reuuger Moeizame benadering nieuwe winkel vorm 5 PMC-premies 'Klembrood' Toeristische tips Zigeuner- Dow*§ Port^reserve *62 ch lepvries smaasi van Albert Heijn f IBB i If I 1 Cfl albert heijn Mmihrooijes I dl albert heijn Oh albert heijn AH-WIJN VAN DE MAAND: 6 glazen sinaasappelsap mï een vuistgroot blikje literfles voor maar vers bier tegen'Meiise'pripen ij. ipjg^i stuk 300gram perlöögram fUl 5 ALLERHANDE MEI Muren, trappen, deuren, vloeren, kasten, kozijnen, ramen, plafonds, tegels, stoepen, wanden, toiletten, gangen, kamers, keukens. Alles schoon met Albert Heijn zonder ammonia Kennelijk hebben veel Nederlandse instanties nogal moeite met het accepteren van nieuwe distributievormen. Dit blijkt ook uit de vragen die onlangs in de Tweede Kamer zijn gesteld „betreffende de vestigingsmogelijk heden op industrieterreinen van groothandelsbedrijven, detailhandelsbedrijven, cash-and-carrybedrijven en ver- bruikersmarkten". Voor de maand mei heeft de Premie van de Maand Club maar liefst vijf artikelen in haar assortiment opge nomen, namelijk een tuinschommelcombinatie voor kin deren, een trimtrainer, een koel-vriescombinatie, drie bij zettafeltjes en een braadset. Tuinschommel combinatie Kinderen zullen vee! plezier beleven aan de in frisse kleu ren uitgevoerde, veilige schom melcombinatie, die in de winter gemakkelijk gedemonteerd en opgeborgen kan worden. Naast een schommel kunnen ook een rekstok of ringen bevestigd worden. Bij de vloerplaten worden vier lange, stalen pen nen geleverd, waardoor de combinatie stevig in de tuin kan worden verankerd. De buizen hebben een door snede van 35 mm. Het zitbank je van de schommel is vervaar digd van multiplex. Zowel de rekstok als de ringen zijn van geolied beukenhout. De metalen delen zijn gelakt met. acrylaat lak, waardoor geen roest op treedt. De hoogte van schom mel, rekstok en ringen is ver stelbaar. Bestelnummer: F-468, club- prijs 112 waarvan 52 in PMC-cheques. Wat is er precies aan de hand? Mr. J. Kollen van Albert Heijn: „In de plannen van de gemeenten worden gebieden gereserveerd, voor o.a. winkel bebouwing en voor handel en industrie. Dat is een stukje ruimtelijke ordening, waarvoor bij de wet een aantal voor schriften zijn vastgelegd. Nu is het volgens dezelfde wet op de ruimtelijke ordening uitdrukkelijk nooit de bedoe ling geweest, dat deze wet ook de economische ordening' in een bepaald keurslijf brengt. Eco nomische ordening is nu een maal, volgens de wetgever, aan totaal andere eisen onderhevig dan ruimtelijke ordening." Volgens de heer Kollen is dit de kern van de zaak waardoor steeds opnieuw conflicten ont staan over de vestiging van waarvan een zelfbedieningswa- renhuis er een is- Advertentie) Trimtrainer Trimmen is „in". En laten we eerlijk zijn: we kunnen niet buiten lichaamsbeweging om fit te blijven. Ons regenachtige klimaat nodigt echter lang niet altijd uit tot enthousiast buiten trimmen. Met de nieuwe PMC- trimtrainer haalt men de ge zondheid in huis. Het apparaat kan, al naar gelang de li chaamsgrootte, op verschillende standen worden ingesteld. De werkwijze van de trim trainer is als volgt: u neemt plaats op het met kunststof be klede bankje. Vervolgens trekt u de beugel naar u toe en duwt deze daarna weer van u af. Het lichaamsgewicht zorgt voor de tegenstand, die nog kan worden verhoogd door de schijven aan de zijkanten van de beugel sterker aan te draaien. Op deze wijze zijn de arm en