de claxon zit centraal. Een kleine hendel links onder op de stuurkolom behandelt de richtingslichten, kop- en dimlicht en men kan er ook een lichtflits-signaal mee geven. Het keurig dofzwarte, met een dun chroomlijntje om lijste dashboard heeft een goed afleesbare snelheids- meter en links een wijzer plaat met benzinemeter, handremverklikker-licht en contactlicht. Links onder dit paneel (waarin ook de koplicht- schakelaar) de knop voor ruitenwissers en sproeier, alsmede de choke. Deze was niet lang nodig en na het starten via het contactslot op een apart paneeltje mid den onder het centrale deel van het dashboard (waar ruimte voor een radio is en waarin ook de hendels voor de zeer goede verwarming een plaats hebben) sloeg de motor snel aan. De twee voorstoeltjes zijn uitstekend van vorm en hebben een verstelbare rug leuning. Het achterbankje zit wel goed en heeft links en rechts bergvakjes, maar geeft praktisch geen been- ruimte. Daarvoor moeten de voorstoelen meer naar voren staan. Voor twee kinderen is er wel ruimte. De kofferruimte is be scheiden. De benzinetank zit links opzij op een veilige plaats. De dop is bereikbaar door een afsluitklep die via een knopje in de portier- sponning opengaat. De Honda heeft een ge weldig goed koplicht en gro te, hoog 'geplaatste achter lichten. Gladde bumpers en een eenvoudige horizontale grille met de H van Honda in het midden voltooien zijn signalement. Met zijn geringe afmeting van 310 cm lengte kan hij in het kleinste gaatje gepar keerd worden en zijn wend baarheid en snel optrekken zijn in stadsverkeer goud waard. Alles functioneert goed en de ruitenwissers blijven ook bij hoge snel heid hun werk goed doen. De remmen (met geschei den remcircuit en een rem- krachtverdeler) doen hun werk uitstekend bij geringe pedaaldruk. Het koppelings pedaal vroeg wat meer GEGEVENS: Motorinhoud: 598 cc (74 x 69.6), Kleppen: boven liggende nokkenas. Vermogen: 38 pk 2 cyl., Wagengewicht 565 kg., Aantal versnellingen: 4, Schakeling: op dashboard, Ban denmaat: 520 x 10, Merk banden: Dunlop, Druk vóór: 28 lbs, Achter: 26 lbs, Remmen: Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Twee remcircuits. Remkrachtbegrenzlng, Elektrische installatie: 12 V., Inhoud benzinetank: 26 I., Afmetingen: Lengte: 310 cm, Breedte: 130 cm, Hoogte: 133 cm, Wielbasis 200 cm. Spoorbreedte voor: 115 cm, Achter: 111 cm. Prestaties: Acceleratievermogen door de versnellingen 040 km: 4.5 sec., 060 km.: 7.4 sec., 080 km: 13 sec., 0100 km.: 22.6 sec. Acceleratievermogen in 3 x 4 3060 in 3: 7.3 sec., 3060 in 4: 12 sec., Maximum snelheid: 125 kmpu. Staande kwart mijl (402 m.) door de versnellingen: 21.5 sec., Correctie speedometer: 60 op schaal is: 58; 80 op schaal is 76, Ronde Circuit van Zandvoort (4193 m.): 2 min. 36 sec., Ge middelde 96.76 kmpu, Remweg van 60 kmpu0: 15.70 m. J/er- bruik: Benzine: 1216 km op 1 I. naar gelang van rijstijl, Om standigheden: droog weer, droog wegdek, Middelmatige ZW Wind, Prijs: f 5298,Importeur: Honda Motor N.V., Adres: Lierenstraat 5, Ridderkerk, Bijzonderheden: gene. „Geen basis natuurlijk", zegt de heer Lemkes. Hij kiest ze kere gronden, de aanleg van be trokkene, de vooropleiding, de wensen die men zelf tegenover het beroep dat men (soms vaag) voor ogen heeft, koestert, de ge aardheid. Een veelvoorkomende faktor blijkt een verlangen naar zekerheid, bij jongens ambte naar worden, bij meisjes het onderwijs (als er, ook