Een palet van betoverende sausen VOOR ELKE VLEESSOORT EEN EIGEN KLEUR CO albert heijn (Wetenswaardigheden Tartaar 498 BARBECUEN, een gezelschapsspelletje Met alleen sausen voor grill en barbecue waar issw vindt ii u.. »i Wat voor vlees is geschikt om te barbeeuën? CD albert heijn Ch albert heijn UIT DE DIEPVRIES Loempia's Zeeschnitzel Nuances Taversausen 4zee schnitzels albert heijn albert heijn pak 4 stuks 400 gram 2 stuks Kalfsoesters Oriënt Mozaïek Reclame Koel bewaren per500 gram Wb vers bier want alle waar is naar zijn geld! ALLERHANDE MEI In de grote internationale keuken spelen drie verschillende mensen een bij uitstek belangrijke rol. De ene is de „rótisseur" oftewel de „spitbrader", er is de „entre- mettier" die zich bezighoudt met het bereiden van soepen, groenten en de, o zo dier bare. zo aanlokkelijke dikmakertjes: de fabuleuze desserten! en dan is er de grote tovenaar, nl. de „saucier", de man die zich belast met de samenstelling van de vele prachtige sausen bij tal van gerechten en die bovendien nog een specialist is op het gebied van de talloze visgerechten die voor de ware liefhebbers gewoon het „einde!" betekenen. Het componeren van sausen is een heel bijzonder werk dat vraagt om een zeer bepaald „f in gersp itzen gef hlmen moet het dus in de vingertopjes hebben, maar dat niet alleen; men behoort met een goed ont wikkelde „neus" en een zeer verfijnde smaak gezegend te zijp en voorts over een grote zelfbeheersing te kunnen be schikken. Het gaat bij het samenstellen van een saus immers om hele fijne nuance-verschillen zowel in kleur als in smaak; als in het bepalen van de onderlinge verhoudingen (en ik lean u ver zekeren dat dit uiterst moeilijk is! men zich door opperst en thousiasme laat meeslepen dan is de toevoeging van net iets teveel zout. of een kruidje te veel, soms helemaal mis. Voorzichtigheid is hier zeker geboden, zeker waar het dege nen betreft die sausen op grote schaal samenstellen ten behoe ve van de groot-keuken-bedrij ven, maar ook ten behoeve van u, mevrouw, die al bent u mis schien geen geboren sausen-to- venares, toch wel eens een heel bijzondere sausen-versiering wilt opdissen. Afgezien hiervan; het maken van sausen kost meestal zeer veel tijd en u hebt mogelijk ook niet direct alle ingrediën ten die ervoor nodig zijn bij de hand en wat is er dan gemak kelijker dan de fles, het potje, het blik of het sachet waarin zich alle tover-sausen van de wereld, mogen we wel consta teren, bevinden! gepaneerde en voorgebakken graatvrije koolvisfilets w gevuld met fijne taugé, vlees, diverse groenten en Indische kruiden F Onvoorstelbaar groot is het assortiment sausen dat u bij AH kunt vinden, van allerhan de samenstellingen om uw sa lades net dat extra pluspunt te geven, via de meest exotische varianten voor grill en barbe cue tot voortreffelijke basis- sausen die u op een gemakke lijke manier de mogelijkheid bieden in een ommezien een saus met eenzeer persoonlijk cachet te-serveren bij vlees, ge vogelte, wild of vis. Want vele kant-en-:klaar sausen in pakjes of blikjes winnen ontegenzeggelijk nog aan plezierigheid wamneer u er toch nog een enkel vers kruid je. een extra stukje boter, mo gelijk een scheutje room of iets van dien aard aan toevoegt. Tn deze AllerHande kunt u hier meer over lezen. Voor 4. personen hebt u no dig: 8 kalfsoesters van 70 gram, 8 verse vijgen. 