Dit 20 jaar nieuwe Winkelomzet eerst boven opening van SuperMarts voor het Ijard Gewurztraminer vakantiekeus GEEF MU EEN La Douce France WERELDSTAD f44.- k 49 Hamburgers Gelderse Schijven Jaarverslag van Albert Heijn mi NS-Vakantie- dagtochten AH-wijn van de maand Ondanks allestoch naar Griekenland 8Dagen kris-hrasiwr Nederland Vlug klaar- erg lekker- niet (faiur Ch albert heijn Verliefd op Friesland Centrale slagerijen Nieuw distributiecentrum Omzet en winst Vooruitzichten voordelig uit met NS Verlies voor PMC Terecht Sherry en Montilla in liter flessen voordelig uit met NS 100 gram 100 gram vers bier Hand drukken Eerst proeven en dan pas bestellen 5 A ALLERHAM)E JUNI (Advertentie) Albert Heyn verwacht dit jaar 20 nieuwe SuperMarts te kunnen openen. Vorig jaar waren het er 17, zo blijkt uit het onlangs verschenen jaarverslag over 1970. De totale verkoopoppervlakte ondergaat jaar-op-jaar een forse uit breiding. In het verslagjaar nam de verkoopruimte toe met 16.310 m2 (of 13 procent) tot 139.640 m2. Uit de cijfers blijkt, dat er een flinke verschuiving aan de gang is van zgn. zelfbedieningszaken (die doorgaans alleen het kruidenierswaren-assortiment hebben) in de richting van SuperMarts (met een uitgebreider assortiment als groente en fruit, vers vlees en non food). In 1970 werden v,an de 244 zelfbedieningszaken. 22 gesloten, omdat er in de omgeving een SuperMart werd gevestigd of omdat de betreffende zaken qua oppervlakte en/of rentabi liteit niet meer aan de minimum eisen voldeden. Aan het eind van het jaar beschikte AH over 387 winkelfilialen. De stijging van de verkoopoppervlakte zal dit jaar een extra impuls krij gen door de opening van twee zelfbedieningswarenhuizen (in Vlissingen en Leeuwarden), waarvan de eerste Miro reeds in gebruik is. In het jaarverslag wordt meegedeeld, dat de overblij vende zelfbedieningszaken indien de oppervlakte het toe laat ook een beperkt assorti ment groenten en fruit en vers vlees gaan voeren. Deze filialen hebben echter een te geringe oppervlakte om een eigen sla gerij te kunnen onderbrengen en zij zullen - daarom moeten worden bevoorraad met cen traal voorverpakt vers vlees. Met het oog daarop zal Al- bert Heijn naast de reeds in bedrijf zijnde centrale slage rijen in Amsterdam en Maars- sen ook op andere plaatsen in het land tot vestiging van centrale slagerijen overgaan. Ook in ander opzicht wordt 1971 voor Albert Heijn een jaar vol activiteiten. In Tilburg wordt in oktober een nieuw, modern distributiecentrum in gebruik genomen, voor de opzet waarvan een speciale studie van de goederenstromen in de VS werd gemaakt. Met de bouw van dit grote DC is een bedrag van ca. ƒ20 miljoen ge moeid. Voorts is begin van dit jaar een nieuwe Albert's Corner ge opend, waarmee het aantal ves tigingen van Albert Heijn Res taurants nv op 20 komt. Boven dien zal een begin worden ge maakt met de opening van een serie McDonald's restaurants kleine eetgelegenheden met een beperkte, gespecialiseerde me nukaart voor een „snelle hap" of om mee te nemen voor on derweg of thuis. Een andere mijlpaal in de AH-geschiedenis wordt de in gebruikneming van een nieuw, 17 verdiepingen tellend hoofd kantoor in Zaandam. De omzet van Albert Heijn steeg in 1970 met ƒ133 miljoen tot ƒ1.163 miljoen, een toene ming van 12,9 pet tegen het jaar daarvoor met 16 pet. De nettowinst van ƒ17.360.000, dat is ƒ1.204.000 (of 7.5 pet.) meer dan in 1969. In relatie tot de omzet daalde de nettowinst evenwel van 1.57 tot 1.49 pet. Ook de stijging van het exploitatie-resultaat in re latie tot de omzet daalde. Van de totale omzet kwam het grootste deel uit het win kelbedrijf, nl. 1.084 miljoen (tegen ƒ953 miljoen in 1969), waarmee deze omzet voor het eerst in de geschiedenis van Albert Heijn boven het miljard kwam. De stijging komt neer op 13,8 pet. (tegen 17.7 pet. in Het prijspeil van het door AH gevoerde artikelenpakket steeg gemiddeld