allerhande is niet voldoende Renault 6 TL Geef agressors op de autoweg in vredesnaam maar ruim baan „Zul je opletten" alléén ^toóed POLITIE TIPT VAKANTIEGANGERS Auto van de maand (6) Uw gelijk is minder waard dan uw leven 3200 kleuters slachtoffer in verkeer vers bier Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld! door J. B. Th. Hugenholtz Blitzen en bezemen Geef ze gelijk JUNI ALLERHANDE gaat vinden. Tweehonderd kleuters worden elk jaar in het Ne derlandse verkeer gedood en drieduizend per jaar gewond. Bij negen van de tien ongelukken met kleu ters blijkt, dat een kind van vier of. vijf jaar alleen op straat op stap is. Je zou het er wel in willen hameren, zeker nu ze binnen kort weer wekenlang op straat dollen: Kijk uit, kijk duizend keer uit voor je oversteekt of de hoek omgaat, zou men tegen de kinderen willen zeggen. Aan de andere kant kan men bij de mensen van de Ver keerspolitie in bijna alle ge meenten horen: „De ouders zeggen zo dikwijls: Zul je op letten? Ze zeggen het bijna automatisch, elke ochtend en elke middag bijvoorbeeld als een kind naar school gaat. Maar ze verzuimen om «-bij te zeggen, waar en waarop dat kind nu precies moet letten." PLICHT NO. 1 Dat is natuurlijk zo: „Zul je opletten" is een automatische kreet geworden. Intussen ken nen negen van de tien ouders precies de weg die het kind van huis naar school gaat en als ze die weg niet kennen dan moeten ze die eens gaan bekij ken. Dan weten ze, waar de ge vaarlijke oversteken zijn, dan zien ze waar steeds auto's ge parkeerd staan en dan kunnen ze hun kind zeggen, waar ze nu net niet moeten voetballen. De politie: „De belangrijkste bescherming van een kind in het verkeer is het begrip bij de ouderen voor dit jonge leven. Zo'n kind denkt niet steeds: Ik moet opletten. Zo'n kind rent, huppelt, speelt en is afgeleid. En daarom is het plicht num mer één van de oudere wegge bruikers om steeds aan dat kind te denken." HET VOORBEELD U kent het wel: als er tussen twee geparkeerde auto's langs de stoep een bal komt rollen, dan weet u zeker dat daar een kind achteraan komt. En als in uw auto achter een paar fietsende kinderen rijdt, dan weet u ook zeker, dat ze ineens kunnen afslaan. Maar wat we de kinderen ook proberen bij te brengen, het zal allemaal voor negentig procent van ons, ouderen, af hangen. En velen van ons be grijpen nog altijd niet, dat een kind blind is voor de dood. Het zijn de volwassenen, die zich in het verkeer aan het kind moeten aanpassen. „En dode kleuters per jaar met tachtig procent kunnen worden teruggebracht. Het is aan de ouders om te be slissen, of ze dat de moeite waard vinden. (Advertentie) HET STAAT WEL parmantig, twee van die hummels op een zebra, maar het kan natuurlijk niet. En tweehonderd keer per jaar krijgen ouders in Nederland de boodschap thuis: Uw kind is gedood in het verkeer. dan", aldus de politie, „zouden wij een levensgrote kreet wil len aanheffen: HET GOEDE VOORBEELD. De verkeej sop voeding zit 'm niet in het de kinderen leren van wat regeltjes, maar in het leren eerbied hebben voor el kaar. En daarbij zijn de ouders hét voorbeetld." „Al een kleuter heeft in de gaten wanneer zijn vader m de auto voortdurend op anderen zit te schelden en naar zijn voorhoofd wijst. En een iets ouder kind merkt direct, wanneer vader of moeder snel ler rijden dan toegestaan. Dat zijn de voorbeelden die onbe wust blijven hangen, zowel goede als