4 schij ven ananas, 4 halve perziken, 4 bananen gehalveerd, 100 gr. boter, i/2 pot mango chutney, 2 dl magere jus, 1 dl room (ongeklopte slagroom), 1 groe ne en/of rode paprika, zout, vers gemalen peper. U braadt de kalfsoesters in de koekepan in boter langzaam goudbruin en u bestrooit ze met zout en vers gemalen pe per. U haalt de schijven ananas en de halve bananen door de bloem en u bakt ze vlug bruin waarbij u ze voorzichtig keert en wendt. U warmt de perziken en de vijgen in het perzikennat. Dan maakt u de saus door bij de magere jus de halve pot ge hakte mango chutney te voe gen plus de room en dit alles brengt u ónder voortdurend roeren aan de kook. Proef of u het ge heel pikant genoeg vindt, anders voegt u er nog wat peper en zout bij. U legt als alles gaar, bruin en warm is, de kalfsoesters op een verwarmde schaal, op iedere oester komt een vijg en daarop zet u met een houten prikker een halve gebakken banaan vast. U legt er de perziken en de ananas in af wisseling o-mheen en u giet de saus over het vlees. Serveer bij deze -kalfsoesters gekookte rijst vermengd met zeer fijn gesnipperde paprika. Zo n 'geen verse vijgen kunt bemachtigen probeer dan vij gen in blik op de kop te tikken. Albert Heijn heeft de gesneden en vacuüm ver pakte vleeswaren 'onlangs van een nieuwe verpakking voorzien. Het nieuwe ele ment ligt niet op technisch gebied, omdat daar nu een maal niets aan te verfijnen is, maar louter op dat van de vormgeving. Een goede en aantrekkelijke verpak king immers behoort met kwaliteit en prijs van een artikel tot de factoren waar de huisvrouw op let. De verpakking van de 35 soorten gesneden en vacuüm verpakte vleeswaren is er aan merkelijk kleuriger op gewor den. Er zijn vijf verschillende kleurstellingen gemaakt voor het verpakken van evenzovele groepen vleeswaren; rood groen voor dikke plakken, paars/rood voor leverworst, blauw voor gekookte waren, paars/groen voor gerookte soorten en rood/oranje voor re clame-artikelen. De inhoud van de rood/oran je pakjes vleeswaren zal dus, al naar gelang de reclame-aanbie ding, verschillen. Wie. constant let op het rood/oranje weet met een voordelige aanbieding te maken te hebben, hoewel het woord „reclame" vanzelfspre kend ook op het pakje aange bracht is. Meer kleur op de verpakking betekent overigens, niet, dat de inhoud minder goed zichtbaar géwordén is. De kleuren liggen kort vanaf de rand en het mid den is geheel vrijgehouden voor een keurende blik op de in houd. Het vertrouwde etiket, dat prijs per kilo, de soort vleeswaren, het bedrag en de vers-tot-datum vermeldt, is ge handhaafd. Dat vacuüm verpakte, gesne den vleeswaren de laatste .jaren een enorme opgang gemaakt hebben, is genoegzaam bekend. De pluspunten van dergelijke pakjes hebben daar wel voor gezorgd. Allereerst het punt hygiëne, dat tof het uiterste is doorgevoerd omdat het snijden en verpakken machinaal ge beurt. Dan de gegarandeerde vers heid. omdat de grote stukken vleeswaren direkt worden ge sneden en verpakt in perma- nent koele ruimten. De verpak king op zich staat borg voor een langere houdbaarheid, die voor wat.betreft Albert Heijn niet aan het toeval wordt over gelaten, maar op ieder pakje wordt aangegeven. Het probleem van vacuüm verpakte gesneden vleeswaren ligt, voorzover het dan een pro bleem genoemd kan worden, bij de huisvrouw zelf. Zij na melijk moet het gekochte pakje koel bewaren (in koelkast of kelderkast) en het tien a vijf tien minuten vóór het gebruik openmaken. De smaak van de vleeswaren komt pas dan ten volle tot zijn recht. Eenmaal geopende