met ca. 3.5 pet., dat is minder dan het landelijke cijfer van de stij ging der kosten van levens onderhoud. Het aantal personeelsleden omvatte aan het eind van het jaar 10.829 personen, met een dienstverband van 15 uur of meer per week. Daarnaast heeft AH nog ruim 7.000 mede werkers die korter werken. „Er is", aldus het jaarverslag, „een duidelijke tendens waarneem baar tot meer belangstelling voor part-time betrekkingen, o.a. bij de gehuwde vrouw. Dit brengt een verschuiving met zich van langere naar kortere dienstverbanden". Teneinde de slagvaardigheid van het concern te vergroten werd besloten de activiteiten te groeperen in negen afzonderlij ke werkmaatschappijen. Het jaarverslag is voorzichtig optimistisch over de verdere gang van zaken in het bedrijf. Verwacht wordt dat omzet en winst dit jaar niet lager zullen zijn dan in 1970, maar veel hangt af van een aantal onze kere factoren, zoals de stijging van de loonkosten. In dit verband wordt o.m. opgemerkt, dat Albert Heijn de bouw van zelfbe dieningswarenhuizen in sneller tempo zou willen realiseren, maar dat bij het verwerven van vesti- gingspunten nog dikwijls wordt gestoten op verouder de gedachten ten aanzien van de moderne distributie. Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven, Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de "brochure Vakantiedag tochten op de stations. Albert Heijn's Premie- van-de-Maand-Club heeft 1970 met een verlies moe ten afsluiten omdat het evenals in 1969 niet mo gelijk was een deel van de gestegen kosten door te be rekenen. Ook de omzet was wat lager, maar dat was een gevolg van het feit dat er minder dure artikelen werden verkocht en meer lager geprijsde premies. recht hebben hun naam ..aan het etiket" te veroinden. Slechts hier en daar gebeurt dat; de Elzasser vindt, dat zijn druivenrassen bekend g?iio-.;g Het woord „vakantie" ligt in deze tijd op welhaast ieders lippen en stel nu voor, dat uw plannen u in de buurt van Straatsburg zouden brengen. Moment even, dan zijn we in de buurt van de Elzas en dat wil zeggen; verrukke lijke dorpjes, waar men Frans èn Duits spreekt en waar men weet, wat een goed glas wijn betekent. Want wijn wordt ook in Oost Frankrijk als een ernstige zaak beschouwd en men heeft er al lang geleden zes „cépages no bles" (nobele wjjnstoktypen) aangewezen. Een van die zes is de Gewurztramincr, nu in juni bjj AH de „Wijn van de maand". De streek, waar de Etvas- wijnen vandaan komen, .s niet eens zo groot; zeventig ff"ome- ter lang en vijf kilometer breed. Het is het gebied, dat wisselend bij Frankrijk en Duitsland behoorde. He'c gebied van de kalksteen en het graniet, dat zich bijzonder eigent voor fijne witte wijnen. Het is de streek van de Route des Vins, die iets westelijk van Straats burg bij Markenheim begint en zich dan van dorp naar dorp verder slingert tot aan Thann in het zuiden. En de Elzasser noemt '.zijn wijnen naar het dxuiveiv:as, hoewel bijna tachtig dorpen het Sinds kort zijn in alle A.H.-filialen twee populai re dranken ook in liter flessen geïntroduceerd. Het zijn de bijzonder veel ver kochte Pale Sherry 887 en de Montilla, beide in een zeer lage prijsklasse. Naast de literflessen blijven de Pale Sherry 887 en Montil la ook in 75 cl te koop. v T/oor mn werk aa ik i - f J JHGENLIJK werk en leef ik volkomen tegen de draad in. Ik reis door de wereld om materiaal te verzame len voor mijn radio-produkties en mijn weekbladarti kelen, ik prijs vakantie-gebieden aan, omdat ze dat wer kelijk verdienen, maar als ik zelf er tussenuit zou trek ken, werd het voor mij beslist een stad, en dan liefst een grote. Cruisen op een schip maakt mij na een dag al onrustig, een landschap doet mij heel gauw verlangen naar een druk stadscentrum. Gek natuurlijk, maar zo ben ik ingesteld. Het komt, geloof ik, omdat mensen en hun levenswijze mij meer boeien dan een berg, een meer of een zee. Ik vind