Zonder kunstmest zou de wijn over brood mens van honger sterven Nederlandse huisvrouw doet aardappelen AH: Klare nu meer met li vers bier KUNSTMEST: EEN VLOEK OF EEN ZEGEN? Bij AH-aardappelen verliest men alléén de schil r BETZeSTIEWOMERD>s. ALLERHANDE JUNI OER6EEET/G BOOR\ LAAAR VOORM/J BLUF JE BEN DRUKTE- V AOAKER. (ZE6,ALSJUN6U\ EERST EENS FAT- I SO EN LUK JE BAAR ÜETKNJPPEN J door Louis Sinner 7V7ATUURLIJK op het ech- I 1 teonvervalste platteland heerst er een voldragen harmo nie tussen flora en fauna: de hond bewaakt hof en erfde kat houdt de muizen uit de ko renschuur en niemand loopt el kaar in de weg. Maar op ons platteland dat meer dient om ons leven wat levende franje te geven dan om te buigen voor de ijzeren wetten der natuur, dreigt er een doorlopende bot sing tussen het dier en de flora in de achtertuintjes die met veel zorg wordt gekoesterd In onze landelijke gemeen schap zijn er twee streng ge scheiden partijen. De ene groep mint de flora ten zeerste. De lange winteravonden worden bekort met het bestuderen van kleurrijke gidsen en andere in formatiebronnen, waaruit valt te leren hoe de mooiste bloem perken, de gladste gazons, ja zelfs hoe verbluffende rots tuintjes al dan niet met water partijen, binnen het bereik van ieder achtertuintje liggen als men er maar wat moeite voor wil doen. De vorst is de grond dan ook nog niet uit, of de tuin wordt het nijvere arbeïd&ëld van gravende, zaaiende en snoeiende natuurminnaressen, want het zijn meestal de vrou wen die hun koesterende han den over de tuin laten weiden. DE ANDERE groep heeft in de levende natuur voor Het Dier gekozen. De trouwe hondde speelse poes, het par mantige konijn en zelfs het edele paard vormen bronnen van diepbevredigende relaties tussen Mens en Dier. En uiter- raard: wie het voorrecht heeft om plattelander te zijn, gaat natuurlijk niet met zijn hond aan een lijntje de dijk op. Kan een beest in een dergelijke ge bondenheid zichzelf ontplooien? Welaan dan! Maar even begrij pelijk is ook de smart van de tuinierende partij als de hond zijn noodzakelijke boodschap uitgerekend bezorgt in een pas met veel zweet en fantasie ge ordend perk, waar de verse turfmolm nog de stille getuige is ban de toewijding die aan het karwei ten grondslag heeft gelegen. Met katten is het nog erger want die hebben de on bedwingbare gewoonte om na gedane arbeid het resultaat krachtdadig onder te graven, waarbij de stomme dieren zich niet in het minst laten .remmen door pas-geplante viooltjes of een nog wankel sierboompje dat eerst na voldoende rust tot stevige wasdom kan geraken,. Nu bestaat er een geheimzin nige, wetenschappelijk nog weinig onderzochte natuurwet: huisdieren tonen altijd een zeer grote voorliefde voor terreinen waar hun aanwezigheid het minst op prijs wordt gesteld. In een huizenblokje zullen zeven tuinbezitters zeggen: „Ach, laat dat beest toch", maar Het Beest rent hardnekkig telkens naar die ene tuin waarvan de eigenaresse bij zijn komst in het diepst van haar natuurmih- nende ziel wordt getroffen. Als redelijk wezen dat aansprake lijk wordt gesteld voor de ge dragingen van het redeloze dier, sta je dan volkomen machteloos, als de bedroefde tuinversierster voortdurend en met stijgend verwijt in haar stem komt informeren, waarom die hond het nu steeds uitgere kend in haar rozentuintje moet doen. ER was bij ons over dit jaar lijks terugkerende pro bleem al meer dan eens diep gaand gesproken, zelfs met de Volksvertegenwoordigers die geprest werden het vraagstuk in de raadzaal ter sprake te brengen. Maar het kwam er niet van, want zelfs onze radi cale politici zeiden: „Ik ga in de raad niet over hondehopen praten als ik niet met een dui delijk plan kan komen" en dat plan ontbrak, althans tot voor kort. Toen de lokkende lentezon tot grootse daden ging inspire ren kwam iemand op de ver lossende gedachte om een afge past stukje dijk aan te wijzen. Aan de lijn zouden de honden daarheen worden geleid en hadden de stomme dieren hun plicht gedaan dan kon men verder de teugels laten vieren. Iedereen geestdriftig