pakjes kunnen nog ongeveer drie da gen bewaard blijven, hoewel dit uiteraard sterk afhankelijk is van de soort vleeswaren. Verzameld door Heieen Nieuwenhuis. In de maand mei wordt veel van de schoolgaande jeugd gevraagd: huiswerk maken tot 's avonds laat, proefwerken en examens. Dit eist heel wat energie van en bovendien gaat de groei van de kinderen ook dóór. Hoe K;:nt u er voor zorgen dat ze deze tijd goed doorkomen De noodzakelijke energie komt hoofdzakelijk uit een goede voeding, voldoende nachtrust en ontspanning. Om ons tot de voeding te beperken, het kind heeft nu vooral voeding nodig met veel beschermende en op bouwende stoffen. Bruin brood bevat meer vitaminen en h'zer dan wit brood. Geef als broodbeleg kaas. vleeswaren en nlnda kaas en liever niet te veel de rodige zoo+;gheid. Fru:t na de maaltijd zorgt voor vitamine c. En vergeet niet bij ieder maal een glas melk, karnemelk of yoghurt te geven. Als uw kind uit school komt. dan kan het best een boterham, wat fruit of een kop soep gebruiken. 'Ook zo maar onder het huiswerk maken geeft zoiets weer nieuwe werklust. De warme maaltijd is erg belangrijk: flink wat verse groente (gekookt of rauw), •.aardappelen, stukje vlees of vis leveren veel bescher ming en energie. Veel moei te is het eigenlijk niet. er. wie ziet zijn kind niet graag gezond en levenslustig? Uw moeite is extra beloond als uw kind straks met een mooi rapport of diploma thuiskomt! Mamma-dag Zouden er al plannpn ge maakt zijn'voor Moederdag V mag uzelf die dag ook met het eten laten verwen nen. Maak het uw man en kinderen niet te moeilijk! geldig tjm zaterdag 8 mei RECEPT PORTUGESE TARTAAR: N 500 g tartaar, peper, zout, 1 eierdooier, 125 g boter, 2 teentjes knoflook, 3 eieren, 3 Iepels melk of room. Maak het vlees aan met peper, zout en losgeklopte eidooier, eventueel met wat water en vorm er vier tartaartjes van. Verdeel de boter in twee helften. Snipper de knoflook heel fijn. Smelt de ene helft van de boter en voeg de knoflook toe. Laat deze boter vooral niet bruin worden. Haal de tartaartjes erdoor en bak ze snel in de andere helft van de boter die u eerst donkerbruin hebt laten worden. Neem de tar taartjes uit de pan en leg ze op een verwarmde schaal. Giet nu de gesmolten boter met de knoflook in de pan en bak daarin van de eieren die losge klopt zijn met de melk of room roereieren. Verdeel deze over de tartaartjes. Leg er tomatensla omheen ^en geef er pommes frites bij. AH komt voot bijzonder gezellige barbecues uw aandacht vragen. Allereerst is er een barbecue met in schroef bare pootjes (ge makkelijk op te bergen) voor in de tuin (en op het balkon als u daar een beetje ruimte hebt!) voor de lut tele prijs van 26. Het heeft een spit dat u met de hand rond moet draaien, maar zulke dingen worden ge meenlijk door het gezelschap ia kameraadschappelijke afwisse ling gedaan. Daarnaast komt er een klein model party-grill op lage poot- j jes en deze kunt u niet alleen op tafel zetten maar u kunt 1 hem eveneens op het balkon gebruiken en dit model kost dan 29.