P0K0N Oh Sinas PUUR plantenvoedsel AH's biologisch inweek-en voorwasmiddel met waterverzachter draag- p»™ karton §^/!l 2 KILO U- CU albert heijn POEDELKAPS SIGARENBANDJES ZEEWIERCHARME ZOMERZIJDE Ch albert heijn ALLERHANDE MEI Foto Marianne Dommisse r/E is 31 jaar oud (op schrikkeldag geboren) en helaas al zo'n jaar of achttien gehandicapt door een open been. Iels om helemaal dol van te worden natuurlijk, vooral als je zo levenslustig van aard bent als Amke Kivakernaak van der Heide in Leiden. Maar dat been van haar heeft 'r ioèl in de gelegenheid gesteld om wat van haar leven le maken. Je komt gewoon ogen te kort als je zo eens in haar flatje rondkijkt. Want v'ut je ook ondekthet is o\o de één of andere manier altijd zelf ge maakt: mooi geborduurde kus sens. zelf met de hand beschil derde lampekappen, fijne schil derstukjes aan de wand of zelfs een groot mozaïekraam boven een deur. Op tafel staan sigaretten doosjes, in haar kleine atelier bijouxdoosjes met fijn-ge brande dessins er op. Over bi- joux gesproken: u kunt er ook voor bij meivrouw Kwakernaak terecht (Mozartstraai 149). Ze maakt ze van beschilderd emaille of glas. net zoals de mooie servetringende sier- deurknoppev of grappige bord jes voor op de deur. Hij wordt wel genoemd: de man met de gouden handen, de 61-jarige Gerrit Krijgh uit Put ten op de Veluwe. Een man eigenlijk zonder beroep. Jaren lang sukkelen met zijn maag heeft hem van lieverlede voor honderd procent arbeidsonge schikt gemaakt. Maar zijn bedrevenheid met het timmermansgerei en zijn grote liefde voor alles wat hout is. elelden hem voor nieuwe mogelijkheden. In zijn vele vrije tijd restaureert hij nu de door de land des tljds aange taste antieke meubelen, waar mee men van heinde en ver bij hem kemt binnenvallen. De schuur van de Puttenaar. die in een schilderachtig, door hem zelf verbouwd boerderijtje aan de Calvariaweg woont, her bergt hout in tal van soorten en vormen. Hij wordt bijna ly risch- als hij de kwaliteit van een of andere houtsoort onder woorden probeert te brengen „Dit is schoonheid, hier houd ik van", zegt hij. terwijl hij een plankje in de hand weegt. Niets verdwijnt bij hem in c'e vuil nisbak. want het kan altijd nog een keer van pas komen. een enorme gebreide omslag doek gehuld, een zwart hoedje met keelbanden op het hoofd geduldig op haar beurt stond te wachten. Het 'gezicht van de oude vrouw liet igeer. twijfel lover dat. de jaren niet spoorloos aan haar waren voorbijgegaan, Wat verderop stond ik oog in oog met een gezin uit de Zaan streek van omstreeks. 1900: va der gezellig achterover in de gemakkelijke stoel, trekkend aan een lange pijp, terwijl zijn vrouw aan tafel zat te hand werken <en 'grootmoeder, haar minuscule brilletje op de punt van 'haar neus, aandachtig de Bijbel in haar rimpelige han den zat te bestuderen. TN het kleine flatje van Dien van «Schaik-Dik (53) in de Pootstraat 173 in Delft heb ik i enkele heerlijke uren doorgebracht. Voor een groot poppen liefhebster zoals ik was er (bijna) niets heerlijkers dan eens fijn >op mijn 'gemak te kunnen genieten van een col lectie geweldig-fijne poppen, in allerlei oud-vaderlandse kle derdrachten van zo'n vijftig tot honderd jaar geleden. Daar stond ik met mijn neus pal voor een mipiatuur-winkel in garen en band, waar eer- welgedane verkoopster achter de toonbank haar waar stond te verkopen aan een dienstbode in geruite boezelaar en bonnet, terwijl i achter haar een wat oudere dame helemaal in Foto Marianne Dommisse (Advertentie) 71JET al dit schilderen en borduren vult ze echter nog haar dagen niet. genoeg, vindt Amke Kwakernaak. Zo tussen door haalt ze haar hart op bij een stukje muziek aan de pia no. Of met de blokfluit. Of ze oefent voor haar wekelijkse zanglessen. Sinds kort waagt zich ook aan het elektronisch or gel, dat haar man in één jaar tijd in vrije uren eigenhandig en volgens eigen ontwerp heeft gebouwd! De toetsen om maar iets te noemen haalde hij van oude sloop-piano's en werkte deze bij tot ze aan de eisen voldeden. Het is niet be paald een echtpaar dat van stilzitten