TIPS VOOR TUIN EN RALKON T&Xxïs PMC -concerten in Amsterdam en Arnhem MP Programma PMC-concerten PERLA AMERICANA 375 gram NS-Vakantie- dagtocliten wereldnaam \C(1 albert heijn/ De meest gekochte AH-koffle Crt albert heijn BESTELBON MEI ALLERHANDE 2 Op dit moment ziet het er naar uit dat de lente definitief haar intrede heeft gemaaktVoor veel mensen die over een tuin of halkon beschikken betekent dit dat zij een be gin gaan maken met het uitzaaien van gfas en het planten van bloemen. Daar houdt het dan meestal wel mee op. Dat is jammerwant van elke tuin, maar ook van een balkonhoe klein ook, valt beslist wat meer te maken. Voor degenen, -die van me ning zijn dat de tuin of het bal- kon in feite een verlengstuk van de kamer behoort te zijn, zijn in dit artikel een aantal praktische wenken en tips op genomen. Natuurlijk zou het te ver voeren om uitgebreid op alle mogelijkheden in te gaan; we hebben ons dan ook beperkt tot een aantal belangrijke richt lijnen en adviezen, die wij ont leenden aan het Groot Tuin en Balkon Boek, geschreven door Rob Herwig. PLANNEN Zoals wij hierboven al stel den, moeten we het balkon of de tuin als een verlengstuk van de kamer zien. Dit betekent ook, dat er wat geld voor uit getrokken moet worden. Ten slotte biedt de tuin u sportieve, decoratieve en representatieve elementen. Maak in eerste instantie een plan. Begin bijvoorbeeld eerst met het terras in te zaaien en ga pas later een vijver aanleg gen. Zo zal het misschien een aantal jaren duren voordat uw tuin helemaal klaar is, maar in elk geval hebt u dan wel wat u voor ogen had. Als u een plan opstelt dan dient u zich af te vragen wat wel en wat niet kan. Hebt u huisdieren en kinderen? Houdt u veel van planten? Bent u een enthousiast sportbeoefenaar of ligt u liever te relaxen? Het is zonder meer duidelijk dat al deze factoren uiteindelijk het uiterlijk van uw tuin bepalen. Vaak ook is een tuin te klein om er een gazon in aan te leg gen. Een tegeltuin bijvoorbeeld heeft ook z'n charme; vooral voor kinderen die er heerlijk op zullen kunnen spelen. AFSCHEIDINGEN I Om ons privé-leven te be schermen tegen nieuwsgierige blikken van buren is een af scheiding tussen uw tuin en die van uw buurman wel aan te raden. Vaak worden bij de bouw scheidingswanden van li guster gebouwd. Het duurt ech ter ca. 6 jaar voordat een hoog te van 1.80 wordt bereikt. Bo- Het aanleggen van een vijvertje of tegelpad, het optrek ken van muurtjes en schuttingen, de juiste keuze van bloemen en planten of het simpelweg veranderen van de indeling van de tuin, geven het een totaal ander aanzien.. Er wordt heel veel over de tuin geschreven, maar juist, die facettendie de tuin pas echt interessant maken, komen nauwelijks aan bod. Vandaar dat er in AllerHande deze keer extra aandacht aan wordt besteed. terras. Denk eraan dat er vol doende zitgelegenheid bij is. Verder mag het niet te ver van het huis afliggen, opdat u er bij slecht weer ook naar kunt kijken. Een vijver mag best wat in de schaduw liggen, dan groeien de algen niet zo gauw. Water lelies daarentegen verlangen veel zon, zodat een plaats in de tuin waar de vijver zo'n 5 a 6 uur zon krijgt eigenlijk wel het beste is. Een goede vijver heeft op het diepste punt 60—80 cm water; dat is nodig om de vissen pro bleemloos te laten overwinte ren. De rand van de vijver kunt u het beste afwerken door flin ke tegels of betonplaten een stukje over het water heen te laten steken. Dan is de wand van de vijver