Prachtige scheepsmodellen] uit hout van oude spullen P0K0N PUUR Kunstiverken uit melkflesdoppen Muisjes met staartjes 3 plantenvoedsel PMC-Zomerpremies OGEN-TIPS TRILBED 1 PATROONPLEZIER I VERJONGINGSKUUR POOLSE KUNST 1 Grote tuinparasol Schommelstoel 'Rocking' Tuinstoel 'Hollywood' Shelter Chateau Lamont ALLERHANDE JUNI mini- JE MOET niet vreemd op kijken als je me eens in de buurt van de vuilnisbakken ziet rondschuimen. Dan ben ik pas in mijn sas als ik wat oude meubelen enzo tegen kom". De woorden komen uit de mond van schipper P. J. van der Weyde (65), die tegenwoor dig in de Bas-Jungeriusstraat in Rotterdam-Zuid woont en best raad weet met het hout van die oude spullen. Daar maakt hij namelijk prachtige scheepsmo dellen van, het liefst van scheepstypen die allang ver dwenen zijn. Zoals die boten van de Zeeuwse visserij, „die zijn over een jaar of tien allemaal weg", voorspelt de heer Van der Weyde somber, die luiste ren naar geheimzinnige namen als hoogaars, Zeeuwse schouw of hengst. Of dat prachtige mo del, dat hij enkele jaren gele den eens gemaakt heeft van het zeventiende eeuwse Staten- jaöht. Ja, de ogen van de heer Van der Weyde glinsteren ach ter de brilleglazen als hij hier over vertelt. „Met dertien zat ik al op de mossel visserij. Maar dat beviel me niet zo best. Te veel armoe de. Ik ging liever de wilde vaart in op een Groninger Tjalk. Man, daarmee heb ik wat afgezworven! Ik geloof dat toen al mijn belangstelling voor Koto Marianne Dommisse modelbouw is begonnen. Ik heb toen wat afgelezen in die tijd. Alles wat ik maar over het bouwen van scheepsmodellen in m'n vingers kon krijgen." Sinds een jaar of acht zit meneer Van der Weyde nu aan de wal wegens een lichaamsge brek, zodat-ie nu dus alle tijd heeft om aan zijn boten te bou wen. Daar staat het model van de Zeeuwse Schouw, waarmee op bot- en mosselenvangst in de Zeeuwse wateren gegaan werd, nog tot 10 jaar geleden. „Een ijzersterke boot," legde Van der Weyde uit, „dit soort schepen kon zo goed als niet vergaan, zodat ze daarom ook wel als veerschip dienst deden." Hij laat een model zien van een Friese palingschuit van toen al mijn belangstelling voor omstreeks 1870, waarmee hij nu bezig is. „Daar werd nog tot 1914 toe op Londen gevaren met levende paling. Onderin zat een metalen luik, vol gaten, waardoor het verse zeewater stroomde, zodat de paling in le ven bleef. De scheepsmodellen van de heer Van der Weyde worden heel vaak gevraagd voor musea en. onderwijs, terwijl particu lieren ze graag bestellen voor bedrijven of kantoren die iets met scheepvaart te maken heb ben. (Advertentie) Pokon is beter. Pokon is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. TN EEN allervriendelijkst huisje met tuin aan de rand van Den Haag woont de heer J. A. Boll 72 jaar en bijzonder jong voor zijn leef tijd! samen met zijn vrouw. De heer Boll vult zijn tijd helemaal met het maken van koperen sier- en gebruiks voorwerpen die je overal in huis tegenkomt: wandborden, kannen, sier-emmertjes, kande laars tot moderne wandplastie ken toe. „Vroeger was ik bronsgieter en luxe-koperbewerker," ver telt de heer Boll. „Ja, het grote ruiterstandbeeld op het Haagse Buitenhof was bij mijn baas het eerste grote werk dat ik zelfstandig moest uitvoeren." „Man, ik was apetrots! En een groot karwei, geloof dat maar gerust, want je deed er maanden over. Ja vroeger werd er lang