in een eventueel later huwelijk wat gebeurt kan men er altijd op terugvallenWat bij veel jonge mensen ontbreekt, moet hij constateren is een gerichte aanpak. Men verklaart: iets in boekhouden te willen doen, in de handel (wat dat dan ook zijn magte willen gaan. De be roepskeuzeadviseur gaat dan na of betrokkene inderdaad voor die branche geschikt is en stip pelt dan een programma uit dat zal moeten worden afgewerkt Een verkoopleider bijvoorbeeld zal een lange mars moeten ma ken, zegt de heer Lemkes, hij zal ook op pad moeten, de bui tendienst moeten leren kennen. druk. Het reservewiel ligt plat onder de motorkap. De voorwielaandrijving bleek zeer goed te vol doen en men merkt er maar heel weinig van. De Honda blijft onder alle omstandigheden sta biel en fijn sturen. De totale afwerking is net jes en de toegankelijk heid is goed, daar de deuren goed ver open gaan. Als mini-auto biedt deze 600 Touring bijzon der veel en voor vele huisvrouwen is hij een ideaal tweede autootje met talrijke mogelijk heden. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. Hij hoeft geen werk te zoeken. En geen enkel bureau hoeft voor hem te bemiddelen, want naar zijn beroep is nog steeds vraag. Maar voor wie wel werk moet zoeken is het een heel gemak dat èr Gemeentelijke Arbeidsbureau's zijn. Wij bieden trouwens ook een back-service en als er in de loep van de jaren nader geadviseerd moet worden doen we dat ook. PAPIERTJE Wat er ook veranderen mag in de samenleving, de bete kenis van het diploma deva lueert niet. „Men wil het pa piertje zien" zegt de heer Lem kes. Hij zegt ook waarom, „niet alleen omdat het diploma een „proeve van bekwaamheid" is, maar ook omdat de werkgever uit het feit dat de sollicitant een diploma kan tonen vaak con cludeert dat het hier om een doorzetter gaat, iemand die een aangevangen studie wist af te ronden. En dat advies geeft hij dan ook alle jongeren mee, maak in ieder geval de studie af. Hij zegt: „Gisteren nog kreeg ik iemand op bezoek, een jonge man van 28 die twee mille ver dient in de zaak van zijn vader. Het leek dat zijn bedje daar voor hem gespreid was. Maar nu hij er een paar jaar werkt ziet hij het niet meer zo en zou hij willen overstappen. Zijn grote handicap, hij maakte geen enkele opleiding af, dat leek toen niet nodig. PROBLEMEN Kandidaten plaatsen een be roepskeuzeadviseur soms voor problemen, die zich minder (Advertentie) Funktieinformatie is dan ook een integrerend onderdeel van beroepskeuzevoorlichting. Daar bij wordt ook het perspectief dat een bepaalde baan biedt, doorgenomen. Want er verdwij nen regelmatig beroepen, zoals er ook nieuwe opdoemen. Een betrekkelijk jong arbeidsterrein is de wereld van de computers en de automatisering. „Het wordt voorgesteld alsof dat een soort sprookjesland is waar men te werk gesteld wordt" aldus de heer Lemkes. „Maar er zijn ook mensen tegen wie ik zeg gen moet: begin daar maar nooit aan, die job is voor u veel te saai. Anderen daarentegen zullen in die lijn diepe voldoe ning vinden." ARBEIDSVREUGDE Bestaat het begrip arbeids vreugde nog? „Zeker" zegt de heer Lemkes. Hij geeft ook jongeren die in deze tijd van het jaar de kerm uit vierduizend beroepen moe ten maken een wijze raad mee; Informeer. Oriënteer je op school, op voorlichtingsdagen van universiteit of bedrijfsle ven. Stel vragen aan personeel- chefs van bedrijven die sollici tanten oproepen.

Allerhande | 1971 | | pagina 2