—. Koopt u echter een setje sau sen (van die hele heerlijke van Kraft: de Schaslick-, de Barbe cue- en de Mustard-saus) dat normaal ƒ6.45 kost. (het wordt echter tijdens de AH-sausen- campagne aangeboden voor slechts 5.25) dan kunt u daar bij tevens de trotse eigenaresse worden van een kostelijke Ja panse Hitachi-barbecue voor slechts 17.95!!! Het is een bijzonder fraaie, zeer stevige barbecue van giet ijzer. het rek waarop de te barbeeuën vlees jes. of gevogelte komen te liggen, kan men op verschillende hoogten stellen, er is onderin een schuifje waarmee men de trek van het vuur kan regelen, kortom, het is een dol, begerenswaard ob ject waar u veel plezier van zult kunnen beleven. HOUTSKOOL Bij de barbecue is natuurlijk allereerst de houtskool van groot belang en die houtskool in keurige zakken van lVa kg. kost ƒ2.25, de kwaliteit ervan is perfect, ze gloeit volledig door ea geeft geen vlammen tongen en dat is bij goed en mooi barbeeuën van het groot ste belang!! Afgezien daarvan hebt u na tuurlijk lange instrumenten no dig zodat u met uw handen niet te dicht bij de vuurgloed behoeft te komen. Een grote doos bevat een grijptang, een wentelaar en een prachtige vork (alles ca. 50 cm lang) met leren lussen om op te hangen en deze sets komen in de prijs van 5.50. En dat mag wel zeer voordelig heten! ACCESSOIRES En dan zijn er natuurlijk nog de grappige accessoires In de vorm van kostelijke ovenwan ten in heldere kleuren en met mooie voorstellingen erop (aan (Advertentie) U weet het allemaal wel: we hebben in ons land een bepaald beroemd team van „smaakma kers" en zij zorgen voor tal van de beste Calvé-sausen waarvan de nieuwste zijn: de Spaanse- slamix (naast de reeds be staande Hollandse- en Italiaan se slamix), een geurige saus natuurlijk voor sla (zo'n goed gemengde, van komkommer, tomaten, kropsla, olijven, augurkjes, zilveruitjes, jonge preitjes en wat u zo maar in wil vallen), maar daarnaast ook best als fondue-saus, over aard appelsla en over een rest ge pocheerde, koude vis die u van alle graten en ongerechtigheden hebt ontdaan. Pa prika-ketchup Daarnaast komt Calvé uit met twee sausen: de Paprika- ketchup die vrij fel van smaak is doordat er veel pikante spe cerijen aan de ketchup zijn toegevoegd en, milder in zijn sóórt, maar zeer fraai van be naming: de Poesta-saus. De beide laatste sausen pas sen heel goed bij rood vlees alhoewel de Poesta-saus het ze ker bij varkensvlees eveneens zeer wel zal doen. Duyvis heeft het sausen-as- sortiment verrijkt met een Komkommersaus ter versiering van komkommersla, maar mij lijkt koude kip met deze kom kommersaus in combinatie met verse toost en boter bepaald een delicatesse. Roomsaus Van Hero bestaat er een serie sausen in blik als: Madeira, Hongaarse, Kerrie, Sugo, Bo- lognese en Roomsaus. En over deze laatste wil ik u iets ver- tellen. Het is een voortreffe- lijke witte gebonden saus, maar dan als basis-saus, m.a.w. u moet er zelf een tikkeltje aan doen. Geurig accent Waar nodig heel erg best met geraspte belegen kaas. Wat venkel kan er een onverwacht j geurig accent aan geven. Het i hangt er maar vanaf waar u de saus bij gebruiken wilt, maar de basis is er en in een wip brengt u de fraaiste gebonden saus ter tafel! (Zonder enige zorg over klontjes!) Bijzonder goed van kwaliteit zijn de madeira- en béarnaise saus van Agniez, ook daar kunt u natuurlijk uw persoonlijke toets aan geven! Welbekend zijn van Knorr de sachets met kerrie-, jacht-, paprika- en wittesaus, de laat ste ook alweer' een typische ba- sissaus. Sausenboekje Al deze en nog veel meer sausen vindt u bij AH terwijl er bovendien nog een Sausen boekje gaat verschijnen van de hand van Marianne Stuit waarin u een schat aan tips zult vinden over alles wat u met die overweldigende hoe veelheid sausen kunt doen! Zo'n sortering sausen, waar iedere fijnproever zijn vingers bij aflikt? Sauce