en na korte tijd was het duidelijk aan het stukje dijk te merken: ner gens tierde het gras weliger. Maar nu enkele dagen geleden! Een jeugdige buurgenoot leidde een zware boxer naar het stuk je dijk en zijn hoeder bond hem vol gemeenschapszin op het hart: „Je houdt hem aan de lijn tot hij wat heeft gedaan". Nu, dat dééd het knaapje, ook toen de boxer op het veldje onverwacht een relatie ont waarde en zich pijlsnel voor een hernieuwde kennismaking naar de soortgenoot begaf. Het knaapje verloor door de ru.k aan de lijn het evenwicht, maar gedachte het moederlijk vermaan, hield hij de lijn ste nig vast, zodat hij enkele me ters door het malse en overma tig bemeste gras werd gesleurd. Zijn eigen moeder herkende hem niet, toen hij zich kort daarop bij haar meldde en de buren moeten de gemeentelijke dienst van openbarewerken hebben gebeld omdat men dacht dat een rioolbuis het had begeven. Neenmaakt u zich nou niet ongerust: we komen er best uit. Er wordt nu aan een schema gewerkt om regelmatig te ver weiden en aan dat jongetje is al bijna niets meer te bespeu ren. Broodverkoop geschiedt in Nederland steeds meer via het zg. "derde kanaal", wat zeggen wil dat het door anderen dan de bakker aan de man gebracht wordt. In totaal neemt die wij ze van verkoop al 15 procent voor z'n rekening. De AH-bakkerij in Zwanen burg is een continubedrijf, vol ledig' ingericht op de vraag naar tvers brood door het ko pend publiek. Men heeft de be schikking over een eigen „versdienst"die dagelijks alle filialen bedient. In totaal 24 route-auto's rijden iedere werkdag langs 168 vestigingen die voor negen uur 's morgens met vers brood bevoorraad zijn. Want. er wordt iedere nacht ge bakken in Zwanenburg De huisvrouw die bij ontbijt of lunch knappende kadetjes op taf el brengt uit de AH-Super- Mart zal er niet bij stil staan. Toch komen die broodjes uit een exclusieve „broodstraat" van bijna 100 meter lengte, een volautomatische kleinbroodlijn met een capaciteit van 24000 mini-broodjes of 12000 puntjes of kadetten per uur. Het hele bakproces, vanaf het deegstadium tot op het mo ment dat het eindprodukt over- vers in de verpakking glijdt, geschiedt zonder dat ook maar een bakker die artikelen met de handen heeft aangeraakt. 33e machine heeft al die taken overgenomen. Voor die imposante produktie van tienduizenden kleine broodjes per dag zijn slechts een half dozijn bakkers nodig die toezicht houden óp die zelf denkende machine. Nergens in Europa vindt men een derge lijke apparatuur met een oven die alleen al 35 meter lang is. Advertentie want aïïe waar is naar zijn geld! KUNSTMEST In de baaierd van we reldproblemen die soms het voortbestaan van de mens heid bedreigen, richt de kritiek tegen de bestaande samenleving zich sinds en kele jaren bijzonder sterk op de voeding van de mens. Allereerst is er het afzich telijke vraagstuk van de wereldhonger: tweederde deel van de mensheid krijgt verkeerd of te wei nig voedsel. In de gebieden waar voedsel in overvloed aan wezig is, worden weer an dere problemen gemeld: het voedsel wordt zodanig gekweekt en verwerkt dat in de gebieden van over vloed de mens bezig is zich langzaam maar zeker te vergiftigen. Bovendien kan de manier waarop het voedsel wordt verspreid de verpakking de aarde dusdanig vervuilen dat over enige tijd menswaar dig leven niet meer moge lijk zal zijn. Een reden voor de redak- tie van AlierHande de kri tiek op knnstbemesting, moderne bestrijdingsmid delen en conserveringsmid delen aan deskundigen op dit gebied voor te leggen, In dit eerste artikel een ge sprek met Prof. Dr. A. C. Schuifelen over kunstmest. nu niet alleen in beugelflessen maat ook in pijpjes (nog niet in alle filialen vetkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 Eet Nederland werkelijk ke van zegt men bij Meijer in minder aardappels? Geen spra- Swifterbant. DAT WETEN VELEN: ieder jaar neemt in dit land de totale broodconsumptie af, jaarlijks eten alle Nederlanders twee procent minder brood dan in de voorafgaande twaalf maanden- Maar dat weten weinigen: in ons