dat wel mooi, ik kan er anderen over vertellen, maar zelf ge niet ik toch pas volop zodra ik weet dat in een stad een con cert of een toneelvoorstelling op mij wachten, of dat ik lek ker kan rondslenteren tussen mij onbekende mensen. Welke steden ik dan zou kie zen? Het zijn er voorlopig vijf, allemaal in Europa, want ik heb een uitgesproken hekel aan steden in Amerika, noord zowel als zuid. Ik voel me ook helemaal Europeaan, ik houd niet van de Amerikaanse men taliteit en ken de levensopvat tingen in andere werelddelen niet voldoende om een oor- deel te bepalen. Neen, ik ben gelukkig in Londen, Wenen, Helsinki, Ro me, Lissabon. Ieder van die steden heeft iets, dat mij om een persoonlijke manier boeit: de mensen allereerst, dan thea ter, muziek, bouwkunst, uit gaansleven. Parijs is er niet bij en ik weet ook waarom niet. Ik houd ervan om in een stad als het ware opgenomen te worden, tijdelijk er burger van te zijn. Dat lukt mij nooit in Parijs. Ilc vind die stad ge woon te opdringerig, ik ver zet me er voortdurend tegen het gedragspatroon. Londen vindt mij helemaal niet be langrijk en laat me gewoon op mijn manier relaxen. We nen geeft me enorm veel to neel en muziek. Helsinki is de stad van de goede vrienden, die me thuis opnemen. Rome is de stad van het slenteren, liefst met voorbij gaan aan het VatiCaan. Lissa bon heeft in het Alfama- kwartier een Portugese Jor- daan met verrukkelijke Fado- zangers. O ja, ik ben toch ook wel gek op Jeruzalem. Eigen lijk op nog meer steden in de wereld TOM BOUWS. Producer K.R.O.-radio, toeristisch redacteur „Accent", do cent School voor Toeris tische Vorming in Breda. "J/oor m'n werk ga ik waarheen ik word ge stuurd, in mijn vakantie mag ik het zelf zeggen. En ik zeg al jarenlang het zelfde: Frankrijk. Voor mij is dat een land waarop je nooit uitgekeken en ge studeerd raakt. Ik werk het systematisch af, hoewél het aantal plaatsen dat voor een reprise in aanmerking komt steeds toeneemt. Dat geldt in de eerste plaats voor Parijs, waar ik eigenlijk elk jaar op zijn minst een week voor mijn plezier ben. Maar dat is wel een inspannend soort ontspanning, al was ik althans voor mijn eigen rekening nog nooit in de Folies-bergère en in het Lido. Wel in club Plein Vent, waar ze in een keldertje aan de Rue Descartes de mooiste gitaren uit de héle wereld laten horen, of in een cafeetje op het lie Saint-Louis waar veelbe lovende jonge meisjes en- jongens hun eerste scher mutselingen met het chan son volvoeren en die be loften nog vaak houden ook. Voor mijn rust trek ik liever weer naar Anjou, het kalmerende landschap langs de Loire. Geen groot se bergmassieven en geen achtste wereldwonderen. Wel platanen en populie ren die de heuvels en hel lingen markeren waarop je ineens een verweesd en verwaaid windmolentje ontdekt. Mijn beste vakantiemo menten: een middag dom melen in de schaduw van de Abdij van Solesmes, al acht eeuwen spiegelend in het water van de Sarthe, of een droge witte Anjou- wijn drinken in een café tuin in Beaulieu-sur-Layon, 's morgens om tien uur. Joop Bartman Toeristisch redacteur van de Stem Als je vermoeid raakt van al het wandelen langs de tien tallen mooie plekjes is het een weldaad je dorst te kunnen lessen aan dit fonteintje in Lissabon (Advertentie) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. Een hamburger is gemaakt van speciaal gekruid rundvlees, gepaneerd en zo klaar voor de pan. Heerlijk op een broodje met een augurkje en wat tomatenketchup. 59 1 li. i ,i ii - li. Aanbiedingen van 8 tfm IS Juni. 