onzichtbaar. Een goede afwerking verkrijgt men ook met een gemetselde rand, waarbij de bakstenen op hun kant worden geplaatst. maken. Wie over een redelijk zonnig en niet al te winderig balkon beschikt, kan daar uit stekend tal van bloemen en planten kweken. De meeste flatbewoners heb ben daar nog nooit van gehoord. De enkeling heeft op z'n balkon een bak met geraniums staan, maar weet niet dat hij er ook verschillende heesters, bloem bollen, vaste planten en water planten kan kweken. BAKKEN Voor uw planten en bloemen zijn verschillende bakken in de handel zoals asbestcement-bal- konbakken, houten kuipen, ste nen troggen en bakken van plastic. Sommige bakken zijn nog verfraaid met imitatiehout- fineer, natuursteenkorrels, enz. Een schiLtting moet minstens 1.S0 meter hoog zijn. (Advertentie vijver V, gazon De illustraties en ideeën voor dit artikel zijn ont leend aan het Groot Tuin en Balkonboek, dat onlangs bij de Geïllustreerde Pers N.V. te Amsterdam is versche nen. Rob Herwig, de auteur van het 318 pagina's tellen de adviesboek, behandelt op duidelijke en uitvoerige wij ze alle mogelijke tuin- en balkonproblemen. Planten worden er niet al te uitvoerig in ver noemd; op dat gebied heeft de uitgeverij enkele jaren geleden het Groot Bloemen en Plantenboek het licht doen zien. Wil men echter het volle profijt van tuin of balkon hebben, dan zouden eigenlijk beide boeken naast elkaar gebruikt moeten worden. In de serie Tuintips van L. .1. Veen Uitgeversmaat schappij te Wageningen ver scheen van dezelfde auteur het boekje Tuinvijvers. Boordevol goede adviezen vertelt dit boekwerk hoe u op simpele wijze zélf een vijver in uw tuin kunt aan leggen. De prjjs van het Groot Tuin en Balkon Boek be draagt ƒ8,75, terwijl Tuin vijvers ƒ2,85 kost. Het vijvertje hoeft beslist niet groot te zijn. Wel moet u het vanaf het terras goed kun nen bekijken. vendien is de breedte behoor lijk groot. Een afscheiding van haagbeuk of beuk is wel fraaier, maar deze groeien nóg langzamer. Het meest praktisch zijn muren, hekken, schuttingen, palissa- dewanden, enz. Het kost wat meer, maar u heeft dan ook meteen de gewenste hoogte. SPEELTUIN Natuurlijk moet de tuin ook voor uw kinderen speelmoge- lijkheden bieden. U kunt kiezen uit een zandbak, een speelvij- vertje (in de vorm van een mak kelijk te verplaatsen en te rei nigen plastic badje), een schom mel, enz. Wat die schommel be treft en eventueel nog een rekstok gras is niet bestand tegen kindervoeten en stenen zijn te gevaarlijk. Maak daarom een vak onder de schommel en leg er een stuk rubber vloerbedekking of an der materiaal in. Als u zo ge lukkig bent over een grote tuin te kunnen beschikken, maak dan een verdeling tussen sier en speeltuin. HET GAZON In verreweg de meeste tuinen neemt het gazon een centrale plaats in. Voor zeer kleine tuintjes en patio's kunt u 'beter gebruik maken van tegels, om dat gras in zo'n kleine ruimte niet' voldoet omdat er teveel over gelopen wordt. Belangrijk is natuurlijk de vormgeving van het gazon. Wanneer het huis hoger ligt dan de tuin, dan is het niet Een lange strook water geeft' een geiveldige diepte aan deze tuin, vooral vanuit de woon kamer (rechts). De vijver is slechts 20 cm diep, behalve in het verbrede deel links, waai de waterlelie groeit. Via een stapsteen in het water is het eilandvormige terras te be reiken.