land behoort Albert Heijn tot de grootste tien broodfabrieken. En in het Noordhollandse Zwanenburg heeft AH de beschikking over een volautomatische kleinbroodlijn die enig in 't land en de grootste van heel Europa is. In AH's eigen warme bak kerij zegt men dan ook: „Wij willen klare w ij n over brood schenken. Er bestaan toch nog bij het kopend publiek te veel misverstanden over. Neem nu de broodsoorten die in onze vestigingen verkocht worden. Hoe langer hoe meer gaan we er toe over dat verpakte brood te voorzien van voor de klant begrijpelijke aanduidingen. Vermeld wordt hoe lang zo'n bakkerijprodukt vers blijft. Dat is een extra bescherming voor de huisvrouw. Zij zelf kan aflezen of ze inderdaad vers brood in handen heeft. De praktijk bewijst dat de consu ment die garantie bijzonder op prijs stelt. Overigens: niet de bakkerij, maar het laborato rium maakt uit welk brood vers is. Voortdurend worden zorgvuldige proeven genomen. Juist nu "het grote publiek min der brood eet, is de kwaliteit van het grootste belang. Men wil beter brood op tafel brengen en denkt dan in de eerste plaats aan de versheid. Een belangrijke rol speelt ook de prijs. AH-brood uit eigen bakkerij is voordeliger. .{Voorbeelden: verpakt gesne den brood dat een weekend lang vers blijft (USA-wit noemt AH dat) kost maar 100 cent, zes kadetten kosten 75 cent en dat betaalt men ook voor zes krentenbollen. Van grote invloed op de prijsbe paling: het feit dat de klant die bakkerij-artikelen zelf komt halen. Bezorgkosten hoeven er dus niet in verre kend te worden. Is brood niet het belang rijkste artikel uit het totale as sortiment in SuperMarts en ZB's, die eerste levensbehoefte neemt toch een vooraanstaande plaats in. Alleen al in de „wit-sector" komen de volgende typen voor: „normaal" witbrood, veredeld wit, lang vers blijvend wit. Krentebrood is ook voorhan den in allerlei soorten. Het „standaard" krentebrood, kren tebrood met spijs, rozijnen ca kebrood, gemberbrood, kren- tensloffen, vruchten stoeten en vergeet ook de handgevormde krentenstoet in diverse uitvoe ringen niet. Of de populaire Duivenkaters. Voor hoogtijda gen is er in deze sektor het feestbrood: Weihnachtstollen en Paasbroden. Voor liefhebbers van klein brood zijn er de bekende punt jes en kadetjes, maar ook d.e mini-kadetten voor klanten met een bescheiden eetlust. Daarvan gaan er twaalf in een (plastic)zak. Een rijstebrijberg aan brood komt uit de fabriek in Zwanen burg: als een veredelde krente- bol is er het vruchtenbroodje, dan is er nog Tijgerbrood en een compleet assortiment aan bruin brood en luxe wit als Frans stokbrood. Bij die bijzon dere broodsoorten vallen op de witte en bruine stoeten, de wit te en bruine Amsterdamse snij ders, Frans "water" en casino. In bruin is er het standaard bruin, het Tarvo en het grove Boerenbruin. DE roep om het menselijk leefmilieu te beschermen heeft in de rijke landen de overheid al zichtbaar be reikt. In de laatste verkiezingscampagnes is opnieuw gebleken dat milieuhygiëne een begrip is geworden, dat door geen enkele politicus en bestuurder meer ver onachtzaamd kan worden. Vlak naast de strijd om het milieu te beschermen, ligt het streven om het voedsel zo goed en zo veilig mo gelijk te produceren. Groeiende groe pen mensen gaan zich afvragen of men ongeremd kan doorgaan met kunstmatige bemesting van akker en met het gebruik van antibiotica. Er zijn al vrij veel mensen die het vertrouwen in deze vorm van akker bouw hebben opgezegd en die zijn gaan ijveren voor biologisch-dyna- misch voedsel: voedsel dat is ge kweekt op grond die slechts met na tuurlijke mest wordt gemengd en dat op geen enkele manier met antibioti ca in aanraking is geweest. WAARHEID De waarschuwingen tegen milieu- verontreining en tegen bepaalde ver- edelingsmethoden hebben vaak een grote kern van waarheid. Bij een wetenschappelijke toets blijft er ech ter van de waarschuwing tegen het gebruik van kunstmest niet zo erg veel over. Prof. dr. A, C. Schuffelen, die sinds 1949 in Wageningen Bodemkunde en Bemestingsleer doceert, zegt: „Als er geen kunstmest was geweest, zou de mensheid van honger, zijn omgeko men en er is geen enkel redelijk ar gument te vinden dat tegen het ge bruik van kunstmest pleit". HONGERSNOOD Kunstmest is ongeveer een eeuw oud en komt voor in verschillende soorten zoals fosfaatmestst'offen, stikstofmeststoffen en kalimeststof fen. Voordat er kunstmest werd gebruikt behoefde er slechts de helft van het huidige aantal mensen te worden gevoed en zelfs voor de helft was hongers nood een bekend verschijnsel. In de ontwikkelingslanden komt hongers nood ook nu nog voor maar die zou anders dan een eeuw geleden voorkomen kunnen worden als men in de hongergebieden betere land bouwmethoden zou toepassen. Door produktveredeliiug en door kunstmest kan thans een hectare bouwland dertig mensen voeden zo'n eeuw geleden bracht een hectare amper voldoende voor één mens op. Zou nu alle bescliikbare bouwland maximaal bebouwd worden dan zou de wereld voldoende voedsel geven voor twintig miljard mensen; dat is vijf maal meer dan er nu wonen. Prof. Schuffelen vertelt dat er nog nooit een wetenschappelijk bewijs is geleverd dat voedsel uit een bodem gemengd met kunstmest, minder goed zou zijn dan het zogeheten biolo- gisch-dynamische voedsel: „Gewas heeft bijvoorbeeld stikstof nodig en het is onbelangrijk of die stikstof uit de grond komt, of dat door de toevoe ging van kunstmest de plant stikstof kan opnemen. Het enige verschil is dat de stikstof, die direct uit de grond komt. de plant geleidelijker bereikt dan de stikstof via de kunstmest. De ze snellere toevoer heeft echter geen gevolgen voor de plant. Er is slechts één gevaar: als men te veel kunstmest gebruikt of als men de kunstmest te laat aan de bodem toevoegt. Dan kunnen er in uitzonde ringsgevallen onharmonische gewas sen groeien, die enig ongemak kun nen veroorzaken bij kleine kinderen, zonder dat dit op wat voor manier dan ook schadelijke gevolgen kan heb ben". Prof. Schuffelen meent dat de weerstand tegen het gebruik van kunstmest voortkomt uit een soort geloof: het verlangen naar de pure, onbesmette natuur. Hij heeft daar geen enkel bezwaar tegen: ffAls men het blologiach-dynamlsoh voedsel lekker vindt, moet men het kweken en opeten, maar men moet niet propageren dat het beter is. dat is niet alleen wetenschappelijk onjuist, het is ook gevaarlijk, want alleen met -kunstmest zal men ooit de wereldhonger doeltreffend kun nen bestrijden". MILIEU- VERONTREINIGING Laatste vraag aan prof. Schuffelen: „Veroorzaakt de produktie van kunstmest niet grote milieuverontrei niging?" „Berekend naar de milieuverontrei niging van produkties, die minder be langrijk zijn voor de mensheid, is de milieuverontreiniging bij de produk tie van kunstmest gering. Aandacht verdient zeker wel dat de uit de ak kers losgekomen kunstmest het op pervlaktewater kan verontreinigen waardoor het biologisch evenwicht in sloten en plassen kan worden ver stoord. Maar daar is wat aan te doen, evenals aan de luchtverontreiniging, veroorzaakt door de produktie van luchtstikstofbinding. Maar dat is alleen maar een kwes tie van geld. De technische middelen om deze verontreiniging tegen te gaan zijn voorhanden, maar ze zijn soms kostbaar. Het zal voor een be langrijk deel aan de overheid liggen of deze kostbare technische voorzie ningen worden toegepast". (Advertentie) WAT'N MAFFENAAM. NOGAL} DIKDOENERIG, WDJEZEIF OOK NIET? IK B5BMU EENMAAL ZESTIENHONDERD VELLEN VAN DE BESTE KWALITEIT TOILETPAPIER )N MIJN PAK. DA 'S MEER DAN EEN ANDER. ZACBTAMD/GE BV6IENE UIT ZWEDEN. BABA BET ALTERNA TIEVE TOILETPAPIER. WEETJE WEL aangeven. In het nieuwe bedrijf van Meijer in de Flevopolder wordt de aardappel „op handen ge dragen" wassen worden ze ook nog in een zoutbad gedompeld. Dat gebeurt niet zonder reden, door -zo'n zoutbad ds men in- staat de zgn. glazen aardappelen er uit te halen. Die blijven namelijk drijven in het bad en zijn op die manier uiteraard gemakke lijk te signaleren. De eindselectie heeft plaats nadat de aardappelen weer ge wassen zijn, om de zoutsporen Seizoen De aardappel kent