gewerkt, ook vrijdag nacht door en zaterdag tot vijf uur. Toen was je nog blij dat je werk had, want er waren men sen genoeg te krijgen." „Vrije dagen werden' er niet doorbetaald en ook geen feest dagen. En wat dat betekende, als je toen zoals wij in Brabant woonde, dat liefst 17 Foto Marianne Dommisse feestdagen kende, dan kunt u zich dat wel voorstellen. Mijn vrouw en ik hier, wij zijn nu al veertig jaar ge trouwd. En toen we met elkaar in zee gingen hadden we pre cies 24 gulden en 28 cent en we vonden dat toen een best sala ris. Ofschoon.... met Pasen of Kerstmis, als de week maar vijf werkdagen had, dan was het toch wel hongeren gebla zen." Nadenkelijk wordt er door de heer Boll aan de sigaar getrok ken. „In Schiedam" herin nert hij zich verder „werden ook koperen puien gemaakt en die grote bronzen letters van AH werden ook bij ons gego ten. Maar het fijnere werk, waar ik altijd zo'n zin in had, daar kwam ik toen nooit aan toe. Maar nu haal ik mijn scha wel in, hoor!" En de heer Boll verdiept zich weer gretig in zijn vrijetijds besteding in dat tot werkplaats omgebouwde kamertje van zijn huis: koper verwarmen, cisele ren, kloppen, vormen en poli toeren van alles wat maar van koper is. Pokon is óók idea voor de planten in uw bloembakkf Nu tevens in H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN Hoe intens de belangstel ling voor onze kunstnijver- heidsonderwerpen is, blijkt wel uit de vele spontane reacties, die de „stille wer kers op de achtergrond", die in de vorige nummers van AllerHande hebben gestaan, in de afgelopen weken hebben ontvangen. Zo ontving mevrouw Bernadien Weber, die in Voorburg sinds jaren de weefkunst beoefent, behal ve een stroom van brieven ook een opdracht van een kunstliefhebber tot het ma ken van een wandkleed voor een grote glazen deur. Het is al in de maak: er komen opengewerkte stuk ken in waar het licht door heen kan schjjnen. De fijnste reactie kwam uit Lunteren: een mevrouw, die haar een prachtig aan bod deed om een groot weefgetouw zo goed als nieuw over te nemen voor slechts 100. Een toe stel dat haar anders meer dan 1.000 zou hebben ge kost. Ook de Stichting „Goed handwerken" doet reeds haar voordeel met onze ac tie: zij krijgt er voortdu rend leden bij. Mevrouw D. van Schaik uit Delft u weet wel, die mevrouw die zulke geweldige poppen in kle derdrachten uit de goeie, oude tijd maakt krijgt nu de tijd van haar leven. Ze gaat over enkele maan den met haar man en 15 poppen naar de Verenigde Staten, op uitnodiging van een aldaar te houden ten toonstelling in Grand Ra pids, Michigan. Is dat niet uniek? Heel veel succes, mevrouw Van Schaik! GEEN MENS, die er waar schijnlijk ooit bij stil staat, wat je zoal van capsules van melkflessen kunt maken. Maar de heer Van Dijk (met een heleboel voornamen, vijf in totaal) uit Amsterdam kan u er alles over vertellen. Omdat een hardnekkige bronchitis hem nu al jaren dwingt de lange wintermaan den zittend bij het raam door te brengen, is de heer Van Dijk zo langzamerhand een expert geworden in het maken van kleine kunstwerken, louter en alleen met die bekende melk flesdoppen. Omdat hij vroeger al als kind zoveel van schilderen hield en die richting van zijn ouders niet uit mocht, haalt hij nu dubbel en dwars zijn hart op aan het maken van dit soort schilderijen. Een langdurig ge duldwerkje, want er moet enorm veel gevouwen, geknipt