inuw vakantie toch al zo „Korte-tijd-recepten voor haastige vrouwen Nu in pakje 125 gram Verse Roomboter In tempo pak, pot, op tafel uit blik en fles Biefstuk tartaar, een-snelle- zeer goede keus 2V4K..2?5 Ch albert heijn Schelpen met tonijn „Goudbruine knikkers" Veeleisende katten Cat's Pride Sla van koude macaroni Ch albert heijn Kalfssclinitzels met sinaasappel Maak zelf 11 koele zomerdrank Lamskoteletjes in mosterdsaos Bent IJ veeleisend? Vraag Schweppes. De échte onvergelijkbare longdrink. vers bier Hjpje 48 want alle waar is naar zijn geld met aardbeien Kwark-broodjes Er weer ZOMER- WIJN Kalfslever, een gezonde delicatesse 9 ALLERHANDE JUNI SX Ja, de V-S; volgende morgen even,, uitspoelen en dan laten dro gen. Da's alles. Zet de was 's avonds in de week met Bio-tex Groen, x- Gewoon in L koud water. Waarom moeilijk als het gemakkelijk kan. na aiet alleen in. betigelflessen maai ook in pijpjes (nog niet in aüe filialen verkrijgbaar). Bengelfles 63 Simpel voorafje: Eenvoudiger kan het niet en vlugger ook niet. U haalt de steeltjes van 250 gram aard beien. wast ze en laat ze goed uitlekken. Intussen giet u dé inhoud van een flesje vanille- vla In een glazen schaal. Daarop deponeert u de uitgelekte aardbeien, u be strooit ze met een weinig poe dersuiker en giet er frambo zensaus over die u verkrijgt door frambozen-confiture te verdunnen met een klein beet je water. Zet het geheel tot het moment van opdienen op een koele plaats. Misschien zult u voor dit overheerlijke dessert zo'n minuut of 10 no dig hebben. Bereidingstijd: 15 minuten. U gebruikt er schelpen voor of van die moderne staniolbak- jes (die overigens ook in schelp- vorm bestaan). U hebt nodig: voor 8 schelpen een fraaie krop sla, 3 hard gekookte eieren, 2 blikjes tonijn (niet.op olie), zout, peper, fijn gehakte peterselie, een geraspt uitje. Bedek de schelpen met mooie slabladen, gewassen en zo goed uitgeslagen dat ze droog zijn. Leg er een laagje van de uit elkaar geplozen tonijn op en bedek dat met een laagje ma yonaise op smaak gebracht met wat extra zout, vers gema len peper en het geraspte uitje. Garneer met partjes of plakjes hard gekookt ei en bestrooi het geheel met de fijn gehakte pe terselie. Geef er wat Franse toost en boter bij. Ander voorafje: Bereidingstijd: 10 minuten. Gebruik hiervoor bij voor keur bruinbrood (bóeren- bruin of volkoren dat een paar dagen oud is). U hebt verder nodig: kwark, heer lijke, knapperige radijsjes, prei-uitjes, zout en peper. Klop de kwark goed los met een lepel ongeklopte, onge zoete slagroom en smeer er een dikke laag van op iedere bo terham, nadat u de kwark ook nog van zout naar smaak en de nodige vers gemalen peper hebt voorzien. Was de radijsjes en laat er een mooi groen blaadje aan zitten voor de kleur, maak de prei-uitjes schoon en snijd de stelen af tot op ca.. 15 cm. U knabbelt in afwisseling met de kwark-broodjes op de prei uitjes en de radijsjes en u drinkt er een glas van dat hele „beste" koele bier bij. Voor waar een zeer mannelijke combinatie! De voorbereiding kost u 10 minuten en de eigenlijke berei- 'ding eveneens 10 minuutjes, maar dan hebt u ook een heer lijk grapje voor bij het drankje vooraf. Het vraagt om 10 eetlepels melk verdund met een weinig water, 3 zeer volle eetlepels bloem, 30 gr. geraspte gruyère kaas, 1 hard gekookt ei, zout en frituurolie. Vermeng de bloem met de koude, verdunde melk tot een gladde massa en breng deze met een weinig zout op smaak. Breng het mengsel al roeren de aan de kook tot u een zeer dik deegje hebt verkregen, dat vergt ongeveer 5 minuten. Meng van het vuur door het warme deeg de geraspte gruyère en het, fijn geprakte, hard gekookte ei. Draai van deze massa bolletjes ter grootte van een knikker en laat deze afkoelen. Terwijl de knikkers koud worden, verhit u de olie in de frituurpan. Zodra de damp van de olie komt, mikt u de knik kers in de pan en u laat ze goudbruin worden, haal ze er daarna met de schuimspaan uit, laat ze uitlekken en dien ze gloeiend