beenspieren voortdurend in beweging, zonder dat ze over belast worden. De trimtrainer neemt in huis weinig plaats in en kan dan ook makkelijk on der het bed worden geschoven. De afmetingen van het toestel zijn ca. 150 x 65 x 30 cm. Bestelnummer: F-49S, club- prijs 98,waarvan 52,in PMC-cheques. Koel-vriescombinatie De nieuwe PMC-koel-vries- combinatie bestaat uit twee ge deelten: een koelgedeelte met een inhoud van 195 liter DIN en een diepvries-ladenkast met een inhoud van 115 liter DIN. Beide gedeelten hebben een aparte deur. In tegenstelling tot veel an dere koel-vriescombinaties is het PMC-type voor zowel het koel- als het vriesgedeelte vooi'zien van een afzonderlijk aggregaat, zodat bij een even tuele storing niet beide gedeel ten hoeven uit te vallen. De temperatu.ur wordt gere geld door middel van twee thermostaten. De minimum temperatuur bedraagt voor het koelgedeelte -12 graden C en voor het diepvries gedeelte tot -31 graden C (bij een omge vingstemperatuur van 32 gra den C). Het koelgedeelte is voorzien van een automatische ontdooi- inrichting, twee kunststof groenteladen van elk 10 liter inhoud, twee botervakjes. twee open vakjes en ruimte voor 7 eieren en 4 grote flessen. Dank 'zij een glasplaat boven de groenteladen en het tweedelige rek daarboven kunnen even tueel nog meer flessen worden opgeborgen Het vriesgedeelte heeft drie Iaden van kunststof. Elke lade heeft een eigen verdamper, zo dat de temperatuur goed wordt verdeeld. De uitwendige maten van de kast bedragen slechts 152 x 61 x 60 cm. De metalen buitenkant is wit gemoffeld. De kunststof binnenzijden zijn uit gevoerd in de kleur beige. Bei de deuren hebben een mag neetsluiting. Het koelgedeelte tenslotte, is nog voorzien van binnenverlichting. Bestelnummer: A-574, club- prijs 876,waarvan 52, in PMC-cheques. Mimiset „Queen Anne" De mimiset „Queen Anne" bestaat uit drie bijzettafeltjes die in praktisch elk interieur passen. De bladen zijn met no tenhout afgewerkt en hebben de klassieke geschulpte rand. Omdat de tafeltjes afgewerkt zijn met verschillende soorten laklagen. kunnen met een natte spons kringen en vlekken van bijv. dranken gemakkelijk worden verwijderd. De maten van de bladen van de tafeltjes bedragen 51 x 31 cm, 41 x 31 cm en 31 x 31 cm. De hoogten zijn resp. 39,5, 33,5 en 27,5 cm. Bestelnummer: F-258, club- prijs 112.waarvan 52,in PMC-cheques. Luxe braadset Zij die van bakken en bra den houden weten dat emaille pannen nog steeds het beste zijn. Door een uitstekende warmteverdeling en het gladde oppervlak is er minder kans op aanzetten. De braadset bestaat uit een koekepan en een ovale braad pan. De braadpan is vervaar digd van geëmailleerd staal en is bijzonder geschikt voor het braden van rollade en ge vogelte en voor het bereiden van rijst-gerechten. Voor de binnenzijde van de pan is co- baltblauw emaille gebruikt, dat een uitstekende hechting geeft aan het staal De rand van de pan is volkomen glad en aan de bovenzijde vernik keld. dus niet alleen mooi. maar ook gemakkelijk schoon te houden. De buitenzijde is uitgevoerd in de kleur blauw met een reliëfmotief. De braadpan is voorzien van een gematteerd roestvrijstalen deksel zonder greep, die eventueel ook als schaal dienst kan doen. De koekepan, die bijzonder goed in de hand' ligt. heeft een inhoud van 1 liter. De steel is voorzien van een lichtgrijs handvat met ophangoog en heeft een lengte van 19.5 cm. De inhoud van