houdt, die Kiuaker- naaks daar in Leiden. Foto Marianne Dommisse mijn prijs, maar op de voor waarde. dat ik hem het dressoir zou laten zien als dat klaar was, want daar had die kerel weinig vertrouwen in". vogels, bloemen enzovoort motief". DRESSOIR Hij denkt nog met veel ge noegen terug aan het stuk huismeubel dat hij tegen het eind van de veertiger jaren voor zijn eigen gezinnetje maakte: een dressoir, waarvoor hij als materiaal niets meer dan een noteboom had. „Ik had al een hele tijd op zo'n boom geloerd en in ene zag ik er een bij een boer in de wei liggen. Hij vroeg er honderd gulden voor. maar mijn" hoogste bod was zes tientjes. Voor die prijs hak ik er net zo lief brandhout van, reageerde de boer. Maar toen ik hgm had verteld wat ik er van maken wilde kreeg ik de boom ten slotte toch voor SPRAKELOOS Er komt een brede grijns op Krijgbs gelaat als hij het ver haal afmaakt: „Ik had een jaar aan dat dressoir gewerkt. Het had me een heleboel zweet druppels gekost, maar het was een machtig mooi meubel ge worden. Ik naar die boer toe: kom nou je boom maar zien, zei ik. Dat lieg je, zei "ie. toen ik h'em het dressoir liet zijn- Sprakeloos was 'ie". Een tijd daarna heeft Krijgh met dat dressoir nog de eerste prijs ge wonnen op een huisvlijtten- toonstelling in Apeldoorn. SCHEPPINGSDRANG ..Al in mijn jongensjaren had ik dat scheppende in me", zegt Krijgh. die als weeskind het timmermansvak leerde in een opvoedingstehuis. ..Ik maakte toen al veel houtsnijwerk. In het midden van de twintiger jaren heb ik daar vaak een hap eten aan overgehouden, als ik een van mijn' werken aan een boer kon verkopen. Maar ook later maakte ik, voor familie en bekenden, het ene houtsnijwerk na het andere: kapstokken, nij- penrekken, lepelrekken Met Foto Marianne Dommisse (Advertentie) Foto Marianne Dommisse nu niet alleen in maat ook in pijpjes (nog niet in alle filialen verkrijgbaar). Beugeifles 63 Pijpje 48 Pokon is beter. Pokon is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. minstens 20% goedkoper dan alle bekende merken want alle waar is naar zijn geld W'ZANDKLEDEN maken is iets, wat tegenwoordig nogal vrij veel gedaan wordt. Maar niet iedereen heeft er zo'n ge lukkige hand in als Willy Döll-Pennings (37) die U meestal wel kunt vinden in haar atelier .,Saligh Weven' in Delft. Daar is ze dan bezig met het geven van privélessen, waar haar leerlingen leren met garen en wol om te gaan en er kleden voor allerlei doeleinden van te weven. Zelf uit een kunstzinnig, gezin afkomstig, besteedde Willy Döll of toen heette ze dus eigen lijk nog Pennings al haar vrije tijd als kind al op het kunstnijverheidsschooltje in Amersfoort, waar ze van alles leerde. Met 15 deed ze toelatings examen voor de Academie in Amsterdam, en vanaf haar negentiende is ze helemaal voor zichzelf bezig. Ze werkt het liefst met harde kleur contrasten, vaak met ach tergronden van het meest vreemde materiaal zoals plastic gaas of gouddraden. Soms twee drie lagen over elkaar. HY Pokon is IJpMIIW l°taal ;\3 oplosbaar. *jü Water heeft u zelf in de kraan Vers plantenvoedsel, 3^-.3 in een wip gemaakt, H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN ;"oto Marianne Dommisse "plaatsen wat slanker te maken hoeven we alleen maar Starleg een massagegelei op zeewierbasis goed in te masseren. Maar dan ook werkelijk iedere dag en dan net zo lang masseren, tot de gelei verdwenen is. Ook een puik middel in de strijd tegen de cellulitis (sinaasappelhuid). Prijs van zo'n grote fles: 14,-. Een plezierige ontharingscrème Nudine Corps verwijdert in een oogwenk alle overtollige haar en dringt tot diep onder de huidoppervlakte door. Na de behandeling die herhaalt moet worden zodra de haartjes na verloop van tijd terug komen voelt de huid fluweelzacht aan. 13,25). En wie dan bovendien ook nog erg on geduldig is en bliksemsnel bruine benen wil hebbendie kan met „tan-in-a-minute" de benen (en armen) zonder zon volmaakt bruin van kleur krijgen. Een tint, die zich goed op de huid hecht, zoals men dit noemt, maar die toch met water en zeep weer