- fraai wanneer het gazon vanaf het terras glooiend afloopt. U kunt dit makkelijk opvangen door enkele keermuurtjes te (la ten) bouwen of wat spoorbiels te stapelen, zodat het hoogte verschil trapsgewijs kan worden overwonnen. Ligt het gazon wat dieper in verhouding tot de rest van de tuin, dan is het fraaier het ga zon aan de achterkant van de tuin wat op te laten lopen. ONDERHOUD Bij het aanleggen van het gazon moet u natuurlijk ook met het onderhoud rekening houden. Wanneer u het gras maait moeten de (rechte) banen om en om getrokken worden. Het knippen van randjes is een vervelend karwei. Daarom moet u zoveel mogelijk voorkomen dat het gazon direct aan een plantvak of bordes ligt; het is veel praktischer het gazon steeds met een minstens 40 cm brede rand van steen te om zomen. Bij het maaien rijdt het ene wiel van de machine over het gras en het andere over de te gel. Die randen zijn bijvoor beeld gemaakt van gewassen betontegels, klinkers, betonkei- en of natuursteen. Een ander voordeel van deze tegels is de vorm van het gazon, die veel strakker wordt aangegeven, hetgeen het karakter van de tuin ten goede komt. TERRAS De meest ideale plek voor het terras ligt daar waar het zonnig en zo beschut mogelijk is. Een goed terras mag ook niet te klein zijn, een ligstoel neemt al gauw een ruimte in beslag van 2 meter bij 50 cm. Voor de be strating van het terras bestaan tal van mogelijkheden. Probeer zoveel mogelijk het grijs van gewone betontegels te vermijden, omdat deze kleur slecht combineert met die van loof en de meeste bloemen. U kunt veel beter gebruik maken van tegels van uitgewassen be ton met als toplaag een frisse grindsoort. Ook met rode bakstenen kunt u allerlei variaties maken. Denk er wel aan dat alle steensoor ten voor het terras gelegd moe ten worden in een laag van tenminste 10 cm schoon rivier zand. Omdat het goéd leggen van een terras een tamelijk las tig klusje is, kunt u het maar het beste aan een ervaren stra tenmaker overlaten. VIJVER De beste plaats voor een vij ver ligt in de buurt van het Met behulp van spoorbiels werd in deze tuin van het ter ras iets heel aparts gemaakt. Het dominerende element is een 30 cm diepe zitkuil. Het oppervlak wordt levendig ge houden door de verschillende soorten bestrating. Ruikt niet, wordt niet vochtigDaar zit Cat's Pride in. Dat absorbeert, deodoriseert. Houdt de kattebak schoon en fris. maar per zak, 2ikilo BETON De meest, solide (maar ook duurste) vijver is die van ge wapend beton. Elke gewenste vorm, hoe ingewikkeld ook, is dan mogelijk. De wanden zijn recht. In cle waterdichte bak, die meestal op de grootste diep- Deze achtertuin was eigen lijk te klein voor een gazon. De tegelruimte 'is een ideaal speelterrein voor kinderen. Het hele terrein is afgeschermd door patioblokken. Onder de boom staat een ronde bank, waarop men, in de schaduw zittend, rustig naar het vijver tje kan kijken. earape in de zaal met geestdrift Uoto: Kars van 3 (Van een verslaggever) De bezoekers van de PMC-concerten 1970-1971 weten het al: zowel in Amsterdam (Concertgebouw) als in Arn hem (Musis Sacrum) worden ook voor 1971-1972 de con certen van het Amsterdams Philharmonisch Orkest voort gezet. In beide steden staan in het nieuwe seizoen weer solisten van de hoogste wereldtop op het programma en in beide steden zal dirigent Anton Kersjes zijn exclusieve PMC-toelichtingen op .de te spelen werken geven. nu niet alleen in beugelflessen maar ook in pijpjes (nog niet in aËe filialen verkrijgbaar). Beugelfles 63 Pijpje 48 Het zal dan ook de moeite waard zijn om snel Uw maat regelen te nemen Un e'nde van de