de braadpan be draagt 4 liter, terwijl het dek sel een inhoud van 1.7 liter heeft. Bestelnummer: F-326, club- prijs 74,waarvan ;f 52,in PMC-cheques. Allereerst moet gesteld wor den, dat de ZBW een „echte iwinkel" is, in de gangbare zin van het woord. Dus, zo stellen sommige instanties, moet deze winkel ook maar in de binnen stad of in een winkelcentrum worden gevestigd. Het ant woord moet dan meestal luiden: onmogelijk. Een ZBW past eenvoudig niet in de binnenstad. Want, zo luidt de eerste vraag-, welke binnenstad heeft bijna 3 ha beschikbaar, waarvan ca. 2/3 bestemd is voor parkeerterrein een essentieel onderdeel van iedere ZBW-vestiging. Dan nog: een ZBW in de bin nenstad zou in hoge mate af breuk doen aan het rustige winkelgebeuren. wat eigen is aan de binnenstad. Denk alleen maar aan de laad- en losprö- blemen en de verkeersdrukte die de „auto-klant", waarop de ze vestiging primair gericht is, meebrengt. Ruimtelijk en qua milieusfeer hoort de ZBW een voudig niet in de binnenstad thuis. Daarom zoekt Albert Heijn vestigingsplaatsen die aan de door haar en de consument te stellen eisen voldoen d.w.z: aan de rand van het centrum of van de stad. Als gevolg daar van komt men soms terecht op terreinen voor handel en indu strie. Dit roept reacties op, vooral van de zijde van de midden stand die zich benadeeld voelt. De grond is daar goedkoper, zo stelt men, en dus wordt de middenstand oneerlijke concur rentie aangedaan. Maar de heer Kollen ziet het anders: de grond is be slist niet veel goedkoper meer, als men bedenkt, dat aanleg van parkeerterreinen, bestrating, verlichting, riole ring, beplanting enz. hele maal op rekening komt van het nieuwe winkeltype, dat zich noodgedwongen daar moet vestigen, omdat het el ders niet kan. Mensen die de eerste ZBW, Miro in Vlissingen. kennen, weten dat Albert Heijn aan al die aspecten de .grootste zorg besteedt. Normaal in de bin nenstad komen al deze kos ten op rekening van de over heid, c.q. van de belastingbeta ler. Van deze voordelen kan de ZBW-vestiging niet profiteren. Maar er is volgens de heer Kollen nog een ander aspect: de grondprijs in de binnenstad is inclusief alle gratis voorzie ningen inderdaad hoger dan b.v de kale grondprijs op de terreinen voor „Handel en In dustrie". Dat betekent, dat de grond er kennelijk ook meer waard is, omdat de binnenstad een stroom van klanten aantrekt. Een toestroom van koopkracht die de ZBW van de grond af 1 aan moet opbouwen. Van werkelijke benadeling is dus geen sprake, temeer niet omdat ook voor de midden stand dezelfde mogelijkheden openstaan. Mogelijkheden die i op veel plaatsen worden aan gegrepen, gezien het feit, dat de meeste verbruikersmarkten, cash-and-carrybedrijven etc. van huis uit middenstandsbe- drijven zijn. Het is goed en noodzakelijk dat er in Nederland intensief gewerkt wordt aan een ver antwoorde ruimtelijke orde ning, aldus de heer Kollen. Maar dat mag niet leiden tot verstikking van nieuwe de tailhandelsvormen. En daar lijkt het soms wel eens op. als men ziet dat streekplannen steeds gedetailleerder worden uit gewerkt. zodat nieuwe winkelvormen zich maar moeten aanpassen aan het vooraf vastgestelde patroon, en daardoor in feite geen kans krijgen. (Advertentie) Nu in alle SuperMarts Dagelijks verse broodjes DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG iS stuks $M| geldig t/m zaterdag 8 mei Jwr Qj? 79 Krentenbollen 6 stuks Kadetten 6 stuks i 51 