'POCH maar wéér naar Griekenland dit jaar! Want hoe vaak je het land ook bezoekt, genoeg krjjg je er nooit van, althans niet als toerist. De oorzaak daarvan? Erziin er vele. maar de belangrijkste blijft toch wel de sfeer. Waar- vind ie die zo als in de verstilde hagelwitte dorpen aan de Egeïsche Zee, als op de ruïnes van Delfi, Mykene, Co- rinthe, Olympia, waar zich nog het Griekenland van vroeger aan de fantasie opdringt, als in de duizend-en-één vissers plaatsjes, waar je in de res taurantjes samen met de kok in de keuken je maaltijd mag samenstellen, als in Metropool Athene, die je niet kan nala ten steeds opnieuw weer en kele dagen te bezoeken, al was het alleen maar om 's avonds met een goed glas wijn wat te dromen aan de voet van de Akropolis, als het ruige land schap van de Peleponnesos, waar je kilometers lang soms geen mens ontmoet, behalve misschien een schaapherder, die plotseling met ziin kudde, vriendelijk excuses roepend, de weg verspert? Dat zijn charmes, die het land voor mij als vakantie land een duidelijk pré geven. Temeer omdat ze nog niet zijn aangetast door joelend mas- sa-toerisme. Weliswaar groeit die stroom de laatste jaren weer, maar ze blijft gelukkig grotendeels beperkt tot een trek naar Rhodoa en Korfoe. Het (Advertentie) vasteland van Griekenland en vooral de Peleponnesos is er nog echt voor de individuele vakantie vierende toerist, die niet gestoord door bussen vol pretzoekers rustig, te midden van de Grieken, op het dorpsterras zijn soüvlakia wil eten of samen met de dorpspope het glas ouzo wil heffen. Griekenland biedt daarvoor nog alle ruimte, ijieer dan vele andere landen in de rij van vakantiedorado's. Voor wie die charmes zoekt en er ook van weet te genie ten, wie zich niet wil beperken tot lui liggen op heet strand (er valt zoveel anders te doen) is Griekenland een land, dat men telkens opnieuw wil be zoeken. Ondanks de afstand en ondanks de kolonels D. RINGLEVER Toeristisch Redacteur van De Rotterdammer. su niet alleen in beugelflessen maat ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld! ALS half Nederland voor een vakantie naar het bui tenland trekt en de Duit sers vredelievend weer on ze kust bezetten, duik ik onder in het Friese meren gebied. Niet dat ik wat tegen bui tenlandse reizen heb. Dat zou ook wat vreemd zijn voor ie mand wiens werk het is de mensen voor te lichten over vreemde landen. En elk land is altijd wel een bezoek waard. Maar ik vind het een groot bezwaar dat we allemaal zo nodig gelijktijdig de grens over moeten, door school- en fabrieksvakanties gedwongen. De wegen en luchthavens ra ken verstopt. En van het buitenland, zoals ik dat van buiten het seizoen ken, blijft meestal niets meer over. Je ontmoet dezelfde mensen als in de Amsterdamse Kalver- straat. Aan een bezoek aan een Nederlandse kolonie aan de Spaanse kust houd je hooguit een verhoogde belangstelling over voor de gerechten en dranken die Albert Heijn tij dens zijn Spaanse weken pre senteert. In een zeilboot op de Frie se meren, vijf kwartier rijden van mijn huis, voel ik mij in deze vakantietijd het geluk kigst. Op de Oudgaster Blek ken kun je ook in juli nog urenlang varen zonder een an dere boot tegen te komen. Ik geniet van de rust, de wind en het tegen de boot klotsende water, van de vergezichten en van de weerspiegeling van de boerderijen op de oevers in het water. De zonsondergang vind ik, dobberend in een rietkraag, minstens zo mooi als de zonsopgang vanaf de top van de Rigi in Zwitser land. Die sfeer is nauwelijks in woorden over te brengen. Dat zal ik dan ook niet pro beren. Ik ben nu eenmaal verliefd op Friesland. Zelfs als het re gent en stormt. En dat doet het meestal als ik in Friesland vakantie houd. Als ik drijfnat ben van het regen- en buis water duik ik meestal in zo'n klein dorpskroegje voor een echte Friese Berenburger; en meestal blijft het er niet bij één. Tot mijn verbazing gruwen anderen van de trieste verlatenheid die Friesland op zulke momenten biedt. Maar ik ben er gelukkig mee. An ders zou ik toch weer naar het buitenland moeten. Daar wacht ik nu mee tot U alle maal weer terug bent. Dan gaan we allemaal weer aan ons eigen werk. Ongetwijfeld zult U daarvoor ln het buiten land evenveel energie hebben opgedaan als Ik op de Friese