Hollandaise, Béamaise, Bourguignonne en Bolognaise. Cocktail sauce uit Schotland en Turkse Schaschlik. Sugo saus. Satésaus. Chilisaus. Kerrie saus en Cumberland saus. Waar anders vindt u zo'n grenzeloze sortering? Alleen bij... Daarom natuurlijk is Eva ook bij Albert Heijn te koop. Elke week weer de heerlijkste recepten om deze sausen te gebruiken? In Eva. Waar zoveel pittige, onthullende reportages en pikante interviews zoals geen vrouwenblad ze aandurft? In Eva. Waar zoveel praktische informatie over mode en make-up, over kinderen thuis en op school, waar zoveel tips over bloemen en planten en vrijetijdsbesteding? In Eva. Waar anders vindt u zo grenzeloos veel voor u, die als moderne vrouw wil weten wat er in de wereld te koop is? Alleen in..» een open blad. nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 Laat het onderstaande maar eens lezen. Verse krielaardappeltjes zijn geschrapt te koop, kook ze 5 minuten, giet ze af en laat ze in 15 tot 20 minuten in de koekepan gaar en bruin bakken. Erg lekker is het om gedurende de laatste 10 minuten wat fijngesne den ui, stukjes paprika, blokjes mager rook spek of gehalveerde champignons mee te bakken. Laat de eigen fantasie an ders maar werken, wie weet wat er uitkomt! Bij de krieltjes past tartaar uitste kend en het klaarmaken van sla met komkommer en tomaat is kinderwerk. Voor toe een vla-flip met vruch ten naar eigen smaak, weer een verrassing. Heerlijk zo'n dag niets doen. Asperges Mei wil '-.voor liefhebbers van asperges zeggen: Smul len maar! Jammer ger.oeg denken te veel mensen dat asperges te duur zijn of dat het klaarmaken moeilijk is. Nu doen asperges wel luxueus aan, maar duur zijn ze in het seizoen niet. Ook het klaarmaken is niet zo'n probleem. De zachte volle smaak van asperges komt het beste tot zijn recht als ze direct na aankoop worden gegeten. Eventueel kunt u ze één of twee dagen bewaren, wikkel ze in een vochtige doek en leg ze op een donkere koele plaats. iHet eten van slierasperges is maar een weet! Leg ze met de koppen naar links op uw bord. Het uiteinde neemt u met de rechterhand vast en u doopt de punt in de gewelde boter of het sausje. De vork in de linkerhand ondersteunt de aspergekop, zo brengt men de asperges naar de mond. Eventuele harde vezelige uiteinden eet men niet op. Heeft u geen zin gekregen in dit feeste lijke voorjaarsgerecht? de ene kant een malse vis, aan de andere zijde de afgekloven graat of een poes die kennelijk op de heerlijke geuren afkomt, en nog veel meer) en die kunt u kopen in de filialen met een huishoud-afdeling alwaar ze i 1.75 per want kosten. Er zijn fondue-bordjes in di- 1 verse kleuren voor ƒ2,en de fondue-vorken kosten per 6 stuks 3,allemaal speciale aanbiedingen ter ere van de 'sausencampagne. Laten we stellen dat barbeeuën iels is dat u net zo goed dient te leren als gewoon vlees braden in een pan boven op het fornuis. De bedoeling is dat u het vlees van uw keuze dichtschroeit direct boven een zeer intense vuurgloed en dat u het vervolgens de graad van gaarheid laat krijgen die nodig is zonder dat u het laat verko len. Heel belangrijk is daarom het zorgen voor' die egale gloed die u met de allerbeste houts kool verkrijgt terwijl tevens de afstand van het rooster tot de vuurgloed van groot belang is. KIP ALS PROEFKONIJN Als u nog nooit gebarbeeuëd hebt. dan geloof ik dat u het beste het kipje als proef wezen kunt gebruiken. Een kip is daarvoor bijzonder geschikt, laat zich immers ook