Puntbroodjes ma 6 stuks U Minibroodjes ak* bruin 12 stuks Sinds 1947 Voor tijdelijke kantoorkrachten Raadpleecf de GOUDEN-GELE GIDS of STENOTYPook bi] u in de buurt is Madurodam Nederland heeft er weer eens een koninklijk paleis bij. In miniatuur wel te verstaan. Het staat te pronk in Madui-odam, dat inmiddels weer te bezoeken is. De pcforten van Nederlands kleinste stadje gingen namelijk op 31 maart weer open. Behalve het (Amsterdamse) koninklijk paleis in pocketfor maat, is Madurodam ook nog een mini-uitvoering van de Nieuwe Kerk rijk geworden, een natuurgetrouwe kopie van het godshuis in Amsterdam. In het voorjaar is een bezoek aan Madurodam alleszins de moeite waard. De avonden val len nog tamelijk snel in die tijd en dat betekent dat de jeugd ook volop kan genieten in de BDSfc'ï®®!9 vacuum WW If S WM) verpakt pikante jachtworst met een snufje knoflook en pistaches. Heerlijk op de boterham. avonduren, als de 46 duizend lampjes branden. Het miniatuurstad]e ligt aan de Haringkade 175 in Den Haag. De openingstijden zijn van 9.30 lot 22.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor vol wassenen f2,75 en voor kinde ren tot en met 12 jaar 1.-. Curiosa in Drenthe Het voorjaar heeft echter nog veel meer in petto. Wie in de weekenden in eigen land op stap wil gaan, kan een keus maken uit een groot aantal attracties zoals bijvoorbeeld de Keukenhof en de Efteling. Maar er zijn ook andere moge lijkheden, trips die niet ieder een maakt of gemaakt heeft. Een daarvan is een uitstapje naar het aan de natuur en ro- mantiek zo verknochte Drenthe, j waar Zwaantje Hans in I Schoonebeek bloemen van zand strooit, waar Peter de Wijn in j Gasselte koekplanken snijdt en I waar in Roden het (nieuwe j Nederlandse museum Kinder wereld inmiddels een trekpleis ter van formaat is geworden. De provinciale WV van Drenthe (05920-14324) kan hier de volledige gegevens over ver strekken. Ook zal. zij graag in- j lichtingen verschaffen over de huifkartochten in deze prach- j tige provincie. I Deze tochten worden onder i meer gemaakt vanuit hét pitto- reske Oevelte, dat langzaam 1 maar zeker weer in zijn oude aanzien .wordt hersteld. De res tauratie van het Dlaatsje gaat zelfs zo ver, dat het oorspron kelijke stratenplan van het met Saksische boerderijen gevulde dorp in ere wordt hersteld. nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugelfles 6 3 Pijpje 48 want alle waar is naar zijn geld ELKE Portugese gast arbeider zou het haar- fijn voor u kunnen tekenen, j r maar erg veel Nederlanders [ij I die weten, dat de Douro i;" een rivier in Noord-Portu- gal is, zullen er niet zijn. 'j Het is het gebied, waar 'j I honderden mannen en j i vrouwen eind september :jj weer de manden met drui- jï I ven naar de perskelders .'I 1 brengen, omdat bij die Douro de wereldbefaamde port „groeit". Een strengere wijnwetgeving dan op port van toepassing is bestaat er waarschijnlijk niet. Alles, maar dan ook alles is aan een bijzonder preciese con trole onderhevig en om eens iets te noemen een wijn gaard die lager dan vijfhon derd meter boven zee ligt, die mag gewoon niet „meedoen". O ET IS uit deze streek, dat 11 de Dow's Reserve 1962 Port komt, een ter plekke gebottelde port. nu bij AH in mei de „Wijn van de Maand". Het rijk van de Port is het land met de granieten onder grond, die zorgt dat het over tollige water weg kan. Het is het land van schroeiend hete berghellingen in de zomer, waar