beste plaatsen verze kerd te zijn. Dé abonnees op de series 19701971 hebben de gelegenheid al gekregen om hun plaatsen hetzij te behou den. hetzij te verbeteren. De data en de solisten vindt U al in dit nummer van AllerHande. Arnhem had het afgelopen seizoen voor het eerst de PMC v.,. want alle waar is naar zijn geld1 (foto: Kars HennoJcom te wordt gebaseerd, kunnen ver hogingen worden gemetseld voor waterplanten. De serieuze doe-het-zelver kan een gemetselde vijver ma ken. De aankleding kan het beste met een lap zwarte plas ticfolie geschieden. Nog makke lijker is de vijver waterdicht te maken door de verwerking van polyesterhard/glas vezelcombi natie. U moet natuurlijk wel ervaring' met dit materiaal heb ben. Een klein fonteintje, in de vijver zal het goed doen. Voor niet al te veel geld zijn er kleine electrische pompjes in de handel die 24 uur per dag werken voor slechts énkele dubbeltjes aan stroom. PERGOLA'S Een pergola is een bouwsel van hout of steen, dat meestal bij de woning of het terras wordt geplaatst en begroeid is met klimplanten. Het terras krijgt hierdoor een intiem ka rakter. De pergola zal ook uit stekende diensten bewijzen als het er om gaat nieuwsgierige blikken te weren. Pergola's worden meestal vervaardigd van een redelijk rotbestendige houtsoort. De delen worden geïmpreg neerd met een modern houtbe schermingsmiddel, liefst in de kleur zwart. Denk eraan dat de houten pijlers van een pergola nooit direct met de grond in contact mogen komen want dan rotten ze snel weg. MUURTJES Tenslotte nog iets over tuin muurtjes, die al van oudsher gebruikt worden om hoogtever schillen te overbruggen. Een tuinmuurtje moet een funda ment hebben dat 60 - 80 cm de grond in gaat. Voor de construc tie van het fundament wordt meestal kalkzandsteen gebruikt omdat het zo goedkoop is. De muurtjes zelf zijn in ons land meestal van baksteen of klinkers gemaakt. Wanneer u, er wat meer geld voor over heeft, dan is natuursteen een bijzonder fraai materiaal. BALKON Lang niet iedereen mag zich de bezitter van een tuin noe men. Er zijn er ook die het met een balkon moeten doen. Maar ook van het balkon valt iets te Handig rits-open blik. Geen blikopener nodig. Versgebrande koffie, vacuum verpakt. Snelfilter- maling, dus zeer fijn. Direktzetklaar. fibenfkim Boeken om van te smullen Bestel ze bij: LIBRAH Cfl BOEKENSERVICE, POSTBUS 7840 AMSTERDAM Uitknippen en in een open envelop, gefrankeerd met 15 cent, verzenden. Ondergetekende bestelt hierbij: Sla Slaatjes Snacks ...ex af 9,50 f AllerHande recepten ex a f 9,50 f Feest ex af 9,50 f Het volkomen vleesboek* ex af 12,20 f Café fantasia ex af 1,70 f Die brave gehaktbal ex a f 1,70 f "Mogelijk nog in enkele AH- filialen verkrijgbaar voor f 8,95 f.. Het verschuldigde bedrag zal door mij na ontvangst van mijn bestelling worden voldaan. In blokletters invullen s.v.p. Naam Adres Woonplaats GironummerHandtekening Betaal niet vooruit Bij uw boekenzending wordt een reeds ingevulde girostortingskaart ingesloten, door middel waarvan u Itunt betalen. Bij klachten: bel 020-441066 Anton Kersjes als „confe rencier" in Arnhem met het Amsterdams Philhar monisch Orkest in. huis. Zon der overdrijving durven Wij te zeggen, dat die eerste serie in de hoofdstad van Gelderland met groot enthousiasme is ont vangen. Dat enthouoiasme gold voor de eerste solist in de serie, de Russische pianiste Bella Da widowitsj. Maar evenzeer ook nog voor de laatste, de 22-ja rige Hongaarse cellist Miklós