meren. Want smaken verschil len, gelukkig. JAN VAN HOOF toeristisch redacteur „De Tijd". geraakt zijn in de loop der tij den en terecht. Want al ver voor de Franse revolutie waren het de Bene dictijner monniken die hier de scepter zwaaiden over de wijn bouw en de Gewurztraminer heeft een naam, die met dc be kendste wijnen kan wedijve ren. Gewurztraminer wordt een „gemakkelijk aansprekende wijn"genoemd. Wij zouden daaraan toe willen voegen, dat wij nog nooit iemand ontmoet ten, die een glas Gewurztrami ner niet kon waarderen. Het is een wijn met een vol komen eigen karakter en tege lijk met een eigen, kruidig bou quet. Alleen de Traminer lijkt een beetje op de Gewurztrami ner, maar de laatste is ontegen zeggelijk in veel grotere mate een aristocratische wijn en eigenlijk op elk uur van de dag en de avond plezierig om te drinken. Een interessante wijn, die Gewurztraminer. Niet alleen omdat de prijs bij AH als „Wijn van de maand" maar 6,25 bedraagt, maar om nog meer redenen. De Gewurztraminer is ty pisch een wijn voor deze en de komende maanden: koel, maar beslist niet koud, schenken. Een wijn dus voor de zomermaan den. De Gewurztraminer wordt doorgaans jong gedronken. Maar een prettige bijkomende omstandigheid is, dat hij zich ook goed op fles ontwikkelt. Hij verliest dan iets van het frisse van de jonge wijn, maar daar komt voor terug dat het typische kruidige in bouquet en smaak beter tot zijn recht komt. Gebotteld in lange smalle flessen is de Elzasser Gewurz traminer een aanwinst voor wie zijn wijnkelder echt in de kel der of in de muurkast er op na houdt. De vele wijnproeverijen te genwoordig, gewoon van wijn liefhebbers onderling, bewijzen, dat de belangstelling voor „de wijn" met sprongen omhoog gaat. Alleen: men hoort nog wel eens, dat het zo moeilijk is om bij witte wijnen „een juist hapje" te presenteren. Niets is minder waar, het is namelijk doodeenvoudig. Bij een witte wijn kan men altijd een stukje jonge Leidse kaas presenteren of een brokje port salut. En wilt u bij een Gewurztra miner goed uit de bus komen, dan een stukje munster; die komt tenslotte ook uit de Elzas! Gewurztraminer Uit de Elzas, een wijn die dringend om kennismaking vraagt, als u beiden nog onbeken den van elkaar bent. Maar tegelijk een wijn, die u op nieuw de hand wil drukken, voor het geval u in het ver leden al vriendschap sloot. Gewurztraminer, deze maand bij AH de „Wijn van de maand". Van het huis J. Muller Fils uit Berg- heim. Goede wijng maar toch J S5* Tot en met 30 juni bestaat voor leden van het „Genootschap voor de Vrienden >ivan de Goede Wijn" de mogelijkheid in a- een van de Eethuisjes van g de i Alberts Comer een a- voortreffelijke Elzasser- wijn te proberen. Het doel 3. van deze unieke gelegen- heid is de leden in staat te stellen eerst te keuren, al- S- vorens i zij overgaan tot 5 aankoop van deze speciale a- wijnen, Sylvaner, Riesling, g Traminer en Gewurztra- miner. 5' In het maandblad van het genootschap dat in haar jongste uitgave uitge breid ingaat op het onder- werp Elzasserwijnen be vindt zich een speciale bon, waarop naar keuze een glas van een van de vier genoemde wijnen gratis wordt geschonken. Een 'glas extra 'kost slechts f 1,25. De prijzen per fles variëren van ƒ6,50 tot ƒ9,50. Flessen „om mee te nemen" kosten ƒ3,95 tot 6,25. De eethuisjes waar leden van het Genootschap deze wijnen 'kunnen i proeven vindt men bij de Alberts Comer's in Amsterdam (Jonge 'Roeien), Utrecht (Het Wijnkeldertje), Oud Leusden (De Leusderhof), Leiderdorp (De Munnik- hof), Beekbergen (De Dee- lerhof) en in het Schiphol Frommer i Hotel '(Four Wings). Zoals békend is het lid maatschap van het genoot schap gratis en staat het genootschap 'open voor ieder die belangstelling heeft voor het artikel wijn. Correspondentieadres: Ge nootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn, West zijde 26 Zaandam.

Allerhande | 1971 | | pagina 5