slechte voorbeelden.'' HEKSENKETEL volwassen "kerel kindermeid". Even terug naar die kleuters. Er zijn er, die na de vakantie terug gaan naar de kleuter school. Anderen komen er straks voor het eerst. Heel dik wijls gaan die kinderen al gauw alleen naar school. En dan mag men zich toch in gemoede de vraag stellen: wie laat nu vandaag de dag in die heksenketel die het verkeer is een kind van vijf jaar alleen op straat? KINDERMEID Wij ;zijn 'in Nederland nog een beetje bang als grote men sen om een kind te helpen. Twee weken geleden gebeurde in de Randstad iHolland dit. Een klein meisje vraagt aan een voorbijganger: „Meneer, wilt u me even helpen oversteken?" De man geeft haar een hand en samen gaan ze naar de over kant van de straat, waar een HM Wie 'tegen de achtergrond van die tweehonderd gedode en drieduizend gewonde kleuters per jaar in dit land „kinder meid" roept, die gou voor straf bij een school een hele dag kinderen naar de andere kant van de straat moeten brengen. ONVERANTWOORD En dan nog iets: hoe ko men al die.kleuters alleen op straat? Omdat de moeders zeggen: „Je moet ze toch ééns los laten". Of omdat die moe ders zeggen: „Ik heb er nog twee thuis". Of omdat ze vin den: „Ik kan toch niet vier keer per dag heen en weer naar die school gaan". Misschien, maar die redenen zijn drogredenen. En boven dien, de getallen 200 en 3000 hebben we u genoemd. En daarom is het natuurlijk een volkomen onverantwoorde zaak om vier of vijfjarigen al leen over straat te laten gaan. Er is altijd iets te regelen, er zijn overal buren, er zijn wissel- haal- en brengdiensten te organiseren. Dat het kan, be wijzen de ouders die wèl hun verstand gebruiken en wèl iets organiseerden. TACHTIG PROCENT En tenslotte: al is het moei lijk, .dan néémt mevrouw X. haar itwee -andere kinderen maar mee naar die kleuter school. Desnoods de hond ook nog en de goudvis. Want als die kleuters niet meer alleen op de straat komen en daar zijn de deskundigen die de cjjfers kennen het over eens dan zou dat getal van tweehonderd ge- Advertentie) nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 In de uitgebreide mo- dellenreeks van het Franse staatsmerk Re nault hebben in de laat ste jaren de kleine wa gens de hoofdrol ge speeld. Het grootste mo del, de 16 heeft een l1/^ L. motor maar de rest van het programma va rieert in motorinhoud van 845 tot 1289 cc. Een bestseller in de reeks was al lang de hoogst praktisch ingedeelde 6 TL met een motortje van 845 cc. Op zoek naar meer pres tatie werd er nu op dit mo del een grotere motor toe gepast, zoals indertijd ook het model 10 van een motor met 1108 cc promoveerde naar een 1288 cc krachtbron. Dit recept viel dermate in de smaak dat de 6TL nu die 1108 cc motor heeft gekre gen die bovendien nu over 48 PK beschikt. Kwiek Dat dit een ware meta morphose is behoeft niet gezegd te worden want die 10 PK meer verandert de 6TL in een kwieke eri wa- tervlugge auto die vooral in de 2e en 3e versnelling ge weldig vlug uit de voeten kan. Kijk maar naar de ac- celeratiecijfers waar vooral een tijd van even 11 sec. naar de 80 km/u. opvalt. Wat de technische kant betreft: de viercylinder mo tor (dezelfde die in de DAF 55 wordt ingebouwd) staat „achterstevoor" en de ver snellingsbak steekt naar vo ren waar hij de voorwielen aandrijft via dubbele homo- kinetische koppelingen. De tandheugelbesturing heeft een vrij directe en lichte overbrenging, maar