het ruikt naar tijm en tegelijk is het de hoek van •Europa, waar in de winter de stormen gieren en de natte sneeuw de dikwijls eenzaam en afgelegen wonende wijnboeren binnen hun hiuzen houdt. „Europa's karig bedeelde Sinaasappelsap drinken is een goede en gezonde gewoonte. AH maakt het u daarom graag gemakkelijk. Uit Amerika halen we gecon centreerd Florida sinaasappelsap. Diepgevroren, zodat de fijne smaak en de vitaminen bewaard blijven. U maakt er thuis in een wip 6 glazen smakelijk sap van. Echt Florida sinaasappelsap 0.7 liter voor maar 1.05 ct. Florida sinaasappelsap geconcentreerd. diepgevroren. even water erbij en u hebt 0.7 liter zuiver sinaasappelsap achterkamer" Is het gebied rond de Douro wel genoemd. Maar de mensen lachen er en zijn gehard. Ze eten er niet al leen veel stokvis, maar ze heb ben er zelfs 365 verschillende recepten, voor elke dag van het jaar één, als dat nodig mocht zijn. TN 1907 is men al begonnen met de wijngaarden bij de Douro te begrenzen. Er kwa men eisen: alleen dat druiven- ras mocht worden gebruikt, al leen op die plek mocht de wijn rijpen en ook het transport van de wijngaard naar de kelder wordt nog steeds scherp gecontroleerd. De port moet rijpen in „lod ges" zoals de bovengrondse kel ders heten, maar denk niet dat elke gerijpte oogst „een port" oplevert. Normale port is een „blend" (vermenging van verschillende jaargangen). Dat is geen toeval, dat is wel degelijk opzet, want op deze manier kan men op een constan'e kwaliteit rekenen. Im mers, de nadelen van de min der geslaagde jaargangen wer den opgevangen door de voor delen van de grote jaargangen. CLECHTS OM de drie of vier jaar is een port van een zodanige hoge kwaliteit, dat de blender hem tot een Vintage- port kan uitroepen. Dikwijls wordt deze Vintage-port na twee of drie jaar on fles ge bracht. om dan verder te rijpen. Bij die methode is er één na deel: tijdens de ontwikkeling van de wijnen kan veel depot worden afgezet. De slimme mens heeft allang weer uitgevonden hoe dat is te voorkomen, namelijk door de wijn langer op vat te laten rij pen en pas veel later op fles te brengen. ALS WE TERUG gaan tot 1922, dan blijken er zestien jaargangen uitverkoren te zijn om ais Vintage-port de histo rie in te gaan. Een van die jaargangen is 1962. „Bijna onbetaalbaar gaan ze worden" zeggen de portstatis- tieken. Dow's Reserve 1962 Port bij AH voor 7,95, nu in mei, als „Wijn van de Maand". TAE KAARTCLUB bij ons rust nog op het hechte fun dament van een schier onpeil baar verleden. De zeden en ae- woonten worden van geslacht op geslacht doorgegeven en hoewel het geen besloten gezel- schap in de strikte zin van het woord is, is een nieuw lid nog altijd een hele gebeurtenis, I waarbij de voorzitter persoon- I lijk optreedt. Als de kaa rters op de weke lijkse avond hun vaste etablis- sement beireden dan ademt dit een bijna plechtige sfeer: veel mag er op dit wisselvallige on dermaanse veranderen, maar j de kaarters blijven iedere week S komen om volgens onverslijt- bare regels een spel te spelen I dat weinig met luchthartig ver- maak van doen heeft omdat de I regels van dit plechtige spel de eeuwen hebben doorstaan. Vrijblijvende kout wordt rondom de tafels weinig op prijs gesteld en wie onder het schudden van de kaarten on dernemend begint met: „Heb ben jullie het al gehoord, van de week...." heeft aan een ver manende blik van de voorzitter al ruim voldoende om zijn me