Perenyi in het tweede concert van Hay dn. Mevrouw Van IJzendijk uit de-Jacob Marislaan in Arnhem, een fervent müzieklieLiebster en concertbezoekster was van dit laatste edneert danig onder de indruk en verklaarde na af loop: „ïk heb er kippevei van: Ik ben nog helemaal in ie ban. Dit is bijna niet te. geloven.". Zij was niet de enige, die zo geestdriftig reageerde. Dat bleek uit het langdurig applaus, maar ook uit reacties van in dividuele PMC-bezoekers, zoals: „Dit is voor ons volkomen nieuw, bijzonder verrassend om er naar te luisteren. Wij zijn volgend jaar weer present". Lenie en Hennie Overeem. die allebei een heleboel instru menten bespelen,. waren (en zij niet alleen) oijzonder- enthousiast over de mondelinge toelichtingen van Anton Kers jes: „Het is heel wat anders om hem zo ter plaatse te ho ren toelichten dan om het in een gedrukt programma te lezen". Beiden zeiden aan een volgende serie zeker weer deel te nemen. Andere bezoekers verklaar den: „Eerst vonden we het eigenlijk wel gek om via AH naar klassieke muziek te gaan luisteren, maar we zijn nu vaste klant. De praatjes van Anton Kersjes? Erg leuk. Hij legt het prima uit en je neemt er heel wat van mee. Hij doet het niet te lang en erg vlot. Vooral de voorbeelden met het orkest zijn nuttig en boeiend. Als het enigszins kan, zijn we er volgend jaar weer. Die Basj- kirow in het tweede concert van Rachmaninow was gewel dig: niet sentimenteel, heel krachtig en tóch gevoelig, Zo moet Rachmaninow gespeeld worden". Het staat nu al vast, dat het in Arnhem, net als in Amster dam storm gaat lopen. Deze manier van muziek maken op topniveau lokt kennelijk zelfs de meest verstokte TV-piakker van zijn beeldbuis: 5 avonden in de lange winter voor slechts ƒ15. Iedere avond treedt minstens één solist "met wereldnaam op, dikwijls meerdere. Het is ook een prachtige er varing, dit bijzondere orkest met een dirigent die Dij de moeilijke muziek de indruk weet te wekken alsof het de eenvoudigste zaak van de we reld is. En U daarmee het maximale luistergenot bezorgt. Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS Ook in het seizoen 1971— 1972 zal de PMC y/ter con certen brengen met het Am sterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. Anton 'Kersjes. In Amsterdam in net Concert gebouw en in Arnhem in Musis Sacrum. De clubprijs voor de PMC- concerten zal 15,Dedi a- gen. Per concert is dit een prijs, die minder is dan de helft van de prijs voor nor maal concertbezoek. De be taling van de eerste 2 plaat sen diént in cheques te ge schieden. Voor verdere huis genoten kunnen dan piaatscn in contanten worden betaald. Voor betaling van he; con tantbedrag ontvangt men een girostortingsformulier. De aanvangsuren zijn: Concertgebouw Amsterdam 20.15 uur Musis Sacrum, Arnhem 20.00 uur Onderstaand geven wij de programma's voor de con certen in Amsterdam en Arnhem. Vrijdag 22 oktober 1971, Bella Dawidowitsj, piano Zaterdag 15 januari 1972, Liane Isakadze, viool Vrijdag 4 februari 1972, Duo Liubof Bruk en Mark Taimanov, piano Vrijdag 17 maart 1972, Robert Casadesus, piano Vrijdag 21 april 1972, Sylvia Geszty, sopraan Maandag 18 oktober 1971, Bella Dawidowitsj, piano Maandag 17 januari 1972, Liane Isakadze, viool Maandag 21 februari 1972, Kyung Wha Chung viool (soliste) Avi Ostrowsky, dirigent Maandag 13 maart 1972, Robert Casadesus, piano Maandag 24 april 1972, Sylvia Geszty, sopraan. Bestelnummers Arnhem. C-692 Amsterdam C-812

Allerhande | 1971 | | pagina 2