bij bochtenwerk .moet er wel flink aan het stuur getrok ken worden daar de voor wielaandrijving graag „recht uit" wil De bak is een nieuw ont werp met een geruisloze eerste en een heel goede synchronisatie. Het scha- kelhandle steekt uit het dashboard en de uitslagen zijn nogal wijd. Toch kan er vlot mee geschakeld worden en tevens vrij snel. De over brenging met een lange stang helemaal naar voren geeft echter zeer veel ruimte óp dit handle. Onder de mo torkap valt de ruimte op bo ven de bak terwijl de motor ver naar achteren staat en dynamo, filter en andere ap paratuur er zo dicht omheen zit dat de bougies praktisch ontoegankelijk zijn. Korte remweg De twee stoeltjes zijn uit stekend, zitten lekker zacht en hebben een goede ver stelbare rugleuning. De stand van het stuur (twee- spakig met stootplaat) is uit stekend en de hangende pe dalen hebben slechts een lichte druk nodig. De koppe ling is soepel en de remmen zijn een klasse apart. Bui tengewoon goed aangrij pend, met een heel korte remweg van 60 tot 0. De remkrachtverdeler doet heel nuttig werk want bij een auto met het zwaar tepunt zo ver voorin is bij hard remmen de druk op de achterwielen heel gering en ze zouden makkelijk kunnen blokkeren. Dit wordt nu geheel voorkomen en als er geblokkeerd wordt doen de vier wielen dit tegelijk. Ge weldig veilig. ROAD-TEST No. 6 GEGEVENS: Merk: RENAULT Motorinhoud: 1108 (70x72 mm) Vermogen: 48 pk. Aantal versnellingen: 4 Bandenmaat: 135 x 330 Druk vóór: 26 lbs. nuua. 1US. Remmen: Schijfremmen voor, trommelremmen achter. Rem. krachtverdeler. Electrische installatie: 12 V. Inhoud benzine tank: 40 liter. Afmetingen: Lengte: 385 cm. Breedte: 153,5 cm. Hoogte:. 150 cm. Wielbasis 240 en 244.9 cm. Spoorbreedte: voor: 127.9 cm. Achter: 124.4 cm DATUM: 1—8 april 1971 Kleppen: kopkleppen, 4 cyl. Type of model: 6TL Wagengewicht: 820 kg. Schakeling: op dashboard Merk banden: Michelin XZ Achter: 22 lbs. Acceleratievermogen In 3 en 4 30—60 in 3: 7.0 sec. 30—60 in 4: 9.8 sec. Max. snelheid: 135 km. per u. PRESTATIES. Acceleratievermogen door de versnellingen: 040 km: 3.6 sec. 060 km: 6.1 sec. 080 km: 11.1 sec. 0100 km: 19.2 sec. Staande kwart mijl (402 m) door de versnellingen: 20.4 sec. Correctie speedometer: 60 op schaal is: 60; 80 op schaal is: 80 Ronde Circuit van Zandvoort (4193 m): 2 min. 26.3 sec. Gemiddelde: 103.03 km p. u. Remweg van 60 km p. u.: 12.50 m. VERBRUIK: Benzine: 913 km op 1 1. naar gelang van rijstijl Omstandigheden: Mooi droog weer. Droog wegdek. Stevige N.-wind. PRIJS: ƒ7295,—. Importeur: Renault Nederland N.V.. Adres: Wibautstraat 224, Amsterdam. Het instrumentarium is vrij eenvoudig. De kleine waaiervormige speedometer wijst precies goed maar is niet heel duidelijk en eigen lijk te klein. Links daarvan benzinemeter en koelwater thermometer en uiterst links drie schakelaars waarvan twee voor ventilator (twee snelheden) en ruitenwisser. Links op de stuurkolom is een handle voor koplicht, dim, flits en een daxonknop daarop en tevens vinden we hier het handle voor de richtinglichten. De Renault heeft een geweldig sterke koplampbundel die fel en vèr reikt en die nachtrijden tot een plezier maakt. Wat wel heel vernuftig en praktisch is, dat is de op klappende achterdeur met ruit die toegang geeft tot een forse bagageruimte, 111 cm breed en 73 diep (met weggeklapte bank 113 cm) waarin men enorm veel kan meenemen. Onder de vloer van dit