dedeling op te schorten tot na het moment dat de voorzitter heeft gezegd: „Dit wordt voor vanavond hel laatste potje, mannen". OET HEEFT dan ook lang geduurd voordat een van de nieuwkomers tot de kaart club doordrong. Niet, dat men er discrimineerde, maar het kwam er gewoon niet van, want men kan niet zo-maar op een avond binnenstappen met de losse mededeling„Kan ik misschien ook meespelen". Neen, de toegang tot de club vereist een bredere introductie. De eerste die, komende van de Randstad, lid van de kaart- club werd, was een gerenom- I meerd speler die reeds op zijn vorige adres grote roem had 1 geoogst met het ingewikkelde 1 spel. „Hij kan ons spel en daar mee onze vereniging alleen maar verrijkenpleitten de i voorstanders, maar een grote groep wist het nog zo net maar niet. Zij voorzagen moeilijk te omschrijven problemen en die bleven dan ook niet uit, toen het nieuwe lid plechtig was in- gehaald. Echte herrie kwam er na tuurlijk niet. want dat is er in de kaartclub nooit geweest, maar er waren grensgevallen aTê'de voorzitter de nieuweling op afwijkende opvattingen be trapte en dan met vermanende stem sprak: ..Het gaat mij niet zo zeer om het spel, alswel om het beginsel. Als hij troeft, moet jij bekennen. Zo is dat altijd hier geweest en als we ons daar niet aan houden, dan wordt het een janboel". Natuurlijk, een vergissing vjas menselijk en daarover zou niemand blijven mokken, maar men moest wel weten wat men aan elkaar had. fROTÉR PROBLEEM rees toen het langverbeide be stuursvoorstel ter jaarlijkse verbrassing van de pot ter ta fel kwam. De ijzersterke ge woonte heerste om ook bij deze vrolijke bezigheid de ernst des levens niet geheel uit het oog te verliezen. Er werd doorgaans een excursie georganiseerd daar steken we nog wat van op met als feestelijke afronding een uitgebreid maal in een ge- renommeerde gelegenheid. Toen het bestuursvoorstel met gepaste trots ter tafel werd gedeponeerd, schrok de verse kaarter getroffen overeind: „Wat willen jullie nou doen Daar wérk ik.. Daar moet ik iedere dag heen. Daar ga ik toch niet heen als ik voor m'n plezier uit ben?". „Het moet anders bar inte ressant zijn", poogden de ini tiatiefnemers nog het plan te j redden, maar de andere kaar- ters voelden wel dat er een im- passé dreigde en één hunner deed het voorstel: „Bedenkt j het nu nog eens en laat hij dan j in het comité van voorbereir ding zitting nemen." Aldus gebeurde en veertien dagen later kwam er een totaal nieuw plan met als verrassende noviteit: ook de dames van de kaarters zouden worden uitge nodigd aan het jaarlijkse fes tijn deel te nemen. De invloed van de nieuwe kaarter was voor eenieder volkomen duide lijk en met. gepaste voorzichtig heid werd het bestuursvoorstel aanvaard: „We zullen wel zien wat het wordt", zeiden vooral de oudere leden een veertig jarig jubileum behoort niet tot de zeldzaamheden bezorgd tot elkaar. J-JET MOET een geweldig uitstapje zijn geworden en iedereen was na afloop heel erg tevreden, maar toen na het j dessert het oudste lid opstond om in klankvolle taal het be- sh/vr te danken voor de vele i zorgen door het hele jaar heen "n zeer sncvngl voor de zorgen aan het feest besteed, kon hij toch niet nalaten om zijn rede voering te besluiten met de woorden: „Het is allemaal heel mooi geweest en het zal heus wel wennen, maar zoals het in onze tijd was. neem, zo zal het roei niet meer worden."

Allerhande | 1971 | | pagina 5