op. Vergeet niet een heerlijke pittige mosterd bij deze knikkers te geven. en hun niet minder veeleisende eigenaars geven de voorkeur aan De ideale kattenbakvulling, die vocht en kwalijke lucht direct en volkomen absorbeert. zak I Gebruik hiervoor een rest van de macaroni waar u de dag tevoren van genoten hebt in warme vorm. U weet het, ma caroni of spaghetti koken is een werkje dat tegenwoordig in een soort record tempo kan geschie den dank zij de snel-kokende soorten. Maak dus een beetje extra zodat u zeker weet dat er voldoende over zal blijven voor een voorgerechtje of een lunch- schoteltje voor de volgende dag. U zorgt voor wat fijn gehakte bieslook, peterselie, kervel en/ of dragon, u pakt wat French Dressing van Kraft; een voor treffelijk kruidig mengsel dat in dit geval speciaal goed van pas komt en u ver mengt koude macaroni, ge hakte kruid jes en het sausje tot een bijzonder aangenaam geheel. Gameer de salade met ge vulde olijven uit het flesje, wat plakken tomaat, eventueel wat schijfjes komkommer, een sar dientje uit blik en iedereen zal smullen. Zullen we zeggen dat de hele bewerking u niet meer dan een minuut of 10 zal kos ten? i - -- Nu is het hierboven vermelde slechts de eenvoudige uitvoe ring, zo voor een dag door de week, maar u kunt hetzelfde idee natuurlijk veel feestelijker uitvoeren. Dan gebruikt u de heerlijke komkommer-slasaus van Duy- vis en die vermengt u met de inhoud van een blikje langous tines, grof gehakte walnoten, wat fijn gesneden augurkjes uit het potje, verder ook weer de bovenvermelde fijn gehakte groensels en dit mengsel roert u-door de koude macaroni. U garneert behalve met to maat en/of komkommer, met plakjes hard gekookt ei en u laat in dit geval de sardientjes achterwege. Geef er voor de variatie dan eens een verse toost bij, nog warm en knapperig uit de toaster en dan met wat boter. Reken per persoon 1 fraaie, plat geslagen schnitzel en dan hebt u verder nodig 1 sinaas appel om in schijven te snijden, de geraspte schil en het sap van een tweede sinaasappel, een eet lepel bloem, boter, zout en vers gemalen peper. U raspt de sinaasappel en perst hem vervolgens uit. Daar na bakt u de schnitzels in bo ter aan beide kanten mooi goudbruin, zo gauw dat gebeurd is, voorziet u ze van zout naar smaak en van vrij veel vers gemalen peper (de vleesjes kun nen in dit geval nog al wat hebben!). Neem ze uit de pan en houd ze warm. Neem 250 gram frambozen, 100 gram suikerklontjes, 1 ci troen, 1 liter kokend water, wat aardbeien. Terwijl u het water aan de kook brengt, wrijft u de suiker klontjes duchtig langs de goed U hebt in deze Aller- Hande tal van recepten gevonden die u, hopen we, behulpzaam kunnen zijn bij het klaarmaken van gerechten die be paald niet te veel van uw tijd zullen vergen. Het spreekt echter vanzelf dat wanneer men met het .gezin de hele dag op stap is geweest (en dat zal deze zo mer waarschijnlijk en hope lijk vele malen gebeuren), de lust tot het klaarmaken van grote maaltijden wel zal schitteren door afwezigheid. Het is in deze maanden dan ook extra aan te bevelen al tijd wat pakken kant-en- klare maaltijden in voorraad te hebben, evenals de nodi ge blikken met soepen, com plete gerechten, vruchten e.d. Voor de bezitsters van een diepvriezer zullen alle diep- vriesprodukten bijzonder aantrekkelijk zijn en op de ze wijze zult u uw gezin toch kunnen verblijden met warme maaltijden in een wip! Denk hiérbij vooral eens aan de geurige AH-soepen: de Condé- en de groente soep, al wie, beladen met trek, van buiten komt zal stellig waardering hebben voor zo'n stevig soepje! Ook Koen Visser zal u daarbij uitstekend van pas komen met de ferme blikken Nasi en Bami (denkt u aan sam bal en wat pittige sausjes in de provisiekast?). Ook Struik weet u te ver blijden met voortreffelijke maaltijden uit het pak (met de ragout in het blik) waar door u zich in precies 10 mi nuten om de dis kunt scha ren (want meer tijd om dit heerlijks klaar te maken hebt u werkelijk niet nodig). Wilt