seizoenen^ in het najaar heeft de grote' aanvoer plaats, maar' in deze tijd van het jaar zijn de maga zijnen vrijwel leeg. Het wach ten is op de nieuwe aardappe len. Onr de' periode tussen oud en nieuw te overbruggen is men op import aangewezen. In Nederland worden vooral aard appelen uit Malta, Italië en Griekenland ingevoerd. Het meest populair zijn de aardap pels uit Malta. Wat, zegt men bij de N.V. Meijer, niet zo ver- wonderlijk is want die aardap pelen komen het meest overeen met onze graag gegeten bintjes. De aardappels uit Malta zijn gekweekt uit door Nederland aan dat gebied geleverde poot- aardappelen! Kwaliteitsgarantie De zeer vroege aardappelen (Doré) vinden ook aftrek, ntaar Albert Heijn stelt zich op het standpunt dat de nieuwe aard appelen in alle vestigingen in voldoende mate verkrijgbaar moeten zijn. Vandaar dat de nieuwe aardappelen pas geïn troduceerd worden ais een ge regelde aanvoer gegarandeerd is. Om de cliënt te informeren worden thans bij de zakjes aardappelen op rode „waar- schuwings"-memo's gedrukte aanwijzingen bijgesloten. Daar- Vakmanschap en goede zorg maakte volksvoedsel, de aardappel bjj AH tot een kwa liteitsartikel. in deelt AH mee dat het einde van het seizoen voor de Neder landse aardappelen nadert en dat medio mei de toevoer van malta-aardappelen begint. Hoever de AH-service in dit opzicht gaat: meege deeld wordt dat huisvrou wen die menen dat het af- valpercentage onder „oude" Nederlandse aardappelen bij het aflopen van dit sei zoen te hoog is, zonder meer gebruik kunnen maken van de onvoorwaardelijke kwa liteitsgarantie. NEDERLANDSE HUISVROUWEN kopen minder aard appelen, maar betekent doX dat de totale aardappel consumptie in Nederland werkelijk belangrijk daalt? Geen sprake van? zegt men bij de N.V. Meijer in Swifterbant, Flevopolder, leverancier van kwaliteitsaardappelen aan Albert Heijn. Direkteur Meijer: „Vroeger was het zo dat de huisvrouw als zij aardappelen kocht rijp en groen ge leverd kreeg. Er waren slechte exemplaren bij, er kleefden aardkluiten aan, er moest duchtig worden weggesneden. Maar kijk nu eens naar de klant die in een AH-SuperMart aardappelen koopt. In zo'n praktische plastic doorkijk-zak zitten 2,5 of 5 kilo goede aardappelen waarvan alleen maar de schil verwijderd moet worden. Gevolg: men kan ook bij een gelijke aardappelconsumptie met veel mm- d er toe. Aardappelen ondergaan in het bedrijf van Meijer in Swif terbant, dat negen juni officieel geopend wordt, een uitgebreide bewerking. Als ze van het land komen worden ze eerst droog- geblazen. Daarna worden ze gekoeld tot vijf graden (boven nul, uiteraard!) waarna Ze wor den opgeslagen in op een con stante temperatuur gehouden koelruimten. Zoutbad Zijn de aardappels aan ver werking toe, dan worden ze weer opgewarmd, gesorteerd en gewassen. Dat opwarmen ge schiedt tot een temperatuur van 15 a 20 graden. Na het kwijt te raken en dan kunnen ze als kleinverpakking naar de A.H.-vestigingen in Nederland. Al-bert. Heijn geeft op de plastic verpakkingen aan de achterzij de een aantal smakelijke aard appelrecepten. Voorts wordt iedere zak voorzien van een co dering, zodat A.H.-medewer- kers met een oogopslag kunnen vaststellen of het nog om wer kelijk verse aardappelen gaat. Geschilde aardappelen Meijer in Swifterbant het hoofdbedrijf staat in- het Zeeuwse Kruiningen bestu deert ook mogelijkheden om binnenkort geschilde aardappe len op de markt te brengen. Die zaak is nog in onderzoek. Veel huisvrouwen vinden aard appelen die al van hun schil ontdaan zijn veel gemakkelij ker. Maar, zegt men bij de N.V. Meijer in dc prijs gaat dat wel wat schelen. Nu is het ongeveer zo dat twintig procent van ieder kilo aardappelen aan ver lies door het schillen weggaat. Dat. moet gecompenseerd wor den. Daar komt bij dat geschilde aardappelen dc neiging hebben te verkleuren, ze gaan bruine tinten vertonen. Natuurlijk is daar wat tegen te doen, maar dan moeten chemische midde len gebruikt worden en de Keuringsdienst van Waren moet er dan de goedkeuring

Allerhande | 1971 | | pagina 7