eenvoudig te verwijderen is. Wat heel best is: deze bruinmakeride lotion is abso luut niet vet en laat dus geen sporen ach ter op kleding-of wat dan ook. (f 8,65 moet u ervoor betalen). JOSEPHINE En dat „afschuwelijk" slaat heus niet alleen op de bewuste tijd, maar omdat het voor welke vrouw dan ook een hoogst on flatteus kapsel is. De meisjes, die er bij mijn eigen kapper ook al mee rondlopen, en enkele maanden geleden nog een leuk loetje hadden, zien er nu als domme poppe- kopjes uit, die me sterk doen denken aan sommige opgedofte poedeltjes van eenzame oude vrouwen. Enfin: ook dit „kapsel" zal ,eens weer tot het verleden behoren. De nieuwe oog-make-up past zich ook al goed aan bij het nieuwe kapsel: de oog schaduw wordt in het midden van het oog lid hoog opgewerkt, zodat enigszins een driehoekige vorm ontstaat, terwijl in het midden onder het oog de schaduw ook wat verbreed wordt aangebracht. Er worden hiervoor zeer heldere kleuren in parelmoertinten gebruikt in de nieu we tint Chartreuse, terwijl de foundation zandkleurig is met nieuwe parelmoerachti ge poeder. De lippen bij deze nieuwe zomer- make-up, die de veelbelovende naam CANDY heeft meegekregen, vormen het middelpunt van het uiterlijk, met hun warme, vochtige, glanzende kleuren (12 liefst!) als van rijpe vruchten. MET het stralende zonnetje voor mijn raam heb ik gewoon zin om vandaag met iets gezelligs te beginnen: de olijke krullek op die u hieronder ziet afgebeeld. Het is een nieuw kapsel van de Parijse kapper Alexandre, die het de naam „Swallow chignon" meegaf. Wel, wat mij be treft, herinnert het me te zeer aan het afschuwelijke kapsel, dat we in de oorlog droegen eft ..haar op zolder" noemden. waren van één en hetzelfde materiaal: Qiana, een zijde-achtige, op jersey-lijken de stof, waarvan Samantha zelfs een charmante regenjas in haar koffer had. Gelukkig voor ons dat dit praktische zo- mermateriaal niet. alleen voor Amerikaan se ..koninginnen" is weggelegd, want er wordt nu ook in heel wat Europese con fectiefabrieken (Nederland: ten Cate N.V.) mee gewerkt. DN omdat ik graag anderen ook wel eens J behulpzaam wil zijn, geef ik op deze plaats' even een berichtje door. dat ik on langs in het blad „Margriet" heb ontdekt en waarmee ik misschien menigeen een ple zier kan doen: Wie heeft er nog SIGARENBANDJES van vóór de oorlog, die hij of zij zou wil len ruilen of desnoods verkopen? Dit werd gevraagd door mevrouw T. Scheepvaart- Kracht, Rozenstraat 22, Den Helder. (koolzuurvrij) plasticfles, dus licht in gewicht "O"ELENA RUBINSTEIN, het befaamde cosmeticahuis, blijkt een vooruitziende blik te hebben. Er zullen namelijk inderdaad legio vrouwen en meisjes zijn, die deze we ken met een brandend probleem opge scheept zitten. Namelijk met de vraag: hoe kan ik in vredesnaam met goed fatsoen zo'n paar van die hot-pants dragen zolang mijn benen er niet feilloos uitzien. Met een paar panty's in dezelfde kleur als het korte broekje is het nog niet zo'n pro bleem, maar wat als straks de zon zo heer lijk schijnt en we die panty's graag kwijt willen? En wat, als onze benen nu nèt een pietsje tc dik zijn? Helena weet er gelukkig wel raad op. Om de benen op alle gewenste frEN U waarschijnlijk onbekend konin- 'J ginnetje in een wel heel fleurig jurkje: Miss Samantha Ridge uit New York, die dit jaar uitgeroepen was tot de .festival Queen" van deze stad, maakte een publici- leitsreisje langs diverse Europese steden om de mensen toch vooral te vertellen, wat New York een verrukkelijke stad is om er uw zomervakantie in door te brengenf?) En dit verhaaltje bracht zij steeds ge kleed in de meest fleurige, frisse en ge makkelijke jurkjes, die allemaal gemaakt Foto Marianne Dommisse I /EEL heeft Willy Döll-Pen- nings al gemaakt op kerkelijke basis. Kleden, die nu in verschillende kerken in ons land te vinden zijn. De kleuren voor deze kleden past ze dan steeds aan aan de kleuren van het kerkinterieur, ivaarvoor ze bestemd zijn. Een reuze-dorstlesser: er gaan liefst 12 glazen uit zo'n 2-literfles. Hïleoa Sub'.nsteïn

Allerhande | 1971 | | pagina 3