u aan datgene dat u kant-en-klaar wilt warmen, een persoonlijke noot geven, hak dan van tevoren eens een betamelijke hoeveelheid peterselie fijn, pak dit in een stuk aluminium en leg het in koelkast, het blijft dagen lang goed en u fleurt uw ge rechten er heel plezierig mee op. Datzelfde doen ook een stukje verse boter, van het vuur toegevoegd (wat men een „smaak-verfijnertje" kan noemen) en op de ge- eigende groenten wat noot muskaat of een snuifje tijm dan wel wat laurierpoeder. De geregelde gebruiksters van Norica weten wel dat deze gerechten in een einde loze variatie verkrijgbaar zijn, zorg dat u de nodige pakken in voorraad hebt en vergeet vooral ook niet de blikken met vlees van A.H. zoals de overheerlijke ham burgers die iedere maaltijd zullen opluisteren! gewassen en afgedroogde ci troen. Daarna perst u de ci troen uit. U wrijft de frambozen die tegenwoordig voor ons ge mak zonder steeltjes aan de markt komen door een fijne zeef. Meng de frambozenpuree, de klontjes suiker en het citroen sap door elkaar en giet er het inmiddels kokende water op. Laat de drank niet alleen goed afkoelen, maar zet ze als ze helemaal koud is geworden in de koelkast, zodat u ze werke lijk goed koud kunt serveren. Giet de drank in de glazen en doe in ieder glas een paar mooie aardbeien, ontsteeld, ge wassen en uitgelekt. Ik zou me voor de volwas senen bij feestelijke gelegenhe den er ook nog wel een scheut je kirsch wasser in voor kunnen stellen! U hebt er voor nodig een liter witte wijn, 250 gram kristal suiker, 2 citroenen, 1 portglas kirschwasser en 1 fles spuitwa ter .(goed koolzuurhoudend). U voegt de suiker bij de wijn evenals 1 citroen die u in dunne schijfjes hebt gesneden, het kirschwasser en het spuitwater. U giet dat alles goed door een zeef en u drukt de schijfjes ci troen daarbij uit. U serveert de ze drank met een blokje ijs in het glas en voegt er een schijf je citroen bij. Dit is bijzonder verfrissend en een best drankje als u met vrienden en magen een gezellige avond wilt door brengen! In twintig minuten kunt u de verrukkelijkste gevulde toma ten serveren. 'U vult ze met .een mengsel van ham in blok jes gespeden,, gesnedeu^chgm- pignons uit blik die u natuur lijk goed hebt uit laten lekken, zout en vers gemalen peper naar smaak (en tomaten kun nen op dat gebied nog al wat hebben) en een of meer los geklopte eieren, afhankelijk van het aantal tomaten dat u vullen wilt. U snijdt het kapje van de gewassen tomaten, u verwij dert vocht en pitten en de har de kernu vult ze met boven staand mengsel, zet ze in een beboterde vuurvaste schotel, legt op iedere tomaat een klein kluitje boter en zet ze geduren de een kwartier in de oven. Geef er aardappelpuree bij die u, terwijl de tomaten in de oven staan, bereidt van een pak Nutricia aardappelpuree- vlokken of zorg voor een heel fijn knapperig Frans stokbrood en iedereen zal er duim en vin gers bij opeten! Meng de bloem door de boter in de koekepan, zorg dat er geen klontjes in komen en voeg er onder voort durend roe ren het sinaasappelsap en de geraspte schil bij. Mocht u de saus niet voldoende vinden en mogelijk iets te dik dan voegt u er zoveel water bij dat een volmaakt fluwelige saus ver kregen wordt De tweede sinaasappel schilt u zodanig dat de vrucht zonder enige huid overblijft en die snijdt u met een zeer scherp mes in schijven waar u dan ook nog even de eventuele pitten uit verwijdert. Leg de schnitzels nog even in de pan terug, serveer ze op een verwarmde schaal, giet de saus erover en leg op iedere schnit zel een schijf sinaasappel. Héérlijk met asperges, vers of uit blik, met worteltjes fijn-fijn, met peultjes en geef er dan verder gebakken aardappeltjes bij. Alles bij elkaar vergt dit ge recht zo'n 20 minuten. U hebt er behalve de plakken lever, voor nodig: een gebon den witte saus, mosterd en wat geknipte bieslook. De berei dingstijd is kort omdat er te genwoordig van Hero een uit stekende gebonden witte saus in blik verkrijgbaar is. Lever vraagt