AH-DISTRIBUTIECENTRUM IN TILBURG START SEPTEMBER Amerikaanse deskundigen controleren kwaliteit Investering van 20 miljoen gulden Verzilvering winstdelende klantenobligaties Schoon strand is fijn Eerste Mc Donalds in Zaandam Kwaliteit Speciale apparatuur Verse kip Nog snellere bevoorrading van filialen Aller Hande Allerhande Juli 1971 Nieuwsblad van Albert Heijn N.V. Zaandam Verschijning iedere maand. Verspreiding gratis in verzorgingsgebied AH winkels. Redaktle: Public Relations Adviesbureau G. J. van Hulzen, Advertenties: Albert Mïlhado Co N.V., Plantage Middenlaan 38 Amsterdam. Correspondentieadres en mm bezorgklachten AllerHande Postbus 200 «dkHba 3uli 1971 oplage 2.100.G00 Zaandam. hoeleverancier 17e -jaargang No, 8 (183) Albert Ilcijn overschrijdt (le Zaan en stelt half augustus o|> industrie terrein „Oost"' te Tilburg een Distributiecentrum in gebruik, waarmee 20 miljoen is gemoeid. Een maand later, midden september, wordt er met de verzending van kruidenierswaren aan de A.H.-filialen in zuidelijk Ne derland begonnen. Ruim 175 medewerkers, hoofdzakelijk akomstig uit Tilburg en omgeving, zullen er dan een dagtaak vinden, eind van dit jaar zijn het er 200 en in 1980 als het hele complex gerealiseerd is, biedt Albert Heijns tweede D.C. werkgelegenheid aan ongeveer 800 mensen. In alle winkels van Albert Heijn N.V. bestaat na 1 juli '71 weer de gelegenheid een se rie coupons van AH winst- delende klantenobligaties te verzilveren. Het zijn de cou pons die zijn voorzien van de datering: juli 1971. De rente die ditmaal op de klanten- obligaties wordt uitgekeerd, bedraagt in totaal 13'/2 procent, bestaande uit 4 procent vaste rente en 9H procent winst aandeel. Hiervan moet 25 procent, dividendbelasting worden af gehouden. Wanneer men een aanslag van de inkomsten belasting krijgt, kan de inge- Bezoekers aan liet Scheve- ningse strand lopen dit seizoen grote kans van een van deze lieve meisjes een plastik zak in dé hand gedrukt te krijgen. De opgedrukte tekst liegt er niet om: Een schoon strand is fijn vindt u niet?" Het is een proefaktie waarbij de strandbezoekers vriende lijk. maar dringend wordt ge vraagd, flessen, papieren, schillen, e.d. in de plastik zak te doen. Bij het verlaten van het strand kan de zak gede poneerd worden in speciale afvalkorven. Deze proefaktie om het strand schoon te houden is een initi atief van de Haagsche Ge meente-Reiniging in samen werking met Albert Heijn. In totaal zijn 25.000 van deze zakken gemaakt. houden dividendbelasting la ter worden verrekend. Ook coupons die zijn geda teerd op 1 juli 1967, 1968, 1969 en 1970 kunnen thans alsnog worden ingewisseld. Hieronder volgen informa ties over coupons die verval len zijn, en die welke betaal baar zijn en waar men deze kan inwisselen. BETAALBAAR Met inbegrip van in vorige jaren betaalbaar gestelde cou pons, die voor verzilvering na 1 juli 1971 in aanmerking ko men, zijn na deze datum de volgende obligatiecoupons be taalbaar: 1955: de nummers 12, 13, 14, 15 en 16 1956: de nummers 11, 12, 13, 14 en 15 1957: de nummers 11, 12, 13, 14 en 15 1958: de nummers 10, 11, 12, 13 en 14 1959: de nummers 9, 10, 11, 12 en 13 1960: de nummers 7, 8, 9, 10 en 11 1961: de nummers 6, 7, 8, 9 en 10 TABELLEN In de filialen zijn bij de kassa's tabellen opgehangen, die aangeven welk bedrag zal worden uitbetaald. Voor de jaren 1955, 1956, 1957 is dat 4 procent vaste rente en 3 pro cent winstaandeel, voor 1958 tot en met 1962 bedragen deze percentages resp. 4 procent en 3.'A procent, over het jaar 1963 werden beide op 4 procent vastgesteld, over 1964 bedroeg de vaste rente 4 procent en het winstaandeel Aj/2 procent, voor 1965 4 procent en 5^2 procent, voor 1966 4 procent en 7 pro cent, voor 1967 4 procent en 8fA procent, voor 1968 en 1969 Zie verder pag. 2 In het ultra-moderne „super magazijn" zullen lang houdbare levensmiddelen opgeslagen liggen ter waarde van tien miljoen. De consument zal hiervan allemaal nauwelijks iets merken, maar de filialen zullen nog sneller en efficiënter kunnen worden be voorraad. Nu is het Tilburgse