compartiment ligt het reservewiel. Hoog gemiddelde Wat het rijden betreft het merkwaardig -dat men eerst moet wennen aan de zeer zachte(torsiestans)- vering en het sterk hellend bochten. Maar al gauw blijkt dat de Renault ook op slechte wegen en in het ter rein héél goed ligt, fijn veert en vrij hoge gemiddel den kan maken (zie de ron detijd op Zandvoort, met een moyenne van over de 103 km/u.). De voorwiel aandrijving is wel voelbaar en in korte bochten moet men het stuur stevig vast houden. Hoe langer men de 6 TL berijdt hoe leuker men hem (vervolg van pag. 1) HET KAN NIET MISSEN: als er een bal tussen geparkeerde auto's aan komt rollen, dan komt er een kind achteraan. Sinds 1947 Voor tijdelijke kantoorkrachten Raadpleeg de TELEFOONGIDSJof STENOTYP ook bij u in do buurt to Daarnaast de agressors, van wie er steeds meer op de weg verschijnen, nu het autopark jaarlijks met 10 pet. toeneemt. Automobilisten die him a- gressiviteit op de weg en de weggebruikers botvieren, de rijkspolitiemannen, die hen da gelijks observeren, onderschei den allerlei vormen van auto baan-agressie. Veel voorkomend verschijn sel, het onnodig en hinderlijk gebruik van de koplichten, het zogenaamde wegblitzen. Wordt zoiets geconstateerd dan wordt de betrokkene aangehouden voor een gesprek of een bon. Tweede facet van autoweg- agressiviteit: het op ultra korte afstand gaan rijden van een voorligger, het door duwen met als oogmerk hem opzij te Met het oog op de komende vakantiedrukte geeft de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen automobilisten die er op uit trekken de volgende nuttige wenken: 1. Schaf een autoradio aan. Hilversum III geeft dagelijks gedurende haar gehele zendtijd verkeersinformatie door. Luister daarnaar en maak er gebruik van. 2. Bel, alvorens op reis te gaan, rustig eens naar Alarm centrale ANWB of de dienst van de Rijkspolitie. Daar kan men inlichtingen geven over toestanden op speciale trajecten. 3. Kies een gunstig vertrektijdstip, zorg steeds voor een voldoende benzinevoorraad en let er op dat de wagen in goede conditie is. 4. Wie's nachts gaat rijden moet uitgeslapen op pad gaan. Een half uurtje liggen voordat men van start gaat is volkomen fout. 5. Luister naar Veilig Verkeer Nederland; stop na iedere 2 uur, maak gebruik van een trimstation als het er is en gebruik af en toe eens een suikerklontje. 6. Bij pech: auto zoveel mogelijk de berm in en ookde inzittenden. Geen spelende kinderen vlak langs een autosnelweg. 7. Laad de bagage juist op, niet alles achterin, ook niet alles op de imperiaal. 8. Rijd als u een afslag voorbij gereden bent, gewoon door! Neem de volgende. Ga niet stoppen, langzaam rijden ofachteruitrijden. 9. Bedenk dat de maximum snelheid voor een caravan combinatie 80 km/u is. 10. Plak de namen van de voornaamste plaatsen op uw vakantiereis op het dashboard. Laat uw vrouw niet voortdurend nerveus met een landkaart in de hand zit ten. 11. Wees in eigen land hoffelijk tegenover buitenlanders op onze wegen. Onderken hun eigen rijgewoonten. Be denk ook dat men in Duitsland doorgaans veel sneller rijdt, stugger maar dat de doorsnee Duitser goed rijdt. Houdt er rekening mee dat men in Engeland «veel lang zamer rijdt. 12. Bedenk ook dat de beste automobilist de man is die het minst remt, die toont verkeersinzicht te hebben. 13. Als er onderweg wat gebeurd is, bedwing uw nieuws gierigheid. Let op uw eigen weghelft enkijk meer naar de rechterrijstrook als u zelf links rijdt. Blijf na het Inhalen niet links plakken. 