en geplakt worden (op triplex) voordat zo'n schilderij van 35 bij 40 cm en bestaande uit zo'n 500 stukjes capsule af is. De heer Van Dijk, die moet rondkomen van zijn pensioen tje van Philips Duphar, waar hij tweede portier is geweest, heeft al herhaaldelijk bij melk fabrieken om afval van de cap suleband gevraagd, omdat hij zo heel erg moeilijk het mate riaal voor zijn hobby waar hij altijd kilo's van nodig heeft bij elkaar kan krijgen. Maar een antwoord, laat staan eens een voorraadje af val, kon er tot nu toe blijkbaar nooit eens af. Of gaat dat nu misschien veranderen???? Wie weet komt iemand uit die rich ting vandaag toch op het idee om de heer Van Dijk met zo iveinig moeite een geweldig plezier te doen en hem eens af en toe een pakket capsule-afval te sturen. In dat geval: albast heel erg bedankt namens de heer Van Dijk en namens ons! Het adres luidt: C. J. P. G. A. van Dijk, Helmholtzstraat 35 I, Amster dam. IIMiniummuilminimumlimnnumiminunnuninuuniiuinuuiniuunini De vele zonnige, zomerse dagen die komen, nodigen u uit daar veel van te genieten. Doe dat comfortabel met deze PMC-premies. massage een activerende invloed op de bloedsomloop en op de darmfunctie. Nadere gegevens ontvangt u via Holland- E Inex, Den Haag, telefoon: 07060.59.87. E T^R is waarschijnlijk nimmer een tijdperk geweest, dat we zoveel voor onze ogen hebben kunnen doen als nu. Er zijn legio potjes, doosjes, tubes en kleurtjes waardoor we met ogen als filmsterren vele bewonde rende blikken tot ons kunnen trekken. Maar niets van deze hulpmiddelen zal baat brengen, als de verfraaide kijkers met doffe blik de wereld in kijken. Hier dus enkele tips om hier iets aan te doen: Zorg voor voldoende slaap! Acht uur is het minimum heus! Kijk niet te lang achter een naar de beeldbuis ('t is toch vaak de moeite niet). Houd goed in de gaten of u misschien een bril nodig hebt. Hoofdpijnen b.v. kun nen vaak veroorzaakt worden door slechte ogen. Doe eens wat aan oog-gymnastiek. Laat de ogen af en toe eens stevig rollen, knijp ze goed dicht en sper ze daarna weer enkele tellen flink wijd open. Kijk eens een poosje naar een denkbeeldig punt in de verte en concentreer u daarna direct weer op iets vlak vóór u. Eet vooral voldoende fruit, groente en eiwitten (iedereen weet nu zo langzaamaan wel, wat dit zijn, zoals mijn zoon het laatst had over „kaaswitten"). Vermoeide ogen vinden het heerlijk eens tussendoor verwend te worden met wat plensen koud water. Laat de huid rondom vanzelf drogen en breng wat vochtinbren- gende crème aan. Twee keer per dag een oogbadje met wat ooglotion (van diverse merken verkrijgbaar) is een weldaad. Er zijn ook verrukkelijke j oogdruppeltjes met een pipetje, die de ogen helder maken en het wit een blauwige glans verlenen. Donkere kringen onder de ogen duiden j öf op een tekort aan slaap óf op één of an dere maagaandoening. Desnoods even de j dokter vragen! Ze kunnen gemakkelijk ver- j doezeld worden met speciale afdek-crème of j Hieronder bijvoorbeeld een super-short- pakje (ik haat de naam hot-pants, sorry!), een tuniekpak, een mantel en twee jurkjes, alle maal volgens hetzelfde patroon. Hoeft u hele maal geen volleerde coupeuse voor te zijn. Als u er voor voelt één van deze leuke mo delletjes eens op een regenachtige vakantie dag te willen proberen, dan kunt u dit exclu sief voor AllerHande beschikbaar gestelde patroon nummer 