slechts een kor te baktijd, in totaal een kwar tier voor beide kanten samen. Zodra de lever aan beide zijden gekleurd is in de boter, strooit u er wat zout en vers gemalen peper over en terwijl de plak ken zachtjes gaan sudderen, maakt u het blikje saus open, u zet de mosterdpot (alweer smaakt de Franse witte wijn mosterd hier het beste bij) klaar en u knipt een aangename hoeveelheid bieslook fijn. Warm de saus, laat ze net niet aan de kook komen, roer er mosterd naar smaak door en de bieslook. Leg de le- verplakken op een verwarmde schaal, roer de witte saus door de braadboter in de pan en giet onmiddellijk deze geurige zeer smakelijke saus over de lever. Uitstekend met macaroni, in tussen snel gekookt en van een stukje boter voorzien plus een komkommersla die u hebt aan gemaakt met de komkommer slasaus van Duyvis. In een kwartier kunt op deze wijze een buitengewoon smakelijk en gezond hoofdgerecht opdissen waar uw huisgenoten u stel lig om zullen loven en prijzen! Maakt u er voor alle zekerheid niet te weinig van Vier lamskoteletten op deze manier (een zeer smakelijke) klaargemaakt, vergen in totaal 20 minuten van uw kostbare tijd. U wrijft de koteletjes aan beide zijden in met Franse wit te wijnmosterd en u bakt ze aan beide kanten goudbruin in bo ter. U rekent voor iedere kant een minuut of acht. Leg de ko teletjes op een verwarmde scho tel en giet een glas droge witte wijn bij de braadboter in de koekepan. Breng al roerende de saus precies aan de kook en giet hem over de klaarstaande ko teletjes. Geeft u er eens in de schil gekookte nieuwe aardap peltjes bij, die hebben zo'n heer lijke smaak. U pelt ze, voor ziet ze van wat zout, schudt ze door een heel klein beetje ge smolten boter en bestrooit ze met wat gehakte peterselie. The secret of Schweppes is in the bottle. INDIAN TONIC SODA «GINGER ALE (Sweet and Dry) Ook de biefstuk tartaar be hoort tot de snel klaar te ma ken lekkernijen. U moet dan geen „filet Americain" kopen want die is al, naar des slagers smaak, voorzien van wat krui derijen, terwijl het juist zo leuk is om naar eigen smaak en in zicht te werk te gaan. Neem een schotel, bij voor keur groot en rond en bedek die met een bedje van mooie knapperige slabladen. In het midden deponeert u dan op fraaie wijze de biefstuk tartaar als een ronde ietwat afgeplatte bol. In die bol maak u een kuiltje en daarin gaat een eier dooier. (Het eiwit kunt u mo gelijk in een toetje verwerken). Om de biefstuk tartaar groe peert u, in bergjes, de volgende ingrediënten: zeer fijn gehakte ui, fijn gehakte peterselie, wat kappertjes, fijn gesnipperde augurkjes, een klein staniol bakje (piepklein) met wat rode paprikapoeder, eentje mét vers gemalen peper en eentje met een beetje zout. Zet bovendien een flesje olie op tafel naar keuze: gewo ne dan wel maïsolie of zonnebloem olie. En nu doet u het volgen de: neemt de dooier uit het kuiltje met een lepel, giet er een klein beetje olie over en mengt beide dingen met een vork goed door elkaar. Dit mengsel werkt u door de tar taar met de vork en u zout en pepert naar smaak, terwijl u van alle andere ingrediënten er net zoveel door doet als u lijkt Het resultaat is een bijzonder smeuïg hapje, dat pikant smaakt en waarvan de geur alleen al u doet watertanden! Geef er toost en boter bij en u hebt een voortreffelijk en feestelijk lunchgerecht. Er zijn mensen die deze tar- taar met frites en een gemeng- de sla combineren tot het hoofd-; gerecht van de maaltijd, die dan met een soepje vooraf en een of ahder toetje zeker in de smaak' zal vallen. De derde mogelijkheid is dat u de tartaar in kleine bergjes op beboterde piepkleine vier kante toostjes deponeert en er op die manier een snackje bij de borrel van maakt. (Bijzon der goed bij ons jonge of oude vaderlandse drankje)! Maar hoe u de tartaar ook serveert, het klaarmaken er- 1 van kost u vijf minuten, het opmaken van de schotel wel licht een minuut of tien. Niet veel voor zo'n beste genieting! - *j

Allerhande | 1971 | | pagina 9