14. Bedenk ook, als u dit jaar op vakantie gaat: in juli en augustus vorig jaar vielen er op onze wegen 640 doden, In 1969 waren dat er in dezelfde periode 540. Dit jaar zullen het erzeker 800 zijn. Derde facet: eerst schijnen met de koplichten, daarna het drammen pal achter de achterbumper om de voorlig ger na hem ingehaald te heb ben de pas af te snijden. Wat voorkomt: het tot stilstand brengen van de voorligger, het aangaan van een twistge sprek of midden op een autosnelweg een vuistge vecht. Vierde facet: de wraakne ming, waartoe vooral vracht wagenchauffeurs nogal eens komen. De rijkspolitie Drie bergen krijgt brieven binnen van weggebruikers die mel den dat vrachtwagenbestuur ders soms kilometers naast elkaar blijven rijden om ach terop komend verkeer „een lesje te geven". Vijfde facet van wegpirate- rij: het onverantwoord inha len bij wegversmallingen, het aanrichten van vernielingen bij twistgesprekken of het schrikaanjagen van automo bilisten door onverantwoorde manoeuvres. Zesde facet: het trekken van een lange neus, het tik ken tegen het voorhoofd, het uitlachen of het maken van andere veelzeggende gebaren, ook wel het te pas en te on pas gebruiken van lucht- hooms. Zevende facet: het rechts inhalen om linksrijdend ver keer „een voorbeeld te stel len". Achtste facet: het benutten van vluchtstroken of de ruimte bij de middenbermaf rastering om in te halen. Negende facet van piraterij op de autosnelweg: het opzet telijk negeren van de maxi mum snelheid, een vorm van agressie waarbij men het eigen belang vooropstelt t.o.v. het algemeen belang. Ogenschijnlijk vreemd maar aan de harde werkelijkheid ontleend advies van de rijkspo litie: geef die wegagressors ge lijk. Probeer niet hen te beke ren, ga opzij als een wegpiraat vrij baan eist. Sta niet op de eigen rechten, maar beschouw het verkeer als een voetbal match. Speel het sportief en laat de deelnemers die zich niet aan de regels houden links lig gen. Bedenk dat 48 procent van de ongelukken op de snelweg te wijten is aan onvoldoende af stand houden. Motto van de Porsche-pa- trouilles: ons voornaamste wa pen is het woord, niet de pen. Veel weggebruikers maken fouten door onkunde, niet door onwil. Bekeuren sec heeft vaak weinig zin, een informatief ge sprek haalt veel meer uit, meent met name de R.P.-kapi- tein Zee die autorijden onder deze noemer brengt: met een minimum aan ergernis, risico en oponthoud zorgen dat men veilig thuis komt. Bij de R.P. tilt men dan ook zwaar aan de verkeersopvoedende taak, dè remedie tegen agressiviteit bij het rijden, gelooft men. Het doorbreken van de bestaande onkunde ziet men als een eer ste stap. Die houding brengt de R.P. er overigens niet toe te berus ten in de misstappen van no toire wegpiraten. Regelmatig ontvangt men in Driebergen brieven van weggebruikers die grove fouten of opzettelijk wan gedrag op de snelweg signaleren en ze, voorzien van getuigen verklaring en kenteken van de betrokken automobilist, opzen den naar de Groep Surveillance Auto Snelwegen. Die klachten gaan niet de doofpot in maar worden door de politie, als ze er voor in aanmerking komen, wel degelijk in behandeling ge nomen. Desondanks adviseert de rijkspolitie: sta tegenover a- gressors niet op uw rechten, uw gelijk is minder waard dan uw leven....

Allerhande | 1971 | | pagina 2