4887 bestellen bij: Kant en Klaar-Patroon Service, postbus 1951 in Am sterdam met vermelding van uw juiste maat en patroonnummer. En dit alles voor een be lachelijk bedrag van ƒ2,75! (Moet u eens kij ken wat u in de grote warenhuizen voor een dergelijk patroon neertelt). O ja, het afgebeelde AH-patroon is ver- krijgbaar in de volgende maten: Meisjes: 32 34 36 38 40 bovenwijdte: 80 83 86 91 97 taille: 58 61 65 69 74 heupwijdte: 85 88 91 97 102 Dames: 36 38 40 44 46 48 bovenwijdte: 84 89 94 99 104 109 taille: 66 71 76 81 86 93 heupwijdte: 89 94 99 104 109 115 T~\AN hier iets, wat niet alleen de vrouw, maar zeker ook onze mannelijke lezers bar zal interesseren. Vooral degenen, die ge bukt gaan onder dagelijkse spanningen, ruzietjes, ergernissen, driftbuien en andere fraaie gevolgen van onze nerveuze, met werk en verantwoordingen volgestouwde dagen. Redding in hun noden vinden zij in een klein apparaatje, dat simpelweg onder de matras van hun bed wordt bevestigd en dat in staat zal blijken deze gekwelde zielen weer tot volkomen nieuwe mensen te maken, boordevol frisse levensmoed en met de her wonnen eigenschap alle problemen lachend van de schouders te schudden. En dit alles door U eenvoudig rustig uitgestrekt op uw bed van top tot teen te laten doorschudden en -trillen door middel van deze „Magie Fingers", die onder uw ma tras dit wonder teweeg brengen. Een ver nuftig apparaat, dat aangesloten op het elektrische net via een bijbehorende wek ker in- en uitgeschakeld kan worden en hierdoor zelfs in staat is U op elk gewenst tijdstip al trillende te wekken. Voorbij is het dan met het jachtige uit-het-bed-sprin- gen, want de trillende Magic Fingers ver leiden U nog even na te soezen en zodoende de bloedsomloop weer op gang te brengen, zodat U veel beter in staat zult blijken de taken van de voor U liggende dag tegemoet te treden. Men voelt zich frisser en beter gehumeurd, voorals als men zo verstandig ge weest is zich de avond te voren zachtjes in slaap te hebben laten „trillen". Ik kan U uit eigen ervaring verzekeren: de tijden van slaappillen, of tot honderd tel len zijn absoluut voorbij, als men eenmaal de ontspannende werking van deze „magie fingers" heeft kunnen ondergaan. Men ligt languit uitgestrekt en voelt langzaam de zachte trillingen door het hele lichaam tinte len. Koude voeten worden warm, een wel dadige loomheid trekt door het hele lichaam en alle spanningen, alle zorgelijke gedachten verlaten lichaam en geest. Na de grote successen in Amerika, Zwit serland en Frankrijk zijn er nu ook in ons land al enkele hotels, die dergelijke „tril- bedden" in hun kamers hebben neergezet, waar de gasten via een geldstuk in een automaatje een kwartiertje weldadig ont spannen kunnen ondergaan na een ver moeiende dag. 's Ochtends toegepast heeft deze tril- T"\EZE KEER doen we de naam van dit E rubriekje wel bijzonder eer aan, E want ik heb een aardig modenieuwtje H voor u, dat een habbekrats kost en waar E iedere vrouw, die maar een pietsje met naald en draad raad weet, veel plezier aan kan beleven. Het betreft hier een nieuw „Kant-en-Klaar-Patroon" dat kersvers uit Amerika is komen overwip- pen en waarmee je via één enkel pa- j troon een heel stel leuke kleren kunt maken. een camouflagestick. Vergeet vooral niet mascara en andere make-upresten absoluut te verwijderen voor het naar bedgaan. En ee mogelijke restjes lijm van