Distribu tiecentrum nog wat kleiner dan de vestiging in Zaandam, straks zal DCT, zoals het complex bin nen het concern gaat heten, de Noordhollandse „thuisbasis" overtreffen. draagt, na de aanlooptijd, 3000 ton per week. na verloop van tijd kan dat 4000 ton in de week worden. Vormt de ingebruikstelling van het kruideniersmagazijn de afsluiting van de eerste fase, Al- bert Heijn heeft nog veel meer Albert Heijn koos voor de bouw van dit Distributiecentrum waar 39 vrachtwagens tegelij kertijd kunnen laden en lossen en 12 spoorwagons op speciaal door de Spoorv/egen aangelegde rails kunnen binnenrijden, doel bewust industriestad Tilburg. De goede bereikbaarheid van deze gemeente, ook ten opzichte van vervoer uit België en Frank rijk, de centrale ligging, het aanbod van arbeidskrachten en de effectieve medewerking van de lokale overheid deden Albert Tilburgse plannen. Recent werd het voormalige textielbedrijf Spandon op industrieterrein „Noord" aangekocht. Was het aanvankelijk het plan een ban- ketfabriek in het complex aan de Jules Verneweg op het ter rein „Oost" op te nemen, thans heeft men besloten deze in de Spandon-fabriek onder te bren gen. In het tweede kwartaal van het volgende jaar kan hier de industriële banketproduktie be ginnen. Op 21 augustus wordt aan de Vermiljoenweg te Zaandam het eerste Mc Donald's Fast-Food Restaurant geopend. Mc Donald's is in 1955 opgericht door de Amerikaan Ray Kroc en is sindsdien in het „land van de onbegrensde mogelijkheden" een begrip geworden met nu al meer dan 1500 restaurant-vestigingen. Vorig jaar richtten Mc Donald's en Albert Heijn N.V. samen Family Food N.V. op met het doel ook in Nederland Mc Donald's Restaurants te vestigen. Deze snelle groei In Amerika is niet in de laatste plaats ont staan door de grote aandacht voor de kwaliteit, die in alle restaurants van het concern hetzelfde hoge peil bezit. Ne derland mag daarbij beslist niet achterblijven. Vandaar, dat eind mei twee afgevaardigden van het restau rant-imperium naar Zaandam kwamen om er voor te zorgen, dat men straks in de Neder landse Mc Donald's lekkere hapjes krijgt voorgeschoteld, die in niets onderdoen voor de kwaliteit, die men in Amerika op tafel brengt. De heer Kenneth Strong, afkomstig uit het Californische stadje Salvang (300 km van Los Angeles) kwam hier speci aal om de kwaliteit van de fri tes te waarborgen. In de Mc Donald's staat voor het bakken van dit produkt uiterst moder ne apparatuur opgesteld die elektronisch temperatuur en baktijd in de gaten houdt. De heer Strong, acht jaar als voedseldeskundige in dienst van Mc Donald's, heeft zich be zig gehouden met het nauw keurig afstellen van het instru mentarium, zodat men straks beslist geen half gaar en ook geen half verbrand frietje krijgt. De heer Strong vertelde, dat men ir» de States een wat gro tere aardappel gebruikt. De Nederlandse „pieper" is wat kleiner en geler. „Het is echter Mr. James McCrew (links) en J. A. Fijn van Draat (de manager van de Mc Donald's in Nederland) bezig met de kwaliteitscon trole van de kip voor'de eerste Europese Mc Donald's. een heel goede aardappel", ver klaarde hij in het Amerikaans. Merkwaardig is wel dat men in Amerika spreekt van „French frites", wanneer men het over patates frites heeft, terwijl in Nederland toch altijd wordt gedacht dat België het stamland van de „zak patat" is „De kwaliteit moet altijd ge lijk en even goed zijn", aldus de heer Strong, die voor Mc Donald's ook de Japanners al wegwijs heeft gemaakt in het bakken van frites. Toen wij hem spraken stond West-Duits- land nog op het programma. Hier gaat Mc Donald's met het oog op de volgend jaar te hóu den Olympische Spelen ook snelrestaurants openen. Heijn voor Tilburg kiezen. Be langrijk is dat het hier gaat om een niet-conjunctuur gevoelig be drijf, dat bovendien schone ar beid biedt. Als een imposante platte doos, zeer funktioneel en met een aan trekkelijke ruimtelijke werking verrijst het Distributiecentrum Marineblauw met wit is een combinatie, die bijna iedere vrouw staat en het wel altijd zal blijven doen. Dit