perfect grilleren, een kipje behoort gaar te worden, de buitenkant mag heerlijk goudbruin worden en een kip laat zich makkelijk met alle mogelijke sausen com bineren. Het is bij het barbeeuën wel de bedoeling dat u kip-delen gebruikt, bijv. de bouten en pootjes ,en de halve kippen. U voorziet de onderdelen van wat peper en zout en van een saus die u heerlijk lijkt en waarom dan niet meteen begonnen met de Barbecue-saus van Kraft? Het is een pittige saus die aan het kipje een zeer speciaal aro ma verleent, niet al te scherp, net nog wat mild. Het „kwas ten" met de saus is een belang rijk gebeuren bij net barbeeuën! SPECIAAL AROMA Als u al wat bedreven in het barbeeuën bent, strooi dan eens een beetje tijm over uw houts kool, zodra de egale gloed be reikt is, daarmee geeft u aan de vlees jes en wat u verder al zo klaar wilt maken een zeer speciaal aroma. Overigens kunt u dat ook met wat roosmarijn doen, maar bij al deze dingen kan ik toch alleen maar advise ren: gebruik ze met mate, want anders kan het effect wel eens heel anders uitvallen dan de bedoeling is. Wanneer u de kip-onderdelen alleen maar voorziet van zout, peper en wat milde paprika poeder dan kunt u er een fles Schaslick-saus bij op het ser veerblad zetten, want ten eer ste smaakt deze saus er uitste kend bij en ten tweede is het een goede gewoonte om alle mogelijke sausen broederlijk bij elkaar op een dienblad te zetten en naar mate uw sau- sencollectie groter wordt, krijgt dat blad een interessanter aanzien. SMAKEN VERSCHILLEN Het is vooral zo goed om dit te doen, omdat de menselijke smaak nu eenmaal zeer ver schillend is en wat door de een gewaardeerd zal worden zal door de ander bepaald niet als favoriet bestempeld zijn. Belangrijk voor de barbecue en de grill zijn; Heinz' Green Tomato Relish waarin de zo geurige groene Balkan-tomaten een vooraanstaande rol spelen, Braswell's Pepper Relish (de naam zegt het al: het geheel is wat pikanter), Amoy Can: Sweet Chili Sauce (het peperige heeft een zoetere ondergrond), van Sharwood en Mango Chut ney die zoetig en fruitig is met een pikant tintje, terwijl de Major Grey Chutney van de zelfde firma wat neutraler van smaak Is. Daarentegen brengt Kraft een Curry Ketchup die vrij fel is door de combinatie van ker rie met de ketchup-elementen (heerlijk over een gewoon ge kookt ei!), de mierik-woltelsaus van Kraft vormt een perfecte combinatie met rood vlees evenals de Sauce Bourguignon ne (het zit al in de naam!) van Devos Lemmens. VLEES VOOR MANNEN Van het rund is er dan de entrecöte, dat malse stuk vlees met dat randje vet eraan. Dit overigensuitgesproken „vlees voor mannen" dat, vooral gebarbeeuëd, aan het mannelijk oerinstinct appelleert (en hoe!). Maar Albert Heijn heeft meer heerlijkheden en probeert u dan vooral eens de „lap spe ciaal". een malse lap die van de rosbief komt, die te bakken ia als een biefstuk en die zich dus ook uitstekend leent voor de barbecue. DELICATESSE Er bestaan runder-, varkens- en kalfs-auicksteaks, heel ple zierig mager vlees voor de bar becue en natuurlijk zijn de kalfskoteletten op genoemde barbecue wel een zeer bijzon dere delicatesse. Daarnaast zijn landelijk ver krijgbaar de beroemde Porter house- en T-bone-steaks (ook alweer dat betere mannenwerk, geweldig is hun omvang!) en geef dan ook eens uw aandacht aan de „Club-steak". U ziet het, er is keus genoeg in vleessoor ten en vooral ook in de sausen, waardoor u eindeloos kunt

Allerhande | 1971 | | pagina 7