valse wimpers. Dit leidt vaak tot ontstekingen. riAN heb ik hier een cosmetisch nieuwtje voor degenen, die wat losjes met het klein- geld kunnen omspringen: het is een biolo- gische [verjongingskuur voor gezicht en hals die volgens onze Franse zegslieden het- zelfde (of althans bijna) resultaat oplevert als een facelift bij een plastisch chirurg. Nou, en dat vind ik nogal een gedurfde bewering! Enfin, ik was als vrouw natuurlijk altijd „in" voor een dergelijk experiment en heb zo'n doos met 10 ampullen „verse cellen" van het Franse huis CLARINS eens gekocht voor het lieve bedrag pak er maar een stoel bij.' van f190. Ik ben nu halverwege van mijn 20 dagen E durende biologische kuwr en ik moet eerlijk zeggen, dat mijn huidje er beslist wèl bij vaart: de kleur is veel frisser en de contou- ren van gezicht en hals zijn wat steviger ge- worden. Ik ben ijselijk benieuwd, wat dit over nóg eens twee weken zal zijn, nadat ik iedere avond de vloeistof met de „Cellules fraiches lipophiles" zachtjes in de huid heb geklopt! (Besteladres: José Bruno, Laan van E Meerdervoort 156a, Den Haag). T AATST heb ik op de Voetgangerstraverse •L' in het Utrechtse Centraal Station toch een enig winkeltje ontdekt, dat ik U graag zou willen aanbevelen. De eigenaars de beide broers Salet hebben zich voorna- melijk gespecialiseerd op Poolse artikelen en bieden een geweldige keuze op het ge- bied van de kunstnijverheid, kleinmeube- len en kelims. Kleurige borden van Pools aardewerk lig- E gen er naast grappige vogelhuisjes com- pleet met dakje van stro, fraaie wand- kleden, kussens en geborduurde pantoffel- tjes wedijveren met koperen, ijzeren en houten siervoorwerpen. Vooral de houten wandkastjes, voorzien van prachtig houtsnij- werk, hadden het mij aangedaan. Ik zou u van harte willen raden: als u eens iets echts aparts wilt hebben om iemand (of uzelf) mee te verassen, sla dan desnoods eens een trein over en stap even in dit winkeltje binnen. Ze zijn open van 9 uur 's morgens tot 9 uur in de avond. Dus tijd genoeg om er van alles vandaan te slepen. Josephine. Vindt u dit al geweldig of wilt u nog wel es meerzien van da voordelige Premie-van-de-Maand Club? Haal dan snel de PMC-Catalogus 1971. Hij ligt voor u klaar in iedere Albert Heijn winkel. Aangename schaduw in de zon krijgt u door deze fleurige tuinparasol met een doorsnee van 2 meter. Door de „meerschaduw stand" krijgt ook de lage avondzon geen kans. Clubprijs waarvan f 52.- in PMC- cheques. Bestelnummer F-909 Zacht schommelen in de zon in deze stoel voorzien van hoge rugleuning van ïjzersterk katoen met draagband voor extra stevigheid. Het dessin bestaat uit rode bloemen op een zwart fond. Clubprijs f67.- waarvan f 52.- in PMb-cheques. Bestelnummer F-447 De grote mode voor makkelijk en ontspannen zitten in deze „regisseurs stoel". Zitting en rug zijn van naturel katoen. Onder de poten zitten bescherm- dopjes, zodat hij ook binnenshuis zonder beschadigingen zijn diensten kan bewijzen. Clubprijs in PMC-cheques. Bestelnummer F-448 Dit kasteel van een dubbeldakstent is een PMC-parade- paard. Hij biedt onderdak aan 2 k 3 personen en heeft een mooie schaaps- kooiluifel. Grond oppervlak incl. bagagepunt 270 x 180 cm. Binnenhoogte 170 cm maximaal. Compleet geleverd met scheerlijnen en grondpennen. Clubprijs ■f j waarvan f 52.- in PMC-cheques. Bestelnummer F-174

Allerhande | 1971 | | pagina 3