super-vrouwelijke jurkje met de gestyleerde bloe men is van een mooi soepelvallend materiaal gemaakt, namelijk Qianatwill wat de leek misschien niet veel zegt, want er zijn tegenwoordig zoveel synthe tische materialen, dat het wel erg moeilijk wordt er wegwijs uitte worden. Maar het feit, dat het een Nattier-stof is (Du Pont) en het jurkje ontworpenwerd door Roslein in Florence, zegt al voldoen de. De heer James Mc Grew uit Chicago is vier jaar bij Mc Do nald's en hij is te beschouwen als de specialist in het bereiden van kip. Daarvoor was ook hij naar Zaandam gekomen. Het is de bedoeling van de Nederlandse Mc Donald's steeds verse kip aan de klant voor te zetten. „In Amerika gebruiken we meestal diep vrieskippen", aldus de heer Mc Crew, „maar met een verse kip krijgt men toch wel een wat beter produkt". De kip wordt straks bereid in een speciale ketel „onder druk". De braad/kooktijd is daardoor zeer kort. Daarna gaat het dier in een „warm- kast", waarin vochtigheids graad en temperatuur zodanig zijn, dat de kip in de meest let terlijke zin een „lekker boutje" blijft, waarbij aan de knappe righeid van de korst geen af breuk wordt gedaan. Voor het braden wordt de kip nog zodanig bewerkt, dat na de bereiding een „aantrek kelijke" en eetlustopwekkende kleur ontstaat. Nu moet men niet denken, dat men in de Mc Donald's straks uitsluitend frites en kip op het Tilburgse Industrieter rein. Mei vorig jaar werd be gonnen met de bouw, in juli wordt de bouw opgeleverd en in november heeft de officiële ope ning plaats. Het kruideniersmagazijn gaat 26 760 m- beslaan in een ruimte van 150 x 170 meter. Betonnen kolommen dragen het negen me ter boven de vloer liggende dak, het complex is voorzien van een doordachte verlichtings-, ver- warmings- en brandbeveiligings- apparatuur. Als het D.C.T. eenmaal in vol bedrijf is zullen driekwart van de „zuidelijke" A.H.-vestigingen binnen 24 uur hun door de Zaan- damse computer verwerkte be stellingen afgeleverd hebben ge kregen, dagelijks zijn daarvóór vijfendertig tot veertig 20-tons vrachtwagens op pad die op het immense parkeerterrein voor het Distributiecentrum onbelem merd kunnen manoeuvreren. Ook binnen het D.C. loopt al les op rolletjes, in het kruide niersmagazijn wordt gebruik ge maakt van een vloot van 16 hef trucks, 25 lange palletjacks en 16 korte palletjacks. Twee ploe- i gen zullen voor een vlotte door- j stroming van inkomende en uit- I gaande goederen zorgen, 'savonds half elf start de nachtploeg met de verwerking van de in de loop i van de dag binnengekomen fi- i liaalbestellingen. Albert Heijn verwacht met de ingebruikname van het D.C.T. de klantenservice nog meer te kun nen uitbreiden. De doorvoer be- Op het terrein in „Oost" wordt j 140.000 m- bebouwd. Verschil- i lende aparte onderkomens, be- j halve het kruidenierswarenma- gazijn, een groenten- en fruit- I magazijn, een vlees- en diep- i vriesmagazijn, een melk- en j melkproduktenmagazijn en een magazijn voor non foods. De ruimtes voor emballage, de be handeling van afval enz. zijn om hygiënische redenen streng gescheiden gehouden van de werkelijke magazijnruimtes. Interessante bijzonderheid: Al- bert Heijn slaat de diverse krui- deniersartikelen in het nieuwe DC indezelfde volgorde op als deze artikelen in de SuperMarts uitgestald liggen. Hierdoor wor den de goederen als het ware gesorteerd in de filialen ontvan gen en is een nog snellere door voer, rechtstreeks naar de schap pen, mogelijk geworden. Een computer waakt over de juiste voorraadvorming, de Tilburgse vestiging vormt het „eindsta tion" van de computerlijn. kan verkrijgen. Er zijn meer mogelijkheden, zoals de Ham- burger. Kenmerk van alles zal evenwel zijn: kwaliteit. Mc Donald's staat er borg voor! Al maanden is men druk bezig om op 21 augustus de eerste Nederlandse Mc Do nald's vlot van start te laten gaan. Met evenveel zorg als bij kip en frites wordt gelet op de constante kwaliteit van de hamburgers, de milk-shakes, en van al de andere hapjes en drankjes die straks geserveerd gaan worden.

Allerhande | 1971 | | pagina 1